Oldalak: 1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Orosz sörétesek  (Megtekintve 271366 alkalommal)
mr.Hucul
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1101


« Új üzenet #1260 Dátum: 2018. November 10. - 11:38:54 »

Huculnak fogytán a Szokol pora.

Kikérem magamnak! Hála a globalizációnak már B und P port használok.
Naplózva
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #1261 Dátum: 2018. November 16. - 22:39:28 »

Szervusztok!

Itt a fórumon, amikor bejelentkeztem abszolút  kezdőként kb. 2 éve, talán ugyancsak elhangzott, hogy lépcsőzetesen kéne kezdeni a vadászatot. Azaz egy sörétessel fácánt, nyulat rókát lőni stb...
De akkor nagyvadas területen dolgoztam, éltem, ahol az apróvad elenyésző, én egy 8x57-est vettem, megjárva vele a hadak útját. Így aztán aranysakállal kezdtem, vaddisznókkal, borzokkal folytattam és nemrég fordított sorrendben már egy új puskával rókát is ejtettem (sajnos a gereznát túl is főztem).
De azóta költözve, most Pest aglomerációjában nyulat, fácánt, őzet, túzokot látok és a "kihívás" vaddisznó bizony elkerül...
Szóval nem marad más, mint a korántsem lebecsült apróvadazást is végre megismerni.
A tervem szerint a lehetőségekhez mértem műszakilag legjobban helyreállított 8x57-es Zastavám cserélném egy jó bockra,  így jól ráfizetve.
A vizsga óta ( 15-ből?, kb. 10-11-et lőttem) egyszer hívtak be az egyik lőtéren söréttel lőni. Az is max 10 lövés volt. Nem izgat igazán. Nekem a vadászat a csöndes agyszellőztető üldöglést jelenti most.
De kell egy sörétes! Egy 12/70-es dupla Merkelt ajánlott valaki cserébe, de én inkább a bockot preferálom.
Ezért a régi/új terv egy Baikal IZS 27EM.
De mostanra olvastam végig 2008-tól az írásaitokat itt és most minden vagyok, csak teljesen magabiztos nem.
Megvennék én egy régit, aminél még volt szibériai fuvallat a munkás feje fölött, ha bármi bizonytalan volt a minőséggel...
De ki garantálja, hogy ami még nem kotyog, lötyög az lessz e olyan sokáig a szekrényem rabja, mint ha veszek egy újat, amit évi megjósolhatatlan pár alkalommal veszek elő egy vendég vadászatra? Vagy a csuda tudja mire...
(Kis perverzióm ilyenkor növekvő holdnál gyerek fürdetés után, itthon ülve, sóhajtozva áttörölgetni a puskákat.)
Hogy mire kell? Mindenre! (Túzokra nem...)
Dúvad, apróvad ólommal, vizivad acéllal, anyós sóval... Liba viszont előfordulhat tehát 12/76. Golyós van, tehát a gyöngygolyó nem prioritás, de azért, ha kell menjen. Versenyezni nem tervezek. Disznónál hajlamos vagyok mászkálni mindenbe, gondolom, hogy söréttel se lesz másként, ha lehet menni. Tehát bírja a ködöt, párát, esőt,  orkánt, sarat, csőbe bújó poloskát, vagy az el nem talált bamba nyúl agyonverését vele.
Köszönöm a türelmét, tanácsát az eddig meghallgatóknak!
Kiváncsian várom a véleményeteket!
Az Baikal IZS 27EM fix szűkítéssel az én utam, vagy sem?
Naplózva

"Apának háta van!"
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1262 Dátum: 2018. November 16. - 23:24:39 »


"...... egy új puskával rókát is ejtettem (sajnos a gereznát túl is főztem)......
De azóta költözve, most Pest aglomerációjában nyulat, fácánt, őzet, túzokot látok és a "kihívás" vaddisznó bizony elkerül..."

Először két kérdés:  A gereznát minek főzöd ki?  Pest agglomerációjában merre van túzok?

Úgy hozta az életem, hogy rövid ideig volt IZS 27 sörétes bockom. Szintén fix szűkítéssel (1,0 , 0.75) és  szerettem vele vadászni. Megbízhatóan működött, legjobban  a 10-es és a 8-as sörétet vitte, de én nagyobb méretet libára sem használtam.   Nem volt egy "sértődős" puska, akkor sem vörösödött be, ha hónapokig meg sem pucoltam. 
Egyébként 1971-73 között ezzel a puskával korongoztam.


Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #1263 Dátum: 2018. November 16. - 23:42:06 »

Először két kérdés:  A gereznát minek főzöd ki?  Pest agglomerációjában merre van túzok?

Mea culpa! Mea culpa! Mea maxima culpa! A koponyát főztem túl, de pont az volt a baj, hogy volt rajta a dúvad jel levása után is bőr...
Túzok? Itt a falu határában. Nem is permeteztek egész nyáron szúnyog ellen, hogy védjék a "vizes élőhelyet". Az elkerülő út is a fészkelő hely védelme miatt várat magára.
Ez az a hely, ahová minden épkézláb férfi ember igyekszik be, illetve át jutni rajta, ha a hasonló nevű ruhadarabra gondolunk...
Na jó! Van (volt fiatalon) az a kapkodás, hogy csak félre húzzuk az útból! Stoel
Naplózva

"Apának háta van!"
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1264 Dátum: 2018. November 19. - 14:00:00 »


Túzok? Itt a falu határában. Nem is permeteztek egész nyáron szúnyog ellen, hogy védjék a "vizes élőhelyet". Az elkerülő út is a fészkelő hely védelme miatt várat magára.
Ez az a hely, ahová minden épkézláb férfi ember igyekszik be, illetve át jutni rajta, ha a hasonló nevű ruhadarabra gondolunk...
Na jó! Van (volt fiatalon) az a kapkodás, hogy csak félre húzzuk az útból! Stoel

Köszi a választ! 
Elég sokat járok arra. Nyár elején horgászni a csatornára, de ha Ráckevére, vagy Dömsödre megyek akkor is arra visz az utam.  Tavaly nagyon messziről láttam két fehér valamit, én is túzokra gondoltam.  Valamikor a hetvenes években még a Csepel-sziget alsó részén Makádon is voltak, ősszel vonultak a Dunántúlra, tavasszal meg vissza, olyankor pár napot nálunk tartózkodtak.  Azóta nem láttam arra egyet sem! 

Sőt, volt úgy is, hogy darabokban téptük le! Mosolyog   Letépni még most is tudnám, csak már nem emlékszek, hogy minek! Röhög Röhög Röhög
(Nem kell leütni!!!)
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #1265 Dátum: 2018. November 19. - 15:01:49 »

Köszi a választ! 
Elég sokat járok arra. Nyár elején horgászni a csatornára, de ha Ráckevére, vagy Dömsödre megyek akkor is arra visz az utam.  Tavaly nagyon messziről láttam két fehér valamit, én is túzokra gondoltam.  Valamikor a hetvenes években még a Csepel-sziget alsó részén Makádon is voltak, ősszel vonultak a Dunántúlra, tavasszal meg vissza, olyankor pár napot nálunk tartózkodtak.  Azóta nem láttam arra egyet sem! 

Sőt, volt úgy is, hogy darabokban téptük le! Mosolyog   Letépni még most is tudnám, csak már nem emlékszek, hogy minek! Röhög Röhög Röhög
(Nem kell leütni!!!)

No igen a horgászathoz is van elég víz errefelé, de én a sóderszállító kamionokat látombebből legtöbbet.
Lacházáról kölök koromban néha erre vetődtünk fürdeni, de azóta mintha megduplázódtak volna a tavak, a kamion meg 5x annyi.
Túzokot kettőt láttam eddig a 10 hónapban mióta itt lakom, de nyulat sokat. Vasárnap is hívtak apróvadazni, de sajnos menni sem tudtam, meg sörétesem sincs még...
De remélem egy pár óra múlva másként lesz, ha ésszerű ajánlatot tesz a boltos a puskámra és megveszem az izh 27-es bockot.

Szétszaggatni? A régi vicc alapján majd leveszi, ha akar valamit... Ördög
Naplózva

"Apának háta van!"
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #1266 Dátum: 2018. November 19. - 23:35:37 »

Beléptem az orosz sörétesek táborába!  Táncol
Egy fekete, sorrendváltós, ejektoros, csere choc-kos, 1050 bar-os Baikal izh 27-essel.
Jelenleg úgy látom a világbéke kezdete elközelgetett, mert békésen megfér az amerikai Remington mellett a szekrényben.
A legszebb a történetben a gyári pecsét, mely szerint 2017.12.27-én pecsételték le a papírját. (A műszaki csak 2018 augusztusi, azóta várt rám.)  Taps
Vajon Szása mennyire lehetett másnapos??? (Mert, ha a karácsonyt január 7-én is ünneplik, csak isznak valamit a nagyvilág karácsonyozására, meg a szilveszter is közeli.)
De azért remélem minden rendben lesz vele és sok vidám percünk lesz együtt.  S.Peti
Naplózva

"Apának háta van!"
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #1267 Dátum: 2018. December 07. - 16:34:37 »

Még mindig elsütés nélkül áll a sörétes a szekrényben, de a rendőrségen tapasztaltakat, hadd meséljem...
Ami miatt nem lehetett előre csekket kapni, mert egy eladott és egy vett puska bonyolult, az ma sem világos, hogy mitől volt az. A régi golyóst kihúzták, a sörétest fegyverellenőrzést követően beírták. Itt jegyzem meg, a fegyver ellenőrzés abból állt, hogy beléptem a szentélybe, a folyosóra, ahol a kezemben levő fegyverről bediktáltam a gyári számot, amire fél szemmel néztek rá.
A legjobb kérdés azonban az volt, hogy is vettem én sörétest, ha eddig nem volt?
Borjú szemekkel bámultam - ahogy a korábbi rendőrségi szóbeli tájékoztatás szerint eljártam: van bejelentett, rendőrség által ellenőrzött tároló helyem, így fegyver tartási engedélyem és most megvettem az első sörétest és 8 napon belül itt vagyok vele.
De azt ki sem adhatták volna a boltban, mert nem biztos, hogy van sörétesre vonatkozó sikeres vizsgám.
Ezt percekig mantrázták, én közben megszöktem csekket fizetni. Mikor visszaértem, már azon gondolkodtam, hogy miért nem szólítottam "öreganyámnak" őket?
A "szerencséd, hogy öreganyádnak szólítottál", helyett "szerencséd, hogy kinyitottuk a szekrényt, megnéztük a kartonod és van vizsgád" mondat hangzott el.
Tényleg nem tudtam róla, hogy van külön sörétes és golyós vizsga és rendelkezhet az ember csak egyikkel. A siklósi rendőrségen másként tájékoztattak.
Van külön vizsga???
  Csodalk
Naplózva

"Apának háta van!"
Tony
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1569



« Új üzenet #1268 Dátum: 2018. December 07. - 21:37:49 »

VAN.

 Emelem
Naplózva

"Az erdő az én templomom."
dobbasszus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1767



« Új üzenet #1269 Dátum: 2018. December 08. - 06:10:28 »

Még mindig elsütés nélkül áll a sörétes a szekrényben, de a rendőrségen tapasztaltakat, hadd meséljem...
Ami miatt nem lehetett előre csekket kapni, mert egy eladott és egy vett puska bonyolult, az ma sem világos, hogy mitől volt az. A régi golyóst kihúzták, a sörétest fegyverellenőrzést követően beírták. Itt jegyzem meg, a fegyver ellenőrzés abból állt, hogy beléptem a szentélybe, a folyosóra, ahol a kezemben levő fegyverről bediktáltam a gyári számot, amire fél szemmel néztek rá.
A legjobb kérdés azonban az volt, hogy is vettem én sörétest, ha eddig nem volt?
Borjú szemekkel bámultam - ahogy a korábbi rendőrségi szóbeli tájékoztatás szerint eljártam: van bejelentett, rendőrség által ellenőrzött tároló helyem, így fegyver tartási engedélyem és most megvettem az első sörétest és 8 napon belül itt vagyok vele.
De azt ki sem adhatták volna a boltban, mert nem biztos, hogy van sörétesre vonatkozó sikeres vizsgám.
Ezt percekig mantrázták, én közben megszöktem csekket fizetni. Mikor visszaértem, már azon gondolkodtam, hogy miért nem szólítottam "öreganyámnak" őket?
A "szerencséd, hogy öreganyádnak szólítottál", helyett "szerencséd, hogy kinyitottuk a szekrényt, megnéztük a kartonod és van vizsgád" mondat hangzott el.
Tényleg nem tudtam róla, hogy van külön sörétes és golyós vizsga és rendelkezhet az ember csak egyikkel. A siklósi rendőrségen másként tájékoztattak.
Van külön vizsga???
  Csodalk
Vanám. Én ugyanezt eljátszottam, csak fordítva. Volt sörétesem, de golyós nem. Aztán jött az újítás, hogy nem kell vásárlási engedély. Bizony kellett volna, mert külön kezelik a hosszú huzagolatlan, meg huzagolt fegyvert. És a siklósi rendőrségen némi fejcsóválás mellett szépen beírták...😃
Naplózva

,,Körülállják valamennyien, mustrálják, dícsérik, gyászolják. Mert gyász ez, bár vidám gyász. Győzelmesen örvendenek rajta, mert öröm is egyben. De valami furcsa szomorkás öröm. Szép. Akár hiszik, akár nem: szeretet.,, Zs.F.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1270 Dátum: 2018. December 08. - 07:58:37 »

Vanám. Én ugyanezt eljátszottam, csak fordítva. Volt sörétesem, de golyós nem. Aztán jött az újítás, hogy nem kell vásárlási engedély. Bizony kellett volna, mert külön kezelik a hosszú huzagolatlan, meg huzagolt fegyvert. És a siklósi rendőrségen némi fejcsóválás mellett szépen beírták...😃

Tolerancia !  Emelem   Még mindig lenne mit átgondolni a magyar fegyvertartási jogszabályokon .  Valaha elkülönült ( más hierarchiába tartozott ) a sörétes és a golyós fegyver megszerzése . Az előbbi a járási kapitányság hatásköre míg utóbbi a megyei fegyverügy eljárása alá tartozott . Talán ezért létezik még a megkülönböztetés - mert egyébként ha megvan a kategóriára a vizsga- semmi más külön szabályt nem kell betartani és más feltételt sem kell vizsgálni és ugyan arra a szervre ( Kapitányság )  tartozik az eljárás . Ez alapján indokolatlan külön kategóriába sorolni a megszerzés engedélyezését . Ha valaki vegyescsövűt kíván elsőre vásárolni  Fejvakarás  - A régi beidegződés alapján golyósra kell a megszerzési engedélyt beadni (mert anno ez a megye hatásköre volt a golyós cső miatt )- de akkor milyen alapon jut sörétes fegyverhez és lőszerhez ?      Emelem
Naplózva
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #1271 Dátum: 2018. December 09. - 07:18:39 »

Tolerancia !  Emelem   Még mindig lenne mit átgondolni a magyar fegyvertartási jogszabályokon .  Valaha elkülönült ( más hierarchiába tartozott ) a sörétes és a golyós fegyver megszerzése . Az előbbi a járási kapitányság hatásköre míg utóbbi a megyei fegyverügy eljárása alá tartozott . Talán ezért létezik még a megkülönböztetés - mert egyébként ha megvan a kategóriára a vizsga- semmi más külön szabályt nem kell betartani és más feltételt sem kell vizsgálni és ugyan arra a szervre ( Kapitányság )  tartozik az eljárás . Ez alapján indokolatlan külön kategóriába sorolni a megszerzés engedélyezését . Ha valaki vegyescsövűt kíván elsőre vásárolni  Fejvakarás  - A régi beidegződés alapján golyósra kell a megszerzési engedélyt beadni (mert anno ez a megye hatásköre volt a golyós cső miatt )- de akkor milyen alapon jut sörétes fegyverhez és lőszerhez ?      Emelem

Igen... Most, hogy olvasom a soraidat valami ilyesmin polemizált magában az oktató annó a tanfolyamon, de leginkább azért gyalázta a vegyescsövűeket, drillingeket, mert szerinte a "mindenes" semmire se jó.
Értette alatta főként a társas vadászatokat, ahol a nagyvad vadászaton golyóssal veszünk részt, az apróvadászaton meg végképp tilos golyóssal beállni egyértelmű balesetvédelmi okokból.
(Bár amellett, hogy drágább, nehezen tudom elképzelni, hogy valaki egy napon keresztül azt a többlet súlyt végigcipelné jószántából.)
A három évvel ezelőtti pécsi tanfolyamon olyan "elválaszthatatlan egységként" kezelték a két fegyvertipust, a gyakorlati oktatást és a vizsgát is, hogy tényleg elsiklott, (ha volt ilyen mindat), hogy a vásárlásnál külön engedélyt kellhet kérni a másik típusra is.
Mikor bejelentettem a fegyvervásárlási igényemet, megkávéztunk a kmblssel, megvitattuk a világ dolgait és mevettem az első golyóst, akkor tényleg kérdeztem, hogyan lesz a sörétvásárlásnál? A válasz egyértelműen ez volt: vegyem meg, hozzam be, fizetek 3000-et és beírják. A zavar a rendszerben abból a nehezen feldolgozható tényből fakadhat, hogy egyik megyéből a másikba költöztem, ami már az átjelentkezésnél is mutatkozott.
A tanúlság ilyesmire célszerű figyelni kezdőtársak!
A teljes vadászati dokumentációt vinni az első vásárlásához, de legfőképp a rendőrséghez!
Naplózva

"Apának háta van!"
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1272 Dátum: 2018. December 09. - 08:38:31 »

Igen... Most, hogy olvasom a soraidat valami ilyesmin polemizált magában az oktató annó a tanfolyamon, de leginkább azért gyalázta a vegyescsövűeket, drillingeket, mert szerinte a "mindenes" semmire se jó.
Értette alatta főként a társas vadászatokat, ahol a nagyvad vadászaton golyóssal veszünk részt, az apróvadászaton meg végképp tilos golyóssal beállni egyértelmű balesetvédelmi okokból.
(Bár amellett, hogy drágább, nehezen tudom elképzelni, hogy valaki egy napon keresztül azt a többlet súlyt végigcipelné jószántából.)
A három évvel ezelőtti pécsi tanfolyamon olyan "elválaszthatatlan egységként" kezelték a két fegyvertipust, a gyakorlati oktatást és a vizsgát is, hogy tényleg elsiklott, (ha volt ilyen mindat), hogy a vásárlásnál külön engedélyt kellhet kérni a másik típusra is.
Mikor bejelentettem a fegyvervásárlási igényemet, megkávéztunk a kmblssel, megvitattuk a világ dolgait és mevettem az első golyóst, akkor tényleg kérdeztem, hogyan lesz a sörétvásárlásnál? A válasz egyértelműen ez volt: vegyem meg, hozzam be, fizetek 3000-et és beírják. A zavar a rendszerben abból a nehezen feldolgozható tényből fakadhat, hogy egyik megyéből a másikba költöztem, ami már az átjelentkezésnél is mutatkozott.
A tanúlság ilyesmire célszerű figyelni kezdőtársak!
A teljes vadászati dokumentációt vinni az első vásárlásához, de legfőképp a rendőrséghez!

Én azért jót fácánoztam a drillinggel   -  amíg el nem adtam . Szerintem a golyós csövet megtölteni - egyáltalán golyós lőszert vinni a társas apróvadazásra tilos . ( ha erre gondolsz ? )
Na most a nagyvad társas vadászaton sem csak golyóssal veszünk részt . Ezt azok tudják legfőképpen akik úgy szocializálódtak a vadászatba hogy először hajtók voltak puska nélkül - majd lehetett egy sörétes és nagy örömmel puskás hajtók voltak a vaddisznóhajtáson .   Emelem
Naplózva
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #1273 Dátum: 2018. December 09. - 09:36:24 »

Én azért jót fácánoztam a drillinggel   -  amíg el nem adtam . Szerintem a golyós csövet megtölteni - egyáltalán golyós lőszert vinni a társas apróvadazásra tilos . ( ha erre gondolsz ? )
Na most a nagyvad társas vadászaton sem csak golyóssal veszünk részt . Ezt azok tudják legfőképpen akik úgy szocializálódtak a vadászatba hogy először hajtók voltak puska nélkül - majd lehetett egy sörétes és nagy örömmel puskás hajtók voltak a vaddisznóhajtáson .   Emelem

Én is így gondolom!
De a rendhagyó, nem minősített példákra gondolhatott, aki ha már drillingje van viszi a golyót is...  Tasli
A hajtáson pedig nyilván az elállókról van szó.
Lehet, hogy volt idő, amikor oda is álltak gyöngygolyóval (erdélyi írók mesélnek ilyen történelmi időkről), de ma tudomásom szerint ott nincs helye a sörétesnek nálunk. Bár orosz vadászatokon mintha ilyen is látható volna.
Naplózva

"Apának háta van!"
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1274 Dátum: 2018. December 09. - 11:57:04 »

Én is így gondolom!
De a rendhagyó, nem minősített példákra gondolhatott, aki ha már drillingje van viszi a golyót is...  Tasli
A hajtáson pedig nyilván az elállókról van szó.
Lehet, hogy volt idő, amikor oda is álltak gyöngygolyóval (erdélyi írók mesélnek ilyen történelmi időkről), de ma tudomásom szerint ott nincs helye a sörétesnek nálunk. Bár orosz vadászatokon mintha ilyen is látható volna.

Ma is van " szűk helyen " ha elálló a vadász akkor is többet érhet egy dupla sörétes gyöngygolyóval mint a távcsöves golyós ,..... de ez inkább manapság már anyagi áldozat kérdése mert JÓ és megbízható oldható szerelékkel olyan távcsövet vagy reflex irányzékot tesz a vadász a fegyverére amilyet akar és elég az egy puskát és a megfelelő optikákat (optikát) magával vinni aztán a helynek megfelelően csereberélni levenni stb . Ez azért is egyre inkább "divat" mert mostanában az számít kivételnek ha klasszikus disznóhajtást tartanak  , leginkább a terelést favorizálják ahol a gím, dám , őz tar vad lőhető és kívánalom is a lövése ami sörétessel tilos .
Naplózva
Oldalak: 1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: