Oldalak: 1 ... 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 [132] 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... 215   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadásztacskó  (Megtekintve 482100 alkalommal)
manipulus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1179


Vadásztacskó vezető


WWW
« Új üzenet #1965 Dátum: 2012. Január 11. - 20:21:56 »

Jut eszembe 

Dani, mi van a Somával? Voltatok orvosnál?

Naplózva

Nem láttam még vadat, mely szánná magát.
A madár fagyottan zuhan le az ágról,
de sosem gondolt rá, hogy sajnálja magát.

www.vadaszkutyaiskola.freewb.hu
http://manipulus.ewk.hu/
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #1966 Dátum: 2012. Január 11. - 20:25:33 »

Én is köszönöm nektek a segítséget! Ellentmondani egyszer sem akartam nektek, főleg mivel ez az első tacskóm. Sokat vettem vissza a lendületből az írásaitok miatt.
Azért ha nem gond majd felteszem a komolyabb fejleményeket.

Ez a 2 év azért elég hidegzuhanyként ért. Nem gondoltam, hogy a tacsi is ennyi idő alatt érik be, a vérebekről halottam, hogy 1,5 éves kor előtt sok mindent nem lehet tőlük elvárni.
 Emelem

Szia Bence!

Persze -persze!  Vigyorog Aztán majd az ÉLET hozza a helyzeteket és azokra jól-rosszul fogsz reagálni, de az biztos, hogy a szituációkból fogsz (fogtok) a legtöbbet tanulni, nem tőlünk, a lepcsesszájú tacskósoktól. A legfontosabbak megvannak, a lelkesedés és a tehetség!
Hány hirtelen helyzet lesz, hány elbizonytalanodás (most mi tévő legyek Fejvakarás), mennyi aggódás a kis görbelábúért (és mennyi bosszúság  Ördög). Jó dolog a jótanácsokra odafigyelni (bizonyos dolgokat megfogadni), de az úton úgy is Ti mentek végig...és magadtól fogod megtanulni a lényeget.
Kalappal hozzá!  Emelem
Naplózva

Erdő az én templomom...
pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #1967 Dátum: 2012. Január 11. - 21:13:00 »

Ebben mondjuk teljesen igazad van, ezért még ezt a másnak keresgetést hanyagolom addig amíg nekünk nem talált meg pár vadat. Nyílván ha már kint van akkor mindenképp rárakom a csapára, attól, hogy nekünk kell percekig keresgetni egy csepp vért vagy a kutyát kell csak kontrolálni az nem mindegy, bár én csak kísérőként járok egyenlőre, de szerencsére olyan emberrel vadászok aki nem fog a torkomnak esni, ha egy láblövött disznót nem találunk meg, azt is tudom, hogy ez a kutyának egy kudarc, így csakis megfontoltan fogom rátenni a csapára. Így egyenlőre laikus szemmel ezt a 2évet főleg a hajszánál látom, mert azért ahhoz tényleg kell komolyt tapasztalat, hogy megforgasson egy nagy kant. A disznós kerttel bajba leszek, de majd valahogy lesz az is.
Igazából ez a tacskó vásárlás úgy indult, hogy ha 10 vadból 7 nem tűzbe rogyik hanem van egy halálvágtája arra szépen rátenni a kutyát. Én mostmár ennél egy kicsit többet is látok ebben az utánkeresésben, ezzel a többel viszont tudok még várni, mert én se szeretném agyon ütni azzal a hírem, hogy 2 szarul lövött disznóból 2 nem lesz meg és a sok "vadász" meg nem azt mondaná, hogy tényleg szarul lőttem meg, hanem, hogy milyen rossz az a kutya.

 Emelem
Naplózva

Stefi
Vendég
« Új üzenet #1968 Dátum: 2012. Január 12. - 07:07:28 »



Bence a Te kutyádnak még szerintem csak az a feladata, hogy erdőn-mezőn megismerje a szagokat és élményeket, megtanuljon feküdni, helyben maradni és játékosan alap nyomozást. És slussz. Majd komolyabban 7-8 hónapos korban. Akkor már lehet valamennyire terhelni. De akkor sem nagyon. Akkor már vinni kell disznóskertbe, hogy tanulja meg egy nagyvadas kutya, hogy az élő vaddal, hogy kell viselkedni. Az sajnos harap, tipor és felvág, nem úgy mint a láb vagy a dög.

FOKOZATOSSÁG, KÖVETKEZETESSÉG ÉS HATÁRTALAN TÜRELEM.   Ez az alapja a Tacskó kiképzésnek.


 

 Igen    Azért ne szomorodj el !  Ördög   Ott van hogy 7-8 hónapos korban terhelhető !  Írtam már hogy nekem Csipetke 9 hónaposan mutatta meg az első bikát. Abban azért szerencsés voltam hogy sok vadat tudtam neki mutatni szőrben bőrben . Egyszerűen arra kanyarodtam mikor szállítottam be a hűtőhöz vagy velem volt a lesen és láthatta ugathatta a meglőtt vadat.  Vaddisznós kertben nem tudtam gyakorolni úgy egy- másfél évesen nem volt más választásom hajszára engedtem a kukoricában . A történetet a fórumon visszaolvashatod. 3 évesen mentem vele munkavizsgára több eredményes hajsza után. Meg is jegyezték a bírók mikor 1-1,5 méterről szépen, stabilan ,kitartóan fogta és ugatta a disznót hogy"ez már volt háborúban".
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1969 Dátum: 2012. Január 12. - 07:14:11 »

 Bence ! Azért ha sietsz és inkább kéne egy 7-8 hónapos , féláron szívesen visszavásárolom  Ördög . Majd csak lesz belőle valami.  Kacsint
Naplózva
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #1970 Dátum: 2012. Január 12. - 10:11:06 »

Jut eszembe 

Dani, mi van a Somával? Voltatok orvosnál?



Szia!

Voltunk másik orvosnál. Enyhe ízületi gyulladás, amit a gyógyszeres kúra már helyre is hozott. Még egy hétig pihenés lesz, de az orvos szerint nincs ok aggodalomra, de figyeljek rá nagyon. Gerinc, medence, csontok rendben vannak. Vasárnap óta már teljesen a régi Soma, de még mindig kézzel teszem a kocsiba. A lépcsőn szalad, sőt a kanapéra is felugrott amikor kedve tartotta. Na én meg pont nem láttam, hogy ott aludt... Sokat babusgattam, és szerintem ez is jót tett neki, mert a gyerekek miatt bizony kevesebb időm volt rá mostanában, pedig nagyon igényli.

Hogy a kérdésekre is mondjak pár dolgot:

Soma kb 1 évesen szőrösödött ki rendesen, bár ő alapvetően elég sima szőrű. Az első vadat 13 hónaposan csapázta ki (vér nélküli volt az első 100 méter), az első véletlen hajsza 16 hónapos korában történt. Ha nem marad a vezeték a nyakán (kirántotta a kezemből), és nem szerencsétlenkedek (nekem is az első hajszám volt), akkor meg lett volna a disznó. Példásan állította, bár élő disznóval előtte csak kerítésen keresztül találkozott. Arra ügyet se vetett, ami eléggé elkeserített akkor. (Utólag úgy gondolom, hogy Soma többet tudott már akkor mint én gondoltam.) Ez az első élő disznó szerencsére csak egy jókora malac volt.
Aztán egy kis statisztika, ami nem adja igazán vissza a dolgokat, de el lehet vele bogarászni. Kezdetben nehezen alakultak a munkák, én is türelmetlenül vártam, de aztán jött minden magától. 2008ban semmi, de Soma akkor még csak 6 hónapos volt, 2009-ben 4 munka, amiből egy sikeres, 3 esetben az én hibámból nem lett meg a vad (2x nem hagytam arra menni, amerre akart, a 3. az előbb említett hajsza volt). 2010-ben már 28 munkánk volt, átlag 10 órás csapák, ebből 16 eredményes, 2011-ben 31 munka, átlag 9 órás csapák, ebből 14 eredményes. Úgy tűnik, hogy amatőr tacskászként, munka mellett ez az évi 30 munka tartatható, talán kicsit fokozható lesz.
Egy barátom mondta, hogy az első vadászkutya nekem is tanulás lesz. Nem csak a kutyának, nekem is tanulni kell. Maximálisan igaza volt. Ha visszagondolok, hogy mennyi hülyeséget követtem el, akkor bőven meg lehetett volna a sebzettek kétharmada, pedig 2011-ben már a legtöbb munkánk igazán nehéznek volt mondható és volt néhány, amikor csak a hibázás tényét állapítottuk meg, sebzés nem is történt.

Én minden keresést lejegyzek legalább néhány sorban és később visszaolvasgatom. Sok tanulság van benne. Sok minden másként csinálnék, és sokszor látszik, hogy hol rontottam el a dolgot. Érdemes valamiféle naplót vezetni szerintem.

Üdv, Dani

Naplózva

Stefi
Vendég
« Új üzenet #1971 Dátum: 2012. Január 12. - 12:05:47 »

Dani örülök hogy nincs nagy gond Somával !
Az írásaidból úgy tűnik hogy lakásban tartod a kutyát . Nem lehet hogy sokat kell lépcsőznie és az nem igazán tesz jót a tacskóknak . Fejvakarás  Bár ezt csak olvastam. Emelem
Naplózva
pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #1972 Dátum: 2012. Január 12. - 12:46:30 »

Bence ! Azért ha sietsz és inkább kéne egy 7-8 hónapos , féláron szívesen visszavásárolom  Ördög . Majd csak lesz belőle valami.  Kacsint

Ahhoz már túl sokat foglalkoztam vele. A kutyus ára: felbecsülhetetlen, "minden másra ott a Master Card".  Ördög
Nem tudnék már megválni tőle, kezdünk igazi vadásztársak lenni.
 Emelem
Naplózva

pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #1973 Dátum: 2012. Január 12. - 13:04:10 »

Dani, én is örülök, hogy nincs  gond.

A napló már nekem is megvan, az első mesterséges csapát írtam bele meg hát a bika keresést.ne
A terítékre nem kerülő vadak milyen okból nem lettek meg? Rossz lövés nagy százalékban, vagy látsz más okát is mondjuk itt az utóbbi időben, amikor már te is sokkal több tapasztalattal vághatttál neki a kereséseknek?
 Emelem
Naplózva

Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #1974 Dátum: 2012. Január 12. - 13:17:49 »

Dani örülök hogy nincs nagy gond Somával !
Az írásaidból úgy tűnik hogy lakásban tartod a kutyát . Nem lehet hogy sokat kell lépcsőznie és az nem igazán tesz jót a tacskóknak . Fejvakarás  Bár ezt csak olvastam. Emelem

Igen, bejáratos a lakásba is. 5 lépcsőfokot kell leküzdenie. Ha lejön a pincébe, akkor az 15 lépcsőfok. Nem hiszem, hogy ez agyon tudja vágni a gerincét, mivel naponta max 60 lépcsőfok. Gondolj csak bele, mi történik egy hajszán, vagy ha játszik. Ugrik mindenen keresztül, esik, kel, attól se lesz baja. Az orvos szerint ez főként örökletes. Persze, ha már előjön a probléma, akkor a lépcső nem tesz jót, de ha egészséges, akkor nem is árt.
Naplózva

Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #1975 Dátum: 2012. Január 12. - 13:50:15 »

Dani, én is örülök, hogy nincs  gond.

A napló már nekem is megvan, az első mesterséges csapát írtam bele meg hát a bika keresést.ne
A terítékre nem kerülő vadak milyen okból nem lettek meg? Rossz lövés nagy százalékban, vagy látsz más okát is mondjuk itt az utóbbi időben, amikor már te is sokkal több tapasztalattal vághatttál neki a kereséseknek?
 Emelem


Néhány példa, hogy milyen problémák voltak. A legfőbb hiba általában, hogy én szúrtam el valamit Tasli!
1. Elhibáztam az egyetlen lehetőségként adódó lövéssel a kicsapázott vadat és az kereket oldott.
2. Éjszaka kerestem, és csak a lábam alól felugró vadat vettem észre, amit nappal már messziről láthattam volna. (láblövött egyagancsú őzbak, azóta is él, de meg lehetett volna, ha legalább rávetődtem volna...)
3. Nem voltam elég "tökös", hogy bemásszak a sötét sűrűbe a vagdalkozó kanhoz, csak vártam, hogy majd kiugrik. Nincs mit tagadni, gyáva voltam. Azóta is ég a pofám Soma előtt. Ez nagy törés volt benne, mert ő keményen tartotta a kant, amíg az oldalba nem vágta. Utána odajött mellém, hogy most talán próbálnék én szerencsét. Addig tököltem, hogy besötétedett, a kan meg tudta, hogy jó helyen van, nem jött ki. A sebző kérésére otthagytuk. Gerinctüske lövése volt, szerintem ma is él a disznó.
4. Vér nélküli csapán követtünk hosszan egy sebzett kant. Mivel kertben volt, és nem voltam biztos benne, hogy a sebzett van előttünk (éreztem a disznó szagot, de nem láttam), nem engedtem el Somát, csak vezetékkel bújtunk utána a csipkében, így szépen lerázott. Két hét múlva majdnem ott megtalálták a döggé veszett kant. Még jó, hogy az agyarak meglettek.
5. 4km csapázás után belebonyolódtunk a sok hurokba, és miután Soma kedve egy hosszú vér nélküli szakasz után hanyatlott, vissza akartam menni, ám nem találtam vissza az utolsó vérhez.
6. Este kerestem egy bikát, amit nagy nehezen megtaláltunk, de még élt. Felvertük, a keresést abbahagytuk, de másnap munka miatt nem lehettem ott. Egy vérebes próbálta megtalálni, de a kutya fel se vette a csapát, ez persze nem biztos, hogy a véreb hibája volt. Megnehezítettük a dolgát. Bánom, hogy nem én folytattam a keresést, mert Soma folytatta volna a saját csapáját az biztos.
7. Néhányszor elértük a területhatárt, vagy egyszerűen a a sebző kérte, hogy fejezzük be a keresést.
8. Volt, amikor én mondtam, hogy ne űzzük tovább a szarvasborjút, ami a nyomokból láthatóan a rudlival megy előttünk, üres nyaklövése volt. Hívok segítséget, gyorsabb lábú kutyával, mert Soma úgyse állítja meg, nem akarták...

Aztán volt, amikor már előttünk kerestették a vadat mással, más kutyával. Ilyenkor a legnagyobb gondot, az jelentette, hogy összetapostak minden csapajelet. Azért volt, mikor még ilyenkor is megkerült a vad, vagy épp csak egy csomó szőrt találtunk a csapa végén és nem volt folytatás (gondoljon mindenki amire akar).
Volt néhány olyan sebzés, amikor több kilométeren át követtük a sebzettet, de már az elején látszott, hogy könnyű sebzés lehet, húsvér, stb. Mentünk, amíg Soma ment, amíg volt kontroll, vagy épp be nem sötétedett. Sajnos nem minden vad kerül meg, még komoly utánkeresőknél sem, nemhogy nálunk.

Minden esetre láthatod, hogy a legtöbb esetben az én hibámból veszett el a vad, nem is tudnék olyan esetet, amikor Soma volt a "hibás". Egyszer ugyan lefeküdt a csapa mellé és nem volt hajlandó keresni, de úgy gondolom, hogy akkor is neki lehetett igaza. Valami horzslövése volt a baknak, amit kerestünk.
  Emelem


Naplózva

manipulus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1179


Vadásztacskó vezető


WWW
« Új üzenet #1976 Dátum: 2012. Január 12. - 16:11:17 »

Igen, bejáratos a lakásba is. 5 lépcsőfokot kell leküzdenie. Ha lejön a pincébe, akkor az 15 lépcsőfok. Nem hiszem, hogy ez agyon tudja vágni a gerincét, mivel naponta max 60 lépcsőfok. Gondolj csak bele, mi történik egy hajszán, vagy ha játszik. Ugrik mindenen keresztül, esik, kel, attól se lesz baja. Az orvos szerint ez főként örökletes. Persze, ha már előjön a probléma, akkor a lépcső nem tesz jót, de ha egészséges, akkor nem is árt.

Dani, ez így ebben a formában nem igaz. A lépcsőzéssel az a baj, hogy mivel a Tacskónak nagyon távol vannak a felfüggesztései, a gerincnek hosszabbat kell áthidalnia mint egyéb fajták esetében. Namost amikor megy a lépcsőn, főleg lefelé akkor két lépcsőfok között eltolódik két csigolya függőleges irányban egymástól. Míg a föl le ugrásoknál a gerinc egyenes marad. Az igaz, hogy hajlam kérdése, de amelyik hajlamos annak pár fok is végzetes lehet. Úgyhogy csak óvatosan. Nekem van csinálva egy tacskólétra a lépcsőre és azon közlekednek a kutyák.
Naplózva

Nem láttam még vadat, mely szánná magát.
A madár fagyottan zuhan le az ágról,
de sosem gondolt rá, hogy sajnálja magát.

www.vadaszkutyaiskola.freewb.hu
http://manipulus.ewk.hu/
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #1977 Dátum: 2012. Január 12. - 17:15:49 »

Szia Dani!
Orulok, hogy jobban van Soma! Utanakerdeztem en is a dolgoknak, de lenyegeben nem mondtak tobbet, mint ami elhangzott.Az utolso hatcsigolya es az elso agyekcsigolya kozott lep fel tobbnyire serv, amikor is a porc szivacsosabb belso reszen egy odema kepzodik, ez nyomja a gerincvelot. Tobbnyire nagyobb terhelesre alakul ki az arra hajlamos egyedeknel. Altalaban szteroidokkal lehet gyorsan lehuzni a gyulladast.
Szerencsere viszont ugy veszem ki a szavaidbol, hogy Somanak a gerince rendben volt, mas jellegu gyulladas volt a hatterben. Ugye?
Orommel olvastam a tapasztalataidrol, jo hogy mozog a tacskasz topic!
Mielobbi jobbulast Somanak!!!!!
Naplózva

Erdő az én templomom...
manipulus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1179


Vadásztacskó vezető


WWW
« Új üzenet #1978 Dátum: 2012. Január 12. - 17:42:04 »

Ez egy kicsit más téma,de érdekelne, hogy egy szálkás szőrű tacskó mennyi idősen éri el a végleges  testméretét, illetve ami még érdekelne, hogy a szőrhossza mennyi idős korában éri el  kérdésed mása maximumot? Mosolyog Stoel

Szia!
A Tacskók nagyjából 1 éves korukig elérik a felnőttkori méretüket. Innentől kezdve már csak az izomzata fejlődik. A kérdésed második felére nem lehet válaszolni. Nagyon sok féle szőrtípus van sajnos. Így csak adott egyedről beszélhetünk. Nálam speciel már 4 hónaposan le vannak kopasztva teljesen és 1-2 havonta utána van szedve. Tehát sosincs hagyva, hogy teljes hosszára megnőjön. Mondjuk az én kutyáim inkább rövidebb szőrűek, mert az a kívánatos szőrminőség és kezelhetőség szempontjából is az az ideális.
Tegyél föl képet a kutyáról, úgy könnyebb véleményt mondani.
Naplózva

Nem láttam még vadat, mely szánná magát.
A madár fagyottan zuhan le az ágról,
de sosem gondolt rá, hogy sajnálja magát.

www.vadaszkutyaiskola.freewb.hu
http://manipulus.ewk.hu/
w.simmons
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 329


« Új üzenet #1979 Dátum: 2012. Január 12. - 17:50:49 »

Szia!
A Tacskók nagyjából 1 éves korukig elérik a felnőttkori méretüket. Innentől kezdve már csak az izomzata fejlődik. A kérdésed második felére nem lehet válaszolni. Nagyon sok féle szőrtípus van sajnos. Így csak adott egyedről beszélhetünk. Nálam speciel már 4 hónaposan le vannak kopasztva teljesen és 1-2 havonta utána van szedve. Tehát sosincs hagyva, hogy teljes hosszára megnőjön. Mondjuk az én kutyáim inkább rövidebb szőrűek, mert az a kívánatos szőrminőség és kezelhetőség szempontjából is az az ideális.
Tegyél föl képet a kutyáról, úgy könnyebb véleményt mondani.





Naplózva
Oldalak: 1 ... 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 [132] 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... 215   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: