Oldalak: 1 ... 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 [125] 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 ... 215   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadásztacskó  (Megtekintve 482110 alkalommal)
manipulus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1179


Vadásztacskó vezető


WWW
« Új üzenet #1860 Dátum: 2012. Január 02. - 17:36:11 »

Tegnap a szomszédos területen tag barátaim hívtak telefonon hogy két disznóra lőttek rá az egyik már a hűtőben van a másik 200-250 méter utáni követését abbahagyták mert egy nagyon sűrű részbe váltott be. Reggel nyolckor Csipetkével és a sebző vadásszal az utolsó vérnél toporogtunk. A kaliber 8x57 -es és a lövedék Norma Vulkán volt. Ezek pozitívumok de nehezítette a keresést hogy 6-8 sertevad menekült egy kondában és a sebzett velük tartott. Az eleinte bő vérzés a sűrű szélén elapadni látszott. Az utolsó vérről indítottam tacskómat. Elképesztően tüskés másfél két méter magas kökényes ,szederindás , vadrózsás tüskeboglyába keveredtünk. A vad nem feküdt meg de odaértünk a régi fekvőhelyükhöz ahol az egyik vacokban tenyérnyi csepegős vért találtunk . Valószínű hogy ott elfeküdt volna a disznó ha nem közelítenek  a lámpás keresők az éjszaka. Innét aztán nagyon nehéz munka következett. Négykézláb csúszva mászva kerestük a vért a támpontot mert Csipike is elvesztette a szagot. Egy szinte visszakanyarodó éles törést tudtunk kibogozni és látszott hogy a konda felment a dombtetőre. Az lett a taktikánk hogy valaki mindig az utolsó vérnél maradt és 5-10 -20 méterenként új kenést találva mentünk a kutya után. Ha hosszabb ideig nem találtunk semmit az utolsó vérről újra és újra indultunk. Egy másik konda vagy ugyanezek már biztonságba érezve magukat turkálásba kezdtek, ez se segítette a nyomtartást. Kb. 200 méter után úgy tünt hogy a beteg vad levált a kondától így sokkal jobb esélyeink lettek jobban is tudtunk haladni. Újabb 300 métert megtéve nagyon jó pórázbafeszülős követést tudtunk csinálni és néha néha a kenések mutatták hogy jó fele járunk. Rövid idő múlva kanyargós egymást keresztező vércsapák következtek és meg is láttuk a dermedt vadat a fenyők tövében.  A lövés kisé alacsony hátracsúszott volt a szív mögött ütötte át a 70 kilós koca testét.   Emelem

Gratulálok Stefi!

Naplózva

Nem láttam még vadat, mely szánná magát.
A madár fagyottan zuhan le az ágról,
de sosem gondolt rá, hogy sajnálja magát.

www.vadaszkutyaiskola.freewb.hu
http://manipulus.ewk.hu/
pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #1861 Dátum: 2012. Január 02. - 18:37:46 »

Dani köszönöm szépen a segítséget!

Stefi gratulálok!  Emelem

Lenne pár gyakorlatibb kérdésem:
Ki mit használ vezeték gyanánt? Én redőnyzsinórral kezdtem, de úgy tűnik, hogy minden ráragad, mindent összeszed, ha meg még vizes is a terep akkor jól megszívja magát, aztán a tacsit fogja húzni a vezeték és nem fordítva.
Tacskónál szerintetek mennyire igazi az amit a vérebesek aranyszabályként kezelnek, hogy őzet csak nagyon rutinos vérebbel keresnek?

Ma találkozott a kutya először jól megcibálta, megugatta. Kép és videó is van az incidensről, de sajnos a fényképezőm barátomnál marad, de ha visszakapom majd felteszem őket.

 Emelem
Naplózva

manipulus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1179


Vadásztacskó vezető


WWW
« Új üzenet #1862 Dátum: 2012. Január 02. - 18:48:47 »

Hello!

Próbálom nem elsietni a dolgokat, de nagyon fogékony a kutyus és nagy örömmel keres. Aztán ha megvan amit kerestünk akkor meg játszok vele egy negyed órát, ugattatom rángathatja, húzkodom neki.
A rugdaláshoz úgy vezetett az út, hogy ha rángattam a fejet (sajnos egészbe még csak őzet látott, na attól tartott) és abszolút nem félt tőle. Aztán egy seprűvel sikerült felhergelnem, de az túl macerás volt.
Húztam vissza valahonnan a fejet a kiskutya meg jött utána, valahogy a lábam alá került a fej, útba volt belerugtam szegény kutya meg épp  a közelbe állt, és ugy megszeppent, hogy elkezdte ugatni. Lehet hogy húsvér, egész vadnál elég ha csak a fejet mozgatom, de nekem egyelőre így sikerül rendesen ugattatni. Annyira még nem tart a dolgoktól, hogy csupán csak mozgatásra ugasson, vagy megtántorodjon. De így támadásnak véli a dolgot.
Akkor ezek szerint te úgy gondolod, hogy nem érdemes először meleg csapán mindent megmutatni neki aztán utána öregíteni, amikor már tudja, hogy miről van szó?
Most éppen öregszik egy csapa a határba, majd 4 óra körül akarok kimenni rá.
Amikor megyek vadászni én már nemteszem ki a lábam az udvarból kutya nélkül. Apróvadnál a vizsla, lesvadászatokra pedig a kis tacsit viszem. Nagyon nyugodt, elalszik a lesen, ha leszállunk szaglászik, elmegy 8-10 m-t aztán visszanéz.
Sajnos még csak őzet sikerült mutatni neki. Bíztam benne, hogy sikerül a szünetben egy disznót vagy szarvast lőnünk és akkor annak a csapájára rá is tettem volna, meg hát akkor végre láthatott volna igazi vadat.
A csapákkal akkor minimum 4-5 órát illene várni, már így a kiképzés kezdetén is?

Köszönöm az építő jellegű kritikákat!

Vadászüdv: Bence

Látod ezért jó a fórumon tanácsot kérni. Mert mindenki más módszer alapján képez és mindenki azt tartja a legjobbnak. Arról nem is beszélve, hogy minden kutyához más módszer illik a legjobban.
Speciel én nem értek egyet azzal, hogy mindig 4 óránál régebbi nyommal gyakorolj (Szerintem fel kell építeni a munkát), de abban igaza van a Daninak, hogy minél változatosabb terepen gyakorolj. Az árokban még ha akarna sem tudna eltévedni. Mindig azt mondom, hogy akkor lesz a kutya jó, ha hibázásra kényszerítjük és azt kijavíttatjuk vele.
Nekem sajnos nem volt szerencsém ilyen csinos vérebessel dolgozni, csak egy lényegesen rondábbal, de ő pl folyamatosan öregbíti a lábat is és a nyomot is. Sosem használ mindig friss lábat, hanem egyet használ végig. Pl. ha véreb versenyre készül akkor egy 3 éves lábbal húz nyomot. Na annak már nincs nagyon szaga. Ha azt kidolgozza, akkor mindent kidolgoz.
Naplózva

Nem láttam még vadat, mely szánná magát.
A madár fagyottan zuhan le az ágról,
de sosem gondolt rá, hogy sajnálja magát.

www.vadaszkutyaiskola.freewb.hu
http://manipulus.ewk.hu/
pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #1863 Dátum: 2012. Január 02. - 18:59:03 »

Vizslát is úgy tanítottam, hogy rengeteg információból megpróbáltam keveset kiválasztani, ami a legjobban illett az én kutyámhoz.
Az a csapa felvettem az a legelsők között volt, meg itt volt a legegyszerűbb felvenni. Most is csináltam egyet, ugyanitt, majd reggel ráteszem, kiváncsi vagyok mit szól az ilyen öreg csapához.
Egyébként húztam neki szántáson, tarlón, gazosba ott is ügyesen keresgél. Ma arra mentünk ahol 31.én megkeresett egyet. Szerintetek lehetséges, hogy érezte még azt a szagot (nem ment rajta csak jött mellettem és a csapa vonalát szagolgatta, de aztán mikor látott valami érdekesebbet kicsit arrébbment) vagy csak véletlenül ment azon a vonalon? Mert azért ez már 48+ -os lenne.
Naplózva

manipulus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1179


Vadásztacskó vezető


WWW
« Új üzenet #1864 Dátum: 2012. Január 02. - 19:00:31 »

Dani köszönöm szépen a segítséget!

Stefi gratulálok!  Emelem

Lenne pár gyakorlatibb kérdésem:
Ki mit használ vezeték gyanánt? Én redőnyzsinórral kezdtem, de úgy tűnik, hogy minden ráragad, mindent összeszed, ha meg még vizes is a terep akkor jól megszívja magát, aztán a tacsit fogja húzni a vezeték és nem fordítva.
Tacskónál szerintetek mennyire igazi az amit a vérebesek aranyszabályként kezelnek, hogy őzet csak nagyon rutinos vérebbel keresnek?

Ma találkozott a kutya először jól megcibálta, megugatta. Kép és videó is van az incidensről, de sajnos a fényképezőm barátomnál marad, de ha visszakapom majd felteszem őket.

 Emelem

Bár nem engem kérdeztél, de én egy ilyenre szeretnék beruházni:

http://www.grube.hu/225020-poraz/22667-sved-csapazo-poraz-8-mm-/-10-m

Naplózva

Nem láttam még vadat, mely szánná magát.
A madár fagyottan zuhan le az ágról,
de sosem gondolt rá, hogy sajnálja magát.

www.vadaszkutyaiskola.freewb.hu
http://manipulus.ewk.hu/
pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #1865 Dátum: 2012. Január 02. - 19:09:03 »

Bár nem engem kérdeztél, de én egy ilyenre szeretnék beruházni:

http://www.grube.hu/225020-poraz/22667-sved-csapazo-poraz-8-mm-/-10-m



Én úgy a "tacsisokhoz" intéztem a kérdést. Köszönöm a válaszod. Most mit használsz?
Én egy hasonló "Kötelet" néztem, ilyen van a szárítónkon, nyilván nem ilyen profi, meg kell néznem a háztartási boltokban hátha pár száz forintért beszerezhető. Szerintem annyi lenne annak a hátránya, hogy nehéz megfogni, nem tapad, de ebből kifolyólag szerintem gyorsan, és komolyabb erőkifejtés nélkül tudná húzni a kutya.
Naplózva

Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #1866 Dátum: 2012. Január 02. - 19:16:59 »

Szerintetek lehetséges, hogy érezte még azt a szagot (nem ment rajta csak jött mellettem és a csapa vonalát szagolgatta, de aztán mikor látott valami érdekesebbet kicsit arrébbment) vagy csak véletlenül ment azon a vonalon? Mert azért ez már 48+ -os lenne.

Persze, hogy érezte a két napos szagot.

Csapázáskor pedig én is azt javasolom, hogy minumum a 4órát várd ki, hogy hüljön ki a nyom, szálljon el a levegőből a szagod (fedett terepen nyilván ez lassabban megy). Különben ez a tunkolt nyom annyi szagot tartalmaz, hogy (már elnézést) a seggével is kiszagolja a kutya. Ebben az esetben sokkal inkább a csapakövetési/kidolgozási kedvről van szó, azt fejleszted a kutyában. Az orra már most is sokkal többre képes.

Ha a kiskutyád már szépen stabilan dolgozgatja ki ezeket a műcsapákat, akkor a későbbiekben (de odafigyelve, hogy nehogy kizökkentsd) próbáld lassítani és szimulálni a természetes keresés körülményeit. Pl. keresés közben sokszor előfordul, hogy megakadsz a sűrűben, és a kutyának várni kell rád. Ez kezdetben (legalábbis az én kutyáimnál így volt) zavarja az ebeket. Mennének a tempójukban. Én utánkeresés közben rászólok ilyenkor, hogy "várjál" vagy " várjál mááár"  Ördög.  Erre megvár, mert tudja, hogy mán megint a meredeken járóval van gond.
Ezért célszerű, ha gyakorlás közben is meg-megállsz, megnézel egy fűszálat, mintha élesben nézegetnéd a vért.
Disznó keresésnél sokszor előfordul, hogy egyes szakaszokat csak négykézláb, vagy hason kúszva tudsz megtenni. Ilyenkor is lassú a tempó, és ez a kutyát nem szabad, hogy kizökkentse.
Ezért a későbbiekben célszerű erre is odafigyelni szerintem gyakorlás közben.
Vadászüdv, Tonka
Naplózva

Erdő az én templomom...
pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #1867 Dátum: 2012. Január 02. - 19:23:13 »

Azt már látom, hogy se az orrával se a keresési kedvével nincs baj.
Most már ezeket a szituációkat kell megismertetni vele, elérni, hogy rutinjává váljon az utánkeresés, és persze, hogy ameddig csak lehet elöregítsem a nyomot.

Köszönöm a tippeket, Tonka!
 Emelem
Naplózva

manipulus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1179


Vadásztacskó vezető


WWW
« Új üzenet #1868 Dátum: 2012. Január 02. - 19:39:11 »

Egy gondolat még. Szerintem nem kell nagyon sűrűn gyakorolni a kölyökkel. Heti max 2-3 gyakorlás elég. megunhatja. Lehet, hogy csak az én kutyáimra igaz, de ha már keresett élőben, akkor a fektetett csapa lényegesen kevésbé érdekli. Egy idő után a fektetett csapa kínszenvedéssé válik. A végén lévő kitömött disznót az egyik kutyám le is pisálta. De van olyan kutyám aki gyönyörűen disznózik (kertben), be van lőve kotorékozni és sajnos fogós is, de arra nem tudom rávenni, hogy holmi disznó vagy szarvas lábat a szájába vegyen. Szépen kidolgozza a csapát, de a láb egyáltalán nem érdekli.
Naplózva

Nem láttam még vadat, mely szánná magát.
A madár fagyottan zuhan le az ágról,
de sosem gondolt rá, hogy sajnálja magát.

www.vadaszkutyaiskola.freewb.hu
http://manipulus.ewk.hu/
pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #1869 Dátum: 2012. Január 02. - 19:42:15 »

Mik a tapasztalataid, egy már élőben is több vadat megtaláló kutyának mennyire van szüksége még folyamatosan mesterséges csapára?
Ha mondjuk csak havi 1 kersés jut neki élesben?
Naplózva

w.simmons
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 329


« Új üzenet #1870 Dátum: 2012. Január 02. - 20:18:35 »

Bár nem engem kérdeztél, de én egy ilyenre szeretnék beruházni:

http://www.grube.hu/225020-poraz/22667-sved-csapazo-poraz-8-mm-/-10-m



Nekem ugyanez a vezeték van! Elég jó, mondjuk én sokkal olcsóbban vettem, de ennyit amennyit az oldalon kérnek érte nem adnék.
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1871 Dátum: 2012. Január 02. - 21:45:11 »

Az OBI-ban, Praktikerben, Baumaxban lehet kapni olyan köteleket amelyek nagyon jók erre a célra. Pl az 5 mm-es ha jól emlékszem 40 kg bír!
Én ezt használom hosszú póráznak, aztán jó még vadat húzni, stb! Nem drága!!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #1872 Dátum: 2012. Január 02. - 21:53:15 »

Az OBI-ban, Praktikerben, Baumaxban lehet kapni olyan köteleket amelyek nagyon jók erre a célra. Pl az 5 mm-es ha jól emlékszem 40 kg bír!
Én ezt használom hosszú póráznak, aztán jó még vadat húzni, stb! Nem drága!!
Csak arra figyelj, hogy ne égesse meg a kezed.


 S.Peti
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #1873 Dátum: 2012. Január 03. - 07:42:55 »

Mindenképp kesztyűbe keresnék. ' részt a tüskék, ágak miatt, másrészt pedig a vezeték miatt (nehogy végigrántsa a kutya a kezemen)
Naplózva

Stefi
Vendég
« Új üzenet #1874 Dátum: 2012. Január 03. - 08:05:55 »



Lenne pár gyakorlatibb kérdésem:
Ki mit használ vezeték gyanánt?    őzet csak nagyon rutinos vérebbel keresnek?


 Emelem

Szia Bence!   Nézd meg a képet !  Láthatod hogy a ruhaszárító kötélből és a bárhol kapható karabínerekből  használható vezetéket lehet eszkábálni !  Ne Tescos legyen azért a kötél ! Egy kötélből  3 db. különböző hosszúságú vezetéket csináltam az egész került max 2000 Ft.-ba. Igaz nem olyan csicsás de a célnak megfelel.
Ha annyi pénzt szánok rá mint manipulus ajánlata akkor a Dani által küldött címről rendelek nyakörvet vérebes forgóval és bőr vezetékkel.

Én soha nem gyakoroltam őz lábbal vagy fejjel. Évente 1-2 őz keresésére kérnek meg de azt rendkívül nagy kedvel nyomozza Csipike . Őz nyomon még tévesztése sem volt.
Megjegyzem hogy jó utánkereső lehet a tacskó is és más fajta kutya is de a tacskó nem véreb !  Én ennek tudatában vettem a kutyám és nem is vérebnek tanítottam.
ELSŐ SZEMPONT volt hogy az esti leseken ott legyen velem és a lövés után 10 -30 perccel  találja meg a vadat.  Hozzáteszem hogy annak igen nagy gazdasági jelentősége van hogy megtalálod e még este a meglőtt ( szándékosan nem sebzettet írtam) vadat. Ennél a legutóbbi esetemnél viszonylag meleg volt éjszaka a lövés hátracsúszott. A társaság húsvizsgálója javaslatára kutyaeledel lett a röfiből. Rííí Azóta kutyakaját eszünk ! Kacsint                                             Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 [125] 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 ... 215   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: