Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 56   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 300-as magnumok társasága  (Megtekintve 150177 alkalommal)
steveshepherd
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #315 Dátum: 2013. Október 07. - 18:23:08 »

Tisztelt fórumtársak!
Mekkorát rúg egy 300-as win.mag. kaliberű fegyver?
Van egy könyvem amiben ezt írják a hátralökés mértékéről:
20-30 J között erős
30-60 J között rendkívül erős
60 J felett szinte elviselhetetlen   (J=joule)
A továbbiakban pedig ismertet néhány közismert kalibert.
12/70 sörétes  20,2 J
30-06 Springfield 17,1J
300 Win mag. 18,3J
375 H&H  33,5 J   stb.
Személyesen nem volt szerencsém próbálni viszont sörétesből simán lead az emberfia 100 vagy még több lövést is egy nap.




Naplózva

Okos ember hülyéskedik, hülye ember okoskodik.
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #316 Dátum: 2013. Október 07. - 18:57:15 »

ALCSRMV? Kacsint
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #317 Dátum: 2013. Október 07. - 19:38:08 »

Tisztelt fórumtársak!
Mekkorát rúg egy 300-as win.mag. kaliberű fegyver?
Van egy könyvem amiben ezt írják a hátralökés mértékéről:
20-30 J között erős
30-60 J között rendkívül erős
60 J felett szinte elviselhetetlen   (J=joule)
A továbbiakban pedig ismertet néhány közismert kalibert.
12/70 sörétes  20,2 J
30-06 Springfield 17,1J
300 Win mag. 18,3J
375 H&H  33,5 J   stb.
Személyesen nem volt szerencsém próbálni viszont sörétesből simán lead az emberfia 100 vagy még több lövést is egy nap.



Hát, ha azt írják, hogy 18,3 J és az erős csak 20-nál kezdődik, akkor látod, még csak nem is erős.. Kacsint!
Én az enyémmel a vállamon 19,487J-t érzek, tehát az sem erős. De már határeset..
És én azért beszorítom a vállamba a tust... mert az ördög ( Ördög ) mint tudjuk soha sem alszik! Egyszer rúgott az enyém is 56,34 J-t, de akkor nem szorítottam be... A szemész orvos, mondta, hogy szerencsés vagyok, 61,4 j-nál már nem lenne szemem.
Egyébként ha jó formában vagyok, ebből is simán leadok 12-14 lövést egy nap a lőtéren. Szerintem leadnék én többet is, de mindig elfogy az a fránya patron, mire belemelegszem!
Vadászatnál meg sajnos, csak egy lövést tudok leadni, mert a többi vad, meg mindig elszalad a lövés hangjára.. Vállat von
Nem tudom, hogy hogy van ez, másnál is elszalad? Vállat von
Naplózva
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #318 Dátum: 2013. Október 07. - 19:50:41 »

Hát, ha azt írják, hogy 18,3 J és az erős csak 20-nál kezdődik, akkor látod, még csak nem is erős.. Kacsint!
Én az enyémmel a vállamon 19,487J-t érzek, tehát az sem erős. De már határeset..
És én azért beszorítom a vállamba a tust... mert az ördög ( Ördög ) mint tudjuk soha sem alszik! Egyszer rúgott az enyém is 56,34 J-t, de akkor nem szorítottam be... A szemész orvos, mondta, hogy szerencsés vagyok, 61,4 j-nál már nem lenne szemem.
Egyébként ha jó formában vagyok, ebből is simán leadok 12-14 lövést egy nap a lőtéren. Szerintem leadnék én többet is, de mindig elfogy az a fránya patron, mire belemelegszem!
Vadászatnál meg sajnos, csak egy lövést tudok leadni, mert a többi vad, meg mindig elszalad a lövés hangjára.. Vállat von
Nem tudom, hogy hogy van ez, másnál is elszalad? Vállat von

Holláré! Lehet, hogy földik vagyunk?  Ördög
Rám is sokszor mondják, hogy talán Degec a szülővárosom... Stoel

Amúgy nagyon tetszik...  Taps
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4145


TSP


« Új üzenet #319 Dátum: 2013. Október 07. - 19:54:34 »

Tisztelt fórumtársak!
Mekkorát rúg egy 300-as win.mag. kaliberű fegyver?
Van egy könyvem amiben ezt írják a hátralökés mértékéről:
20-30 J között erős
30-60 J között rendkívül erős
60 J felett szinte elviselhetetlen   (J=joule)
A továbbiakban pedig ismertet néhány közismert kalibert.
12/70 sörétes  20,2 J
30-06 Springfield 17,1J
300 Win mag. 18,3J
375 H&H  33,5 J   stb.
Személyesen nem volt szerencsém próbálni viszont sörétesből simán lead az emberfia 100 vagy még több lövést is egy nap.



Már meg ne haragudj, de ennek a kérdésnek annyi az értelme, mintha azt kérdeznéd, hogy mennyire finom a meggyeslepény. Ugyi' meg köll tapasztalni, és kiderül.
Van akit nem bánt a .375 H&H sem, van aki a 7x57-től fölszalad a fára.  Vállat von
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #320 Dátum: 2013. Október 07. - 20:21:45 »

Tisztelt fórumtársak!
Mekkorát rúg egy 300-as win.mag. kaliberű fegyver?
Van egy könyvem amiben ezt írják a hátralökés mértékéről:
20-30 J között erős
30-60 J között rendkívül erős
60 J felett szinte elviselhetetlen   (J=joule)
A továbbiakban pedig ismertet néhány közismert kalibert.
12/70 sörétes  20,2 J
30-06 Springfield 17,1J
300 Win mag. 18,3J
375 H&H  33,5 J   stb.
Személyesen nem volt szerencsém próbálni viszont sörétesből simán lead az emberfia 100 vagy még több lövést is egy nap.


Kedves steveshepherd!

Ez a könyv érdekelne engem is, megadnád a címét, esetleg szerzőjét?  Fejvakarás

És, hogy mondjak valami konkrétat is, az én tizenkettes sörétesem, jóval nagyobbat "rúg", mint a .300-as Win. Mag. kaliberű golyósom.  Igen
Azért egy, mondjuk másfél kilós fegyvert, ebben a kaliberben, nem szívesen emelnék a vállamhoz.  Vadász

 S.Peti


Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #321 Dátum: 2013. Október 07. - 20:22:34 »

Holláré! Lehet, hogy földik vagyunk?  Ördög
Rám is sokszor mondják, hogy talán Degec a szülővárosom... Stoel

Amúgy nagyon tetszik...  Taps

Foggalmam sincsen, hogy miről beszélsz......  Vállat von Vállat von  Wave
Naplózva
steveshepherd
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #322 Dátum: 2013. Október 07. - 20:51:53 »

Hát, ha azt írják, hogy 18,3 J és az erős csak 20-nál kezdődik, akkor látod, még csak nem is erős.. Kacsint!
Én az enyémmel a vállamon 19,487J-t érzek, tehát az sem erős. De már határeset..
És én azért beszorítom a vállamba a tust... mert az ördög ( Ördög ) mint tudjuk soha sem alszik! Egyszer rúgott az enyém is 56,34 J-t, de akkor nem szorítottam be... A szemész orvos, mondta, hogy szerencsés vagyok, 61,4 j-nál már nem lenne szemem.
Egyébként ha jó formában vagyok, ebből is simán leadok 12-14 lövést egy nap a lőtéren. Szerintem leadnék én többet is, de mindig elfogy az a fránya patron, mire belemelegszem!
Vadászatnál meg sajnos, csak egy lövést tudok leadni, mert a többi vad, meg mindig elszalad a lövés hangjára.. Vállat von
Nem tudom, hogy hogy van ez, másnál is elszalad? Vállat von
Némi cinizmust érzek az írásodban!  Röhög
Naplózva

Okos ember hülyéskedik, hülye ember okoskodik.
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #323 Dátum: 2013. Október 07. - 22:21:50 »

Némi cinizmust érzek az írásodban!  Röhög

Egy cseppet próbáltam bele csempészni....
Ahogy Nagysas írta a meggyeslepényről.. habár ő sem mondta meg, hogy afrikai, vagy európai meggyeslepényről van szó, és ez a Szent Grál keresése óta, mint tudjuk, döntő fontosságú!
Annyira látszik, hogy az embereket a számok tudják valami egzakt dologhoz kötni, ha nem fejeznek ki valamit számokkal, nem is tudja senki elképzelni az értékeket. Torkolati energia, hátrarúgás... Joule-ban, ölőerő vagy mifene, valami más hülyeségben... Persze el kell adni a lőszert is, lehetőleg minél erősebb legyen, ez annál jobb természetesen, annál több pénzt lehet elkérni érte. És akkor valaki kiszámolja a kaliberek hátrarúgását is Joule-ban. Van olyan program, ami kiszámolja a szerelékre ható erőt, impulzust. Biztos nagyon fontos egy gyárban, milliós darabszám tervezésekor, de ilyen ökörséget öncélúan könyvbe leírni........:
12/70 sörétes  20,2 J
30-06 Springfield 17,1J
300 Win mag. 18,3J
375 H&H  33,5 J stb.
Semmit nem ad vissza a valóságból.Ilyen hülyeségekkel bolondítani a jónépet... Fejvakarás
Akarna a fene egy 300 Winmag vadászpuskával százat lőni, pedig - mint írod - gyengébb a rúgás a könyv szerint, mint egy 12/70-es sörétes.....
Ha a Guinessbe gyűjtenek adatot, az más, de ez a számsor teljességgel értelmezhetetlen. Pedig emlékeim szerint mind a négy kaliberrel lőttem már...
A puska rúg... ezt el kell fogadni. Ha valaki sokat rugózik a témán, el kezd félni, és el kezd a lövés helyett a rúgásra figyelni. Aztán majd jól mellélövöldöz! Te se foglalkozz vele.
 Emelem
Naplózva
Cheyenne
Vendég
« Új üzenet #324 Dátum: 2013. Október 08. - 08:14:27 »

Némi cinizmust érzek az írásodban!  Röhög

Üdv steveshepherd !

..Szerintem, rosszul érzed!  Vigyorog .. 
..én csak úgy fogalmaznám :   ..feljebb lépett egy fokot, egy képzeletbeli  lépcsőn..  Ördög ..   Emelem
Naplózva
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #325 Dátum: 2013. Október 08. - 08:58:46 »

Kedves steveshepherd!

Tényleg kíváncsi lennék erre a könyvre, ki tud ilyen orbitális hülyeségeket leírni.

Amennyiben egy cseppet is benne vagy a fizikában, tudnod kell, hogy Newton harmadik törvénye értelmében /ami bár nem teljesen ezt írja le, de vonatkoztatható/ a fegyver ugyanakkora energiát ad le hátrafelé is, mint amennyit a lövedék előre.
Az égés folyamán felszabaduló gázok ugyanis nem csak előre, hanem a tér minden irányába próbálnak terjeszkedni. Mivel oldalirányba a cső ezt megakadályozza, így a nyomás előre és hátra fejti ki elmozdító hatását.

Egy nagyon egyszerű számítás:
Legyen mondjuk a lövedék tömege m1=10 gramm, /0,01 kg/ kezdősebessége v1=800 m/s, a fegyver tömege m2=5 kg.

Az energia számítás "egykettedmvnégyzet" képletének segítségével láthatjuk, hogy a lövedék elméleti torkolati energiája E=3200 Joule.
Ebből visszaszámolva a fegyver "hátrafelé indulása" v2=2xE/m a gyök alatt, vagyis durván 36 m/s sebességgel fog hátrafelé megindulni.

Valahogyan talán legjobban a kalapács és szög esetével lehet ezt a (hatás-ellenhatás) törvényt legjobban érzékeltetni. Vagyis amikor verünk be egy szöget egy kalapáccsal, a kalapácsra pont akkora erő hat mint a szögre, csak a tömegük miatt mások az elmozdulási viszonyaik.

A fentiek alapján látható, hogy leírni konkrétan hogy a .300 Win. Mag. fegyver energiája hátrafelé ennyi meg ennyi, butaság. Ismerni kell hozzá a lövedék súlyát, kezdősebességét illetve a fegyver súlyát.

 Emelem
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
Petibácsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 615


« Új üzenet #326 Dátum: 2013. Október 08. - 11:40:33 »

Nem olyan nagy butaság az.. Benne van a táblázatban a fegyver tömege, meg sok minden más is:
http://www.chuckhawks.com/recoil_table.htm

Igaz ez egy másik de a lényeg ugyan az, össze lehet hasonlítani elég jól a különböző kaliberek rúgását. Az mondjuk biztos, mindenki máshogy érzi, éli meg azt.
 Emelem
Naplózva
danoca
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 181


« Új üzenet #327 Dátum: 2013. Október 08. - 12:05:08 »

Hát egyébként meg mindegy melyik milyet rúg! Mindenki olyat vesz amilyet szeretne, de azzal tanuljon meg tisztességesen lőni! Ja és ne sz@rjon be akkor tőle vagy vegyen közép kalibert vagy semmit!!  Emelem
Naplózva
Tajo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 164


« Új üzenet #328 Dátum: 2013. Október 08. - 12:18:16 »

Hát egyébként meg mindegy melyik milyet rúg! Mindenki olyat vesz amilyet szeretne, de azzal tanuljon meg tisztességesen lőni! Ja és ne sz@rjon be akkor tőle vagy vegyen közép kalibert vagy semmit!!  Emelem

 Röhög Röhög Röhög Röhög Röhög Röhög Röhög
Naplózva

Amat Victoria Curam.
T.Gabor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 159


« Új üzenet #329 Dátum: 2013. Október 08. - 13:15:42 »

Tisztelt fórumtársak!
Mekkorát rúg egy 300-as win.mag. kaliberű fegyver?
Van egy könyvem amiben ezt írják a hátralökés mértékéről:
20-30 J között erős
30-60 J között rendkívül erős
60 J felett szinte elviselhetetlen   (J=joule)
A továbbiakban pedig ismertet néhány közismert kalibert.
12/70 sörétes  20,2 J
30-06 Springfield 17,1J
300 Win mag. 18,3J
375 H&H  33,5 J   stb.
Személyesen nem volt szerencsém próbálni viszont sörétesből simán lead az emberfia 100 vagy még több lövést is egy nap.






Mindenki máshogyan éli meg a visszarúgás. Egyén és helyzet függő az élmény. Nekem nem okoz gondot a .300weath.mag de beszéltem olyannal akinek a 243win. is sok volt. Csak próbával tudod leellenőrizni saját tűréshatárodat. Ráadásul ha célba lősz és magára a lövésre,visszarúgásra koncentrálsz sokkal nagyobbnak fogod érezni az ütést mintha vadászat közbe lősz ott a vadászat izgalma eltereli róla a figyelmedet.
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 56   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: