Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 56   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 300-as magnumok társasága  (Megtekintve 150124 alkalommal)
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #285 Dátum: 2013. Szeptember 17. - 23:22:36 »

Szervusz Nagyi!

Én is "olajos kezű" gépész vagyok, a graduális, és a második diplomám is a BME Gépészmérnöki Karán szereztem a hetvenes években. A harmadikat is ugyanott 1991-ben....(Ez utóbbi gépész gazdasági mérnöki) Éljenek a Gépész Kollégák!!!
Egészen biztosan találsz, főleg az amerikai gyártmányú 30-06-osokban.... (Többek közt a Hornady cég gyártmányaiban, szinte biztosan...De kérdem én: Miért????
Jómagam egyik (FŐ) golyós fegyverként 8x68-as kaliberű puskát használok évtizedek óta...Korábbi vegyes tapasztalataim alapján már több mint 2 évtizede átálltam a "nehéz" lövedékekre. A "relatíve" könnyű (11,7 g) nem vált be. Ha 100 méternél közelebb volt a vad, gyakorlatilag szinte átszúrta a lövedék...Ha nem "borult" azonnal, akkor bizony volt gond az utánkereséssel, mert ilyenkor általában a vér is kevés volt....Amióta áttértem a 14 g feletti lövedékekre (több mint 20 évig 14,5 g KS, majd újabban 14,2 g Brenneke TOG) azóta nem fordul elő, hogy csak "úgy" átcsúszik a testen a lövedék...A hatás kiemelkedően jó. Ráadásul a Brenneke TOG lépcsős (bőrvágós) kivitelű, tuti vért ad!!! Ajánlom szíves figyelmedbe...

Vadászüdvözlettel: Regius
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #286 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 07:35:15 »


Nagyi ! Megnéztem a vaddisznósba felrakott terítékfotót főleg a puskára koncentrálva .
Figyelemmel a megírt cca árra : "JÓ BÓÓÓT" volt - neked.   Kacsint
Ha úgy cserkelsz mint megboldogult Hofi Géza akkor nem kell másik pusku.
Bérvadászként a terepjáróban kérdezte tőle a kísérő hivatásos. "Művész Úr nem akar egy kicsit cserkelni?" válasz "De fiam ! Húzza le az ablakot és kapcsoljon egyesbe."    Wave
Naplózva
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #287 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 08:51:45 »

Szervusz Nagyi!

Én is "olajos kezű" gépész vagyok, a graduális, és a második diplomám is a BME Gépészmérnöki Karán szereztem a hetvenes években. A harmadikat is ugyanott 1991-ben....(Ez utóbbi gépész gazdasági mérnöki) Éljenek a Gépész Kollégák!!!
Egészen biztosan találsz, főleg az amerikai gyártmányú 30-06-osokban.... (Többek közt a Hornady cég gyártmányaiban, szinte biztosan...De kérdem én: Miért????
Jómagam egyik (FŐ) golyós fegyverként 8x68-as kaliberű puskát használok évtizedek óta...Korábbi vegyes tapasztalataim alapján már több mint 2 évtizede átálltam a "nehéz" lövedékekre. A "relatíve" könnyű (11,7 g) nem vált be. Ha 100 méternél közelebb volt a vad, gyakorlatilag szinte átszúrta a lövedék...Ha nem "borult" azonnal, akkor bizony volt gond az utánkereséssel, mert ilyenkor általában a vér is kevés volt....Amióta áttértem a 14 g feletti lövedékekre (több mint 20 évig 14,5 g KS, majd újabban 14,2 g Brenneke TOG) azóta nem fordul elő, hogy csak "úgy" átcsúszik a testen a lövedék...A hatás kiemelkedően jó. Ráadásul a Brenneke TOG lépcsős (bőrvágós) kivitelű, tuti vért ad!!! Ajánlom szíves figyelmedbe...

Vadászüdvözlettel: Regius

A kutyafáját! Te 8x68S kaliberrel vadászol? Ez übereli az összes .300-as kalibert, de még talán a .338-ast is! Csak a németek nem írták mellé hogy "magnum".  Ördög

A nehéz lövedékek nekem is szimpatikusak, (bár a tapasztalatom nulla ilyen téren is) de  sajnos, ha jól láttam, a .300 Win. Mag., de a 30-06 kaliberben sem gyártanak 13 grammosnál nehezebb lövedékkel lőszert.
Azért ilyet majd mindenképpen próbálok beszerezni és kipróbálni.

Ja, és éljenek a gépészek, (meg mindenki más más is) de lehetőleg ne kenyéren és vízen!  Röhög
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #288 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 09:00:29 »

Ez übereli az összes .300-as kalibert, de még talán a .338-ast is!

Hhhmm,
ezt a kis butaságot kéretik hamarost kiigazítani.... Ördög Ördög Ördög
Ha már szaktopik, ugye..... Kacsint
Igaz, szükségeltetik némi előtanulmány hozzá, de egy gépészmérnököt ez nem riaszthat vissza...  Röhög Röhög
 Wave
Naplózva
Tajo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 164


« Új üzenet #289 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 09:12:26 »

Hhhmm,
ezt a kis butaságot kéretik hamarost kiigazítani.... Ördög Ördög Ördög
Ha már szaktopik, ugye..... Kacsint
Igaz, szükségeltetik némi előtanulmány hozzá, de egy gépészmérnököt ez nem riaszthat vissza...  Röhög Röhög
 Wave

 Igen Röhög Röhög

Igaz én csak a hatodik diplomámat szerzem be jelenleg a kínain,de azé a .30-06 kaliberben a Sako gyárt 14.3 grammos azaz 220 graines skulerákot Angyal Wave
Hja igen, balneológus szakmérnökit... Emelem
Naplózva

Amat Victoria Curam.
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #290 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 09:21:42 »

Nagyi ! Megnéztem a vaddisznósba felrakott terítékfotót főleg a puskára koncentrálva .
Figyelemmel a megírt cca árra : "JÓ BÓÓÓT" volt - neked.   Kacsint
Ha úgy cserkelsz mint megboldogult Hofi Géza akkor nem kell másik pusku.
Bérvadászként a terepjáróban kérdezte tőle a kísérő hivatásos. "Művész Úr nem akar egy kicsit cserkelni?" válasz "De fiam ! Húzza le az ablakot és kapcsoljon egyesbe."    Wave

 Stoel  Ez nem volt szép Hofi úrtól, pedig amúgy nagyon szerettem a humorát. Kár, hogy nincs már köztünk, most lenne ám aztán bőven téma tekintettel a mai "politikára".

Egyébként valóban nem vagyok egy cserkelő típus /egyenlőre/.
Ami engem legjobban kikapcsol, a lesen való szemlélődés, hallgatózás, illetve ugyanígy a horgászbot melletti csendes nézelődés.
Sokan talán el sem tudják képzelni, milyen izgalmas lehet akár egy cickányt, vagy egy nádi madarat hosszú időn keresztül megfigyelni. Mit küzdenek ezek a kis állatok a mindennapi megélhetésért, túlélésért az valami csodálatos.
Aztán mikor "akció van", mondjuk a sikló elkap egy békát vagy egy egeret, /vagy a vadászatban a róka/ na az már a netovábbja  mindennek.
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #291 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 09:34:38 »

Hhhmm,
ezt a kis butaságot kéretik hamarost kiigazítani.... Ördög Ördög Ördög
Ha már szaktopik, ugye..... Kacsint
Igaz, szükségeltetik némi előtanulmány hozzá, de egy gépészmérnököt ez nem riaszthat vissza...  Röhög Röhög
 Wave

Nagyon szívesen tanulok, főleg a tapasztaltabbaktól, főleg, hogy nagyon jól tudom, hogy az elmélet és gyakorlat, sokszor, ha nem is mond ellent egymásnak, de sokban eltért.
Én a neten fellelt adatok alapján tettem lenti "buta" kijelentésemet, ugyanis nem találtam a .300 magnumok között olyat, amely leadott energiában elérné, vagy túlszárnyalná a 8x68 S lőszert.

8x68S http://www.vadaszmester.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=1969:a-nemet-er-bemutatjuk-a-8x68-s-kalibert&catid=27:tesztek-bemutat&Itemid=66

.300  http://www.magnumvadasz.hu/s/blck.php?blck_id=CAT100306133707&blck_id2=CATCAT100308173945100308174030

Ha a leadott energiában nem, akkor miben jobbak a magnumok?
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #292 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 10:01:35 »

Én is megnéztem VISSZAMENŐLEG 20 évre a .300 magnumok MELLETT a .338-as Winhestert is. (A Kettner és a Frankonia katalógusokban fellelhető ballisztikai táblázatokban a .300-as magnumok (még a Weatherby is) gyengébbek energiában kb: 10-15 %-BAN  (A Weatherby csak néhány %-ban)a 8x68-nál.  A .338 Winhester is szerényebb (ENERGIÁBAN) kb 7-10 %-al.  Elsősorban a csőtorkolati energiát néztem, de azért rápillantottam az energia tartást tükröző E 200 rovatra is.... A 8x68-asnak valamennyivel a röppályája is jobb. ( a .300 Weathwerbynél NEM, de a többinél igen!!!!!) FŐLEG azonos tömegű lőszernél. Az előbb említett .300 Weatherbytől is ALIG tér el a röppálya, energia pedig JOBB!!!! Energia nagyobb, (7-8%, -al) GEE csak 4 méterrel gyengébb!!!!!!!! 199 méter (8x68), illetve 203 méter (.300 Weath), mindkettő 11,7 g tömegű lövedékre vonatkoztatva.
Ugyanez a Winch. .338-ra (Speer, Federal, és Winch. lövedékekre, 14, 5 gram körüli (tehát kb azonos tömeggel a 8x68 nehéz lőszereivel,) összehasonlítva:  a 8x68-as csőtorkolati energiája 8-11 %-al jobb, a 100 méteres valamivel jobb, a 200 méteres csak icipicit jobb, gyakorlatilag azonos!!!!!.  Ezek a szigorú MÉRT számadatok...
DE SZERÉNY, (mégis megbízható véleményem szerint) a .338-as és a 8x68-as nagyjából azonos kategória, a .300 magnumok valamivel gyengébbek....
És végül, de nem utolsó sorban: a 8x68 as ugyanazt a progresszív lőport használja mint a magnumok, és természetesen ennek megfelelően mintegy 50 mm-el hosszabb csövet!!!
Egyedül a hüvelyen NINCS magnumszalag, hanem a nyakban zárol....

Üdv: Regius
Naplózva
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #293 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 10:24:07 »

Igen Röhög Röhög

Igaz én csak a hatodik diplomámat szerzem be jelenleg a kínain,de azé a .30-06 kaliberben a Sako gyárt 14.3 grammos azaz 220 graines skulerákot Angyal Wave
Hja igen, balneológus szakmérnökit... Emelem

Kösz, Tajo! Ha esetleg tudnál mutatni .300 Win. Mag. kategóriában is hasonló tömegű lövedékkel szerelt, és persze beszerezhető lőszert, megköszönném.
Én egyenlőre 13 grammig találtam, ami persze korántntsem jelenti azt, hogy nincs nehezebb is.
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
Tajo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 164


« Új üzenet #294 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 10:25:53 »



Sanyi Bácsi......
Ezt a szösszenetet is javítani kellene......Jó magam azt gondolom,ha valamihez nem értek s elvétem a fogást akkor nem tetézem még nagyobb butaságokkal.....
Vannak itt akik nagyság rendekkel nyúlnak túl pl a te "szakértelmeden" is.Az egyik éppen Huszlavika.Beszélgetünk persze mert hát egy fórum ezért az ami.Igazándiból azért nem árt ha figyelünk,figyelgetünk s be fékezünk picit mert hátha...... Röhög  Emelem
Naplózva

Amat Victoria Curam.
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #295 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 10:26:48 »

Ajjjjajjjajjj!

Mikor elküldtem Nagyinak – igazából csak viccből -, utána már rögtön tudtam, hogy kiengedtem egy szellemet a palackból, és elkezdődik a kinek a lova tud messzebb célba pisálni verseny.
Nem volt ilyen szándékom, elnézést.
Visszaszívok mindent…. Stoel Stoel KAP
Úgy jó, ahogy a katalógusokban van! (Annyi kiegészítéssel, hogy a katalógusokban levő adatok nem mért, hanem publikált adatok. Óriási különbség. Az a mért adat, amit lemérsz egy megbízható mérőkével. Kacsint)
Aztán ezt mindenki oda teszi ahova akarja….
Naplózva
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1410



« Új üzenet #296 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 10:40:54 »

Kösz, Tajo! Ha esetleg tudnál mutatni .300 Win. Mag. kategóriában is hasonló tömegű lövedékkel szerelt, és persze beszerezhető lőszert, megköszönném.
Én egyenlőre 13 grammig találtam, ami persze korántntsem jelenti azt, hogy nincs nehezebb is.

a Sako gyártja a 300 Win Mag-ot is ugyanazzal a 220 gr-es HH lövedékkel, mint a 30-06-ost.  S.Peti
Naplózva
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #297 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 10:43:34 »

Ajjjjajjjajjj!

Mikor elküldtem Nagyinak – igazából csak viccből -, utána már rögtön tudtam, hogy kiengedtem egy szellemet a palackból, és elkezdődik a kinek a lova tud messzebb célba pisálni verseny.
Nem volt ilyen szándékom, elnézést.
Visszaszívok mindent…. Stoel Stoel KAP
Úgy jó, ahogy a katalógusokban van! (Annyi kiegészítéssel, hogy a katalógusokban levő adatok nem mért, hanem publikált adatok. Óriási különbség. Az a mért adat, amit lemérsz egy megbízható mérőkével. Kacsint)
Aztán ezt mindenki oda teszi ahova akarja….


Tudom, hogy igazad lehet, ezért hangsúlyozom majd minden hozzászólásomban, az "elméletben" kifejezést.
A ti tapasztalatotok nagyságrendekkel nagyobb az enyémnél, ezért kérem, hogy segítsetek, megosztva a gyakorlati tudásotokat.

Nagyon távol áll tőlem a "katalógus falás" de első információnak nehéz mást találni.
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #298 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 10:47:28 »

Sanyi Bácsi......
Ezt a szösszenetet is javítani kellene......Jó magam azt gondolom,ha valamihez nem értek s elvétem a fogást akkor nem tetézem még nagyobb butaságokkal.....
Vannak itt akik nagyság rendekkel nyúlnak túl pl a te "szakértelmeden" is.Az egyik éppen Huszlavika.Beszélgetünk persze mert hát egy fórum ezért az ami.Igazándiból azért nem árt ha figyelünk,figyelgetünk s be fékezünk picit mert hátha...... Röhög  Emelem

Javítom én máris, csak melliket?  Emelem
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #299 Dátum: 2013. Szeptember 18. - 11:07:36 »

A katalógusok jó kiinduló adatot adnak, és ez (általában) alkalmas az összehasonlításra. Én sem mehetek minden vita kedvéért G.F. barátomhoz, hogy mérjük meg ezt, vagy azt a lőszert....Természetesen ha szükséges, a lehetőségem megvan, és meg is teszem...
DE a katalógus adatok általában GYÁRI méréseken alapulnak, és KIINDULÁSNAK elfogadhatók!!!!!!!! 
Természetesen a gyárak is tévedhetnek, egy kissé szépíthetnek is...DE ALAPVETŐEN időnként ellenőrzik,  időnként pedig picit módosítanak a gyártáson is....Így fordulhat elő kisebb (de jelentéktelen) eltérés az egyes évek katalógusainak ballisztikai adatai között, ugyanarra a lőszerre vonatkoztatva...
Viszont azt eléggé kizárhatónak tartom, hogy az össze gyár összes katalógus adata MIND téves, és csak az a jó, amit XY, vagy NZ, vagy....bárki megmért....
Ha egy gyári lőszer nem hozza a paramétereket, vagy (bármilyen oknál fogva) "gyanússá válik" akkor úgyis marad a mérés, méretés....(mint ahogy az utóbbi pár évben az RWS gyártmányokra hallottam már több panaszt.)
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 56   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: