Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 56   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 300-as magnumok társasága  (Megtekintve 150117 alkalommal)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #255 Dátum: 2013. Szeptember 14. - 20:04:36 »

A kérés a moderátorokhoz topikba írj egy sort, és törölni fogják!  Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #256 Dátum: 2013. Szeptember 14. - 20:46:06 »

Köszönöm Boar,hogy rátapintottál a lényegre !

Mert az vesse rám az első követ, aki ha tulajdonostól vett puskát, és a tulajdonos szabadulni akarván a lőszertől, olcsóbban odadta a  kiváló minőségű lőszert és a vevő azt nem vette meg.Jogszabály szerint nem lehet a fegyvert és a lőszert egyszerre elhozni, mert még a vevő tartási engedélyébe nincsen bejegyezve a fegyver. Ha a vevő útközben egy rendőri ellenőrzésbe botlik és a lőszert is megtalálják, na akkor ugrott a tartási. Egyetlen megoldás van rá ,ami szintén nem teljesen szabályos, kölcsönadási szerződést is kell irni és ha esetleg ellenőrzésbe botlik az ember, akkor azt veszi elő. Nem gondoltam,  egyébként  hogy ilyen indulatokat vált ki emberekből, hogy leirtam a dolgok árfekvését ,de már bánom. Nem dicsekedni akartam vele, csak megosztani másokkal az örömömet, közben elfelejtettem,hogy "Magyarországon élek", megszoktam már az arctalan sértegetést az internten.  A német fórumonok, gratulálnak egymásnak ismeretlenül is, ha valaki jó üzletet hoz össze. Sokféle állat voltam már, a majom is belefér.
Végül is, amit akartam megtudtam, különösebb hozzászólásom már nem hiszem,hogy lesz.

Mindenkinek Nagy Tisztelet : Ordas aki Farkas
Német fórumokon, ha törvénytelenségeket írsz le nemhogy gratulálnak, hanem kidobnak.... Legalábbis ahol én mozgok.  Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #257 Dátum: 2013. Szeptember 14. - 22:09:18 »

Kedves Ordas aki Farkas!
Szerintem kevés ember van aki még nem brunyált bele egy medencébe, vagy pl. a Balatonba!
Tippelj, hogy milyen jelzőkkel illetnék a strandolók azt az embert, aki ezt a trambulinról, vagy a nagy csúszda tetejéről tenné!
Remélem, hogy érthető voltam.....
A fegyvertartási engedély nem egy strandbelépő, és igen, ez Magyarország, ahol az indiszkrétség teljesen elfogadott sajnos, és vannak hatóságok, akik engedélyeznek, és visszavonnak engedélyeket. Valamint tudnak lobbizni szerzett jogok ellen is........
Engem nem érdekel, hogy ki milyen hurokba dugja a fejét, de ha valami már az én vélt vagy valós érdekeimet is sértheti, akkor igenis rám is tartozik!
Ausztriában egy tetves bankrablás miatt, ahol pumpás sörétest használtak, tiltották be a pumpás és félautomata puskákat az egyik fegyverkereskedő szerint.
Remélem, hogy nem kell magyaráznom, hogy miért is írtam ezt le........
 Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #258 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 09:19:35 »

Tisztelt Attila !

..................De amit a lőszervásárlásról irtam, mármint,hogy mikor vásárolhat valaki  lőszert, az bizony úgy van hogyan leirtam. Csak a tartási engedélybe  bejegyzett kaliberű lőszert lehet vásárolni, tehát a  vásárolt fegyver bejegyzése  után. Ennek a kiküszöbölésére lehet egy megoldás amit irtam.Kérlek nézz utána, ha nem hiszed el, de hét miért is hinnéd.
Segitségedet előre is köszönöm.

Nagy tisztelet Ordasfarkas

Megkövetlek!
Utána néztem, és igazad van! A tavalyi módosítás óta szigorúbban is veszik, mert eddig az új fegyverhez adtak lőszert is.
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
galoscsabus
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #259 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 12:54:36 »

Jó példa a helytelen lövedékválasztásra:
Vadászvendégünknek most keresik a harmadik sebzett gímbikáját.
Kaliber 300WinMag, lőszer 10,7 grammos RWS Kegelspitz.
A lőtávok 30 és 50 méter között.
Nincs vágott szőr, nincs jelzés, nincs kilövés, nincs vér. Nem
Az 1. és a 2. bika 6-800 méter után lett meg kamralövéssel, kizárólag a zseniálisan dolgozó vérebnek köszönhetően.
Olyan lövések voltak, aminél egy 30-06-os cseh SP után kannás vér van.
A harmadikkal most gyürkőznek.....
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #260 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 13:00:27 »

Jó példa a helytelen lövedékválasztásra:
Vadászvendégünknek most keresik a harmadik sebzett gímbikáját.
Kaliber 300WinMag, lőszer 10,7 grammos RWS Kegelspitz.
A lőtávok 30 és 50 méter között.
Nincs vágott szőr, nincs jelzés, nincs kilövés, nincs vér. Nem
Az 1. és a 2. bika 6-800 méter után lett meg kamralövéssel, kizárólag a zseniálisan dolgozó vérebnek köszönhetően.
Olyan lövések voltak, aminél egy 30-06-os cseh SP után kannás vér van.
A harmadikkal most gyürkőznek.....

Legalább tudsz néhány jó beszámolót írni az "Emlékezetes utánkeresések" topikba !     Ördög Figyelmes olvasás
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #261 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 14:50:35 »

Jó példa a helytelen lövedékválasztásra:
Vadászvendégünknek most keresik a harmadik sebzett gímbikáját.
Kaliber 300WinMag, lőszer 10,7 grammos RWS Kegelspitz.
A lőtávok 30 és 50 méter között.
Nincs vágott szőr, nincs jelzés, nincs kilövés, nincs vér. Nem
Az 1. és a 2. bika 6-800 méter után lett meg kamralövéssel, kizárólag a zseniálisan dolgozó vérebnek köszönhetően.
Olyan lövések voltak, aminél egy 30-06-os cseh SP után kannás vér van.
A harmadikkal most gyürkőznek.....

Nem tudom, hogy miért erőltetik ezt a könnyű vackot a 300-as magnumoknál. Pláne bőgő bikára! 300-as magnumokba 13 grammos bogyesz való minimum, és ott már nehéz sz@rt találni. Nem lehetetlen természetesen, de nehéz.. Ördög
13 grammal a 300-as magnum, már talán annyit is tud, mint a 30-06-os 11,7-tel.... vagy legalábbis majdnem Ördög Ördög Röhög Röhög
Remélem, hogy így jó volt, bízom benne, hogy valami ilyesmit akartatok hallani?? Stoel
De komolyan..... 850 méteres indulónál már nem olyan nyűgos megfelelő lövedéket bele tenni.
Túl kéne már lépni ezen a Roy bácsi féle téves okosságon, hogy a sebesség öl. A frászkarikát, a lövedék öl, és nagyon nem mindegy, hogy hol teszi ezt.
 Emelem
Naplózva
Cheyenne
Vendég
« Új üzenet #262 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 17:16:55 »

Nem tudom, hogy miért erőltetik ezt a könnyű vackot a 300-as magnumoknál. Pláne bőgő bikára!......
Szerintem..
Többnyire, (és úgy általánosságban..), a lepkesúlyban lévő jágereknék nagydivat manapság, magnummal vadászni..,
..akik, még a 10g alatti lövedéket is , becsukott szemmel indítják útjára..  Nem ..,
..nomeg ők azok is,akik összekeverik a bikát, a lőlappal..  Nem  Nem  Nem ..

A fenti sorokat sajnos, a látottak és tapasztaltak íratták.., ami ugyi, nem elmélet..  :Mosolyog ..




Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #263 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 17:23:56 »

300WM 180gr NORMA NP = NO PROBLEM
Naplózva
Hazelwood
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 233



« Új üzenet #264 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 17:54:46 »

Nem tudom, hogy miért erőltetik ezt a könnyű vackot a 300-as magnumoknál. Pláne bőgő bikára! 300-as magnumokba 13 grammos bogyesz való minimum, és ott már nehéz sz@rt találni. Nem lehetetlen természetesen, de nehéz.. Ördög

Sajnos személyes tapasztalatból tudom, hogy aki ezt a kalibert választja - szíve joga - egy csomó kellemetlenséget vállal fel. Nem egy kényelmes jószág, nagyot pukkan, aztán lehet fülvédőzni, gyors a mag, ezért a könnyen expandáló lövedék a becsapódáskor szétmegy közeli lövéseknél és a nagy erő ellenére nem üti át a vadat (ezt személyesen tapasztaltam egy bizonyos lőszerrel 20-30 elejtés alkalmával) a túl kemény maggal, meg átszúrja a vadat, főleg szintén kis távolságból. Tudom, hogy ez más kaliberekre is igaz lehet, de a 300-asnál mindenképp. Én ezért is adtam el. A lövéseim 90 %-a 100 méter alatt volt és csak kínlódtam. Szóval a kaliber alkalmas a hazai vadászatra, de jól kell (kiegyensúlyozott és elegendő csőhosszúságú) fegyvert választani, hogy ne legyen rugdosós (haverom egyenes húzású hajtáspuskát vett ebben a kaliberben, három homlokrepesztő lövés után adta el  Röhög) és le is adja az energiát, és nagyon okosan kell lőszert választani is ami ebben az esetben nem is olcsó és nincs is olyan nagy választék, mint mondjuk a 30-06-hoz). Szóval macerás, na!
Naplózva

A városi élet egy aberráció!
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #265 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 18:12:30 »

...haverom egyenes húzású hajtáspuskát vett ebben a kaliberben, három homlokrepesztő lövés után adta el  Röhög ...
Aki megvesz egy 300W Magnumot 56 centis csővel, az megérdemli... Ördög


 S.Peti
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
forester73
Vendég
« Új üzenet #266 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 20:03:30 »

Aki olcsó (3-400 Ft) lőszerrel akarja etetni a 300WM-ját  az csalódni fog , minden kalibernek megvan a megfelelő hatásmechanizmusu lövedéke ami nem biztos , hogy olcsó . Az általlam már olyan sokszor emlegetett Nosler Partition lövedék a tapasztalataim alapján tökéletesen működik ebben a kaliberben közelre és távolra is és öl mint villámcsapás . A KS-re meg csak annyit , hogy volt 6.5x68-as fegyverem abban tökéletesen működött akár nagyvadban is , bár a rókát , őzet csúffá tette . Azon meg csak mosolygok , hogy nincs hozzá lőszer választék . Szerintem nincs olyan lőszer gyártó aki nem készít ilyen lőszert , több maggal is . Aki meg fosik a visszarugástól az vadásszon ijjal . Úgybeszélünk erről a "rugdosásról" mint ha safari vadászok lennénk . Bíza eléggé tuning lőszernek kell lenni 40-es kaliber alatt amit egy normális FÉRFI nem tudna kezelni , a felett már elismerem oda kell figyelni de alatta ?! Emelem 

Üdv az OGRE
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #267 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 20:45:00 »

Sajnos személyes tapasztalatból tudom, hogy aki ezt a kalibert választja - szíve joga - egy csomó kellemetlenséget vállal fel. Nem egy kényelmes jószág, nagyot pukkan, aztán lehet fülvédőzni, gyors a mag, ezért a könnyen expandáló lövedék a becsapódáskor szétmegy közeli lövéseknél és a nagy erő ellenére nem üti át a vadat (ezt személyesen tapasztaltam egy bizonyos lőszerrel 20-30 elejtés alkalmával) a túl kemény maggal, meg átszúrja a vadat, főleg szintén kis távolságból. Tudom, hogy ez más kaliberekre is igaz lehet, de a 300-asnál mindenképp. Én ezért is adtam el. A lövéseim 90 %-a 100 méter alatt volt és csak kínlódtam. Szóval a kaliber alkalmas a hazai vadászatra, de jól kell (kiegyensúlyozott és elegendő csőhosszúságú) fegyvert választani, hogy ne legyen rugdosós (haverom egyenes húzású hajtáspuskát vett ebben a kaliberben, három homlokrepesztő lövés után adta el  Röhög) és le is adja az energiát, és nagyon okosan kell lőszert választani is ami ebben az esetben nem is olcsó és nincs is olyan nagy választék, mint mondjuk a 30-06-hoz). Szóval macerás, na!

Nézd, én nem akarok szószólója lenni egy háromszázas magnumnak sem, meg bántani sem akarom. Pedig én is "leváltottam". Kicsit másképpen nézek rá, mint azok, akik „magnumként” emlegetik.
Nincs „magnum” lövedék, ”magnum” lőpor, mégcsak a magnum csppantyú sem kizárólagosan a „magnumhoz” használható. Sokféle vackot csináltam eddig hozzá-belőle, úgyhogy van némi rálátásom, hadd reagáljak egy két gondolatodra.
Hang – sokan emlegették, hogy hangos. Sose mértem decibellt, de nagyon sok kaliberű, csőhosszúságú, különféle lőporral töltött patront lőttem ki puskából, vagy voltam ott, amikor kilőtték őket. MIND HANGOS! Csináltam egész könnyű 130 graines Speer maggal közepesen gyors porral is, alig érte el a 30-06-os teljesítményét, az is nagyot szólt, és nagyot szólt a szuper lassú porral töltött is, nehéz lövedékkel. A golyóspuska nagyot szól, mind káros az emberi fülre. Aki lőtéren nem használ valamilyen fülvédőt, az megnézheti később magát. 62 centis csövű gyári tucatpuskám van, és felváltva lövöldöztünk 67,5 centis csövű Mauser 66-tal. Hangos volt mind a kettő. Közepes kaliberű „magnum” puskának alsó hangon 60-61 centis cső kell, az is kis kompromisszum, felfele nem tudom, hogy van-e értelme 66 centi fölé menni, lehet, hogy van, de azt már nehéz kezelni. Mostanában, hogy jönnek ki az új lőporok, és a rövid vastag hüvely irányába megy a trend, lehet, hogy elég lesz majd kevesebb csőhossz is. Ha a csőtorkolat előtted van, és nincs csőszájfék, ugyan olyan, mint egy 7x64-es, vagy a 30-06-os. Hangos! De elviselhető mindahány. Ott megy félre a dolog, hogy punnyadt valagú mácsócsávók rá/bele rakatnak csőszájféket/magnaportot, és úgy tényleg gyilkos! Én egyszer süketültem meg majdnem, figyelmetlen voltam, és a csőtorkolat vonala előtt maradtam egy 57 centis csövű 7x64-esnél….. pedig nem magnum, pláne nem 300-as, és még csőszájfék sem volt rajta.
Gyors lövedék! Igen, a gyors kalibereknél oda kell figyelni a lövedékre. Oda kell figyelni a 243-as és a 270-es Winnél is, és a többi kalibernél is, amihez 900 méteres, vagy a fölötti kezdősebességek vannak.
És egy fontos dolgot mindenki elfelejt. Egy háromszázas magnumot sem specifikáltak kifejezetten hazai igényekhez. Itt egy-két kivétellel kis testű vadak vannak, ahhoz képest legalábbis, hogy Észak-Amerikában, Afrikában, stb. mekkora testű vadakra is használják. Ha egy 300-as magnumot könnyű, vagy közepes, pláne szerkezet nélküli lövedékkel szerelik, azért az még nem egy szar lőszer, akkor biztosak lehetünk benne, hogy közepes vadakra, nagy távolságra való használatra készítették. Ott már lelassul, és kisebb-közepes vadakra elég. A nehéz lassút pedig fedett terepre, nagy testű vadakhoz… de szerintem ezt Te is tudod. Most már biztosan. Csak sokan nem, akik 300-as magnummal vadásznak. Az sem, aki könnyű KS-el megy bőgő bikára. Igazad van, itthonra tök felesleges, de használható. Pontosan, mint a 9,3x62.
Ár - Az biztos, hogy általában drágább, mint egy 7,62x54-es Barnaul, de van sok olyan biztos, ami 300-as létére olcsóbb bizonyos 30-06-nál. Ugyanazok az összetevők, ugyanazt a lövedéket lövi, egy kicsit több porral, nagyobb hüvelyből, pl. a 300 Winmag.
Választék - A Midwayusánál 128 féle 30-06-os van, a legtöbb a 300-as magnumok közül a Winmag 83, Weath 36, RUM 34 féle. Hát tényleg, a 30-06 vezet, de azért a többiből is el lehet egerészni…
Értelmetlen pálcát törni a „300-as magnum” mellett, vagy ellen, amikor nem a „kaliberrel” vadászik az ember, hanem egy bizonyos összeállítással, bizonyos vadfajokra, bizonyos terepen.
Mint ahogy vadászni is ésszel kell, az összeállítást is ésszel kell megválasztani, trükk semmi nincs benne! Kacsint

 Emelem
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #268 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 21:07:29 »

Sokféle vackot csináltam eddig hozzá-belőle, úgyhogy van némi rálátásom, hadd reagáljak egy két gondolatodra.



Szerintem szépen összeraktad ezt a magnum gondolatot.,De a fent idézett gondolatot a RUM lövedéktömegtől,porozástól,találati pont áthelyezéstől ,energiától függetleníti a vadászt a .3006-tól felfelé a használható magnumozás irányába,talán lehet ez a közép út?
Naplózva
immi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 212


« Új üzenet #269 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 21:20:23 »

Nézd, én nem akarok szószólója lenni egy háromszázas magnumnak sem, meg bántani sem akarom. Pedig én is "leváltottam". Kicsit másképpen nézek rá, mint azok, akik „magnumként” emlegetik.
Nincs „magnum” lövedék, ”magnum” lőpor, mégcsak a magnum csppantyú sem kizárólagosan a „magnumhoz” használható. Sokféle vackot csináltam eddig hozzá-belőle, úgyhogy van némi rálátásom, hadd reagáljak egy két gondolatodra.
Hang – sokan emlegették, hogy hangos. Sose mértem decibellt, de nagyon sok kaliberű, csőhosszúságú, különféle lőporral töltött patront lőttem ki puskából, vagy voltam ott, amikor kilőtték őket. MIND HANGOS! Csináltam egész könnyű 130 graines Speer maggal közepesen gyors porral is, alig érte el a 30-06-os teljesítményét, az is nagyot szólt, és nagyot szólt a szuper lassú porral töltött is, nehéz lövedékkel. A golyóspuska nagyot szól, mind káros az emberi fülre. Aki lőtéren nem használ valamilyen fülvédőt, az megnézheti később magát. 62 centis csövű gyári tucatpuskám van, és felváltva lövöldöztünk 67,5 centis csövű Mauser 66-tal. Hangos volt mind a kettő. Közepes kaliberű „magnum” puskának alsó hangon 60-61 centis cső kell, az is kis kompromisszum, felfele nem tudom, hogy van-e értelme 66 centi fölé menni, lehet, hogy van, de azt már nehéz kezelni. Mostanában, hogy jönnek ki az új lőporok, és a rövid vastag hüvely irányába megy a trend, lehet, hogy elég lesz majd kevesebb csőhossz is. Ha a csőtorkolat előtted van, és nincs csőszájfék, ugyan olyan, mint egy 7x64-es, vagy a 30-06-os. Hangos! De elviselhető mindahány. Ott megy félre a dolog, hogy punnyadt valagú mácsócsávók rá/bele rakatnak csőszájféket/magnaportot, és úgy tényleg gyilkos! Én egyszer süketültem meg majdnem, figyelmetlen voltam, és a csőtorkolat vonala előtt maradtam egy 57 centis csövű 7x64-esnél….. pedig nem magnum, pláne nem 300-as, és még csőszájfék sem volt rajta.
Gyors lövedék! Igen, a gyors kalibereknél oda kell figyelni a lövedékre. Oda kell figyelni a 243-as és a 270-es Winnél is, és a többi kalibernél is, amihez 900 méteres, vagy a fölötti kezdősebességek vannak.
És egy fontos dolgot mindenki elfelejt. Egy háromszázas magnumot sem specifikáltak kifejezetten hazai igényekhez. Itt egy-két kivétellel kis testű vadak vannak, ahhoz képest legalábbis, hogy Észak-Amerikában, Afrikában, stb. mekkora testű vadakra is használják. Ha egy 300-as magnumot könnyű, vagy közepes, pláne szerkezet nélküli lövedékkel szerelik, azért az még nem egy szar lőszer, akkor biztosak lehetünk benne, hogy közepes vadakra, nagy távolságra való használatra készítették. Ott már lelassul, és kisebb-közepes vadakra elég. A nehéz lassút pedig fedett terepre, nagy testű vadakhoz… de szerintem ezt Te is tudod. Most már biztosan. Csak sokan nem, akik 300-as magnummal vadásznak. Az sem, aki könnyű KS-el megy bőgő bikára. Igazad van, itthonra tök felesleges, de használható. Pontosan, mint a 9,3x62.
Ár - Az biztos, hogy általában drágább, mint egy 7,62x54-es Barnaul, de van sok olyan biztos, ami 300-as létére olcsóbb bizonyos 30-06-nál. Ugyanazok az összetevők, ugyanazt a lövedéket lövi, egy kicsit több porral, nagyobb hüvelyből, pl. a 300 Winmag.
Választék - A Midwayusánál 128 féle 30-06-os van, a legtöbb a 300-as magnumok közül a Winmag 83, Weath 36, RUM 34 féle. Hát tényleg, a 30-06 vezet, de azért a többiből is el lehet egerészni…
Értelmetlen pálcát törni a „300-as magnum” mellett, vagy ellen, amikor nem a „kaliberrel” vadászik az ember, hanem egy bizonyos összeállítással, bizonyos vadfajokra, bizonyos terepen.
Mint ahogy vadászni is ésszel kell, az összeállítást is ésszel kell megválasztani, trükk semmi nincs benne! Kacsint

 Emelem


 Igen Emelem
 Ezt magam sem írhattam volna le jobban és szebben  Emelem
Nekem HORNADY SUPERFORMANCE 11.7-es lőszerem van amit eddíg eltaláltam vele az mind meglett max 50m-en belül (a rókától a szarvasbikáig minden)
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 56   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: