Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 56   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 300-as magnumok társasága  (Megtekintve 150145 alkalommal)
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #120 Dátum: 2013. Március 02. - 18:03:47 »

9.3x64, 19 grammos RWS TUG.
Ez a lövedék a 9.3x62-ből kilőve száz méteren belül is szépen gombásodik és agyonvág mindent.
A 64-esből lőve ha nem is száz méterig de 70-80 méteren belül szétfröccsen a picsába, olyan kráter keletkezik utána, hogy belefér az öklöm. Ha maradványtestet szedtem ki vadból, az mind közeli lövés volt.
Persze egy jobban kötött vagy keményebb lövedék jobban egyben marad de az meg alkalmasint lelassulva nem fog olyan szépen kinyílni.
Szóval nem akkora hülyeség ez.

OK.
Ez, amiről beszélsz, az amikor - az előző terminológiánál maradva, hogy "kezd el jól dolgozni" - "túl dolgozza magát" a lövedék. Ha egy 19 grammos TUG-ból itthon van maradványtest, az egy kisebb csoda, de ha Te mondod.....
Az szokott lenni a "mondás" (jó magyarsággal), hogy a gyors lövedék expanzió nélkül átsuttyan a vadtesten, mert túl gyors.
Ennek a magyarázatára lennék kíváncsi, mert a közelről meglőtt vad általában brutálisabb roncsolása logikus a dolgok természeténél fogva
 Emelem
Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #121 Dátum: 2013. Március 02. - 18:10:08 »

Voldi

Ha jól tudom 1905-ben készítette Otto Bock a 9.3x62-t , kifejezetten az akkori Német-Kelet-Afrikai lakosoknak . A 300-as meg nem más mint egy feltuningolt 3006-t , mindent tud amit a 3006 csak v.15-20%-kal jobban , ezt a gondolat menetet követve , mivel a 3006 tökéletesen megfelel afrikai antilop vadászatra úgy a 300-as is  . Abban igazad van , hogy a kifejezetten afrika kalibernek konstruált 458-as hüveje volt a kindulási alap .

Üdv az OGRE
Naplózva
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9520


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #122 Dátum: 2013. Március 02. - 18:15:23 »

Voldi

Ha jól tudom 1905-ben készítette Otto Bock a 9.3x62-t , kifejezetten az akkori Német-Kelet-Afrikai lakosoknak . A 300-as meg nem más mint egy feltuningolt 3006-t , mindent tud amit a 3006 csak v.15-20%-kal jobban , ezt a gondolat menetet követve , mivel a 3006 tökéletesen megfelel afrikai antilop vadászatra úgy a 300-as is  . Abban igazad van , hogy a kifejezetten afrika kalibernek konstruált 458-as hüveje volt a kindulási alap .

Üdv az OGRE

9.3x62

"A 9.3x62 Mauser töltényt Otto Bock konstruálta Berlinben 1905-ben. Ma is töretlen a népszerűsége, elsősorban Európában. Kifejezetten erős csülkös nagyvad elejtésére alkalmas. Afrikában is kedvelt kaliberként használták kafferbivaly, oroszlán és nagytestű antilopfélék vadászatára. Napjainkban kafferbivalyra már nem engedik a használatát, helyette a .375 H&H Magnumot engedélyezik az afrikai vadászati hatóságok. "


300 WM

"Szalagos hüvelyű univerzális nagyvadlőszer, amelyet a legendás Winchester gyár konstruált 1963-ban. Megjelenése óta töretlen a népszerűsége az egész világon. ....
Megfelelően megválasztott lövedékkel majdnem az összes nagytestű növényevő és nagyragadozó terítékre hozható vele. Kis testtömegű vadhoz (pl. őz) lehetőleg ne használjuk, mert a hatása megfelel egy teljes köpenyű lövedéknek, amely csak átüti a vadtestét. Csonttalálat esetén viszont brutálisan roncsolja a vadtestet. A lövedék lapos röppályája miatt különösen kedvelt az afrikai és a magashegységi vadászok körében. "

Szóval akármelyiket. De, ha neked Herr Otto Bock azt mondta, én elhiszem!  Ördög
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
forester73
Vendég
« Új üzenet #123 Dátum: 2013. Március 02. - 18:30:45 »

Kis testtömegű vadhoz (pl. őz) lehetőleg ne használjuk, mert a hatása megfelel egy teljes köpenyű lövedéknek, amely csak átüti a vadtestét. Csonttalálat esetén viszont brutálisan roncsolja a vadtestete]

Nem tudom kitől van ezen idézet , de most megnézem a szekrényemet mert lehet mégsem 300WM a Tikka hanem valami más . Mindenesetre a héten lőtt 6 db tarfejü őzön nem látszottak ezen dolgok , valószínüleg ők nem olvasták az idézetet és nem tudták , hogyan kellene viselkedniük , ehelyet csak eldőltek mint a zsák . A 243-as a PTS-sel megtépte az őzet , az NP-vel meg nem . Fejvakarás

Üdvaz OGRE
« Utoljára szerkesztve: 2013. Március 02. - 18:40:42 írta Sakac » Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #124 Dátum: 2013. Március 02. - 18:39:13 »

A 300-as meg nem más mint egy feltuningolt 3006-t , mindent tud amit a 3006 csak v.15-20%-kal jobban
Mit értünk "jobban" alatt?
Nem én vagyok az egyetlen, aki elég szép terítéket hoztam össze 30-06-tal és 308 Win-el is.
A 308-as ugye a hadi praktikum miatt, papíron 15-20%-kal "lebutított" 30-06, amivel elméletileg nem történt más, csak a 63 mm-ből lekaptak 12-t, így a 7,62x63 helyett lett 7,62x51.
És ennek ereményeként, ugyan azokkal a lövedékekkel sokkal jobban öl 250 méterig és 150 kg-os testtömegig, mint a donor nagytestvér Fejvakarás
Ráadásul kisebb lövedékekkel távolabbi célok leküzdésében sokkal eredményesebb a hadászatban (de csak halkan jegyzem meg, hogy a vadászatban is képes hihetetlen dolgokra a kis "meggymagos", amikkel az ember ugye nem kérkedik Stoel).
Akkor a fentiek tükrében törvényszerű, hogy a fellelhető 15-20% + (sebesség, energia, detonáció, tömeg, visszarúgás) feltétlen és mindenben a 300WM előnyét szolgálja a 30-06-tal szemben?
Én nem vagyok erről meggyőződve. Ezért nem volt eddig magnum fegyverem (kivéve a megagigabrutál izomkalibert, a .22WRM-ot Vigyorog) és ha csak nem jutok olyan helyzetbe, hogy magashegyi, vagy tundra vadászatokra mehetnék, akkor soha nem is lesz.
Ettől függetlenül persze vegyen magának a beutalt akár mekkora palackú kalibert, de ne várjon tőle csodákat.
Főleg ne a sekélyes lőkészségét kompenzálja egy aknavetővel, mert ez már számtalanszor lefutott és levitézlett téma.
De ha valakinek a hülyebogár egy 300-as magnumot tojt a szürkeállományába, az úgyis vesz egyet (vagy többet), ez teljesen egyértelmű,
mint ahogyan én is nagyon sokáig elmotoroztam egy 22 LE-s MZ-vel, de most mégis 98 pacis motorom van Nyihi
 Wave
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
debian
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 314


« Új üzenet #125 Dátum: 2013. Március 02. - 19:11:23 »

Az szokott lenni a "mondás" (jó magyarsággal), hogy a gyors lövedék expanzió nélkül átsuttyan a vadtesten, mert túl gyors.
Ez baromság. Minél gyorsabb egy lőszer, annál jobban gombásodik.
Naplózva
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9916



« Új üzenet #126 Dátum: 2013. Március 02. - 19:34:55 »

Ez baromság. Minél gyorsabb egy lőszer, annál jobban gombásodik.

Vagy fröccsen vagy átszalad. De betonfalon mindegyik gombásodik először....
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #127 Dátum: 2013. Március 02. - 19:36:25 »


mint ahogyan én is nagyon sokáig elmotoroztam egy 22 LE-s MZ-vel, de most mégis 98 pacis motorom van Nyihi
 Wave
Mivan? Lecserélted a rizsrakétát valami motorra? Fejvakarás
 Ördög Ördög Ördög
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #128 Dátum: 2013. Március 02. - 19:37:33 »

De betonfalon mindegyik gombásodik először....
Legalábbis az északi oldalon... Stoel
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #129 Dátum: 2013. Március 02. - 19:42:52 »

Mit értünk "jobban" alatt?

És ennek ereményeként, ugyan azokkal a lövedékekkel sokkal jobban öl 250 méterig és 150 kg-os testtömegig, mint a donor nagytestvér Fejvakarás

 Wave

Csaba, biztos, hogy ugyanazokkal?? Amikor ezerszám kellett betakarítani, UGYANEZEKET a lövedékeket (mármint típusút) használtad?
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #130 Dátum: 2013. Március 02. - 19:47:44 »

Üdvözöllek Emelem
Lehet nem a legjobban fogalmaztam. Rövid távon, tapasztalatomból a puhább lövedék, például a GECO TM, legtöbb estben szétfröccsent ha csontot ért, erős roncsolást idézve, viszont már 150-160 m távban kevés roncsolással végezte dolgát.  Azért tértem át keményebb lőszerre, a brenneke TOG-ra. Abban igazad van hogy pontosítani kellet volna milyen típusú lövedék esetében értettem ezt a "100m túli jó dolgozást"   Emelem

Szia, én sem erre gondoltam, hanem arra amit Sakac most is leírt (..vagy átszalad).
OK, de mi a magyarázata?, mert ezt már nagyon régen is hallottam, de a mai napig nem áll össze a kép!
 Emelem
Naplózva
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9916



« Új üzenet #131 Dátum: 2013. Március 02. - 19:57:36 »

Szia, én sem erre gondoltam, hanem arra amit Sakac most is leírt (..vagy átszalad).
OK, de mi a magyarázata?, mert ezt már nagyon régen is hallottam, de a mai napig nem áll össze a kép!
 Emelem
Hidrosokk vagy hogyan hívják.
Biztos láttál már olyan felvételt, hogy vízzel teli lufit, palackot lőnek meg. A vizet és folyadékokat nem lehet összenyomni így a nyomást jól vezetik. Gondolj a kocsiban rálépsz a fékre mekkora erő keletkezik ott...
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #132 Dátum: 2013. Március 02. - 20:20:10 »

Csaba, biztos, hogy ugyanazokkal?? Amikor ezerszám kellett betakarítani, UGYANEZEKET a lövedékeket (mármint típusút) használtad?
Amiket mindkettőből lőttem: 11,7g cseh SP, 9,7g cseh SPCE, 11,7g Silvertip, 11,7g Vulcan.
Mindegyik jobban ölt a 308-ból lőve, mint a 30-06-ból.
Sokkal inkább olyan hatással voltak a vadra, mint a 8x57IS-ből lőtt, ugyan ezen gyártmányú (kivéve Silvertip), de nehezebb, 12,7g-os kuglik.
Talán az sem a véletlen műve, hogy K.A. kollégám (aki egy jobb évben annyi nagyvadat lő, mint egy középszerű Vt. Kacsint) miután szétlőtt egy 8x57-es csövet az R93-asában és ezután vadászatra befogta a 308-as sportlövészeten használt csövét, egy új R8-at vett, de már 308-as kaliberben.
Pedig ha valakinek van fogalma arról, mit jelent precízen vadászni és akár nagy távolságra is pontosan lőni, akkor neki igen.

Neki is volt már pár puska a birtokában, nekem is. Bármikor vehettünk volna egy éppen divatos magnumot, de minek?
Felelősségem teljes tudatában ki merem jelenteni, hogy nincsen olyan nagyvad a vastagbőrűek kivételével, amit ne tudnék eredményesen és vadásziasan terítékre hozni bármelyik "alapkaliberrel" 7-8 mm között.
Még akkor is elég volt bármelyikük (sőt akár sokkal vékonyabb társaik is), amikor KELLETT teljesíteni, nem lehetett kifogásokkal magyarázkodni, hogy miért nincsen meg az előírt mennyiség.
Most, hogy kizárólag a saját örömömre vadászhatok, miféle kényszer lenne ami miatt olyan kockázatos lövésekbe kellene belebonyolódnom, amikhez kellene az a plusz átütőerő, laposabb röppálya?
El nem tudom képzelni, a hegyi vadászat kivételével.

De mindegy is, hiszen ha minden igaz, akkor március 25 után jobbára úgyis csak "egyhúron pendülök" és oda elég a 100-110 m/s sebesség és a 20 grammos "lövedék" Ördög
Jut eszembe lehet, hogy lesz egy eladó R93-as puskám, amihez csodálatos 300-as váltócsöveket lehet kapni Nyihi
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #133 Dátum: 2013. Március 02. - 21:01:31 »

Hidrosokk vagy hogyan hívják.
Biztos láttál már olyan felvételt, hogy vízzel teli lufit, palackot lőnek meg. A vizet és folyadékokat nem lehet összenyomni így a nyomást jól vezetik. Gondolj a kocsiban rálépsz a fékre mekkora erő keletkezik ott...

Szia, nem erre gondolok, hanem arra az "urban legend-re, amikor azt állítják, hogy közelről (nagy sebességnél) a vadászlövedék expanzió, alakváltozás nélkül átszalad a vadtesten, mert - mint sokan így indokolták - "nincs ideje gombásodni" Fejvakarás, míg messzebbről, már lassulást követően, alacsonyabb becsapódási sebességnél, jól gombásodik-öl, mert "van ideje gombásodni"? Fejvakarás
Na, erre gondoltam...
Naplózva
Borzgróf
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 673


« Új üzenet #134 Dátum: 2013. Március 02. - 21:25:06 »

Szia, nem erre gondolok, hanem arra az "urban legend-re, amikor azt állítják, hogy közelről (nagy sebességnél) a vadászlövedék expanzió, alakváltozás nélkül átszalad a vadtesten, mert - mint sokan így indokolták - "nincs ideje gombásodni" Fejvakarás, míg messzebbről, már lassulást követően, alacsonyabb becsapódási sebességnél, jól gombásodik-öl, mert "van ideje gombásodni"? Fejvakarás
Na, erre gondoltam...
Lehet semmi köze a dologhoz, de az áramlás a test körül függ a test sebességétől az anyagban, amiben halad, ugye ha lassan húzod a kezed a vízben nincs buborék, ha gyorsan van (lamináris illetve turbulens áramlás, kicsit szélsőséges példa). Emiatt más erők  hathatnak ugyanarra a testre (ezesetben lövedékre) ugyanabban az anyagban attól függően milyen sebességgel halad benne.

Jól jönne valaki aki pontosan tudja ennek a fizikáját.......
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 56   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: