Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 56   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 300-as magnumok társasága  (Megtekintve 149684 alkalommal)
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6365


vadász


« Dátum: 2012. November 01. - 10:55:54 »

Gondolatok, tapasztalatok, kérdések, avagy "Minden, amit a 300-as magnumokról tudsz, vagy tudni szeretnél".
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #1 Dátum: 2012. November 01. - 11:56:51 »

Azt a mindenit!!
Tegnap valaki kíván valamit, és mára már teljesül is?
Hát akkor kedves Gáloscsabus, én most megírnám Neked az összes kívánságomat. Ha csak 10%-át teljesíted, én már elégedett is vagyok!  Stoel

Üdv,
 Emelem

Azért majd törpölök valamit a 300-as tárgyban is, mert egy pár emberről tudok aki használja, semmiképp sem cserélné vissza (mondjuk a 30-06-ra) hátha ők is írnának valamit.  Vigyorog
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #2 Dátum: 2012. November 01. - 12:01:28 »

Azért majd törpölök valamit a 300-as tárgyban is, mert egy pár emberről tudok aki használja, semmiképp sem cserélné vissza (mondjuk a 30-06-ra) hátha ők is írnának valamit.  Vigyorog

Egyik közeli ismerősöm nemrégiben váltott 300-as Weatherbyről (lásd ballisztikás topik) 338 Winchesterre.

De mint mindig, szerintem itt sem a kaliber rossz.  Ördög
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
forester73
Vendég
« Új üzenet #3 Dátum: 2012. November 01. - 12:30:55 »

Drusza köszönöm az eretnekek nevében , hogy elindítodtad ezen sokat szapult , de mégis a legnépszerűbb magnum kaliber topikját .  Emelem

  Ha egy kicsit összeszedem a gondolataimat , akkor letudom írni tapasztalataimat a TIKKA T3 300 WM és a 11.7 g-os NORMA NP-vel kapcsolatban . Ez nem valami sok  , mert csak  az év elejétől lakik nálam ezen fegyver és 55 db-ot lőtéren és 24 db vadászaton elpuffoktatot lőszer után még nem mernék mélyreható következtetést levonni . A fegyverrel már megbarátkoztam , elfogadtam a hibáit és eredményesen járjuk a vadász területet . Az első doboz még Hirtenberger gyártmányu volt azóta NORMA-t használok , amivel maximálisan megvagyok elégedve . Pedig az első bevetés nem indúlt fényesen mert a kukorica vetésen kitáraztam egy kanra (4db) és mégsem lett meg csak sebeztem (ezt meg is írtam a VD topikban) , illetve volt még egy hibázásom búzán és egy dagonyán amikor a lámpafénytől megugró kant elvétettem . A többi viszont siker történet 15 disznó és 2 bak az eredmény menekülési táv 0-20m , lőtáv 30-200 m-ig . 180m-en van nullán a találati pont de kb: 250-ig nem kellene korrigálni , de ezt még nem próbáltam és ha egy mód van rá nem is fogom . Aki 30-as kaliberrel vadászik annak nem okoz szerintem gondot a 300 WM használata , városi túl misztifikált legenda , legalábbis szerintem a vissza rugása , a hangja és torkolattűz talán igényel némi megszokást . Az ölőereje szerintem eléri sőt megis haladja az előtte használt 9.3x62-t , bár lehet  ,hogy csak a SAKO  Twinhead mag nem volt megfelelő . A használhatósága kb: a 3006-tal vethető össze persze azt a +20%-t mindig lehet érezni és kifejezetten jó tudni . De ki kell jelenteni , hogy ezzel is pontosan kell lőni .

Maradok tisztelettel az OGRE
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #4 Dátum: 2012. November 01. - 12:43:51 »

Egyik közeli ismerősöm nemrégiben váltott 300-as Weatherbyről (lásd ballisztikás topik) 338 Winchesterre.

De mint mindig, szerintem itt sem a kaliber rossz.  Ördög

Szia!
Hát persze, hogy nem a kaliber a rossz! De hát ez egy kaliberes topik. Ha csak 7x57, 308, 8x57, és mondjuk 30-06 kaliberű fegyvereik lennének a vadászoknak, akkor ezen a fórumon négy kalibertopoc lenne.
Amellett, hogy természetesen elismerem, hogy 7x57R kaliberű golyós fegyverrel, a legolcsóbb sallerbéla lőszerrel bármilyen honos nagyvadfaj elejthető vadászias körülmények között, nem hinném, hogy le kellene sajnálni azokat (nem Neked szólt a lesajnálni kifejezés, hanem azoknak, akik valóban lesajnálják!), akik a golyós vadászfegyverek terén kipróbálnak ezt-azt.
Nézd, ha én hivatásos vadász lennék, és a hivatásomat legalább olyan jól csinálnám, mint azt amivel jelenleg foglalkozom, és amiből eltartom magam és a családomat, természetesen én is készségszinten birtokában lennék minden olyan tudásnak, tapasztalatnak olyannyira, hogy teljesen mindegy lenne, hogy milyen kaliberű, gyártmányú, stb... vadászfegyverrel vadászom. Így viszont rendelkezem az amatőrök erkölcsi szabadságával, hogy ne kelljen a tudásom szintjét folyamatosan deklarálnom, és magabiztosan bármilyen eszközzel hoznom a legmagasabb szintet.
Tehát elismerve a fentebb állítottakat, értelmetlen egy "profi" gyakorlatát, tudását egy amatőrével összehasonlítani.
Én egy amatőr hobbivadászként gondolom amit gondolok, és írom, amit írok.
Egyébként én pontosan ugyanazt teszem, mint a közeli ismerősöd, váltani készülök, és pontosan 300 Winmagról 338-as Winmagra. Már két hónapja megvettem, és nagyon várom már az új játékomat. Ettől függetlenül eszembe sem jutna a 300-as magnumokat, a 30-06-ot, a 308-as Wint, a 8x57-et, és a többi jó, bizonyított kalibert rossznak, vagy bármire is alkalmatlannak nevezni. Sokszor leírták már ezt itt is: tudni kell, hogy az adott eszköztől (kaliber, fegyver, lőszer) adott körülmények között milyen határok között használható!
Tehát a téma a 300-as magnumok........

Üdv,

 Emelem
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #5 Dátum: 2012. November 01. - 13:17:52 »


Helló!

Még egy kis 300-as tapasztalat.

300 WSM, RWS TIG vagy TUG, két lövés bikára, két sebzés, a vérebek sem találták meg (ebben nagyon közrejátszott a térdig érő víz). Az elsőnél 180 méter volt a lőtáv, keresztben álló vadra, a rálövés helyén két körömpiszoknyi vércsep egy sásszálon (dübbent akkorát, hogy a távolabbi kollégák azt hitták, gyors dupla), a másiknál a lőtáv 20 méter, szintén alig látható vér.  Vállat von

300 WM (a lőszert nem néztem meg, hogy milyen  Stoel), keresztbe álló vad, mely felső kétharmada kilátszik a sásból, lőtáv 80 méter, eredmény: egy csepp vér, vérebes utánkeresés eredménytelen (itt nem a víz okozta a nehézséget, az ugyanis idén nem volt, hanem a tömény "bikaszag").

Fogalmam sincs, hol "csapódtak" be a lövedéke, az első a lövés után állt egy picit, majd szépen elballagot (ott kaptam hülyét, hogy nem lehetett nálam a puskám, mert még két-három lövést le lehetett volna adni), a második a lövés után "felemelte" az elejét, a harmadik pedig megrogyott.  Vállat von
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #6 Dátum: 2012. November 01. - 15:26:20 »

Hogy jót(?) is írjak:

Életem legtávolabbi lövése (nem vagyok rá büszke) egy 300-as Weatherby-hez fűződik (lőszer ugyanaz, mint a célballisztikás topikban, kipróbálásra volt nálam). Alapeset, kell egy süldő holnapra (nem nekem, a gyűlés utáni vacsorára), kukoricatarlón, teleholdban, vékony, recsegő hóban becserkelni nem lehet, közelebb nem jöttek másfél óra alatt (holnap meló, időben kell kelni, valamikor le is kéne feküdni). Mennyire lehetnek? Úgy 300. Magaslesen jól ki tudok támasztani, muszáj nagy úr, keresztbe áll, próba szerencse. Gerincvonalra való célzás (eléggé egyenes a röppálya, nem sokat esik), lövés, a puskát már félig leengedem, becsapódás, távcsövezés, ott maradt. Lapocka középen volt a találat, át nem ütötte, a kimeneti oldalon a bőr alatt állt meg. Utólag megmértem, mert igen sokáig tartott mire odaértem, 365 méter. Amennyiben nem ez a puska (vagy valami hasonló "távlövő") van nálam, meg sem merem próbálni. Többek között ez is hozzájárult ahhoz, hogy nem került a fegyverszekrényembe végleg (ne legyen csábítás).  Stoel
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6365


vadász


« Új üzenet #7 Dátum: 2012. November 01. - 16:07:27 »

Ugyan saját tulajdonú 300-as Win.Mag. fegyverem soha nem volt és máséval is talán 2-3 lövést tehettem (sebzett vadra), a kíséretemben vadászó vendégek kezében gyakori vendég volt ez a kaliber, így igen sok tapasztalatot gyűjtöttem vele kapcsolatban.
Nem lehet olyant állítani, hogy egy kaliber jó, vagy rossz.
Viszont nagy probléma vele kapcsolatban, hogy főként a hazai vadászvendégek nagy részének lila fingja sem volt arról, hogy nagyon nem mindegy, milyen lövedékkel szerelt lőszerrel vadászik pl. őzre és mivel akkor, ha gímbikát "kell" lőni Fejvakarás
Mert ugyan az a lövedék, ami a 30-06-ban kifogástalanul muzsikál, lehet sz@rt sem ér ha egy 300-as fegyverből küldik útnak.

Az általam ismert egyik eddigi legjobb golyólövő vendégem szintén 300Win.Mag. puskával vadászott. Nagyon sok vadat hozott terítékre.
De nem emlékszem egyéni vadászaton elkövetett sebzésére. Hajtásban sem sokra.

Látva, hogy mire képes avatott kézben a kaliber azt gondolom róla, hogy igazán ott lehet kihasználni az előnyét a középkaliberekkel szemben, ahol messze kell nyújtózkodni, ha a vadász az erdőzúgáson felül valamiféle materiális eredményt is szeretne elérni Vigyorog
Ugyan nekem még így sem lett rá szükségem (egy alkalommal nagyon bepörgetett a "hülyebogár", centikre voltam egy 300WM S-M megvételétől), mert általában nem kellett 150 méter fölé lőnöm, ha pedig rávitt a kényszer (sebzett vad kézrekerítésére gondolok), akkor még a 8x57IS-sel magnumokat megszégyenítő távolságból is sikerült megoldanom az adott szituációt.
Az tény, hogy egy laposabb röppályával rendelkező kaliberrel ezt kevesebb fejszámolással is meg lehet oldani Ördög

Amivel kísérőként soha nem tudtam megbékélni, az a magnumok detonációja..... (a jobb fülem egy 300 Watherby Magnum "véletlen" elsülésére ment rá).
Főleg attól kezdve, hogy valaki a Blasernél feltalálta a MagNaPort nevű szörnyűséget. Ezt a magam részéről emberiség ellenes bűnként értékelem Nem Nyihi
 Wave

Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8 Dátum: 2012. November 01. - 17:12:26 »

Amivel kísérőként soha nem tudtam megbékélni, az a magnumok detonációja..... (a jobb fülem egy 300 Watherby Magnum "véletlen" elsülésére ment rá).
Főleg attól kezdve, hogy valaki a Blasernél feltalálta a MagNaPort nevű szörnyűséget. Ezt a magam részéről emberiség ellenes bűnként értékelem Nem Nyihi

Ez ugyan nem MagNaPort, de hasonló a hallása:
 
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #9 Dátum: 2012. November 01. - 17:18:19 »

Üdv,
tehát végül is már a kezdetek kezdetén eljutottunk oda, hogy egy profi tapasztalt vadász elmondja azt a pár esetet hosszú, eseménydús pályafutása alatt, amikor egy valamilyen, egyébként megmagyarázhatatlan esemény - ráadásul mások által elkövetett eset - során elveszik a meglőtt vad. Valamilyen 300-as magnummal.
Ebből természetesen azt a következtetést logikus levonni, hogy a 300-as magnummal történnek megmagyarázhatatlan balesetek, tehát nem egy jó kaliber. Ez felvet egy-két kérdést. Csak 300-as, vagy valamilyen más magnum használata esetén fordulnak elő ilyen esetek, vagy a tapasztalt vadászok találkoztak-e más kaliber esetében is ilyen megmagyarázhatatlan esetekkel? Ha nem csak a magnumokkal (vélelmezem, hogy így van, tehát minden nem magnummal is fordultak már elő megmagyarázhatatlan esetek), akkor feltenném a kérdést, miért gondolja valaki, hogy egy 300-as magnum varázsszer, "nem is kell goló, már a durranástól is megdöglend vala minden"?  Pont, mikor a 308-as topikban örvendeztem az ötleten, hogy tényleg, nem is lenne egy 300-as topik rossz ötlet, de most már NEM csak azoknak a profi kísérőknek kellene azt a néhány esetet bemutatni, amikor a 300-assal - a rettenetes magnummal - valaki megsebez, elhibáz egy pár nemes vadat, hanem azokat a szürke hétköznapokat, amikor éveken keresztül öszvérként megbízhatóan teljesít a vadászias lőtávolságán belül (néha még azon is túl, de ez elmondható bármilyen más nemmagnum kaliberről és használóikról is), és nincs említésre méltó esemény.
Nekem nincs összehasonlítási alapom, mert ezzel kezdtem vadászni, de gondolok pl. arra a barátomra, aki 30-06-os után több mint 15 évig vadászott 300 Winmaggal, évi 30-40-50 nagyvadat elejtve, kilőtte egy márkás fegyver puskacsövét, és nagyon jónak tartja.  Vagy azokra a vadásztársaimra, akik vettek egy ilyet, használják a fegyvert, figyelve a vad-távolság-lőszer összetevők összhangjára, és nem értik a kérdést, hogy jó-e a 300-as magnum? Már miért ne lenne jó?
Végülis még nem aktuális a helyzet itthon, de szabadon idézném Rick Jamisont a Barnes Reloading Manual egyik első kiadásából: a 300-a magnumból könnyedén lehet 30-06-ot, vagy 308-as Win-t csinálni (teljesítményben), de fordítva ez nem igaz!
És Stefi fórumtárs is elcsípte a dolgok lényegét egy pár hónapja: lehet abból a fránya magnumból nehezebb, biztos expanziójú golóbist is kilőni, lassabban, és nem kell aggódni a kimeneti nyíláson, az útjába eső könnyebb ágakon, fűszálon, gabonakalászon, mert a lövedék megoldja.
Nagyot rúg? Valamivel nagyobbat, mint a 30-06. Akinek sok, ne vegyen ilyet. Sok embernek sok a 30-06 is. Hát az vegyen 308-at.
Furcsa, de én pont a miatt a légből kapott problémája miatt - nem lecserélem - csak veszek mellé egy kissé vastagabbat, mert nem ad elég vért. Nem adott vért két kandisznónál, nem adott az idei gímbikámnál sem. Nem wudu varázsszer, "csak" egy lapos .30-as kaliber. Szerintem megoldanám a problémám nagy részét, ha megvárnám ezt a pár hónapot, miután lehet, és lecserélném a 180-as Accubondot 200 -as, vagy 220-as Partitionra. De kopogott a hüjebogár, megint beengedtem, és így kipróbálom a 338-at. De ez OFF lenne egy éppen csak pár órás topikban!
 Emelem
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #10 Dátum: 2012. November 01. - 17:34:21 »


Nézd, a vesszőparipám az az, hogy rossz kaliber nincs, a probléma többsége a hátsó irányzékban van. Tudnék még sok példát mondani mindkét irányba (pl. disznóhajtás, öt lövés, öt vad tűzbe, de ez sem főleg a kaliber "eredménye", hanem az adott vadászé, volt olyan, aki 6.5X68-al is meg tudta csinálni, sőt). Azt a rossz hiedelmet kellene "kiüzni", hogy ez olyan kaliber, hogy ezzel minden meglesz, hát nem, ezzel is meglőni kell a vadat és nem belelőni, ez utóbbi hozzáállásúak miatt van a sok sebzés, eredménytelen utánkeresés, amely magával vonza eme egyébként jó kaliber elutasítását.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pointer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 147


« Új üzenet #11 Dátum: 2012. November 01. - 20:19:50 »

Üdv. mindenkinek!

Elöljáróban annyit, hogy ez egy nagyon jó kaliber! Annak aki nem fél tőle, aki jó helyen meg tudja célozni a vadat és megtalálja hozzá a megfelelő lőszert. Ha lehet a fegyvert úgy válasszuk hogy legyen elég súlya. Az enyém mindenestől 3 db lőszerrel 5,1 kg. 1988-tól 2003-ig egy 8x57-el vadásztam ami szintén kiváló kaliber. Mióta azonban van a 300-as azóta szinte mindíg ezt viszem, kivéve a disznóhajtást és ha közeli szóróra megyek. Mármint ha a leshez van közel a szóró.Ha távolabbi lövéseket is teszünk vele szerintem legyen egy nagyobb nagyítású  variabel távcső rajta. Általánosságban azt mondom hogy 100 méter alatt -ha a lövés nem ér gerincet vagy az agy környékét- akkor sokszor akár 80-130 méterre elszalad a tökéletesen meglőtt vad is.Főleg kemény lőszer esetén, de vér ilyenkor is szokott lenni. A legkeményebb lőszer a Norma plaspitz volt hozzá amit használtam. Ha jól emlékszem 60 db-ot lőttem el vele de nem volt egy maradványtestem sem. A legtöbb vért adó és legjobban ölő lőszer a cseh spce volt. Amit legjobban nem szerettem a Sako Arrowhead. Nagyon jó volt a Cody amig kapható volt. Most Sako super hh-et lövök eddig bevált. Én 200 méterre lövettem be pontba, ami 100 m-en 5,5 cm magas lövést eredményez.11.7 g-os lőszerreket használtam eddig hozzá. Igazi többletét más 30-as kaliberekhez képest 200 m felett adja ahova viszont ritkábban lövünk. Nem annyira szélérzékeny a lőszere mint mondjuk a 243-as winchester 6,5 g-os lőszeréé. Ezt őz tarvad  téli vadászatakor megtapasztaltam.
Első fegyvernek nem ajánlom kezdő vadásznak. Aki nem lő 150 méter fölé annak sincs értelme ezt választani.
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #12 Dátum: 2012. November 01. - 21:08:06 »

Nézd, a vesszőparipám az az, hogy rossz kaliber nincs, a probléma többsége a hátsó irányzékban van. Tudnék még sok példát mondani mindkét irányba (pl. disznóhajtás, öt lövés, öt vad tűzbe, de ez sem főleg a kaliber "eredménye", hanem az adott vadászé, volt olyan, aki 6.5X68-al is meg tudta csinálni, sőt). Azt a rossz hiedelmet kellene "kiüzni", hogy ez olyan kaliber, hogy ezzel minden meglesz, hát nem, ezzel is meglőni kell a vadat és nem belelőni, ez utóbbi hozzáállásúak miatt van a sok sebzés, eredménytelen utánkeresés, amely magával vonza eme egyébként jó kaliber elutasítását.

Kedves Pati!
Minden szavaddal egyetértek, és azt gondolom, hogy egy profi vadász tollából az általad leírt szélsőségek összességéből lesz valós, mások által is követendő (követhető) vélemény a tekintetben, ha valaki gondolkozna egy ilyen nagyfiúknak való játékszer beszerzésén. Az első két véleményt cseppet szélsőségesnek éreztem volna magában, ha nem követi őket a harmadik!

 Emelem
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #13 Dátum: 2012. November 01. - 21:29:46 »

Kedves Pati!
Minden szavaddal egyetértek, és azt gondolom, hogy egy profi vadász tollából az általad leírt szélsőségek összességéből lesz valós, mások által is követendő (követhető) vélemény a tekintetben, ha valaki gondolkozna egy ilyen nagyfiúknak való játékszer beszerzésén. Az első két véleményt cseppet szélsőségesnek éreztem volna magában, ha nem követi őket a harmadik!
 Emelem

És bár egyes számban "beszéltem", többes számban értendő, mert ugye nem egy 300-as van.  Kacsint
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #14 Dátum: 2012. November 01. - 22:10:39 »

És bár egyes számban "beszéltem", többes számban értendő, mert ugye nem egy 300-as van.  Kacsint

Jogos!
Mert a klasszikus 300 HH és a 30-378 között persze van némi különbség.
Ha a legelterjedtebbeket vesszük csak alapul, a 300 Winmag, a 300 Weath, az új shortmagnumok közel ugyanazt tudják. Persze most a Weatherby tulajok és használóik ezt kikérhetik maguknak mutogatva a katalógusadatokat, de VALÓBAN sok különbség nem lehet a gyakorlatban. A RUM, a Lapua, és a 30-378, esetleg a .30-as Lazzeroni egy más kategória, de hát a RUM kivételével ezek speciál kaliberek, speciális feladatokra, legalábbis én úgy gondolom. Szerintem a RUM is az egyébként
Akkor talán kategorizáljunk. Legyen az alap magnumok kategóriája az, amelyik a 11,7 grammos göbecset kb. 900 m/sec sebességgel indítja útjára. Ezek hozzávetőlegesen a teljesség igénye nélkül a 300 HH, a 300 Winmag, 308 Norma, a modern 300-as short magnumok. Biztos van még, de ezek a legnépszerűbbek, én legalább is ezt gondolom. Meg ezek jutottak most csak eszembe! Én, amit írtam, ezekről írtam.
Ha egy .30-as magnum a 11,7 grammos lövedéket ezer, vagy azt jóval meghaladó m/sec-es sebességgel indítja, az már nem ez a kategória, akár hátrarúgásban, akár hatásában. Ezekről személyes tapasztalatom nincs, csak visszajelzések alapján gondolom ezt. Csupán lőtéren lőttem velük.
Üdv,
 Emelem
Naplózva
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 56   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: