Oldalak: 1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 83   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gím tarvad  (Megtekintve 257463 alkalommal)
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #855 Dátum: 2014. Február 12. - 20:04:15 »

Nem is véletlen írtam.

Az ideális szabadterületi vadlétszám (ebbe minden vad beletartozik) az lenne, amikor a teljes fauna és flóra olyan egyensúlyban él egymás mellett, hogy minimális emberi beavatkozással el lehetne érni azt az állapotot, amikor egyik életközösség sem okoz jelentős károkat a másikban.
Ma Magyarország teljes területére ki lehet mondani, hogy ez messze nem így van.


Nah...
Azért azt is hozzátenném, hogy a fokozatos felújító- és tarvágásos felújítás között hatalmas különbség van etéren...

Előző hsz.-odból nekem az jött le, hogy a fokozatosra gondolsz (ugyebár ott is makk eredetről, pontosabban mag eredetről beszélünk).
Mert ugyebár a ha-onkénti 10.000 és mondjuk a ha-onkénti 100.000 csemete között hatalmas különbség van - ez utóbbiból jut egy-két szál csúcshajtás is szegény szarvasoknak...

 S.Peti
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #856 Dátum: 2014. Február 12. - 20:09:50 »

Mondjuk az, ha egy makk eredetű cseres-tölgyest jelentősebb mennyiségi és minődégi kár nélkül fel lehet hozni, kerítés nélkül....... Fejvakarás Stoel

Nekem sokszor jut eszembe, hogy a mostani, meglehetősen intenzív erdőgazdálkodás is tehet arról, hogy sok a vadkár. Én hiányolom az erdei tisztásokat, a vadgyümölcsfákat, a lucernával, lóherével bevetett nyiladékokat, amik régen jópár területen megvoltak. nem hallottam róla, hogy alkalmaznák a vegyes telepítést, azaz olyan fajokat keverni bele vetéskor, amik jobban ízlenek a szarvasnak, ergo azt eszik inkább a cser vagy a tölgy helyett...
Több helyen itt Somogyban a "sem fű, sem fának" nevezett spartiumot keverték a fiatalosokba. Ha jól tudom, Kaszón is csináltak ilyent. Ma meg csak a kerítés meg a kerítés.

Javítsatok ki, ha rosszul látom!
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
oszi111
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #857 Dátum: 2014. Február 12. - 20:18:02 »

Nem is véletlen írtam.

Az ideális szabadterületi vadlétszám (ebbe minden vad beletartozik) az lenne, amikor a teljes fauna és flóra olyan egyensúlyban él egymás mellett, hogy minimális emberi beavatkozással el lehetne érni azt az állapotot, amikor egyik életközösség sem okoz jelentős károkat a másikban.
Ma Magyarország teljes területére ki lehet mondani, hogy ez messze nem így van.

Azért írtam csak a kerítést, mert ha akár csak azt az állapotot elérnénk, hogy némi időszakos villanypásztorral és kémiai védelemmel elérnénk ezt az állapotot, már az gyökeres változást jelentene.

És azért kapcsolódtam egyáltalán bele a korábbi eszmecserébe, mert valaki az írta, hogy a mezőgazdasági termelők "tartják a markukat".
Hát, hogy a fészkes bús pitsába ne tartanák, ha egyszer a mi szórakozásunk és a tehetetlen vadászterület kezelésünk miatt az ő asztalukról hiányzik az a pénz, amit a vad által megevett-tönkretett termény hiánya miatt nem tud megkeresni.
Teljesen mindegy, hogy 1000, 10.000, 100.000 vagy 1.000.000 nagyságrendről beszélünk.
Az neki hiányzik és naná, hogy irritáló a számukra, amikor a vadásztársaságok nagy része sportot csinál abból, hogy szarik a jogos igényekre.
Félmilliós vadkárt elintézni egy koszvadt süldővel, vagy borjúval......nevetséges és ostoba hozzáállás (nem fikció, napi gyakorlat).
Alföldi barátomnak (nem vadász) minden évben csak napraforgóban a nyúlkárja meghaladja a fél milliót.
17 éve nem kapott egy fillért a helyi vadászoktól, de Karácsonykor küldenek neki egy nyulat és egy kakast.
Csak képzelje mindenki egy kicsit magát a másik fél bőrébe. Szeretnétek több százezerért pörköltet főzni????
Kötve hiszem.

A piros idézet az tőlem van és az egészet idézném a félreértések elkerülése végett: "A vadkárról nem gondolom, hogy nagyobb mértéket öltene mint valaha inkább csak rájöttek a gazdák, hogy tarthatják érte a markukat." Ami jár az jár.
 Viszont a barátod gondját most megoldották márciustól nincsen fácán és nyúl által okozott vadkár. Ennek sem örülök valahol kellene egy kompromisszumot találni ami mindenkinek jó. Az egész pedig a "terelésenek"nevezett szarvas mészárlásoktól indult. (Egyébként nem gondolom h. az én szórakozásomat valakinek is finanszíroznia kéne) Emelem
Naplózva

" Bagoly mondja verébnek, hogy  nagyszerű !"
Bobakos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1117


« Új üzenet #858 Dátum: 2014. Február 12. - 20:58:11 »


Alföldi barátomnak (nem vadász) minden évben csak napraforgóban a nyúlkárja meghaladja a fél milliót.
17 éve nem kapott egy fillért a helyi vadászoktól, de Karácsonykor küldenek neki egy nyulat és egy kakast.
Csak képzelje mindenki egy kicsit magát a másik fél bőrébe. Szeretnétek több százezerért pörköltet főzni????
Kötve hiszem.

Alföldi vadászként:
- A napraforgóban okozott nyúlkár egyik kiváltója lehet az is, hogy mostanában (legalábbis felénk)
  nem termelnek borsót, babot a területen. Pedig ha lenne a napraforgó mellett, sokkal kevésbé lenne károsított a terület.
  (Gondolom én.)
- A nyúl-fácán esetében megszüntetett kifizetendő vadkárról meg az a véleményem: hogy mégsem szabad róla megfeledkezni!
  Az a gazda akinél eddig is kárt okozott a nyúl, ezután is JOGOS igényt tart a riasztásra! Mert ha ez nem történne meg majd ő megoldja,
  de akkor nem áll meg a történet a riasztásnál.
Naplózva

Itt van egy süldő.....   ...  jó lesz ez kannak is!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #859 Dátum: 2014. Február 12. - 21:06:43 »


A vadkáron igazából nincs mit csodálkozni az egyszerű matek amire szüksége van megeszi, ehhez társul még némi taposás kár.
 

Sajnos nem némi. A szarvas félelmetesen pazarló a kukoricában. Elkezdi már kelés után kihúzni a "szívét", ezt folytatja egészen tejes állapotig. Akkor nekilát a fejnek.
Sokszorosát tönkreteszi annak, amit megeszik, mert hajlamos a fejek legvégét leharapni, ami ezért nem is rakódik be rendesen, emellett megtámadja az üszög.
Bőgéskor fél futballpályányi helyet képes "letáncolni" egy bika a háremével.


Mivel a mezőgazdaság jóval jelentősebb lobbival rendelkezik nem kell arra számítanunk, hogy a vad létszámának apasztása a közeljövőben megállna.
 

Ez nem csupán lobbi, hanem kőkemény megélhetési kérdés is. Nem csak a gazdának, mindannyiunknak. A mezőgazdaság és a vadgazdálkodás hozadéka között hektárra vetítve nagyjából százszoros a különbség.


 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #860 Dátum: 2014. Február 12. - 21:19:05 »

Nah...
Azért azt is hozzátenném, hogy a fokozatos felújító- és tarvágásos felújítás között hatalmas különbség van etéren...

Előző hsz.-odból nekem az jött le, hogy a fokozatosra gondolsz (ugyebár ott is makk eredetről, pontosabban mag eredetről beszélünk).
Mert ugyebár a ha-onkénti 10.000 és mondjuk a ha-onkénti 100.000 csemete között hatalmas különbség van - ez utóbbiból jut egy-két szál csúcshajtás is szegény szarvasoknak...


Miért lényeges a csemeteszám szempontjából a vágásmód?
Tarvágást is lehet makkvetéssel felújítani.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #861 Dátum: 2014. Február 12. - 21:24:22 »

Ezzel a témával át lehetne pattanni a vadkáros topikba. Lenne mit hozzáfűznöm mindkét fél részéről.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #862 Dátum: 2014. Február 12. - 21:27:50 »

Miért lényeges a csemeteszám szempontjából a vágásmód?
Tarvágást is lehet makkvetéssel felújítani.
Ha van disznó, akkor nem olyan ecccerű...
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #863 Dátum: 2014. Február 12. - 21:30:43 »

Tényleg folytassuk a vadkáros rovaton.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
hahnbarna
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 347



WWW
« Új üzenet #864 Dátum: 2014. Október 08. - 16:26:45 »

Tegnap kissé forgolódó szélben ültünk fel egy erdőszéli, szűkös lesre.
A szarvasok több helyen is átváltanak az előttünk elterülő repcetáblán, közben előszeretettel csipegetnek is belőle. „Jó hely” lehet. Érkezésünkkor épp őzsuta és gidája csemegéztek a zöld levelekből. Csendben elsétáltak, mikor észrevettek minket, arrébb folytatva a vacsorát. Egy jó darabig csodálhattuk őket, aztán…
Egyszercsak jött Ő, gímek közül nekem az első…
Balra száz lépésre tőlünk, az erdőből váltott ki, besétált a repcébe.
–Lőjed! –szólt az ukáz.
A szemben lévő nyárfás felé ment, igen-igen lassan, de folyamatosan lépegetve. Szálkeresztet a lap mögé...
 A lövés után jó becsapódást hallottam, húszméteres vágta után állt meg és engedte el az életet.

Már holdvilág mellett került fel a vadőr autójára.



Nagyon sajnálom, hogy szép terítékfotót nem állt módomban készíteni, viszont örülök hogy legalább egy képem van...

 Emelem

Naplózva

Üdv,
Barna
pnorbi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1948

Majdnem vadász


« Új üzenet #865 Dátum: 2014. Október 09. - 13:36:43 »

Gratulálok Barna! Igen Emelem
Naplózva

Rohantok széles országútakon.
Én a hegyek ösvényeit szerettem.
Szépségek mellett futtok el vakon,
de ormok fényesedtek meg felettem.

                                 Áprily Lajos
vadasz69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 56


« Új üzenet #866 Dátum: 2014. Október 10. - 16:54:58 »

 Emelem
Gratulálok!
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #867 Dátum: 2014. Október 11. - 22:58:22 »

Tegnap kissé forgolódó szélben ültünk fel egy erdőszéli, szűkös lesre.
A szarvasok több helyen is átváltanak az előttünk elterülő repcetáblán, közben előszeretettel csipegetnek is belőle. „Jó hely” lehet. Érkezésünkkor épp őzsuta és gidája csemegéztek a zöld levelekből. Csendben elsétáltak, mikor észrevettek minket, arrébb folytatva a vacsorát. Egy jó darabig csodálhattuk őket, aztán…
Egyszercsak jött Ő, gímek közül nekem az első…
Balra száz lépésre tőlünk, az erdőből váltott ki, besétált a repcébe.
–Lőjed! –szólt az ukáz.
A szemben lévő nyárfás felé ment, igen-igen lassan, de folyamatosan lépegetve. Szálkeresztet a lap mögé...
 A lövés után jó becsapódást hallottam, húszméteres vágta után állt meg és engedte el az életet.

Már holdvilág mellett került fel a vadőr autójára.




Nagyon sajnálom, hogy szép terítékfotót nem állt módomban készíteni, viszont örülök hogy legalább egy képem van...

 Emelem




A Pirschführer-t megkérdezném,mi alapján minősítette ezt a gyönyörű fiatal tehenet lőhetőnek?

« Utoljára szerkesztve: 2014. Október 11. - 23:22:37 írta Pyrus » Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #868 Dátum: 2014. Október 12. - 08:38:34 »

A Pirschführer-t megkérdezném,mi alapján minősítette ezt a gyönyörű fiatal tehenet lőhetőnek?

Nu ,was denkst Du  ? !    Vállat von  Nyihi


Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #869 Dátum: 2014. Október 12. - 09:09:21 »

A Pirschführer-t megkérdezném,mi alapján minősítette ezt a gyönyörű fiatal tehenet lőhetőnek?
Azt gondolom, hogy amíg a kiváltó ok megszüntetésére az égadta egy világon semmilyen ráhatásunk sincsen (azon kívül, hogy lőjük/lövetjük szinte kivétel nélkül ami keresztben áll),
addig teljesen felesleges szakmai vitát kezdeményezni erről.
Értelmetlen szarkenegetésen és végtelen fingfűrészelésen kívül úgysem lesz más eredménye.
Régen nem így volt tudom,........de most nem régen vagyunk és sajnos soha többé nem is leszünk Stoel
Peace Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Oldalak: 1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 83   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: