Oldalak: 1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... 83   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gím tarvad  (Megtekintve 257498 alkalommal)
oszi111
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #840 Dátum: 2014. Február 12. - 10:30:32 »

Örülök neki, hogy vannak akik még így látják a dolgokat én ezt sokkal szomorúbbnak látom.
 Eltűntek azok a tisztességesnek mondható méretű rudlik amiben 150-200 darabot lehetett megszámlálni, és ez nem csak az idei gyenge télen figyelhető meg.
A bőgésben 2-5 tarvaddal sétálgatnak a még "gyerek korú" bikák, egyre fiatalabb és kisebb trófeákkal bíró (nem rosszabb képességű) bikák esnek. Sajnos nem csak a mi társaságunknál van ez így hanem ahogy hallom mindegyiknél itt Somogyban.
A vadkárról nem gondolom, hogy nagyobb mértéket öltene mint valaha inkább csak rájöttek a gazdák, hogy tarthatják érte a markukat.
Azzal pedig egyetértek hogy a szarvasok teljesen áttértek az éjszakai életmódra. Már elvétve sem lehet látni őket világosban, (leszámítva a mostani időszakot amikor az agancsgyűjtők hajtják őket éjjel nappal). Így létszámuk szabályozására marad a "terelés" lámpa, éjellátó, hőkamera...       

 
Naplózva

" Bagoly mondja verébnek, hogy  nagyszerű !"
Stefi
Vendég
« Új üzenet #841 Dátum: 2014. Február 12. - 13:29:25 »

Örülök neki, hogy vannak akik még így látják a dolgokat én ezt sokkal szomorúbbnak látom.
 Eltűntek azok a tisztességesnek mondható méretű rudlik amiben 150-200 darabot lehetett megszámlálni, és ez nem csak az idei gyenge télen figyelhető meg.
A bőgésben 2-5 tarvaddal sétálgatnak a még "gyerek korú" bikák, egyre fiatalabb és kisebb trófeákkal bíró (nem rosszabb képességű) bikák esnek. Sajnos nem csak a mi társaságunknál van ez így hanem ahogy hallom mindegyiknél itt Somogyban.
A vadkárról nem gondolom, hogy nagyobb mértéket öltene mint valaha inkább csak rájöttek a gazdák, hogy tarthatják érte a markukat.
Azzal pedig egyetértek hogy a szarvasok teljesen áttértek az éjszakai életmódra. Már elvétve sem lehet látni őket világosban, (leszámítva a mostani időszakot amikor az agancsgyűjtők hajtják őket éjjel nappal). Így létszámuk szabályozására marad a "terelés" lámpa, éjellátó, hőkamera...       

 


Azt nem értem hogy ha vannak voltak 150-200 egyedes rudlik  akkor mit kell azon csodálkozni hogy van vadkár és az nem is kevés. Ha nincsenek háborgatva el lehet képzelni mit művel ennyi vad egyrakáson valamely kultúrában. Én is úgy látom hogy elfiatalodott az állomány - de akkor nem az a megoldás hogy ugyan olyan állománybecslést adunk le mint 5-10 éve és ugyan úgy ragaszkodunk a középkorú és idős bikák darabszámához mert az mutat a falon és az hozza pénzt. Mi is apróvadas besorolásúak vagyunk de itt csak 20-30 as bika rudlikat látni.  Fejvakarás  persze ezek szinte mind fiatalok. Egyetértünk abban hogy egyre inkább éjszakai állat lett a szarvas. Az előző hozzászólásomba szőrmentén érintettem hogy ebben az ügyben van a hatóságnak,kamarának,tudományos műhelyeknek stb is tennivalója. meg lehet kövezni engem ezért de a tény -tény marad. Ha a rókát , vaddisznót meg szabad világítani akkor a szarvast miért nem. Persze nem azt mondom hogy lámpával kellene meglőni !  :Mosolyog      Emelem
Naplózva
oszi111
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #842 Dátum: 2014. Február 12. - 15:30:45 »

Azt nem értem hogy ha vannak voltak 150-200 egyedes rudlik  akkor mit kell azon csodálkozni hogy van vadkár és az nem is kevés. Ha nincsenek háborgatva el lehet képzelni mit művel ennyi vad egyrakáson valamely kultúrában. Én is úgy látom hogy elfiatalodott az állomány - de akkor nem az a megoldás hogy ugyan olyan állománybecslést adunk le mint 5-10 éve és ugyan úgy ragaszkodunk a középkorú és idős bikák darabszámához mert az mutat a falon és az hozza pénzt. Mi is apróvadas besorolásúak vagyunk de itt csak 20-30 as bika rudlikat látni.  Fejvakarás  persze ezek szinte mind fiatalok. Egyetértünk abban hogy egyre inkább éjszakai állat lett a szarvas. Az előző hozzászólásomba szőrmentén érintettem hogy ebben az ügyben van a hatóságnak,kamarának,tudományos műhelyeknek stb is tennivalója. meg lehet kövezni engem ezért de a tény -tény marad. Ha a rókát , vaddisznót meg szabad világítani akkor a szarvast miért nem. Persze nem azt mondom hogy lámpával kellene meglőni !  :Mosolyog      Emelem


Egyetértek veled mindenben. A vadkáron igazából nincs mit csodálkozni az egyszerű matek amire szüksége van megeszi, ehhez társul még némi taposás kár. Nem viszi haza, nem adja el mint a "vadak" Stoel
 El kell dönteni mennyi vadat szeretnénk a területen. Pontosabban az országban. És itt kezdődnek az ellentétek a gazdák és a vadászok között. A vadászok minél több vadat szeretnének. A gazdák pedig azt vallják, hogy az "ír magját is ki kellene irtani" "bár csak az utolsót lőnék már agyon". (ezek amit a saját fülemmel halottam)
Mivel a mezőgazdaság jóval jelentősebb lobival rendelkezik nem kell arra számítanunk, hogy a vad létszámának apasztása a közeljövőben megállna. Azt a minap hallottam, annyi nagyvadat lövünk éves szinten mint apróvadat.  Hamarosan majd csak kertben vadászhatunk majd, hogy ez kinek fog tetszeni kinek nem meglátjuk.
Egyébként az a baj (és egyben a kérdésedre a válasz is) hogy az összes vadkár a szarvason van "elverve". Pénzt csak ebből lehet csinálni egyedül, ezért kell a vadállományt felül becsülni. A 20-30 M Ft vadkárt sajnos nem lehet kigazdálkodni 3-4-5kg bikákból sem a süldők kilövéséből.     Emelem
 
Naplózva

" Bagoly mondja verébnek, hogy  nagyszerű !"
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #843 Dátum: 2014. Február 12. - 15:47:00 »

Egyébként az a baj (és egyben a kérdésedre a válasz is) hogy az összes vadkár a szarvason van "elverve". Pénzt csak ebből lehet csinálni egyedül

Ezzel vitatkoznék!

Nem egy területet tudok, ahol a disznóhajtások és a bikavadásztatás árbevétele egálban van.
És nem azért mert csak néhány csöszmöszbikát lövetnek.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
oszi111
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #844 Dátum: 2014. Február 12. - 16:14:51 »

Ezzel vitatkoznék!

Nem egy területet tudok, ahol a disznóhajtások és a bikavadásztatás árbevétele egálban van.
És nem azért mert csak néhány csöszmöszbikát lövetnek.

Vitatkozni semmi képen nem szeretnék. Én csak arról beszélek amit a környezetemben látok.
Viszont a számokra kíváncsi lennék.
Persze nem elérhetetlen. Azok a társaságok amikről én beszélek azok is majdnem annyi lehet a bevételük a "terelésből" csak a terítéken jó ha minden 10 szarvasra jut egy  disznó.
Naplózva

" Bagoly mondja verébnek, hogy  nagyszerű !"
Stefi
Vendég
« Új üzenet #845 Dátum: 2014. Február 12. - 17:13:20 »


Egyetértek veled mindenben. A vadkáron igazából nincs mit csodálkozni az egyszerű matek amire szüksége van megeszi, ehhez társul még némi taposás kár. Nem viszi haza, nem adja el mint a "vadak" Stoel
 El kell dönteni mennyi vadat szeretnénk a területen. Pontosabban az országban. És itt kezdődnek az ellentétek a gazdák és a vadászok között. A vadászok minél több vadat szeretnének. A gazdák pedig azt vallják, hogy az "ír magját is ki kellene irtani" "bár csak az utolsót lőnék már agyon". (ezek amit a saját fülemmel halottam)
Mivel a mezőgazdaság jóval jelentősebb lobival rendelkezik nem kell arra számítanunk, hogy a vad létszámának apasztása a közeljövőben megállna. Azt a minap hallottam, annyi nagyvadat lövünk éves szinten mint apróvadat.  Hamarosan majd csak kertben vadászhatunk majd, hogy ez kinek fog tetszeni kinek nem meglátjuk.
Egyébként az a baj (és egyben a kérdésedre a válasz is) hogy az összes vadkár a szarvason van "elverve". Pénzt csak ebből lehet csinálni egyedül, ezért kell a vadállományt felül becsülni. A 20-30 M Ft vadkárt sajnos nem lehet kigazdálkodni 3-4-5kg bikákból sem a süldők kilövéséből.     Emelem
 

Apróvadas besorolásunk ellenére kb ugyan annyi apróvadat lövünk mint nagyvadat de inkább több a nagyvad . Nálunk csak próbálták a vadkárt ill kasszahiányt a szarvason "elverni" de nem jött be . Három évre visszamenőleg  300.000- 200.000 - 0  Ft árbevétel trófeából. Na ezért a java körzeteket lezárni és hetekig korlátozni 50 vadászt nem csak nevetséges de hülyeség is.  ( Vannak akik 5-10.000 Forintot fizetnek azért hogy szarvasbőgést HALLGASANAK. ) Bevételünk fő forrása még mindig az őz bak és tarrvad , szarvas vadhúsbevétel , disznó vadhúsbevétel.  Egyetértek a pirossal kiemelttel de akkor el kell gondolkodni az optimális - eltartható vadlétszámon. Néhány normális gazdával elbeszélgetve nekem az jön le hogy Ők sem akarják kipusztítani a vadállományt de jogosan azt mondják hogy a jelenlegi az optimális fölött van.          Emelem
Naplózva
oszi111
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #846 Dátum: 2014. Február 12. - 17:34:29 »

Apróvadas besorolásunk ellenére kb ugyan annyi apróvadat lövünk mint nagyvadat de inkább több a nagyvad . Nálunk csak próbálták a vadkárt ill kasszahiányt a szarvason "elverni" de nem jött be . Három évre visszamenőleg  300.000- 200.000 - 0  Ft árbevétel trófeából. Na ezért a java körzeteket lezárni és hetekig korlátozni 50 vadászt nem csak nevetséges de hülyeség is.  ( Vannak akik 5-10.000 Forintot fizetnek azért hogy szarvasbőgést HALLGASANAK. ) Bevételünk fő forrása még mindig az őz bak és tarrvad , szarvas vadhúsbevétel , disznó vadhúsbevétel.  Egyetértek a pirossal kiemelttel de akkor el kell gondolkodni az optimális - eltartható vadlétszámon. Néhány normális gazdával elbeszélgetve nekem az jön le hogy Ők sem akarják kipusztítani a vadállományt de jogosan azt mondják hogy a jelenlegi az optimális fölött van.          Emelem

Bocsánat nem fogalmaztam egyértelműen. Nem a mi társaságunk lő annyi nagyvadat mint apróvadat, hanem az éves magyar teríték (a rádióban nyilatkozta valamelyik vezetőnk).
Szerinted mi volna az optimális vadlétszám?
Erről jut eszembe, vadásztattam egy osztrák srácot. Kérdeztem tőle van-e szarvas náluk? Mondta van a környéken egy kisebb rudli, 2-3 tarvad meg egy bika .
Akkor én elmosolyodtam, de lehet ez az ideális?   
Naplózva

" Bagoly mondja verébnek, hogy  nagyszerű !"
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #847 Dátum: 2014. Február 12. - 17:46:16 »

Mondta van a környéken egy kisebb rudli, 2-3 tarvad meg egy bika .
Akkor én elmosolyodtam, de lehet ez az ideális?   

Ivararányban pl. igen! Mármint úgy, hogy egy jobb bikának csak 2-3 tehene van.
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Stefi
Vendég
« Új üzenet #848 Dátum: 2014. Február 12. - 17:52:20 »

Bocsánat nem fogalmaztam egyértelműen. Nem a mi társaságunk lő annyi nagyvadat mint apróvadat, hanem az éves magyar teríték (a rádióban nyilatkozta valamelyik vezetőnk).
Szerinted mi volna az optimális vadlétszám?
Erről jut eszembe, vadásztattam egy osztrák srácot. Kérdeztem tőle van-e szarvas náluk? Mondta van a környéken egy kisebb rudli, 2-3 tarvad meg egy bika .
Akkor én elmosolyodtam, de lehet ez az ideális?   

Az ideális vadlétszám ?   Fejvakarás   Mondjuk úgy hogy területfüggő , erre szerintem nincs képlet vagy szorzó különösen egy egy társaságra nincs. Vadgazdálkodási körzetekre , egész országra fel lehet valamilyen számot állítani és itt a hatóságok , minisztériumok felelőssége . Adott társaságra talán úgy lehet meghatározni hogy annyi amennyi nem jár a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás jelentős kárára de biztosítja a faj fennmaradását létszámának stabilitását és persze a tagság szórakozását . Direkt nem írtam hogy a vadásztársaság anyagi stabilitását pláne nem gyarapodást.    Emelem
Naplózva
oszi111
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #849 Dátum: 2014. Február 12. - 18:21:37 »

Az ideális vadlétszám ?   Fejvakarás   Mondjuk úgy hogy területfüggő , erre szerintem nincs képlet vagy szorzó különösen egy egy társaságra nincs. Vadgazdálkodási körzetekre , egész országra fel lehet valamilyen számot állítani és itt a hatóságok , minisztériumok felelőssége . Adott társaságra talán úgy lehet meghatározni hogy annyi amennyi nem jár a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás jelentős kárára de biztosítja a faj fennmaradását létszámának stabilitását és persze a tagság szórakozását . Direkt nem írtam hogy a vadásztársaság anyagi stabilitását pláne nem gyarapodást.    Emelem

Maximálisan egyetértek, vadgazdálkodási körzetekre, vagy az országra, viszont a vadkárt is így kéne számolni, osztani .


Naplózva

" Bagoly mondja verébnek, hogy  nagyszerű !"
oszi111
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #850 Dátum: 2014. Február 12. - 18:25:56 »

Ivararányban pl. igen! Mármint úgy, hogy egy jobb bikának csak 2-3 tehene van.

Nem lennénk olyan vidámak nálunk is  3-4 falu határára jutna egy ilyen rudli .
Mondjuk vadkára gondunk nem lenne az biztos. Emelem
Naplózva

" Bagoly mondja verébnek, hogy  nagyszerű !"
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #851 Dátum: 2014. Február 12. - 19:18:26 »

Az ideális vadlétszám ?   Fejvakarás   
Mondjuk az, ha egy makk eredetű cseres-tölgyest jelentősebb mennyiségi és minődégi kár nélkül fel lehet hozni, kerítés nélkül....... Fejvakarás Stoel
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #852 Dátum: 2014. Február 12. - 19:22:30 »

Mondjuk az, ha egy makk eredetű cseres-tölgyest jelentősebb mennyiségi és minődégi kár nélkül fel lehet hozni, kerítés nélkül....... Fejvakarás Stoel
Makkvetéssel?
Ez kizárja a disznót is...
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
oszi111
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #853 Dátum: 2014. Február 12. - 19:35:52 »

Mondjuk az, ha egy makk eredetű cseres-tölgyest jelentősebb mennyiségi és minődégi kár nélkül fel lehet hozni, kerítés nélkül....... Fejvakarás Stoel

Ehhez képest nekem pont a SEFAG területei tűnik a leginkább  túltartottnak.  Stoel
Mi is javarészt az Ő vadjaikat etetjük (vadkár címen) Emelem
Naplózva

" Bagoly mondja verébnek, hogy  nagyszerű !"
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #854 Dátum: 2014. Február 12. - 19:55:50 »

Makkvetéssel?
Ez kizárja a disznót is...
Nem is véletlen írtam.

Az ideális szabadterületi vadlétszám (ebbe minden vad beletartozik) az lenne, amikor a teljes fauna és flóra olyan egyensúlyban él egymás mellett, hogy minimális emberi beavatkozással el lehetne érni azt az állapotot, amikor egyik életközösség sem okoz jelentős károkat a másikban.
Ma Magyarország teljes területére ki lehet mondani, hogy ez messze nem így van.

Azért írtam csak a kerítést, mert ha akár csak azt az állapotot elérnénk, hogy némi időszakos villanypásztorral és kémiai védelemmel elérnénk ezt az állapotot, már az gyökeres változást jelentene.

És azért kapcsolódtam egyáltalán bele a korábbi eszmecserébe, mert valaki az írta, hogy a mezőgazdasági termelők "tartják a markukat".
Hát, hogy a fészkes bús pitsába ne tartanák, ha egyszer a mi szórakozásunk és a tehetetlen vadászterület kezelésünk miatt az ő asztalukról hiányzik az a pénz, amit a vad által megevett-tönkretett termény hiánya miatt nem tud megkeresni.
Teljesen mindegy, hogy 1000, 10.000, 100.000 vagy 1.000.000 nagyságrendről beszélünk.
Az neki hiányzik és naná, hogy irritáló a számukra, amikor a vadásztársaságok nagy része sportot csinál abból, hogy szarik a jogos igényekre.
Félmilliós vadkárt elintézni egy koszvadt süldővel, vagy borjúval......nevetséges és ostoba hozzáállás (nem fikció, napi gyakorlat).
Alföldi barátomnak (nem vadász) minden évben csak napraforgóban a nyúlkárja meghaladja a fél milliót.
17 éve nem kapott egy fillért a helyi vadászoktól, de Karácsonykor küldenek neki egy nyulat és egy kakast.
Csak képzelje mindenki egy kicsit magát a másik fél bőrébe. Szeretnétek több százezerért pörköltet főzni????
Kötve hiszem.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Oldalak: 1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... 83   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: