Oldalak: 1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... 83   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gím tarvad  (Megtekintve 257504 alkalommal)
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #825 Dátum: 2014. Február 11. - 18:39:29 »

Valószínűleg semmi sumák nincs benne.
Múlt héten voltam a Bakonyban, ott még fiatal bikára is adtak hosszabbítást.

Milyen szinten adhatnak ki ilyen engedélyt? Vadászati hatóság, vagy fentebb?  OOO

(Ja, és kérnék moderátor fórumtársat, egy "l" betűt biggyesszen már a "kel" végére a hozzászólásomban! Köszönöm!)   Stoel

 Emelem
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #826 Dátum: 2014. Február 11. - 18:56:51 »

Valószínűleg semmi sumák nincs benne.
Múlt héten voltam a Bakonyban, ott még fiatal bikára is adtak hosszabbítást.
A Mátrában is...fiatal bika és borjú febr.28-ig lőhető!
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #827 Dátum: 2014. Február 11. - 18:57:19 »

Milyen szinten adhatnak ki ilyen engedélyt? Vadászati hatóság, vagy fentebb? 
Üdv!
A megyei Földművelési Igazgatóság Vadászati és Halászati Osztályára kell beadni egy kérvényt.
Kellő indokkal és 10 db Mátyáskirállyal megtámogatva.
Aztán vagy megadják, vagy sem.
Megyéje-felügyelője válogatja, de ahol olyan mértékű gondot okoz a túltartott gímszarvas állomány (mint pl. Tolnában), hogy a felügyelők a nyári elejtést bele sem számolják az éves keretbe (mert az ünő elejtése nem csökkenti a szaporodó állományt), ott minden további nélkül megadják rá az engedélyt.
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #828 Dátum: 2014. Február 11. - 19:09:11 »

Ebben akár igazad is lehetne, de ahol nem lövik (terelésnek csúfolt) hajtásban a tarvadat, ott bizony nehéz lehet teljesíteni
a tervet.
Ez köszönhető az időjárásnak amiből idén a tél kimaradt. Ez egy normál időjárás mellett sokkalta egyszerűbb.
De szerintem ezt te sokkal jobban tudod.
 Emelem

Sokkal jobban nem hiszem hogy tudnám !
Azért a bikára van 5 hónap és nem mindenhol lövik terelésben  Ördög viszont a vadásztársaknak nagyobb az ingerenciája a bika lövésre és ezt kéne valahogy kihasználni.
Ez terület és társaságfüggő de feltétel lehet hogy pl. "bőgésben az lőhet bikát aki előző évben lőtt tarvadat" - Ne csak a csókosok lőhessenek középkorú és időskorú bikát ............  Preferálni (pozitívan ! )azokat akik hajlandók a "semmitérő" csapos, dárdás "selejteket" is meglőni. A nőnemű egyedek szinte már egész évben vadászhatók ott már csak a Gergelynaptár nyújtását tudom javasolni - esetleg megkérni a kedves vadásztársakat hogy ha nem esik nehezükre "Tessék vadászni" és ebben példamutatók lehetnének  Nem szól szám a vezetőségi tagok , hivatásos vadászok. Tisztelet a kivételnek !            Emelem
Naplózva
Plank Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1345



« Új üzenet #829 Dátum: 2014. Február 11. - 19:25:22 »

Ezt már elég problémának tartom. Lassan a gímszarvas is a mindig lőhető dúvad szintjére süllyed ( süllyesztik ) .
Nemsokára lámpával , és brennekével is lőhető lesz és csapdával is elejthető.   Rííí

   Emelem
 ...sajnos tudok olyan területet ahol a lámpa "minden napos" használati eszköz a szarvas vadászatában  ...a brennekét sem merném 100%-ban kizárni  ...csapdáról még nem hallottam de nem zárható ki (lassan)... Nem szól szám  Stoel ...'nehogymá más lője meg...pláne a szomszéd...címszóval...meg úgy sem állandó vad, nálunk csak átvált...stb...stb... Fej a falba
Naplózva

"Az legyen a vadász nemes törekvése,hogy a vadat óvja,kímélje és védje,vadásszon ahogy a törvény és szokás kívánja,s teremtményeiben a teremtőt áldja"
Bobakos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1117


« Új üzenet #830 Dátum: 2014. Február 11. - 19:31:34 »

Sokkal jobban nem hiszem hogy tudnám !
Azért a bikára van 5 hónap és nem mindenhol lövik terelésben  Ördög viszont a vadásztársaknak nagyobb az ingerenciája a bika lövésre és ezt kéne valahogy kihasználni.
Ez terület és társaságfüggő de feltétel lehet hogy pl. "bőgésben az lőhet bikát aki előző évben lőtt tarvadat" - Ne csak a csókosok lőhessenek középkorú és időskorú bikát ............  Preferálni (pozitívan ! )azokat akik hajlandók a "semmitérő" csapos, dárdás "selejteket" is meglőni. A nőnemű egyedek szinte már egész évben vadászhatók ott már csak a Gergelynaptár nyújtását tudom javasolni - esetleg megkérni a kedves vadásztársakat hogy ha nem esik nehezükre "Tessék vadászni" és ebben példamutatók lehetnének  Nem szól szám a vezetőségi tagok , hivatásos vadászok. Tisztelet a kivételnek !            Emelem

Na ugye hogy jobban látod!?  Emelem
Én apróvadason vagyok tag, nem nagy rálátásom van nagyvadas társaságok belső ügyeire.
Ahol most voltam ottani barátaimat például nehéz lenne ösztönözni.
Bőgésben vadásztatnak, később hajtásokat előkészít-segítenek, most január végéig még vendégeket kísért egyikük.
Annyit amennyit kinn van, csak a hivatásosok vannak. Ezalatt lenne lehetősége bőven tarvadat, selejt bikát lőni.                                         De ha azért ül ki hogy kinézzen valamit a vendégeknek, esetleg a vendég mellette is ül,
nemigen teszi meg.
Persze az is igaz, hogy ők csak egy-két ember a társaságból, a többieknek még lehetne ideje.
Naplózva

Itt van egy süldő.....   ...  jó lesz ez kannak is!
Stefi
Vendég
« Új üzenet #831 Dátum: 2014. Február 11. - 20:11:05 »

Na ugye hogy jobban látod!?  Emelem
Én apróvadason vagyok tag, nem nagy rálátásom van nagyvadas társaságok belső ügyeire.
Ahol most voltam ottani barátaimat például nehéz lenne ösztönözni.
Bőgésben vadásztatnak, később hajtásokat előkészít-segítenek, most január végéig még vendégeket kísért egyikük.
Annyit amennyit kinn van, csak a hivatásosok vannak. Ezalatt lenne lehetősége bőven tarvadat, selejt bikát lőni.                                         De ha azért ül ki hogy kinézzen valamit a vendégeknek, esetleg a vendég mellette is ül,
nemigen teszi meg.
Persze az is igaz, hogy ők csak egy-két ember a társaságból, a többieknek még lehetne ideje.


Gondolom Ők a hivatásosok . Mit csinálnak a tagok ?

Ahol én látom ott nincsenek ösztönözve a tagok , meg is van az eredménye.    Emelem
Naplózva
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #832 Dátum: 2014. Február 11. - 20:11:32 »

Ezt már elég problémának tartom. Lassan a gímszarvas is a mindig lőhető dúvad szintjére süllyed ( süllyesztik ) .

Tudok, olyan erdőgazdaságról, ahol egész évben lőhető - az ünő engedéllyel, a többi ünőnek könyvelve...   Grt  Tiszteleg
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #833 Dátum: 2014. Február 11. - 20:13:39 »

Köszönöm a válaszokat, ma is tanultam vadászat témában is valamit...  Táncol

Ja és köszönöm a "lö-t"!   Ördög

 Wave
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
Bobakos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1117


« Új üzenet #834 Dátum: 2014. Február 11. - 20:23:16 »

Gondolom Ők a hivatásosok . Mit csinálnak a tagok ?

Ahol én látom ott nincsenek ösztönözve a tagok , meg is van az eredménye.    Emelem

Ők nem hivatásosok. Épp ezért írtam érdekességképp.
Naplózva

Itt van egy süldő.....   ...  jó lesz ez kannak is!
Stefi
Vendég
« Új üzenet #835 Dátum: 2014. Február 11. - 20:27:41 »

Tudok, olyan erdőgazdaságról, ahol egész évben lőhető - az ünő engedéllyel, a többi ünőnek könyvelve...   Grt  Tiszteleg

Nem csak erdőgazdaságoknál van így . Aki megkéri az meg is kapja az engedélyt - de nem ez a megoldás az biztos.   

Mindenhol megvannak a sajátosságok . Meg kell keresni hogy miért nem vadásszák a tagok a tarrvadat ha azok ott vannak és lenne esély lőni.
Ahol meg "nincs" szarvas ott mi csinálja a vadkárt ? Miért vannak valóságos csapások a földeken, mi harapdálja le a napraforgó virágát , mi tapossa ki repcét stb.
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #836 Dátum: 2014. Február 11. - 21:09:53 »

Meg kell keresni hogy miért nem vadásszák a tagok a tarrvadat ha azok ott vannak és lenne esély lőni.
Ahol meg "nincs" szarvas ott mi csinálja a vadkárt ? Miért vannak valóságos csapások a földeken, mi harapdálja le a napraforgó virágát , mi tapossa ki repcét stb.
Pista!
Úgy látom/tapasztalom, hogy a gímszarvas vadászata egyre inkább a "macerás" vadászatok között van sok helyen számontartva.
na nnem a bőgésben, magaslesről nagy bátran oldalbalőtt bikáról beszélek, hanem a kulimunkáról, amit a tarvad állományszabályozás jelent.
Mert már nem úgy van, mint régen, hogy akár délelőtt, vagy kora délután szépen kivonultak egy Napsütötte domboldalba csipegetni, vagy a szellős szálerdőben el-tébláboltak egész nap.
Ma már sok helyen (főleg az állandó zavarásnak köszönhetően) a szarvas átment szinte teljesen éjjeli üzemmódba.
Ennek az okai nyilván összetettek és nem lehet egyszerűen megtalálni a fő kiváltó okokat, de a lámpás vadászat biztosan nem segít az ügyön....
A vadászok igen nagy része pedig úgy gondolja, hogy ha a kényelmes lesvadászat nem vezet eredményre, akkor ott egye meg a rosseb a szarvaslövést, majd megteszi a vadőr helyettük.
Ez meg oda vezet, hogy a hivatásos vadász sem ér törvényes kereteken belül a tervteljesítés végére, de mivel félti az állását, előbb-utóbb ő is törvénytelen/etikátlan eszközökhöz fog nyúlni.
És Isten látja lelkemet, ezért még csak neheztelni sem tudok rájuk, bármennyire is nem értek egyet a módszerekkel.
Mert a felesleges számú tarvadat ki kell venni az állományból ha tetszik, ha nem.
Sok társaság örül, hogy "szépen van" náluk dám, ami az elmúlt évtizedben indult el országszerte térhódító útjára. nagyjából a szép új EU-s telepítésekkel együtt halad és olyan helyeken is lőnek már 4 kilós bikát, ahonnan 7-8 éve még küldték az MMS-t egy szürkületben elejtett kanalas dámbika képével, hogy "Ez meg mi??".
De már nem kell sok hozzá, hogy a fajtáját is elátkozzák, mert ahol már "szépen látni" dámot, ott a populációja a robbanás pillanata felé tart és csak egy lépés az az állapot, amikor hiába kezdi el lőni, egyre több lesz belőle.
Ez nem fikció, pár területen a saját szememmel néztem végig ezt a folyamatot, hiába figyelmeztetve még ideje korán a gazdálkodót, hogy ebből hamar baj lesz.
Dr. Király István kondíció és vehemvizsgálatai szerint a Tolna-megyei gímszarvas állomány a területfoglaló/állománynövelő stádiumában van.
Sok a vemhesült ünő és az embriók döntő része nőivarú. Vagyis a populáció egyértelműen a szaporodásra, területhódításra állt rá.
Ezt nem az OVA-nak évtizedeken át hazudott adatok mutatják, hanem maga a szarvas állomány.
Ezt sokan csak legyintve fogadják, közben megzabálja őket a szarvas. Ahogy írod: leharapdált napraforgó, széttaposott repce, szarrá rágott első kivitelű erdősítés.
Aztán az igazság pillanatában meg csak állnak, vakargatják a fejüket, szidják a "semmirekellő vadőrt", hogy még ezt sem tudja elintézni, menekülneka kártérítési kötelezettség elől, stb......
Szóval a vadászias magatartás keretein belül, azokat egy kicsit kitágítva igenis el kell kezdeni komolyan venni az állományszabályozó feladatokat is, mert a vadászat nem csak a szeptemberi ködös hajnalokról és a trófeán fityegő medálról szól....sőt első sorban egészen másról...
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
immi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 212


« Új üzenet #837 Dátum: 2014. Február 11. - 21:31:19 »

Pista!
Úgy látom/tapasztalom, hogy a gímszarvas vadászata egyre inkább a "macerás" vadászatok között van sok helyen számontartva.
na nnem a bőgésben, magaslesről nagy bátran oldalbalőtt bikáról beszélek, hanem a kulimunkáról, amit a tarvad állományszabályozás jelent.
Mert már nem úgy van, mint régen, hogy akár délelőtt, vagy kora délután szépen kivonultak egy Napsütötte domboldalba csipegetni, vagy a szellős szálerdőben el-tébláboltak egész nap.
Ma már sok helyen (főleg az állandó zavarásnak köszönhetően) a szarvas átment szinte teljesen éjjeli üzemmódba.
Ennek az okai nyilván összetettek és nem lehet egyszerűen megtalálni a fő kiváltó okokat, de a lámpás vadászat biztosan nem segít az ügyön....
A vadászok igen nagy része pedig úgy gondolja, hogy ha a kényelmes lesvadászat nem vezet eredményre, akkor ott egye meg a rosseb a szarvaslövést, majd megteszi a vadőr helyettük.
Ez meg oda vezet, hogy a hivatásos vadász sem ér törvényes kereteken belül a tervteljesítés végére, de mivel félti az állását, előbb-utóbb ő is törvénytelen/etikátlan eszközökhöz fog nyúlni.
És Isten látja lelkemet, ezért még csak neheztelni sem tudok rájuk, bármennyire is nem értek egyet a módszerekkel.
Mert a felesleges számú tarvadat ki kell venni az állományból ha tetszik, ha nem.
Sok társaság örül, hogy "szépen van" náluk dám, ami az elmúlt évtizedben indult el országszerte térhódító útjára. nagyjából a szép új EU-s telepítésekkel együtt halad és olyan helyeken is lőnek már 4 kilós bikát, ahonnan 7-8 éve még küldték az MMS-t egy szürkületben elejtett kanalas dámbika képével, hogy "Ez meg mi??".
De már nem kell sok hozzá, hogy a fajtáját is elátkozzák, mert ahol már "szépen látni" dámot, ott a populációja a robbanás pillanata felé tart és csak egy lépés az az állapot, amikor hiába kezdi el lőni, egyre több lesz belőle.
Ez nem fikció, pár területen a saját szememmel néztem végig ezt a folyamatot, hiába figyelmeztetve még ideje korán a gazdálkodót, hogy ebből hamar baj lesz.
Dr. Király István kondíció és vehemvizsgálatai szerint a Tolna-megyei gímszarvas állomány a területfoglaló/állománynövelő stádiumában van.
Sok a vemhesült ünő és az embriók döntő része nőivarú. Vagyis a populáció egyértelműen a szaporodásra, területhódításra állt rá.
Ezt nem az OVA-nak évtizedeken át hazudott adatok mutatják, hanem maga a szarvas állomány.
Ezt sokan csak legyintve fogadják, közben megzabálja őket a szarvas. Ahogy írod: leharapdált napraforgó, széttaposott repce, szarrá rágott első kivitelű erdősítés.
Aztán az igazság pillanatában meg csak állnak, vakargatják a fejüket, szidják a "semmirekellő vadőrt", hogy még ezt sem tudja elintézni, menekülneka kártérítési kötelezettség elől, stb......
Szóval a vadászias magatartás keretein belül, azokat egy kicsit kitágítva igenis el kell kezdeni komolyan venni az állományszabályozó feladatokat is, mert a vadászat nem csak a szeptemberi ködös hajnalokról és a trófeán fityegő medálról szól....sőt első sorban egészen másról...
 Emelem


 Igen Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #838 Dátum: 2014. Február 11. - 22:05:24 »

Pista!
Úgy látom/tapasztalom, hogy a gímszarvas vadászata egyre inkább a "macerás" vadászatok között van sok helyen számontartva.......................................................... mert a vadászat nem csak a szeptemberi ködös hajnalokról és a trófeán fityegő medálról szól....sőt első sorban egészen másról...
 Emelem


Minden nagyvad vadászat a "ravasz" meghúzása után macerássá válik . ( Már akinek. A legtöbb újgazdagnak nem. ) 
El kezdtem írni hogy a "papucsosok" miként várják hogy a "hülyék" által lőtt vadból mikor kapják már meg a csomagot .......stb.stb. de rájöttem hogy ebbe nagyon belekevezednék és bizonyos dolgokat nem is tudok mert minden társaság más és más így maradtam annál hogy az adott problémát az adott társaságnak kell megoldania. Az hogy ez a megoldás az ösztönzés vagy büntetés legyen és hogy hogyan lehet "kitágítani" a vadászias magatartás kereteit azt a társaságnak kell megoldania és ennek a motorjának a vezetőségnek kellene lennie. A 30 vagy 20 de még a 10 évvel ezelőtti szabályok és szokások felülbírálatra szorulnak. Csak néhány dolgot villantanék fel amin érdemes gondolkodni.  Bérvadásztatás, vendéghívás , társas vadászatok, trófeás vad lövésének lehetősége , kompetencia , tagdíj (sicc!) beszállítás , etetés , lesek  , körzetek ..... és sok minden más amin ha szépen végigmegyünk és elgondolkodik rajt valaki biztos hogy van változtatni való . Ez a dolognak a társaságra vonatkozó része és akkor jönne a hatóságok , kamara , tudományos műhelyek , st, stb ez irányú feladatai.    Emelem
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #839 Dátum: 2014. Február 12. - 09:27:12 »

Valószínűleg semmi sumák nincs benne.
Múlt héten voltam a Bakonyban, ott még fiatal bikára is adtak hosszabbítást.

Azt azért megmagyarázhatná nekem valaki, hogy miért jó az, hogy februárban nem lehet borjúra meg mondjuk ünőre vadászni...
Persze, meg lehet kérni a hosszabbítást, meg az a 10 db Mátyáskirály is jobb helyen van a hatósági pörsölyben, mint a társaságiban, de azért gondolom, nem ez a fő indok.


Azt már nem is kérdezem, hogy aztán áprilistól miért lehet a zsiráfokat lőni.

Meg azt se, hogy hány vadászt szankcionáltak vajon novemberben elejtett mínusz pontos bika miatt?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Oldalak: 1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... 83   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: