Oldalak: 1 ... 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gím tarvad  (Megtekintve 257512 alkalommal)
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #1200 Dátum: 2019. Július 12. - 21:58:36 »

Minőségnövelés mennyiség nélkül elérhetetlen!

Biztos?  Fejvakarás

Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #1201 Dátum: 2019. Július 13. - 09:36:00 »

Nem az a félelmetes,amit írtál,hanem az,hogy a maszlagot annyian megeszik!
Jegyzeteimben  "Ízfokozó" címet adtam a következő idézetnek:
"Ez utóbbihoz hozzátartozik,hogy a terítékadatokból visszaszámolva a valóságban a nyolcvanas évek végén már a 100 ezres nagyságot is valószínűleg elérte,ennek ellenére ökológiai értelemben túlszaporodásról még ekkor sem lehetett beszélni."
(prof Csányi, 2000)
Ne essünk abba a hibába,hogy néhány szarvasban jelenleg gazdagabb terület alapján azt állítsuk,hogy országosan sok a szarvas. Tessék megismerni több területet,mert a jelen sakktábla egyáltalán nem hasonlít a nyolcvanas évek végihez! Sokkal több a szarvasszegény kocka,mint a szarvasban gazdag.
Lábod esete a legjobb példa. A "Heisig-bika" terítékre hozataláig kellett 30 év,az ellenkezőjéhez elég volt 5 év! A hegymenet mindig lassúbb.mint a völgymenet!
Minőségnövelés mennyiség nélkül elérhetetlen!
Nálam a szarvas már régóta Vöröskönyves! Röhög
Arról nem is beszélve, ha lőnék egy 16kg-s bikát, inkább elásnám mint nyilvánosságra hozzam. Két perc alatt derítenétek ki róla, hogy a nagyanyám nevelte a spájzban, lekváros kenyéren.
 Ördög
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #1202 Dátum: 2019. Július 13. - 11:47:21 »

..Lehet még a Nimród is megírja, “A 100 éves bikák” címen.... Ördög Ördög
Solymos Tóni által megzenésítve hangoskönyvben. Két dögös sztori között... Röhög
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1203 Dátum: 2019. Július 13. - 12:56:11 »

Nálam a szarvas már régóta Vöröskönyves! Röhög
..........

Így vagyok ezzel én is! Azért nem  lőttem eddig gím bikát, hogy nehogy a lelkemen száradjon a kipusztulásuk!  :Mosolyog Röhög
« Utoljára szerkesztve: 2019. Július 14. - 17:44:46 írta Horrido » Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1204 Dátum: 2019. Július 13. - 21:59:56 »

Sten Breith  László Bozóki Európai Trófeakatalógus 2015 Eujáger
174. oldal felső kép
265,67 CIC pont  16,81 kg. SEFAG-LÁBOD(H) 2001HEISIG,Theodor. Kísérő: Petró István. (Fotó: Heffter Tibor)
A Kisbéri Nagymama spájzban nem tud ekkorát nevelni.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #1205 Dátum: 2019. Július 14. - 10:42:24 »


Minőségnövelés mennyiség nélkül elérhetetlen!


Biztos?  Fejvakarás



Az állattenyésztésben is tenyésztési alaptétel, hogy minőséget csak mennyiségből lehet produkálni.
Viszont nem mindegy, hogy mekkora az indulási alap. Minél nagyobb, annál lassabban lehet kiválogatni az átlag fölötti egyedeket.
A szelekció során kieső egyedeket kíméletlenül el kell távolítani az adott csoportból/állományból.
Ha nem teszik meg, akkor már dőlt is a mutatvány...
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #1206 Dátum: 2019. Július 14. - 15:56:44 »

Ennek ellenére eddig még nem kellett akácot bekerítenem, fel tudtuk hozni szabadon is. Mondjuk hozzátartozik az igazsághoz az is, hogy Dél-Zala nagyon jó termőhelye az akácnak.
Egy aszályos év volt, amikor vakartuk a fejünket az erdőfelügyelővel együtt egy 2 hektáros akác felújítást nézegetve, mert holdbéli tájjá tette a szarvas. Aztán jött egy csapadékosabb időszak, szépen helyrejött.
[/quote]
Én a Mátrában nem tudom felhozni. 2012 őszi telepítés,tavaszi pótlással. Igaz,csak 1 ha. A tőre vágást minden évben megoldja a szarvas. Amelyik megússza,azt az őzbak rendezi le agancstisztításkor. 3.évben "bekerítettem" 3 szál szögesdróttal,10 méterenként 50 cm-re lefúrt karókkal. 1 héttel később 2 parcellával lejjebb találtam meg az egész hóbelevancot.



Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1207 Dátum: 2019. Július 15. - 07:24:24 »

Én a Mátrában nem tudom felhozni. 2012 őszi telepítés,tavaszi pótlással. Igaz,csak 1 ha. A tőre vágást minden évben megoldja a szarvas. Amelyik megússza,azt az őzbak rendezi le agancstisztításkor. 3.évben "bekerítettem" 3 szál szögesdróttal,10 méterenként 50 cm-re lefúrt karókkal. 1 héttel később 2 parcellával lejjebb találtam meg az egész hóbelevancot.

Na jó, de egy csemetével való telepítés és egy gyökér sarjaztatásos felújítás között azért fényévnyi különbség van.
Tőszámban is, meg fejlődési erélyben is.
Néhány csemetés akác telepítés van a környékemen - nem sok, mert az erdészeti szakma ezen az élőhelyen csak "gyomként" kezeli az akácot - azért ők is megvívják a maguk harcát a vaddal. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #1208 Dátum: 2019. Július 15. - 11:08:45 »

Na jó, de egy csemetével való telepítés és egy gyökér sarjaztatásos felújítás között azért fényévnyi különbség van.
Tőszámban is, meg fejlődési erélyben is.
Néhány csemetés akác telepítés van a környékemen - nem sok, mert az erdészeti szakma ezen az élőhelyen csak "gyomként" kezeli az akácot - azért ők is megvívják a maguk harcát a vaddal. 
Szakszemélyzet tanácsára telepítettem 150x200-as állásba,1/0-ás csemetével,ültetéskor tőre vágva. Gyakorlatilag minden évben vissza van vágva/rágva,szerintem a gyökere már a kenguruknál van. Lassan ebből is sarjaztatás lesz,egy esősebb tavasszal talán kinőne a vad foga alól.  Vállat von
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1209 Dátum: 2019. Július 15. - 12:44:44 »

Szakszemélyzet tanácsára telepítettem 150x200-as állásba,1/0-ás csemetével,ültetéskor tőre vágva. Gyakorlatilag minden évben vissza van vágva/rágva,szerintem a gyökere már a kenguruknál van. Lassan ebből is sarjaztatás lesz,egy esősebb tavasszal talán kinőne a vad foga alól.  Vállat von
Tolna megye java részén akácot vagy kerítve (jó villanypásztor ahol csak gim ellen kell megvédeni, de inkább vadhálós kerítés, főleg ahol dám is van), vagy nagyobb területen, folyamatosan zaklatva, vadriasztózva lehet felhozni.
De a hálózatos telepítés a legtöbb eserben halálra van ítélve.
Gyökérszaggatás utáni sarjaztatással és kései leválogatással lehet eredményt elérni.
Elsőként az őz szokott belemenni, a csipegetése nyomán elbokrosodnak a sarjak.
Szerencsés esetben középen gyorsan megugrik pár erősebb hajtás, ilyenkor a szarvas is szívesebben rágja a fehérjedús friss oldalhajtásokat.
A közepe meg sokszor a 2. év végére kinő a szája alól.
Csak dámnál bukik az elmélet, az tarol mindent, mint a hómaró.
Van olyan 5 hektáros, 4 éves terület, ahol 8000 tő/ha mellett 100% minőségi kár van.
Egyetlen fa magassága nem haladja meg a 30 cm-t, míg az ugyan akkor termelt, de azonnal kerített szomszéd erdőrészlet már kb. 5 méter magas, záródott fiatalos.
Gím elvétve téved arra, kiszorították a dámok őket.
A szarvasok leköltöztek a Kapos menti nagy repcékbe, onnan aratás után átköltöztek a kukoricákba, napraforgókba.
Már késő délután messzire hallatszik, ahogy nyikorogva szakad a kukorica, roppanva törik a szotyi szára, bármerre megyek a területen.
Forester, Vadóc, Antibissan, káliszappan, gázágyú....ezek már fabatkát sem érnek.
A problémásabb helyeken még bevetjük a kapszaicines permetezést, de félek, hogy közel a határ, amikor a földtulajdonos tagok nyomására elkezdődik a szokásos "ünővadászat"
ami után szeptemberben meg majd nézzük egymást, hogy kifizettünk 3 millió vadkárt, aztán még bőgés sincsen  Fejvakarás
És a legszebb az egészben, hogy tőlem meg a két hivatásostól várják a magyarázatot, amiben természetesen a nyári szarvasvadászat nem lehet benne Fej a falba
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #1210 Dátum: 2019. Július 15. - 14:58:17 »

Gyökérszaggatás utáni sarjaztatással és kései leválogatással lehet eredményt elérni.
Elsőként az őz szokott belemenni, a csipegetése nyomán elbokrosodnak a sarjak.
Szerencsés esetben középen gyorsan megugrik pár erősebb hajtás, ilyenkor a szarvas is szívesebben rágja a fehérjedús friss oldalhajtásokat.
A közepe meg sokszor a 2. év végére kinő a szája alól.
Van olyan 5 hektáros, 4 éves terület, ahol 8000 tő/ha mellett 100% minőségi kár van.
Egyetlen fa magassága nem haladja meg a 30 cm-t, míg az ugyan akkor termelt, de azonnal kerített szomszéd erdőrészlet már kb. 5 méter magas, záródott fiatalos.
Forester, Vadóc, Antibissan, káliszappan, gázágyú....ezek már fabatkát sem érnek.
Már mindent próbáltam,többször egyszálúsítottam zöldmetszéssel. A ritka hálózat a nagyobb tenyészterület miatt volt javasolva. Vadriasztó szerek,haj,fénylő-zörgő doboz hatástalan. Tavaszi és őszi műtrágyát nyomtam neki,azt sem hálálta meg. A legtöbb "fa" minden évben csak 60-70 cm. Még szerencse,hogy "szabad rendelkezésű erdőnek" van telepítve,így senkinek nincs beleszólása.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Július 15. - 15:11:17 írta Pyrus » Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1211 Dátum: 2019. Július 15. - 20:04:33 »

Már mindent próbáltam,többször egyszálúsítottam zöldmetszéssel.
Pont ezt nem tenném.
Válogatni bőven ráérsz később, ha lesz miből.
Ha semmilyen alternatíva sem marad a vadnak, csak azt eszi, amit talál.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #1212 Dátum: 2019. Július 15. - 20:33:40 »

Pont ezt nem tenném.
Válogatni bőven ráérsz később, ha lesz miből.
Ha semmilyen alternatíva sem marad a vadnak, csak azt eszi, amit talál.
Tövenként (bokronként) 4-5 db 50 centis hajtásból soha nem lesz fa! Minden évben csak kilombosodik,hoz pár oldalhajtást,de felfelé meg nem akar mozdulni.  Fejvakarás
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1213 Dátum: 2019. Július 16. - 07:28:54 »

Tövenként (bokronként) 4-5 db 50 centis hajtásból soha nem lesz fa! Minden évben csak kilombosodik,hoz pár oldalhajtást,de felfelé meg nem akar mozdulni.  Fejvakarás

Egy ki fog törni.
Tölgynél, diónál számtalanszor megfigyeltem, működik.
Mondjuk az egy más kérdés, hogy a többit lemetszve milyen utat nyitsz a különböző fertőzéseknek.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #1214 Dátum: 2019. Július 16. - 12:30:24 »

Én békén hagynám vagy 2 évig a sorközművelésen kívül. Ha akar,lesz belőle erdő.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Oldalak: 1 ... 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: