Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 83   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gím tarvad  (Megtekintve 257440 alkalommal)
wetzlar
Vendég
« Dátum: 2008. április 14. - 17:32:58 »

Üdv!

Érdeklődnék, hogy kinél milyen mértékben jelentkezett az erdei rágáskár, illetőleg ki kért, vagy kapott már idényen kívüli engedélyt ünő elejtésre?
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1 Dátum: 2008. április 16. - 07:39:10 »

Érdekes viselkedésű gímmel találkoztam tegnap.
Az anyjával volt, a tehén teljesen hétköznapi módon mozgott, de az "ifjú", mintha most lépett volna ki a sarki italmérésből.
Lábai meg-megcsuklottak,mozgása teljesen koordinálatlan volt, a fejét félre tartotta.
Készítettem egy fényképet is, sajnos nagyon rossz minőségű, nagy volt a kapkodás.
Azért érdekes, mert pár nappal ezelőtt az SG-s Fórumon feltettem egy képet a búzán legelő szarvasokról, vélhetően Ő volt az a világos szőrű, akkor semmi rendellenes nem látszott a magatartásán.

 ötödik.jpg (56.33 KB, 599x449 - megtekintve 30 alkalommal.)
« Utoljára szerkesztve: 2008. április 17. - 11:59:22 írta Erdőjáró (Molnár Attila) » Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #2 Dátum: 2008. április 16. - 07:48:42 »

Valamit elb.tam, folytatom.
Szóval, mintha most lépett volna ki a sarki italmérésből.
Lábai meg-megcsuklottak,mozgása teljesen koordinálatlan volt, a fejét félre tartotta.
Készítettem egy fényképet is, sajnos nagyon rossz minőségű, nagy volt a kapkodás.
Azért érdekes, mert pár nappal ezelőtt az SG-s Fórumon feltettem egy képet a búzán legelő szarvasokról, vélhetően Ő volt az a világos szőrű, akkor semmi rendellenes nem látszott a magatartásán.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #3 Dátum: 2008. április 16. - 08:03:44 »

Szervusz Lajos!

Ilyen görcsös mozgás oka lehet tapasztalatom szerint:

-tejsavtúlterhelés-> esetleg több kukoricát evett a szórón a kelleténél
-vérmérgezés/tetánia/-> szabad területen kissebb az esély rá/külsérelmi nyomot se említesz
-gombatoxikózis-> penészes szálastakarmánytól kaphat, de most biztosan már zöldet evett
-veszettség-> azért előfordulhat
- esetleg REPCE!
- RÉZhiány...

Biztos figyelemmel kíséred a környéket, kiváncsi leszek a fejleményekre.  Wave
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #4 Dátum: 2008. április 16. - 08:06:00 »

- RÉZhiány...

Mondjuk ez is zárt tartásnál, főleg az állatok más legelőre szállításakor fordulhat elő inkább.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #5 Dátum: 2008. április 16. - 08:31:55 »



Biztos figyelemmel kíséred a környéket, kiváncsi leszek a fejleményekre.  Wave


Szia !

Figyelni fogom. Lehet, hogy nagy hülyeséget kérdezek, de szarvasnál is előfordulhat a kullancs terjesztette agyhártya (vagy agyvelő) gyulladás? Nekem ez volt az első gondolatom.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #6 Dátum: 2008. április 16. - 08:48:43 »


szarvasnál is előfordulhat a kullancs terjesztette agyhártya (vagy agyvelő) gyulladás? Nekem ez volt az első gondolatom.
[/quote]

Látod erre nem is gondoltam. Erre nem tudom a választ, de én is elképzelhetőnek tartom.

Másrészt viszont én az ilyen szarvast meglőttem volna, ha a szarvasállomány stabil a környéken. Ha elpusztul nagyobb veszteség, mintha meglőtted volna. Esetleg kivizsgálásra is el lehetne küldeni, bár nem biztos, hogy megérné, mert egy teljeskörű vizsgálat nagyon drága.
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #7 Dátum: 2008. április 16. - 09:05:17 »

Üdv!

Érdeklődnék, hogy kinél milyen mértékben jelentkezett az erdei rágáskár, illetőleg ki kért, vagy kapott már idényen kívüli engedélyt ünő elejtésre?
Húzgálják a frissen telepített csemetét szépen. Kapott is a gazdálkpodó ünő lelövést. Ami érdekes, hogy a frissen ültetett tölgycsemetéket tömegesen túrja ki a disznó. Szisztematikusan megy végig a soron, a gyökerét lerágja,a többi marad. Nyilván még a makkból maradhat valami a gyökérben, ami ízlik nekik. Jópár ha-t 100%-osra vágtak, néhány ejjel.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Blero
Vendég
« Új üzenet #8 Dátum: 2008. április 16. - 11:26:20 »


szarvasnál is előfordulhat a kullancs terjesztette agyhártya (vagy agyvelő) gyulladás? Nekem ez volt az első gondolatom.

Látod erre nem is gondoltam. Erre nem tudom a választ, de én is elképzelhetőnek tartom.

Másrészt viszont én az ilyen szarvast meglőttem volna, ha a szarvasállomány stabil a környéken. Ha elpusztul nagyobb veszteség, mintha meglőtted volna. Esetleg kivizsgálásra is el lehetne küldeni, bár nem biztos, hogy megérné, mert egy teljeskörű vizsgálat nagyon drága.
[/quote]
Sziasztok!
Szerintem a kullancsok által terjesztett bármely betegség lehet ennek az oka. Sajnos közelmúlti tapasztalatom alapján volt részem végig nézni szálkásszőrű tacskómon a tüneteket. én kettő betegségre tippelnék, 1: Q-láz ez egy baktériumos betegség (Coxiella), vagy  2: babéziózis. Mind a kettőnél komoly idegrendszeri tünetek tapasztalhatók és a legyengült immunrendszer miatt a kimenetele nem kérdéses. De természetesen a többi felsorolt betegség sincs kizárva.
 
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #9 Dátum: 2008. április 16. - 11:58:08 »

Szia Lajos!

Hát mi tagadás érdekes a kép, még így is jól látszik, hogy itt baj van.
A szinte kiforduló izületek, a fej jellegzetes "kitekeredő" állása...szóval érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy egy borjú mekkora veszteség lenne...éshogy jó-e szenvedni látni.
No és persze nahogy olyan gond legyen ami esetleg nem csak egyedi betegséget okozhat.
Persze ez csak az én véleményem.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #10 Dátum: 2008. április 16. - 12:40:19 »

Üdv!

Érdeklődnék, hogy kinél milyen mértékben jelentkezett az erdei rágáskár, illetőleg ki kért, vagy kapott már idényen kívüli engedélyt ünő elejtésre?

Rágáskár nem volt számottevő. A makkvetések kitúrása (vd) régebben gondot okozott, de pár éve forditva csináljuk: először a keritést húzzuk fel, aztán megy bele a makk.
Idényen kívüli ünő lelövést idén is adtak, az éves terv 20%-áig. Előző években nem kért az erdészet, de idén megint beadták a kérvényt. Szvsz csak azért hogy neve legyen a gyereknek, mert valójában nem lőjük.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #11 Dátum: 2008. április 16. - 13:08:59 »

Mi minden évben 10 db-ra kapunk engedélyt
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #12 Dátum: 2008. április 16. - 13:18:49 »

Szia !

Ha tegnap van nálam puska, egy percig nem gondolkodom.
Ráértem volna gondolkozni azután a tilalmi időről, van-e engedély, stb. Valahogy megoldottuk volna.
Hét végén figyelem majd, ha újra találkozunk és nem javult, elküldöm a megváltó lövést. Ha megéri a hétvégét, ami botladozását látva elég nehezen elképzelhető.

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #13 Dátum: 2008. április 16. - 13:31:23 »

Szia !

Ha tegnap van nálam puska, egy percig nem gondolkodom.
Ráértem volna gondolkozni azután a tilalmi időről, van-e engedély, stb. Valahogy megoldottuk volna.
Hét végén figyelem majd, ha újra találkozunk és nem javult, elküldöm a megváltó lövést. Ha megéri a hétvégét, ami botladozását látva elég nehezen elképzelhető.



Sokat kibír a szarvas, de szerintem ilyen esetekben a víz hiánya teheti fel az i-re a pontot...

Ha van dagonya a környéken, szerintem arra érdemes keresni.

A kilövést pedig égészségügyi kilövés címén gond nélkül megteheted, az illetékes hatósági állatorvos állít ki papírt róla, szemrevételezés után, ami nem is baj...
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #14 Dátum: 2008. április 17. - 08:16:14 »

Szakadoznak a rudlik.

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 83   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: