Oldalak: 1 ... 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 [503] 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 ... 534   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Őzbak  (Megtekintve 1022024 alkalommal)
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #7530 Dátum: 2020. Március 15. - 17:53:45 »

Szerintem ott ahol a tagság lőheti a trófeás vadat (és van is) és nem adnak el semmit, ott akár 2-300 000ft-os éves tagdíj is reális lehet. Ott ahol csak "csődőrjáratás" van ott  nyilván és jogosan nem akar a többség sokat fizetni, csak a fentartási költséget.

Igaz jó pár éve már, de egyszer túltengésem volt már a "miért adunk el annyi trófeás vadat" szólamokból, és az éves költségvetésünket alapul véve
kiszámoltam, hogy mekkora éves hozzájárulás mellett lenne öneltartó a társaságunk, csak tagi vadászattal, és a lőtt vad 50%-ának értékesítése mellett.
560.000,- Ft/év lett a matek vége, és akkor ez úgy nézett ki, hogy mindenki minden évben lőhet (vagy valakivel meglövethet)
1 db gímbikát
1 db dámbikát
2 db őzbakot
tarvadat, disznót, apróvadat korlátozás nélkül az éves keret erejéig.
Na, lett is belőle palotaforradalom, hogy annyi pénz a világon nincsen, és inkább maradt mindenki az éves 60 ezres tagdíj mellett.
Amit azóta először 80, majd tavaly 120 ezerre emeltünk, plusz 10 eft/fő napszám hozzájárulással, amiből a hivatásos vadász gazdálkodik a napszámosok foglalkoztatásakor.
De még ez sem fedezi a legalapvetőbb költségeket sem, elég ha a két hivatásost nézzük, és nálunk nem minimálbért kapnak.
Az őzbakkal bajban leszünk az már biztos, a kb. 20 db "számos" bakra nem fogunk vendéget találni, május közepétől már szinte lehetetlen hatékonyan bakra vadásztatni.
De szarér-hugyér nem fogjuk elherdálni, akkor inkább a tagoknak lesz egy jó évük, egyébként csak selejt bakot lőhetnek és max. 250 grammos trófeatömegig.
Most ezt felvisszük akár 400 grammig 10 db, és 350 grammig újabb 10 db bak erejéig azzal, hogy aki hibás elejtést produkál, az kifizeti a listaárat.
Aztán majd meglátjuk mit hoz az ősz (remélhetőleg addigra normalizálódik a nemeztközi helyzet) és több gím és dámbikát fogunk értékesíteni.
Mi még jó helyzetben vagyunk, mert több lábon állunk.
De nem irigylem azokat, akiknél csak a bak képez árualapot, ott valószínűleg zsebbe kell nyúlni.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #7531 Dátum: 2020. Március 15. - 18:03:55 »

Én mondjuk a helyetekben ezeken a tételeken elgondolkodnék.
Hogy mibe kerül évente, és tényleg szükséges-e?

Szerinted melyikre nincs szükség?  
 
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11260


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #7532 Dátum: 2020. Március 15. - 18:12:25 »

Oszt szerinted mire lehet ott "egész évben" vadászni?
Nagyon nem ugyanazok a lehetőségek mint ahol az év minden napján kiülhetsz disznóra. Persze, lehet dúvadazni amikor lehet, gerlézni majd kacsázni amikor lehet(ha van hol), de egyéniben fácánra, nyúlra nyilván nem mehet a tag, ha meglőtte a sutáját, gidáját, az őzvadászatnak is vége. Ha látnak egy disznónyomot, akkor a fél társaság kinn gugyul minden árokparton, hátha...
Mikor vótál nálunk??? Fejvakarás Vállat von
Röhög
Nagyon pontos leírás!
(Annyival kiegészítem,hogy még rókánk sincs...vagyis azt a hármat névről ismerjük. Meg van beszélve velük,hogy néha 350-400 méterre bejöhetnek,hogy egy hibázás erejéig meglegyen a pezsgés... Röhög Röhög)
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #7533 Dátum: 2020. Március 15. - 18:29:38 »

Igaz jó pár éve már, de egyszer túltengésem volt már a "miért adunk el annyi trófeás vadat" szólamokból, és az éves költségvetésünket alapul véve
kiszámoltam, hogy mekkora éves hozzájárulás mellett lenne öneltartó a társaságunk, csak tagi vadászattal, és a lőtt vad 50%-ának értékesítése mellett.
560.000,- Ft/év lett a matek vége, és akkor ez úgy nézett ki, hogy mindenki minden évben lőhet (vagy valakivel meglövethet)
1 db gímbikát
1 db dámbikát
2 db őzbakot
tarvadat, disznót, apróvadat korlátozás nélkül az éves keret erejéig.
Na, lett is belőle palotaforradalom, hogy annyi pénz a világon nincsen, és inkább maradt mindenki az éves 60 ezres tagdíj mellett.
Amit azóta először 80, majd tavaly 120 ezerre emeltünk, plusz 10 eft/fő napszám hozzájárulással, amiből a hivatásos vadász gazdálkodik a napszámosok foglalkoztatásakor.
De még ez sem fedezi a legalapvetőbb költségeket sem, elég ha a két hivatásost nézzük, és nálunk nem minimálbért kapnak.
Az őzbakkal bajban leszünk az már biztos, a kb. 20 db "számos" bakra nem fogunk vendéget találni, május közepétől már szinte lehetetlen hatékonyan bakra vadásztatni.
De szarér-hugyér nem fogjuk elherdálni, akkor inkább a tagoknak lesz egy jó évük, egyébként csak selejt bakot lőhetnek és max. 250 grammos trófeatömegig.
Most ezt felvisszük akár 400 grammig 10 db, és 350 grammig újabb 10 db bak erejéig azzal, hogy aki hibás elejtést produkál, az kifizeti a listaárat.
Aztán majd meglátjuk mit hoz az ősz (remélhetőleg addigra normalizálódik a nemeztközi helyzet) és több gím és dámbikát fogunk értékesíteni.
Mi még jó helyzetben vagyunk, mert több lábon állunk.
De nem irigylem azokat, akiknél csak a bak képez árualapot, ott valószínűleg zsebbe kell nyúlni.

Szerintem az 560e egyáltalán nem sok ezért a "csomagért". Sőt, ez egy nagyon-nagyon kedvező ajánlat! Sok helyen úgy hallom, hogy kettéveszik a tagdíjat valamilyen módon. Aki megteheti, és szeretné az fizeti a magasabb tagdíjat és vadászhat trófeás vadra, aki nem engedheti meg magának, vagy nem szeretné az meg a kissebb, olcsóbb lehetőséget választja.  A vadászat sosem volt gombfoci, manapság meg különösen nem az. 60-80e ft-ért nem kell, és nem lehet csodát várni. Ismerek én is több ilyen vadászt aki nem hajlandó ennél többet áldozni, miközben dohányzik és minden este kocsmázik. És olyat is aki rókásba jár, de a tagdíj az magas...  De abba nincs kivétel, hogy mindenki szeretne 10+-os bikát meg 500g-os bakot lőni.. mer az jár...
Naplózva

Jó szelet!
Forester73
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 209



« Új üzenet #7534 Dátum: 2020. Március 15. - 18:32:43 »

Igaz jó pár éve már, de egyszer túltengésem volt már a "miért adunk el annyi trófeás vadat" szólamokból, és az éves költségvetésünket alapul véve
kiszámoltam, hogy mekkora éves hozzájárulás mellett lenne öneltartó a társaságunk, csak tagi vadászattal, és a lőtt vad 50%-ának értékesítése mellett.
560.000,- Ft/év lett a matek vége, és akkor ez úgy nézett ki, hogy mindenki minden évben lőhet (vagy valakivel meglövethet)
1 db gímbikát
1 db dámbikát
2 db őzbakot
tarvadat, disznót, apróvadat korlátozás nélkül az éves keret erejéig.
Na, lett is belőle palotaforradalom, hogy annyi pénz a világon nincsen, és inkább maradt mindenki az éves 60 ezres tagdíj mellett.
Amit azóta először 80, majd tavaly 120 ezerre emeltünk, plusz 10 eft/fő napszám hozzájárulással, amiből a hivatásos vadász gazdálkodik a napszámosok foglalkoztatásakor.
De még ez sem fedezi a legalapvetőbb költségeket sem, elég ha a két hivatásost nézzük, és nálunk nem minimálbért kapnak.
Az őzbakkal bajban leszünk az már biztos, a kb. 20 db "számos" bakra nem fogunk vendéget találni, május közepétől már szinte lehetetlen hatékonyan bakra vadásztatni.
De szarér-hugyér nem fogjuk elherdálni, akkor inkább a tagoknak lesz egy jó évük, egyébként csak selejt bakot lőhetnek és max. 250 grammos trófeatömegig.
Most ezt felvisszük akár 400 grammig 10 db, és 350 grammig újabb 10 db bak erejéig azzal, hogy aki hibás elejtést produkál, az kifizeti a listaárat.
Aztán majd meglátjuk mit hoz az ősz (remélhetőleg addigra normalizálódik a nemeztközi helyzet) és több gím és dámbikát fogunk értékesíteni.
Mi még jó helyzetben vagyunk, mert több lábon állunk.
De nem irigylem azokat, akiknél csak a bak képez árualapot, ott valószínűleg zsebbe kell nyúlni.

Druszám bármikor örömmel fizetnék évi 560 000Ft-t ha az általad vázolt lehetőségek mellett lehet vadászni ! Nálunk a csomag (8 disznó benne 1 kan meg 2 őztarvad + apróvad vadászat kicsiben) 250+áfa uszkve 317,5 eFt/év . A Bükkben már 600eFt körül ketyeg az éves tagdíj (a farkas miatt hektikus a vadlétszám ) . Ezek ismeretében nekem eléggé viccesen hangzik 2020-ban a 120eFt/év tagdíj és pont erről beszélt Yonas olvtárs és ez nagyon sok helyen probléma a hazai vadásztársaságoknál !  A Harka drusza által vázolt változat jó megoldás lehet !

Üdv én (nedudki)
Naplózva

" A 3006-t sohasem hiba választani !"
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3607


« Új üzenet #7535 Dátum: 2020. Március 15. - 19:34:25 »

Szerinted melyikre nincs szükség?  
 

Pl. a vadászházra látatlanban mondom, hogy tuti nincs.

Szerintem egy Vt-nek ma a legnagyobb luxus vadászházat fenntartani.
Minek?
Arra az évi két taggyűlésre meg (jó esetben) plusz két-három rendezvényre?

Biztos, hogy milliós tétel a fenntartása.

Vadászházat az erdőgazdaságok se tudnak szerintem rentábilisan fenntartani, de - egyéb okokból - elbírják/ták.


Szolgálati lakás kb. dettó.
Bár egy picivel szükségesebb lehet, mint a vadászház. De csak egy picivel.


A vadgazdálkodáshoz szükséges eszközökön nem tudom mit értesz.
Ha motorfűrész, hűtőkamra, damilosfűnyíró, sterimob, stb., akkor ok, azok kellenek.
De mondjuk egy traktor az adaptereivel a vadföldműveléhez megint csak luxus Vt. szinten.

 Vállat von látatlanban  Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #7536 Dátum: 2020. Március 15. - 21:09:20 »

Szerintem az 560e egyáltalán nem sok ezért a "csomagért". Sőt, ez egy nagyon-nagyon kedvező ajánlat! Sok helyen úgy hallom, hogy kettéveszik a tagdíjat valamilyen módon. Aki megteheti, és szeretné az fizeti a magasabb tagdíjat és vadászhat trófeás vadra, aki nem engedheti meg magának, vagy nem szeretné az meg a kissebb, olcsóbb lehetőséget választja.  A vadászat sosem volt gombfoci, manapság meg különösen nem az. 60-80e ft-ért nem kell, és nem lehet csodát várni. Ismerek én is több ilyen vadászt aki nem hajlandó ennél többet áldozni, miközben dohányzik és minden este kocsmázik. És olyat is aki rókásba jár, de a tagdíj az magas...  De abba nincs kivétel, hogy mindenki szeretne 10+-os bikát meg 500g-os bakot lőni.. mer az jár...

Ez nem szabálytalan? Mármint a két különböző tagdíj. A tagokat egyenlő jogok és kötelezettségek terhelik. Szerintem valami jogszabállyal szembe megy.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #7537 Dátum: 2020. Március 15. - 21:20:45 »

Pl. a vadászházra látatlanban mondom, hogy tuti nincs.

Szerintem egy Vt-nek ma a legnagyobb luxus vadászházat fenntartani.
Minek?
Arra az évi két taggyűlésre meg (jó esetben) plusz két-három rendezvényre?

Biztos, hogy milliós tétel a fenntartása.

Vadászházat az erdőgazdaságok se tudnak szerintem rentábilisan fenntartani, de - egyéb okokból - elbírják/ták.


Szolgálati lakás kb. dettó.
Bár egy picivel szükségesebb lehet, mint a vadászház. De csak egy picivel.


A vadgazdálkodáshoz szükséges eszközökön nem tudom mit értesz.
Ha motorfűrész, hűtőkamra, damilosfűnyíró, sterimob, stb., akkor ok, azok kellenek.
De mondjuk egy traktor az adaptereivel a vadföldműveléhez megint csak luxus Vt. szinten.

 Vállat von látatlanban  Vállat von

Szia Kama!  

A vadászház nem csak az évi két közgyűlésen, hanem minden vadászat, munka, rendezvény színhelye. Nálunk minden megmozdulás közös reggelivel, ebéddel zárul. A vadászház területén van az összes raktárunk (csapdák, kerítések, deszkák, szerszámok...), terménytárolónk, és egybe van építve a szolgálati lakással.  Szolgálati lakás nélkül vadőrt sem tudunk felvenni.  (Egy bérelt lakás, albérlet drágább!)  Itt nincs külön személyzet, a munkákat sem külső vállalkozók, cégek végzik  mint egy erdészeti vadászházban, nálunk az összes karbantartást, javítást, takarítást stb. magunk és szakmunkás tagjaink végzik. A vadföldművelés is azon tagok feladata, akik egyébként is rendelkeznek gépekkel, az ő vadgazdálkodási munkájukat ez teszi ki, nekünk csak az üzemanyag költsége marad. A vadgazdálkodáshoz használt gépeket azok, amiket felsoroltál, illetve ahhoz hasonló eszközök.  (akkus fúrógép, elektromos kőrfűrész, nagynyomású mosó, ...)
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #7538 Dátum: 2020. Március 15. - 21:23:08 »

Pl. a vadászházra látatlanban mondom, hogy tuti nincs.

Szerintem egy Vt-nek ma a legnagyobb luxus vadászházat fenntartani.
Minek?
Arra az évi két taggyűlésre meg (jó esetben) plusz két-három rendezvényre?

Biztos, hogy milliós tétel a fenntartása.

Vadászházat az erdőgazdaságok se tudnak szerintem rentábilisan fenntartani, de - egyéb okokból - elbírják/ták.


Szolgálati lakás kb. dettó.
Bár egy picivel szükségesebb lehet, mint a vadászház. De csak egy picivel.


A vadgazdálkodáshoz szükséges eszközökön nem tudom mit értesz.
Ha motorfűrész, hűtőkamra, damilosfűnyíró, sterimob, stb., akkor ok, azok kellenek.
De mondjuk egy traktor az adaptereivel a vadföldműveléhez megint csak luxus Vt. szinten.

 Vállat von látatlanban  Vállat von

Egy idényben kb. 15-18 társasvadászatunk van, minden teríték után a vadászházunkban összegyűlik a csapat és eszünk egy meleg kaját, utána megy az "észosztás". Van egy alap felszereltségű konyhánk, kamra, 3 puritán berendezésű vendégszoba 7 ággyal. Nekünk fontos, hogy legyen egy helyünk, ahol vadászat után össze tudunk gyűlni, eszünk-iszunk, vígadunk. Nagyapáink, apáink ötven évvel ezelőtt ugyanezt a füstös kocsmában tették meg, vagy a kocsmaudvaron keményre fagyott nadrágban,a kutyát a kerékpár tárolóhoz kötözve.
A környékbeli társaságok - akiknek eddig nem volt vadászházuk - az utóbbi időben mind vásároltak valamilyen ingatlan e célra.
Nem kevés pénz a fenntartása és kinéz egy alapos tatarozás is, de szívesen költünk rá, mert minket szolgál.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
nagytoth
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 18


« Új üzenet #7539 Dátum: 2020. Március 16. - 00:26:54 »

Nyilván kell a bakvadászat bevétele !  Azért ez egy elég ideális állapot .  Mennyi a bevételetek bakból , tarvadból , neveltek e fácánt illetve adtok e el fácán , nyúl vadászatot  ? Mennyi az éves apróvad teríték ?

Nem panaszkodni szántam az írásom. De van sok társaság ahol gondotfog okozni ha ki esik az őzbak bevétel.
Bakból váltózo 9- 12 m Ft  tarvadból 4 m Ft. Igen van fácán nevelés 3500 db évente. Van eladva belőle 5-600 db  általában nyúl mellé.
Apróvad teríték fácánból a nevelt fele, nyúlból  400 db lőve, 4-500 db élve.
« Utoljára szerkesztve: 2020. Március 16. - 05:39:04 írta Sakac » Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7540 Dátum: 2020. Március 16. - 08:10:04 »

Ez nem szabálytalan? Mármint a két különböző tagdíj. A tagokat egyenlő jogok és kötelezettségek terhelik. Szerintem valami jogszabállyal szembe megy.

Mindenkinek joga van a magasabbat fizetni .  Ördög  Egyébként meg lehet oldani ha már valaki jogászkodik . Pl.: Egyenlő tagdíj és +200.000 Ft három trófeás vad .
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7541 Dátum: 2020. Március 16. - 08:22:21 »

Nem panaszkodni szántam az írásom. De van sok társaság ahol gondotfog okozni ha ki esik az őzbak bevétel.
Bakból váltózo 9- 12 m Ft  tarvadból 4 m Ft. Igen van fácán nevelés 3500 db évente. Van eladva belőle 5-600 db  általában nyúl mellé.
Apróvad teríték fácánból a nevelt fele, nyúlból  400 db lőve, 4-500 db élve.

Jók ott a lehetőségek !   Igen  Így elhiszem hogy ha visszaesik a bak bevétel akkor mélyen zsebbe kell nyúlni .  Fele ekkora területen talán ha van 2 milliós bevételünk bakból . ( Persze nem akarom összehasonlítani mert disznónk , gímünk meg szépen van . )  Mondjuk mi csak a bakok felét adjuk el a többi a tagoké - arra is úgy kell uszítani a tagokat mert sokan nem lőnek egyet se .  Mondjuk az se semmi hogy a 3500 fácánból csak 5-600 darabot adtok el . Szerintem ebben van még jó bevételi lehetőség .  Igen  Na meg 500 élő nyúl .  Igen
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7542 Dátum: 2020. Március 16. - 08:26:31 »

Nagyapáink, apáink ötven évvel ezelőtt ugyanezt a füstös kocsmában tették meg, vagy a kocsmaudvaron keményre fagyott nadrágban,a kutyát a kerékpár tárolóhoz kötözve.


 Gyerekkoromból valami hasonló képre emlékezem .   Röhög   Vissza is sírom kicsit !     Angyal
Naplózva
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #7543 Dátum: 2020. Március 16. - 09:26:43 »

Nem panaszkodni szántam az írásom. De van sok társaság ahol gondotfog okozni ha ki esik az őzbak bevétel.
Bakból váltózo 9- 12 m Ft  tarvadból 4 m Ft. Igen van fácán nevelés 3500 db évente. Van eladva belőle 5-600 db  általában nyúl mellé.
Apróvad teríték fácánból a nevelt fele, nyúlból  400 db lőve, 4-500 db élve.

Szia!

Ha a négyszáz lőtt nyulat élve megfogjátok, mindjárt segít egy kicsit a bakbevétel elmaradásában. Olyan területen és annyi egyedsűrűségnél, amelynél már érdemes hálózni, luxusnak tartom a nyúl lelövését. Nálunk a nyúlteríték kb 90 %-a élő, keveset lövünk, tagjaink 3 db-ot vihetnek el kompetenciába (+ vendégek), de most tervezzük, hogy ezt lecsökkentjük 1 db-ra idényenként. Az élőnyúl értékesítéséből származó bevétel alapjaiban határozza meg a következő évi működésünket, a bak és fácán kis százalékban járul hozzá a büdzséhez.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11260


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #7544 Dátum: 2020. Március 16. - 09:42:18 »

Szia!

Ha a négyszáz lőtt nyulat élve megfogjátok, mindjárt segít egy kicsit a bakbevétel elmaradásában. Olyan területen és annyi egyedsűrűségnél, amelynél már érdemes hálózni, luxusnak tartom a nyúl lelövését. Nálunk a nyúlteríték kb 90 %-a élő, keveset lövünk, tagjaink 3 db-ot vihetnek el kompetenciába (+ vendégek), de most tervezzük, hogy ezt lecsökkentjük 1 db-ra idényenként. Az élőnyúl értékesítéséből származó bevétel alapjaiban határozza meg a következő évi működésünket, a bak és fácán kis százalékban járul hozzá a büdzséhez.
Igen
Már erre az évre is javasoltam nálunk is egy hálózást. _Van olyan területrészünk,ahol 1 óra alatt 17-en lőttünk 31 nyulat.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Oldalak: 1 ... 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 [503] 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 ... 534   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: