Oldalak: 1 ... 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 [469] 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 ... 534   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Őzbak  (Megtekintve 1011553 alkalommal)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #7020 Dátum: 2018. Május 23. - 16:00:28 »

Ezek szerint ismersz olyan kertet, ahol zerge van?

Hallottam már emlegetni - magyarországi vadaskert kapcsán - a kerítésen kihajított furcsa görbeszarvú állatokat (amiknek aztán ehetőnek bizonyult a húsa  Vigyorog), de az szerintem nem zerge volt.

Nem.
A zergéskert csak poén volt.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7021 Dátum: 2018. Május 23. - 16:35:50 »

Szervusz!

Eddig 91 bakot hoztam teritekre es ebbol 24 ermes volt. A bakok par kivetellel mind fizetos bakok voltak.

Az nem buszkeseg kerdese, hogy hatarozottan elutasitom a kerti bakokat. En a penzemert vadaszni szeretnek, aminek resze a bak elugrasa, a sikertelen cserkeles es az, hogy a tapasztalt bak tudja, hogy a falu fele nem tudok loni ezert arrafele menekul. A kerti vadaszat valami teljesen mas.

Hogy plasztikusan korul irjam felvetesed elfogadhatatlan voltat, valami olyat irsz hogy:
"Egyszer ki kellene már próbálni a bernostenyeket és akkor talán rájönne mindenki, hogy a nyilvanos hazak gyűlölete alaptalan. Én megtapasztaltam mindkét variációt.... Talán azután nem akarná senki büszkeségből elutasitani a penzert vett sexet és elfogadná a bernostenyt is natur baratnonek."

Biztosan van olyan ember, akinek egy bernosteny tokeletesen potolja a baratnot. En nem tartozom kozejuk es amig vadaszni tudok, addig el fogom utasitani a kerti bakokat.

Ha meg valaki erre vagyik, es van gusztusa es penze hozza, akkor csinalja! DE ne akarja SENKI bemeselni nekem, hogy ezt EL KELL fogadnom mint hagyomanyos, igazi vadaszatot, ahol van lehetosege a vadnak arra, hogy elmenekuljon.

Szerencsere van arra penzem, hogy ott es ugy tudjak vadaszni, ahogy akarok es egyszeruen elutasitsam a szamomra nem elfogadhato dolgokat.

   Igen     Csabával is egyetértve a bak és a kert végképp nem jön össze nekem !    sargalap
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #7022 Dátum: 2018. Május 23. - 16:58:58 »

Ugy tudom a zerge Magyarorszagon a vadaszhato fajok kozott szerepel, de vadaszati ideny nelkul. Ez maskent elmondva azt jelenti, hogy kertben lehet tartani es lehet ra vadaszni is.

A problema csak az, hogy a zerget nem lehet etetni. Csak a nyalosot fogadja el, a takarmanyt nem.

Ezek szerint ismersz olyan kertet, ahol zerge van?

 Ördög

Igen!  Zerge Pista bácsi udvara!  Stoel Rííí
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Genfi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1042



« Új üzenet #7023 Dátum: 2018. Május 23. - 17:28:25 »

Hallottam már emlegetni - magyarországi vadaskert kapcsán - a kerítésen kihajított furcsa görbeszarvú állatokat (amiknek aztán ehetőnek bizonyult a húsa  Vigyorog), de az szerintem nem zerge volt.
Nem.
A zergéskert csak poén volt.

A mai vilagban mar minden lehetseges. Meseltek nekem Magyarorszagon, kertben tartott hatalmas koszali kecskerol is...

 Emelem
Naplózva

Magyarország dús ország volt,
Van termése, kincse, vadja,
De amit a bús nép szerzett,
Víg uraság zsebre rakja. (Ady Endre)
Genfi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1042



« Új üzenet #7024 Dátum: 2018. Május 23. - 17:35:53 »

Igen!  Zerge Pista bácsi udvara!  Stoel Rííí

Szervusz!

Ha nem lenne ra igeny, akkor szerintem nem tettek volna be a torvenybe a vadaszhato fajok koze a zerget, hiszen elvben a zerge Magyarorszagon mar nagyon regota nem ejtheto el. Ugy emlekszem az utolso magyarorszagi zerget valahol Koszeg kornyeken hoztak teritekre, de nagy felhaborodas volt a kiloves miatt.

Ezert gondoltam azt, hogy esetleg valaki/valakik zerget is tartanak egy vadaskertben, hiszen ott a vadaszati ideny nem ervenyes. De ha tilto listan lenne a zerge, mint ahogy tilto listan van peldaul a javorszarvas (pedig arra is emlekszem, amikor otthon egy betevedt fiatal javor szarvast lottek.), akkor kertben sem lehetne vadaszni.

 Ördög
Naplózva

Magyarország dús ország volt,
Van termése, kincse, vadja,
De amit a bús nép szerzett,
Víg uraság zsebre rakja. (Ady Endre)
zerge69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 190



« Új üzenet #7025 Dátum: 2018. Május 23. - 19:52:01 »

Üdv a Vadásznak!
A múlt  hét elején találkoztam vele először, futólag. Akkor bizonytalan voltam, hogy nem egy agancsos sutát látok esetleg (a területen esett már olyan).
Aztán a szombat hajnali kiülésnél már biztos voltam benne, hogy bak, mert láttam a "pamacsát".
Akkor még átvert, meg türelmetlen is voltam, nem vártam meg míg feláll a derékig érő fűben és megpróbáltam rácserkelni, sikertelenül.
Ma aztán úgy döntöttem, hogy szerencsét próbálok napközben is, délután egyre értem ki a leshez.
Fél óra múlva megláttam a fejét a magas fűben de lövésről szó sem lehetett, aztán pár perc múlva megint elfeküdt.
Fél négyig lestem, vártam, akkor felkelt és szép komótosan elindult az erdő felé, amikor egy tisztább részhez ért "ráriasztottam", ekkor megállt és már ment is a lövés.
110 méterről ( 243 win. sako gamehead 6,5 gramm) sikerült helyben marasztalnom.

 Üdv a Vadásznak! Emelem




Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #7026 Dátum: 2018. Május 23. - 22:36:53 »

Krisznek köszönöm a privátban megosztott adatokat.
De én inkább nyilvánosban írnám le, hogy mik a problémáink, illetve én mire gondolok az őzünkkel kapcsolatban.
A területünk 5.500 ha, ebből a "folyón túli" 800 ha zömmel erdősült, dámos terület, ami az őz számára több kihívást tartalmaz, mint lehetőséget.
Van rajta őz, de zaklatott életet él, és kevés is.
A maradék 4.700 ha-nak kb. a 75-80%-a alkalmas élőhely, az durván 3.500 ha
Ennek jelentős része 1997-ig azé az állami cégé volt, ahol én is dolgoztam.
Sokat segítettem a kezelőjének, így eléggé ismerem az akkori állapotokat.
Minden évben lövettünk 500 grammot meghaladó bakot, igaz egy jobb bakért (értsd 350+ g) 1-2 napig menni kellett, és közben a fiatal, kisebb bakok sem álltak minden sarkon.
Béla bácsi szigorúan vette a tarvad selejtezést, nem sokan segíthettek neki benne.
Minden évben kivette az előírt mennyiséget, de a legjobb kondíciójú sutákat és az egészséges bakgidákat "törvény védte" nála.
Aztán jött a '96-os nagy első átrendeződés, és némi pereskedés után a jelenlegi társaságom kapta meg a területet.
Vadász nem nagyon volt közöttük, amolyan "vak vezet világtalant" módon álltak neki a gazdálkodásnak, de jó szándékkal.
Akkor gím még csak mutatóban volt ezen a területen, a dámos területrész még a szomszédhoz tartozott, így az őzre koncentráltak.
Meg is állapodtak abban, hogy a sutavad tervet csak papíron lövik meg, és jól felszaporítják az őzet.
Ez sikerült is nekik, ugyan pár évig még elvoltak a hagyatékból és esett pár jó bak, de lassan a trófea tömegek és a testtömegek szépen elkezdtek csökkenni.
Amikor 10 év múltán felvettek tagnak, az első terepszemlék alatt csak bámultam és meg voltam keveredve, mint a kiszántott pocok.
Annyi volt az őz, mint a nyúlszar, de valamire való bakot egyet sem láttam.
Amikor rákérdeztem a tarvad terítékre, csak pillogtak, mire valaki kinyögte, hogy "hát azt mi nem szoktuk bántani" Fej a falba
Mikor vadászmester lettem, elkezdtük lövögetni a sutavadat, de a kollégám és a tagok is inkább bármit kitaláltak, csakhogy elcsalják a vadászatot.
Éveken át bubogtam, hogy számoljuk meg egyszer végre az őzet, mire végül engedélyt kaptam egy repülőgépes számolásra.
MInden évben úgy zajlott az állománybecslés, hogy az előző évi adatokat ctrlC - ctrlV módszerrel 1 másodperc alatt odavarázsolták, ez tartósan 320 db volt.
Az nem volt számomra kérdés, hogy ennek köze sincs a valósághoz, így kíváncsian vártam a repülést.
Sajnos nem tudtunk havas időben februárban repülni, mire rendelkezésre állt a kiszemelt motoros vitorlázógép, már március közepe lett, szinte koranyári idővel.
A mezőgazdasági területeken mindenhol folytak a tavaszi munkák, a határban jövés-menés, az erdőbe, bokrosokba, nagy kiterjedésű nádasokba,
a javarészt elhagyott és elvadult hatalmas szőlőhegybe a belátás nulla.
Jószerével a terület 1/3 részét tudtuk érdemben leszámolni.
Az eredmény megdöbbentő volt. 297 db őzet számoltam ilyen körülmények között, tehát majdnem annyit, amennyi az éves hazudozós lapon szerepelt.
Ettől kezdve vált érdekessé a dolog. Kételkedni nem mertek a számolásomban, titokban talán mindenki sejtette, hogy előbb-utóbb baj lesz az őz létszámmal,
csak hát, amivel nem foglalkozunk, az nincs....
Végre elkezdtük lőni az őzet rendesen, sőt emeltünk valamennyit a terven.
Ennek idén lesz 5. éve, de lassan talán már meglátszanak az első eredmények.
Több lett a jó kiállású bakunk, lassan növögetnek a testtömegek is.
Koránt sem vagyunk még a végén, de szerintem az irány jó.

Hogy mi lehetett a probléma? Miben látom a minőségromlás okait?
Szerintem igen összetett a történet.
A fő baj az volt, hogy a sok őz főként télen, a beszűkült források idején nem tudott nyugodtan élni, mert hiába volt etetve, hiába kaptak tápot, a folyamatos verseny
több energiát emésztett, mint amennyi hasznot hajtott volna a plusz takarmányforrás kihasználása.
Minden korosabb bak a legjobb beállóhelyet akarta magának, és minden suta a saját gidájának a legjobb feltételeket.
Ezt csak állandó versengéssel lehet biztosítani, aminek során romlik a kondi, és a kezdeti előnyök pont a visszájukra fordulhatnak.
Ráadásnak megjelent a területen igen nagy tömegben a gímszarvas, majd később a dám is.
Rájuk egész idényben szívesen vadászott mindenki, ahogyan a disznóra is, közben az amúgy is zaklatott őzet még tovább zavarva.
Amikor a szórón vagy a vadföldön-réten-tarlón megszólal a puska, szerencsétlen őz nem tudja, hogy nem az ő bőrére megy a játék, ami ott volt az fejvesztve menekül,
ami még csak azt követően jött volna ki, az marad a rejtekben, vagy csak később érkezik.
Arról nem megfeledkezve, hogy pl. a dám ki nem állhatja az őzet, tőle sincsen nyugta soha.

Röviden, én így látom a területünkön az őz helyzetét.
Jelenleg a sakál némileg átírja a forgatókönyvet, kell az őznek némi idő, hogy valamennyire alkalmazkodjon a viszonylag új ragadozójához,
addig lehetséges, hogy nem erőltetem túl az elejtéseket, habár a Gyulaj Zrt. kerítésének zónáját kivéve egész jól viseli az őz a sakált.
Ott viszont, kb. a kerítés 1 km-es sávjában alig találkozni őzzel, azzal is inkább csak sötétben és gida szinte egyáltalán nincsen.
A sakálok az esti portyáikat is általában bent a nagy erdőtömbben indítják, aztán általában szépen kisorolnak a szabad területre és ott is vadásznak egy jót.
Biztosan unják már a dámborjú húst Ördög
habár azt megfigyeltem, hogy a malacozás dandárjában kb. 2 hónapon át nálunk teljes a csend, alig lövünk/fogunk sakált, de amikor elkezdenek születni a gidák,
a beste férgek azonnal megjelennek nálunk.
 Emelem 
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Genfi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1042



« Új üzenet #7027 Dátum: 2018. Május 24. - 11:59:36 »

Krisznek köszönöm a privátban megosztott adatokat.
....
Jelenleg a sakál némileg átírja a forgatókönyvet, kell az őznek némi idő, hogy valamennyire alkalmazkodjon a viszonylag új ragadozójához,
addig lehetséges, hogy nem erőltetem túl az elejtéseket, habár a Gyulaj Zrt. kerítésének zónáját kivéve egész jól viseli az őz a sakált.
Ott viszont, kb. a kerítés 1 km-es sávjában alig találkozni őzzel, azzal is inkább csak sötétben és gida szinte egyáltalán nincsen.
A sakálok az esti portyáikat is általában bent a nagy erdőtömbben indítják, aztán általában szépen kisorolnak a szabad területre és ott is vadásznak egy jót.
Biztosan unják már a dámborjú húst Ördög
habár azt megfigyeltem, hogy a malacozás dandárjában kb. 2 hónapon át nálunk teljes a csend, alig lövünk/fogunk sakált, de amikor elkezdenek születni a gidák,
a beste férgek azonnal megjelennek nálunk.
 Emelem 

Szervusz!

Nagyon erdekes volt amit irtal.

Csak egy rovid megjegyzes. A sakal valoban nagyon kedveli a malachust, de ha beut az afrikai sertes pestis, es a vaddiszno letszam drasztikusan lecsokken, akkor sajnos sakal eledelnek marad az oz gida...
Naplózva

Magyarország dús ország volt,
Van termése, kincse, vadja,
De amit a bús nép szerzett,
Víg uraság zsebre rakja. (Ady Endre)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7028 Dátum: 2018. Május 25. - 12:37:20 »

Szerencsére nem vagyok infarktusra hajlamos!
Honnan a fenéből szedtétek,hogy én kerti baknevelésről írtam?
Azt írtam,hogy egyszer már ki kellene próbálni olyan minőségben etetni,mint a normál kertekben,aztán rájönnétek,hogy jelenlegi hazai etetési szokások nem felelnek meg a vadnak.
Az evolúció során sok olyan időszak volt,mikor a vad dúskált a táplálékban,ezért alakulhatott ki a megafauna.Minél több a táplálék,annál jobban hasonlít a fenotípus a genotípushoz!
Ehhez képest a jelenlegi etetés csak szemfényvesztés eszköze.
Mivel a vad lényegi táplálékforrását adó területeket urbanizáltuk,etikus lenne egy kicsit visszaadni nekik.
Mellesleg kertben csak úgy lehet őzet tartani,hogy nincs más vadfaj jelen,de úgy is korlátozza a baklétszámot a territóriumigényük.Halomra ölnék egymást.
Én elhiszem,hogy kacsintgattok a bordély felé,de nincs értelme.Napközben csipegessetek,de otthon vacsorázzatok!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Genfi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1042



« Új üzenet #7029 Dátum: 2018. Május 25. - 14:24:29 »

Szerencsére nem vagyok infarktusra hajlamos!
Honnan a fenéből szedtétek,hogy én kerti baknevelésről írtam?

Szervusz!

Ezt irtad: "Egyszer ki kellene már próbálni etetni és akkor talán rájönne mindenki, hogy a kertek gyűlölete alaptalan."

Ez igy eleg felemas velemeny volt. A mondatban benne volt az etetes es a kert is.

Orulok neki, hogy azonos velemenyen vagyunk, hogy a kerti es ladas bakok vadasztatasa szerencsere nem elfogadhato nagyon sok vadasz szamara.

Naplózva

Magyarország dús ország volt,
Van termése, kincse, vadja,
De amit a bús nép szerzett,
Víg uraság zsebre rakja. (Ady Endre)
tam1949
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 99


« Új üzenet #7030 Dátum: 2018. Június 10. - 14:46:59 »





 Vadász
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7031 Dátum: 2018. Június 11. - 22:14:56 »

Szervusz!

Ezt irtad: "Egyszer ki kellene már próbálni etetni és akkor talán rájönne mindenki, hogy a kertek gyűlölete alaptalan."

Ez igy eleg felemas velemeny volt. A mondatban benne volt az etetes es a kert is.

Orulok neki, hogy azonos velemenyen vagyunk, hogy a kerti es ladas bakok vadasztatasa szerencsere nem elfogadhato nagyon sok vadasz szamara.


Vadászlap 2018/június  49. oldal.
Ezt talán nem érti félre senki,mert nincs kert említés,de hasonlóan gondolkodik az állománykezelésről.
Az én mondandómat félreértettétek,mint a parasztbácsi a közgázdon az elemzési feladatot.
"Készítsenek elemzést,melyben szerepeljen a mennyi,ennyi,annyi szó!"
Fölugrott az öreg-
-Hú mennyi köll az állatoknak ennyi annyi!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Genfi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1042



« Új üzenet #7032 Dátum: 2018. Június 19. - 10:18:14 »

Vadászlap 2018/június  49. oldal.
Ezt talán nem érti félre senki,mert nincs kert említés,de hasonlóan gondolkodik az állománykezelésről.
Az én mondandómat félreértettétek,mint a parasztbácsi a közgázdon az elemzési feladatot.
"Készítsenek elemzést,melyben szerepeljen a mennyi,ennyi,annyi szó!"
Fölugrott az öreg-
-Hú mennyi köll az állatoknak ennyi annyi!

Nagyon orulok annak, hogy te is melysegesen eliteled a ladas es kerti bakok vadaszatat!

Mint fizeto vadasz, sajnos tobbszor kaptam mar ilyen ajanlatot Magyarorszagon...  Nem 

Mar most is nehez eladni a magyar bakokat, es ha tovabb romboljuk a magyar vadaszat hitelet, akkor a fizeto vendegek - hozzam hasonloan - egyszeruen elmennek mashova vadaszni!  Nyihi
Naplózva

Magyarország dús ország volt,
Van termése, kincse, vadja,
De amit a bús nép szerzett,
Víg uraság zsebre rakja. (Ady Endre)
Genfi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1042



« Új üzenet #7033 Dátum: 2018. Június 27. - 14:24:45 »

Az idei legnagyobb es legerdekesebb bakom. A biralaton 24 oras tomegre 596 grammot mertek, es 8 evesre becsultek. A pontszam 154.50 CIC pont.

Most oszinten, teremnek ilyen nyolc eves bakok ladaban? NEM, mert ahogy az egyik ladas bak keszito "mester" mondta, ha egy bak 3 evesen nem eri el az olban a 600 grammot, akkor kicsapja onnan... Türelmetlenül

Most oszinten, nem sokkal jobb erzes egyszer az eletben egy ilyen bakot teritekre hozni, mint halomra lovoldozni a 600+, 700+ grammos olban nevelt harom eves bakokat?  S.Peti



Naplózva

Magyarország dús ország volt,
Van termése, kincse, vadja,
De amit a bús nép szerzett,
Víg uraság zsebre rakja. (Ady Endre)
Genfi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1042



« Új üzenet #7034 Dátum: 2018. Június 27. - 14:25:44 »

Naplózva

Magyarország dús ország volt,
Van termése, kincse, vadja,
De amit a bús nép szerzett,
Víg uraság zsebre rakja. (Ady Endre)
Oldalak: 1 ... 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 [469] 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 ... 534   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: