Oldalak: 1 ... 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 [153] 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 ... 296   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Keresőtávcsövek  (Megtekintve 573976 alkalommal)
Weibl Zoltán
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 17


« Új üzenet #2280 Dátum: 2013. November 14. - 15:12:49 »

Én egy 8x42-es Minox HG-t használok. Már a méretek miatt sem használnék nagyobb keresőt, de egyébként sem látnám hasznát, már ami az én vadászataimat illeti.
De van egy nyomósabb érvem is - azon túl, hogy jól teljesít gyenge fényviszonyoknál is -, a döntő úgyis az, hogy milyen céltávcsöved van, hisz azzal lősz. Hiába látod a sörtét a disznó hátán a keresődben, ha csak fekete folt a céltávcsövedben.
Ahogy írtam én a 10x43-as Minox HG-t használom. Ami ugye nem is annyira vadászias nagyítású.
De esti lesen még sose volt, hogy amiatt nem tudtam volna lőni. Mindig a céltávcső (Meopta 7x50, majd Kaps 2,5x10-56) volt, ami megálljt parancsolt. És szerintem ez így is van jól.
Naplózva
Weibl Zoltán
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 17


« Új üzenet #2281 Dátum: 2013. November 14. - 16:42:59 »

Elég 8x42 szürkületbe? Nem kell oda a 8x56? Kérdezem, kérlek válaszoljatok.
Igazi esti lestávcsőnek biztos jobb a 8x56. De a hordozhatóság, súly is szempont (pl. cserkelés) ezért a 8x42 , mint kompromisszum.
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #2282 Dátum: 2013. November 14. - 18:35:30 »

Meg az egyén pénztárcájáé Mosolyog Köszi a választ! Ha van valakinek még hozzáfűznivalója, ne kíméljen!

Ezt most nem értem.  Vállat von

Hogy jön az ide, hogy mekkora a keret, ha arról van szó, milyen nagyítás, lencseátmérő "kombinációval" lát valaki jól?  Vállat von
 
 
 
Elég 8x42 szürkületbe? Nem kell oda a 8x56? Kérdezem, kérlek válaszoljatok.

 
 
Felhasználója válogatja. Azaz egyén kérdése.

Ez az akart lenni, hogy mindenkinek más a szeme, s vannak akik nem tudják kihasználni a nagyobb lencse által nyújtott pluszt, ezért elég a kisebb.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Borzgróf
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 673


« Új üzenet #2283 Dátum: 2013. November 14. - 20:43:57 »

Ezt most nem értem.  Vállat von

Csak arra gondoltam, hogy ugyanabból a modellből a 8x42 olcsóbb mint a 8x56.
Naplózva
vadasz90
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 537



« Új üzenet #2284 Dátum: 2013. November 15. - 12:12:06 »

Ezt most nem értem.  Vállat von

Hogy jön az ide, hogy mekkora a keret, ha arról van szó, milyen nagyítás, lencseátmérő "kombinációval" lát valaki jól?  Vállat von
 
 
 
 
 
Ez az akart lenni, hogy mindenkinek más a szeme, s vannak akik nem tudják kihasználni a nagyobb lencse által nyújtott pluszt, ezért elég a kisebb.

Nos a helyzet a következő.

A kor előrehaladtával az ember pupillája, a fény csökkenésének hatására egyre kevésbé tud kitágulni, pl. így az 56 mm- es átmérőjű lencse által összegyűjtött fényt nem tudja a szem 100 %-ban hasznosítani, míg mondjuk egy 50 vagy egy 42 mm átmérőjű lencse által összegyűjtött fényt 100 %-ban tudja hasznosítani a szemed. Tehát hozzávetőlegesen kb. 30 - 35 éves korig bárki ki tudja használni egy 56 mm lencse álta nyújtott előnyöket. Ugyan ezt az előnyt 40 évesen már egy 50 mm es lencse is biztosítja, és 45-50 ill a fölötti korban már a 42 mm-es lencse is képes rá. Ezért felesleges mondjuk 50 évesen egy 56 mm lencsével rendelkező távcsőre plusz 10 ezreket kidobni, mivel a szemed ne fogja tudni hasznosítani az összes beérkező fényt, és ez nem LENCSE MINŐSÉG kérdése.
Naplózva
vadasz90
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 537



« Új üzenet #2285 Dátum: 2013. November 15. - 12:26:28 »

Azzal még kiegészíteném a mondandómat, hogy ez mind a keresőre, mind a céltávcsőre igaz annyi különbséggel, hogy a keresőtávcsőbe két szemmel nézel és az agy összegzi a látott képet ill. fényt és így 1 egyész 8 tizedszer jobban látsz. Ezért van az, hogy pl. egy  7x50 es keresővel még látod a vadat, de az ugyanolyan minőségű 7x50 es céltávcsővel már nem tudod meglőni.
Naplózva
Borzgróf
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 673


« Új üzenet #2286 Dátum: 2013. November 15. - 14:31:43 »

Igazad van, most hogy olvasom szerintem ezt már sab is elmondta, köszönöm a válaszokat!
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #2287 Dátum: 2013. November 15. - 20:07:45 »

Nos a helyzet a következő.

A kor előrehaladtával az ember pupillája, a fény csökkenésének hatására egyre kevésbé tud kitágulni, pl. így az 56 mm- es átmérőjű lencse által összegyűjtött fényt nem tudja a szem 100 %-ban hasznosítani, míg mondjuk egy 50 vagy egy 42 mm átmérőjű lencse által összegyűjtött fényt 100 %-ban tudja hasznosítani a szemed. Tehát hozzávetőlegesen kb. 30 - 35 éves korig bárki ki tudja használni egy 56 mm lencse álta nyújtott előnyöket. Ugyan ezt az előnyt 40 évesen már egy 50 mm es lencse is biztosítja, és 45-50 ill a fölötti korban már a 42 mm-es lencse is képes rá. Ezért felesleges mondjuk 50 évesen egy 56 mm lencsével rendelkező távcsőre plusz 10 ezreket kidobni, mivel a szemed ne fogja tudni hasznosítani az összes beérkező fényt, és ez nem LENCSE MINŐSÉG kérdése.

Hasonlót próbáltam elgagyogni, csak nem ilyen szakszerűen.  Kacsint
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #2288 Dátum: 2013. November 16. - 22:07:32 »

Nos a helyzet a következő.

A kor előrehaladtával az ember pupillája, a fény csökkenésének hatására egyre kevésbé tud kitágulni, pl. így az 56 mm- es átmérőjű lencse által összegyűjtött fényt nem tudja a szem 100 %-ban hasznosítani, míg mondjuk egy 50 vagy egy 42 mm átmérőjű lencse által összegyűjtött fényt 100 %-ban tudja hasznosítani a szemed. Tehát hozzávetőlegesen kb. 30 - 35 éves korig bárki ki tudja használni egy 56 mm lencse álta nyújtott előnyöket. Ugyan ezt az előnyt 40 évesen már egy 50 mm es lencse is biztosítja, és 45-50 ill a fölötti korban már a 42 mm-es lencse is képes rá. Ezért felesleges mondjuk 50 évesen egy 56 mm lencsével rendelkező távcsőre plusz 10 ezreket kidobni, mivel a szemed ne fogja tudni hasznosítani az összes beérkező fényt, és ez nem LENCSE MINŐSÉG kérdése.

 Fejvakarás

Azért ezt ilyen számszerűen, életkorra és lencse átmérőre lebontva kijelenteni butaság...

Persze a tendencia, mármint "a kor előrehaladtával az ember pupillája, a fény csökkenésének hatására egyre kevésbé tud kitágulni" - valóban létező dolog.
Azonban a szemünk egyéni különbségei sokkal nagyobbak annál, hogy általánosítani lehessen. Ugye valakinek akár 90 évesen is jobb a szeme mint másnak 20 évesen, más ütemben öregszünk stb. ...
Nem beszélve arról, hogy a távcső kilépő pupillája számít, ahol a nagyítás is játszik a képletben. Egy 7x50 és egy 8x56 távcső kilépő pupillája ugyanakkora (nehogy valaki leírja , hogy nem is, mert van 0,1mm külömbség Tasli - egyébként a 7x50-nek nagyobb). Tehát az a 40 éves ember aki jól lát egy 7x50-es csővel, még jobban fog egy 8x56-ossal- ugyanolyan gyártmányú, minőségű optikát feltételezve. (De általában az ennél kissé idősebbek is. Kacsint)

Szerintem a legjobb kipróbálni, hogy melyik távcső passzol a szemünkhöz. Igényesek esetleg bemérethetik a pupillájukat szemészeten. Kacsint

 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #2289 Dátum: 2013. November 17. - 08:05:02 »

Fejvakarás

Szerintem a legjobb kipróbálni, hogy melyik távcső passzol a szemünkhöz. Igényesek esetleg bemérethetik a pupillájukat szemészeten. Kacsint

 Wave

Szia Anti!
Hát, én qrva igényes akartam lenni, és bementem az optikushoz (de lehet, hogy csak optometrista volt? Vállat von), hogy ugyan mérné már meg a pupillámat, hogy mennyire tágul ki sötétben - ha már erre jártam? Nézett rám, mint a birka..... aztán megkérdezte, hogy akkor legyek szíves és mondjam már meg neki, hogy sötétben hogy a túróba lássa a pupillámat, annyira legalább, hogy le is tudja mérni?  Vigyorog Vigyorog
Szóval, e tekintetben én már valószínűleg hülyén fogok meghalni....
De, ha valaki tudja a tutit, ki vele  Ördög, ne tartsa magában!
 Emelem
Naplózva
sab
Vendég
« Új üzenet #2290 Dátum: 2013. November 17. - 08:30:08 »

Szia Anti!
Hát, én qrva igényes akartam lenni, és bementem az optikushoz (de lehet, hogy csak optometrista volt? Vállat von), hogy ugyan mérné már meg a pupillámat, hogy mennyire tágul ki sötétben - ha már erre jártam? Nézett rám, mint a birka..... aztán megkérdezte, hogy akkor legyek szíves és mondjam már meg neki, hogy sötétben hogy a túróba lássa a pupillámat, annyira legalább, hogy le is tudja mérni?  Vigyorog Vigyorog
Szóval, e tekintetben én már valószínűleg hülyén fogok meghalni....
De, ha valaki tudja a tutit, ki vele  Ördög, ne tartsa magában!
 Emelem

Már a honvédségnél is létezett a pupillamérő kis készülék.

Ez tulajdonképpen egy kis tükör volt egy mm-es beosztással.
Orrnyeregre kellett felhelyezni és a tükörben látta az ember, hogy a pupillája milyen tágulásra képes.

u.e. meg lehet oldani egyszerű vonalzó segítségével egy tükör előtt.

Sötétben elegendő annyi háttérfény, ami a leolvasáshoz elegendő, de a pupilla nagyságot még nem befolyásolja.

Ha ez sem megoldás, akkor ki kell venni a szemet és tolómérővel rámérni a pupillára. Vigyorog Emelem
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #2291 Dátum: 2013. November 17. - 08:44:17 »

Már a honvédségnél is létezett a pupillamérő kis készülék.

Ez tulajdonképpen egy kis tükör volt egy mm-es beosztással.
Orrnyeregre kellett felhelyezni és a tükörben látta az ember, hogy a pupillája milyen tágulásra képes.

u.e. meg lehet oldani egyszerű vonalzó segítségével egy tükör előtt.

Sötétben elegendő annyi háttérfény, ami a leolvasáshoz elegendő, de a pupilla nagyságot még nem befolyásolja.

Ha ez sem megoldás, akkor ki kell venni a szemet és tolómérővel rámérni a pupillára. Vigyorog Emelem

Akkor csak egy megoldás létezik, az optikus nem volt katona......
Én ugyan voltam, de én meg az optikai dolgokhoz vagyok sík hülye.
Szóval akkor szépen összejöttünk így ketten!
De a viccet félretéve, lehet, hogy akkor én dezinformáltam (ha már katonaság is szóba került, ez a szakkifejezés jutott eszembe) az optikus mestert, mert én kötöttem az ebet a karóhoz, de...de bizony sötétben kell, hogy lemérje, mert az akkori állapotban levő pupillaméretem kell ahhoz, hogy tudjam meg igazából azt, hogy mekkora távcső is kell nekem abból a márkából, amelyre a büdös életben úgyse lesz pénzem.... Ördög
 Emelem
Naplózva
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4145


TSP


« Új üzenet #2292 Dátum: 2013. November 17. - 08:50:16 »


Pupillamérő vonalzó eladó. Jobbos-balos. Larsen (ejtsd: lársony) -rugót beszámítok.    Vigyorog Vigyorog Vigyorog
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #2293 Dátum: 2013. November 17. - 08:55:36 »

Pupillamérő vonalzó eladó. Jobbos-balos. Larsen (ejtsd: lársony) -rugót beszámítok.    Vigyorog Vigyorog Vigyorog
Nna ehhez kell egy jogász is... Ördög
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
sab
Vendég
« Új üzenet #2294 Dátum: 2013. November 17. - 08:59:23 »

Akkor csak egy megoldás létezik, az optikus nem volt katona......
Én ugyan voltam, de én meg az optikai dolgokhoz vagyok sík hülye.
Szóval akkor szépen összejöttünk így ketten!
De a viccet félretéve, lehet, hogy akkor én dezinformáltam (ha már katonaság is szóba került, ez a szakkifejezés jutott eszembe) az optikus mestert, mert én kötöttem az ebet a karóhoz, de...de bizony sötétben kell, hogy lemérje, mert az akkori állapotban levő pupillaméretem kell ahhoz, hogy tudjam meg igazából azt, hogy mekkora távcső is kell nekem abból a márkából, amelyre a büdös életben úgyse lesz pénzem.... Ördög
 Emelem

Akkor kérlek kell egy monokuláris éjjellátó, ami a setét helységben nézi, hogy mit mutat a vonalzó a szabad szem pupilláján mm-ben.

De létezik egy másik, nappali megoldás is, a szemészeten használják a pupillatágító szemcseppet.
Ez kb. fél óráig annyira kitágítja a pupillát, hogy napfény esetén majd megvakul az ember. Vigyorog Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 [153] 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 ... 296   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: