Oldalak: 1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szántóvető  (Megtekintve 152172 alkalommal)
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #705 Dátum: 2018. Január 14. - 19:33:37 »



Jó pár visszatérő német és osztrák vendégünk van/volt már, akik felmondták az otthoni területbérletüket, mert irreális összegbe került a végén nekik a vadászat.
Thomas barátom kiszámolta, hogy ha minden évben eljön 4-5 alkalommal hozzánk, lő egy 9-10 kilós érmes és egy 5-7 kilós selejt gímbikát, egy 4+-os kapitális dámbikát, mellé 1-2 kisebb selejtet,
15-20 gím-dám tarvadat és disznót vegyesen, 5-10 bakot válogatás nélkül, ahogy sikerül 150 és 500 gramm között, akkor is jobban jár anyagilag mint otthon a 250 ha-os bérleményén, ahol a gím
csak váltóvad, az őzterítékét szinte teljes egészében az autók ütik el, marad a disznó és némi kis apróvad vadászat, de abból is a legtöbb a rókales, és nem kell neki
a parasztokkal meddő vitákra pazarolni azt az idejét, ami alatt pénzt tud keresni az üzletében, ráadásul sokkal kevesebb idegességgel.
Lassan ez fog hozzánk is begyűrűzni, ebben egészen biztos vagyok, ha először nem is ilyen drasztikus formában...habár ki tudja Vállat von

Szerintem nem lassan, hanem már itt van. Több fizetővendégem van aki felmondta a tagságát, és átment bérvadászba, hogy miért???Társaságon belüli szarság, magas tagdíjak semmiért, földtulajokkal való  nem egyezés. Emelem
Naplózva
Tony
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1569



« Új üzenet #706 Dátum: 2018. Január 14. - 21:23:02 »

Nem egészen, falközé taposott tömegtakarmány a mi nem cirokfélékből van....

A szilázs.

 Emelem
Naplózva

"Az erdő az én templomom."
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #707 Dátum: 2018. Január 14. - 21:31:43 »

A szilázs.

 Emelem
Banya... meg félre olvastam, elnézést. Emelem
Naplózva
Cudar
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 44


« Új üzenet #708 Dátum: 2018. Január 23. - 12:35:13 »


A jelenlegi törvényi keretek elég sok kötelmet osztanak a mezőgazdálkodóra is.


Ezek a kötelezettségek a gyakorlatban mit takarnának?

Mert ami segíthetne, az 5 méteres védősáv vagy alacsonyabb, vadászható kultúra vetése csak erdősült terület mellett lenne kötelező.
Azt a másfél négyzetmétert, amit egy vadkáros les elfoglal a föld szélén, azt minden gazda szó nélkül eltűri (csak útba ne legyen!), de ezen felül szerintem semmi mással nincs segítve törvényi oldalról a vadászatra jogosult.

Nálunk pl. egy helyen (nem erdő mellett) az "alacsony" kultúrnövény akkora gazban volt, hogy a szomszédos kukorica táblába jobb belátás nyílt, a vetés után a mezsgyére kirakott Armacol-t tartó karók nagy részét a gazda sikeresen kisorközművelőzte, és betakarításkor a 6 hektárra kitett 3 mobil les közül kettőt feldöntött...
A karókat, meg a megvadászást esélytelenné tévő dudvát mindkét bejárás alkalmával jeleztem a hivatalos vadkárbecslőnek, aztán a végén mégis lett egy akkora kifizetendő számlánk, amiért már megérte termelni.

Én úgy látom, hogy az előírt "jó gazda gondossága" és a "minden tőle telhető" az mifelénk kimerül az erőteljes marok-tartásban.  Fejvakarás
Ami a legrosszabb, hogy aki eddig még nem tartozott a "problémás" gazdák közé, azt is megfertőzi az "én vetek, ti meg majd fizettek" hozzáállás. Rííí

Naplózva
ptomi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 114


« Új üzenet #709 Dátum: 2018. Január 23. - 13:29:14 »

de ezen felül szerintem semmi mással nincs segítve törvényi oldalról a vadászatra jogosult.

Vtv.79. §448 (1) A föld használója a vadkárok, valamint a vadban okozott károk megelőzése érdekében köteles

a) a vadkár elhárításában, illetve csökkentésében a vadászatra jogosulttal egyeztetett, és a károk elhárítására vagy csökkentésére alkalmas módon közreműködni;

b) a károsodás vagy a károkozás veszélye esetén a vadászatra jogosultat haladéktalanul értesíteni és tájékoztatni;

c) a károkozás csökkentése érdekében közvetlenül az erdősült terület mellett található, mezőgazdasági tábla esetén gondoskodni arról, hogy az erdősült terület szélétől legalább 5 méter szélességben olyan mezőgazdasági kultúra kerüljön termesztésre, amely magassága alapján lehetővé teszi az erdőből kiváltó vad észlelését és vadkárelhárító vadászatát;

d) az általa szakszerű agrotechnológiával művelt, a vad általi károkozás ellen a tőle elvárható mértékben és módon védett területeket a kritikus időszakokban ellenőrizni;

e) nagy értékű növénykultúra esetében, illetve a fokozottan vadkárveszélyes területen fokozottan közreműködni a vadkár megelőzése és elhárítása tekintetében;

f) a vadállomány kíméletéről megfelelő eljárások alkalmazásával gondoskodni;

g) a mezőgazdasági tábla esetén hozzájárulni, hogy a vadászatra jogosult ideiglenesen, vadkárelhárító vadászatok célját szolgáló berendezéseket létesítsen, ha a létesítés és fenntartás költségeit a vadászatra jogosult fedezi;

h) apróvadas vadászterületen az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott táblák kaszálása során vadriasztó láncot vagy egyéb, hanghatáson alapuló vadriasztó eszközt használni.

(2) A föld használója jogosult a vadállomány túlszaporodása miatt a vadászati hatóságnál állományszabályozó vadászat elrendelését kezdeményezni.

(3) Ha a föld használója e törvény szerinti, rendes gazdálkodás körébe tartozó közreműködési kötelezettségének szakszerű és a károk elhárítására, csökkentésére alkalmas módon az (1) bekezdés a)–g) pontjaiban foglaltak szerint nem tesz eleget, a vadkárt a föld használójának a terhére kell figyelembe venni.

(4) Ha a föld használója vadkár igényét érvényesíteni kívánja, úgy az adott növénykultúrában keletkezett vadkárra vonatkozó – a miniszter által rendeletben megállapított – bejelentési határidőn belül az észlelést követően, legfeljebb 15 nap elteltével – az egyes növénykultúrákra meghatározott bejelentési időszakban – köteles azt a vadászatra jogosultnak írásban bejelenteni.
 Emelem
« Utoljára szerkesztve: 2018. Január 23. - 14:41:35 írta Sakac » Naplózva
Cudar
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 44


« Új üzenet #710 Dátum: 2018. Január 23. - 15:07:40 »

Köszi ptomi, ez eddig rendben.

A "c" pontot írtam, kicsit fájó, hogy csak a tényleges erdőre vonatkozik, az összes többi esetleges vadbúvó csak a fokozottan veszélyes, tehát az 5 métert nem igénylő kategória.
A "b" és "g" pont is egyértelmű.
Ami kellene, az a konkrét példa, az "a", "d", és "e" pont esetében...

Nálunk ez éven úgy 5 millió ft. lesz/van kifizetve, és a károsultak közül csak egyetlen gazda volt, aki a 6 hektár körüli erdőszélre vetett kukoricájába vett egy ultrahangos vadriasztót. Az sem sokat ért, de legalább megpróbálta. Mindenki más csak a markát tartja.
Naplózva
ptomi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 114


« Új üzenet #711 Dátum: 2018. Január 23. - 16:25:21 »

Vhr. 826/A. (2) A Vtv. 79. § (1) bekezdés e) pontjának alkalmazásában fokozottan vadkárveszélyes területnek minősül az a mezőgazdasági művelés alatt álló tábla, amelynek szegélye 40%-ot meghaladóan

a) erdő, nádas művelési ágba vagy műveléssel felhagyott, a vad elrejtőzését lehetővé tevő, egyéb művelési ágba tartozó területtel határos, vagy

b) más mezőgazdasági művelés alatt álló táblával határos és a tábla fekvése szerinti vadászterület erdősültsége meghaladja a 30%-ot.

Sajnos nem jellemző a gazdákra az együttműködés... Azért van rá példa: nálunk volt olyan, amelyikkel "online" kapcsolatban voltam, mert abban egyeztünk meg, hogy szólok, ha az ő kukoricavetésénél nem lesz senki este, vagy hajnalban. Olyankor kiment autóval vagy traktorral és lámpázott, meg ott rádiózott. Reggel hívott, hogy hány disznóra lámpázott rá... Emelem
Naplózva
Győző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301


« Új üzenet #712 Dátum: 2018. Január 25. - 20:46:30 »

Köszi ptomi, ez eddig rendben.

A "c" pontot írtam, kicsit fájó, hogy csak a tényleges erdőre vonatkozik, az összes többi esetleges vadbúvó csak a fokozottan veszélyes, tehát az 5 métert nem igénylő kategória.
A "b" és "g" pont is egyértelmű.
Ami kellene, az a konkrét példa, az "a", "d", és "e" pont esetében...

Nálunk ez éven úgy 5 millió ft. lesz/van kifizetve, és a károsultak közül csak egyetlen gazda volt, aki a 6 hektár körüli erdőszélre vetett kukoricájába vett egy ultrahangos vadriasztót. Az sem sokat ért, de legalább megpróbálta. Mindenki más csak a markát tartja.

Az "a" pontnál szerintem a vadászatra jogosult mondja meg hogy milyen eszközökkel tudja elhárítani és csökkenteni a vadkárt és ebben az esetben a szükséges mértékben közreműködik a gazda. Pl.: ha elég a les kihelyezés és őrzés akkor engedi a les kihelyezését oda ahová a jogosult kéri, ha villanypásztorral lehet csak védekezni akkor engedi a villanypásztor felállítását közreműködik benne és fenntartásában is.
A "d" pontnál pl.: kukorica vetésről értesíti a társaságot és  nem akkor szól amikor betakarításra kerül a sor hogy kitúrták a vetést és azért nincs kukorica a táblán, nem azért mert nem vetette el.
Az "e" kukorica vetőmagot termelek ennek 10-szerese az értéke a takarmányénak vagy nagy értékű ipari fa ültetvényt hozok létre akkor az mindenképpen szerintem ebbe tartozik mert itt a vadkár értéke is többszöröse a megszokottnak.
Naplózva

A róka, sakál és a farkas az erdész és mezőgazdász legjobb barátja.
Cudar
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 44


« Új üzenet #713 Dátum: 2018. Január 30. - 17:42:30 »

Amint látom, nem könnyű kérdéseket vetettem fel, mert egy hét alatt összesen ketten próbáltak válaszolni.
Nekik köszönöm, ha esetleg valahonnan lesznek új infóim, megosztom veletek, mert ASP ide-vagy oda, szerintem sok helyen a vadkár kifizetések lesznek a későbbiekben is a legnagyobb kiadások.
Naplózva
Győző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301


« Új üzenet #714 Dátum: 2018. Január 30. - 18:57:53 »

Amint látom, nem könnyű kérdéseket vetettem fel, mert egy hét alatt összesen ketten próbáltak válaszolni.
Nekik köszönöm, ha esetleg valahonnan lesznek új infóim, megosztom veletek, mert ASP ide-vagy oda, szerintem sok helyen a vadkár kifizetések lesznek a későbbiekben is a legnagyobb kiadások.

Köszi  Emelem
Naplózva

A róka, sakál és a farkas az erdész és mezőgazdász legjobb barátja.
ptomi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 114


« Új üzenet #715 Dátum: 2018. Január 31. - 07:43:20 »

Amint látom, nem könnyű kérdéseket vetettem fel, mert egy hét alatt összesen ketten próbáltak válaszolni.
Nekik köszönöm, ha esetleg valahonnan lesznek új infóim, megosztom veletek, mert ASP ide-vagy oda, szerintem sok helyen a vadkár kifizetések lesznek a későbbiekben is a legnagyobb kiadások.

 Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #716 Dátum: 2018. április 09. - 20:13:02 »

Ez minek számít?    A mezőgazdaság károkozása a természetben, vadászatban?   

 https://zoom.hu/hir/2018/04/04/europat-okologiai-katasztrofa-fenyegeti-es-magyarorszag-ebben-vastagon-benne-van/
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #717 Dátum: 2018. április 09. - 20:55:30 »

Ez minek számít?    A mezőgazdaság károkozása a természetben, vadászatban?   

 https://zoom.hu/hir/2018/04/04/europat-okologiai-katasztrofa-fenyegeti-es-magyarorszag-ebben-vastagon-benne-van/

A francia demokrácia annyi sok szép vívmánnyal ajándékozta meg a világot, gondoljunk csak a guillotine-ra, hogy én bízom a csigaevők megoldják ezt is!
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #718 Dátum: 2018. április 10. - 00:35:57 »

A francia demokrácia annyi sok szép vívmánnyal ajándékozta meg a világot, gondoljunk csak a guillotine-ra, hogy én bízom a csigaevők megoldják ezt is!
"A francia demokrácia annyi sok szép vívmánnyal ajándékozta meg a világot,"-
két világháború,Tanácsköztársaság, Versailles, Trianon,Appenini-félsziget vízgyűjtő rendszere (Süd-Tirol), Weimári Köztársaság, II. Weimári köztársaság (Németország napjainkban). Mind csupa problémamegoldó ajándék.
De azért bízzál csak a csigaevőkben és a "Kotzenfresserekben"!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #719 Dátum: 2018. április 10. - 07:25:10 »

Csendben megjegyzem, hogy nem a francia kormány kért - és kapott - tavaly ősszel a neonikotinoid hatóanyagú, Unió szerte betiltott rovarölő csávázószerekre, szükséghelyzetre való hivatkozással használati engedélyt, hanem a magyar.
Időnként előremutatóbb volna magunkba nézni, mint a "vesztünkre esküvő ádáz hatalmak" ármánykodásán keseregni.   
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Oldalak: 1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: