Oldalak: 1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szántóvető  (Megtekintve 152766 alkalommal)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16589



« Új üzenet #690 Dátum: 2018. Január 13. - 22:20:50 »

Hogy hívták?
Merre dolgozott?
Ugyanúgy mint engem és Dél-Somogy volt a mozgáskörzete, Lábod, Kaszó, Herdehely. Mivel mostanában én is arrafelé működök, gyakran összefutok gazdálkodókkal akiknek becsült kárt.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #691 Dátum: 2018. Január 13. - 22:32:24 »

Ugyanúgy mint engem és Dél-Somogy volt a mozgáskörzete, Lábod, Kaszó, Herdehely. Mivel mostanában én is arrafelé működök, gyakran összefutok gazdálkodókkal akiknek becsült kárt.
Jó 15 évvel ezelőtt vadkározott nekünk egy Vörös vezetéknevű szakértő Somogyból, dr Novics bajai ügyvéd oldalán.
Jól megtermett alkatú, harcsabajszos, karakán kiállású ember volt, sokat tanultam tőle.
Előtte valahol tsz elnök is volt (talán Karádon?) nagyon a kisujjában volt a mezőgazdaság.
Csak nekem úgy rémlik, hogy László volt a keresztneve.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16589



« Új üzenet #692 Dátum: 2018. Január 13. - 22:46:36 »

Jó 15 évvel ezelőtt vadkározott nekünk egy Vörös vezetéknevű szakértő Somogyból, dr Novics bajai ügyvéd oldalán.
Jól megtermett alkatú, harcsabajszos, karakán kiállású ember volt, sokat tanultam tőle.
Előtte valahol tsz elnök is volt (talán Karádon?) nagyon a kisujjában volt a mezőgazdaság.
Csak nekem úgy rémlik, hogy László volt a keresztneve.

Nem ismertem. Apám az egyetemen dolgozott főműsoridőben, TSz elnök sosem volt. Vörös sok van Somogyban, a múlt századelőn Kaposfüred egyik fele Vörös volt, másik fele Kelemen... Vigyorog
A termet stimmel, a harcsabajusz nem...  Vigyorog
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Stefi
Vendég
« Új üzenet #693 Dátum: 2018. Január 14. - 08:35:37 »

Valakinek, lehet.
Csak borítékolható, hogy valamelyik fél nagyon rosszul fog járni, az pedig hosszú távon nem a jó kapcsolat záloga.
De amikor 2 hektár teljesen letaposott, lerágott, gyakorlatilag megsemmisített kukoricáér cserében felajánlanak (ultimátumként!)
1 db vaddisznót max. 60 kg tömeggel, aminek a jelenlegi értéke nem éri el a 10.000 ft-ot, ott van baj a fejekben gazdagon.
Aztán amikor a gazda (akinek eleg lett volna, ha emberként foglalkohnak vele és azt is elfogadta volna, ha elmondjak neki érthetően, hogy most miért nem tudnak fizetni, vagy miért csak egy kisebb összeget) kezében az igazságügyi szakvéleménnyel (ami 540eft kifizetendő kártérítésről szól, +perköltség és ha a jogerős ítélet ellenére nem fizetnek, akkor bukhatják a vadászati jogot) beballag a bíróságra, akkor egyből megtalálják (előtte kinyomták a telefinját, ha meg személyesen kereste őket, akkor letagadtatták magukat a családtagjaikkal) és ígérnek fűt-fát, csak ne legyen per....
Nyilván nem kell minddng szó nélkül hagyni.
A jelenlegi törvényi keretek elég sok kötelmet osztanak a mezőgazdálkodóra is.
De bele kellene már törődni, hogy a tsz-világot lassan 30 éve lehúzták a klozeton, kommunizmus sincsen, ingyen vadászat sem, és a jószándékú földhasználó hülyének nézése nem gazdaságos.
De ehhez még sok területnek nagyon fel kell nőnie.

Amikor együtt járják a határt és kárszakértő nélkül normálisan megegyeznek akkor a fentieket nem kell erőltetni . Miért nem lehet elképzelni azt hogy van normális gazda és van normális VT vezetőség és minden sallangot kihagyva megegyeznek . ( Mondjuk akkor a kárszakértő nem kap lófaxot se .)   Ez különösen azért lényeges mert ha hivatalosa fizetett vadkárról van szó az ugye "kétszeres büntetés" mert a következő évet úgy lehet csak kezdeni hogy az előző évi vadkárnak megfelelő összeg a letéti számlán van .  Akkor kezdődik a baj ha kivagyiságból személyes utálatból majd én megmutatom és a vadászok a gazda kötelességeit a gazda meg a vadászokét ismeri és kéri számon .     Emelem
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #694 Dátum: 2018. Január 14. - 09:13:19 »

Így van.
Silónak a teljes növényt felhasználják.
A szarvasmarha összetett gyomra (ahogy a szarvasféléké, és minden kérődzőé) egész jól bontja és feldolgozza a szár alkotóit, így az "emészthetetlen fos" értékes takarmány lesz az erjedés után.

A siló esetében az apróra vágott szár és levélmaradvány átmegy egy tejsavas erjedésen, ezáltal javul az emészthetősége.
Ettől függetlenül az összetett gyomor valóban képes egészen magas arányban megemészteni a silózatlan száraz kukoricalevelet is, részben még a szárat is.
Gyerekkoromban a kézi szecskavágó a falusi tehéntartó gazdák mindennapos eszköze volt. A kukoricaszárat levágták, összekötözték, és vagy az említett eszközzel összeaprítva,(akinek nem volt, az kisbaltával aprította) vagy csak úgy "natur" odavetették a jászolba. Utóbbi esetben a tehén inkább csak a levelet rágta le róla, a szárat aztán eltüzelték.
A tehénnek kell egy bizonyos mennyiségű ballaszt, meg rost az emésztéshez, tehát nem lehet csupán abrakkal, meg fehérjével jóltartani.
Ezért kell nyáron a legelőfű, vagy szálas zöldtakarmány, télen a széna, a siló, vagy szenázs a tehénnek.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #695 Dátum: 2018. Január 14. - 09:46:54 »

Szenázs az a zöldebb, nedvesebb széna amit báláznak és bevonják fóliával?  Vállat von
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #696 Dátum: 2018. Január 14. - 11:19:31 »

Amikor együtt járják a határt és kárszakértő nélkül normálisan megegyeznek
   
Ha ez lenne az általános gyakorlat, akkor nem lett volna 2017-ben 72 munkám, hogy a f@szomat majd elhagytam, térdig jártam a lábaim és fogytam közel 15 kilót  Ördög
És mindez úgy, hogy egy rakás megbízást és kirendelést egyszerűen nem tudtam elfogadni, mert így sem értem az egyéb dolgaim végére.
Lófaxt valóban nem kaptam érte, de legalább kurva jól megfizették a munkámat, és az is valami mostanában...legalább nekem nem kell sírnom, hogy milyen rossz dolgom van Nyihi

Ez különösen azért lényeges mert ha hivatalosa fizetett vadkárról van szó az ugye "kétszeres büntetés" mert a következő évet úgy lehet csak kezdeni hogy az előző évi vadkárnak megfelelő összeg a letéti számlán van . 
Büntetésnek nem tartom, legfeljebb ráébreszti a vadászatra jogosultakat arra a felelősségre, amit olyan lazán leráztak magukról 1996. óta.
Persze erre is létezik megoldás, az tuti, hogy az OVA adatai még soha nem tartalmaztak olyan alacsony vadkártérítési számokat, mint ami a jövő évben lesz bennük Stoel

Akkor kezdődik a baj ha kivagyiságból személyes utálatból majd én megmutatom és a vadászok a gazda kötelességeit a gazda meg a vadászokét ismeri és kéri számon .     Emelem
Igen, nagyon sokan meglepődtek az elmúlt évben, hogy egyáltalán létezik olyan, hogy vadászati törvény.
Sőt, még meg is szoktak sértődni, ha ezt valaki érvként előhúzza, mint ha bűnt követne el vele.
Fáj, vagy sem, de bele kell törődni (azt le sem merem írni, hogy meg kell érteni), hogy az éves szinten 50-100 ezerért való vadászat ideje eltűnt a süllyesztőben.
A vadásztársadalom ebben a témában kicsit fáziskésésben van sajnos, valószínűleg kell hozzá egy komplett generáció sorbaállítása, hogy a kövületek is belássák, a mezőgazdálkodás egy stratégiai ágazat, sőt egyre inkább az lesz, ahogy a Föld népessége robbanás szerűen gyarapszik, a vadászat pedig olyan dolog, amit a nagy és döntő többség minden további nélkül ki tud iktatni az életéből, sőt a nagy többség már most inkább ellenzi, mint sem elfogadja azt.
A kiadott, aztán fénysebességgel visszarántott tájegységi tervek számai is ebbe az irányba mutatnak, olyan kevés lesz a kívánatos nagyvad állomány létszáma, hogy a golyóspuska elsütése trófeás nagyvadra 20-30-50 év múlva olyan úri kiváltsággá lesz, mint most mondjuk egy Tesla autó birtoklása, vagy egy yacht az Adrián. És nem Afrikában, hanem itt nálunk.
És senkire sem mutogathatunk, ebben nincs "eeemúúút nyóóócév", csak rajtunk múlott.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #697 Dátum: 2018. Január 14. - 11:48:43 »

    a golyóspuska elsütése trófeás nagyvadra 20-30-50 év múlva olyan úri kiváltsággá lesz, mint most mondjuk egy Tesla autó birtoklása, vagy egy yacht az Adrián. És nem Afrikában, hanem itt nálunk.
És senkire sem mutogathatunk, ebben nincs "eeemúúút nyóóócév", csak rajtunk múlott.


Nemrégiben valamelyik TV ben volt egy Ausztriai zergevadászat és a hivatásos elsorolta a közel 300 hektár (  Nem szól szám  ) bérleti díját , költségeit és az ezért lőhető vadak " mennyiségét " kis kakas , nagy kakas , (kétévente ) zerge bak stb .  Horror árak jöttek ki egy vadra vetítve . Biztos erre felé tartunk , de még egy kicsit vadászunk ......      Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #698 Dátum: 2018. Január 14. - 12:00:08 »

   
Ha ez lenne az általános gyakorlat, akkor nem lett volna 2017-ben 72 munkám, hogy a f@szomat majd elhagytam, térdig jártam a lábaim és fogytam közel 15 kilót  Ördög


A vadkár szakértő is olyan mint az ügyvéd !  " MINDEGY , CSAK PER LEGYEN ! "   Stoel   Röhög   ( Egyébként meg komolyan - Nem akkor járna jól mindenki -kivéve a szakértőt- ha megegyeznének  !  S.Peti
Naplózva
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #699 Dátum: 2018. Január 14. - 14:17:35 »

Kukorica vetés utáni túrást, ha újra kell vetni, akkor egyszerűbb, mert az újravetés teljes költsége a kártérítés, ezt általában egymás között lejátsszák a felek.
Ha olyan a túrás, hogy mozaikosan, itt-ott beletúrtak, de nem érdemes újra vetni, akkor kelés után mintaterületes tőszámlálás van és az ad egy kárhányadot.
Ezt még korrigálni kell azzal a kísérletek során megállapított regenerációs tényezővel, amit a megmaradt növények pótolni tudnak a rendelkezésre álló tápanyag készletből,
és a végén kijön egy % szám, amit a betakarításkori mennyiséghez viszonyítva kell értékelni.
Tehát pl. van 10% kitúrt tő, ami a gyakorlatban 5% konkrét terméskiesést jelent, a betakarításkor van 11t/ha termés, akkor az a termés 95%-a és az elmaradt termés 0,579t/ha.
Siklókukoricában szintén mintateres mérés van, 75 cm sortáv esetén 13,33 m sorhosszokat jelölök ki, térképen előre megtervezett mintatér sorrenddel, GPS-szel haladva.
A mintatéren megszámolom a látható összes növényt, ami a termés szempontjából számításba jöhet (a rágott, csonkolt, csőhiányos növényeket és a jól kivehető gyökér torzsákat is), ebből lesz egy tő/ha számom a végén.
Megszámolom a károsított növények számát, a teljes károsított növényt 1 db-nak, a cső felett elrágottat 0,5 db-nak, a csőhiányost 0,8 db-nak véve összesítem. Ez adja a kárhányadot. Termésbecsléshez minden mintatéren a talajszint felett levágok 5 db nem károsított növényt, asztalos szorítócsipesszel összefogom őket és húzós mérlegen lemérem.
Szemes árukukoricánál ugyan ez a módszer, csak a termésbecslés a gyűjtött csőminták alapján történik.
Napraforgó ugyan az, mint a kukorica.
Szójánál nem mindegy, hogy duplagabonára vagy akár 40-60 cm-re van-e vetve, ahol jól látható és mérhető sorok vannak, vagy gabona távra vetik, ahol nincsenek sorok.
Előbbinél a sortávnak megfelelő hosszban kijelölt mintatér a mérés alapja, utóbbinál a négyzetméteres keret.
A kár mértékéről még csak annyit, hogy dolgozom egy magángazdaságnak, akik nagyban állítanak elő szója vetőmagot. Annak az ára 200-240eFt/t és nem ritka a 3,8-4 t/ha termésük.
A szarvasok pedig valamiért igen szeretnek az érésben lévő szójában tombolni. Hogy miért kedves nekik, azt nem tudom, de képesek egyetlen éjszaka több hektárt a földdel egyenlővé tenni.
Voltam olyan helyen, ahol a vezértehén többször kinézett az erdőből, hogy ott vagyok-e még, aztán amikor még világosban kora este elhagytam a pályát és visszatávcsöveztem egy híd magaslatáról, már közel száz szarvas volt a 40 hektáros táblában. Ilyen helyen nagyon gyorsan pörögnek a számlálón a milliós tételek.
Repcében előzetes felmérésben a tél közepén mért tő/ha a legstabilabb kiindulási alap. Aztán kora- és késő tavasszal 1-1 szemlét szoktam tartani, amikor először értékelni lehet az áttelelést, majd azt, hogy a megmaradó tövek hány %-ban képesek benőni a szabad helyeket. Ha legalább 7-8 tő stabilan megmarad/m2, akkor nem lehet nagy baj. Ha ennél kevesebb, akkor jön a becslés, hogy a m2-es keretet rátéve, annak hány%-át borítja növény, és mennyi a kopaszon maradt terület? Ezt a már leírt korrekciós számmal érdemes számolni, mert akkor járunk valahol az igazság környékén.
Repcénél, szójánál és még gabonánál is, a legjobb, ha a táblán belül ki ehet alakítani kontrollparcellákat, akár stabil kerítéssel, akár villanypásztorral és azokat külön betakarítva kapjuk a legpontosabb eltérést, de ehhez nagy üzemméret kell és fogadókészség a gazdálkodó részéről.
Ennek a mintaterületes felmérési módszernek az alapja a kellő számú minta és a nagyon fegyelmezetten betartott módszertan.
Mivel az egész matematika, aminek az alap számait az ember szolgáltatja a mérések alapján, így a leggyengébb láncszem is maga az ember a rendszerben.
Ha adott táblaméretre pl. 35 mintatér van előírva, akkor az csak több lehet, kevesebb nem!
De nagyon túl sem szabad menni a szükségesség határán, mert nem olcsó játék a korrekt vadkárfelmérés, és a megrendelő pénztárcájával nem érdemes könnyelműen bánni.
Már, ha a vadkárszakértő a jövőben is munkára számít a nagyérdemű kundschafttól.
Aztán van amikor olyan felkérés érkezik, hogy csináljuk meg csak úgy tessék-lássék, fele mintatérrel a spórolás miatt, aztán majd valahogyan megegyezünk.....ilyent nem vállalok.
Ahogyan olyant sem, ahol előre közli a gazda, hogy ha XX% feletti kárt hozok ki, akkor nem lesz hálátlan.... Nem
De néha vadászati meghívást kell visszautasítanom, mert ugyan ezt szeretné a vadászatra jogosult is, nyilván egy kisebb kárhányadért...szintén  Nem
Ilyenkor leszögezem, hogy amit most mondott, az ugye nem is hangzott el, mert ellenkező esetben a törvény engem arra kötelez, hogy vesztegetés kísérlete miatt megtegyem a feljelentést. 
Ettől függetlenül szeretem ezt a munkát csinálni, mert úgy érzem, hogy van értelme, néha kicsit oldja a feszültséget a felek között, ha részrehajlás nélküli számokat kapnak.
Persze mindig lesznek elégedetlen ügyfelek is, mert parasztnak túl sok, vadásznak túl kevés vadkárt lehetetlen kihozni a végére Vigyorog
A témában ajánlom beszerzésre a Dr. Király István és Dr. Marosán Miklós által kiadott "Szántóföldi növények vadkár- és termésbecslése" könyvet.
Ez eredendően a tervezett vadkárprotolkoll törvényi alapjaként készült munka, ami aztán magánkiadásban szakkönyvként kellett napvilágot lásson, mivel a törvényalkotói szándék
miatt nem került egységes eljárás meghatározásra.
A könyvben leírt módszerek és adatok hosszú kísérletek eredményeit tartalmazzák, több nagy Mg. üzemegység segítette a létrejöttét, teret adva a módszerek kidolgozásának, rengeteg adattal és területtel, türelemmel segítve a munkát. Hozzájárulva ahhoz, hogy a "felállunk a platóra és belenézünk a táblába, aztán jól megegyezünk valamiben és adunk még rá egy borjút disznóvágáskor" saccolástól eljusson a történet egy mérésekkel megalapozott matematikai becslésig, aminek a végeredménye a konkrét visszamérések alapján a korábbi mérhetetlen szélsőértékű módszerekhez képest akár pár %, de mindenképp +/- 10-15 % alá hozta be a becslési pontosságot.   
Zajlanak kísérletek modern drónra szerelt speciális kamerás felvételekkel is, ennek a használhatósága még sok kérdést vet fel, de érdemes vele foglalkozni, mert lesz ugyan olyan munka, amit soha nem lehet a terepi, talajszinten végzett kézi módszerek nélkül elvégezni, de van amiben többen látjuk benne a fantáziát, pl a repce korrektebb felmérésénél, ahol jó lenne elrugaszkodni a kontrollparcellás dologtól egy egyszerűbb módszer irányába, ha az tényleg kielégítő pontosságú és megbízható eredményeket ad.
De ehhez még sok összehasonlító szinkronmunka és komoly szoftveres fejlesztés van hátra.


Szép mesterség ez.
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #700 Dátum: 2018. Január 14. - 15:08:13 »

Egyébként meg komolyan - Nem akkor járna jól mindenki -kivéve a szakértőt- ha megegyeznének  !  S.Peti

De.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #701 Dátum: 2018. Január 14. - 15:39:05 »

Szenázs az a zöldebb, nedvesebb széna amit báláznak és bevonják fóliával?  Vállat von

Igen.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #702 Dátum: 2018. Január 14. - 16:10:57 »

A vadkár szakértő is olyan mint az ügyvéd !  " MINDEGY , CSAK PER LEGYEN ! "   Stoel   Röhög   ( Egyébként meg komolyan - Nem akkor járna jól mindenki -kivéve a szakértőt- ha megegyeznének  !  S.Peti
Tudod: kurvát baszással, ügyvédet perrel fenyegetni hiábavaló időtöltés  Ördög

Mindig, még a leg-elmérgesedettebb helyzetben is megkísérelem a felek között létrehozni az egyességet.
Semmi kedvem sincs bíróságra járni.
Sajnos nem mindig sikerült.
Amíg emberek lesznek mindkét oldalon, addig azt hiszem, hogy lesz munkám.
Mert a kapzsiság mindkét oldalon sok esetben jelen van.
Ráadásul nagyon sok esetben ott, ahol nem is számítanék rá.
A legmocskosabb cigánykodást olyan helyen éltem meg, ahol mind a két fél nagy földtulajdonos és vadászatra jogosult is egyaránt.
Olyan tipikus mai földesurak Nem
A legutolsó büdös cigánykurvákba több empátia és kultúra szorult, mint abba két milliárdos bunkóba.
A végén, a közel kétmilliós kártérítésnél 700 forinton vitatkoztak negyed órán át vita  én meg inkább elsüllyedtem volna,
hogy ennek a mocsoknak a tanúja kellett legyek  Suicide

Jó pár visszatérő német és osztrák vendégünk van/volt már, akik felmondták az otthoni területbérletüket, mert irreális összegbe került a végén nekik a vadászat.
Thomas barátom kiszámolta, hogy ha minden évben eljön 4-5 alkalommal hozzánk, lő egy 9-10 kilós érmes és egy 5-7 kilós selejt gímbikát, egy 4+-os kapitális dámbikát, mellé 1-2 kisebb selejtet,
15-20 gím-dám tarvadat és disznót vegyesen, 5-10 bakot válogatás nélkül, ahogy sikerül 150 és 500 gramm között, akkor is jobban jár anyagilag mint otthon a 250 ha-os bérleményén, ahol a gím
csak váltóvad, az őzterítékét szinte teljes egészében az autók ütik el, marad a disznó és némi kis apróvad vadászat, de abból is a legtöbb a rókales, és nem kell neki
a parasztokkal meddő vitákra pazarolni azt az idejét, ami alatt pénzt tud keresni az üzletében, ráadásul sokkal kevesebb idegességgel.
Lassan ez fog hozzánk is begyűrűzni, ebben egészen biztos vagyok, ha először nem is ilyen drasztikus formában...habár ki tudja Vállat von
Vadásszunk amíg még lehet Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #703 Dátum: 2018. Január 14. - 19:06:01 »

Én a legjobb indulattal sem mondhatom, hogy értek a mezőgazdasághoz, de úgy gondolom, a silókukoricát teljes egészében felhasználják az árú kukoricának meg csak a termését!  Vállat von
Így van.
Silónak a teljes növényt felhasználják.
A szarvasmarha összetett gyomra (ahogy a szarvasféléké, és minden kérődzőé) egész jól bontja és feldolgozza a szár alkotóit, így az "emészthetetlen fos" értékes takarmány lesz az erjedés után.
Így igaz, bár a siló értékét a benne található kukoricaszem arány határozza meg.
Szerintem egy valóban profi szarvasmarha tartót kérdezzetek meg az ügyben.....
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #704 Dátum: 2018. Január 14. - 19:08:58 »

Szenázs az a zöldebb, nedvesebb széna amit báláznak és bevonják fóliával?  Vállat von
Nem egészen, falközé taposott tömegtakarmány a mi nem cirokfélékből van....
Naplózva
Oldalak: 1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: