Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 51   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szántóvető  (Megtekintve 152962 alkalommal)
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #45 Dátum: 2012. Február 22. - 14:51:49 »

A házidisznó témához!

A disznó tartási költségét azért lehet jelentősen csökkenteni zöldlucernaetetéssel, mezőgazdasági melléktermékek etetésével. Egyik barátom 20 ft-ért (/kg) vette most a télen a kukoricaocsut, ami 80-90 %-ban törtszemből állt. Természetesen szárazon, nem penészesen. Jó az a disznónak! És még lehetne folytatni a sort. De ha csak ezt a két tételt nézzük, már az is jelentős.
Vaddisznónál ott van a vágóhídi hulladék, egyéb friss állati hulla, stb. ,mert állati fehérjére szüksége van.Hullott gyümölcs, különböző ocsuk és a zöld!

Nem a Purinászsákból kell etetni, mert akkor hamar le lehet húzni a rolót!
Naplózva

Erdő az én templomom...
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #46 Dátum: 2012. Február 22. - 14:59:00 »

Az biztos, hogy csökkenti a költségeket a melléktermékek etetése, de akkor nem 5 kilóból lesz egy kiló hús, hanem cca nyolcból. Nagyüzemben 3 kiló takarmány / kg súlygyarapodás már "csak" átlagos, úgyhogy lineárisan nem csökken az előállítási költség. Hollandiában 2,5 kilónál járnak
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #47 Dátum: 2012. Február 22. - 14:59:33 »

Egyik barátom 20 ft-ért (/kg) vette most a télen a kukoricaocsut, ami 80-90 %-ban törtszemből állt. Természetesen szárazon, nem penészesen. Jó az a disznónak!

Pár hónapig. Késő télen, tavasszal már kockázatos, mert hajlamos a megromlásra. Az egyik vadásztársnak pár éve több tucat birkája döglött meg, aztán a boncolásnál kiderült, hogy valószínűleg a törtszemben elindult folyamatok okozták. A teljes értékű szemet védi a levegőtől a sárga burok, a törtszemet nem. Többek között ezért is van a kukoricaszabványban korlátozva a törtszem aránya.
Ugyanez igaz akkor is, ha szóróra visszük ki - hogy kicsit azért vadászati témakört is érintsünk.  Ördög
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #48 Dátum: 2012. Február 22. - 15:20:29 »

Az biztos, hogy csökkenti a költségeket a melléktermékek etetése, de akkor nem 5 kilóból lesz egy kiló hús, hanem cca nyolcból. Nagyüzemben 3 kiló takarmány / kg súlygyarapodás már "csak" átlagos, úgyhogy lineárisan nem csökken az előállítási költség. Hollandiában 2,5 kilónál járnak
Ez elmélet, a gyakorlat engem igazol...

Hidd el, "valami" közöm van hozzá.

A kicsiben történő állattartás sok olyat enged meg, amit nagyüzemben nem tudsz megoldani akár több ezer sertésre.
Naplózva

Erdő az én templomom...
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #49 Dátum: 2012. Február 22. - 15:29:04 »

Pár hónapig. Késő télen, tavasszal már kockázatos, mert hajlamos a megromlásra. Az egyik vadásztársnak pár éve több tucat birkája döglött meg, aztán a boncolásnál kiderült, hogy valószínűleg a törtszemben elindult folyamatok okozták. A teljes értékű szemet védi a levegőtől a sárga burok, a törtszemet nem. Többek között ezért is van a kukoricaszabványban korlátozva a törtszem aránya.
Ugyanez igaz akkor is, ha szóróra visszük ki - hogy kicsit azért vadászati témakört is érintsünk.  Ördög

Az biztos, hogy rövidebb ideig eltartható. Eleve a liszt, a maghéj, pelyva jobban beszívja a légnedvességet. De így is fél évig gond nélkül is eltartható! Egyszerű érzékszervi vizsgálattal eldönthető a fogyaszthatóság és a tisztaság kérdése is.

Egy külföldi vadtartót különben az vitt a csőd szélére, hogy  tele volt gyommagokkal az olcsón megkapott szemestakarmány (pl. Csattanó maszlag), jópár értékes tenyészállata feldobta a pacskert.

Viszont attól még, hogy mellékterméket használ fel az ember, az nem azt jelenti, hogy az rossz minőségű! A sz.r takarmány a legdrágább...
Egyik munkahelyemen a főnököm 900 Ft-ért vett (régebben) nagy körbálás lucernát..."kicsit" penészes, - mondta.  Fej a falba

Utána kb. 50 000 Ft-ban volt a kezelés, és heteimbe került még lábraállítottam egy értékes tenyészbikát!
Naplózva

Erdő az én templomom...
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #50 Dátum: 2012. Február 22. - 15:38:37 »

Ez elmélet, a gyakorlat engem igazol...

Hidd el, "valami" közöm van hozzá.

A kicsiben történő állattartás sok olyat enged meg, amit nagyüzemben nem tudsz megoldani akár több ezer sertésre.

Én nem vonom kétségbe, de a nagyüzemi gyakorlatról van némi fogalmam testközelből (a kisüzemiről is)
Naplózva
Dudu
Tacskós
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 328



« Új üzenet #51 Dátum: 2012. Február 22. - 16:01:34 »

Bérelt földön, de gondolom nem bérmunkában. És nem 20 AK alatti  Kacsint

Bérelt földön igen. De azért azt is tegyük hozzá, hogy 50 hektáron már nem mindent bérmunkába csináltat a gazda. Leginkább csak a betakarítás szokott bérmunkában menni ilyen üzemnagyságnál, legalábbis felénk. És mivel ezen kívül minden egyéb műveletet meg tud oldani saját géppel, így a haszna is nagyobb, nem kell bérbe csináltatni minden műveletet.
Biztosan szerepe van ennek abban is, hogy itt a mezőföldön jó minőségűek a termőtalajok, de a 120 mázsa feletti kukorica az idén sem volt ritka, és nem csak tábla, hanem üzemi szinten is volt ilyen! 6000 Ft körüli áron adott túl rajta legtöbbje. Szóval azért sírva ne fakadjunk  Nem szól szám
Annyit szeretnék még mondani, hogy ha gyengébb adottságú a talaj, és esetleg a technológián is spórol, akkor is lehetett neki 50-60 mázsa hektáronként, ami 5000 ft- al számolva 250-300 ezer Ft. között van. És annyiból már ki lehet hozni simán 100 ezer Ft tiszta hasznot. És ebben nincs benne a támogatás.....
Biztos, hogy nem minden évben ilyen magas a termény ára, de valljuk be őszintén, hogy pl. a kukoricának nem valószínű hogy mostanában újra 1500 ft lesz mázsája......
És attól tartok, a magas terményárnak is a vad issza meg a levét.
Naplózva

Dávid
Dudu
Tacskós
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 328



« Új üzenet #52 Dátum: 2012. Február 22. - 16:02:40 »

Az idei kukoricás év extraprofitot termelt, aki most is sír az nem őszinte.

 Igen  Wave
Naplózva

Dávid
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #53 Dátum: 2012. Február 22. - 18:04:08 »

Én nem vonom kétségbe, de a nagyüzemi gyakorlatról van némi fogalmam testközelből (a kisüzemiről is)

Csodálkozom, hogy ez egyáltalán vita tárgya lehet. Egy kisgazdaságban tudsz lucernát, csalánt kaszálni a disznóknak, hullott gyümölcsöt adni, a szemestakarmány jelentős részét ki tudod váltani jó minőségű ocsúval (kukorica, búza, borsó, arról nem is szólva, ha van saját termesztésű kukoricád és a szétcseszett szárított kukorica helyett jó minőségű csöves kukoricát tudsz etetni. A háztartási maradékokról nem is beszélve (bár ez nem egy jelentős tétel).
A disznód, ha jól tartod, mozog, napon van, húsának víztartalma kevesebb, mint a vizes husú szar kutricás disznónak. Tehát 1 kg vizes nagyüzemi hús nem felel meg 1 kg háztáji disznóhúsnak.

De abbahagyom már...de azért az megfontolandó, hogy a mezőgazdasági melléktermékeket nagyon hasznosan fel lehetne használni a vadetetésben is (pl. borsós-napraforgóocsús-zabos...takarmány jobb agancsfelrakást eredményezne az őzeknél is, mint az odakupacolt kukorica, az emésztésélettani veszélyekről nem beszélve.  Ez utóbbi a Radírpók miatt. Ördög
Naplózva

Erdő az én templomom...
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #54 Dátum: 2012. Február 22. - 18:14:57 »

Nem kellene visszatérni a vadászathoz?

A kialakult helyzetet szemlélve tisztelettel javaslom a már létező "kertészkedjünk" topik mintájára a "sertéskedjünk" című megnyitását!  Vigyorog
 Stoel

(Vagy valami hasonlót, de komolyan! Nekem sikerült azért ebből az eszmecseréből is tanulni ezt-azt.)
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #55 Dátum: 2012. Február 22. - 18:17:19 »

A kialakult helyzetet szemlélve tisztelettel javaslom a már létező "kertészkedjünk" topik mintájára a "sertéskedjünk" című megnyitását!  Vigyorog
 Stoel
(Vagy valami hasonlót, de komolyan! Nekem sikerült azért ebből az eszmecseréből is tanulni ezt-azt.)
Már zajlanak róla a többpárti egyeztetések  Kacsint
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #56 Dátum: 2012. Február 22. - 18:49:02 »

Nem kellene visszatérni a vadászathoz?

Az én tavalyi disznóm ,  vaddisznó - mangalica - csüngőhasú keverék volt ... !   Vigyorog Vigyorog Vigyorog

 Emelem
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #57 Dátum: 2012. Február 22. - 19:39:49 »

Az én tavalyi disznóm ,  vaddisznó - mangalica - csüngőhasú keverék volt ... !   Vigyorog Vigyorog Vigyorog

 Emelem
Meg is lőtte a böllér! /ez már majdnem vadászat/ Stoel
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #58 Dátum: 2012. Február 22. - 19:41:29 »

A kialakult helyzetet szemlélve tisztelettel javaslom a már létező "kertészkedjünk" topik mintájára a "sertéskedjünk" című megnyitását!  Vigyorog
 Stoel

(Vagy valami hasonlót, de komolyan! Nekem sikerült azért ebből az eszmecseréből is tanulni ezt-azt.)
Na, ti csak ne disznólkodjatok...
Majd a Boar Wildboar  Ördög Ördög Ördög
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #59 Dátum: 2012. Február 22. - 21:35:51 »

Csodálkozom, hogy ez egyáltalán vita tárgya lehet. Egy kisgazdaságban tudsz lucernát, csalánt kaszálni a disznóknak, hullott gyümölcsöt adni, a szemestakarmány jelentős részét ki tudod váltani jó minőségű ocsúval (kukorica, búza, borsó, arról nem is szólva, ha van saját termesztésű kukoricád és a szétcseszett szárított kukorica helyett jó minőségű csöves kukoricát tudsz etetni. A háztartási maradékokról nem is beszélve (bár ez nem egy jelentős tétel).
A disznód, ha jól tartod, mozog, napon van, húsának víztartalma kevesebb, mint a vizes husú szar kutricás disznónak. Tehát 1 kg vizes nagyüzemi hús nem felel meg 1 kg háztáji disznóhúsnak.

De abbahagyom már...de azért az megfontolandó, hogy a mezőgazdasági melléktermékeket nagyon hasznosan fel lehetne használni a vadetetésben is (pl. borsós-napraforgóocsús-zabos...takarmány jobb agancsfelrakást eredményezne az őzeknél is, mint az odakupacolt kukorica, az emésztésélettani veszélyekről nem beszélve.  Ez utóbbi a Radírpók miatt. Ördög

Pár gondolat, csak úgy csapongva.
Idén már volt helyem, egy betonfödémes százas istálló padlása. A téli szórókra szánt kukoricát nem száríttattam, hanem olyan 5 centi vastagon elterítettük, aztán eleinte minden nap, aztán kétnaponta, majd egy héten egyszer vasgereblyével végighúzkodtam. Szépen kiszárad, ami maradt belőle, azt pár hete felmertük hombárba.
Igaz, aratáskor is elég száraz volt nem érte el a 20 %-ot. Kicsit szemetesebb, mint a szárított és megrostált, de ez a szórón nem téma, a beltartalma viszont biztosan jobb és főleg olcsóbb.
Ha lesz csőtörőm, csövesen fogom szárítani, egyelőre nincs, ezért kombájnoltuk.

Abban teljesen igazad van, hogy az a disznó, ami változatos zöldtakarmányt, gyümölcsöt is eszik, nem csak a tudományosan megkevert monodiétán hízik, más minőségű húst nevel. Nem kell nagy dolgokra gondolni, ahogy mondod, pl. a csalán. Gyerekkoromban a háziállat nevelés alaptakarmánya volt.
Megvágták, rászórták a darált abrakot, megkeverték aztán ment disznónak, kacsának, libának.
Az állattartók kertjének egy részében mindig volt lucerna. Elkezdte a végén vágni a gazda, minden délután néhány kaszavágást, amit aznap frissen megetetett disznóval, baromfival. Mire a végére ért, az eleje már újra sarjadt.
Fontos volt az is, hogy a disznó minden este fusson egyet az udvaron. Amíg a gazda az ólat almolta, a disznó szaladgált egyet.
Ilyenféle állattartásnak lenne értelme napjainkban is. Nem azért mert lényegesen olcsóbb húst kapna a gazda, hanem mert más minőséget.
Annak, hogy táppal hizlaljon, nem sok teteje van, mert a végeredmény ugyanaz lesz, mint a futószalagos hizlaldában.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 51   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: