Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 51   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szántóvető  (Megtekintve 152955 alkalommal)
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #30 Dátum: 2012. Február 22. - 11:59:30 »

S.Fox  Emelem ! Fejvakarás ebben mi a meredek ? Nem jól számoltam ?  Emelem
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #31 Dátum: 2012. Február 22. - 12:01:08 »

S.Fox  Emelem ! Fejvakarás ebben mi a meredek ? Nem jól számoltam ?  Emelem

a 12000 Ft-ra gondoltam
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #32 Dátum: 2012. Február 22. - 12:01:55 »

Lacus, számoljunk egy kicsit.
Egy választási malac nagyjából 15 ezer.
Egy mázsa takarmány az áfásan 6000, ha van egy kis szerencséd. Ha nincs, akkor valamivel drágább.
Háztáji körülmények között  egy kiló húst 5 kiló takarmány alatt nem nagyon tudsz előállítani.
Tehát az egy mázsás elősúlyú hízód kb. 45 rugóban van, nem számoltam kiegészítőkkel, állatorvossal, ivóvízzel.
450 Ft/kg, nagyjából ennyi a jelenlegi piaci ára is, kis tételben.
Levágod, kibelezed, eldobod a csontokat, meg még sok mindent, nem lesz nagy pénzügyi csoda, majdnem ott vagy, mintha boltban vennéd. Legfeljebb a felvállalt munka, rizikó meg a szomszédok pörölése fejében tényleg olyan húst ehetsz, amilyet neveltél.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #33 Dátum: 2012. Február 22. - 12:10:30 »

Tisztelt Lajos  Emelem Láttam hirdetést 8000 ft db malac ,. Azt mondod kombájn-ról számlával 6000ft mázsája ?
Én 6kg tak. /1kg húst átlagot számoltam . Akkor szerinted jobb megvenni 280000 ft.-ért  a hentesnél  kobászt  Fejvakarás
Erre nem is gondoltam !
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9520


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #34 Dátum: 2012. Február 22. - 12:13:08 »

kombájn-ról számlával

Ez valami irónia lesz?
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #35 Dátum: 2012. Február 22. - 12:22:23 »

Voldemort Miért lenne irónia ? Termelőtől nem vehetek takarmányt ? Ezt nem tudtam bocsánat ,.  Stoel
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #36 Dátum: 2012. Február 22. - 12:39:42 »

Tisztelt Lajos  Emelem Láttam hirdetést 8000 ft db malac ,. Azt mondod kombájn-ról számlával 6000ft mázsája ?
Én 6kg tak. /1kg húst átlagot számoltam . Akkor szerinted jobb megvenni 280000 ft.-ért  a hentesnél  kobászt  Fejvakarás
Erre nem is gondoltam !

Lacus, a malac ára nagyon függ attól, hogy mennyire eladó. Elképzelhető, hogy már nagyon szorítja a gazdát a cipő és mindenáron szabadulna. Meg az sem mindegy, hogy milyen az a malac, valami jól fejlett "majdnemsüldő", vagy egy visszamaradt vakarék, szűk bőrrel. /A szűk bőr, az olyasmi, mint a Tiéd, meg az enyém. Minket még szopósmalac korunkban agyoncsaptak volna a füles lapáttal, mert kár lett volna belénk a drága takarmány, úgysem hízunk meg időben./
Nem kizárt a 8 ezres malacka sem, de nagy csodát azért attól ne várj.

Kombájn alól? Most mit mondjak erre? Nyári gabonát is rizikós, kukoricát meg pláne. Hol szárítod meg a kukoricát? Tisztítatlanul, rostálatlanul adod oda a jószágnak? Baromfinál még nem gond, mert kiválogatja, de disznónál azért nem kéne. Amit írtam, az a jelenlegi Áfa-s piaci ár, kicsit még barátságosan is számolva. Nagy tételben. Kicsiben, zsákolva ennél is drágább.
Azért is fals a számításod, mert egy 100 kilós élősúlyú disznóból nem lesz 100 kiló kolbász.
Vaddisznónál méregettem, 35-40 százaléka jött ki színhúsban a zsigerelt súlynak úgy, hogy az oldalascsontokat színhúsnak vettem. Ismétlem, nem élő, zsigerelt súly.
A házidisznó azért jócskán jobb kihozatallal rendelkezik, nem esik le belőle akkora súlyú bőr, meg talán a feje is kisebb valamivel a testéhez képest, de azt hiszem, ott sem lesz több 50 %-nál a színhús az élősúlyhoz képest. Abból sem mindből lesz kolbász, szárad is, fűszer iskell, füstölni is kell. stb. stb.



Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #37 Dátum: 2012. Február 22. - 12:49:57 »

Lajos 12q takarmánnyal számoltam . Jó esetben az kb ,. 180-200 kg -s disznó .
Persze függ milyen választási malacot sikerül venni . A másik megint csak szerintem ha picit tovább neveli az ember
akkor lesz jó érett húsa  Igen Én így tanultam az idősektől .
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #38 Dátum: 2012. Február 22. - 12:53:17 »

Mi úgy csináljuk, hogy veszünk egy 110 kilós hízót, úgy 45000-ért és abból csinálunk kolbászt. 1500 Ft/kiló bőven megállítja
Naplózva
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9520


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #39 Dátum: 2012. Február 22. - 13:05:43 »

Voldemort Miért lenne irónia ? Termelőtől nem vehetek takarmányt ? Ezt nem tudtam bocsánat ,.  Stoel

Ezt mondtam volna?

Irónia a kombájnosnál a számla tömb! Sőt, életszerű!
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #40 Dátum: 2012. Február 22. - 13:21:49 »

Újat kezdek, mert ha kiérek az üzenődobozból, nem látom az alját, aztán tele van hibával.
Nézd, én házidisznó kolbászra nem csináltam számításokat.
Szarvaskolbászra igen, egészen frisset. Kilónként 3000 alatt nem csinálnám meg eladásra.

Adott egy 45 kilós zsigerelt gím. Megveszem 700 ft/kg-ért.  
Megnyúzom, fejét, bőrét csontjait, nagyon csúnya véres húst, hártyát eldobom, marad 20-22 kg.
15 kiló megy kolbászba, a lábszár, pár szebb szelet meg az oldalas hűtőbe.
A kolbászhúsra jut 23.000 Ft szarvasbeszerzési költség.
Veszek hozzá 10 kiló lapockát, (10.000,-), meg 5 kg zsírszalonnát. (3000,-), bél, fűszerek újabb 3000,-.
39.000 Ft-nál tartunk alapanyagköltségben.
Ha magamnak csinálom, ugyebár hobbi, nincs munkadíj. De eladásnál az élőmunkával is számolni kell. Egy személy eldolgozgat ezzel 3 napot, egyet a szarvas előkészítésével, egyet a keveréssel, töltéssel, egyet a füstöléssel, számoljunk 15 e Ft munkadíjjal.
Kapunk 30 kiló nyerskolbászt. Amire megérik, lesz belőle 22-23 kg. Az 54 e Ft költséget elosztjuk 22 kilóval, kijön egy közel 2500 Forintos önköltség.
Feltételeztem, hogy húsdaráló, kolbásztöltő, rendfa, bontószék, edények, füstölő készen van, ezért nem számítunk fel semmit, a szarvas meg a többi magától kerül haza, tehát útiköltség sincs, a fűrészpor ingyen van, az edények, eszközök maguktól és ingyenesen elmosogatódnak.  
Lacus, összevetve mindent, nem olcsó a minőségi töltelékárú.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #41 Dátum: 2012. Február 22. - 13:37:12 »

Lajos 12q takarmánnyal számoltam . Jó esetben az kb ,. 180-200 kg -s disznó .
Persze függ milyen választási malacot sikerül venni . A másik megint csak szerintem ha picit tovább neveli az ember
akkor lesz jó érett húsa  Igen Én így tanultam az idősektől .

Biztos, hogy kolbásznak jobb, mint a mázsás, meg a malacvásárlás kilóra vetített költsége is alacsonyabb így. A másik oldala, hogy a hús-zsír arány azért jelentősen romlani fog, ekkora disznó azért jócskán tartalékol már. Ha zsírral főzöl, meg szereted a töpörtyűt, akkor ez persze nem gond.  Vigyorog
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #42 Dátum: 2012. Február 22. - 13:43:26 »

Lajos imádom ! A liba tepertőt is  Táncol Elismerem nagyon finom a szarvaskolbász ,
 de hosszú távon nekem száraznak tűnik .  Emelem
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #43 Dátum: 2012. Február 22. - 13:45:00 »

Ozmózisos , sejtüregi vízmegkötéssel , 1kg színhús nagyjából 1,4 kg a pulton . . . !  Nyihi  Kémiai vízmegkötést is alkalmazva , meg alig marad valami a tepsi alján . . . !   Ördög Ördög Ördög

 Wave Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #44 Dátum: 2012. Február 22. - 13:53:10 »

Elolvastam két nap termését, és látom, hogy rendesen elkanyarodtatok a témától! Nevelünk disznót, tartunk csirkét, bezzeg a haltenyésztésről egy szó sem esik. Pedig Széchenyi is leírta, hogy  kell etetni a disznót hallal, és a halat disznóval!  Ördög


Visszatérve a vadászat, a vad helyzetére, a legnagyobb problémát az "egyik napról a másikra való élésben", a bizonytalanságban látom. Anno egy nagybirtokos évtizedekre, generációkra gondolkodott előre, tervezett, és nem főzte meg az aranytojást tojó tyúkját. Mi az elmúlt pár emberöltő alatt megtanulhattuk, hogy itt semmi nem állandó, minden (tulajdonviszonyok is) egyik napról a másikra megváltozhatnak, és addig kell ?? mindent kihasználni amíg lehetőség van rá. Magyarul mindenki egyszerre akar meggazdagodni, gyorsan megteremteni azt amit régen generációk alatt sikerült. Érvényes ez szinte a gazdaság egészére, és sajnos nem kivételek ezek alól a vadásztársaságok sem.
Ez a szemlélet fokozottan érvényes a vadászatra. A vad élettere egyre szűkül, száma egyre csökken, a vadászok száma pedig egyre nő. Szeretnének sokan minél hamarabb (és lehetőleg minél olcsóbban) élményekhez jutni, meglőni mindazt rövid idő alatt amit mások egy élet alatt értek el. Ez pedig csak még nagyobb minőségi és mennyiségi romláshoz vezet.  Nem tudom máshoz hasonlítani a vadállományt sem, mint a fához. Fát sem tíz évben gondolkodva ültetünk, vadat sem tíz évben gondolkodva nevelünk,  ezért tartom elcseszettnek a tíz éves ciklusokat. (Az évenkénti bérletekről már ne is beszéljünk, mert arra is van egyre több példa!. )
Megértem én a piacgazdaság szükségességét, és szabályozó szerepét, de ezt még jó pár évig csak kóstolgatjuk, tanulgatjuk. Nem hiszem, hogy ezt a vadállomány hosszú távon nem sínyli meg visszavonhatatlanul. Ezért tartanám szükségesnek egy egész régiókra, vagy akár országos szinten egy szakmailag rendesen alátámasztott közös koncepció kidolgozását, és végrehajtatását. Így még lehetne remény, hogy az unokáink is látnak vadat az állatkerteken, és vadaskerteken kívül is.
 Ez ami most meg, nem más mint rablógazdálkodás minden téren!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 51   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: