Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 51   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szántóvető  (Megtekintve 152965 alkalommal)
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #210 Dátum: 2012. április 03. - 21:39:31 »

Itt a nagy parasztkodás közben eszembe jutott egy nagyapámtól hallott mondás.
"Előbb kaszálj, később szánts!"
Tudja valaki, mit jelent?
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #211 Dátum: 2012. április 03. - 23:52:45 »

Néhai tanárom, azt mondta, hogy akkor kell vetni a kukoricát, amikor az egyik kezed bedugod a talajba, a másikat a seggedbe,
és ha egyformának érzed, akkor vetheted. Ördög
Csak nem mindegy melyik érzékszervedet használod... Kacsint
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #212 Dátum: 2012. április 04. - 01:12:14 »

A jelenleg használatos hibrid fajták már 9 fokos talajhőmérsékletnél is vethetők. Ezelőtt tíz évvel még nekem is azt mondták, 14 fok kell ahhoz, hogy beinduljon a szem.
A szűk keresztmetszet most inkább a talaj nedvességtartalma, tíz centiig csak por van mifelénk...
« Utoljára szerkesztve: 2012. április 04. - 03:27:04 írta Boar » Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #213 Dátum: 2012. április 04. - 04:57:17 »

A jelenleg használatos hibrid fajták már 9 fokos talajhőmérsékletnél is vethetők. Ezelőtt tíz évvel még nekem is azt mondták, 14 fok kell ahhoz, hogy beinduljon a szem.
A szűk keresztmetszet most inkább a talaj nedvességtartalma, tíz centiig csak por van mifelénk...

És alatta mi van?  Ördög

Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #214 Dátum: 2012. április 04. - 08:08:53 »

Itt a nagy parasztkodás közben eszembe jutott egy nagyapámtól hallott mondás.
"Előbb kaszálj, később szánts!"
Tudja valaki, mit jelent?
Valami olyasmit,hogy be kell tartani a sorrendet. Előbb a betakarítás, aztán az őszi szántás. Kb. ezt jelentheti.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #215 Dátum: 2012. április 04. - 08:10:18 »

Ha nem jön a vetés után egy hirtelen lehűlés, miután megdagadt a szem, akkor nem gond, de ha a beindult szem
"megfázik", akkor abból nem lesz jó termés. Ezért jobb még egy kicsit várni.
Néhai tanárom, azt mondta, hogy akkor kell vetni a kukoricát, amikor az egyik kezed bedugod a talajba, a másikat a seggedbe,
és ha egyformának érzed, akkor vetheted. Ördög

Azt is mondták, hogy olyan mélyre kell vetni, hogy ne hallja meg a harangszót.
Ha ezt egy mai hibriddel megteszed, sose kel ki.
Ezelőtt 15-20 évvel elképzelhetetlen volt pl. az is, hogy a mai vetőmagadaggal vessük a repcét. 6-8-10 kiló is kiment hektáronként. 22 mázsás termmésátlagnál már tapsoltunk, hogy milyen jó.
Most felével-negyedével vetünk, fele műtrágyadózissal, a termés meg másfélszerese-duplája.
Sok minden változik, nem feltétlenül állnak már meg a negyedszázados egyetemi tanulmányok.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
kikinda
nótaguberátor és idomár
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 171


kikindai pipafüstös


WWW
« Új üzenet #216 Dátum: 2012. április 04. - 08:33:59 »

Mifelénk ilyenkor csak az "újparasztok" vetik, akik az internetről tanulják a gazdálkodást. Ördög

Vigyázni kell az újparasztokkal, mert a végén még betartják a legújabb jogszabályokat, tilalmi időket, tiszteletben tartják a vadászható fajokra vonatkozó előírásokat. Tisztára döbbenet.

Van olyan, aki élből tudja s már régóta tudja hogyan kell felállítani a vidravasat meg merre lehet a legtöbb vetési varjút lőnni és az e szerint cselekszik.
Naplózva

látom, hosszú útra készülsz, búcsúzni jöttél, menj, ha menned kell
kikinda
nótaguberátor és idomár
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 171


kikindai pipafüstös


WWW
« Új üzenet #217 Dátum: 2012. április 04. - 08:47:29 »

A magyar piacon kapható olyan kukoricahibrid, amely vetése a talaj 5-6 fokos hőmérsékleténél ajánlott. A relatíve kicsi cég hozta be vagy három éve. Ez által velószínűleg több nedvességhez fog jutni a korábbi vetésidővel, korábbra tevődik a virágzása, ami segíthet egy picit a termékenyülésen, illetve elég masszív gyökérzete lesz a növénynek, mire a kukoricabogár lárvái kezdik a gyökerek fogyasztását. Azaz, kevésbé szenvedi meg száraz évben a lárvakártételt, mert marad elég gyökere. Csapadékos évben mindegy neki. Van még egy előnye, de ezt minden gazdálkodó kitalálja, a többieket pedig úgysem érdekli.
Az idei év újdonságaként harangozta be a legnagyobb kukoricás cég (vagy egyik legnagyobb - ne legyen belőle harag), hogy olyan hibridet hoz a piacra, amelyik szemben a korábbi magas talajhőmérsékletet igényő hibridekkel már 7 fokos talajba vethető / vetendő. A mellette felsorolt érvek ugyanazok, mint fent.


Jelenleg a talaj hőmérséklete 10 cm mélységben (2012. április 04. 08:36) 9,7 C . Az utóbbi jónéhány nap 7 és 11 fok C között mozgott a talaj hőmérséklet 10 centi mélységben, mármint a napi ingadozás. Nagyon kötött talajon mérve.
Naplózva

látom, hosszú útra készülsz, búcsúzni jöttél, menj, ha menned kell
Jager74
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #218 Dátum: 2012. április 04. - 09:22:28 »

Érdekes dolog ez, Soma!
Tavaly, nálunk, aki megvárta az ideális talajhőmérsékletet, az 35-40 mázsás kukoricát aratott.
Mi elvetettük április közepén, 80 mázsás átlaggal takarítottuk be.
Nagyon sok kőbe vésett szabályt újraír a klímaváltozás és a szárazság. Mire jön a nagy meleg, össze kell borulnia a leveleknek és ez a zöld sátor rengeteg nedvességet megtart. Ehhez korai vetés kell.
Mindemellett egy kicsit még én is korállom, a mieink is a napraforgónál tartanak még, majd Húsvét után kezdjük a kukoricát.
Mifelénk (Mátraalja) úgy járja,hogy a kukoricavetés ideje egybeesik a kökényvirágzással.Jelenleg bimbós állapotban van,cca.1 hét múlva nyílik.
Egyébként érdekes jelzőnövény ez a kökény,ugyanis a régi öregek a rókabőr minőségét is ehhez kötötték,úgy tartották,hogy kökény éréstől virágzásig érdemes kikészíteni a ravaszdi kabátját.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #219 Dátum: 2012. április 04. - 09:36:18 »

Mifelénk (Mátraalja) úgy járja,hogy a kukoricavetés ideje egybeesik a kökényvirágzással.Jelenleg bimbós állapotban van,cca.1 hét múlva nyílik.
Egyébként érdekes jelzőnövény ez a kökény,ugyanis a régi öregek a rókabőr minőségét is ehhez kötötték,úgy tartották,hogy kökény éréstől virágzásig érdemes kikészíteni a ravaszdi kabátját.

Zalában a múlt hét végén volt még bimbós állapotú bokor is, meg olyan is, amin már barnult le a virág. Egymástól kb. 200 méterre. Rá is csodálkoztam.
A talaj és a fekvés jelentősen befolyásolja ezt is.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #220 Dátum: 2012. április 04. - 21:02:42 »

Ha nem jön a vetés után egy hirtelen lehűlés, miután megdagadt a szem, akkor nem gond, de ha a beindult szem
"megfázik", akkor abból nem lesz jó termés. Ezért jobb még egy kicsit várni.
Néhai tanárom, azt mondta, hogy akkor kell vetni a kukoricát, amikor az egyik kezed bedugod a talajba, a másikat a seggedbe,
és ha egyformának érzed, akkor vetheted. Ördög

Szia Soma!

Nincs értelme várni, a hibrid amit vetettem korai vetésre ajánlott, 8 fokos talajhőmérséklettől már mehet a talajba. Felénk már az összes csemegekukoricát és a takarmányból is több száz hektárt elvetettek és ők nem internetes újparasztok.
A korai vetésnek az előnye az őszi gyors vízleadási képesség, a tapasztalat az, hogy a korainál mindig alacsonyabb a betakarítási szemnedvesség, ergo kevesebbet költök a szárításra. A kelés előtti gyomirtást is most nagy biztonsággal meg lehetett csinálni (ami olcsóbb mint állományba), hiszen ha minden igaz csapadékos napoknak nézünk elébe és a szükséges bemosó csapadék meglesz. Ősszel búza lesz vetve, igaz korai a fajtám, de sokáig nem tökölhettem, mindig április elején szoktam vetni a kukoricát (ha az idő engedi persze).
Ja, és felénk virágzik már a kökény!  Wave

Üdv. bferi
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #221 Dátum: 2012. április 04. - 21:37:10 »

Szia Soma!

Nincs értelme várni, a hibrid amit vetettem korai vetésre ajánlott, 8 fokos talajhőmérséklettől már mehet a talajba. Felénk már az összes csemegekukoricát és a takarmányból is több száz hektárt elvetettek és ők nem internetes újparasztok.
A korai vetésnek az előnye az őszi gyors vízleadási képesség, a tapasztalat az, hogy a korainál mindig alacsonyabb a betakarítási szemnedvesség, ergo kevesebbet költök a szárításra. A kelés előtti gyomirtást is most nagy biztonsággal meg lehetett csinálni (ami olcsóbb mint állományba), hiszen ha minden igaz csapadékos napoknak nézünk elébe és a szükséges bemosó csapadék meglesz. Ősszel búza lesz vetve, igaz korai a fajtám, de sokáig nem tökölhettem, mindig április elején szoktam vetni a kukoricát (ha az idő engedi persze).
Ja, és felénk virágzik már a kökény!  Wave

Üdv. bferi

Szia Feri!

A csemege egy részét én is elvetettem, de a takarmánnyal várok még, igaz mifelénk nincs kökény. Ördög Valami azért ragadt rám Gödöllőn a
növénytermesztésből is, csak azt írtam le, amit anno tanultam. Bár én könnyen pofázok! Ha nem sikerül az a két hektárnyi kukoricán, akkor cserélek ősszel pálinkát kukoricára,
hogy az a 8-10 malacka szépen gömbölyödjön az ólban. Wave
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #222 Dátum: 2012. április 04. - 21:43:58 »

Szia Feri!

A csemege egy részét én is elvetettem, de a takarmánnyal várok még, igaz mifelénk nincs kökény. Ördög Valami azért ragadt rám Gödöllőn a
növénytermesztésből is, csak azt írtam le, amit anno tanultam. Bár én könnyen pofázok! Ha nem sikerül az a két hektárnyi kukoricán, akkor cserélek ősszel pálinkát kukoricára,
hogy az a 8-10 malacka szépen gömbölyödjön az ólban. Wave

Ugye nem mondod, hogy Göndöllőn tanították, hogy kukoricavetés előtt dugd az ujjad a seggedbe!  Stoel
Ha nem lesz mit enni a malackáidnak ősszel, adok én kukoricát cserébe pálinkáért, egy az egybe ha megfelel?  Stoel
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #223 Dátum: 2012. április 04. - 21:53:57 »

De, ott tanították. A növénytermesztésből erre emlékszem, meg a kukorica, meg a búza latin nevére, oszt ki is merült az emlékező tehetségem.
Pálinka-árpa csere szóba jöhet, mert még tele van a góré tavalyi kukoricával, de az árpám elfogyott. A búzám meg kitúrták a disznók, a pétisót meg megvettem, most szórhatom a hajamra! Ördög
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #224 Dátum: 2012. április 04. - 22:01:04 »

Mentségemre legyen szólva, Gödöllőn a gépészmérnöki karra jártam. Stoel
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 51   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: