Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 51   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szántóvető  (Megtekintve 152954 alkalommal)
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #180 Dátum: 2012. Március 19. - 21:50:13 »

Nem biztos, hogy az akác csemetével olcsóbb a makkvetésnél.
Aztán rossz talajon az is csak "köszörül" ám!
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy mi lesz a 3. generáció akác után. Degenerált sarjak, tuskókkal tele, kiélt talaj.
A tölgy - elvileg - az idők végezetéig a helyén maradhat.

Nem is a fafajjal van a baj, mert valóban az őshonos fajokat jobban kell támogatni.
De sokan bebukták azzal, hogy a nagyobb támogatás miatt nem jó termőhelyre telepítették a tölgyet, és nem tudják 10 év alatt befejezni az erdősítést.
És ezek most fognak majd előjönni, mert ugye 2004-től van EU-s támogatás és most fog majd letelni az első telepítéseknél a 10 év.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #181 Dátum: 2012. Március 19. - 21:58:34 »

Így van, ezeket láttam én is. No, de ott nem olyan homoktalajok vannak, mint a fotón.
Az Somogy, ez a fotó meg az Alföldön, a Tengelici homokvidéken készülhetett.
(ezt abból gondolom, mert Stefi nagydorogi, de majd kijavít, ha tévedek)
Szóval ezen esetleg akác.

Nahát, itt válik el a szakértelem és a lelkes amatőrizmus. Kacsint
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #182 Dátum: 2012. Március 19. - 22:12:44 »

Nem is a fafajjal van a baj, mert valóban az őshonos fajokat jobban kell támogatni.
De sokan bebukták azzal, hogy a nagyobb támogatás miatt nem jó termőhelyre telepítették a tölgyet, és nem tudják 10 év alatt befejezni az erdősítést.
És ezek most fognak majd előjönni, mert ugye 2004-től van EU-s támogatás és most fog majd letelni az első telepítéseknél a 10 év.

Pedig elvileg mindet szakember tervezte.
Igaz, hogy a földbe a szakember sem lát bele, minden négyzetméterről meg nem lehet talajmintát venni.
Azon a területen amit mindketten ismerünk is vannak olyan foltok, amin nem akar erdő lenni. Máshol 2-3 méter magas a KTT, foltokban meg 20 centis. Ugyanaz a mag, ugyanakkori vetés, ugyanazt az ápolást kapta. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #183 Dátum: 2012. Március 19. - 22:16:34 »

Pedig elvileg mindet szakember tervezte.
Igaz, hogy a földbe a szakember sem lát bele, minden négyzetméterről meg nem lehet talajmintát venni.
Azon a területen amit mindketten ismerünk is vannak olyan foltok, amin nem akar erdő lenni. Máshol 2-3 méter magas a KTT, foltokban meg 20 centis. Ugyanaz a mag, ugyanakkori vetés, ugyanazt az ápolást kapta. 

Ilyen viszonylag kis területű talajhibákkal nem lehet mit kezdeni, ha nem ott ássák a gödröt, nem derülnek ki.
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #184 Dátum: 2012. Március 19. - 22:19:38 »

Ilyen viszonylag kis területű talajhibákkal nem lehet mit kezdeni, ha nem ott ássák a gödröt, nem derülnek ki.

Mondom én ,hogy az akác lesz a jó megoldás...Amúgy meg őshonos: láttam a Honfoglalásban. Vigyorog Nyihi
« Utoljára szerkesztve: 2012. Március 19. - 22:23:03 írta Pyrus » Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #185 Dátum: 2012. Március 19. - 22:23:19 »

Mondom én ,hogy az akác lesz a jó megoldás...Amúgy meg őshonos: láttam a Honfoglalásban. Vigyorog Nyihi

 Ördög
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #186 Dátum: 2012. Március 19. - 22:32:23 »

Amúgy meg őshonos: láttam a Honfoglalásban. Vigyorog Nyihi

Ez jó duma!!! Röhög
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Stefi
Vendég
« Új üzenet #187 Dátum: 2012. Március 21. - 13:01:14 »

A tölgy még véletlenül se jutott eszembe . Egyáltalán nem értek hozzá de itt Nagydorog környékén csak a mélyebb nedvesebb részeken van tölgy. Az akác viszont rendkívül jól viseli ezt a homokos talajt ahol letermelték ott gyökérszaggatással telepítik újra és azt látom hogy nagyon szépen fejlődik ebből nem az unoka hanem a telepítő vagy a gyereke húzhat hasznot.

 Emelem
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #188 Dátum: 2012. Március 21. - 13:41:10 »

Azt nem tudom, akácra van-e támogatás.
Felénk biztosan nincs, de ez más termőhely. Zalában terjeszkedik magától is, esetenként inkább a megfékezése jelent problémát.

Gyökérről jól sarjad, olcsó felújítási mód is ez, de igencsak korlátozott. 3 generáció után degenerálódik és nagyon nehéz mással kiváltani. Tudom, hogy ez a cca. 100 év a mai embernek szinte beláthatatlan idő, de erdő esetén más léptékekben kell gondolkodni.
Van a környéken pár ilyen többedik generációs sarjaztatás, bizony nem irigylem a gazdáját. És ez a probléma egyre fokozódik, pár évtized múlva szinte megoldhatatlan probléma elé állítja majd az erdőgazdálkodókat. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #189 Dátum: 2012. Március 21. - 13:59:06 »

Azt nem tudom, akácra van-e támogatás.


Persze, hogy van. A rendelet (88/2007. FVM) melléklete tartalmazza, hogy hol mire lehet támogatást igényelni.
Akácnál az első kivitelre 810 Euro + 5 évig jövedelempótló + 5 évig ápolási támogatás.
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #190 Dátum: 2012. Március 21. - 14:02:42 »

Szabolcsban mindenhol szép állományokat nevelnek,szerte a homokdombokon. A tűzifa meg jól megy, így szerintem kifizetődő. 12 ftért kínálnak egy tövet származásigazolással,de telepítgetnek maszek módon, otthon-nevelt töveket is.Vadmegtartó képessége a sorközművelés függvénye lehet. Az újrasarjadó állomány kitűnő rejtekhelyet adhat. (A nyúl kifejezetten szereti,a friss akácosok környékét.)
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #191 Dátum: 2012. Március 21. - 14:25:47 »

Persze, hogy van. A rendelet (88/2007. FVM) melléklete tartalmazza, hogy hol mire lehet támogatást igényelni.
Akácnál az első kivitelre 810 Euro + 5 évig jövedelempótló + 5 évig ápolási támogatás.

Elméletileg értem. De gyakorlatilag!
Van egy pontrendszere a pályázatnak. Benne van az őshonosságtól, pályázó által kezelt összes erdőterülettől, a termőhelyig, annak átlagos erdősültségéig és az elegyességig bezárólag ezerféle szempont. (De Te ezt sokkal jobban tudod, mint én!  Vigyorog)
Azt sem tudom, hogy vétójoga van-e még a felügyeletnek, de a hazai finanszírozású telepítéseknél (az első mutatványom így működött) még volt, itt akkor sem engedtek akácot annak ellenére, hogy az akkori jogszabály is tartalmazta.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #192 Dátum: 2012. Március 21. - 14:30:35 »

Az újrasarjadó állomány kitűnő rejtekhelyet adhat. (A nyúl kifejezetten szereti,a friss akácosok környékét.)

A szarvas is. Bár az nem a környékét, hanem a belvilágát. Talán Wildheger nem talál ide, mert úgyis leb.sz, hogy hülyeséget írok, de amíg a sarj tövise meg nem fásodik, rá sem néz se borsóra, se lucernára.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #193 Dátum: 2012. Március 21. - 14:38:48 »

Elméletileg értem. De gyakorlatilag!
Van egy pontrendszere a pályázatnak. Benne van az őshonosságtól, pályázó által kezelt összes erdőterülettől, a termőhelyig, annak átlagos erdősültségéig és az elegyességig bezárólag ezerféle szempont. (De Te ezt sokkal jobban tudod, mint én!  Vigyorog)
Azt sem tudom, hogy vétójoga van-e még a felügyeletnek, de a hazai finanszírozású telepítéseknél (az első mutatványom így működött) még volt, itt akkor sem engedtek akácot annak ellenére, hogy az akkori jogszabály is tartalmazta.


A pontozási rendszernek akkor volt jelentősége, amikor "több volt a vadász, mint a fóka".
Mostanság ha beadod a pályázatod, megnyered. (persze, nem minden rendben van vele, Natura 2000 szokott buktató lenni)
Felügyelet nem szól bele, ha az adott tájegységben támogatható az adott fafaj.
A lényeg, hogy a célállomány "Az egyes termőhelytípus-változatokon alkalmazható célállományok” című kiadvány szerint (ÁESZ Bp. 2005) összhangban legyen a termőhellyel.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #194 Dátum: 2012. Március 21. - 14:55:19 »

A pontozási rendszernek akkor volt jelentősége, amikor "több volt a vadász, mint a fóka".
Mostanság ha beadod a pályázatod, megnyered. (persze, nem minden rendben van vele, Natura 2000 szokott buktató lenni)
Felügyelet nem szól bele, ha az adott tájegységben támogatható az adott fafaj.
A lényeg, hogy a célállomány "Az egyes termőhelytípus-változatokon alkalmazható célállományok” című kiadvány szerint (ÁESZ Bp. 2005) összhangban legyen a termőhellyel.

Köszi az infókat! Az biztos, hogy a tavalyelőtti telepítésem pályázata a maximalizmus jegyében íródott. Az persze nem biztos, hogy feltétlenül így kellett volna íródnia, de ez a beadáskor még nem volt egyértelmű.
Az is igaz, hogy a jelenlegi támogatási pénzhez képest a 2005 körüli összegek nagyságrenddel vonzóbbak voltak, ezért érthető, hogy megcsappant a telepítési kedv.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 51   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: