Oldalak: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32]   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Erdészeti vadkár, vadkárelhárítás  (Megtekintve 121234 alkalommal)
Zoli2
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 107


« Új üzenet #465 Dátum: 2019. Július 17. - 23:23:17 »

Gázágyút használók véleményét szeretném kikérni.
Kukoricásban ha a kárenyhítés a cél disznóval és szarvassal szemben, melyik típussal érdemes szemezgetni?  Mosolyog
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #466 Dátum: 2019. Július 18. - 12:11:56 »

Gázágyút használók véleményét szeretném kikérni.
Kukoricásban ha a kárenyhítés a cél disznóval és szarvassal szemben, melyik típussal érdemes szemezgetni?  Mosolyog

Néhány éve, 5 Ha kukoricában már 50% körüli volt a kár, pedig lőttem benne 5 disznót. A gazda kirakott egy kb. 1,5 köbméteres vas dobozt, benne a hangágyú.
 A házunk faláról leesett a kakukkos óra amikor eldördül. Három nap múlva kíváncsiságból arra kanyarodtam és a doboztól alig 50 m-re csámcsogó kondából kiszedtem 2 disznót. Egy hét mulva a szarvas is újra megjelent.
 Emelem
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #467 Dátum: 2019. Július 18. - 12:34:47 »

Néhány éve, 5 Ha kukoricában már 50% körüli volt a kár, pedig lőttem benne 5 disznót. A gazda kirakott egy kb. 1,5 köbméteres vas dobozt, benne a hangágyú.
 A házunk faláról leesett a kakukkos óra amikor eldördül. Három nap múlva kíváncsiságból arra kanyarodtam és a doboztól alig 50 m-re csámcsogó kondából kiszedtem 2 disznót. Egy hét mulva a szarvas is újra megjelent.
 Emelem

Nagyjából így működik...
Az egész környék hót ideg tőle, kivéve a vad.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
caiman
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 57


« Új üzenet #468 Dátum: 2021. Május 11. - 13:26:18 »

Nagyjából így működik...
Az egész környék hót ideg tőle, kivéve a vad.


Ezeket úgy kéne betiltani, ahogy van.... megszokja a vad elég hamar, és szarik rá.... ezt az illetékesek miért nem ismerik fel??
Tök jó a magyar vidéki táj kerítés erdővel, hangágyú kísérettel (voltam ilyen helyen...)

Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #469 Dátum: 2021. Május 11. - 13:41:23 »


Tök jó a magyar vidéki táj kerítés erdővel...


De a kerítés legalább csendben van.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Zoli2
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 107


« Új üzenet #470 Dátum: 2021. Május 16. - 16:59:10 »

Kedves Fórumtársak!

Készülünk a napraforgó és kukorica táblákban keletkező vadkár enyhítésre.
Villanypásztor kiválasztásával és telepítésével kapcsolatban szeretnék tőletek tanácsot kérni, állítsatok irányba.
A problémásnak várható idei kukorica táblák jellemzően 15-50 ha közöttiek. Az egyik tábla különösen problémás. 17 ha és a 2 km-es kerületéből 66%-a erdővel határolt. A gazda az erdő szélétől az 5 métert egyelőre nem hagyta el, talán majd lezúzza, ha tényleg megindulnak a delikvensek. A 30%-os szabály miatt kiemelten vadkáros a terület. A károsító vad elsősorban vd, másodsorban szarvas várható.

Kérdéseim:
Milyen teljesítményű  készülékeket ajánlott beszerezni, hogyan, mi alapján csoportosítják őket?
2 vagy 3 szál kihúzása szükséges és milyen magasan?
Általánosságban milyen távol követik egymást a karók?
A beruházás szempontjából milyen munka/költség megosztás szokott lenni a vadászatra jogosult és a földes gazda között? (Mi a bevált gyakorlat? A vad. jogosult vásárolja az eszközöket és a gazda üzemelteti vagy fordítva?)
Kukorica és napraforgó esetén mikor érdemes telepíteni? (vetés után azonnal vagy érés előtt?)

Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #471 Dátum: 2021. Május 16. - 18:30:01 »


Kérdéseim:
Milyen teljesítményű  készülékeket ajánlott beszerezni, hogyan, mi alapján csoportosítják őket?


Mi a szombathelyi Conteco cég által forgalmazott francia cuccokat használjuk, elég jók. A jeladó típusa attól függ, hogy hálózatról, vagy akkumulátorról akarod üzemeltetni. Mindig a nagyobbat ütőt válaszd.
Hív fel őket, segítenek a jeladó választásban.
Azt tudnod kell, hogy a nyomvonal tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése a legfontosabb (és legnehezebb) feladat. Enélkül ablakon kidobott pénz az egész.


2 vagy 3 szál kihúzása szükséges és milyen magasan?


2 méter hosszú 5cmX5cm-es, hegyezett akáckaró kell. 5 szigetelővel, az első 50 centire a hegyétől, a következő 3 db 25-25 centire arányosan, az utolsó a tetejére.
A két facsavarral rögzíthető szigetelést ajánlom, nekünk ez vált be.
Valamilyen homlokrakodóval 25 centire le kell nyomni, ekkor az alsó szál 25 centire lesz a földtől. Célszerű megfesteni a lenyomni kívánt szintet.
5 szál, a legalsó a földtől tehát kb. olyan 20-25 centire legyen, a következő 3 egymástól 25cm-re, a legfelső a széles, színes optikai vezeték.


Általánosságban milyen távol követik egymást a karók?


10 méter, ha terepadottságok megengedik. Ha árok, vagy vízmosás beleszól, akkor sűrűbben.



A beruházás szempontjából milyen munka/költség megosztás szokott lenni a vadászatra jogosult és a földes gazda között? (Mi a bevált gyakorlat? A vad. jogosult vásárolja az eszközöket és a gazda üzemelteti vagy fordítva?)


Minden megállapodás kérdése. Nálunk bizonyos területrészeken a vt. telepít, a gazda karbantart. Ősszel leszedjük, következő tavasszal visszük, ahová kell.
Nagyobb gazdálkodónál olyan konstrució is van, hogy minden a gazdálkodó csinál, a Vt  pénzzel hozzájárul.


Kukorica és napraforgó esetén mikor érdemes telepíteni? (vetés után azonnal vagy érés előtt?)


Minél előbb. Többnyire vetés előtt szoktuk felhúzni a pásztort, megelőzendő a túráskárt. Napraforgónál talán nem ennyire necces, de ott is minél hamarabb, annál jobb.

« Utoljára szerkesztve: 2021. Május 17. - 06:48:15 írta Németh Lajos » Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3605


« Új üzenet #472 Dátum: 2022. Február 23. - 08:11:45 »

https://nimrod.hu/hirek/nemet

Aszongya a lángoló szalagcím:

"Németország erdőségeinek öt százaléka tűnt el 2018 és 2021 között"

És ez a Nimród honlapon...

Csak nekem, szakemberként egyértelmű, hogy attól nem tűnik el az erdő, hogy egy területről kipusztult (vagy kitermelték) az addig ott élő öreg fák/idősebb állomány?
(Ami a laikus szemével az erdő. Ezt már sajnos megtanultam, hogy a fiatalos nem erdő. Az csak bozót...)

Szóval jól hangzik egy ilyen cím, meg föl lehet kelteni vele a figyelmet, csak éppen ordenáré marhaság.
 Stoel Tudom, hogy ez senkit nem érdekel a mai újságírásban  Stoel
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Oldalak: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32]   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: