Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 51   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szántóvető  (Megtekintve 152710 alkalommal)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Dátum: 2012. Február 22. - 10:16:03 »

Az egy személyen nyugvó kishercegségek szerintem sem lesznek hosszabb távon életképesek, a központi személy halálával atomjaira hull a birodalom.
Ha a tulajdonos személyén kívül nincs más kohéziós erő, nem maradhat egyben.
Ez talán nem is baj, hiszen a 21. század Magyarországának nem biztos, hogy több 10.000 ha-os latifundumokra vagy szüksége.
Azt gondolom, hogy 100-500 hektáros, saját földtulajdonon alapuló farmokból állhatna egy egészséges agrárium. Ennek munkáit egy család, megfelelő gépesítettséggel el tudja végezni, ez még egy személy számára átlátható nagyságrend. Szántóról beszélek persze, szőlő, gyümölcsös, zöldség más kategória.




Lajos  Emelem

Engedd meg, hogy csak az én pici környezetemből hagy ejtsek egy pár szót...

Annak idején (apai ágról) Nagymamám tszcs-ben dolgozott, és mikor egy másik "dimenzióba költözött" a három gyermekére hagyott egy kis földecskét.  A kilencvenes évek közepén a három gyermek közül kettő eladta az ő kis 3,5 aranykorona értékű szántóját "hatalmas összegekért" (valami 2500ft-ért), mondván, hogy ők úgy sem foglalkoznának vele... Én Édesapámnak nem engedtem, hogy eladja az Ő részét, mert úgy gondoltam, talán szükségem lehet rá egyszer, (értékesebb lesz) meg az akkori párom erősködött, hogy ő ültetni akar bele, mert az alföldön a szülei a dohányból, meg a tökmagból "rengeteg" pénzt kerestek. Mondogatta is, hogy mennyit gürizett, de megvolt az eredménye. Gondoltam, miért ne... Fejvakarás, kis paraszt szórakozás, kis testi torna...stb a kellemes oldalára próbáltam gondolni,  család is összejön, válogatjuk a tökmagot, beszélgetünk, iszogatunk, tiszta havaj  Nyihi lesz minden  Vállat von Hát mint utólag kiderült eléggé hülyén gondoltam. Szóval kimérték a  földterületet egy patak szélén felszántattuk, megkapáltuk a földek, túrtuk kegyetlenül a megélhetés édes reményében. A többi emberke is szépen ültetgetett mellettünk minden félét, ki krumplit, ki kukoricát, a dohány akkoriban már nem nagyon ment, nem tudom miért, csak gondolom... (nehogy már a kis hülye paraszt jól járjon...) Mindegy a lényeg, az első évben jött egy iszonyat nagy árvíz a tökből, szósz lett...  Nyihi befektetett munkának annyi. Nembaj következő évben mittudommár mit ültettünk akkora szárazság volt, hogy szinte semmi termésünk nem volt... De a környező földek mind így jártak... Később azért nem érte már meg, mert a szántás és minden más költség többe került volna minta  bevétel. Sokan kitalálták, hogy kiadják bérbe (kis péz is jó) egy gazdának, egy traktorosnak aki lekaszálja, jó lesz neki az állatoknak, majd picit mégkésőbb már könyörögtünk neki, majdnem mi fizettünk, hogy kaszálja le a füvet, hogy ne büntessenek meg bennünket a parlagfű miatt... Vagy ne vegyék el az örökölt termőföldet, mert nem műveljük... Tudod miről van szó polgármester voltál... Na most ott tart mindenki, hogy próbálja megtartani a kicsi földecskéjét, sőt retteg, hogy ne gazosodjon, hogy mindig lekaszálja a traktoros ember, mert ha valami baja lesz csóró emberkének, akkor mindenkinek jön a nagy büntetés a parlagfű miatt! A TERMŐFÖLD MÁRA MÁR NAGY NYŰG LETT!

De mondhatod, hogy megkell művelni, de hogyan? Felkell szántatni 15 ezer, de az még édeskevés... Aztán mit ültessél bele ami megéri? Mit lehet jó pénzé eladni és ki veszi meg...  Vállat von  Meg azzal foglalkozni kell, elkellene keríteni, hogy a benszülöttek mega  vadak ne arassák le a termést stb, stb,stb... Nem lehet belőle megélni, nyűg a családok hátán, legalábbis azoknak akik nem adták még el valami földspekulátornak...

Ha mégis belefognál egy közepes, vagy inkább kisebb  családi vállalkozást csinálnál simán belebuknál, ha nem így volna itt virágoznának a földek mint régen... Kinek adnád el a  terméked? a tecskónak? kiröhögne az áron amit mondanál neki... stb ... áááá  kizavarnám ezeket a roh-... nagy pénzéhes 9 999 ft-os kapitalista multicégeket, akik megbénítják az országot, a vérkeringést a cserekereskedelmet....

Szóval ez volt "régen, régebben" kicsiben, mára már mindenki belenyugodott, hogy parlagon állnak a földek, a fiatalok, meg a számítógépen kívül, meg a valóvilág betelefonálgatásán kívül mással nem foglalkoznak, azt sem tudják mi az a kapa meg ásó...

Még kisebb tételt nézzük, családon belül... A falvakban a kertekben sincs már semmi ültetve, mert már az sem éri meg... Édesanyámnak van vagy harminc csirkéje, tyúkja  mert kell a tojás a gyermekeimnek. :Mosolyog  Múltkor összeszámoltam egy év alatt kb 200 000 ft-ot zabáltak fel a jószágok... nevelőtáp a városból, tojótáp, búza, kukorícát hozni... stb... De úgy örül neki szegénykém, (mintha az legalább ingyen lenne) hogy 40-50 db tojás is van a spajzba néha mikor összegyűlik... Qrvára megéri...  Nyihi Nyihi Nyihi

Mi éri már meg ebben az országban?  Vállat von

Ha nagyobb tételeket nézünk, mi az a nagy tétel ahol már a mezőgazdálkodás is megéri?  Vállat von és ha elértük azt a tételt és most akarunk elindulni, vállalkozni, mennyi lóvé kell hozzá!!!! Ha megvan a rávaló ki engedi meg neked, hogy elindulj ebben a sz@r bonyolult hierarhikus, bürokratikus rendszerben?

Ahhoz megy a lehetőség és a pénz, ahol már van, lefelé meglőve mindenki...   

Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #1 Dátum: 2012. Február 22. - 10:17:39 »

jajj de elkanyarodtam a vadászat helyzetétől...  Stoel bocsi... de az se sokkal rózsásabb... de sok példát tudnék írni minden itt elhagzó dologra, de gondolom mindenki...  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #2 Dátum: 2012. Február 22. - 10:29:13 »

Elaccc, amit leírtál, az valós probléma, sokakat érint. DE a mezőgazdaság is egy szakma. Volt olyan politikai elképzelés, hogy majd itt levezetjük a munkanélküliséget. Ez egyrészt az agrárszakma lenézése (mintha ahhoz mindenki értene), másrészt van olyan kis üzemméret, ahol soha az életben nem lehet rentábilisan gazdálkodni. Szántóföldi növénytermesztésből 20 hektáron senki nem él meg és nem is fog. Ehhez - szerintem - minimum 100 hektár kell egy családnak és akkor még annak földnek 20-25 AK felettinek kell lennie. De e feletti üzemméret már képes eltartani egy családot, ha megfelelő szinten (!) gazdálkodik.
A korábbi tsz háztájikból befolyt pénzekre sokan nosztalgiával emlékeznek, de elfelejtik, hogy ott volt a tsz amelyik segített az értékesítésben és a művelésben. Most ilyen nem nagyon van. A TÉSZ-ek nem igazán sikeresen vették át ezt a szerepet
Naplózva
Dudu
Tacskós
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 328



« Új üzenet #3 Dátum: 2012. Február 22. - 10:41:32 »

Elaccc, amit leírtál, az valós probléma, sokakat érint. DE a mezőgazdaság is egy szakma. Volt olyan politikai elképzelés, hogy majd itt levezetjük a munkanélküliséget. Ez egyrészt az agrárszakma lenézése (mintha ahhoz mindenki értene), másrészt van olyan kis üzemméret, ahol soha az életben nem lehet rentábilisan gazdálkodni. Szántóföldi növénytermesztésből 20 hektáron senki nem él meg és nem is fog. Ehhez - szerintem - minimum 100 hektár kell egy családnak és akkor még annak földnek 20-25 AK felettinek kell lennie. De e feletti üzemméret már képes eltartani egy családot, ha megfelelő szinten (!) gazdálkodik.
A korábbi tsz háztájikból befolyt pénzekre sokan nosztalgiával emlékeznek, de elfelejtik, hogy ott volt a tsz amelyik segített az értékesítésben és a művelésben. Most ilyen nem nagyon van. A TÉSZ-ek nem igazán sikeresen vették át ezt a szerepet

Azért ez is túlzás. Ha hektáronként csak 100.000 Ft tiszta nyereséget tud realizálni egy családi gazdálkodó minden egyéb költséggel együtt, akkor 50 hektár az már évi 5 millió tiszta hasznot jelent. Ami azért valljuk be, elég a tisztes megélhetéshez egy családnak. Megjegyzem, nagyon szűken számoltam, a hektáronkénti tiszta nyereség azért általában több, mint 100 ezer Ft.
Naplózva

Dávid
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16586



« Új üzenet #4 Dátum: 2012. Február 22. - 10:46:55 »

a hektáronkénti tiszta nyereség azért általában több, mint 100 ezer Ft.
Támogatással vagy anélkül?
Aszályos évben vagy csapadékosban?
Hány év átlagában gondolkodsz?
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #5 Dátum: 2012. Február 22. - 10:48:10 »

Elacc valahol a bőrömön érzem én mindazt, amit leírtál.
Gazdálkodom kicsiben, TSZ-es vagyok nagyban.
Pontosan ezért mondom azt (Janicsárral egyetértve), hogy bizonyos üzemméret, szakértelem és tapasztalat nélkül nem szabad nekifogni. Azt is tudni kell, hogy nagy a tőkeigény és nagy a kockázat. De nagyon szép mesterség, nagyon lehet szeretni.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16586



« Új üzenet #6 Dátum: 2012. Február 22. - 10:48:45 »

Ehhez - szerintem - minimum 100 hektár kell egy családnak és akkor még annak földnek 20-25 AK felettinek kell lennie.
70-80 hektár az, amiből egy család már tisztességesen meg tud élni. Nem nagyzolni, megélni.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #7 Dátum: 2012. Február 22. - 10:49:18 »

Azért ez is túlzás. Ha hektáronként csak 100.000 Ft tiszta nyereséget tud realizálni egy családi gazdálkodó minden egyéb költséggel együtt, akkor 50 hektár az már évi 5 millió tiszta hasznot jelent. Ami azért valljuk be, elég a tisztes megélhetéshez egy családnak. Megjegyzem, nagyon szűken számoltam, a hektáronkénti tiszta nyereség azért általában több, mint 100 ezer Ft.

egy ezer hektáros vállalkozásnál, megfelelő gépparkkal lehet 100 ezer/hektár akár évi átlagban, de egy 50 hektárosban, ahol sok a bérmunka, csak  jó évben és nincs tartalék, hogy túlélje a rosszat
Naplózva
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #8 Dátum: 2012. Február 22. - 10:49:43 »

70-80 hektár az, amiből egy család már tisztességesen meg tud élni. Nem nagyzolni, megélni.

ok, engedek huszat
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11246


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #9 Dátum: 2012. Február 22. - 10:52:12 »

Húúú, a gondolatok a mezőgazdaság helyzetéről is megérne egy külön topicot,de annyit azért mindenképpen hozzátennék,hogy általánosítani ebben a témában sem érdemes. Elaccc-nak igaza van abban,hogy kicsiben nem éri meg a földdel foglalkozni. Ugyanakkor bizonyos területnagyság felett,igenis érdemes. Felénk (na ez a felénk érdekes mert rögtön kétlaki vagyok)-tehát ahol születtem ott minden egyes művelhető négyzetmétert felszántanak,szaggatják az ekét az évszázadok óta terméketlen földekbe is csak ,hogy nagyobb legyen a művelt terület. Ezerhektáros gazdák is akadnak,akik vagy a földből,ha jó a termés---vagy a támogatásokból (ha rossz) megélnek. Ami föld parlagon lett hagyva az a belvíznek köszönhető. Hogy kapcsoljam az eredeti témához,szegény apróvad nem is tudott itt felszaporodni,mert igaz ,hogy évek óta nem művelt a terület,de vizes. A récék örülnek persze. A másik hazámban pedig annak ellenére,hogy négy év alatt 3-szor fagyott le a termés,mindenki gyümölcsöst telepít aki él és mozog,valószínüleg azért mert megélnek belőle. (Megélnek tudom.) Ennek meg annyi hatása van a vadra és a vadászatra,hogy rengeteg et szűkül az élőhely ,mert a legtöbb kert be lesz kerítve...
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #10 Dátum: 2012. Február 22. - 10:54:42 »

Akkor hogy lehet az , hogy régen egy bolgár család 3-4 ha -n nagyon jól megélt , zöldség + virág ? Ráadásul nem voltak drágábbak mint
a tszcs - zöldség !  Fejvakarás  Emelem a mai bió elbújhat melette  Röhög Röhög
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11 Dátum: 2012. Február 22. - 10:55:09 »

Ahhoz, hogy elinduljon egy családi vállalkozás, egy gazdálkodás, milliós nagyságrendű kezdő tőkére van szükséged. DE NAGYON SOKAN VANNAK AKIKNEK ÖNHIBÁJUKON KÍVÜL NINCS! Gépekre, emberekre...stb Soha nem csináltam, de gondolom, ahhoz, hogy támogatást kapj, kell magán, saját tőke is. Ha odaállsz, hogy eddig 150 000 ft-ból éltünk ketten, nem tudtunk félretenni, mert hónap végre feléljük, csórók vagyunk, de aggyanak má  Ördög 10 milla, visszanemtérítőt, mert vállalkozni, dolgozni (esetleg dolgoztatni) akarunk, hát először így csinálnak   Meglepődött Meglepődött Meglepődött utána így csinálnak Röhög Röhög Röhög utána meg így csinálnak :  Nem Nem Nem

Szóval aki akar, vagy akart vállalkozni, gazdálkodni az már megtette, és megy csődbe rengeteg... bár lehet, hogy rosszul csinálják azért  Vállat von nem tudom, semmit nem konyítok hozzá...  Sam6

Ha nekem lenne rávalóm, nem mernék belefogni, mégha szeretném, vagy értenék hozzá se... Pedig ez egy mezőgazdasági ország! Erdő, Mező, vad, ezekbe kellene pumpálni, ebből simán megélhetne az ország!!!

Ha totál egyedül maradnánk, példát statuálna az unió, mindenkinek a kezébe kapát, meg ásót adnék és indulhatna az újrakezdés...  Fejvakarás  Vadász  Sam6 Wave OOO
Naplózva

" There is good out there "
Dudu
Tacskós
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 328



« Új üzenet #12 Dátum: 2012. Február 22. - 10:56:57 »

Támogatással vagy anélkül?
Aszályos évben vagy csapadékosban?
Hány év átlagában gondolkodsz?

Mondjuk az utóbbi 5 évben ez biztosan. De amit írtam, a 100 ezer/ hektár, az higyjétel, felénk a lehető legkevesebbek közé tartozik. Sok gazdának van évi 300 ezer/ hektár tiszta haszna is. Támogatással együtt, de mindegy honnan van a pénz, ha egyszer van......
Naplózva

Dávid
Dudu
Tacskós
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 328



« Új üzenet #13 Dátum: 2012. Február 22. - 10:58:48 »

egy ezer hektáros vállalkozásnál, megfelelő gépparkkal lehet 100 ezer/hektár akár évi átlagban, de egy 50 hektárosban, ahol sok a bérmunka, csak  jó évben és nincs tartalék, hogy túlélje a rosszat

Fekénk az 1000 hektáros gazdának a bérelt földön is több tiszta nyeresége van, mint 100.000 Ft.
Naplózva

Dávid
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11246


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #14 Dátum: 2012. Február 22. - 11:04:15 »

Fekénk az 1000 hektáros gazdának a bérelt földön is több tiszta nyeresége van, mint 100.000 Ft.
Az idei kukoricás év extraprofitot termelt, aki most is sír az nem őszinte.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 51   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: