Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Tacskókopó  (Megtekintve 104932 alkalommal)
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9519


Piros betűs nagyokos...


« Dátum: 2011. április 06. - 10:02:42 »

A tacskókopó
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #1 Dátum: 2011. április 06. - 10:06:03 »



Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #2 Dátum: 2011. április 06. - 10:14:33 »

Szervusztok.
Szeretnék veletek egy két gondolatot meg osztani erről a Magyarországon kevésbé ismert kutyafajtáról                                          Rövidtörténeti áttekintés:  Már az ókorban is használtak olyan kutyákat, amelyek megjelenésükben    hasonlítottak a tacskókopóhoz.   Habsburg Rudolf már 1881 és 1885-ben hivatásos vadászaival tacskókopókat    hozatott törökországi vadászataihoz. Az osztrák kinológiai csúcsszerv 1975-ben  ismerte el harmadik véreb fajtának a hannoveri és a bajor hegyi véreb mellett. Ekkor    kapta az alpesi tacskókopó elnevezést (Alpenlandische Dachsbracke), az FCI pedig  Ausztriát fogadta el származási országnak és a vérebek csoportjába osztotta be. FCI  Standard Nr. 254/18   A fajta alkalmazása:  Robosztus, időjárásnak ellenálló munkakutya a hegyi vadászok számára, véreb    utánkereső munkára, kopózásra és vaddisznóhajtásra.   Szín:   Az ideális szőrszín a sötét szarvasbarna, fekete tűzéssel vagy anélkül, illetve fekete,  vörösbarna tűzés a fejen és a lábakon. A lábakon, a mancsokon és a farok alsó  részén fehér folt megengedett.  Nagyság:  Ideális méret: 34-42 cm. Kanok: 37-38, szukák: 36-37 cm.
Üdv:HSanyi

« Utoljára szerkesztve: 2011. április 06. - 10:17:58 írta Voldemort » Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #3 Dátum: 2011. április 06. - 10:39:25 »

Szervusztok.
Sajnos ez a két videó amit Hajni feltett,nem az igazi Értékét mutatja be ennek a fajtának.
Szlovákiában nagyon sokk helyen inkább disznó hajtásra használják,és nagyon kevés munkát fektetnek bele az igazi énjébe az Utánkeresésbe.
Pedig ahogy lent is írtam a Harmadik elismert után kereső kutya.
Én elfogult vagyok az ügyben mert személyes kötödésem van hozzá,mert a területünkön a Barátom ilyen kutyákkal dolgozik.
Hajtásban Soha nem használta(igaz nálunk nincs is),evvel nem azt akarom mondani,hogy hajtani bár milyen kutya jó csak azt,hogy a vérebbel sem hajtanak.Nagyon kitűnő hajtó kutyák vannak (Jagd,Foxi,Terier,stb) tessék azokat használni.Végre jó lenne ha ez a fajta a megérdemelt helyére kerülne a Magyar vadász társadalomban.Ausztriában szigorú feltételei vannak ,annak,hogy valaki Tacskókopót tartson az első az,hogy vadásznak kell lennie,hobby kedvencnek a tenyésztők nem adnak el kutyát. Van aki évekig vár rá,mert a kis egyed szám miatt és szigorú tenyésztési elveknek megfelelően viszonylag kevés alom lesz.Nagyon vigyáznak a beltenyészet kialakulására is.
Akit jobban érdekel a fajta az itt talál információt:http://tacskokopo.atw.hu/
illetve:A Vadászkutya lap  2009/5 oktober-novemberi számában több oldalas cikket olvashat róla.(a cimlap foton a Bella van)
Készülöben van egy film a Tacskókopóról melyben az után kereső munkája kerül bemutatásra.
Üdv:HSanyi   
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #4 Dátum: 2011. április 06. - 12:39:04 »

Szervusztok.
Sajnos ez a két videó amit Hajni feltett,nem az igazi Értékét mutatja be ennek a fajtának.
Szlovákiában nagyon sokk helyen inkább disznó hajtásra használják,és nagyon kevés munkát fektetnek bele az igazi énjébe az Utánkeresésbe.
Pedig ahogy lent is írtam a Harmadik elismert után kereső kutya.
Én elfogult vagyok az ügyben mert személyes kötödésem van hozzá,mert a területünkön a Barátom ilyen kutyákkal dolgozik.
Hajtásban Soha nem használta(igaz nálunk nincs is),evvel nem azt akarom mondani,hogy hajtani bár milyen kutya jó csak azt,hogy a vérebbel sem hajtanak.Nagyon kitűnő hajtó kutyák vannak (Jagd,Foxi,Terier,stb) tessék azokat használni.  

Szerintem az első videó pont azt mutatja be, hogy ez a fajta (vagy legalábbis ez a két egyed) egyáltalán nem való hajtásra. A disznó többször is utolérte, megtaposta, fellökte őket. Ha ez nem kertben, kutyákhoz szokott disznóval történt volna, hanem szabadban egy feldühített kannal vagy kocával, már egyik kutya se élne. 
Egyébként nekem nagyon szimpatikus ez a fajta, ha lenne lehetőségem kutyát tartani, nagyon elgondolkoznék egynek a beszerzésén.
  Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #5 Dátum: 2011. április 06. - 12:48:11 »

Szerintem meg pont azért, mert nagyon kutyákhoz szokott disznó volt. Szabad területen inkább menekül a disznó. ( többnyire)
Ez a két kutya még fiatal, habár az egyik azért tudja, hogy melyik a disznó eleje és a hátulja.
Jagdokkal ugyan ez a baj. Mire kitanulja, hogy melyik a veszélyes fele 50% rámegy.
Mondjuk az is igaz, nem éppen egy fürge kutya. A szederindában rendesen megszenvedne a disznóval.
Naplózva
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #6 Dátum: 2011. április 07. - 10:31:52 »

A szederindában rendesen megszenvedne a disznóval.
  Igen

A sebzett disznó menne rá, mint az ördög. Szederben, fagyalban,stb. ha ilyen közel megy a disznóhoz igen könnyen súlyos sebeket kaphat szegény! Mingyá óvatosabb lenne! De disznóra szerintem is jobbak a kistestű mozgékonyabb fajták.
Naplózva

Erdő az én templomom...
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #7 Dátum: 2011. április 07. - 12:07:21 »

Szervusz Anti.
Barátkoz csak a gondolattal,aztán majd csak egyszer döntés születik és veszel egy ilyen kutyát.
Különben nagyon jól szocializálódik,kiváló türelme van a gyerekekhez is,mondjuk azért van mozgás igénye (nem kicsi).
De viheted magaddal vadászni a kis mérete miatt(főleg a szuka).Ha jól be tanítod,akár cserkelhetsz is vele.Nézd meg a honlapot a kölykök egyszerűen "enni valók".
Üdv:HSanyi
Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #8 Dátum: 2011. április 07. - 12:14:05 »

  Igen

A sebzett disznó menne rá, mint az ördög. Szederben, fagyalban,stb. ha ilyen közel megy a disznóhoz igen könnyen súlyos sebeket kaphat szegény! Mingyá óvatosabb lenne! De disznóra szerintem is jobbak a kistestű mozgékonyabb fajták.

Szia.
Számomra is furcsa ez a fogósság mert a fent említett Bella nem ilyen,támadja a disznót de tisztes távólbol ugatja forgatja odaszalad de már ott sincs.Több nagy disznót kereset vele a barátom,de még soha nem sérült meg (hála istennek).Szerintem ez képzéstől is függ mert lehet,hogy uszítják,nyomják a disznóra ,és így agresszívan támadja azt.
Nagyon sokk tapasztalatot nem tudok mondani mert nálunk nem használják hajtásra Őket.
Üdv:HSanyi
Naplózva
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #9 Dátum: 2011. április 07. - 15:35:05 »


Számomra is furcsa ez a fogósság

Ezt a videót azért ne vegyük alapul. Ezen a disznón naponta trenírozhatnak. Jobban ismeri a kutyákat mint egynehány ember.
Szegény kutyák próbálnák forgatni, hajtani, csak fütyül rájuk. Persze, hogy bele belecsíp. Na ekkor torol ez a disznó.
Hasonló disznót láttam Komlón, jagdterrier versenyen. Csak az igazán fogós kutyák tudták kimozdítani a bokor alól.
Igaz azokból aportírozott néhányat a disznó.
Naplózva
hajninagy79
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 10



« Új üzenet #10 Dátum: 2011. április 07. - 22:22:26 »

Sziasztok!

Röviden bemutatkoznék, Nagy Hajnalka vagyok, végzős vadgazda mérnök hallgató a Debreceni Egyetem Mezőgazdaságtudományi Karán. Még nem vadászom, de az apám révén részt vettem már sok vadászaton, és megtanultam az azt követő munkálatokat is (pl.:zsigerelés, nyúzás, részekre szedés), és szeretem is csinálni.
De most a tacskókopó a lényeg. Létezik még az alpesin kívűl a veszfáliai tacskókopó (Westfälische Dachsbracke) is, ez egy német fajta, kis termetű, izmos, hosszú testű eb. Feje keskeny, szeme sötétbarna. Orrtükre világosbarna, néha sötét szegéllyel. Füle lelóg. Háta kissé domború, ágyéka széles, fara csapott, mellkasa keskeny, hasa kissé felhúzott. Mellső végtagjai párhuzamosak, a hátulsók meredek állásúak. Farka lelóg. Szőrzete sűrű, durva; fején, fülén, lábai alsó részén rövid. Koponyája, lába fekete, végtagjai, pofája vörösesbarna, arcorri része, szügye, mancsai és farokvége fehér. Értelmes, komoly, barátságos, csupa figyelem a gazdájával szemben. Meglehetősen ritka, hazáján kívül alig-alig ismerik.
És létezik még a svéd tacskókopó, amely Svédország legkedveltebb vadászkutyája. Megjelenése tacskószerű, de annál erősebb kutya fajta. Feje a testéhez képest nagy. Háta egyenes és hosszú, mellkasa mély. Lábai rövidek. Farka hosszú. Szőrzete rövid, sűrű és vastag. Éber és nyugodt természetű. Nyúlra, rókára és őzre vadásznak vele. Próbáltam képeket beszúrni, de sajnos nem sikerült, de töltöttem fel a tacskovadasz-ra:   http://tacskovadasz.wordpress.com/
Nekem személyes ismereteim vannak az alpesi tacskókopóval kapcsolatban (cservörös-fekete színű), mert apámnak volt egy ilyen kutyája. Mi is utánkeresésre használtuk, az is előfordult, hogy 2-3 napos vadat is megtalált, amit már az egyik vadász hannoveri vérebe sem talált meg. Persze sok múlik a nevelésen, tanításon, ahogy már azt ti is írtátok, mert azért azt köztudott, hogy a hannoveri véreb az egyik legjobb utánkereső kutya. Szerintem elképzelhető, hogy betanítható disznós kutyának is, hiszen a kopóvér azért benne van, és tömött, erős szőrzete is előnyére válik ehhez a feladathoz, de azt nem tartom elképzelhetőnek, hogy egyazon kutyát mindkét dologra lehetne tanítani és használni, mert mindkét munka más-más vérmérsékletet igényel.
Azt viszont megkérdezném tőletek, hogy az helyes viselkedés-e, ha a kutya ráncigálja, vonszolgatja a megtalált pl.:vaddisznót? Én úgy tudtam, hogy jeleznie kell jellegzetes ugatással, ahogy azt a mi kutyánk is tette, ennek ellenére a filmek nagy részén az előbbi viselkedésformát láttam.
Üdv: Hajni!


Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #11 Dátum: 2011. április 08. - 10:49:18 »

"hogy az helyes viselkedés-e, ha a kutya ráncigálja, vonszolgatja a megtalált pl.:vaddisznót"
Ez kutya és fajta függő, igazából helyes viselkedésnek tekinthető, mert neki ez a birtokba vétel. A dermedt vadat sok fiatal kutya egyáltalán nem ugatja, nehéz is nekik megtanítani, rángatni szokták a zsákmányt, mintha élne, és állt. ez indítja meg a dermedtre csaholás a kutyáknál, némelyik kutyánál sok türelem kell hozzá.
Sok filmen, már azt látod mikor már a gazdája is odaér a kutyához, és ekkor már sokkal bátrabb a kutya és birtokba veszi zsákmányát. Lehet, hogy előtte már ugatta, csak ez nem látszik a videón.
Az biztos hogy nagyon megkönnyíti a gazda dolgát, ha a kutya ugatja a dermedt vadat, mert könnyebb megtalálni, bármilyen helyzetben is van.

 Wave
Naplózva

Üdv End
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #12 Dátum: 2011. április 08. - 12:34:27 »

Szervusztok.
Két kb dolog a hajsza és az állítás.
A hajszában a hangja magasabb mik/mik hez hasonlít,az állításnál már egy mélyebb tónusú hangot hallat.
Akár a dermedt,vagy a kegyelem lövés után egy kicsit meg szokta cibálni a vadat,de ezt hamar abba hagyja megnyugszik.Nem kezdi ki a vadat.
De ez a jelenség a vérebeknél is gyakori ill volt olyan vérebes keresésem ahol a vezető külön figyelmeztettet,hogy addig ne menjek oda a vadhoz mig a kutyát el nem fekteti mert védi a vadat.
Az állításnál megfelelő távolságból ugatja forgatja a vadat,néha meg csipi de mindig eltávolodik tőle.
A dermedtre csaholást nem mindig önállóan végzi hiszen nincs hajsza csak dermedtre vezetés van vezetéken,de ott mindig "játszunk" a kutyával egy kicsit mozgatjuk a vadat akkor már ugatja.
Szerintem nem hiba ha egy kicsit "megdolgozza" igy vezeti le az adrenalint.   
Üdv:HSanyi
Naplózva
hajninagy79
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 10



« Új üzenet #13 Dátum: 2011. április 09. - 17:26:25 »

Sziasztok!

Új dologra bukkantam: habár mindhárom fajta, a kopók és rokon fajták közzé sorolandó, az alpesi tacskókopót a vérebekhez sorolják, a vesztfáliai és a svéd (drever) tacskókopót a kopók, azon belül a kis méretű kopók közzé.
Gondoltam megosztom ezt veletek.

Üdv: Hajni.
Naplózva
magas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 35


« Új üzenet #14 Dátum: 2011. április 15. - 18:35:51 »

Egy kiadós séta után!
Naplózva
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: