Oldalak: 1 ... 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 [464] 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 ... 570   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Lőszer márkák, típusok, tapasztalatok  (Megtekintve 1149096 alkalommal)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3151



« Új üzenet #6945 Dátum: 2015. December 07. - 20:41:24 »

Ez nem annyira egyertelmu.
30-06 Steyr, 12 grammos Lapua Megahoz belove, a joval lassabb es alul is toltott 14,3 grammos Sierra SPRN-t majd egy arasszal (!!!) feljebb tette 50 m-en.

Szerintem almát az almához érdemes csak hasonlítani. Ha egy konkrét paraméter változásának hatására vagyunk kíváncsiak (ami itt a külső hőmérséklet), akkor hiba máson is változtatni. Szerintem.
Naplózva
lacika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1244


« Új üzenet #6946 Dátum: 2015. December 07. - 20:57:24 »

Én is így gondoltam.
Tehát akkor télen, alá és nem fölé kéne hordania.


Ez nagyon nagyon sokszor nem így van.
Majd minden kaliberemben tudnék mondani cáfolatot .
A legfrissebb próba: .270 win Geco Tm 5 cm-el magasabbra megy,mint a nála  gyorsabb norma bleispitz,H mantel.
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3151



« Új üzenet #6947 Dátum: 2015. December 07. - 21:00:41 »

Ez nagyon nagyon sokszor nem így van.
Majd minden kaliberemben tudnék mondani cáfolatot .
A legfrissebb próba: .270 win Geco Tm 5 cm-el magasabbra megy,mint a nála  gyorsabb norma bleispitz,H mantel.

És ebben a különbségben hol és mi a szerepe az alacsonyabb környezeti hőmérsékletnek?
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3062



« Új üzenet #6948 Dátum: 2015. December 07. - 21:03:21 »

Ez nem annyira egyertelmu.
30-06 Steyr, 12 grammos Lapua Megahoz belove, a joval lassabb es alul is toltott 14,3 grammos Sierra SPRN-t majd egy arasszal (!!!) feljebb tette 50 m-en.
Alacsonyabb nyomás, alacsonyabb kezdősebességet jelent, azonos lövedéknél.
Nem lehet jobb a ballisztika.
50 m-en a 10-15cm nekem nagyon gyanus.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3151



« Új üzenet #6949 Dátum: 2015. December 07. - 21:05:32 »

Alacsonyabb nyomás, alacsonyabb kezdősebességet jelent, azonos lövedéknél.
Nem lehet jobb a ballisztika.
50 m-en a 10-15cm nekem nagyon gyanus.

Főleg, hogy itt még a két lövedék sem azonos, erre próbáltam utalni. Vagy nyilván megint én értek félre valamit?...  Ördög
Naplózva
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1411



« Új üzenet #6950 Dátum: 2015. December 07. - 21:21:59 »

Önmagában a lövedéktömeg még durva becslésre is nehezen alkalmazható, a találati pontot illetően - ez az én tapasztalatom.

7,62x53R kaliberben 5 féle lövedékkel lőttem próbát 100 méteren, ebből 4 házi szőttes volt, egy gyári.
A 66 centis, frissen betekert, varmint kontúros cső 3 lövéses szórásképei oldalirányban nagyjából 25 centin belül mozogtak, magasságban is 7-8 centi volt a különbség.
Legbaloldalt volt a 180 graines Nosler Accubond, legjobboldalt és legfeljebb a 180 graines Sako SHH. A kettő között a 155 graines Lapua Scenar (legalacsonyabban!), valamint a 180 graines Speer, és a 200 graines Nosler Partiton. A lövedéksebesség mindegyiknél moderált 750-780 m/s között, kivéve a Scenart. :-)
A szórásképek között átfedés nem volt, szépen elkülönültek, méretük aránylag egyforma volt, persze a Scenar tudott 2 centin belül, a többi nem... Ördög

Egy időben (fogalmazzunk úgy) kölcsön adtam a fegyvert egy barátomnak.
Ő azt tapasztalta, hogy 3 különböző széria Sako SHH sem egy helyre megy, viszont a Sako HH és a Norma Alaska igen. Ezek mind gyári dobozok voltak, azonos alkalommal kipróbálva.

Úgyhogy attól megy följebb, amitől akar, nem attól, hogy "biztos jól felporozták".  Ördög
A lövedékek átmérője is változik szériáról szériára valamennyit, a felfekvési felület szintén, a lőpor szintén más széria... Annyi faktor van, hogy legegyszerűbb nem számítgatni, becsülni, hanem belőni minden gyártási szériához a fegyvert. Ez azt is jelenti, hogy érdemes nem dobozonként vásárolni, hanem nagyobb mennyiségben.
 Emelem
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #6951 Dátum: 2015. December 07. - 21:30:24 »

Szerintem almát az almához érdemes csak hasonlítani. Ha egy konkrét paraméter változásának hatására vagyunk kíváncsiak (ami itt a külső hőmérséklet), akkor hiba máson is változtatni. Szerintem.

Pontosan erre akartam rávilágítani...hogy ha csakis egy paramétert változtatsz, az sem úgy fog hatni, ahogy azt elgondolod. Tehát ha a lassabb, alacsonyabb nyomású, ugyanakkor jóval nehezebb magot magasabbra teszi, akkor ugyanakkora tömegűt hova tenné, hacsak a nyomásban/sebességben lenne különbség? Fogalmad sincs. És ez a lényeg  Vigyorog Tehát a példa jó volt.
Vagy mivel magyarázod, hogy a lassabb, alultöltött, mert a lovex porral a QL tök homály, ráadásul jóval nehezebb magot teszi magasabbra? Mármint ha a fizikát nézzük?


Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3151



« Új üzenet #6952 Dátum: 2015. December 07. - 21:36:23 »

Pontosan erre akartam rávilágítani...hogy ha csakis egy paramétert változtatsz, az sem úgy fog hatni, ahogy azt elgondolod. Tehát ha a lassabb, alacsonyabb nyomású, ugyanakkor jóval nehezebb magot magasabbra teszi, akkor ugyanakkora tömegűt hova tenné, hacsak a nyomásban/sebességben lenne különbség? Fogalmad sincs. És ez a lényeg  Vigyorog Tehát a példa jó volt.
Vagy mivel magyarázod, hogy a lassabb, alultöltött, mert a lovex porral a QL tök homály, ráadásul jóval nehezebb magot teszi magasabbra? Mármint ha a fizikát nézzük?

Legyen úgy. És a hőmérséklet változás hatásáról szóló kérdés?  Vállat von
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #6953 Dátum: 2015. December 07. - 21:42:01 »

Legyen úgy. És a hőmérséklet változás hatásáról szóló kérdés?  Vállat von

Az egyértelmű, hogy csökken a nyomás alacsonyabb hőmérsékleten. És ezáltal a sebesség. Csak az nem egyértelmű, hogy ettől hova helyeződik át a találati pont. Illetve az is egyértelmű, mert sehova, ekkora különbségnél sehova. Sok cső gyári lőszerrel is tudja 100 m-en a 2 centis szórást, és annyi sebességkülönbség a gyári lőszerek között is van ugyanazon a hőmérsékleten. Ami 50en meg simán összeszakad.
Naplózva
lacika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1244


« Új üzenet #6954 Dátum: 2015. December 07. - 21:52:14 »

Főleg, hogy itt még a két lövedék sem azonos, erre próbáltam utalni. Vagy nyilván megint én értek félre valamit?...  Ördög

Ugyanaz a lövedék lassabban indulva is mehet magasabbra.

A fizikus havert nem biztos pontosan idézve:
A lövedék amikor belepréselődik a huzagba,a csövet csavaró ,tekerő mozgásra próbálja késztetni,a cső kileng .
A csőben a lövedék mögött a nyomás,ha magasabb,ha alacsonyabb,a lövedék ha gyorsabb,ha lassabb,mindig más mértékű lesz a kilengés.
A lényeg az,hogy az amplitúdó milyen irányú,amikor a lövedék elhagyja a csövet,és nem az milyen sebességgel teszi.
A cső végén az utolsó kilengés utolsó fázisánál derül ki merre "dobja " el a cső a lövedéket,és az is lehet, hogy a kilengés  alacsonyabb gáznyomásnál lesz olyan irányú,hogy magasabbra kerüljön a találat.
Engem félrevezettek?
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #6955 Dátum: 2015. December 07. - 22:08:57 »

Ez nem annyira egyertelmu.
30-06 Steyr, 12 grammos Lapua Megahoz belove, a joval lassabb es alul is toltott 14,3 grammos Sierra SPRN-t majd egy arasszal (!!!) feljebb tette 50 m-en.

Annak nem a töltet hőmérséklet csökkenés az oka. Ha más lövedék kerül a csőbe minden előfordulhat tehát +,-, jobb,bal eltérés is attól függetlenül hogy nőt vagy csökkent a kezdősebesség.  Emelem
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3062



« Új üzenet #6956 Dátum: 2015. December 07. - 22:16:47 »

Ugyanaz a lövedék lassabban indulva is mehet magasabbra.

A fizikus havert nem biztos pontosan idézve:
A lövedék amikor belepréselődik a huzagba,a csövet csavaró ,tekerő mozgásra próbálja késztetni,a cső kileng .
A csőben a lövedék mögött a nyomás,ha magasabb,ha alacsonyabb,a lövedék ha gyorsabb,ha lassabb,mindig más mértékű lesz a kilengés.
A lényeg az,hogy az amplitúdó milyen irányú,amikor a lövedék elhagyja a csövet,és nem az milyen sebességgel teszi.
A cső végén az utolsó kilengés utolsó fázisánál derül ki merre "dobja " el a cső a lövedéket,és az is lehet, hogy a kilengés  alacsonyabb gáznyomásnál lesz olyan irányú,hogy magasabbra kerüljön a találat.
Engem félrevezettek?
Lacika!
Végezz kísérletet.
Töltsél lőszert azonos maggal pl. 3gr-es csökkenő sorozatba.
Amit a leg magasabbra hordja a puskád, az lesz a leg ideálisabb és a leg takarékosabb megoldás.
Na meg a barátod magyarázatát is meg tudod erősíteni, vagy cáfolni.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
lacika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1244


« Új üzenet #6957 Dátum: 2015. December 07. - 22:48:09 »

Lacika!
Végezz kísérletet.
Töltsél lőszert azonos maggal pl. 3gr-es csökkenő sorozatba.
Amit a leg magasabbra hordja a puskád, az lesz a leg ideálisabb és a leg takarékosabb megoldás.
Na meg a barátod magyarázatát is meg tudod erősíteni, vagy cáfolni.

Erről a töltögetésről egy darabig le kell tennem.
A legutóbbi tanfolyam érdeklődés hiányában elmaradt.
Ha valaki tudja,hol lesz legközelebb,és mikor,ne tartsa magában.
 Emelem
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #6958 Dátum: 2015. December 07. - 22:53:52 »

Erről a töltögetésről egy darabig le kell tennem.
A legutóbbi tanfolyam érdeklődés hiányában elmaradt.
Ha valaki tudja,hol lesz legközelebb,és mikor,ne tartsa magában.
 Emelem
Én sem voltam tanfolyamon csak vizsgázni.
Az elméleti vizsga anyagára, ha nulláról indulsz, kell egy szabad délután, a gyakorlatot meg egész jól meg lehet tanulni Balázsék videóiból, max. vizsga előtt bekunyerálod magad valamelyik fórumtárshoz a környéken egy órára.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
lacika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1244


« Új üzenet #6959 Dátum: 2015. December 07. - 23:08:03 »

Én sem voltam tanfolyamon csak vizsgázni.
Az elméleti vizsga anyagára, ha nulláról indulsz, kell egy szabad délután, a gyakorlatot meg egész jól meg lehet tanulni Balázsék videóiból, max. vizsga előtt bekunyerálod magad valamelyik fórumtárshoz a környéken egy órára.
Azt mondod?
Akkor valahogy csak átcsusszanok.
Nem csak tanfolyammal egybekötve van vizsga?
Naplózva
Oldalak: 1 ... 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 [464] 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 ... 570   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: