Oldalak: 1 ... 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 [361] 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 ... 570   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Lőszer márkák, típusok, tapasztalatok  (Megtekintve 1149117 alkalommal)
steveshepherd
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #5400 Dátum: 2013. Augusztus 09. - 22:00:49 »

7,62 a névleges átmérő. A lövedék tényleges átmérője 7,83-785mm gyártótól függően.
Naplózva

Okos ember hülyéskedik, hülye ember okoskodik.
Tony
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1569



« Új üzenet #5401 Dátum: 2013. Augusztus 09. - 22:27:47 »

7,62 a névleges átmérő. A lövedék tényleges átmérője 7,83-785mm gyártótól függően.

Mi az, hogy "névleges átmérő"?  Bangdesk
30 06 kaliber: ormózat:               7,62mm
                    barázda:               7,82mm
                    éövedékátmérő:    7,85mm

 Emelem
Naplózva

"Az erdő az én templomom."
sab
Vendég
« Új üzenet #5402 Dátum: 2013. Augusztus 10. - 17:15:33 »

Mi az, hogy "névleges átmérő"?  Bangdesk
30 06 kaliber: ormózat:               7,62mm
                    barázda:               7,82mm
                    éövedékátmérő:    7,85mm

 Emelem


Névleges átmérőt megnevezést sűrűn használják, használjuk, tudva azt, hogy az csak névleges.

7-es 8-as, 9-es. stb. stb.

30-06-os kalibernél megadott adatok nem csak a 30-06-ra vonatkoznak, ha nem lövedékileg az összes .30-as kalibercsaládra.

De valóban igaz a helyes megfogalmazás akkor, ha különbséget kell tenni pld. egy 9mm-es pi. lőszer esetében, mert ott számtalan lehet, ami lövedékileg is más, nem csak hüvelyhosszilag, töltetileg. pld. 9x17mm, 9x18mm, 9x19mm, 9x21mm. stb.

És ezért is jó a tudás, hogy milyen kaliberünk van pontosan, mert tényleg igaz, hogy a névleges az "csak" névleges méret. Emelem

Sajnálatosan fejből kevesen fogják tudni a pontos méretezést, de talán nem is gond, mert nem követelmény, még a fegyverismereti vizsgán sem.

De ha megjegyzi, hogy pld. a 7,62mm az névleges méret, akkor ebből már tudni fogja a vizsgabizottság, hogy készült a delikvens. Emelem
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #5403 Dátum: 2013. Augusztus 10. - 23:27:56 »

Ez egy jó téma, hogy melyik milyen "erős" kaliber.
A múltkor a visszarúgás kapcsán írtan számokat, most itt is fáradnék ezzel.

Ha az átütő képességet értjük ez alatt, és a példa kedvéért feltesszük, hogy mindegyik kaliber azonos lövedék konstrukcióval van szerelve, jelen esetben mondjuk az ólommentes Barnes TSX maggal, aminek nincs tömegvesztése, és mindegyik esetben uyan olyan mértékű az expandáció, akkor az áthatoló képesség az energia és a felület összefüggésében alakul majd az alábbiak alapján:

Ha kiinduló alapnak a 30-06-os kalibert tekintjük, aminek a lövedék átmérője 7,85mm, felülete pedig 48,4 mm2, és egy átlagos lőszer energiáját vesszük- 3900J
akkor:
243 - 2409J (1,618)
6,5 - 2849J (1,368)
270 - 3155J (1,236)
7mm - 3326J (1,172)
30-06 -3900J (1)
8x - 4276J (0,912)
338 - 4691J (0,831)
9,3x - 5474J (0,712)

ugyan azt a mélységi hatást ezen energiák mellett fogjuk produkálni. A 7x57 esetében látható, hogy nagyjából a 308-as és a 30-06-os között lesz átütő erőben, attól függően, hogy a Cseh, vagy a Norma termékeit választjuk -e hozzá. A gyakorlati különbségek abből adódnak, hogy általában nem ólommentes lőszerekkel vadászunk, és a tömegvesztés miatt elég nagy különbségek lesznek a becsapódást követő energia tartalomban. 1/2mv2 alapján látszik, hogy a tömeggel egyenes arányban változik a mozgási energia, így hiába egy 3500J -os lőszer, ha becsapódás után 5cm-el már csak a tömegének 55%-a a maradványtest, és így az energiája 1900J alatti.

Ha nem üti át egy lőszer a vadat, érdemes kipróbálni keményebb magot, esetleg az ólommenteseket, amit pl. a Remington úgy is reklámoz, hogy átlagosan 28%-al nagyobb mélységi hatás. (HOG Hammer - Barnes TSX)
Az is érdekes lehet, hogy ez esetben a könnyebb magok is elegek lehetnek, mert egy modernebb ólmos mag 80%-a marad vissza, ami 11,7 gramm esetében 9,36 grammos maradványtömeget eredményez, akkor látszik, hogy a 9,7 grammos ólommentes mag töbet fog produkálni átütő erőben mindenképpen. A Barnes esetében a gombásodásra sem lehet panasz, tudja a 2x-es átmérőt, így egyedül a repeszhatással nem lehet számolni, ami viszont nem minden szempontból hátrány.
 
Nektek is jó elmélkedést a témához!

Üdv!
HZ

Ha megengeded, akkor elmélkednék Veled egy cseppet a témában!
Már közel húsz éve, amikor hallottam én is az X Barnes nevű csodáról, ami –az akkori állításnak megfelelően - majd nemsokára teljesen át fogja írni a vadász lövedékekről (és természetesen a prec. lövedékekről is) alkotott elképzeléseinket, és elavulttá tesz minden hagyományos konstrukciójú lövedéket….. stb, stb.
Azóta Randy Brooks és tervezőcsapata sokadik Barnes X alapokat felhasználó lövedékénél tart, és mellette kitűnő gazdasági erőben virágzik számtalan más, régi vagy új lövedék gyártó cég, melyekkel sokféle lőszert szerelnek. Igaz, hogy virágzik a Barnes cég is.
Nézegettem a számokat, amelyeket leírtál, biztos én vagyok agyilag gyenge, de fogalmam sincs, hogy a számok mit jelentenek, illetve, hogy ezzel mit is akartál a gyakorlati oldalról bizonyítani.
Vagy, ha tényleg csak azt, amit leírsz, akkor elfelejtesz egy nagyon fontos tényezőt.
A Barnes cég is, és minden más erre szakosodott gyártó teljesen tisztában van azzal, hogy a .243-as és a 9,3-as (.366) lövedékekkel teljesen más nagyságú és keménységű a „célcsoport”, vagyis nyílván nem ugyanarra a méretű és testkeménységű vadfajokra fogja a felhasználója használni azokat. Tehát józan felfogott érdekéből a gyártók a lövedékek elejét, érzékenységét is a várható elejtendő testnagysághoz fogják igazítani, a lehető legnagyobb spektrum felölelésével. És ami legalább ennyire fontos, teljesen más induló, és így becsapódási sebességgel fogják használóik a különböző méretű lövedékeket használni, amely sebesség számtalan más jelenséget (biológiai, és egyéb cél(test)ballisztikai) okoz. Ezek így együtt egy lényegesen komplexebb hatásmechanizmust fognak kialakítani, mely az eddig leírtakkal szoros összefüggésben, de messze nem sablon, vagy képletszerűen adja egyes lövedékek valós teljesítményét bizonyos vadfajok, vadtest méretek esetében. Még csak az áthatolási képességét sem.
Ezért az ilyen számsorok tanulmányozása szerintem nemcsak teljesen felesleges, hanem félrevezető is. Mert a lövedék áthatoló képessége csak egy tényző a sok közül. És ezt tényleg nem azért írom, hogy megbántsalak, vagy hogy valakit is megbántsak.
Mostanában ismét csodákat zengenek az új Barnes, és a hasonló elveken működő tömör, de kinyíló vagy széteső elejű lövedékekről. Pl. KJG.
A mi társaságunkban két vadász próbálta 30-06-osban a Barnes TSX-et (vagy TTSX?), azóta mindkettő visszatért az eredeti favoritjához. Mind a kettő klasszikus elven működő ólomtartalmú lövedékes – még csak nem is „prémium” kategóriájú lövedékes - lőszerhez……
És a vadászoknak két csoportja van, az egyik, amelyik szereti, ha két luk van a vadon, a másik szerint egy bőven elegendő, mert ugye így az összes energia a vadtestben marad ……. ismerős a szöveg gondolom..
Aztán ismét van – más szempont szerint vizsgálva – két csoport.. az egyik szereti, ha fröcsög a lövedék eleje, a másik pedig azt, ha minél nagyobb a maradványtest %, lehetőleg a 100% az ideális. Vagy olyan is van, aki azt szereti ha fröcsög is, de át is üti……….
És a többi, és a többi……..
Véleményem szerint itthon a Barnes homogén (tekintsünk el a gerlefingnyi műanyagtól az elejében) lövedékes lőszerek elterjedésének – hadd ne mondjam „istenítésének”- a viszonylagos kedvező lőszer ár az oka. És én bizony a Barnes esetében hallottam a gombásodásra is panaszt, 2x-es átmérő ide, vagy oda a hirdetésben.
A kudarcokról, vagy veszélyes helyzetekről amit okoz, vagy hallunk, vagy nem.
 Emelem
Naplózva
debian
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 314


« Új üzenet #5404 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 10:10:28 »

és mindegyik esetben uyan olyan mértékű az expandáció
A gond az, hogy egyik esetben sem ugyanolyan. Még két azonos kaliberrel leadott lövés esetén sem szokott. Itt bukott az egész matek. Sokkal célravezetőbb a pontos, jól elhelyezett lövésről beszélgetni mert a 7 és 13mm lövedékátmérő között az a leglényegesebb. Szerintem.  Sam6
Naplózva
Jagdterier
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 529



« Új üzenet #5405 Dátum: 2013. Augusztus 15. - 18:35:56 »

Hét vaddisznót sikerült eddig elejtenem a Geco TM 8x57-es kaliberű lőszerrel,mind 60kg alatti volt. Ebből hatot átütött,a hetediket fél keresztben nyaktövön lőttem, itt a lőszer szinte szétrobbant a gerincen.  Ezeket a kistestű disznókat lapocka lövésnél is átütötte,jó vérnyom volt minden esetben. Hátha érdekel valakit.  Emelem
Naplózva
danoca
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 181


« Új üzenet #5406 Dátum: 2013. Augusztus 17. - 09:53:26 »

Ki milyen lőszert használ Zkk 600 30-06-os fegyverhez! Miket érdemes kipróbálni szórásképben? Köszönöm a segítséget!
Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #5407 Dátum: 2013. Augusztus 17. - 15:13:56 »

Danoca

Te már nem "újfiu"  vagy itt a fórumon és mégis felteszed az egyikk legidiótább kérdést . Nem akarlak sem megbántani , de megsérteni sem , de minden héten kétszer felteszi ezt a kérdést valamelyik kezdő , te nem vagy az . Akkor miért nem érted meg azt , hogy ilyen tanácsot nem lehet felelősséggel adni . Mert annyi összetevője van , hogy felesleges róla beszélni is , de ami itt a fórumon nem hangzott még el azzal nem is nagyon kell foglalkozni . Légyszives olvass vissza , mert nem az a lényeg , hogy milyen tipusu a fegyvered  hanem , hogy mit "szeret" a csöve . Sokan évtizedek óta elvadásznak S&B SP-vel eredményesen , mások abból a temérdekből ami ezen kaliberhez rendelkezésre áll sem tudnak választani . Most hiába  mondanám azt , hogy az álltalam favorizált Nosler Partition magot ajánlom HP/Norma esetleg S&B gyártmányban , ha te azt mondod , hogy a lóf@szt a segedbe én nem adok 750Ft-t egy darabért , de ez csak egy eltúlzott , kisarkított példa . Vedd a fáradságot és olvass vissza és ha leszűkiteted a kört az igényeidnek megfelelően , akkor vegyél 1-1 dobozzal belőle és nézd meg , hogy mit mutat vele a fegyver lőtéren , ha megfelelő még akkor is a puding próbája az evés , tehát elkell vinni vadászni na ha ott is  jó akkor valószínü , hogy révbe értél . Na ezeket nem lehet itt a fórumon tisztázni .

Maradok tisztelettel az OGRE .  Emelem
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #5408 Dátum: 2013. Augusztus 17. - 19:57:01 »

Ki milyen lőszert használ Zkk 600 30-06-os fegyverhez! Miket érdemes kipróbálni szórásképben? Köszönöm a segítséget!

Annyiban szeretném pontosítani, illetve tompítani Ogre hozzászólásának élét, melynek alap tartalmával azért teljes egészében azonosulni tudok, hogy a kipróbálni érdemes lőszerek két csoportra oszthatóak:
Az egyik, nyilván opportunistább megoldás az, hogyha a környezetedben levő haveroktól, vadász barátoktól összetarhálsz, vagy ha üzleti alapokra is akarjátok helyezni a tranzakciót, „átveszel” olyan lőszerekből 5-8 darabot, amelyeket ők használnak, és kipróbálod velük saját vasadat.
A másik, ha figyelembe véve saját vadászati lehetőségeidet, az itt vagy máshonnan hallottak alapján VAN SAJÁT ELKÉPZELÉSED(!!), hogy milyen lövedékkel szeretnél vadászni, és azokból a gyártmányokból próbálsz venni, vagy felesbe venni valakivel lőszereket, amelyek szerelik a te általad előnyben részesített lövedékekkel a lőszereiket.
A paletta a 100 forintos Barnaultól kezdve az 1000 forintos tökömtudja milyen drágaságokig nagyon széles, és azt használd, amelyiket még meg tudsz, vagy meg vagy hajlandó fizetni, és a TE puskád jól lövi.
A „mit érdemes kipróbálni szórásképben” kérdésre pedig a válasz az, hogy minden olyan gyártmányt, amely azzal a lövedéktömeggel készít lőszert, amely alkalmas azokra a vadfajokra, méretekre, amelyekre vadászni fogsz.

Ezzel kapcsolatosan egy szélsőséges példa – egy friss ismerős mesélte, hogy apróvadason vadászik és kizárólag a Remington 125 graines (8 gramm körül van valahol) lőszerét használja a 30-06-os Remington puskájába (eddig ilyet eddig még senkitől sem hallottam egyébként!! Fejvakarás), amit az nagyon laposan, és felettébb kitűnően lő. Mivel náluk róka van, és maximum egy-két őz……  Meghívni, meg úgysem hívja meg senki disznóra!  Vállat von Mondtam neki, hogy így nem is valószínű, hogy valaki meg fogja hívni. Merthogy egy 165-180-as lövedékkel a rókát is, őzet is meg lehet lőni, és tisztességesen egy vaddisznót is oldalba puffantani, de a 8 gramm a vaddisznó tisztességes oldalba puffantására nem elég, az csak az oldalba puffantásig jó….. tisztesség nélkül!
 Emelem

Naplózva
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #5409 Dátum: 2013. Augusztus 18. - 08:01:47 »

Szervusz Danoca!

Teljesen egyetértek Huszlavika hozzászólásával. Annyival még kiegészíteném, hogy nyugodtan kipróbálhatod a cseh Sellier&Bellot (magyarán szólva: Saller Béla) lőszerekkel. Mindenképpen a 11,7g tömegű lövedéket javasolom,  például a Sierra GK (game king) kifejezetten jó ölőhatású. Az ára is elfogadható: valahol 540-570 Ft/db körül van. (37 Euro/ 20 db...)
Esetleg a sima osztott köpenyűt (soft point) ez csak 22,5 Euro/20 db. Mindkettőnek kiváló a maga nemében....Nyugodtan próbáld ki, szerintem be fog válni....A FŐ AZ, amit Huszlavika mondott: a TE PUSKÁD jól lője...És ezeknél a lőszereknél ennek igen nagy a valószínűsége még látatlanul is....
Vadászüdvözlettel: Regius
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #5410 Dátum: 2013. Augusztus 18. - 13:41:46 »

Szervusz Danoca!

Teljesen egyetértek Huszlavika hozzászólásával. Annyival még kiegészíteném, hogy nyugodtan kipróbálhatod a cseh Sellier&Bellot (magyarán szólva: Saller Béla) lőszerekkel. Mindenképpen a 11,7g tömegű lövedéket javasolom,  például a Sierra GK (game king) kifejezetten jó ölőhatású. Az ára is elfogadható: valahol 540-570 Ft/db körül van. (37 Euro/ 20 db...)
Esetleg a sima osztott köpenyűt (soft point) ez csak 22,5 Euro/20 db. Mindkettőnek kiváló a maga nemében....Nyugodtan próbáld ki, szerintem be fog válni....A FŐ AZ, amit Huszlavika mondott: a TE PUSKÁD jól lője...És ezeknél a lőszereknél ennek igen nagy a valószínűsége még látatlanul is....
Vadászüdvözlettel: Regius

Azért én tudok olyat aki a 30-06 os Cz 550 FS -t 9,7 grammos S&B patronnal használta és elég eredményesen.  Én is a nehéz lőszerek híve vagyok de ha valaki alföldi vadász létére 30-06 ost vett és jól viszi a 8 grammos lövedéket nem kell megijedni ha az elé áll ki a disznó . Inkább pont akkor kell nyugodtan megfontoltan kivárni míg teljesen oldalt áll és kétújjnyival a lapocka mögé tenni a göbecset. Szeretném látni azt a disznót amelyiket ez nem hatja meg !  S.Peti  Ha az egy jó testes remete azt sem üti át a hagyományos 11,7  grammos S&B  sp . mégis fog olyat mint a "ződfesték" .
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #5411 Dátum: 2013. Augusztus 19. - 10:54:21 »

Szeretném látni azt a disznót amelyiket ez nem hatja meg !.
Oszt mihez kezdesz egy meghatódott disznóval? Adsz neki pzs-t?
 Ördög
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
danoca
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 181


« Új üzenet #5412 Dátum: 2013. Augusztus 22. - 13:46:54 »

Remington core lokt 11.7gr lőszerről mik a vélemények a kaliber 30-06?
Naplózva
Topi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 475



« Új üzenet #5413 Dátum: 2013. Augusztus 22. - 14:00:26 »

Remington core lokt 11.7gr lőszerről mik a vélemények a kaliber 30-06?

Szia!

Olcsó, jó az sokkhatása, de ritkán üti át a vadtestet, főleg nagyobb vadnál. Nem adott értékelhető vérnyomot több esetben jó lövésnél sem, én ezért váltottam.

Topi
Naplózva

Szeretnék olyan jó ember lenni, mint amilyennek hisz a kutyám.........
danoca
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 181


« Új üzenet #5414 Dátum: 2013. Augusztus 22. - 14:08:32 »

Értem, hát nagybátyámnak eddig baja nem volt vele ő használja, de több véleményre is kíváncsi vagyok mert 1-2 eset az nem sok! A fegyver amit vettem állítólag ezt a fajtát szereti és ezzel is akarom kipróbálni!  Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 [361] 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 ... 570   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: