Oldalak: 1 ... 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 [272] 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 ... 570   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Lőszer márkák, típusok, tapasztalatok  (Megtekintve 1149077 alkalommal)
hosszupuska
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 320


« Új üzenet #4065 Dátum: 2012. Február 14. - 17:57:51 »

Ha nézted a cső belsejét, és tipp-topp, a 200 lőszerrel megérne egykis alkudozást. Ördög
Nagant vagy Mauser(voere-szerű) a zárszerkezet?
Naplózva
Szilva
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1271


M 66


« Új üzenet #4066 Dátum: 2012. Február 14. - 21:14:31 »

Nincs kép, de 160 Mátyás király az ára(!...?),egy kis Zeiss-szel (4x32)...
Ha megveszed örökös puska lesz, eszmei értéke van, csak költeni fogsz rá és eladni annyiért már nem tudod, vagy nem sokért!
Nézzük részletesen:
Puska,
FÉG gyártmány, ha Mauser (Voere2165) akkor talán kicsit többet ér ha Moisen-Nagant akkor kicsit kevesebbet de mindenképpen 100alatt, max 100!!!
A kaliber az igen ritka, az RWS DK az nagyon jó kis lőszer azzal lehet(ne) vadászni kellemesen de én nem látom az RWS szortimentjében??????
Távcső,
 :-((((((((((((((
Ma már leginkább nem ajánlott, eladni pénzért nem lehet, nappal elmegy de nem igazán elég a nagyítása, százszor jobbak vannak.
Szerelék,
Ha távcsövet kell cserélni akkor a szereléket el lehet dobni.
Lőszer,
ha adnak is hozzá 200 db-ot, és ha nem ilyennel akarsz vadászni akkor mit csinálsz????

Összességében:Múzeumi darab, vadászni lehet vele de a mai viszonyok között nem egy ideális puska.
Mielőtt bárki megkövezne van egy FÉG Mauser(Voere2165) a tulajdonomban, csőcserével és egy új szerelékkel egy MOM 6x42-es magyar távcsővel, a hirdetésemre kb a kutya sem jelentkezett, a csőcsere és a szerelék 100 felett volt a puska mai értéke így ahogy van 80!???? akkor miről beszélünk?
Én nem javaslom senkinek a pénzkidobást Wave
Naplózva

Mit die Beste Waffe aller Waffen ist eine Mauser 66 !
Szilva
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1271


M 66


« Új üzenet #4067 Dátum: 2012. Február 14. - 21:19:02 »

Ha nézted a cső belsejét, és tipp-topp, a 200 lőszerrel megérne egykis alkudozást. Ördög
Nagant vagy Mauser(voere-szerű) a zárszerkezet?
Régi FÉG-nek a csőve általában már nem tip-top, az anyaguk is nagyon változó volt, de még az is lehet hogy a 8x60ast 8x57-ből csinálták, valami hadicsőből.........nem hiszem hogy a  Lothar Walter-ből raktak bele.........
Naplózva

Mit die Beste Waffe aller Waffen ist eine Mauser 66 !
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1411



« Új üzenet #4068 Dátum: 2012. Február 14. - 21:40:30 »

Régi FÉG-nek a csőve általában már nem tip-top, az anyaguk is nagyon változó volt, de még az is lehet hogy a 8x60ast 8x57-ből csinálták, valami hadicsőből.........nem hiszem hogy a  Lothar Walter-ből raktak bele.........

Láttam pár hete egy boltban "FÉG Mauser" kártyájú puskát, 8x57JS kaliberben. Gondoltam, hogy egy megsasolást megér. Majdnem leesett az állam. Egy budapesti puskaműves 1930-as évekbeli remeke volt, a tárfenékben benne volt a védjegye! Elég gatya volt, így aztán nem foglalkoztam vele tovább, (de ha lenne annyi pénzem, mint amennyi nincs, minden ilyen fegyvert megvennék.).
8x60S-t leginkább a két világháború között készítettek, nem hiszem, hogy ez a Fégben látta meg a napvilágot, a Nagantom is FÉG, mármint a kártya szerint, mert a csőcsere ott történt. Pedig igaziból Vostok ő, Zajcev hazájából...  Ördög
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11260


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #4069 Dátum: 2012. Február 14. - 22:18:24 »

Ha megveszed örökös puska lesz, eszmei értéke van, csak költeni fogsz rá és eladni annyiért már nem tudod, vagy nem sokért!
Nézzük részletesen:
Puska,
FÉG gyártmány, ha Mauser (Voere2165) akkor talán kicsit többet ér ha Moisen-Nagant akkor kicsit kevesebbet de mindenképpen 100alatt, max 100!!!
A kaliber az igen ritka, az RWS DK az nagyon jó kis lőszer azzal lehet(ne) vadászni kellemesen de én nem látom az RWS szortimentjében??????
Távcső,
 :-((((((((((((((
Ma már leginkább nem ajánlott, eladni pénzért nem lehet, nappal elmegy de nem igazán elég a nagyítása, százszor jobbak vannak.
Szerelék,
Ha távcsövet kell cserélni akkor a szereléket el lehet dobni.
Lőszer,
ha adnak is hozzá 200 db-ot, és ha nem ilyennel akarsz vadászni akkor mit csinálsz????

Összességében:Múzeumi darab, vadászni lehet vele de a mai viszonyok között nem egy ideális puska.
Mielőtt bárki megkövezne van egy FÉG Mauser(Voere2165) a tulajdonomban, csőcserével és egy új szerelékkel egy MOM 6x42-es magyar távcsővel, a hirdetésemre kb a kutya sem jelentkezett, a csőcsere és a szerelék 100 felett volt a puska mai értéke így ahogy van 80!???? akkor miről beszélünk?
Én nem javaslom senkinek a pénzkidobást Wave
Mint az elején leszögeztem,NEM venném meg,csak gusztálgattam a veteránt. Ebbe a topicba is csak a kaliber miatt hoztam fel,szerintem egy jó eszmecserét megért a dolog...
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
magesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 215



« Új üzenet #4070 Dátum: 2012. Február 15. - 08:27:29 »

Sziasztok!
A 8x60s-hez annyit fűznék hozzá,hogy a tavalyi katalógusukban benne van.
Van egy cimborám,aki örökölt egy ilyen kaliberű Oberndorfi-t és ő tavaly szerzett be hozzá lőszert ami,Rws 11,7gr Dk.
200 darab volt a legkisebb vásárolható mennyiség belőle,mert rendelésre hozzák csak be(Harmónia).
Adatai:
V0:835m/s,E0:4079Joule;V100:731m/s,E100:3126Joule;V200:634m/s,E200:2351Joule
Üdv:magesz
Naplózva

-"Nagyon bölcs az emberi természetnek az a tulajdonsága, hogy a kínzó emlékeket idővel elhalványítja, de a kedves élményeket megőrzi, sőt esetleg még meg is színesíti."-Kittenberger
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11260


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #4071 Dátum: 2012. Február 15. - 09:01:17 »

Majd egyszer ha olyan életem lesz,dédelgetni fogok egy régi kalibert ígérem. Addig meg csak olyan puskát veszek amihez "bárhol" kapok lőszert...
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Bagira
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 217


« Új üzenet #4072 Dátum: 2012. Február 15. - 17:41:49 »

 8x60 S és a 8x60 Magnum Bombe csak a lőportöltetben külömbözik.

A Magnum Bombét már nem gyártják.

8x60 S kb annyit tud mint a 30-06 nehéz maggal.
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #4073 Dátum: 2012. Február 16. - 15:54:42 »

Szerintem ez a táblázat még kiindulási alapnak is vicces, pont a 45-70 miatt. Jannak igaza van, hogy lehet egy olyan kalibert a 9,3 vagy főleg a 375 fölé helyezni, ami a kereskedelemben kapható lőszerek (az a három) egyikével csak őzre és disznóra használható legálisan, mert nincs 2500 joule a torkolati energiája.

A másik: nagyon nem mindegy a használt lőszer, ezt hogy modellezik?


Üdv,
mivel ezek csak számok, és úgy jönnek ki, hogy a lövedék mindenféle adatait össze-vissza szorozgatják, osztogatják - de hát csupán számokkal nem is lehet vadászni! -, így ennek önmagában semmi értelme!
Mivel elég régen érdekel maga a 45-ös öbnagyság (.458), és a benne rejlő lehetőségek, elég sokat utána olvastam a dolognak. Ilyen a 45-70 is! Magam ennek egy kicsit nagyobb „rokonával” is szoktam néha vadászni, illetve az utóbbi években már kifejezetten csak hajtásra – és esetleg után keresésére – használom, főleg a rászerelt „hajtás” távcső miatt. Már megbocsássatok, de hazánkban véleményezni a 45-70-et olyan, mintha egy tengerparti kikötőváros polgárával vitatkoznánk a tenger gyümölcseiből készült étkek fölött, úgy, hogy valaki rendszeresen fogyaszt itthon sprotnit, és nyaranta néha hekket is eszik! Körülbelül ennyi köze van vadász és fegyvertartó társadalmunknak a 45-70-hez.  Mivel a .458 Winmagom és a 45-70 között nagyon sok a hasonlóság, ezért szeretnék – habár véleményem szerint nincs rá szüksége – „kiállni mellette”. Alapvetően inkább nincs is különbség közöttük a lőszerekben alkalmazott nyomás kivételével. Itthon csak a botrányosan alacsony nyomású, max. trapdoor rendszerű puskákhoz készített lőszer kapható, amely nyomás enyhe túlzással alig nagyobb, mint a sörétes fegyvereké! E fölött azért legalább van még két szint, a modern kengyelkulcsosoké (pl. az itthon is kedvelt Marlin puskák), és a modern blokkzáras (pl Ruger), vagy modern tolózáras fegyverek (pl a sziámi Mauserhez újra csövezhető puskák) nyomásszintje. Az utóbbi két nyomásszintű 45-70 alig marad le teljesítményben a .458 Winmagtól! A 45-70-esből is lőnek 535 graines nehéz lövedéket, és ebben az öbnagyságban kifejezetten könnyűnek számító könnyű, 250-300 grainest. Az a mi külön pechünk, hogy – ahogyan írtad - maximum háromféle lőszer van hozzá, és még házilag sem szabad segíteni ezen a hiányosságán. A .458 Winchester Magnum „761-es” ölőhatása számomra értelmezhetetlen volt abban az esetben, amikor a másfél mázsás kandisznó le sem bagózta – még csak meg sem rezdült, nem is jelezte a lövést - a Federal Safari Premium lőszer 510 graines gömbölyű ólomhegyű lövedékű, a vad oldalára leadott lövését, és csak második lövés, amely gerincet ért, vágta szegényt a földhöz. Az első csinált benne egy szép, mintegy 12 milliméteres lukat, expanzió nuku, sokkhatás nuku, előbb-utóbb elvérzett volna szegény, de azért nem erre számítottam, és a kísérőm sem! Kíváncsi vagyok, hogy a 761 egységgel jelzett ölőhatásból mennyi ment át a vadtesten, és mennyi maradt benne? Ugyanezen cég ugyanilyen fantázianéven futtatott, de 350 graines gömbölyű ólomhegyű lövedékkel szerelt lőszere viszont jelentősebb roncsolás nélkül, de látványosan, nagyon hatékonyan végezte a dolgát 50-100 kiló közötti vaddisznók esetében is (kivéve, amikor egy farbacsípéses horzslövés inkább felgyorsította a vadat, hiába ha mellé lő az ember, tök mindegy mivel teszi!) Ettől függetlenül lehet itthon vele vadászni, azonban ahhoz hasonlítanám, mint a boldog(talan) emlékű Verhovina mopeddel (ha ez mond így valakinek egyáltalán valamit?) való biciklizést, lehet, de qrva nehéz! Vigyorog Azon is volt pedál, de beszart közben az, aki tekerni akarta. Ördög Ördög Ilyen a .458 Winmaggal való vadászat is, sokat kell ahhoz kínlódni, míg megtalálod a hozzá való muníciót. Ezt gyengíteni kellene. A 45-70-et meg egy kicsit erősíteni! A kettő szint közötti arany középút megtalálása biztosan gyarapítaná az öbnagyság kedvelőinek sorát. Ha pl. engedélyeznék a házi lőszertöltést, a Marlin puskákkal a. 444 Rem nyomásszint elérése (ami ugye van Marlinban) esetén a 45-70-es egy egészen más teljesítménnyel bíró kalibert eredményezne! És akkor ismét bizonyíthatnánk az öreg vadászok igazságát, hogy a „vastag patrony” jobban öl!

 Üdv,
Naplózva
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #4074 Dátum: 2012. Február 16. - 16:39:32 »

Ez elég fullos volt  Igen
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #4075 Dátum: 2012. Február 16. - 19:58:37 »


Üdv,
...


Nagyjából egyetértek, bár szerintem a Hornady Leverevo már nem a trapdoor szint. Az adatai alapján sem, de a visszarúgása annyival nagyobb a Remington lőszernél, hogy ott egészen biztosan komolyabb töltet van.

Láttam viszont olyan töltött lőszert aminek 790m/s körül volt az induló sebessége, (16g-os esztergált réz lövedékkel) és az már igazi rendcsináló volt. T/C ProHunter fegyverből lőtték, én az Artemidába bele se mertem tenni.
Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #4076 Dátum: 2012. Február 16. - 21:50:28 »

Nemhogy a 45-70 de még a 444 marlin kaliberü fegyver is használhatatlan vasdarabb , a jelenleg itthon hozzá kapható löszerekkel . Huszlavika jobban ért hozzá hiszen elmerült a jenkiknél a töltögetés  tudományában , de még neki is sokat kellene magyarászkodnia , hogy mivel lehetne használhatóvá tenni ezeket a kalibereket itt nálunk , mert tapasztalatom szerint (444 -em volt) egy nehéz 3006 v. 8x57 jobban öl mint ezek nagy kaliberek.

Üdv az OGRE

Ui : A leverevo is csak annyival jobb , hogy nem akad el . A 444 marlin alapból olyan nehéz ,hogy nem venni észre a rugdosását.
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #4077 Dátum: 2012. Február 17. - 20:42:40 »

Sziasztok!
Sajnos, nekem nem volt sem 444-em, sem 30-06-om, és 8x57-em sem, tehát ezekről tapasztalatból nem tudok véleményt mondani, a mások véleményét pedig nem igazán illik továbbszajkózni. Sőt igazából 45-70-em sem volt, és azt is csak akkor vennék, ha a jelenlegi állományból sikerülne valamit eladni, és azt a pénzt talán visszaforgatnám vasakba, de most már csak azt!
Viszont van valamennyi tapasztalatom a .458 öbnagyságú, viszonylag nehéznek számító lövedékekkel való vadászatban, és itt most csak az számít, illetve arról beszélgetünk, hogy ezeket itthoni körülmények között lehet-e eredményesen használni? Az már megint más kérdés, hogy érdemes-e ezzel egyáltalán foglalkozni annyi bizonyítottan jól használható kaliber és lőszereik mellett? Azt pedig, hogy mi mennyire öl, nagyon sok minden befolyásolja. Hazánkban nyilván a két elterjedt kaliber esetében van tapasztalat, a vastag amerikaiakkal kapcsolatban kevés. De ha már a töltést emlegetted kedves OGRE barátom, lehet, hogy feleslegesen szántam rá kint az időt, és fordítottam rá talán a kelleténél is több figyelmet (biztos benne volt az is, hogy ott, ahol lehet, meg kell kóstolni az itthon tiltott gyümölcsöt), de egy dolog azért egészen világossá vált, és azóta így gondolkozom. Értelmetlennek tartom arról beszélgetni, hogy ez vagy az a kaliber mikor, mire való, hisz ez sok, teljesen téves adattal is szolgálhat, mint ahogyan szolgál is! Arról már lehet beszélgetni, hogy egy bizonyos átmérőjű, tömegű, szerkezetű lövedék, egy bizonyos sebességtartományban, egy bizonyos mérettartományba tartozó vadra, vagy vadakra való vadászatnál mennyire használható. Hogy aztán azt a lövedéket éppen milyen kaliber indítja útra, az szerintem kevésbé fontos, illetve inkább lényegtelen, mivelhogy egy bizonyos öbnagyságút számtalan kaliberből ki lehet lőni, ha éppen valamelyik gyártó cég szereli a lőszert a kinézett lövedékkel. Ha történetesen a 30-06-os csak mondjuk a 7-8, max. 9 gramm körüli, nagyon nagy kezdősebességű ólomhegyű lövedékkel lenne kapható, biztosan nem lenne ennyire közkedvelt. Körülbelül ez a helyzet a 45-70-es és a 444-es kaliberekkel itthon.
Saját egyértelmű tapasztalatom alapján ezekkel a 458-as öbnagyságú, majdnem 23 grammos lövedékkel – igaz meglehetősen felgyorsítva azt a 458 Win által –, nehezen tartom hihetőnek, hogy egy közel hasonló súlyú és átmérőjű, vadászatra tervezett lövedék (pl. a Leverevo 325 graines FTX lövedéke) ne lenne jó itthoni vadászatra. De mondom, én ezt csak gondolom, tapasztalatotok Nektek van vele! Csak kíváncsi vagyok, hogy mi vele a gond (azt feltételezve, hogy a fegyver kielégítően hordja), túl törékeny az eleje és túl puha a lövedékmag és ezért hamar ellapul, nincs mélységi hatás, vagy még a Trapdoornál magasabb nyomás ellenére sem elég gyors, kevés lenne az energia? Vagy ehhez az átmérőhöz, az ólom magvas, köpenyes lövedék esetén kell a kicsit nehezebb lövedék (350 grain) keresztmetszeti terhelése? Ezért szeretném tudni, hogy mi vele a gond? Ugyanis úgy gondolom, hogy a .458 Winmag annyi fölös energiával rendelkezik hazai vadászatra, hogy a fele is bőven elég lenne, annyi meg a 45-70-nek „gazdagon” van!  (Konkrétan átsöpört mindenen, amit sikerült eltalálnom a könnyű lövedékkel, szó szerint agyonvágva a disznókat, és volt olyan is, hogy összevitatkoztunk barátommal, hogy merre állt a disznó, melyik volt a be, ill. kimenet. Annyi vért adott mindkét oldalt, hogy volt úgy, hogy a napraforgó a disznó előtt!! mintegy másfél méterre véres volt, amit a mai napig nem értek! De igazán nagyot, nem volt szerencsém vele lőni, kicsit mázsa alatti koca hajtásban volt a legnagyobb.)
Ami miatt nekem az FTX hallatlan szimpatikus, az az, hogy nem göbölyű az eleje, és így valószínűleg simább ismétlést is biztosít, mint az ormótlanul rövid, könnyű lövedékes Federal patron. A hagyományos méretű kb. 84 millis „rendes” méretű lőszert még csak ismétli is valahogyan a hosszú magnum záras cseh puskám, de ezt a kretén rövidet (78 milliméter alatt) sokszor rányomja a csőfarra, elkenve annak ólom elejét.  És az álmoskönyv szerint ez nem szerencsés. Ahogy olvasom az amerikai vásárlók visszajelzéseit a 45-70-es Leverevo-ról, ők hallatlanul meg vannak vele elégedve, főleg a hagyományos bumszli elejű lőszerekhez képest. Nincsen gondjuk az „erejével”, és a karcsúbb, hegyes forma szerintük jelentősen emeli a használati távolságot gyakorlatban is! És nem csak fehérfarkúra, nagyobb szarvasokra is, importált vad („Russian boar”) és honi elvadult disznóra, feketemedvére. Van olyan, aki a rövid csövű Marlin puskát a legjobb barna mackó elleni medicínának tartja Leverevoval, igaz, 450 –es Marlin kaliberben! 
Ezért érdekes amit írsz Jan, és szívesen meg tudnék többet a tapasztalt rossz teljesítmény konkrétabb okáról.  Nem titkolom, nekem adogatás szempontjából a viszonylag karcsú „orrú”, majdnem 26 grammos Fed Premium Safari Bear Claw volt a legsimább, de egy dobozzal hoztam, b@szott drágán, és nem lőttem vele semmit, aztán csak úgy „elfogyott”.  A gömbölyű pedig olcsó(bb) volt, és lehetett itthon kapni. Pedig úgy gondolom, hogy ehhez az átmérőhöz ez a lövedéktömeg (400 grain) jobban illik, mint a Leverevo 21 grammja. Ezért érdekelne, hogy mi volt a baj a 45-70-es Leverevoval, hátha, majd, talán, egyszer…. itthon is……..??
A 444-est már egyszer pedig átbeszéltük kedves OGRE, ott elsősorban a huzagolás magasságával lehet(ett) a probléma, és ezért lehet, hogy a volt puskádban a megoldás csak egy extrém erős szerkezetű de viszonylag könnyű lövedék lett volna (lásd például esztergált tombak), és az sem túl messzire. Ilyet is gyártanak abban a távoli Ámerikában. De ez a probléma már a múlté, illetve már másé! És nagyon szívesen magyarázkodnék, ha lenne lehetőség kipróbálni ezeket a sokféleségeket, amik vannak a nagyvilágban. A .458 Winmag minden, csak nem itthoni vadászati  célra gyártott puska, és csak speciális – könnyű - lőszerféleségekkel alkalmas itthoni vadászatra (úgy ahogy), a 444-eseket, csak az utóbbi években csövezik olyan huzagolással (1:38 helyett 1:20-assal), ami alkalmassá teszi nehezebb lövedékű lőszer pontos lövésére is. Így a három vastag közül marad a régi öreg, a 45-70-es, ami alkalmas huzagolás szempontjából is, valamint külföldről behozandó nagyobb nyomású vadásztöltény is áll rendelkezésre a bátor és elszánt vastagpénztárcás nagykaliber rajongók részére. De nem vitatom, a 9,3-as sokkal egyszerűbb megoldás számtalan lényegesen előnyösebb tulajdonsággal. De a nagy szovjet gondolkodók szerint Vigyorog Vigyorog  is: a változatosság gyönyörködtet. Hát én ezért nem vágyom 8x57-re és 9,3-ra. Arról majd itt a fórumozók elmondják azt, amit tudni érdemes! Kacsint
Azonban, mivel ez egy vadászfórum, gondolom azért van helye egy-két nem rossz értelembe vett őrültnek is, akik nem mindig az elterjedt, bevált megoldást választják. Állítólag nem fertőző…..
Ha mámegint összehordtam itt hetet-havat, akkor bocs, ha untattam valakit.

Üdv,
Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #4078 Dátum: 2012. Február 17. - 20:59:39 »

Attila Igen
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #4079 Dátum: 2012. Február 17. - 21:17:48 »

...
Saját egyértelmű tapasztalatom alapján ezekkel a 458-as öbnagyságú, majdnem 23 grammos lövedékkel – igaz meglehetősen felgyorsítva azt a 458 Win által –, nehezen tartom hihetőnek, hogy egy közel hasonló súlyú és átmérőjű, vadászatra tervezett lövedék (pl. a Leverevo 325 graines FTX lövedéke) ne lenne jó itthoni vadászatra. De mondom, én ezt csak gondolom, tapasztalatotok Nektek van vele! Csak kíváncsi vagyok, hogy mi vele a gond (azt feltételezve, hogy a fegyver kielégítően hordja), túl törékeny az eleje és túl puha a lövedékmag és ezért hamar ellapul, nincs mélységi hatás, vagy még a Trapdoornál magasabb nyomás ellenére sem elég gyors, kevés lenne az energia? Vagy ehhez az átmérőhöz, az ólom magvas, köpenyes lövedék esetén kell a kicsit nehezebb lövedék (350 grain) keresztmetszeti terhelése? Ezért szeretném tudni, hogy mi vele a gond? Ugyanis úgy gondolom, hogy a .458 Winmag annyi fölös energiával rendelkezik hazai vadászatra, hogy a fele is bőven elég lenne, annyi meg a 45-70-nek „gazdagon” van!  (Konkrétan átsöpört mindenen, amit sikerült eltalálnom a könnyű lövedékkel, szó szerint agyonvágva a disznókat, és volt olyan is, hogy összevitatkoztunk barátommal, hogy merre állt a disznó, melyik volt a be, ill. kimenet. Annyi vért adott mindkét oldalt, hogy volt úgy, hogy a napraforgó a disznó előtt!! mintegy másfél méterre véres volt, amit a mai napig nem értek! De igazán nagyot, nem volt szerencsém vele lőni, kicsit mázsa alatti koca hajtásban volt a legnagyobb.)
...
Ezért érdekes amit írsz Jan, és szívesen meg tudnék többet a tapasztalt rossz teljesítmény konkrétabb okáról.  Nem titkolom, nekem adogatás szempontjából a viszonylag karcsú „orrú”, majdnem 26 grammos Fed Premium Safari Bear Claw volt a legsimább, de egy dobozzal hoztam, b@szott drágán, és nem lőttem vele semmit, aztán csak úgy „elfogyott”.  A gömbölyű pedig olcsó(bb) volt, és lehetett itthon kapni. Pedig úgy gondolom, hogy ehhez az átmérőhöz ez a lövedéktömeg (400 grain) jobban illik, mint a Leverevo 21 grammja. Ezért érdekelne, hogy mi volt a baj a 45-70-es Leverevoval, hátha, majd, talán, egyszer…. itthon is……..??
...

Üdv!

A 45-70 G-hez kapható felénk 26g-os Remington SP, melynek energiája nem éri el a törvényben előírt mértéket, ezért csak őzre és disznóra szabadna használni. Ezen kívül a Leverevot próbáltam, azzal nagyon nagyot rúgott a puska. Adagolási gondjaim nem voltak, ez ugyanis egy duplagolyós. A közelemben egy jó barátomnak volt 45-70 G kalibere, neki 3 puskája is volt: egy Pedersoli Sharps, T/C ProHunter és egy Marlin.

Ő is próbálkozott a gyári lőszerekkel, de elég kedvezőtlen tapasztalatokat szerzett. Két egymást követő évben is gondjai voltak a gímbika vadászat során, a konkrét esetek leírása megvan a 45-70-es topikban. Ezután átállt a töltött lőszerre (ne kérdezd hogy honnan szerzi be) és azóta teljesen elégedett.

A 444-el az volt a gond, hogy túl puha volt a lövedék. Szabályos 6 szirmúra torzult, de egy nagy plecsni lett belőle, ami ritkán ment át a nagyobb testű vadon. Erre az lett a megoldás, hogy valami zártabb lövedéket tettek a helyére (ami ha jól emlékszem könnyebb is volt valamivel) és azzal a szemem láttára lőttek 190m-ről gím tarvadat, amit át is ütött.

Én hamar meg is szabadultam a 45-70-től, és visszatértem a 9,3x62 puskámhoz, amivel sosem voltak ilyen jellegű gondjaim.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 [272] 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 ... 570   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: