Oldalak: 1 ... 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 [173] 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 ... 570   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Lőszer márkák, típusok, tapasztalatok  (Megtekintve 1149012 alkalommal)
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #2580 Dátum: 2010. Október 21. - 12:21:47 »

Sziasztok!

Egy kis 30-06 Cody.
Sajnos képekkel és szép történettel nem tudok szolgálni, így inkább ide írom le tapasztalatomat.
(Múlt héten sikerült lőnöm egy dám Spíszert, igazából ahogy felültem  a lesre és elcsendesedtem, kijött az erdő szélére, én sms-ben rákérdeztem, hogy lőjem-é, jött hogy igen.)
A rálövés után a dám, csak szépen elkezdett ballagni, automatikus repeta után már a céltávcsőben láttam, hogy a lövés lap mögött van, így bár sajnálta nem kicsit, de nem volt indokolt újabb lövés, a dám kb 10-15 méter után megállt és inogott 10 mp-ig majd eldőlt és elköltözött.
A lövés a tüdőt rendbe rakta tüdőt, bőséges vérnyom volt, a lövés utáni reakció nem ismeretlen a dámok esetén, többször láttam már ilent.
Na de:
Tegnap este az egyik barátomnak segítettem be a róka mekdolnálcba, kacsa nevelő, és már nem bírt a rókákkal.
9h-tól 10 óráig négy lövést tettem.
1. lövés keresztben álló róka 100m, lövés után pattogás majd elfutott, éreztem hátracsúszott. nem túl sok idő van mert nagyon törik egymást a kacsák. Nem szól szám
2. lövés, pontosan 140 méter, blatt természetesen helyben maradt.
3. lövés 100 m, keresztben áll, lövés után lehasalt majd elfutott, azt hittem hibáztam. Fejvakarás
4. lövés 20-30 méter lövés után elszaladt, de látom elfeküdni a szántásban, és fél óra után megkezdtem a keresést, pontosan 120 lépésre volt a rálövéstől pár csepp vérrel ment el lap mögötti lövéssel. Meglepődött Meglepődött
Az 1-3 egy helyen volt a rálövés, az első sajnos tényleg hátracsúszott, 30-40 méterig bírtam követni, utána nem volt vér, a gazda reggel megtalálta az utolsó vértől 30 méterre.
a 3. ami lehasalt elég kevés vérrel 3-4 méteres szünetekkel, 100 lépést ment el, lap mögötti lövéssel. Meglepődött

A rókákról képet nem készítettem, mert igazából elég vegyes érzelmű az ilyen vadászat, a dámról pedig nem bírtam.
 Wave

Naplózva

Üdv End
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #2581 Dátum: 2010. Október 21. - 13:10:23 »

Sziasztok!

Egy kis 30-06 Cody.
Sajnos képekkel és szép történettel nem tudok szolgálni, így inkább ide írom le tapasztalatomat.
(Múlt héten sikerült lőnöm egy dám Spíszert, igazából ahogy felültem  a lesre és elcsendesedtem, kijött az erdő szélére, én sms-ben rákérdeztem, hogy lőjem-é, jött hogy igen.)
A rálövés után a dám, csak szépen elkezdett ballagni, automatikus repeta után már a céltávcsőben láttam, hogy a lövés lap mögött van, így bár sajnálta nem kicsit, de nem volt indokolt újabb lövés, a dám kb 10-15 méter után megállt és inogott 10 mp-ig majd eldőlt és elköltözött.
A lövés a tüdőt rendbe rakta tüdőt, bőséges vérnyom volt, a lövés utáni reakció nem ismeretlen a dámok esetén, többször láttam már ilent.
Na de:
Tegnap este az egyik barátomnak segítettem be a róka mekdolnálcba, kacsa nevelő, és már nem bírt a rókákkal.
9h-tól 10 óráig négy lövést tettem.
1. lövés keresztben álló róka 100m, lövés után pattogás majd elfutott, éreztem hátracsúszott. nem túl sok idő van mert nagyon törik egymást a kacsák. Nem szól szám
2. lövés, pontosan 140 méter, blatt természetesen helyben maradt.
3. lövés 100 m, keresztben áll, lövés után lehasalt majd elfutott, azt hittem hibáztam. Fejvakarás
4. lövés 20-30 méter lövés után elszaladt, de látom elfeküdni a szántásban, és fél óra után megkezdtem a keresést, pontosan 120 lépésre volt a rálövéstől pár csepp vérrel ment el lap mögötti lövéssel. Meglepődött Meglepődött
Az 1-3 egy helyen volt a rálövés, az első sajnos tényleg hátracsúszott, 30-40 méterig bírtam követni, utána nem volt vér, a gazda reggel megtalálta az utolsó vértől 30 méterre.
a 3. ami lehasalt elég kevés vérrel 3-4 méteres szünetekkel, 100 lépést ment el, lap mögötti lövéssel. Meglepődött

A rókákról képet nem készítettem, mert igazából elég vegyes érzelmű az ilyen vadászat, a dámról pedig nem bírtam.
 Wave



Egyszer az egyik vendéglátóm 9.3x62-es Geco-TM-lel lőtt meg egy rókát.
Gyakorlatilag nem volt meg a mája és a tüdejéből egy darab...olyan 70-80 m-t ment el a rókalaki.
Naplózva
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #2582 Dátum: 2010. Október 21. - 17:36:53 »

Használjatok 243-ast könnyű lőszerrel, nekem általában egyet sem lép a koma!! Ördög Taps Táncol
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
Zoltán
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 29


« Új üzenet #2583 Dátum: 2010. Október 23. - 13:48:10 »

Kedves Vadásztársak!

.308w vs .30-06 témáról van szó. Ha jól tudom a két lőszer között az alapvető különbség az, hogy a .308-as hüvelye kb. 12mm-re rövidebb, a mag keresztmetszete ugyanaz, 7,62mm. Mégis a .308-ast tartják "távlövőnek", mesterlövész puskának, alföldi vadászatokhoz alkalmasabbnak,
A logika azt diktálná, hogy a hosszabb, nagyobb térfogatú hüvely, több lőpor révén kedvezőbb ballisztikai teljesítményhez vezet kisebb tömegű mag esetén. Pl. a .30-06-oshoz kapható 8gr-mos maggal szerelt lőszer ideális lenne, lehetne alföldi vagy magasabb hegyi vadászatokhoz a nagyobb távolságok leküzdésében, akár a .308-ast felülmúló módon.
Azonban erről sehol nem olvasni, hallani. Eddig az elméleti okoskodás.
Kezdő vadászként nagyon érdekel a tapasztalatotok, véleményetek.

Köszi a válaszokat!
Naplózva

"Még egy megfélemlített, galamblelkű írnok is őrzi, ha csak elcsökevényesedett formában is, az egykori vadászok örökségét, és ha meghallja a vadászkürt hangját, a szíve, ha félénken is, de megdobban"  (Robert Ruark)
Viking
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 50


« Új üzenet #2584 Dátum: 2010. Október 23. - 14:02:35 »

Használjatok 243-ast könnyű lőszerrel, nekem általában egyet sem lép a koma!! Ördög Taps Táncol

És van mit hazavinned, vagy szétrobban az egész?
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #2585 Dátum: 2010. Október 23. - 14:48:59 »

Használjatok 243-ast könnyű lőszerrel, nekem általában egyet sem lép a koma!! Ördög Taps Táncol
"És van mit hazavinned, vagy szétrobban az egész?"

Nekem sem szokott...viszont fényképezni sem kell.
Annyi előnye van, hogy ennél a párosításnál biztosan nem szenved a koma.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #2586 Dátum: 2010. Október 23. - 14:54:22 »

Kedves Vadásztársak!

.308w vs .30-06 témáról van szó. Ha jól tudom a két lőszer között az alapvető különbség az, hogy a .308-as hüvelye kb. 12mm-re rövidebb, a mag keresztmetszete ugyanaz, 7,62mm. Mégis a .308-ast tartják "távlövőnek", mesterlövész puskának, alföldi vadászatokhoz alkalmasabbnak,
A logika azt diktálná, hogy a hosszabb, nagyobb térfogatú hüvely, több lőpor révén kedvezőbb ballisztikai teljesítményhez vezet kisebb tömegű mag esetén. Pl. a .30-06-oshoz kapható 8gr-mos maggal szerelt lőszer ideális lenne, lehetne alföldi vagy magasabb hegyi vadászatokhoz a nagyobb távolságok leküzdésében, akár a .308-ast felülmúló módon.
Azonban erről sehol nem olvasni, hallani. Eddig az elméleti okoskodás.
Kezdő vadászként nagyon érdekel a tapasztalatotok, véleményetek.

Köszi a válaszokat!
Szia Zoltán!

Ha csak vadászni szeretnél, akkor mindkettő tökéletes. Annyi szól a 308Win mellett, hogy sokkal kezesebb kaliber, mint a 30-06...
Teljesítményben nem sokkal marad alatta, vadászati szempontból nem jelentős.
Egyébként a távlövészek szerintem a kiegyensúlyozottabb külballisztika miatt használják.


 S.Peti
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #2587 Dátum: 2010. Október 23. - 15:05:05 »

Kedves Vadásztársak!

.308w vs .30-06 témáról van szó. Ha jól tudom a két lőszer között az alapvető különbség az, hogy a .308-as hüvelye kb. 12mm-re rövidebb, a mag keresztmetszete ugyanaz, 7,62mm. Mégis a .308-ast tartják "távlövőnek", mesterlövész puskának, alföldi vadászatokhoz alkalmasabbnak,
A logika azt diktálná, hogy a hosszabb, nagyobb térfogatú hüvely, több lőpor révén kedvezőbb ballisztikai teljesítményhez vezet kisebb tömegű mag esetén. Pl. a .30-06-oshoz kapható 8gr-mos maggal szerelt lőszer ideális lenne, lehetne alföldi vagy magasabb hegyi vadászatokhoz a nagyobb távolságok leküzdésében, akár a .308-ast felülmúló módon.
Azonban erről sehol nem olvasni, hallani. Eddig az elméleti okoskodás.
Kezdő vadászként nagyon érdekel a tapasztalatotok, véleményetek.

Köszi a válaszokat!

Szerintem a .308W egyáltalán nem távlövő lőszer! Az a .338-as Lapua magnum, az .50 BMG. A .308W mesterlövész kaliber, de nem azért, mert jobb, mint a 30-06, hanem azért mert az USA hadserege a Sringfield kivonása után ezt helyezte rendszerbe, ergo széles körben elterjedt, sokan töltik házilag, rengeteg tapasztalat halmozódott föl a szakemberek fejében. Bizonyára tudod, hogy a sportlövők saját töltésű lőszerrel lőnek, bizonyára a mesterlövészek se tesznek másként! Bolti lőszerrel fölösleges arról beszélni, hogy melyik kaliber "pontosabb"! Ja, szerintem!  Nyihi
Naplózva
Turpi
Vendég
« Új üzenet #2588 Dátum: 2010. Október 23. - 15:16:55 »

Én 10,7g hornady light magnum sst-t használok a 30-06 -sba de még sohasem kellett enél erősebb vagy laposabb röpályájú kaliber.Lőttem már vele 360 méterrnyi távolságból muszályból őzre,250 kosra 300 ról rókára még eddig mindenre jó volt. 300m vagy a fölé már azért szükség van a célpont áthelyezésre, ehez viszont tudni kell a lövedék esésének mértékét.Ami ennél a lőszernél 300m 20-22 cm.
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #2589 Dátum: 2010. Október 23. - 15:43:17 »

Szerintem a .308W egyáltalán nem távlövő lőszer! Az a .338-as Lapua magnum, az .50 BMG. A .308W mesterlövész kaliber, de nem azért, mert jobb, mint a 30-06, hanem azért mert az USA hadserege a Sringfield kivonása után ezt helyezte rendszerbe, ergo széles körben elterjedt, sokan töltik házilag, rengeteg tapasztalat halmozódott föl a szakemberek fejében. Bizonyára tudod, hogy a sportlövők saját töltésű lőszerrel lőnek, bizonyára a mesterlövészek se tesznek másként! Bolti lőszerrel fölösleges arról beszélni, hogy melyik kaliber "pontosabb"! Ja, szerintem!  Nyihi
Fejvakarás
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
atg
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 160


« Új üzenet #2590 Dátum: 2010. Október 23. - 16:43:12 »

Kedves Vadásztársak!

.308w vs .30-06 témáról van szó. Ha jól tudom a két lőszer között az alapvető különbség az, hogy a .308-as hüvelye kb. 12mm-re rövidebb, a mag keresztmetszete ugyanaz, 7,62mm. Mégis a .308-ast tartják "távlövőnek", mesterlövész puskának, alföldi vadászatokhoz alkalmasabbnak,
A logika azt diktálná, hogy a hosszabb, nagyobb térfogatú hüvely, több lőpor révén kedvezőbb ballisztikai teljesítményhez vezet kisebb tömegű mag esetén. Pl. a .30-06-oshoz kapható 8gr-mos maggal szerelt lőszer ideális lenne, lehetne alföldi vagy magasabb hegyi vadászatokhoz a nagyobb távolságok leküzdésében, akár a .308-ast felülmúló módon.
Azonban erről sehol nem olvasni, hallani. Eddig az elméleti okoskodás.
Kezdő vadászként nagyon érdekel a tapasztalatotok, véleményetek.

Köszi a válaszokat!
A .308-ban erről már volt egy polemizálás nem túl régen, én indítottam.. Mosolyog
Naplózva
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #2591 Dátum: 2010. Október 23. - 18:59:55 »

És van mit hazavinned, vagy szétrobban az egész?

Nem robban szét az egész, de nem szoktam rókát hazavinni, nem is emlékszem rá, mikor nyúztam rókát utoljára.
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
feketeerdö
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1967



« Új üzenet #2592 Dátum: 2010. Október 23. - 21:28:58 »

Szerintem a .308W egyáltalán nem távlövő lőszer! Az a .338-as Lapua magnum, az .50 BMG. A .308W mesterlövész kaliber, de nem azért, mert jobb, mint a 30-06, hanem azért mert az USA hadserege a Sringfield kivonása után ezt helyezte rendszerbe, ergo széles körben elterjedt, sokan töltik házilag, rengeteg tapasztalat halmozódott föl a szakemberek fejében. Bizonyára tudod, hogy a sportlövők saját töltésű lőszerrel lőnek, bizonyára a mesterlövészek se tesznek másként! Bolti lőszerrel fölösleges arról beszélni, hogy melyik kaliber "pontosabb"! Ja, szerintem!  Nyihi
Ez stimmel mind, amit irtál,de további ok is van;
A .308-as csöveknek a fordulási hossza ( Drallänge )( remélem jól forditottam le ) a 9,7 grammos NATO töltényhez van berendezve, a lövedék 160000rpm fordulatszámmal hagyja el a csötorkolatot.
A célban a köpeny ellenére szétfreccsen, tehát a hatás a teljes köpennyel is jó.
Továbbá a .308-nak az önprecizioja jobb mint a 30-06-nak. 15-17mm szórás 100m-re ugynevezett Varmint fegyverböl nem probléma.
A katonai mesterlövészek meg általában láthatatlanul akarnak maradni a lövés után, ami a .338 Win. Mag, .338 Lapua Mag. és föleg az .50 BMG-nél problématikus, ezek a szó szoros értelmében sok port vernek fel.
A rendörségi mesterlövészeknek más szempontból dolgoznak;
A fegyver könnyeb, a magas teljesitményre nincs szükség, magas átütöerö még hátrányos is ( A cél mögötti terület/személyek veszélyeztetése)

Vadászatilag én nem ajánlom nagy távolságra, mert a vadásztöltények átalában nehezebbek (nem olyan preciz mint katonai a drall miatt), ha pedig könnyebbet használsz nincs benne erö a távon.
(Emberre persze elég, de az ember az egyik legpuhább vad)
Nagy távra vadászni vannak más kaliberek, pl. 6,5x68, 7mm Rem. Mag. stb.
Én különben nagyon szeretem, szivesen használom és sikeresen, de a 12 grammos Lapua Megát max. 150-160 méterig lövöm, persze mi föleg erdei vagy erdöszéli vadászok vagyunk.

Ennyit tudok róla, ez a személyes véleményem.

Üdv                               Gyuri Vadász
Naplózva

Don´t eat yellow snow
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #2593 Dátum: 2010. Október 23. - 21:32:34 »

"(Emberre persze elég, de az ember az egyik legpuhább vad)"---Ezt én egy régebbi "vitában" említettem, volt is nagy röhögés, meg gúnyolódás sokáig! Szomorú
Naplózva
feketeerdö
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1967



« Új üzenet #2594 Dátum: 2010. Október 23. - 21:38:55 »

Ha egy ember el lessz találva 800 méterre a .308-sal, minimum kórházba landol, ha bele nem hal, egy disznó (föleg egy kan a búgás alatt) nem nagyon izgatja fel magát ilyen karcoláson.
Naplózva

Don´t eat yellow snow
Oldalak: 1 ... 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 [173] 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 ... 570   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: