Oldalak: 1 ... 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 [509] 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 ... 569   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Lőszer márkák, típusok, tapasztalatok  (Megtekintve 1136675 alkalommal)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #7620 Dátum: 2017. Október 24. - 16:12:08 »

Igen, én is ezeket hallottam, olvastam.

Nemrég beszélgettünk, és akkor említette, hogy most csúnyábban megtépte mint úgy általában. Én is mondtam neki, hogy valószínűleg azért mert csontot is ért a lövés. Azt még említette, hogy korábban használt  S&B PTS-t is, ugye az műanyag hegyű. Néztem a ballisztikai adatait, és azok alapján nem tűnik sokkal gyengébbnek, azt viszont én nem tudom, hogy adott esetben miként viselkedik, miben tér el célballisztikában egy ólmos lövedéktől.

(Mivel kezdő vadász vagyok (sőt eddig még csak "puskás ember") nincs sok tapasztalatom, de igyekszem minél többet utána járni dolgoknak ill. egyre több tapasztalatot szerezni.)


A "nem tűnik sokkal gyengébbnek" gondolom, a Joule-értékeket hasonlítod össze? Azon túl még nagyon nem mindegy, hogy keményebb vagy lágyabb magot lősz: az előbbi általában(!) kevésbé expandálódik, biztosabban átüti a vadat, viszont így nem adja le az összes energiáját a testben, a lágyabb mag pedig jobban expandál, és nem biztos, hogy átmegy a vadon, de lead minden energiát odabent. Egyébként a műanyag hegyűben is jó eséllyel van ólom, a műanyag hegy viszont nem deformálódik a tárban (aminek egyébként a közhiedelemmel ellentétben elhanyagolható hatása van a pontosságra), általában jobb a BC-je (balisztikai koefficiens, egy alaktól függő tényező, ami a légellenállás nagyságára utal, de a tömegtől is függ, és ezzel a röppálya görbületét is meghatározza).

Amúgy meg bármelyik magról bármit "mindig megismételhető, örök érvényű törvényszerűségként" kijelenteni minimum "felesleges", mert az életben nem fogsz tudni kétszer tök egyformát lőni (ugyanabba a vadba ugyanolyan messziről, ugyanolyan pozícióból, pont ugyanoda). Mindegyiket jó helyre kell lőni, a többi majdnemhogy felesleges tudáloksság. Persze csak szerintem.
Naplózva
MrKopu
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 110


« Új üzenet #7621 Dátum: 2017. Október 24. - 16:24:36 »

A "nem tűnik sokkal gyengébbnek" gondolom, a Joule-értékeket hasonlítod össze? Azon túl még nagyon nem mindegy, hogy keményebb vagy lágyabb magot lősz: az előbbi általában(!) kevésbé expandálódik, biztosabban átüti a vadat, viszont így nem adja le az összes energiáját a testben, a lágyabb mag pedig jobban expandál, és nem biztos, hogy átmegy a vadon, de lead minden energiát odabent. Egyébként a műanyag hegyűben is jó eséllyel van ólom, a műanyag hegy viszont nem deformálódik a tárban (aminek egyébként a közhiedelemmel ellentétben elhanyagolható hatása van a pontosságra), általában jobb a BC-je (balisztikai koefficiens, egy alaktól függő tényező, ami a légellenállás nagyságára utal, de a tömegtől is függ, és ezzel a röppálya görbületét is meghatározza).

Amúgy meg bármelyik magról bármit "mindig megismételhető, örök érvényű törvényszerűségként" kijelenteni minimum "felesleges", mert az életben nem fogsz tudni kétszer tök egyformát lőni (ugyanabba a vadba ugyanolyan messziről, ugyanolyan pozícióból, pont ugyanoda). Mindegyiket jó helyre kell lőni, a többi majdnemhogy felesleges tudáloksság. Persze csak szerintem.

Igen, jó következtetés, a megadott csőtorkolati energiából gondoltam, hogy azonos "erőt" képvisel. És igen, valóban nem mindegy, hogy lágy vagy kemény a lövedék valamint tényleg a legfontosabb, hogy jó találat a legfontosabb. Ezeket a dolgokat pedig tényleg tapasztalat útján lehet megismerni.

Köszönöm szépen mégegyszer a kimerítő választ!  Emelem
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #7622 Dátum: 2017. Október 24. - 16:36:42 »

Mindegyiket jó helyre kell lőni, a többi majdnemhogy felesleges tudáloksság. Persze csak szerintem.
Sőt, szerintem már az előtte valók is 😁
(Bocs Uram, nagyon magas volt😉)
Kedves Kornél!
A kezdő vadászoknak mindig, minden a barátjukkal fordul elő...ez már csak így van Ördög
Egy elejtett vadból az ég világon semmilyen tapasztalatot sem lehet szerezni és nagyon nagy hiba belőle bármilyen következtetésre jutni.
Használni kell a lőszert, aztán 30-50 vad után már lehet értékelni a tapasztaltakat.
Addig felesleges túlbonyolítani a dolgot, mert csak összezavarja az embert a sok, rendszer nélküli, kis száma miatt nehezen (vagy sehogyan sem)
értékelhető adathalmaz.
Szerény tapasztalásom a témában az, hogy akik gyakran cserélgetik a lőszerüket (és ezt nem kalandvágyból teszik, hanem mert csalódottak),
azoknál teljesen máshol van a probléma, nem a tárban.
Vagyis türelem, vadászni...vadászni...vadászni... és minden a helyére kerül.... a Sako HH is😉
Nagy kalappal! Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #7623 Dátum: 2017. Október 24. - 16:42:54 »

És igen, valóban nem mindegy, hogy lágy vagy kemény a lövedék valamint tényleg a legfontosabb, hogy jó találat a legfontosabb. Ezeket a dolgokat pedig tényleg tapasztalat útján lehet megismerni.

Így hogy ezt már mind-mind Te is régóta tudtad, tényleg végképp megnyugtattál.  Röhög
Naplózva
MrKopu
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 110


« Új üzenet #7624 Dátum: 2017. Október 24. - 17:02:04 »

Sőt, szerintem már az előtte valók is 😁
(Bocs Uram, nagyon magas volt😉)
Kedves Kornél!
A kezdő vadászoknak mindig, minden a barátjukkal fordul elő...ez már csak így van Ördög
Egy elejtett vadból az ég világon semmilyen tapasztalatot sem lehet szerezni és nagyon nagy hiba belőle bármilyen következtetésre jutni.
Használni kell a lőszert, aztán 30-50 vad után már lehet értékelni a tapasztaltakat.
Addig felesleges túlbonyolítani a dolgot, mert csak összezavarja az embert a sok, rendszer nélküli, kis száma miatt nehezen (vagy sehogyan sem)
értékelhető adathalmaz.
Szerény tapasztalásom a témában az, hogy akik gyakran cserélgetik a lőszerüket (és ezt nem kalandvágyból teszik, hanem mert csalódottak),
azoknál teljesen máshol van a probléma, nem a tárban.
Vagyis türelem, vadászni...vadászni...vadászni... és minden a helyére kerül.... a Sako HH is😉
Nagy kalappal! Emelem

Köszönöm a bíztatást Mosolyog

És tényleg egy ismerősömről van szó adott esetben... :Mosolyog Nekem még nem volt alkalmam őzre lövést tenni, csak rókára. És ezért is kérdeztem még a legelején, hogy mi a helyzet .308-as kaliberben. Neki 30-06-os van. Korábban SAKO SHH-t és S&B PTS-t használt, és most ilyen lövés jött össze a sima HH-val, mert legutóbb csak HH-t tudott szerezni.

Több mint valószínű, hogy itt tényleg a csont találat volt a ludas, csak gondoltam rákérdek a témára ill. a lágy vs. kemény lövedék témakkörre.

A lőszer-cserélgetésnek pedig tényleg kevés értelme van főleg, ha korábban már bevált egy adott típus. Nekem a 308-as S&B SPEC 11,7g-vel lőtéren kb 2,5-3cm-es szórást produkál (álványból) 100m-en, ezzel lett belőve. Szóval ha adott esetben hibázni fogok, az tényleg nem a fegyveren/lőszeren fog múlni... :Mosolyog
Naplózva
Tikka695
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 63


« Új üzenet #7625 Dátum: 2017. November 12. - 15:14:18 »

Sziasztok!
A tanácsotokat szeretném kérni lőszer ügyben. Tikka M695 30-06 sprf.-hez melyik a legidealisabb loszer szoraskepileg?
Jelenleg Sako Hammerhead 11.7g-os lőszerrel etetem, de nem vagyok megelégedve a szoraskeppel. Nem tul pontos.

Üdv,
Tikka
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #7626 Dátum: 2017. November 12. - 15:33:24 »

Sziasztok!
A tanácsotokat szeretném kérni lőszer ügyben. Tikka M695 30-06 sprf.-hez melyik a legidealisabb loszer szoraskepileg?
Jelenleg Sako Hammerhead 11.7g-os lőszerrel etetem, de nem vagyok megelégedve a szoraskeppel. Nem tul pontos.

Üdv,
Tikka

Az mit jelent Neked, hogy nem túl pontos?
Naplózva
Tikka695
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 63


« Új üzenet #7627 Dátum: 2017. November 12. - 19:15:29 »

Az mit jelent Neked, hogy nem túl pontos?

Azt jelenti, hogy a 3 loves 12cm-re esett egymastol kb.100m-en.
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #7628 Dátum: 2017. November 12. - 19:41:09 »

Azt jelenti, hogy a 3 loves 12cm-re esett egymastol kb.100m-en.
Ott valami nem stimmel, de szerintem nem a lőszerrel. Leellenőrizted az összes lehetséges csavart, nem lötyög semmi? Tok, szerelék talp, gyűrűk? Cső biztos nem ér a fához sehol?
Naplózva
Szmöre
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 78


« Új üzenet #7629 Dátum: 2017. November 12. - 20:04:30 »

Sziasztok!
A tanácsotokat szeretném kérni lőszer ügyben. Tikka M695 30-06 sprf.-hez melyik a legidealisabb loszer szoraskepileg?
Jelenleg Sako Hammerhead 11.7g-os lőszerrel etetem, de nem vagyok megelégedve a szoraskeppel. Nem tul pontos.

Üdv,
Tikka

   Üdv!
   Nekem is 695 30-06 van, sako shh 11,7- est lövök vele, de az 100méteren (fegyvermester által belőtt) lyukba lyukat lő! Emelem

    Szmöre
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #7630 Dátum: 2017. November 12. - 20:15:10 »

Ott valami nem stimmel, de szerintem nem a lőszerrel. Leellenőrizted az összes lehetséges csavart, nem lötyög semmi? Tok, szerelék talp, gyűrűk? Cső biztos nem ér a fához sehol?

Szépen felsoroltad a listát! Igen
Belövés előtt érdemes ezzel kezdeni.
 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
ambruslászló
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 212


« Új üzenet #7631 Dátum: 2017. November 12. - 21:53:46 »

Sziasztok!
A tanácsotokat szeretném kérni lőszer ügyben. Tikka M695 30-06 sprf.-hez melyik a legidealisabb loszer szoraskepileg?
Jelenleg Sako Hammerhead 11.7g-os lőszerrel etetem, de nem vagyok megelégedve a szoraskeppel. Nem tul pontos.

Üdv,
Tikka

Nekem is M695-öm van 30-06-os.
Nekem is a 11,7 g-os Sako SHH vált be.
Nyílt irányzékkal a gyári beállítással 100 m-re van belőve.
Ha odafigyelek a lövésekre rendesen 100 m-en támasztékból 3 cm-en belüli szórást tud a puska.
Egy fegyvermester ismerősön belövő állványból ezt többször is meglőtte.
Naplózva
Tikka695
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 63


« Új üzenet #7632 Dátum: 2017. November 13. - 16:38:03 »

Köszi a válaszokat!!! Átnézem az összes csavart a puskán és hétvégén gorcső alá vetem a lőtéren padból, hogy mi a helyzet.
Van valakinek tapasztalata a Prvi partizan lőszerekről?
Naplózva
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9916



« Új üzenet #7633 Dátum: 2017. November 13. - 17:15:51 »


Van valakinek tapasztalata a Prvi partizan lőszerekről?


Russianba jó választás.
Van itt fegyvermester is többféle kalibernél próbálták, a véleményét csak elmondja.
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Tikka695
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 63


« Új üzenet #7634 Dátum: 2017. November 13. - 17:17:52 »

Remélem!  Mosolyog
Naplózva
Oldalak: 1 ... 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 [509] 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 ... 569   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: