Oldalak: 1 ... 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 [325] 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 ... 569   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Lőszer márkák, típusok, tapasztalatok  (Megtekintve 1136645 alkalommal)
Gewehr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1406



« Új üzenet #4860 Dátum: 2013. Január 08. - 20:17:26 »

Jó az az SPCE! Én is azt használom 8x57-ben! Igaz nagyobb testnél nem mindig van kimenet de nem nagy a menekülési táv! Te hogy tapasztalod ezt , Sakot még nem használtam melyik jobb?! Nem nagyon kemény a Sako?
 Emelem

Sok tapasztalatom nincs az SPCE lőszerrel, néhány vadat lőttem vele, de a blatton lőtt őz kivételével szép munkát végzett.
A Hammerhead viszont szerintem nagyon kemény mag, mint írtam is.
Ha 90 kg fölé kéne mondanom, mindenképp kiváló lőszer a Sako, nem is mocskolja annyira a csövet, mint a cseh, szétszakadni sem fog és a maradványtestet sem igen kell majd keresned.
Kisebb vadtestben (ha csak nem talál nagyobb csontot) viszont szerintem megnyugtatóbb munkát végezhet az SPCE, bár mondom, tényleg nem sok, talán ha négy vadat lőhettem vele, így nem alkotnék róla kiforrott véleményt.
Minden esetre most elfogyott a Sako, és visszaállok az SPCE-re, mert csak azt tudtam beszerezni.

 Emelem
Naplózva

Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt!
hoho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 141



« Új üzenet #4861 Dátum: 2013. Január 08. - 21:42:09 »

Sziasztok!

Én is használtam a Sako HH 13 grammos lőszert 8x57JS kaliberben, és nekem olyan tapasztalatom is volt, hogy az 55kg-os disznóból ki sem ment a lövedék, teljesen szétesett 60m távolságból. Ugyan ez a lőszer a búzakalászon szintén fröccsent, mint valami bomba. Volt egy nagyobb kan hajtásban, amit először lábon lőtem, ez 150m-re volt kb., és nagy felületi sebet ejtett ugyan, de át sem lőte a csontot. Nekem nagyon nem jött be, lényegesen keményebbnek gondoltam, főként a fórumokon olvasottak miatt is. Az az érzésem, hogy az anyagminőség nagyon nem egyforma "évjárat" és "évjárat" között, és én tuti egy puha "szar" szériát fogtam ki.

Ami biztos, hogy a ballisztikai mutatói sem a legjobban ennek a lőszernek, ezek után meg csak azt tudom mondani, hogy az ára az egyetlen, ami vonzó.
Már nem fogom kipróbálni, de ami árban is ez a kategória, és esetleg jó lehet, talán az új Geco Plus, de a puskámmal sem sikerült jó házasságot kötni, így már nem fogok tudni kísérletezni.

Vulkan-t, S&B Nosler-t, S&B 14,3g Sierra-t, és ezt a Sako-t próbáltam.

A Vulkan brutális volt, de sok vadat nem lőtem vele, a Nosler szerintem minden szempontból jó, csak nem olcsó, a Sierra megbízható volt, sok vérrel, egy esetet leszámítva, de az is meg lett.

A lényeg, hogy szerintem a kis lyuk azért van az előző példánál maradva, mert nem sok minden maradt a lövedékből, így jó, hogy épp "kitalált" a vadból. Keményebb lövés, vagy közeli lövés esetén szerintem itt is előfordulhat, hogy nem lesz kimenet, és így vér sem sok.
Mivel sok az ellenkező tapasztalat is, én azt mondom, hogy nagyon nem egyformák a Sako lőszer szériái. Én nem vennék mégegyszer.

Üdv!
HZ
Naplózva

„Ha szereted az életet, ne pocsékold el az idődet, hiszen az idő az élet maga.”
Petibácsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 615


« Új üzenet #4862 Dátum: 2013. Január 09. - 09:33:19 »

TAL Mester egyszer már megtette.
Naplózva
kalozba
Vendég
« Új üzenet #4863 Dátum: 2013. Január 09. - 17:18:23 »


   Üdvözlettel .

  A napokban vásároltam 6,5×55 ös norma vulkan lőszert, és meglepődve tapasztaltam ,hogy a doboz oldalán teljesen más paraméterek olvashatóak mint az eddig használt dobozán, a mostani doboz más ,a csomagolás dizájnosabb a cikkszámuk azonos,most akkor be kell lőni a puskát újra ugyanahhoz a lőszerhez.
   
   Üdvözlettel :Bandi
Naplózva
Gewehr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1406



« Új üzenet #4864 Dátum: 2013. Január 09. - 17:31:22 »

Sziasztok!

Én is használtam a Sako HH 13 grammos lőszert 8x57JS kaliberben, és nekem olyan tapasztalatom is volt, hogy az 55kg-os disznóból ki sem ment a lövedék, teljesen szétesett 60m távolságból. Ugyan ez a lőszer a búzakalászon szintén fröccsent, mint valami bomba. Volt egy nagyobb kan hajtásban, amit először lábon lőtem, ez 150m-re volt kb., és nagy felületi sebet ejtett ugyan, de át sem lőte a csontot. Nekem nagyon nem jött be, lényegesen keményebbnek gondoltam, főként a fórumokon olvasottak miatt is. Az az érzésem, hogy az anyagminőség nagyon nem egyforma "évjárat" és "évjárat" között, és én tuti egy puha "szar" szériát fogtam ki.

Ami biztos, hogy a ballisztikai mutatói sem a legjobban ennek a lőszernek, ezek után meg csak azt tudom mondani, hogy az ára az egyetlen, ami vonzó.
Már nem fogom kipróbálni, de ami árban is ez a kategória, és esetleg jó lehet, talán az új Geco Plus, de a puskámmal sem sikerült jó házasságot kötni, így már nem fogok tudni kísérletezni.

Vulkan-t, S&B Nosler-t, S&B 14,3g Sierra-t, és ezt a Sako-t próbáltam.

A Vulkan brutális volt, de sok vadat nem lőtem vele, a Nosler szerintem minden szempontból jó, csak nem olcsó, a Sierra megbízható volt, sok vérrel, egy esetet leszámítva, de az is meg lett.

A lényeg, hogy szerintem a kis lyuk azért van az előző példánál maradva, mert nem sok minden maradt a lövedékből, így jó, hogy épp "kitalált" a vadból. Keményebb lövés, vagy közeli lövés esetén szerintem itt is előfordulhat, hogy nem lesz kimenet, és így vér sem sok.
Mivel sok az ellenkező tapasztalat is, én azt mondom, hogy nagyon nem egyformák a Sako lőszer szériái. Én nem vennék mégegyszer.

Üdv!
HZ

Szia!

Ez is érdekes, viszont így biztosan eltérnek a szériák.
Mert amit én és néhány ismerős használt, azok bizony vittek mindent, nem csupán némi maradvány távozott a vadtestből, kemény magok voltak, nagyon is.
Amire írtam a példát is mindössze 25 méterről lőttem.
Minden esetre mást fogok kipróbálni.

 Emelem
Naplózva

Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt!
hoho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 141



« Új üzenet #4865 Dátum: 2013. Január 09. - 20:17:51 »

Üdv!

Erről a "más adat van a dobozon" az a véleményem, hogy a lőszergyártók végre elkezdték a valós adatokat feltüntetni.

A Sako honlapján most megtalálható ballisztikai táblázat is jó példa erre, most már ott van, hogy hány cm-es cső esetére vonatkoznak az adatok, és meglepő módon, szinte minden lőszer esetében kisebb számok olvashatók, mint a 2011-es, vagy a korábbi táblázatokban.

Ha emlékeztek még a régi Kettner és egyéb katalógusokra, érdemes felütni, hogy mekkora változás van ugyanazon lőszer adatai között.
A példánál maradva, a Norma 6,5x55 9,1g Nosler P. anno 850m/s -al indult, ma 820m/s-ot látunk, a dobozon meg lehet, hogy már csak 800 lesz. Itt általában a 74cm-es csővel mért adatokat tüntették fel, ami egy mostani fegyver 56cm-es csövéhez képest épp 50m/s eltérést produkál. A Sako esetében a 10,1g-os lőszer 800m/s -ról, 63cm-es csővel mért adata 715m/s lett!!!

Akiknek volt lehetősége méregetni sebességeket, már többször mondták, hogy sok esetben köszönő viszonyban sincs a dobozon feltüntetett adat a valósággal.

Egy nem régi észrevételem, hogy pl. a Federal gyönyörű "Interactive Ballistics Catalog" -ban feltűntetett "metric" adatok is teljesen rosszak, a yardra megadott értékek sokszor kisebbek, mint a távolabb, eső méterben megadott értékek. (pl.: 100YDS -91m - 900m/s; 100m - 912m/s)

Persze, már korábban feltűnt, hogy a különböző gyártók egy azon maggal szerelt lőszerei, sokszor teljesen más katalógusadatokkal rendelkeztek, holott ugyan azt a magot tartalmazzák. (Nosler Ballistic Tip mag - Sako, Norma, Federal gyártó, 3 különböző adathalmaz) Mindenki kiválaszthatja a neki tetszőt, és boldog tőle, hogy az övé gyors, nem esik annyit, közben meg a Cseh S&B 10m/s -al gyorsabb a valóságban, pedig annak legrosszabbak a katalógus adatai.

Nem érdemes ebbe nagyon belebonyolódni, vannak jó tesztek, ahol mérik a lőszerek sebességét, a max. min. sebességet adott lőszertípusból, ezek valós mérésre alapulnak, akit érdekel ezekből induljon ki. Az új CZ 557 esetében is linkelt valaki egy tesztet, ott a Geco, S&B két lőszerét, és egy RWS lőszert teszteltek tán. Az 52cm-es cső esetében a Geco is 30m/s -al lassabb volt (10m-en mérve 40-el), mint a katalógus adat, ami így teljesen jó is, mert 60cm-es csőhosszra adják meg. Itt volt a legnagyobb az eltérés - 20m/s - lőszer és lőszer között, a Csehek ebben is egész jól szerepeltek.

Ennyi jutott erről így eszembe most!

Üdv!
HZ
Naplózva

„Ha szereted az életet, ne pocsékold el az idődet, hiszen az idő az élet maga.”
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #4866 Dátum: 2013. Január 09. - 21:47:36 »

Ha van valakinek erre ideje és pénze, lehet méregetni sebességeket különböző fegyverekből...... férfias időtöltés, és fingdarálásnak éppen tökéletes. A Guns&Ammo rendszeresen közölt teszteket gyári fegyverekből kilőtt ugyanabból a szériából való lőszerrel, néha megdöbbentően nagy eltéréssel, és sokszor a csőhossznak megfelelő elvárással szemben.
Vadász cimborám is teljesen elkeskenyedett, amikor lemértük a 823-mal katalogizált Sako lőszerét, és átlagosan 780 környékére jött ki a torkolati sebesség. Aztán nagyduzzogva csak feldolgozta ezt a traumát, és azóta is vígan borogatja a vaddisznókat, őzeket, rókákat, és idén a tagi bikáját ezzel az ő puskájából "gyengécske" Sako-val. Habár mindig mondja, hogy most már tényleg kellene egy erősebb!
A fiús időtöltésen és tudásszomj kielégítésén kívül annyi értelmét látom, hogy a lőszer valós ballisztikáját jobban el lehet találni, és az ember jobban tudja, hogy mikor hova kell tartania a fegyverét.
A katalógus arra való, hogy eladja a terméket. A valóság pedig egy másik dolog....
A torkolati sebességnek szerintem pedig lényegesen kisebb jelentősége van, mint sokan azt gondolnák. Fontos a sebesség, persze, de túl van ez egy kicsit értékelve. Nem a sebesség öl - az öreg Roy Weatherby itt tévedett kicsinykét - hanem a lövedék... Torkolati sebességet nézni felesleges, lövedék átmérőt, lövedék szerkezetet, lövedék tömeget, várható becsapódási sebességet, vadászni kívánt vadméretet, tehát vadtest ellenállást, terepfedettséget már annál inkább. És ennek a harmóniájára kell törekedni - ha lehet.

A gyárak pedig szerintem éppen azért kezdik a valóságot közölni, mert ma már bármelyik "mezei" fegyvertulajdonos könnyedén leellenőrizheti a lőszerek teljesítményét. És kinek hiányzanak panaszlevelek, pocskondiázió cikkek újságban, neten, még megárt a termék nevének! Inkább leírják a frankót.

 Emelem

Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #4867 Dátum: 2013. Január 10. - 07:13:20 »


Amelyik lőszer bevált azt kell használni amíg valami okból nem érzünk ,tapasztalunk nagy változást a hatásmechanizmusában .
Annak a vadnak ugyan mindegy hogy 10-20 méter/s -al gyorsabban vagy lassabban csapódott be a lövedék.  Ördög
Az igazsághoz tartozik hogy kezdetben én is fejből soroltam a ballisztikai adatokat de mára már jórészt elfelejtettem , amit igazán érdekel ezek közül az a lövedéktömeg . Egyszerűen azért mert abban hiszek hogy a nagyobb tagló nagyobbat üt. Fizikumom karbantartására  Kacsint vettem egy műanyag nyelű szörnyű nehéz hasítófejszét , ha azzal odacsapok hasad a fa rendesen míg korábban a kicsinek nem nevezhető fejsze még vissza is rugózott.
Pedig én semmivel nem lettem erősebb !   Stoel 
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #4868 Dátum: 2013. Január 10. - 10:34:52 »

Annak a vadnak ugyan mindegy hogy 10-20 méter/s -al gyorsabban vagy lassabban csapódott be a lövedék.  Ördög
amit igazán érdekel ezek közül az a lövedéktömeg . Egyszerűen azért mert abban hiszek hogy a nagyobb tagló nagyobbat üt.
Alap helyzetben ez így is lenne.
De nagy hangsúly van a harmonikus összeállításon.
Hiába van pl. 13-14 grammos lövedéked a 30-06-hoz, ha a rendelkezésre álló lőpor kapacitással és csőhosszal nem tudod megfelelő sebességre gyorsítani.
Ez esetben lesz egy hatásmechanizmusában leépült nehéz lövedéked, ami lényeges expanzió nélkül fog keresztül hatolni a vad testén anélkül, hgy energiájának kellő részét annak átadhatta volna.
Ezért is írtam neked annak idején, hogy a rövid csövű új fegyvereddel jelentősen bekorlátoztad magad a felhasználható lőszerek tekintetében.
Akárcsak én magamat, az 52 centis 308-as csővel.
Illetve azt is, hogy erre a problémára lényeges megoldást hoz(hat) a saját igénynek megfelelően, otthon összeállított lőszer Táncol 
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #4869 Dátum: 2013. Január 10. - 11:17:18 »

Alap helyzetben ez így is lenne.
De nagy hangsúly van a harmonikus összeállításon.
Hiába van pl. 13-14 grammos lövedéked a 30-06-hoz, ha a rendelkezésre álló lőpor kapacitással és csőhosszal nem tudod megfelelő sebességre gyorsítani.
Ez esetben lesz egy hatásmechanizmusában leépült nehéz lövedéked, ami lényeges expanzió nélkül fog keresztül hatolni a vad testén anélkül, hgy energiájának kellő részét annak átadhatta volna.
Ezért is írtam neked annak idején, hogy a rövid csövű új fegyvereddel jelentősen bekorlátoztad magad a felhasználható lőszerek tekintetében.
Akárcsak én magamat, az 52 centis 308-as csővel.
Illetve azt is, hogy erre a problémára lényeges megoldást hoz(hat) a saját igénynek megfelelően, otthon összeállított lőszer Táncol 


Csaba!
Nem hiszem, hogy ennyit számítana pl. a 308-as esetében az a kb 20 m/s sebességcsökkenés 52 cm -es cső esetében a 60-ashoz képest.  Valamennyire boztosan, de lényegesen szerintem nem befolyásolja a lövedékek hatásmechanizmusát. Wave
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
Stefi
Vendég
« Új üzenet #4870 Dátum: 2013. Január 10. - 11:18:38 »

Alap helyzetben ez így is lenne.
De nagy hangsúly van a harmonikus összeállításon.
Hiába van pl. 13-14 grammos lövedéked a 30-06-hoz, ha a rendelkezésre álló lőpor kapacitással és csőhosszal nem tudod megfelelő sebességre gyorsítani.
Ez esetben lesz egy hatásmechanizmusában leépült nehéz lövedéked, ami lényeges expanzió nélkül fog keresztül hatolni a vad testén anélkül, hgy energiájának kellő részét annak átadhatta volna.
Ezért is írtam neked annak idején, hogy a rövid csövű új fegyvereddel jelentősen bekorlátoztad magad a felhasználható lőszerek tekintetében.
Akárcsak én magamat, az 52 centis 308-as csővel.
Illetve azt is, hogy erre a problémára lényeges megoldást hoz(hat) a saját igénynek megfelelően, otthon összeállított lőszer Táncol 

Hát de mán ha én rövid csövűeket szeretem ?  Ördög  A goló meg elég gyors volt ha utolérte a szarvast !    Stoel
A Lapu(h)a elég puha hogy időben expandáljon , de majd ha elfogy az első doboz többet tudok a dologról .
Nekem nem baj ha 149,9999 méter után leesik a lövedék.  Röhög
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #4871 Dátum: 2013. Január 10. - 13:43:19 »

Csaba!
Nem hiszem, hogy ennyit számítana pl. a 308-as esetében az a kb 20 m/s sebességcsökkenés 52 cm -es cső esetében a 60-ashoz képest.  Valamennyire boztosan, de lényegesen szerintem nem befolyásolja a lövedékek hatásmechanizmusát. Wave
De ha már valaki a 180-as helyett 200-as kuglit használ (feltéve, hogy maga tölti mert boltban nem kapható), akkor sokkal nagyobb a különbség, ami lényegesen befolyásolja az expanziót.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #4872 Dátum: 2013. Január 10. - 14:27:46 »

Hát de mán ha én rövid csövűeket szeretem ?  Ördög  A goló meg elég gyors volt ha utolérte a szarvast !    Stoel
A Lapu(h)a elég puha hogy időben expandáljon , de majd ha elfogy az első doboz többet tudok a dologról .
Nekem nem baj ha 149,9999 méter után leesik a lövedék.  Röhög

Stefi!!

MINDEN lövedék leesik 150 méter után! Kacsint
Némelyik kicsit többel, némelyik kevesebbel.
Honnan vettétek ezt a 150 métert? Miért nem 140, vagy miért nem 160?

 Emelem
Naplózva
Vinczelehel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 761


« Új üzenet #4873 Dátum: 2013. Január 10. - 14:58:57 »

Stefi!!

MINDEN lövedék leesik 150 méter után! Kacsint
Némelyik kicsit többel, némelyik kevesebbel.
Honnan vettétek ezt a 150 métert? Miért nem 140, vagy miért nem 160?

 Emelem

Jajj, mert Te sem értesz hozzá, hát nem tudod, hogy - a tudósklub nem rendes tagjai szerint - a 8-as mag 150 méter után leesik?

 OOO OOO OOO

  Úgyhogy  te  hiába  okoskodol Nyihi  ez  van  és  kész! Vigyorog Vigyorog Vigyorog Azért  kell  venni  hiper-super magnumokat , meg 50-es BMG-t mert  avval 1000  méterről is  agyon  tudod  lőni  a malacot, és  azt  se mondja, hogy nyicc.  Taps Stoel Stoel Stoel Stoel Stoel
Naplózva

Erdész  vadász  üdvözlettel    Lehel
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9520


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #4874 Dátum: 2013. Január 10. - 15:12:51 »

Stefi!!

MINDEN lövedék leesik 150 méter után! Kacsint
Némelyik kicsit többel, némelyik kevesebbel.
Honnan vettétek ezt a 150 métert? Miért nem 140, vagy miért nem 160?

 Emelem

Valóban így van, ahogy Lehel mondja. Általában akkor kerül elő amikor az ifjú vadász első fegyverét venné és a hirtelen meggazdagodott puskás adja a tanácsot. " Szarra sem való kaliber az, leesik a mag 150 méter után! 300-ast köll venni az mindent visz!"

Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Oldalak: 1 ... 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 [325] 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 ... 569   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: