Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Magnum  (Megtekintve 25585 alkalommal)
monticola
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 328



« Új üzenet #15 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 13:25:55 »

Hazánkban szerintem nincs szükség magnum-kaliberekre.
Nálunk is volt 375-ös, nem is lett meg a disznó. Fejvakarás
Jobban járna a delikvens egy alapkaliberrel.

Nézd ez nem is szükség kérdése kizárólag. Néha olyan ez mint a szerelem Vigyorog Én például imádtam a 375-el lőni, szeretem a 9,3-at is. Ollan szépen szól... Vigyorog
De mint megjegyezte az elöttem szóló is köll a vadász a végire. Két okból is... Egyik hogy ezekkel is PONTOSAN és MEGFONTOLTAN kell lőni, mert egy másik élőlény élete a tét, azt pedig ha elveszed - mert mégiscsak a a tápláléklánc csúcsára küzdötte föl magát a Homo sapiens - akkor minél kevesebb szenvedés árán kell megtenni. A másik ok meg amiért ember köll a "gátra" az egyszerűen az, hogy ne rúgja már föl az emberfiát a puska, meg gügyevágás se legyen. Egy jóval mázsa feletti barátom jegyezte meg pontosan a kedvelt 375-öséről : "Bizonyos élősúly alatt azért nem ajánlom"  Vigyorog
Naplózva

"S kezedben érzed azt a remegést, mely egyidős az emberrel, az ölés készségét, ezt a tilalmas vonzást, ezt a mindennél erősebb szenvedélyt, ezt az ingert, mely nem jó és nem rossz, hanem minden élet egyik titkos ingere: erősebbnek lenni, mint a másik, ügyesebbnek lenni, mester maradni, nem hibázni."
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #16 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 13:38:39 »

Csak érintőlegesen tartozik ide, hogy az idei, eddig nem megtalált bikáinkra a következő kaliberekkel lőttek: 2-re 300 WSM, 2-re 7 mm Remington Magnum, 1-re pedig 8X68S. Ugyanakkor pl. 7X65R-rel két bikát lőttek, s mindkettő tűzben maradt. Ezzel nem azt akarom mondani (írni), hogy a magnumok rosszak, hanem azt, hogy azok sem mindenhatók, a hátsó végükre ugyanúgy kell a vadász, mint bármely más kaliber mögé.

Egy vérebes ismerősöm/barátom mesélte, hogy egyszer összeadta, és az utánkereséseinek 40%-a 300 WM után volt, a maradék 60% oszlik meg az összes többi kaliber között.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #17 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 13:41:45 »

Hazánkban szerintem nincs szükség magnum-kaliberekre.
Nálunk is volt 375-ös, nem is lett meg a disznó. Fejvakarás
Jobban járna a delikvens egy alapkaliberrel.

Ha magnumot szeretne, legyen magnumja, semmi gond, csak szokjon vele össze, tanuljon meg lőni vele, de mondjuk ez minden puskára igaz. Annyi előnye lehet egy vastagabb, erősebb kalibernek, hogy ha nem oda megy a mag, ahova kéne, akkor egy kis tűréshatáron belül tudja ezt kompenzálni, vagy távlövészet esetén egy "lapos" röppályájú kaliber. Szerintem ennyi a plussz bennük.

Néhai tanítóim egyike szokta volt mondani, egy szúnyogot agyon lehet ütni úgy is, hogy alatta még az asztal is összeszakad, meg úgyis, hogy egy kicsit összenyomod.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
hlajos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 571


« Új üzenet #18 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 13:44:42 »

Horrido tökéletes áttekintést adtál ebben a témában, gratulálok.
Kiegészítésképpen egy hasonló eszmefuttatást kellene írni az átütőerő fogalmáról, de akit ez mélyebben érdekel, elolvashatja itt:http://www.africahunting.com/content/2-penetration-index-energy-329/
Bellhez hasonlóan többen használtak elefánt fejlövéshez 7x57-et, nem is kell olyan messze mennünk érte, magyarok is voltak köztük. Igen
Az átütőerő furcsa egy dolog, ugyanis bizonyos esetekben a 7x57-esnek nagyobb lehet az átütőereje) szó szerint mélyrehatoló képessége - "penetration index" - mint egy 577 NE-nek. Mit jelenthet ez? Annyit, hogy bizonyos esetekben (szög, a koponyáben megteendő távolság, stb..) amíg a 7x57-es fejlövésnél kiválóan öl, addig az 577-es (főként RN tipusú lövedékkel szerelve) esetleg ugyanott nem éri el az agyvelőt. Az eredmény szempontjából pedig tökéletesen közömbös, hogy az agyvelőt egy hét, vagy tizenvalahány mm átmérőjű dolog kuszálja-e össze. Hoppá! Máris érthető a 7x57 közkedveltsége. Az 577-es, .600-as, vagy .700-as NE roppant energia persze ledönti az állatot, de az esetleg utána föláll, és mindent megtesz azért, hogy az ember mellére nehezedjen - hogy durván idézzek a fenti cikkből. Vannak kiváló átütő erejű kaliberek és töltény típusok, és vannak kevésbé jók. A .375 H&H a legjobbak közé tartozik (Afrikában többek között ezért is népszerű), de ide tartozik a .416-os Rigby, stb.., aki akarja, utánaolvas. A lövedékek közül ilyen az FN, vagy a Super Penetrator.
A nagy böszme kaliberek (.500NE fölött) egyetlen előnye abban van, hogy iszonyatos stophatással rendelkeznek, amire néha, főleg a hivatásosoknak elemi szükségük van, hiszen ők viszik bőrkéjüket a vásárra a fizetős - és valljuk be, néha rendkívül balfasz - vendégeik miatt. A sűrű bozótosban, vagy magas fűben az emberre néhány méterről rárontó rossz indulatú állatok megfékezésére pedig egyéb eszköz nemigen áll a rendelkezésükre.
Ha van elég nyílt hely és idő jól célzott lövések leadására, akkor ezekre semmi szükség nincs. Jöhet a 7x57.
Üdv.
L.
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #19 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 13:56:56 »

Hoppá! Máris érthető a 7x57 közkedveltsége.

Ugye nem azt akarod mondani hogy a 7x57 jó vastagbőrűekre is?
Szerintem azért volt ""közkedvelt"" akkor, mert nem tudott máshoz jutni az illető (lásd: Kittenberger).
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
hlajos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 571


« Új üzenet #20 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 14:42:16 »

Ugye nem azt akarod mondani hogy a 7x57 jó vastagbőrűekre is?
Szerintem azért volt ""közkedvelt"" akkor, mert nem tudott máshoz jutni az illető (lásd: Kittenberger).

Üdv.
Néhány hozzászólásomból már kiderülhetett, hogy kifejezetten szeretem a nagyobb kalibereket, de ebben az esetben azt kell mondanom, hogy az általam olvasott, kinti tapasztalatok alapján általában vastagbőrűekre nem, de elefánt fejlövéshez a 7x57 éppen megfelelő, mert igen nagy mélyre hatoló képességgel rendelkezik, ami esetenként nagyobb mértékű lehet, mintha 600-assal lőtted volna ugyanazt. Másra a vastagbőrűek esetében természetesen nem nagyon alkalmas.( Én egyébként is preferálnám a jó öreg 375 H&H-t a fejlövéshez is.)
Csak nem gondolod, hogy egy rossz cuccal Bell vadászott volna, és olyan eredménnyel?
Üdv.
L.
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #21 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 14:46:19 »

Ha magnumot szeretne, legyen magnumja, semmi gond, csak szokjon vele össze, tanuljon meg lőni vele, de mondjuk ez minden puskára igaz. Annyi előnye lehet egy vastagabb, erősebb kalibernek, hogy ha nem oda megy a mag, ahova kéne, akkor egy kis tűréshatáron belül tudja ezt kompenzálni, vagy távlövészet esetén egy "lapos" röppályájú kaliber. Szerintem ennyi a plussz bennük.

Néhai tanítóim egyike szokta volt mondani, egy szúnyogot agyon lehet ütni úgy is, hogy alatta még az asztal is összeszakad, meg úgyis, hogy egy kicsit összenyomod.
Az összeszokással egyetértek.
" kis tűréshatáron "...ezzel nem.
A lapos röppálya megint oké, ezért készült.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Topi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 475



« Új üzenet #22 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 15:05:03 »

Csak nem gondolod, hogy egy rossz cuccal Bell vadászott volna, és olyan eredménnyel?
Üdv.
L.

Bell 270-essel vadászott, ami nem kimondottan 7x57-es nem? Kittenberger lőtt "néhány" nagyvadat 7-es Mauserrel!
Topi
« Utoljára szerkesztve: 2010. Szeptember 23. - 15:25:41 írta Pyrus » Naplózva

Szeretnék olyan jó ember lenni, mint amilyennek hisz a kutyám.........
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #23 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 15:07:46 »

"Csak nem gondolod, hogy egy rossz cuccal Bell vadászott volna, és olyan eredménnyel?
Üdv.
L.
"

Bell 270-essel vadászott, ami nem kimondottan 7x57-es nem? Kittenberger lőtt "néhány" nagyvadat 7-es Mauserrel!
Topi
Egyik sem magnum.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Topi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 475



« Új üzenet #24 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 15:09:31 »

Ja! Még annyit, hogy nekem is 7x57-esem van! Bár a peremes változat! Wave
Naplózva

Szeretnék olyan jó ember lenni, mint amilyennek hisz a kutyám.........
Cortez
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 402



« Új üzenet #25 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 15:16:44 »

"Csak nem gondolod, hogy egy rossz cuccal Bell vadászott volna, és olyan eredménnyel?
Üdv.
L.
"

Bell 270-essel vadászott, ami nem kimondottan 7x57-es nem? Kittenberger lőtt "néhány" nagyvadat 7-es Mauserrel!
Topi

A Wiki szerint:"Bell shot over 1500 elephants during his career. He was noted for using high speed, smaller calibre bullets[10] rather than than the bigger slower calibres that were popular with other big game hunters[11]. Over a thousand of these kills were made with English manufactured copies of German Mauser rifles in 7x57mm calibre. A further 300 were killed with Mannlicher-Schoenauer 6.5x54mm[12] carbines, and another 200 with a .303 British[13]. He insisted on using military Full Metal Jacket bullets weighing from approx 150 to 200 grains, rather than the 400+ grain bullets popular at the time[6] Bell refused to use soft point bullets under any circumstances[14]"
 Wave
Naplózva

Renkecz Rafael
RWS
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1124



« Új üzenet #26 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 15:19:07 »

A Wiki szerint:"Bell shot over 1500 elephants during his career. He was noted for using high speed, smaller calibre bullets[10] rather than than the bigger slower calibres that were popular with other big game hunters[11]. Over a thousand of these kills were made with English manufactured copies of German Mauser rifles in 7x57mm calibre. A further 300 were killed with Mannlicher-Schoenauer 6.5x54mm[12] carbines, and another 200 with a .303 British[13]. He insisted on using military Full Metal Jacket bullets weighing from approx 150 to 200 grains, rather than the 400+ grain bullets popular at the time[6] Bell refused to use soft point bullets under any circumstances[14]"
 Wave


Emlékeim szerint, O'connor vadászott 270-el, Bell 7x57-el lőtte a zömét.
Naplózva
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4145


TSP


« Új üzenet #27 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 16:04:11 »

He insisted on using military Full Metal Jacket bullets ......

Nagyjából ez a legfontosabb része. Acélmaggal persze hogy van mélységi hatása, a 7,62*39 is átüti 50-100-on még a sínvasat is..... Akkor ez volt a piacon....

Bocs az offért....  Wave
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
monticola
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 328



« Új üzenet #28 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 18:12:16 »

Emlékeim szerint, O'connor vadászott 270-el, Bell 7x57-el lőtte a zömét.

Pontosan!  Igen

W.D.M Bell (Karamojo) 1923-ban már könyvet írt az elefántvadászatról. A 270 Win ha jól tudom valamikor 1925-ben jelent meg, és tényleg O'Connor kedvence volt. (Persze kerülhetett Karamojo Bell kezébe is 270, mert 1951-ben halt meg, de biztos, hogy 7x57-el vadászott)
A tévedést okozhatta az is, hogy 275 Rigby néven is ismert volt a 7x57. Igy meg gondolom sokaknak beugrik Jim Corbett neve is, aki Indiában a leopárdokat, tigriseket egyelte ezzel. Kittenberger jól lött ez kétségtelen. Meg Bell is, meg Corbett is. Meg szerencséjük is volt, túlélték a trópusi vadászatokat. Így aztán el is tudták mesélni a kalandjaikat. Azonban úgy gondolom, hogy jóval többen meg nem akik ezzel a kaliberrel próbálkoztak elefántra. (Hacsak a fehér vadász nem húzta ki őket a sz..-ból) De ezeket a kalandokat meg nemigen mesélik el, mert ugyi vagy nem tudják érthető okokból, vagy szégyellik... Mosolyog
Úgyhogy a trópusi műfajban, meg a Big Five esetében én biztos nem próbálkoznék 375 H&H alatt. Bár egyelőre nem úgy tűnik, hogy sok fejfájást fog okozni nekem az a probléma, hogy mivel is lőjem az elefántomat, meg a bivalybikámat.... Vigyorog
Ja tényleg azt má lőttem kettőt is.... Csak vizibivalyt, megvadult háziállatot. Egyiket 7x64, a másikat 30-06-al. Mondjuk fültövön, és tökéletesen fogta mindkettőt.
De Afrikába tuti nem mennék ezekkel bivalyra. Ott marad a magnum és ha lehet minél nagyobb.
Naplózva

"S kezedben érzed azt a remegést, mely egyidős az emberrel, az ölés készségét, ezt a tilalmas vonzást, ezt a mindennél erősebb szenvedélyt, ezt az ingert, mely nem jó és nem rossz, hanem minden élet egyik titkos ingere: erősebbnek lenni, mint a másik, ügyesebbnek lenni, mester maradni, nem hibázni."
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #29 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 18:19:29 »


De időnként ma is rámjön a magnumláz Mosolyog Persze alkalom szüli a dolgot, mint legutóbb, amikor jó 300 m körül, becserkelhetetlen pozícióban láttam egy félagancsú bikát. Hát csorgott a nyálam rendesen.... Ha akkor egy 8x68 van nálam biztos odalövök... Vigyorog
Na ilyenkor tör ki rajtam újra és újra...

No...ezért van az, hogy sokakban vált ki visszásságot a magnum kaliberek kérdése.
300 m-ről egy bikára...hát nem tudom. :Mosolyog
Naplózva
Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: