Oldalak: 1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Pálinkás jó reggelt!  (Megtekintve 221470 alkalommal)
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #930 Dátum: 2014. Február 23. - 21:21:56 »

Ezek kívül talán az összes pálinka közül a leginkább hajlamos a tárolás alatti aromavesztésre.


Ezt ,ha lehet kifejtenéd bővebben. Gratulálok. Emelem
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #931 Dátum: 2014. Február 23. - 21:53:34 »

Ezt ,ha lehet kifejtenéd bővebben.

Ha félbehagysz egy üveget, vagy egy demizsont, pár hónap alatt viszonylag sokat veszít a zamatából.
Jóval többet, mint pl. a szilva, vagy a körte, én legalábbis ezt tapasztaltam.
Tehát a kötelező, mintegy két hónapos főzés utáni "szellőztetést" követően érdemesebb lepalackozni.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Stefi
Vendég
« Új üzenet #932 Dátum: 2014. Február 24. - 08:59:14 »

Ha félbehagysz egy üveget, vagy egy demizsont, pár hónap alatt viszonylag sokat veszít a zamatából.
Jóval többet, mint pl. a szilva, vagy a körte, én legalábbis ezt tapasztaltam.
Tehát a kötelező, mintegy két hónapos főzés utáni "szellőztetést" követően érdemesebb lepalackozni.

Gratulálok Lajos !   Igen   Milyen kritériumok vannak egy ilyen versenyen való induláshoz ?

Nekem az a véleményem hogy érlelni a kb 2/3 ig megtöltött üvegedénybe kell.(A hordó az más világ .) Ilyen ízvesztést nem tapasztaltam de majd figyelek rá. Egyébként ez olyan mint Józsi bácsi szerint a jó bor titka . "Édös fiam, gyorsabbnak kő lönni mint a pimpó"  Röhög
Szerintem a cefre erjesztése után ha az elérte a csúcsot - tehát teljesen kiforrt - lehet elba@ni az anyagot  - legjobb minél hamarabb kifőzni mert akkor az íz,illat,alkoholmennyiség  Piál a csúcson van.                       Emelem
Naplózva
bird0
Tudásra éhes, tanuló Vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 927



« Új üzenet #933 Dátum: 2014. Február 24. - 09:25:06 »

Lajos!
Gratulálok, és további szép sikereket kívánok!
Tisztelettel: Laci  Emelem
Naplózva

"..különleges nyelven szól a természet. Igazi csodáival nem bőkezűsködik,... Azokat inkább.., négyszemközti, bizalmas találkára tartogatja. Ezért van, hogy egyedül járó vadász találkozik leginkább az Úristennel is, aki –minden ellenkező híreszteléssel szemben– még manapság is gyakran járja az erdőt"
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #934 Dátum: 2014. Február 24. - 11:10:03 »

Milyen kritériumok vannak egy ilyen versenyen való induláshoz ?

Pontosítanék: nem verseny, mustra. A versenynek vannak kritériumai, VPOP, meg egyebek, a mustra szabadon szervezhető. Kell egy hozzáértő zsűri, egy helyiség, meg jó sok minta. Kb. ennyi.

Nekem az a véleményem hogy érlelni a kb 2/3 ig megtöltött üvegedénybe kell.

Ez pontosan így van, de 2 hónapos ilyen szellőztetős érlelés után érdemes palackozni.

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #935 Dátum: 2014. Február 24. - 20:31:46 »

Ha félbehagysz egy üveget, vagy egy demizsont, pár hónap alatt viszonylag sokat veszít a zamatából.
Jóval többet, mint pl. a szilva, vagy a körte, én legalábbis ezt tapasztaltam.
Tehát a kötelező, mintegy két hónapos főzés utáni "szellőztetést" követően érdemesebb lepalackozni.
Köszönöm a szellőztetést is kifejtenéd(a te módszered szerint)... Piál
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #936 Dátum: 2014. Február 24. - 20:50:32 »

Köszönöm a szellőztetést is kifejtenéd(a te módszered szerint)... Piál

Pontosan az a módszer, amit Stefi leírt pár sorral alább, hogy 2/3-áig, 3/4-éig töltöm fel a demizsont főzés után a még hígítatlan párlattal, aztán hűvös helyen áll 2 hónapig.
Egyszer-kétszer beleszimatolok közben. Ennyi.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #937 Dátum: 2014. Február 24. - 21:24:56 »

Pontosan az a módszer, amit Stefi leírt pár sorral alább, hogy 2/3-áig, 3/4-éig töltöm fel a demizsont főzés után a még hígítatlan párlattal, aztán hűvös helyen áll 2 hónapig.
Egyszer-kétszer beleszimatolok közben. Ennyi.
Na ez a még "hígítatlan" rész érdekelt kösz.
vadasz75  Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #938 Dátum: 2014. Február 25. - 12:28:22 »

Pontosan az a módszer, amit Stefi leírt pár sorral alább, hogy 2/3-áig, 3/4-éig töltöm fel a demizsont főzés után a még hígítatlan párlattal, aztán hűvös helyen áll 2 hónapig.
Egyszer-kétszer beleszimatolok közben. Ennyi.

A BIRS pálinkámról ! Az volt az ami bezavarosodott . Nem szűrtem , nem alkalmaztam tejes derítést stb. Egyszerűen vártam két-három hetet és a dolog magától megoldódott . Már nem homályos még alacsonyabb +10 celsius körüli hőmérsékleten sem. Az íze ...... hmmmmm ! Csak ne adná ilyen fösvényen az anyagot , másfél két mázsából 7 liter de az is némi cukorral - na meg a sok meló.  Nemrégen a Bolyhos főzdével készült riport alapján jöttem rá mi lehetett a baj. A birsen kívülről viszonylag sok viasz van amit első lépésben le kell szedni kefével a gyümölcsről mert ez a viasz okozhatja a behomályosodást. Na még pepecselősebb meló de megéri az biztos !   Piál                           Emelem
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #939 Dátum: 2014. Február 25. - 13:28:52 »

A birset hogy csináljátok?

Én a naspolyához adtam némi birset (hogy a viszonylag jellegtelen naspolyának hátha ad birsaromát), de így frissen kóstolva nem valami húha.
Kíváncsi leszek rá pár hónap múlva, de egyelőre nem fűzök hozzá nagy reményeket...

(A naspolyából mindig a már szottyos éretteket szedtem, és kb. középtájon szeltem bele 10 kg birsalmát.
Az egész masza lehetett kb. 40-50 kg-nyi.
1-2 kg napfényt is kapott.)
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #940 Dátum: 2014. Február 25. - 18:08:30 »

A BIRS pálinkámról ! Az volt az ami bezavarosodott . Nem szűrtem , nem alkalmaztam tejes derítést stb. Egyszerűen vártam két-három hetet és a dolog magától megoldódott .

Ha felrázod az üveget, nem úszkál benne lepedék?
Volt ilyen történetem nekem is, opálos volt, egy idő után megfényesedett, de az "opál" nem eltűnt, csak leülepedett.

Most jövök rá, hogy versbe is szedhetném:

Eleinte opálos volt,
Később megfényesedett,
Ám az opál nem tűnt tova,
Csupán leülepedett.

Na szóval, mikor észrevettem, hagytam állni újra pár napot, finoman lefejtettem a tükrös páleszt, a legalját meg kiöntöttem.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Tillmann Zoltán
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 26


« Új üzenet #941 Dátum: 2014. Február 25. - 20:46:38 »

Stefi ! Egy sterimobbal nagyon gyorsan tisztára,szőrmentesre lehet mosni a birset . Utána összedaraboltam ,és megfőztem végül ledaráltam .100 kg anyaghoz 3 kg cukor (ha lehet szöllő )ajánlott. Nekem így sikerült 240 liter cefréből 18 liter nagyon zamatos pálinka.Cukor nélkül is kell adjon ha jól emlékszem 2,5-3 litert.






Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #942 Dátum: 2014. Február 25. - 22:12:52 »

Stefi ! Egy sterimobbal nagyon gyorsan tisztára,szőrmentesre lehet mosni a birset . Utána összedaraboltam ,és megfőztem végül ledaráltam .100 kg anyaghoz 3 kg cukor (ha lehet szöllő )ajánlott. Nekem így sikerült 240 liter cefréből 18 liter nagyon zamatos pálinka.Cukor nélkül is kell adjon ha jól emlékszem 2,5-3 litert.







Ez a sterimobos dolog máshol is érdekes lehet. Igen
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #943 Dátum: 2014. Február 26. - 08:58:14 »

Ha felrázod az üveget, nem úszkál benne lepedék?
Volt ilyen történetem nekem is, opálos volt, egy idő után megfényesedett, de az "opál" nem eltűnt, csak leülepedett.

Most jövök rá, hogy versbe is szedhetném:

Eleinte opálos volt,
Később megfényesedett,
Ám az opál nem tűnt tova,
Csupán leülepedett.

Na szóval, mikor észrevettem, hagytam állni újra pár napot, finoman lefejtettem a tükrös páleszt, a legalját meg kiöntöttem.

Ami ötös demkóban van azt én is egy benzincsővel fogom lefejteni. Ami kevés még van az üvegben az öt literen kívül azt " leiszom söprőröl" .  Piál
Sterimob jó ötlet lehet csak teremjen a birs .


Stefi ! Egy sterimobbal nagyon gyorsan tisztára,szőrmentesre lehet mosni a birset . Utána összedaraboltam ,és megfőztem végül ledaráltam .100 kg anyaghoz 3 kg cukor (ha lehet szöllő )ajánlott. Nekem így sikerült 240 liter cefréből 18 liter nagyon zamatos pálinka.Cukor nélkül is kell adjon ha jól emlékszem 2,5-3 litert.


A számok valahogy nem jönnek össze . lehet hogy több cukrot tettél bele? De ha finom és főleg neked tetszik akkor nincs hiba.
A pirossal kiemelt érdekelne ! Te előbb megfőzöd és utána erjeszted ? Lehet hogy ez a titka hogy többet adott ?                              Emelem
Naplózva
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #944 Dátum: 2014. Február 26. - 10:26:54 »

Stefi!
Én is főzöm a birset cefrézés előtt. Ezt ne úgy képzeld el, hogy teljesen puhára, hanem éppen csak kicst veszítsen a keménységéből, ne legyen kompótíze, de mégis jobban kiadja az ízeket. Főzővízből kivéve teljesen kemény, éppen egy kicsit gumis. Utána darálom, és a főzővízzel higítom a cefrét.
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
Oldalak: 1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: