Oldalak: 1 ... 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Pálinkás jó reggelt!  (Megtekintve 221613 alkalommal)
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #1200 Dátum: 2020. Január 30. - 10:02:43 »


Kivonni a pálinkából azt a minimális rezet is, ami belekerülhet néha. És a réztől zöld, amit sikerül is kivonnia a párlatból.

A Rézangyalát! Erre nem is gondoltam.  Ördög
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #1201 Dátum: 2020. Január 30. - 10:04:26 »

Az nem, de a mikroszűrő(vagy kávéfilter+vatta) kiveszi. És sajnos szintén tapasztalat, hogy hiába a desztvíz, néha azzal is opálos lesz. Hacsak nem a szeszfokot, de az meg tüneti kezelés, az opálosságot okozó anyag attól benne marad, csak oldott formában.

Szerintem, ha jól szeded le a középpárlatot és tisztán tartod a réz részeket, akkor ezek a hibák nem fordulhatnak elő.
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1202 Dátum: 2020. Január 30. - 10:08:21 »

Szerintem, ha jól szeded le a középpárlatot és tisztán tartod a réz részeket, akkor ezek a hibák nem fordulhatnak elő.
Én is sokáig azt hittem...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1203 Dátum: 2020. Január 30. - 10:21:11 »

A tisztázást egy teljesen vörösrézből készített főzőn végzem-a hűtő is ebből van.

Ez így nagyon jól van.

Kivonni a pálinkából azt a minimális rezet is, ami belekerülhet néha. És a réztől zöld, amit sikerül is kivonnia a párlatból.

Gergő, én a kémiához hótt' ökör vagyok, a pálinka kémiájához is.
Nálam okosabbaktól viszont azt hallottam, hogy nagyon kellenek azok a rézionok a párlatba, nem véletlen, hogy a jó főzők teljes egészében rézből készülnek. Az alumíniumból, rozsdamentes acélból készült főzőkkel készült párlatból jó pálinka sose lesz.
Szóval én úgy tudom, hogy a rézionok segítségével kerekednek ki idővel azok a gyümölcsös ízek, amelyek birtokában igazi jó pálinkáról beszélhetünk, tehát ha a rezet valamiféle eljárással kivonod a párlatból, - sejtésem szerint - végső soron a minőség ellen dolgozol.


Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #1204 Dátum: 2020. Január 30. - 10:22:59 »

Én is sokáig azt hittem...

Akkor valamit csak elb@szol. Biztos túl sok olaj kerül a párlatba.
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1205 Dátum: 2020. Január 30. - 10:40:54 »

Ez így nagyon jól van.

Gergő, én a kémiához hótt' ökör vagyok, a pálinka kémiájához is.
Nálam okosabbaktól viszont azt hallottam, hogy nagyon kellenek azok a rézionok a párlatba, nem véletlen, hogy a jó főzők teljes egészében rézből készülnek. Az alumíniumból, rozsdamentes acélból készült főzőkkel készült párlatból jó pálinka sose lesz.
Szóval én úgy tudom, hogy a rézionok segítségével kerekednek ki idővel azok a gyümölcsös ízek, amelyek birtokában igazi jó pálinkáról beszélhetünk, tehát ha a rezet valamiféle eljárással kivonod a párlatból, - sejtésem szerint - végső soron a minőség ellen dolgozol.


Majdnem... a rézionok katalizátorként működnek: a kiválását segítik az alkoholnak és a ízeket okozó olajoknak, de ha a pálinkába kerülnek, akkor egyfajta karcosságot okoznak. És fejfájást!
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1206 Dátum: 2020. Január 30. - 11:03:32 »

Karcosságot én is tapasztalok mindig, de csak a főzés után úgy 4-6 hónapig. Februárra kisimul (szebben fogalmazva bársonyossá válik) a párlat.

Főzés után 6-8 hét érlelés hígítatlanul, harmadnyi légréssel az üvegballon tetején.
Aztán hígítás. Ilyenkor megint összeborul minden, teljesen élvezhetetlen napokig. Aztán szép lassan kikerekedik a végső állapot.
A szőlőpárlat például 1-2 hónap alatt kész lett. A szilva csak mostanra lett a csúcson.

Az is érdekes, hogy a felhígított pálesz meddig tartja magát. A Vilmoskörte pl. megkezdve, levegő hatására mintha veszítene a zamatából. Azt tehát igyekszem bontatlanul tartani ha már csúcsra ért, fejtem, mint a bort.
A szilvának, tapasztalatom szerint inkább használ, minthogy ártana a levegőzés.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1207 Dátum: 2020. Január 30. - 11:10:39 »

Karcosságot én is tapasztalok mindig, de csak a főzés után úgy 4-6 hónapig. Februárra kisimul (szebben fogalmazva bársonyossá válik) a párlat.

Főzés után 6-8 hét érlelés hígítatlanul, harmadnyi légréssel az üvegballon tetején.
Aztán hígítás. Ilyenkor megint összeborul minden, teljesen élvezhetetlen napokig. Aztán szép lassan kikerekedik a végső állapot.
A szőlőpárlat például 1-2 hónap alatt kész lett. A szilva csak mostanra lett a csúcson.

Az is érdekes, hogy a felhígított pálesz meddig tartja magát. A Vilmoskörte pl. megkezdve, levegő hatására mintha veszítene a zamatából. Azt tehát igyekszem bontatlanul tartani ha már csúcsra ért, fejtem, mint a bort.
A szilvának, tapasztalatom szerint inkább használ, minthogy ártana a levegőzés.

Na, ez a karcosság zavart engem is, aztán egy nálam sokkal nagyobb tudású főzőmester adta a tippet a műgyantás szűrőre. Igaza volt.

A többiben hasonló a tapasztalatom! Sőt pl. a meggynél és a cseresznyénél az is érdekes, hogy meddig érlelem és milyen dekantálás mellett. Ugyanaz a párlat teljesen más ízt ad ki rövid érlelés, erősebb dekantálás mellett, mint fordítva. Mindkettő jó, de az egyik frissebb, gyümölcsösebb ízt ad, míg a másik nehezebb, de továbbtartó ízt eredményez.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1208 Dátum: 2020. Január 30. - 11:24:26 »

Na, ez a karcosság zavart engem is, aztán egy nálam sokkal nagyobb tudású főzőmester adta a tippet a műgyantás szűrőre. Igaza volt.


Én úgy védekezem ez ellen, hogy februárig kihúzom az egy évvel korábbi pálinkával, akkorra meg eltűnik az újból is.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1209 Dátum: 2020. Január 30. - 12:06:00 »

Én úgy védekezem ez ellen, hogy februárig kihúzom az egy évvel korábbi pálinkával, akkorra meg eltűnik az újból is.

Mondtam: ahány ház, annyi szokás! Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #1210 Dátum: 2020. Január 30. - 16:08:23 »

Ugyaninnen rendeltem én is, ugyanezt. Még nem próbáltam ki. Én is csupa jókat olvastam róla. A rezes törés nem főzési hiba. A savasabb cefrék oldják a rezet, és óhatatlanúl belekerűl a pálinkába. De nem csak erre jó mert a magnéziumot és a kálciumot és egyébb oldott ásványi anyagokat is megköti. Ioncserélt vizet is lehet vele előállítani, és nem kell aranyért megvenni a gyógyszertári desztvizet. Elméletileg regenerálás után nem szabadna zöldnek lennie. tömény sóoldatban kell áztatni 24 órát és utána kimosni. Így csináltad?
Naplózva

Jó szelet!
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1211 Dátum: 2020. Január 30. - 19:15:00 »

Ugyaninnen rendeltem én is, ugyanezt. Még nem próbáltam ki. Én is csupa jókat olvastam róla. A rezes törés nem főzési hiba. A savasabb cefrék oldják a rezet, és óhatatlanúl belekerűl a pálinkába. De nem csak erre jó mert a magnéziumot és a kálciumot és egyébb oldott ásványi anyagokat is megköti. Ioncserélt vizet is lehet vele előállítani, és nem kell aranyért megvenni a gyógyszertári desztvizet. Elméletileg regenerálás után nem szabadna zöldnek lennie. tömény sóoldatban kell áztatni 24 órát és utána kimosni. Így csináltad?

Szia!

Igen, így csináltam, de zöld maradt. Nem bízom benne, hogy jó lesz, így rendeltem új töltetet a szűrőbe. WA
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #1212 Dátum: 2020. Január 30. - 21:29:07 »

Szia!

Igen, így csináltam, de zöld maradt. Nem bízom benne, hogy jó lesz, így rendeltem új töltetet a szűrőbe. WA

Kiváncsi lezek rá. Még sajnos nem volt időm vele foglalkozni. Azt mondják az okosok, hogy a friss pálinkába rögtön végbemennek azok a folyamatok amik csak évek alatt következnének be. Bízom benne, hogy jó dolog.
Naplózva

Jó szelet!
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1213 Dátum: 2020. Január 30. - 21:59:09 »

Kiváncsi lezek rá. Még sajnos nem volt időm vele foglalkozni. Azt mondják az okosok, hogy a friss pálinkába rögtön végbemennek azok a folyamatok amik csak évek alatt következnének be. Bízom benne, hogy jó dolog.

Jó.  Kacsint Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #1214 Dátum: 2020. Január 31. - 08:26:56 »

" Ioncserélt vizet is lehet vele előállítani, és nem kell aranyért megvenni a gyógyszertári desztvizet."

[/quote]
Azért az ion cserélt vizet ne keverjük a desztilált vízzel!  Tasli
Nem értem, hogy miért kell Gyógyszertárból venni a desztiláltvizet, amikor ott van a lepárló készüléketek?
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
Oldalak: 1 ... 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: