Oldalak: 1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Pálinkás jó reggelt!  (Megtekintve 221606 alkalommal)
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1095 Dátum: 2019. Július 18. - 22:34:34 »

Mai kirándulásunkat a feleségemmel egy környékbeli, elhagyatott gyúmölcsös-maradványnál ejtettük meg. A régi 6Ha gyümölcsösből mára már csak 5 sárgabarackfa maradt, igaz ezek állják még a sarat. Teljesen bio, legalább 22 éve nem kaptak semilyen kezelést, de egy gyümölcs sem kukacos, vagy gombás! Szedtünk is vagy 6 rekesszel! Évek óta ez a pár fa a stabil forrásom a pálinkához - benne van a környék íze, zamata!





Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #1096 Dátum: 2019. Július 19. - 06:24:02 »

Mai kirándulásunkat a feleségemmel egy környékbeli, elhagyatott gyúmölcsös-maradványnál ejtettük meg. A régi 6Ha gyümölcsösből mára már csak 5 sárgabarackfa maradt...
Gyönyörű nagy fák,nem is emlékszem ilyen idős sárgabarackra sehol. Nem semmi törzsvastagság, becsüld meg őket!
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9519


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #1097 Dátum: 2019. Július 19. - 06:28:03 »

Nem rossz a kökénypálinka, de annyira nem is jó, hogy megérje vele vacakolni.

Nem ittál te még Lehel, vagy még U.Peti kökényeséből, ezt bizton állíthatom! Igaz, nem kökényből főzöttek voltak, hanem jóféle pálinka, kökény ágyon.

 Piál
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1098 Dátum: 2019. Július 19. - 07:16:42 »

Nem ittál te még Lehel, vagy még U.Peti kökényeséből, ezt bizton állíthatom! Igaz, nem kökényből főzöttek voltak, hanem jóféle pálinka, kökény ágyon.

 Piál

Az más!-olyat én is csinálok. Amúgy Petitől származik a recept.
De szerencsére ahhoz nem is kell annyi kökény  Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1099 Dátum: 2019. Július 19. - 07:25:06 »

Gyönyörű nagy fák,nem is emlékszem ilyen idős sárgabarackra sehol. Nem semmi törzsvastagság, becsüld meg őket!

Az unokatesómé a terület... évekkel ezelőtt örökölte meg, akkor pár kiszáradt fát kivágtunk rajta. Az évgyűrűkből következtetve 70-80 év közöttiek voltak.
Most akarják erdősíteni a területet -sokat nyavalyogtam érte, hogy hagyják meg ezeket a fákat, aztán kiderült, hogy ismerem a szakirányítót, aki tervezi/intézi a telepítést. Megmutattam neki a fákat, és együtt rábeszéltük az unokatesót, hogy ezeket kár lenne kiszedni. Szóval úgy néz ki, hogy megmaradnak, de körbe lesznek ültetve akáccal. Remélem ezt is túlélik majd!
 Táncol Piál
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1100 Dátum: 2019. Október 16. - 22:28:30 »

Gyönyörű nagy fák,nem is emlékszem ilyen idős sárgabarackra sehol. Nem semmi törzsvastagság, becsüld meg őket!

A másik témában felvetett disznóvágásról -magam sem tudom, hogy miért Fejvakarás Kacsint -eszembe jutott a pálinka. Évek óta készítek a korábban feltett képeken látható fákról származó gyümölcsből pálinkát, de olyan finomat, mint az idei, még nem sikerült összehoznom eddig. Igaz, kicsit fejlesztettem a főzőn is (kapott egy defragmátort és egy ioncserélő szűrőt is beszereztem hozzá), de idén már maga a cefre is nagyon jó illatú volt! Nem tudom, hogy ez mennyire évjárat függő, de biztos hozzátesz az időjárás is egy kicsit a minőséghez...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1101 Dátum: 2019. Október 21. - 12:05:11 »

A másik témában felvetett disznóvágásról -magam sem tudom, hogy miért Fejvakarás Kacsint -eszembe jutott a pálinka. Évek óta készítek a korábban feltett képeken látható fákról származó gyümölcsből pálinkát, de olyan finomat, mint az idei, még nem sikerült összehoznom eddig. Igaz, kicsit fejlesztettem a főzőn is (kapott egy defragmátort és egy ioncserélő szűrőt is beszereztem hozzá), de idén már maga a cefre is nagyon jó illatú volt! Nem tudom, hogy ez mennyire évjárat függő, de biztos hozzátesz az időjárás is egy kicsit a minőséghez...


Hol is vannak ezek a fák ???  Ördög Röhög
Naplózva
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1102 Dátum: 2019. Október 22. - 13:23:32 »


Hol is vannak ezek a fák ???  Ördög Röhög

Nem messze az ország középpontjától... Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #1103 Dátum: 2019. Október 24. - 11:59:16 »

Pálinkaguruk! Gyakorlati tapasztalatra lenne szükségem. Tapasztalt főző vagyok, de egyvalamit nem próbáltam még, amiről elég megosztóak a vélemények.
Olyan 2 lépcsős főzőm van, hogyha lassan fűtöm a híg cefrét (most épp szilva) akkor hasonlóan működik mintha alszeszt finomítanék. Az elején megjelenik az előpárlat, hasonlóan mint a finomításnál ezt egy kicsit  el is veszem. A kérdésem a következő lenne: Ha az első főzésnél 40°nál húzok egy határt, és az az alattit külön gyűjtöm, akkor a töményebb alszeszből kevesebb de jobb minőségű párlatot nyerhetek? Azt tapasztalom hogy ilyen lassú lepárlásnál az illatanyagok 35-40° alatt már nem jellemzőek, inkább a számomra kellemetlen vagy jellegtenlen ízek illatok jelennek meg. Azért leengedem 20°-ig, de egyenlőre külön gyüjtöm. Van olyan íz- illat anyag ami magasabb párolgási hőmérsékleten jelenik meg az alszeszben, és hiányozni fog a pálinkából, vagy sem? Az egyik ismerősőm szerint nem lesz így jó mert túl száraz, jellegtelen, inkább tisztaszeszes lesz a párlatom. ??? 
Naplózva

Jó szelet!
Tamás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 830



« Új üzenet #1104 Dátum: 2019. Október 24. - 14:16:26 »

Pálinkaguruk! Gyakorlati tapasztalatra lenne szükségem. Tapasztalt főző vagyok, de egyvalamit nem próbáltam még, amiről elég megosztóak a vélemények.
Olyan 2 lépcsős főzőm van, hogyha lassan fűtöm a híg cefrét (most épp szilva) akkor hasonlóan működik mintha alszeszt finomítanék. Az elején megjelenik az előpárlat, hasonlóan mint a finomításnál ezt egy kicsit  el is veszem. A kérdésem a következő lenne: Ha az első főzésnél 40°nál húzok egy határt, és az az alattit külön gyűjtöm, akkor a töményebb alszeszből kevesebb de jobb minőségű párlatot nyerhetek? Azt tapasztalom hogy ilyen lassú lepárlásnál az illatanyagok 35-40° alatt már nem jellemzőek, inkább a számomra kellemetlen vagy jellegtenlen ízek illatok jelennek meg. Azért leengedem 20°-ig, de egyenlőre külön gyüjtöm. Van olyan íz- illat anyag ami magasabb párolgási hőmérsékleten jelenik meg az alszeszben, és hiányozni fog a pálinkából, vagy sem? Az egyik ismerősőm szerint nem lesz így jó mert túl száraz, jellegtelen, inkább tisztaszeszes lesz a párlatom. ??? 

Én úgy tudom, hogy a jó ízeket adó anyagok, az alkoholban oldódnak és azzal együtt mennek át a cefréből a párlatba, így a lepárlás első szakasza adja a jobb pálinkát. Ez a saját tapasztalatom is.
Ennek viszont ellent mond, hogy pl. a konyakot a párlat középső részéből készítik.
Az egészben az a legjobb, hogy ez egy sok ismeretlenes egyenlet, alapanyag, lepárló és mester kombinációja. Az a végeredmény, hogy próbálgatni kell.
Naplózva

"Nem az a lényeg, hogy hol vadászik az ember, hanem hogy kivel."
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1105 Dátum: 2019. Október 24. - 15:49:04 »

Nekem azt mondták az okosok, hogy első főzésnél (vodkázásnál) addig főzzem, amíg egy kicsit a kupolára öntve meg tudom gyújtani. Ekkor még nem kell elvenni az elejét sem. A második főzésnél (tisztázás) pedig úgy csináljam, hogy mikor elkezd folyni, akkor odateszek 5 feles poharat és ezeket megtöltöm félig párlattal.Felhígítom, megkóstolom, és amelyik pohártól jó az íze/illata, onnantól megtartom a főzetet. Befejezni pedig akkor kell, amikor "megtörik" a párlat(enyhén opálos, homályos lesz, ha fény felé fordítod).Ekkor pont annyi utópárlat kerül a pálinkába, amennyi kell a teljes ízhez. Ez nagyjából 45 fok körül következik be, de olajosabb cefréknél 50 fok alatt már megtörik.
Ez nem szentírás, még a mesterek is azt mondják, hogy minden pálinkafőző más, mindet ki kell tapasztalni, de irányadónak jó lehet.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #1106 Dátum: 2019. Október 24. - 18:34:31 »

Én úgy tudom, hogy a jó ízeket adó anyagok, az alkoholban oldódnak és azzal együtt mennek át a cefréből a párlatba, így a lepárlás első szakasza adja a jobb pálinkát. Ez a saját tapasztalatom is.


Köszönöm!
Igen én is így tapasztalom de ez nálam csak híg cefrénél igaz. Sűrű pl. baracknál, birsnél, kénytelen vagyok leengedni 20-ig mert még ott is érzem a barack illatát.
Közben egy barátomat ráuszítottam egy pálinkafőzős ismerősére, és megkérdezte nekem. Azt mondta, hogy kifejezetten  a szilvát, ha magának főzi akkor 40-nél abbahagyja a cefre főzését. Utána már nincs benne semmi ami nekünk érdekes lenne, csak még egy kis minimális  alkohol, jelentős mennyiségű savanyúvizzel.  Ha bérfőzés van akkor tovább engedi, mert neki az is pénz. Szerinte is jól gondolkodok. Megpróbálom most ezt. Van egy kontrol csoport, a haverommal elfeleztük a cefrét. Ő esküszik arra, hogy le kell engedni 15-ig. Kiváncsi leszek az eredményre.

Naplózva

Jó szelet!
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #1107 Dátum: 2019. Október 24. - 18:42:47 »

Nekem azt mondták az okosok, hogy első főzésnél (vodkázásnál) addig főzzem, amíg egy kicsit a kupolára öntve meg tudom gyújtani. Ekkor még nem kell elvenni az elejét sem. A második főzésnél (tisztázás) pedig úgy csináljam, hogy mikor elkezd folyni, akkor odateszek 5 feles poharat és ezeket megtöltöm félig párlattal.Felhígítom, megkóstolom, és amelyik pohártól jó az íze/illata, onnantól megtartom a főzetet. Befejezni pedig akkor kell, amikor "megtörik" a párlat(enyhén opálos, homályos lesz, ha fény felé fordítod).Ekkor pont annyi utópárlat kerül a pálinkába, amennyi kell a teljes ízhez. Ez nagyjából 45 fok körül következik be, de olajosabb cefréknél 50 fok alatt már megtörik.
Ez nem szentírás, még a mesterek is azt mondják, hogy minden pálinkafőző más, mindet ki kell tapasztalni, de irányadónak jó lehet.

Igen ez a régi klasszikus eljárás, de én ettől eltérek mert minden cefre, főző más. Én akkor hagyom abba a finomítást amikor megérzem a főtt fazék ízt. Ez cefrétől függően 50-55° között van valahol, de 50-nél mindenképpen abbahagyom. Az előpárlat leválasztást én is így csinálom. Visszafelé kostolgatok.
Naplózva

Jó szelet!
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1108 Dátum: 2019. Október 24. - 21:51:10 »

Igen ez a régi klasszikus eljárás, de én ettől eltérek mert minden cefre, főző más. Én akkor hagyom abba a finomítást amikor megérzem a főtt fazék ízt. Ez cefrétől függően 50-55° között van valahol, de 50-nél mindenképpen abbahagyom. Az előpárlat leválasztást én is így csinálom. Visszafelé kostolgatok.

Állítólag kell egy minimális utópárlat is a jó pálinkába, mert a nehezebb, testesebb ízek (kevés illatanyaggal) harmonizálják az anyagot. Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #1109 Dátum: 2019. Október 25. - 07:09:51 »

Állítólag kell egy minimális utópárlat is a jó pálinkába, mert a nehezebb, testesebb ízek (kevés illatanyaggal) harmonizálják az anyagot. Wave

Igen itt ez a két nézőpont feszűl egymásnak. Van aki arra esküszik, hogy kell bele egy kis utópárlat is, és van aki arra, hogy nincs szükség rá mert pont az a cél, hogy ez ne, vagy minnél kissebb mennyiségbe kerűljön csak bele.
Most hallottam egy harmadik verziót is, hogy a gyengébb alszeszt külön gyűjtik, és beleöntik a következő főzésbe. Ez is egy megoldás szerintem mert  nem vesztünk alkoholt, viszont ízben gyengébb lessz. Egységnyi alkoholra kevesebb illatanyag jut. Bár ez nem számottevő mert  nem sok lesz a rosszabb minőségű alszeszből ha lassan főzöm.  Fejvakarás Vállat von
Naplózva

Jó szelet!
Oldalak: 1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: