Oldalak: 1 [2]   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Töretek  (Megtekintve 36059 alkalommal)
harkazoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 284


« Új üzenet #15 Dátum: 2012. November 05. - 21:29:44 »

Van egy cikk ebben a témában, itt: http://vadasz.info.hu/diana/toret.html

Bemásolom, az egyszerűség kedvéért:

A töret

A vadászati értelemben vett töretnek mind hagyománymegőrző, mind gyakorlati haszna is van. A töret a vadászok jelbeszéde, a vadászat történelmével egyidősek. A vadászati hagyományok szempontjából a töretnek etikai és esztétikai szerepe is van. Kizárólag tört ág lehet töret. Klasszikus értelemben csakis tűlevelű, illetve nemes lomblevelű fa /tölgy, éger/ alkalmas töretnek. Manapság széles körben kerül alkalmazásra bármely leveles fa ága, sajnos kényszerhelyzetben akár kultúrnövény is.

A töretek csoportjai a következők: teríték töretek, gyász töret, jelzés töretek.

Teríték töretek:a zsákmány elejtésével kapcsolatos töretek, melyek a zsákmány meglelése közvetlen közelében kerülnek törésre.

Fajtái:

- Zsákmány töret: A birtokbavételt és a jogszerű elejtést jelző, alkarnyi töret. A jobb oldalára fektetett vad lapockájára kerül elhelyezésre. Hímnemű vad esetén a törés felőli rész mutat a fő felé, nőnemű vad esetében a növekedés felé eső (ágcsúcs) rész mutat a fő felé.
- Utolsó falat: Kézfejnyi zöld töret a vad szájába helyezve. Az utolsó falat a természettel szembeni alázatot, az élőlény felé mutatott tiszteletet, köszönetet és az elejtés utáni kiengesztelést, megbocsátást hivatott érzékeltetni. Klasszikus értelemben csak hímnemű trófeás vad esetén alkalmazandó, korunkban általában már minden nagyvad kaphat és kap utolsó falatot.
- Vadász töret: Arasznyi töret, mely az elejtőnek kerül átnyújtásra miután az elejtett vad belövés vagy kilövési sebén az vérrel benedvesítésre került. Az átnyújtás kalapon, vagy vadászkésen történik, a töretet az elejtő a bal kalapfelére tűzi. Kísérő esetén a töretet a kalap bal oldalára illik feltűzni. Sikeres vérebes után keresés esetén az elejtő a kapott töret egy kis ágát átnyújtja a vérebvezetőnek, ki a töretet a vérebvezetékre/nyakörvébe/ tűzi.

Gyász töret: A gyásztöret arasznyi ág a kalap bal oldalára tűzve úgy, hogy a levelek fonákja néz kifelé és a törés lefelé. Lehet háromágú fenyő-, vagy 3-5 levelű tölgygally. A töretek legszomorúbb képviselője. Vadásztárs-barát temetésénél kerül alkalmazásra úgy, hogy a szenteltvízzel benedvesített töretet beledobjuk a sírba és elküldjük barátunk utolsó útjára.

Jelzés töretek: általában a vadászok közti kommunikációt és információtovábbítást szolgálják.

Fajtái:

- Fő töret
- Vezető töret
- Rálövést jelző töret
- Leálló-hely töret
- Nyom töret
- Várakozás töret
- Veszély töret

Képekben:
 
Fő töret
Minimum karnyi, a feltűnőség végett lekérgezett töret. Figyelemfelhívás arra, hogy egyéb töretek (jelzések) is vannak.
A főtöretet csak egyéb töretekkel együtt alkalmazzák. Nem csak a földre helyezhető, akasztható is.

 
Vezető töret
Alkarnyi, szintén kérgezett töret. Az esemény irányára hívja fel a figyelmet, mindig a növekedés felé eső (ágcsúcs) rész mutatja a követendő irányt.

 
Rálövést jelző töret
Fél karnyi a földbe erősen leszúrt töret. A rálövés helyét jelzi általában egy nyomtörettel kombinálva, mely az elugrás irányába mutat.

 
Leálló-hely töret
Egy főtöret mellett földbe szúrt alkarnyi töret, mely a leálló helyet jelzi. A főtöret növekedés felé eső (ágcsúcs) rész mutatja, merre kell a hajtás végén a gyülekezőhely felé elindulni.

 
Nyom töret
Alkar nagyságú töret, melyet az után keresést végző társ segítségére fektetnek, akkor, ha a lövést tevő vadász nem tud jelen lenni az után keresésnél. Hímnemű vadnál a töret törés felőli része, nőnemű vadnál pedig a növekedés felé eső (ágcsúcs) része mutatja a vad menekülésének irányát. Félreértések elkerülése végett a töret elugrást jelző végéhez egy kis kereszttöret is kerül.

 
Várakozás töret
Két keresztbe helyezett alkarnyi töret, mely jelzi, hogy egy vadász találkozni kíván a többiekkel.

 
Veszély töret
Egy teljesen lehántolt karnyi töret, mely kört formálva kerül összekötésre és szemmagasságban felakasztásra. Bármely veszélyt jelezhet! Pl. csapda, törött-korhadt létra, ülőke korlát stb.


Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #16 Dátum: 2012. November 05. - 21:38:37 »

Igen, ez a Horridó által összeállított - szerintem a legjobb - anyag. Itt is bal oldalon jelzi a töret viselését!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
k.vajk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 453



« Új üzenet #17 Dátum: 2012. November 06. - 07:35:33 »

Valaki olvassa már el,hogy mit írnak az októberi Nimródban a töretekről!!!  Wave  Eddig ahány dolgot olvastam annyi féle töretviselés volt.....
Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #18 Dátum: 2012. November 06. - 08:19:10 »

Szervusztok .
Szép dolog ez a hagyomány tisztelet de sajnos egyre jobban a feledés homályába merül.
A zsákmány töret megfogalmazása  ebben  a megközelitésben még nem emlékszem,hogy hallottam volna "jogszerü elejtés" .(a joszerü elejtés az ,hogy jogosult vagy a vadászatra és a törvény által elöírt feltételeknek megfelesz)

Ennek a megközelitése inkább az hogy sebtöret :jelentése az ,hogy le takarva a vele az elejtést követő seb , a teritéken fekvő vad lelke ne egy fájdalmas seben távozzon el.Erre lehet mondani ,hogy misztikús vagy babla,de mit ért a vadászat misztikúm és hagyamányok nélkül.
Az utólso falat:Ennek jelentése az ,hogy az elejtett vad szájába helyezett zőld lombal segitjük át  vadat a tulvilágra.

Mondhatjátok ,hogy ez túl meseszerű de talán egy kicsit más megközelitésben is mutatja a Töretek történeti jelentését.

Üdv:HSanyi

Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7942


Generalbakter


« Új üzenet #19 Dátum: 2012. November 06. - 16:58:52 »

Töretet tudtommal csak nagyvad elejtése után szokás használni, ragadozók elejtésénél nem!

Érdekes, hogy ez a töret kérdés milyen gyakran felvetődik, és mennyire nem egységes.
Sajnos sokan azt sem tudják mi az.....
Egyébként a nagyvad mellett valóban a medve, hiúz és farkasnál is szokás töretet adni, sőt a nagykakasnál is, mivel a nemet-osztrák terminológia alapján nagyvadnak számit!
H.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6365


vadász


« Új üzenet #20 Dátum: 2012. November 06. - 18:00:18 »

sőt a nagykakasnál is, mivel a nemet-osztrák terminológia alapján nagyvadnak számit!
Én a kiskakas elejtésekor is kaptam.
Salzburg tartományban őt is nagyvadként tisztelik Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
n.szlavik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 59


« Új üzenet #21 Dátum: 2012. December 29. - 21:54:52 »

Üdvözletem!
Mai napon kezembe került a Nimród lap decemberi száma azon belül is egy cikk fogott meg ami a zsákmánytörettel kapcsolatos itt azt ecsetelik hogy régi hagyomány hogy a szív felöli oldalra tűzzük a töretet vagy is balra.Ez elgondolkodtatott ugyan is én ugy tanultam hogy a kalap bal oldalára kerülnek a díszítő elemek és a lefelé fordított gyásztöret,a jobboldalra a zsákmánytöret.Ha jól tudom német és szlovák vidékeken is ez így van így szokás és ha ismereteim helyesek mi a német ajku vadásztársainktól vettük át ezeket a vadászati hagyományokat.
De eszembe jutott egy cikk amelyet ugyan csak a Nimbród közölt ez a 2010 Novemberi ahol azt ecsetelgetik hogy sokan rosszul tudják a töret jobb oldalra kerül erre figyelni kell.
Akkor most ez hogy is van magának mond ellent egy szakmai lap.Engem ez most kissé összezavart.Én eddig  is jobb oldalra tüztem ezután is ugy fogom tenni  igy tanultam hallottam  hozzáértő szakavatott személyektől is sokan úgy magyarázták a a töret nem disz csak ideiglenes viselet amelyet az elejtés napján ildomos viselni csak ezért is kerül a jobb oldarra és nem balra a díszítő elemek mellé..De most még is kíváncsi vagyok a dologra hogy hogy is van ez.
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #22 Dátum: 2012. December 29. - 22:30:18 »

Üdvözletem!
Mai napon kezembe került a Nimród lap decemberi száma azon belül is egy cikk fogott meg ami a zsákmánytörettel kapcsolatos itt azt ecsetelik hogy régi hagyomány hogy a szív felöli oldalra tűzzük a töretet vagy is balra.Ez elgondolkodtatott ugyan is én ugy tanultam hogy a kalap bal oldalára kerülnek a díszítő elemek és a lefelé fordított gyásztöret,a jobboldalra a zsákmánytöret.Ha jól tudom német és szlovák vidékeken is ez így van így szokás és ha ismereteim helyesek mi a német ajku vadásztársainktól vettük át ezeket a vadászati hagyományokat.
De eszembe jutott egy cikk amelyet ugyan csak a Nimbród közölt ez a 2010 Novemberi ahol azt ecsetelgetik hogy sokan rosszul tudják a töret jobb oldalra kerül erre figyelni kell.
Akkor most ez hogy is van magának mond ellent egy szakmai lap.Engem ez most kissé összezavart.Én eddig  is jobb oldalra tüztem ezután is ugy fogom tenni  igy tanultam hallottam  hozzáértő szakavatott személyektől is sokan úgy magyarázták a a töret nem disz csak ideiglenes viselet amelyet az elejtés napján ildomos viselni csak ezért is kerül a jobb oldarra és nem balra a díszítő elemek mellé..De most még is kíváncsi vagyok a dologra hogy hogy is van ez.

A Nimród-ot "szakmai lap"-nak nevezni talán csak "női szeszély"!  Ördög
 Emelem
Naplózva
Tomi83
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5


« Új üzenet #23 Dátum: 2021. Szeptember 06. - 14:34:59 »

Üdv a vadásznak! Kérdésem a következő lenne, ha én magam is vadász vagyok, kísérőkent jelen a vadászaton, de még az adott vadfajt, jelen esetben gìm bika jó mag még nem ejtettem el, adhatok át töretet sikeres vadász kollégámnak?
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6365


vadász


« Új üzenet #24 Dátum: 2021. Szeptember 07. - 17:21:12 »

Üdv a vadásznak! Kérdésem a következő lenne, ha én magam is vadász vagyok, kísérőkent jelen a vadászaton, de még az adott vadfajt, jelen esetben gìm bika jó mag még nem ejtettem el, adhatok át töretet sikeres vadász kollégámnak?
Szia!
Adhatsz.
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Oldalak: 1 [2]   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: