Oldalak: [1] 2   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Töretek  (Megtekintve 36604 alkalommal)
vulpes-vulpes
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 64



« Dátum: 2010. április 26. - 21:20:25 »

Tisztelt Vadásztársak!

A következő bejegyzést a szerző engedélyével és nevének kiírásával együtt teszem közre, ezzel is köszönve munkád; Horrido.  Emelem

Kedves Vadásztársak!

Kicsit kutakodtam töret ügyben, sokat tanultam! Íme az eredmény!

A töret

A vadászati értelemben vett töretnek mind hagyománymegőrző mind gyakorlati haszna is van. A töret a vadászok jelbeszéde, a vadászat történelmével egyidősek. A vadászati hagyományok szempontjából a töretnek etikai és esztétikai szerepe is van. Kizárólag tört ág lehet töret. Klasszikus értelemben csakis tűlevelű illetve nemes lomblevelű fa /tölgy, éger/ alkalmas töretnek. Manapság széles körben kerül alkalmazásra bármely leveles fa ága, sajnos kényszerhelyzetben akár kultúrnövény is.

A töretek csoportjai a következők: Terítéktöretek, gyásztöret, jelzéstöretek.

Terítéktöretek: a zsákmány elejtésével kapcsolatos töretek, melyek a zsákmány meglelése közvetlen közelében kerülnek törésre.

Fajtái:

ˇ        Zsákmánytöret: A birtokbavételt és a jogszerű elejtést jelző, alkarnyi töret. A jobb oldalára fektetett vad lapockájára kerül elhelyezésre. Hímnemű vad esetén a törés felőli rész mutat a fő felé, nőnemű vad esetében a növekedés felé eső (ágcsúcs) rész mutat a fő felé.

ˇ        Utolsó falat : Kézfejnyi zöldtöret a vad szájába helyezve. Az utolsó falat a természettel szembeni alázatot, az élőlény felé mutatott tiszteletet, köszönetet és az elejtés utáni kiengesztelést, megbocsátást hivatott érzékeltetni. Klasszikus értelemben csak hímnemű trófeás vad esetén alkalmazandó, korunkban általában már minden nagyvad kaphat és kap utolsó falatot.

ˇ        Vadásztöret: Arasznyi töret, mely az elejtőnek kerül átnyújtásra miután az elejtett vad belövés vagy kilövési sebén az vérrel benedvesítésre került. Az átnyújtás kalapon vagy vadászkésen történik, a töretet az elejtő a bal kalapfelére tűzi. Kísérő esetén a töretet a kalap bal oldalára illik feltűzni. Sikeres vérebes után keresés esetén az elejtő a kapott töret egy kis ágát átnyújtja a vérebvezetőnek, ki a töretet a vérebvezetékre/nyakörvébe/ tűzi.

Gyásztöret: A gyásztöret arasznyi ág a kalap bal oldalára tűzve úgy, hogy a levelek fonáka néz kifelé és a törés lefelé. Lehet három ágú fenyő-, vagy 3-5 levelű tölgygally. A töretek legszomorúbb képviselője. Vadásztárs-barát temetésénél kerül alkalmazásra úgy, hogy a szenteltvízzel benedvesített töretet beledobjuk a sírba és elküldjük barátunk utolsó útjára.

Jelzéstöretek: általában a vadászok közti kommunikációt és információtovábbítást szolgálják.

Fajtái:

ˇ        Főtöret

ˇ        Vezetőtöret

ˇ        Rálövést jelző töret

ˇ        Leálló-helytöret

ˇ        Nyomtöret

ˇ        Várakozás-töret

ˇ        Veszélytöret

Képekben:


Főtöret
Minimum karnyi, a feltűnőség végett lekérgezett töret. Figyelemfelhívás arra, hogy egyéb töretek (jelzések) is vannak.
A főtöretet csak egyéb töretekkel együtt alkalmazzák. Nem csak a földre helyezhető, akasztható is.


Vezetőtöret:
Alkarnyi, szintén kérgezett töret. Az esemény irányára hívja fel a figyelmet, mindig a növekedés felé eső (ágcsúcs) rész mutatja a követendő irányt.


Rálövést jelző töret:
Fél karnyi a földbe erősen leszúrt töret. A rálövés helyét jelzi általában egy nyomtörettel kombinálva, mely az elugrás irányába mutat.


Leálló-helytöret:
Egy főtöret mellett földbe szúrt alkarnyi töret, mely a leálló helyet jelzi. A főtöret növekedés felé eső (ágcsúcs) rész mutatja, merre kell a hajtás végén a gyülekezőhely felé elindulni.


Nyomtöret:
Alkar nagyságú töret, melyet az után keresést végző társ segítségére fektetnek, akkor, ha a lövést tevő vadász nem tud jelen lenni az után keresésnél. Hímnemű vadnál a töret törés felőli része, nőnemű vadnál pedig a növekedés felé eső (ágcsúcs) része mutatja a vad menekülésének irányát. Félreértések elkerülése végett a töret elugrást jelző végéhez egy kis kereszttöret is kerül.


Várakozás-töret:
Két keresztbe helyezett alkarnyi töret, mely jelzi, hogy egy vadász találkozni kíván a többiekkel.


Veszélytöret:
Egy teljesen lehántolt karnyi töret, mely kört formálva kerül összekötésre és szemmagasságban felakasztásra. Bármely veszélyt jelezhet! Pl. csapda, törött-korhadt létra, ülőke korlát stb.
« Utoljára szerkesztve: 2010. április 26. - 22:21:40 írta Voldemort » Naplózva
Gábor96
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 8


« Új üzenet #1 Dátum: 2012. November 01. - 22:21:09 »

Ezt elolvasva sok új dolgot tudtam meg ezért köszönettel  Emelem
Naplózva

Tisztelet a vadnak....
vadmotoros
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 40


« Új üzenet #2 Dátum: 2012. November 04. - 14:06:44 »

Nagyon jó és hasznos írás!
Köszönöm! Emelem
Naplózva
k.vajk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 453



« Új üzenet #3 Dátum: 2012. November 05. - 08:03:40 »

Vulpes-vulpes írta: ˇ        Vadásztöret: Arasznyi töret, mely az elejtőnek kerül átnyújtásra miután az elejtett vad belövés vagy kilövési sebén az vérrel benedvesítésre került. Az átnyújtás kalapon vagy vadászkésen történik, a töretet az elejtő a bal kalapfelére tűzi. Kísérő esetén a töretet a kalap bal oldalára illik feltűzni. Sikeres vérebes után keresés esetén az elejtő a kapott töret egy kis ágát átnyújtja a vérebvezetőnek, ki a töretet a vérebvezetékre/nyakörvébe/ tűzi.

Nekem ezt nem így tanították,sőt a múlt hónapi Nimródban,vagy Vadászlapban sem így írták. Az elejtő a jobb oldalra tűzi a töretet,a kísérő teheti a bal oldalra.  Emelem
Naplózva
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4584



« Új üzenet #4 Dátum: 2012. November 05. - 08:08:23 »


Nekem ezt nem így tanították,sőt a múlt hónapi Nimródban,vagy Vadászlapban sem így írták. Az elejtő a jobb oldalra tűzi a töretet,a kísérő teheti a bal oldalra.  Emelem

Erről már volt szó.
Valahol bal, valahol jobb oldalt írnak.
Mindenesetre én jobb oldalt tartom jónak és oda rakom.
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #5 Dátum: 2012. November 05. - 10:27:09 »

Üdv Pyrus!
Nekem annak idején úgy tanították, hogy a bal oldalon a kalapdísznek kell lenni,
a töretet pedig a jobb oldalra kell tűzni.
Olvastam én is az említett cikket....
Részemről maradok a "berögzött"  szokásnál.
Üdv: J. vadász Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
k.vajk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 453



« Új üzenet #6 Dátum: 2012. November 05. - 11:30:39 »

Uraim... köszönöm!  Wave  Emelem
Naplózva
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #7 Dátum: 2012. November 05. - 18:44:21 »

Azt tudja-e valaki, hogy ragadozóknak szoktak-e sebtöretet adni, illetve az elejtőnek valamilyent? Ha igen, mi ajánlott?
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9915



« Új üzenet #8 Dátum: 2012. November 05. - 19:09:06 »

Azt tudja-e valaki, hogy ragadozóknak szoktak-e sebtöretet adni, illetve az elejtőnek valamilyent? Ha igen, mi ajánlott?

Jó a kérdés. Én úgy tudom, hogy egyik sincsen.
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #9 Dátum: 2012. November 05. - 19:34:09 »

Ha igen, mi ajánlott?

Mértéktartás !

 Két szarka , két róka , egy kóbormacska ,  vagy egy délelőtti gidaselejtezés után ,  így nézel ki . . . !    Nyihi  Ördög  Vigyorog



 Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #10 Dátum: 2012. November 05. - 19:47:18 »

Töretet tudtommal csak nagyvad elejtése után szokás használni, ragadozók elejtésénél nem!


Érdekes, hogy ez a töret kérdés milyen gyakran felvetődik, és mennyire nem egységes.
Én is elmondanám, hogyan tanultam anno. (még a múlt század közepe felé! Vigyorog)
Akkoriban csak a trófeás nagyvad után adtak, ha adtak egyáltalán töretet.
A töretet minden esetben a kalap bal (szív) oldalára illett rakni, és a jobb vadászkalapok is úgy készültek, hogy a bal oldalán volt erre kialakított hely. Na nem olyan zsebecske mint a mostaniakon, hanem a szalag, zsinór a bal oldal egy szakaszán nem volt levarrva, így a töretet alá lehetett rakni.  A töret használata - emlékeim szerint - a nyolcvanas évek táján kezdett igazán elterjedni, véleményem szerint a külföldi bérvadászatok elterjedésével egyidejűleg.

A kalapra helyezett töret a vadász sikerét, eredményességét hivatott jelezni a többi vadász felé!  
Ezért nem értettem soha, hogy a vadásztárs temetésén miért helyezünk gyásztöretet a kalapra! Vállat von
Szerintem az sem nem siker, sem nem eredmény, a figyelmet meg felesleges felhívni a temetésen, mert azért vagyunk ott. Szvsz elég lenne egy fekete szalag a kalapra, amelyet szigorúan kézben illene tartani az egész ceremónia alatt. Természetesen mindez csak a saját véleményem! Kacsint

Úgy gondolom, talán nem is az a leglényegesebb dolog, hogy bal vagy jobb oldalon, hanem az, hogy minden esetben legyen töret (seb töret, kalap töret, és utolsó falat) akár egyéni, akár társas vadászaton, de minden alkalommal adjuk meg a tiszteletet a vadnak!


Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #11 Dátum: 2012. November 05. - 19:58:08 »

Üdv  Emelem !  A " töret " szerintem régi dolog lehet . Pl. elejtett madár tollat a
természeti népek a hajukba tűzték / nemrégen láttam egy kis filmet abban is /
Nézelődve a neten , kakastoll , fácán , kócsag , vadkacsa , sas , daru és még egypár .
Régi fotókon is bal oldalt van feltűzve a kalapra .  Emelem
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Rzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1600



« Új üzenet #12 Dátum: 2012. November 05. - 20:00:09 »

Azt tudja-e valaki, hogy ragadozóknak szoktak-e sebtöretet adni, illetve az elejtőnek valamilyent? Ha igen, mi ajánlott?
Gondolom a Sakálnak egy gida combot csak egyszerre a kettő nincs mindíg kéznél . Vigyorog
 Emelem
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #13 Dátum: 2012. November 05. - 20:12:34 »

Üdv Mindenkinek!
Úgy tudom, hogy a ragadozók közül csak a medve, farkas és a hiúznak elejtőjének jár töret.
De ez sem egységes.
Hallottam már olyat is, hogy az egy napon elejtett azonos fajú tarvadnál a másodiknál már csak gratuláció jár,
töret nem.
Egy azonban biztos. Attilának igaza van! Igen
Az a legfontosabb, hogy az elejtett vadnak ilyen módon is adjuk meg a tiszteletet!
Üdv: J. vadász   Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #14 Dátum: 2012. November 05. - 20:29:59 »

Hallottam már olyat is, hogy az egy napon elejtett azonos fajú tarvadnál a másodiknál már csak gratuláció jár,
töret nem.

Én úgy gondolom (és úgy láttam sokhelyütt), hogy az aznapi első vadhoz jár a töret.
Ha több vad is terítékre kerül (függetlenül attól, hogy azonos fajú, vagy nem), akkor már több "metódus" is szóba jöhet:

A második elejtése után az elejtő leveszi a kalapról a már ottlévő töretet, és a kísérő azt a második vadon megvérezve adja át újra. Nekem ez a szimpatikus - így csinálom. Már amikor van szerencsém kísérővel vadászni. Ha magam vagyok, akkor persze megem veszem le, vérzem meg újra. (azért kezet nem szoktam rázni magammal...  Vigyorog)

A másik lehetőség, hogy a második vadhoz kap a vadász egy második töretet, az elsőt meg eldobja/elejti/"elveszti" - na ez ezért nem annyira szimpatikus megoldás nekem.
Meg az a veszélye is megvan, hogy némely újsütetű kolléga egy-egy jólsikerült - mondjuk - disznóhajtás estéjén úgy néz ki, mint egy indián törzsfőnök, úgy körbe van rakva a fejfedője.

Persze - mondjuk disznóhajtásban felvezetőként - minden vadhoz ad az ember töretet, mert a vendég általában nem adja az előzőt, aztán ízlések és pofonok - nehogy sértődés essék. Ha úgy tartja kedve tűzze fel mindet, ha meg nem, akkor "vessze el" az előzőt.

Még valami: Nekem mindig visszataszító a "félerdőnyi" ág a kalap mellett. Amihez egy villás fát is ad a kísérő, hogy tartani lehessen - le ne húzza a kalapot.  Vigyorog
Szóval csak szolídan!
A töretnek nem azt kell jelezni, hogy mekkorát lőttünk (nagy bika/kan - nagy töret), vagy, hogy mennyire örülünk neki, hanem, hogy eredményesek voltunk. És erre szerintem elég egy, a kalap mellett pár levéllel szerényen megbúvó ág.

Persze - érdekes dolog, nem vagyunk egyformák - van aki szeret félméteres lombárnyékban "pompázni"...  Fejvakarás Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Oldalak: [1] 2   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: