Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Kemence építés  (Megtekintve 88303 alkalommal)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #150 Dátum: 2013. Február 15. - 20:53:51 »

Szervusz Gábor! Emelem

Üdvözöllek a fórumon!
Nem baj, ha hosszúak az írásaid, csak rakjad nyugodtan a recepteket! Kacsint Vigyorog Ez az élőflórás is jöhet!

Üdv. Attila
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Siógabi
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 12



« Új üzenet #151 Dátum: 2013. Február 16. - 12:32:23 »

Szia Gábor!

Ha legközelebb "haza" látogatsz, keress előtte; adok neked bele vadhúst, és receptet is hozzá.
Bár az eddig elkészült remekműveket elnézve, nem hinném hogy sok újat tudnék mondani...

Üdv.: Ákos


Szia Ákos!

Csak most kapcsolok, kicsi a világ! Mosolyog
Élek a lehetőséggel, foglak keresni.

Üdv: Gábor
Naplózva
Siógabi
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 12



« Új üzenet #152 Dátum: 2013. Február 17. - 15:32:45 »

Szervusz Gábor! Emelem

Üdvözöllek a fórumon!
Nem baj, ha hosszúak az írásaid, csak rakjad nyugodtan a recepteket! Kacsint Vigyorog Ez az élőflórás is jöhet!

Üdv. Attila

Sziasztok!

Egy pár mondatban...

Nekem Alexa Crysti nyomán ez az eljárás nagyon bejött, a lényege, hogy a kovász fogalmát helyre teszi. Mi mostanság általában élesztős azaz élesztő gombás eljárást használnuk, ez egy gyors ámde egy rakás adalék kell hozzá, hogy a végeredmény tökéletes legyen, és van a régi módszer ami sokkal több munkát igényel, ráadásul lassú kelesztésű tésztát kapunk, viszont csak só, víz liszt, és a kinevelt kovászmag kell hozzá:

Kovászmag kinevelése (macerás, de ha vigyázol rá utána egy életre meg lesz a kovászod mert csak frissíteni kell):

"1. nap. A tiszta, zárható üvegbe két evőkanál jó minőségű joghurtot (friss, teljes) elkevertem 4 evőkanál liszttel és 3 és ½ evőkanál hideg (18-20 C fok) csapvízzel. Az üveget lezártam és szobahőmérsékleten (22-24 C fok), nem napos helyen hagytam állni másnapig. Az üvegekre alkoholos filccel felírtam a bekészítés napját, és a bekészítéshez használt liszt kódját.
A naplóba ugyanígy feljegyeztem a bekészítés napját, a liszt minőségét, és az aznap elvégzett teendőket. A továbbiakban erről nem teszek említést, hiszen érdemes a naplóba feljegyezni minden nap a történteket. Később nagy hasznunkra válnak feljegyzéseink.

2. nap. A keverék kicsit vizenyősödik, kevés opálos levet izzad másnapra. Ezen a napon először etettem meg a kovászt, úgy, hogy a kezdeti keveréket 3 ½ evőkanál vízzel, villával elkevertem, majd hozzáadtam 4 evőkanál lisztet és alaposan elkevertem. Az üveget visszazártam, és ugyanazokon a körülményeken tartottam ismét másnapig.

3. nap. A harmadik napon jó esetben már látjuk az erjedést buborékok formájában, ha rossz irányba fejlődik a kovászunk, akkor már ilyenkor észrevehető. Az erjedésnek nincs rossz illata, egyszerűen kovász illata van, de nem büdös, acetonos. Az egyre erősebb acetonos szag, illetve a renyhe küllem, kovászműködés jelzi, hogy nem érdemes ezt a bekészítést tovább megtartani. Bekészítünk egy frisset, és már haladunk is tovább.
Tehát, a harmadik napon újra elvégezzük azt a műveletet, amit a második napon is megtettünk: a kezdeti keveréket 3 ½ evőkanál vízzel, villával elkevertem, majd hozzáadtam 4 evőkanál lisztet és ezzel is alaposan elkevertem. Az üveget visszazártam, és ugyanazokon a körülményeken tartottam ismét másnapig.

4. nap. A negyedik napra láthatóan élénkül a kovász, jól mutatkoznak rajta az erjedés jelei. Habosodik, bugyborékol. Ezen a napon a villával alaposan összekeverjük a kovászt, a háromnegyedét leöntjük a lefolyóba. A maradékot először 100 gr vízzel, majd 100 gr liszttel keverjük el, visszazárjuk az üveget, és ugyanazokon a körülményeken tartjuk az elkövetkező napokban is.

5-10 nap. Minden nap elvégezzük a negyedik napon elvégzett teendőket: villával alaposan összekeverjük a kovászt, a háromnegyedét leöntjük a lefolyóba, és a maradékot először 100 gr vízzel, majd 100 gr liszttel keverjük el, visszazárjuk az üveget, és ugyanazokon a körülményeken tartjuk az elkövetkező napokban is.

Jó tanácsom: A kovász háromnegyedét, melyet le kell öntenünk ezekben a napokban, úgy szoktam pontosan kimérni, hogy lemérem előre az üres üveget, melyben a kovászt tárolom. Amikor elérkezik a nap, hogy meg kell válni ettől a mennyiségtől, akkor újra lemérem az üveg kovászt tartalmazó súlyát. Az üveg súlya, és az ekkor mért súly közötti különbség a kovász saját tömege. Ennek a tömegnek az egynegyedéhez hozzáadom az üveg „tiszta” súlyát, és annyit öntök le a kovászból, hogy ezt az értéket kapjam meg.
Így pontosan tudok dolgozni.

A 10. napon a kovász már alkalmassá válik a kenyérsütéshez. Az én kovászom most lett készen. Szívem, és tapasztalataim alapján még várnék néhány napot a kenyérsütéssel, de az összehasonlítás kedvéért, már ebben a „korai” időszakban is megsütök egy-egy kenyeret. Hiszen jelen sorozatom célja a közös tapasztalatszerzés.


Kenyér sütés:

Hozzávalók 1 kg-os kenyérhez:

50 dkg kenyérliszt BL 80
20 dkg aktív kovász: (előző este a hűtőből a kovászmagot kivéve, egy kisebb tálba belerakok egy kanálnyit és hozzáadok 10 dkg vizet, elkeverem, majd hozzáadok 10 dkg lisztet, másnap reggelre szépen bugyborékol. A hűtőből kivett kovászmagból kiöntök még egy keveset, az üvegben maradotthoz pedig szintén hozzáadok 10 dkg vizet és 10 dkg lisztet, így frissítettem a kovászmagot. A blogger szerint kb 4 hónapig jó frissítés nélkül a kovászmag)
3,2 dl hideg víz
1,2 dkg só

Korán reggel feloldottam a kovász a vízben, a lisztet kelesztő tálba szitáltam, elkevertem a finom tengeri sóval. Összeállítottam a tésztát, majd 10 perc múlva megdagasztottam, most lisztes felületen.

További dagasztások:
10 perc múlva
20 perc múlva
30 perc múlva

Tehát, összesen négyszer dagasztottam meg. Közben huzatmentes helyen, fedve pihent a tészta. Az utolsó dagasztás után is 30 percig pihent. Ekkor meghajtogattam.

További hajtogatások:
1 óra múlva
1 óra múlva

Tehát összesen háromszor hajtogattam meg, az utolsó hajtás után is egy órát pihent a tészta. Ekkor megformáztam. Rúdcipó formára. Teljes kiőrlésű liszttel megszórt ruhába csomagoltam és egy jénaiban pihent az utolsó kelesztés alatt. Összesen durván másfél óráig.

A mázas cserépedényt betettem a sütőbe a fedelével együtt, és felmelegítettem 280 C fokra.
Amikor felmelegedett beleszórtam kevés búzadarát és beletettem a megkelt kenyeret. Megvágtam, majd alaposan befújtam hideg vízzel. Ugyanígy a cserép fedelét is. A sütőbe 2 kis tálkába hideg vizet tettem.
Csökkentettem a hőt 260 C fokra és 40 percig lefedve sütöttem a kenyeret. Ekkor 200 C fokra állítottam a hőt és lefedve további 20 percig sütöttem. "

És a blog amiben szerintem kenyérsütésben a legprofibb:

http://nemvagyokmesterszakacs.blogspot.hu/

Sok sikert a kovászhoz, sziasztok! Gábor

Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #153 Dátum: 2013. Február 17. - 16:27:37 »

Köszönöm!! Emelem Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #154 Dátum: 2014. Augusztus 13. - 17:07:34 »

Mobil kemence,avagy a szabadtűz ízvilága...
Naplózva
bird0
Tudásra éhes, tanuló Vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 927



« Új üzenet #155 Dátum: 2014. Augusztus 14. - 10:20:16 »

Mobil kemence,avagy a szabadtűz ízvilága...


Jajj de jó! csak az a tégla kicsit nehezebben fordul mint a kerék  Vigyorog
Naplózva

"..különleges nyelven szól a természet. Igazi csodáival nem bőkezűsködik,... Azokat inkább.., négyszemközti, bizalmas találkára tartogatja. Ezért van, hogy egyedül járó vadász találkozik leginkább az Úristennel is, aki –minden ellenkező híreszteléssel szemben– még manapság is gyakran járja az erdőt"
dobbasszus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1767



« Új üzenet #156 Dátum: 2014. Augusztus 14. - 14:57:51 »

Jajj de jó! csak az a tégla kicsit nehezebben fordul mint a kerék  Vigyorog
Ugyan. Te nem láttál még autót téglán állni kerék nélkül?
Az zavarhatott meg, hogy itt az elkövető fényképezkedik is vele...
Naplózva

,,Körülállják valamennyien, mustrálják, dícsérik, gyászolják. Mert gyász ez, bár vidám gyász. Győzelmesen örvendenek rajta, mert öröm is egyben. De valami furcsa szomorkás öröm. Szép. Akár hiszik, akár nem: szeretet.,, Zs.F.
Simi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 270



« Új üzenet #157 Dátum: 2015. április 04. - 18:00:26 »

Üdv, Mindenkinek!
Tapasztalatom a kemence építésben pontosan a nulla szinten van, de még is bele szeretnék vágni.
A településünkön van két profi, aki évtizedek óta csinálja a kültéri (jól működő!) kemencéket.
Viszont öröm látni, hogy itt is van ilyen topik, amiről sajnos eddig nem tudtam. Mosolyog
Ahogy néztem, van itt nem egy, nem két fórumtagnak kemencéje, ezért ha nem bánjátok, néhanapján jönnék majd a hülye kérdéseimmel, amihez előre is birka türelmet és sok higgadtságot kérek!  Vigyorog
Kellemes Húsvéti Ünnepeket Mindenkinek!  Mosolyog
 Wave
Naplózva

"Úgy tűnik, az emberek nem szeretik az igazságot, de én igen; szeretem, mert sokakat felidegesít.
Ha elég sokszor mutatsz rá, hogy az érveik faszságok, akkor talán egyszer valamelyik közülük azt mondja végre: várjunk csak egy kicsit, tényleg rosszul gondoltam!
Én ezért a pillanatért élek."
dama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2659


« Új üzenet #158 Dátum: 2015. április 04. - 18:49:30 »

Üdv, Mindenkinek!
Tapasztalatom a kemence építésben pontosan a nulla szinten van, de még is bele szeretnék vágni.
A településünkön van két profi, aki évtizedek óta csinálja a kültéri (jól működő!) kemencéket.
Viszont öröm látni, hogy itt is van ilyen topik, amiről sajnos eddig nem tudtam. Mosolyog
Ahogy néztem, van itt nem egy, nem két fórumtagnak kemencéje, ezért ha nem bánjátok, néhanapján jönnék majd a hülye kérdéseimmel, amihez előre is birka türelmet és sok higgadtságot kérek!  Vigyorog
Kellemes Húsvéti Ünnepeket Mindenkinek!  Mosolyog
 Wave
Üdv a kemencések között! Ha gond van csak bátran kérdez!  Igen Emelem
Naplózva

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki mint ami nincs áram alatt,
csak más a fogása!
Bentshaft
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2128


vadaszijasz


« Új üzenet #159 Dátum: 2015. április 04. - 19:22:30 »

Ez a mi kemencenk kint a nyaralonal. Aposom epitette pedig nem is komuves (az olasz baratja viszont az) Vagy 10 eve van meg, sutottunk egyszer kenyeret es ketszer pizzat benne.... :Mosolyog amugy szepen sut es hamar be lehet heviteni.

A kis tuzhely melette meg bogracsozni van.
...itt epp hal leves keszul harcsabol a tavaly nyaron....nem tudom qvalifikalna-e "halaszlenek" ?... OOO



Naplózva

I don't hunt in order to kill, I kill in order to have hunted.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #160 Dátum: 2015. április 05. - 13:23:16 »


...itt epp hal leves keszul harcsabol a tavaly nyaron....nem tudom qvalifikalna-e "halaszlenek" ?... OOO





Már majdnem harcsapörkölt állagú !   Igen   (tényleg nem sokat kellene sűríteni és kapros túróscsuszával  Nyálcsorog )
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #161 Dátum: 2015. április 05. - 13:46:19 »

[center]
[/center]

Eböl a harcsából közkívánatra harcsapörkölt lett másnap,  Nyálcsorog  harmadnap rántott harcsaszeletek és sült , gombás mártással , Nyálcsorog A negyedik napon a halászlébe is raktunk .  Nyálcsorog  Az ötödik napra kinőtt a kopoltyúm .    Hány  Röhög Boar ! Azt a nagy májat ! Na azt se dobtuk a Dunába !   Ördög
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16589



« Új üzenet #162 Dátum: 2015. április 05. - 14:49:55 »

Boar ! Azt a nagy májat ! Na azt se dobtuk a Dunába !   Ördög
Nagyobb volt, mint a Tied?
 Ördög
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Stefi
Vendég
« Új üzenet #163 Dátum: 2015. április 05. - 18:54:02 »

Nagyobb volt, mint a Tied?
 Ördög


Szerintem kőműves volt a vizek országában .     Ördög
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: