Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gondolatok a "Napló a jövőből..." íráshoz  (Megtekintve 34295 alkalommal)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #60 Dátum: 2010. Január 06. - 09:59:33 »

Hát, el tudom képzelni, hogyan zajlottak az események.
De valószínűleg sokkal több lehetőség lett volna akkor, mint most van.

Több lehetőség volt, elsősorban azért, mert nagyon kevés földhöz jutó hitte el igazán, hogy vége a kommunizmusnak.
Ezért sokan igyekeztek gyorsan, bármennyiért túladni az ölükbe pottyant birtokon, mondván, hátha a jövő héten vissza kell adni.
Sok volt az öröklött terület is, tömegével voltak olyanok, akiknek nem volt meg a hagyományos kötődésük a földhöz.

A földkijelölő bizottságok feladata az volt, hogy a szövetkezetek területén kijelölték, hogy melyik táblákban történjen a kárpótlás.
Ezekből kárpótlási jegyek birtokában, árverésen (bizonyos lakóhelyi korlátozásokkal) bárki vehetett, akinek kárpótlási jegye volt.
A földkiadó bizottságok pedig azzal foglalkoztak, hogy a kárpótlás végrehajtása után megmaradt szövetkezeti földeken a még megmaradt tulajdonosok földjei hol kerülejenek kiadásra.
Ugyanis közhiedelem, hogy a TSZ-be bevitt földek automatikusan Tsz tulajdonba kerültek. Azoknak a tagoknak, akiknek a tagsági viszonya a működés során nem szünt meg, nem léptek ki, nem haltak meg, vagy meghaltak, de örököseik tagok voltak, azoknak az aranykoronában nyilvántatott tulajdonjoga a földeken egészen a rendszerváltásig fennmaradt.
Na ezekhez az aranykoronákhoz volt hivatott a földkiadó bizottság tényleges területet hozzárendelni, mert 40 év változásai miatt ott kiadni, ahol eredetileg volt, bizony már nem nagyon lehetett.
Ez a folyamat nem volt konfliktusmentes, de azt azért el lehet mondani, hogy visszhangos országos botrányok nélkül lezajlott.
Nem állítom, hogy nem jelentett előnyt a vásárolni akarónak ha képben volt, de ez inkább csak információs segítség volt (ki akar eladni), mint anyagi, hiszen a konkrét ügylet úgyis a tulajdonossal köttetett.



Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #61 Dátum: 2010. Január 06. - 10:08:47 »

Ez így van. Vidéken lakó rokonság mesélte annak idején, hogy érdekes módon a faluhoz közel eső földeket az ex tsz vezetőség a helyi orvos állatorvos és önkormányzati vezetők tudták megvenni. Pedig volt bizottság meg sorsolás meg minden.
Ebből is látszik, hogy a szerencse is a vezetőket segíti ha pénzről van szó. Fejvakarás  Fa testápoló

Nem mindenhol volt így. Pl a mi falunkban viszonylag sokan éltek még azok közül akiket anno kuláklistára tettek, és mindenüket elvették. Ezek az emberek a kárpótlásnál elég határozottan léptek fel, egymással szövetkezve. Azt mondhatom, nálunk nem 1-2, hanem sok család visszavette a régi földjeit, vagy legalábbis hasonló mennyiséget, mint amit elvettek tőlük. Apám is visszavette ami nagyapámé volt.
Naplózva
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #62 Dátum: 2010. Január 06. - 13:12:51 »

De biztosan nem Neked!  Ördög
Pedig vehettem volna,de igen csóró voltam a vadőri fizetésből.Most legalább vastag vagyok.(derékba) Bion
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #63 Dátum: 2010. Január 06. - 14:05:19 »

Valahol - többek között - ez lett volna az egész célja ... szerintem helyesen.
Annyit még hozzátennék, hogy én azt is megértem, a tsz vezetők próbáltak földhöz jutni, mivel ezzel foglalkoztak és valószínűleg értettek is hozzá. Nálunk a faluban a kárpótoltak cca 90 %-nak eszébe sem jutott, hogy a földdel foglalkozzon, többségük Bp-en dolgozott és nem mg-i vállalkozóként képzelte el a jövőjét

Felénk is sokan visszavették a földjeiket -az eredmény: nadrágszíjparcellák, változatosan gazos parlagok, stb. Mostanában látszik valami fejlődés(egy-egy mg-i vállalkozó felvásárolja, bérli a nem művelt földeket), de ez megint a területek összevonása felé tendál. Ráadásul úgy, hogy sok vállalkozóból csak egy-kettő nem hiszi magát Istennek a határban...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #64 Dátum: 2010. Január 06. - 17:05:43 »


Nem állítom, hogy nem jelentett előnyt a vásárolni akarónak ha képben volt, de ez inkább csak információs segítség volt (ki akar eladni), mint anyagi, hiszen a konkrét ügylet úgyis a tulajdonossal köttetett.


Node Lajos, hát akkor ahol az infó volt, ott volt a pénz is!
Ez így van ma is. (lásd végrehajtások)
Nálunk érdekes módon az ex-tsz tagok/vezetők lettek jelentős FT.-osok.

...és hogy mennyire volt belőle botrány?
Szerinted a "kisember" az egykori tsz-vezetőséggel abban az időben mert még bármit is tenni?
Merte volna feljelenteni, megpiszkálni...örült, hogy a TSZ maradékból kinőtt KFt.-k átvették dolgozni.

Azért ne legyünk álszentek! Kacsint
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #65 Dátum: 2010. Január 07. - 09:18:25 »

Node Lajos, hát akkor ahol az infó volt, ott volt a pénz is!

Nálunk érdekes módon az ex-tsz tagok/vezetők lettek jelentős FT.-osok.

Azért ne legyünk álszentek! Kacsint

Ez félig igaz, félig nem, legalábbis nálunk, hogy máshol mi a helyzet, azt nem tudom.
Kétségtelen, hogy pl. a szövetkezetünk területén (cca. 2000 ha) a legnagyobb földtulajdonosok belőlünk, a TSZ vezetőkből kerülnek ki. Mindez viszont nem a kárpótlás vagy a földkiadás következménye, hanem azé, hogy az azt követő években minden nélkülözhető pénzünket a felajánlott földterületek megvásárlására fordítottuk. Megvettünk mindent azoktól az eladni kívánóktól, akikről pár hsz-al alább szóltam.
Nem hinném, hogy ez egészségtelen folyamat lenne. Kié legyen a föld, ha nem azoké, akiknek a megműveléséhez szakmai hátterük, tőkéjük és motivációjuk van.

Ha a VT teljes területét nézem (12 e ha) , akkor már lényegesen színesebb a kép. A nagyobb földtulajdonosok végzettségük, szakmájuk és TSZ kötődésük szerint:

1. Méhész      semmilyen TSZ kötődés nincs
2. Juhász       semmilyen TSZ kötődés nincs
3. Kereskedő  semmilyen TSZ kötődés nincs
4. Közgazdász  semmilyen TSZ kötődés nincs
5. Köztisztviselő semmilyen TSz kötődés nincs
6. Állatorvos    minimális TSZ kötődés, vállakozó szerződés szintjén
7. szerénységem szoros TSZ kötődés
8. Nyugdíjas rendőr semmilyen Tsz kötődés nincs
9. Üveges         semmilyen TSz kötődés nincs
10. Egészségügyi dolgozó semmilyen TSZ kötődés nincs

Hát nagyjából ez az a csoport, akiknek meghatározó földterülete van. Ebből azért tisztán látszik, hogy inkább a pénz, mint a bennfentes információ határozta meg a közelmúltban a földpiac alakulását.
De szerintem zárjuk le a múltat, folytatódjon a polémia inkább a vadászat jövőjéről.   
 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #66 Dátum: 2010. Január 07. - 13:36:19 »

Én nem tudom, máshol hogyan zajlott, de erre felénk, az első árverésen alig lézengtek. Olyan erdőket, földeket vettek meg fillérekért, hogy el sem hinné az ember, ha nem látja!
Igaza van Lajosnak abban, hogy aki csak tudta gyorsan, féláron, vagy még annyiért sem eladta a kárpótlási jegyét, és esze ágában sem volt a földel foglalkozni. Akik vettek is földet, azok nagy része is úgy gondolkodott, hogy majd bérbe adja, mert semmije sem volt amivel megművelje, és egyébként sem akart visszatérni a földhöz. Százezrek vásároltak mosógépet, hűtőt, Tv.....a kárpótlási jegyért.
Volt olyan ismerősöm, aki milliókat vett fel hitelbe, és költött el arra, hogy pár száz forintos kárpótlási jegyeket vegyen. Jóval a fél ár alatt! Most pedig mindenki utálja, mert meggazdagodott, és hatalmas birtokai vannak.
De van olyan hülye is, aki önként és dalolva lemondott a rokonok javára a kárpótlási jegyről, (nem kevésről!) mert még az a föld is sok volt neki, amennyi otthon, a cserépbe volt! Ennyit értett hozzá! 
Lehet találgatni ki volt ez a hülye? Fejvakarás
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9519


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #67 Dátum: 2010. Január 07. - 13:38:25 »

Lehet találgatni ki volt ez a hülye? Fejvakarás

Nem vagyunk mi olyan bátrak! A neve napján? Áááá   Ördög  Ördög
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #68 Dátum: 2010. Január 07. - 13:52:37 »

Lehet találgatni ki volt ez a hülye? Fejvakarás

Voldi lelőtte a poént... de gondolom ezek a kedves rokonok nem sűrűn látogatnak meg titeket manapság. Vagy igen?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #69 Dátum: 2010. Január 07. - 14:29:20 »

Ők olyan rokonok, akikkel a kapcsolatot soha sem volt. Még a háború előtt Nagyapám valamin összerúgta a port a családjával, és elhagyta a szülői házat. Rátarti egy "farok" volt, mert az egész életét erősen csóróként végig kínlódta, a szülei meg igazi nagybirtokosok voltak. Úgy harminc - negyven éve Édesanyám kíváncsiságból megkereste az unokatestvéreit, és attól kezdve párszor találkoztak.
Amikor a kárpótlásokat intézték, megkerestek minket a húgommal együtt, az osztozkodás miatt.
A húgom, és én, is úgy gondoltuk, hogy Ők élnek ott, egész életükben a földel (is) foglalkoztak, mi nem tudnánk vele mit kezdeni, ezért nekik ajándékoztuk. Természetesen a föld nagy részét az első adódó alkalommal eladták! Vállat von
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #70 Dátum: 2010. Január 07. - 14:31:58 »

Erről jut eszembe! Ha valamelyikőtök a külföldi (osztrák) területen lévő birtokok öröklésével kapcsolatosan tudna felvilágosítást adni, és küldene egy telefonszámot, azt megköszönném! Kacsint
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #71 Dátum: 2010. Január 07. - 14:39:24 »

Erről jut eszembe! Ha valamelyikőtök a külföldi (osztrák) területen lévő birtokok öröklésével kapcsolatosan tudna felvilágosítást adni, és küldene egy telefonszámot, azt megköszönném! Kacsint

Csak nem örököltél?-ezek szerint magadról írtad a naplót?-csak te leszel az osztrák földműves földfelvásárló Nyihi Nyihi Nyihi
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #72 Dátum: 2010. Január 07. - 14:42:58 »

 NoNo NoNo NoNo NoNo

Ha lenne ilyen örökségem, nem hinném, hogy beváltanám Albertirsai homokra! Ördög
Igazából van mit keresni, ezért kérdeztem. Vállat von
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #73 Dátum: 2010. Január 07. - 14:53:49 »

"Ez félig igaz, félig nem, legalábbis nálunk, hogy máshol mi a helyzet, azt nem tudom."

Mifelénk kedves Lajos pont fordított a helyzet. Egykori tsz elnökök, főagronómusok a legnagyobb földtulajdonosok. Nyilván azért mert ők közelebb ültek a tűzhöz. Sok érdekes dologról pletykálnak az emberek, ki hogy jutott földtulajdonhoz, de az biztos hogy itt nem vettek fel hiteleket a vásárláshoz. Mindegy, én is azt vallom hogy ezen már kár rágódni, történt ami történt, csak nem igazán felemelő tíz évente gazsulálni nekik a vadászati jogért (kettő ilyet már átéltem).
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #74 Dátum: 2010. Január 07. - 14:57:22 »

Igazából van mit keresni, ezért kérdeztem. Vállat von

Mesélted -csak kötözködtem Bion
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: