Oldalak: 1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Így írunk mi...  (Megtekintve 162082 alkalommal)
egyszeri vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 100


« Új üzenet #780 Dátum: 2017. Május 09. - 20:00:50 »

Köszönöm Tomek, hogy megosztottad velünk ezt a történetet. Attól tartok, hogy ennek is, mint minden jó mesének - valós alapjai vannak. Sajnos ilyen emberek is vannak a vadászok közt. Az még sajnálatosabb, hogy néha a többségi társadalom az ilyen példák alapján itéli meg az egész vadásztársadalmat. Magam részéről igyekszem más példákat követni (Sz. Zs., K. K., F. I., ... ). Szeretnék én is megosztani veletek egy történetet, igaz nem nagy valami, csak egyéni "hitvallásom" a bakokról. Íme:

                                                                            Sóvárgás

            Mindenkinek van egy vágya. Sőt a legtöbb emberenek több is - sok, rengeteg ,mondhatni számtalan vágya van. Lehetnek azok kimondottak, vagy titkosak - amikről nem is tud, csak hirtelen előbukkannak a tudatában , valahogy, valamikor.  Lehet egy reggel már avval ébred, hogy: “ de jó lenne egy forró kávé “ , esetleg tea, vagy kakaó, ízlés szerint. Vagy csak úgy napközben, a lótás-futás egy váratlan csendes pillanatában a gondolatai közzé furakodik : “ jó lenne most egy kicsit lazítani, csak egy pár percre elnyújtózni ... ”, vagy “ jó lenne derékon kapni azt a csinos kis vöröskét ... ”. Vannak komolyabb vágyak is, mint példáúl megtalálni élete szerelmét, vagy mondjuk egy karibi hajókirándulás  imádott párjával, vagy akár egy szibériai kalandtúra, esetleg egy  szép autó, egy hatalmas, kényelmes rönkház,  vagy csak simán csak egy kis fizetésemelés . Egy idő elteltével aztán az emberek többsége már azzal is megelégedne, ha békében élhetne a környezetével, ha meglenne a mindennapi betevője, a holnap biztonsága és főleg – az egészsége. Az övé és a szeretteié, családjáé, barátaié, jótevőié , példaképeié . Szóval vannak vágyak, sokfélék, anyagiak is, lelkiek is , kicsik is, nagyok is.
           Az ember alapvetően ösztönlény (legalábbis a férfiak, vagy legalábbis én, ahogy észrevettem). Ezt tagadhatjuk, ha akarjuk, kitalálhatnak a filozófusok, tudósok, erkölcstanárok, jogászok - mindenféle teóriákat, szabályokat, normákat, törvényeket, de szerintem ezek csak szelídíteni tudják az alapvető lényeget - a tudat mélyén ott lappanganak a gondolat alatti dolgok, az ösztönös vágyak. Most csak férfiolvasóim figyeljenek ide: melyikünk ne cseppentené el a nyálát, ha csak gondolatban is,  egy gyönyörű nőtársunk láttán, legyen az bár fiatal szépség , vagy érett asszony, mesterkélten előkelő , vagy póriasan egyszerű, hajadon, vagy éppen a legjobb barátunk felesége ... ha szép, akkor nincs mese, az embernek olyan gondolatai támadnak, amitől minden prűd hittérítő azon nyomban kitérne a hitéből. Van ez így mással is, nem csak a nőkkel, nap mint nap előfordúlnak olyan dolgok, olyan helyzetek amikor az átlagembernek igencsak nehéz leküzdenie a megszerzés, a birtoklás vágyát. Az ember esendő, gyarló, néha enged a kísérétsnek, de legtöbbször mégiscsak megfékezik a maga alkotta korlátok ...
                                                             
            A vadász sem különb mint a többi ember. Vágyakozik. Mindig egy újjabb kalandra, egy eljövendő csodálatos, titkokat ígérő sejtelmes útra, ami az erdő rejtett zugaiban olyan meglepetéseket tár a szeme elé amit addig még soha senki sem látott . Mindíg van egy következő cél amit el szeretne érni, egy újjabb terület amit puskával a vállán szeretne bejárni, egyedűl, vagy egy barátja kíséretében. Mindíg van egy következő fok amire fel szeretné tenni a lábát, hogy magasabbra jusson a tudás, a megismerés végeláthatatlan lépcsőjén. Viszont vannak olyan egyszerűbb, kézzelfogható vágyai is, mint egy bizonyos fajú vad elejtése, vagy egy már ismert és birtokolt vadfajból egy újjabb “példány” megszerzése . Van aki konkrétan gondol arra, hogy : “holnap kimegyek és meglövöm azt a bakot ...”  - vagy esetleg, bikát, kant, kost, kinek mi a lieblingje. Már hetek óta bújkál benne a gondolat, hogy milyen is lesz majd ha megpillantja, vajon nem a vad veszi-e észre előbb? Lesz-e elég ideje, hogy gondosan kitervelje és végrehajtsa a megközelítését, jó lesz-e a szélirány, jók lesznek-e a terepviszonyok, hogy biztonságosan adhassa le a lövést? – és még ki tudja hány kérdés merülhet fel a vágyakozó vadász tudatában. Ha már idáig eljutott az egyszeri ember, az bizony feltételezi azt is , hogy megvannak rá a törvény adotta lehetőségei. Van engedélye, minden papírja érvényes, minden eszköze, szerszáma rendelkezésre áll. Nem mindíg van ez így, sajnos. De hát annál nagyobb a vágyakozás, minnél többet kell érte dolgozni, tűrni, szenvedni. De talán nem is baj, mert ha minden vadásznak meglenne minden feltétele ahhoz, hogy elejtse az összes vadat amit éppen kigondol -  hát akkor már nem lenne mire vadászni.
                   Nekem is van egy kedvencem, az őzbak. Mindig is csodálattal töltött el az a sokféle agancs amiket a természet produkál ennél a kistermetű, nem is olyan ritka, sőt nálunk síkvidéken kifejezetten nagy számban előforduló, szép , kecses nagyvadunknál. Vannak köztük kicsik , nagyok és akár hatalmasak, egyszerű, “átlagos hatos”- ok, vagy különleges – “abnormális” agancsok, szépek és érdekesek, fénylő, villogó hegyűek, vagy csökevényesek, visszarakottak, koszlottak, töröttek. Mindegyik más, mindegyik egyéniség, akárcsak viselőik. Vannak rejtőzködőek, melyeket ritkán lát az ember , vannak amelyek tartják a szokásaikat és szinte percre pontosan ugyanott jönnek elő rejtekükből, nap mint nap. Vannak amelyeket könnyű lenne becserkészni, többször látjuk őket, lefényképezhetjük, a távcsövön keresztűl minden szőrszálat megvizsgálhatunk arcukon ... és vannak “szellembakok”, amelyek, vagy inkább akik csak egyszer mutatkoznak egy pár másodpercre, aztán mielőtt még egy mozdulatot is tehetnénk, egy lépéssel el is tűntek és ottmarad az ember, mint egy sóbálvány - ” vajon tényleg azt láttam-e , amit láttam? “
           Egy ideje már bátran mondhatom, hogy “munkámból kifolyólag” sokat járok a bakok után. Hajnalok hajnalán kelek, hogy a napkelte lehetőleg már kint érjen a szabad mezőn, egy erdőszélen osonva, meg – megállva, harmatos fűben áztatva csizmámat, a még sötét erdő mélyén szóló fülemülét hallgatva melynek egész éjszaka be nem állt a szája és még nappalra is maradt ereje a fiókáinak énekelni. Az est leszállta gyakran még a lesen ér - amikor már minden apró nappali madár elhallgat (kivéve a fülemülét) - amit csak akkor hagyok el, mikor már annyira kevés a fény, hogy már csak az látszik a távcsőben, hogy:  az ott egy őz ... de hogy milyen? A feleségem azt szokta mondani, ha felőlem kérdeznek, hogy: “ reggel ötkor tapogatózok az ágyban – hát már nincs ott” - pedig ha tudtam volna, hogy engem keres ... Máskor meg azt mondja: nem hiszi, hogy én csak az őzikék szőrös lábait nézegetem  sötét este , kitudja hol? ... IIyenek ezek a feleségek . Pedig amúgy jóban vagyunk, vele szoktam megbeszélni a szakmai dolgokat , példáúl : jövök haza az esti lesről és mesélem, hogy milyen bakokat láttam, meg hogy kijött két nagy koca egy tucat malaccal, meg hogy láttam a macskacicót amelyik a múlt héten még vemhes volt ; vagy jövök haza , koszosan, véresen , csatakosan a téli vadászatból és lelkesen mesélem, hogy milyen szépen lőttem meg a nyulat, vagy a kakast, vagy hogy mekkora kant hibázott el a vendégvadász hiába hajtottuk az orra elé - és életem párja annyira figyel oda arra amit mondok , mint ahogy én figyelek amikor a virágairól beszél ( ... aha, igen drágám ...) . Így aztán jól megvagyunk, ki-ki a maga hóbortjaival, mintha nem is a feleségem lenne, hanem a legközelebbi, bizalmas barátom. Neki fejtettem ki a saját gyártmányú teóriámat is bakokról :
           “ Mint hivatásos vadász, az a feladatom, hogy a vadállományt őrízzem, vigyázzam. De nagyon nehéz feladat ez. Valahogy olyan, mint amikor a szultán háremőre elfelejtette beleírni az önéletrajzába, hogy ő valójában  nem is eunuch. Egész nap csak sétál a sok gyönyörű, fiatal, kívánatos, karnyújtásnyira levő nő között, de tudja, hogy soha nem nyúlhat hozzájuk. Mert ha mégis kiderűlne a titka - hát akkor a szultán tenne rólla, hogy többé már ne legyen gondja rá. Remélem átérzed a helyzetem ...”

                                                                                          ***                                       
                      Volt néha olyan , hogy megláttam egy bizonyos bakot, ami nagyon megtetszett.

              Egyedűl cserkelek az új leshez. Tegnap állítottuk fel, remélem nem zavartuk meg vele nagyon a helyieket. Szépen beleillik a tájba, sárgult, szürkült deszka fedi a kosarat, egy csipkebokor mögé magasodik, arccal a közeli erdő felé. Balról búzatábla, vagy ötven méter széles, túl rajta repce. Jobbról a les mellett húzódik fel a dombra a nagy parlagföldet kettészelő út , eddigi megfigyeléseim szerint  az egész placc forgalmas hely. Nyugatról a lesig vezető út mentén, jobbról van egy kis bokros-fás folt, balról csak egy fiatal kőrisfasor. Kicsit későn jöttem, de hátha még nem riasztok el semit, a szelem jó. Elérek a kőrisekig, most már sinen vagyok , illetve takarásban. Aztán egyszer valami sugallat megállít és balra húzza a szemem. Keresztűl nézek a fasor ágai közt. Ott van valami a búzában. Gyorsan a távcsövet ... egy bak. Lassan lépked, közeledik. Lent hordja a fejét - öreg , tiszta ősz a pofája, az agancsa szinte csak egy V-betűt formázó két szár, valami aprócska ágakkal, de vastag, fekete szárak. S azok a széles, lefolyó rózsák! Micsoda szép öreg bak ! Letérdelek , a sörétest a földre teszem, rókára van töltve. Nézem az öreget, komótosan halad, egyre csak közeledik a búzában. Mikor egyirányba ér velem, csak húsz-huszonöt méterre lehet. Nem is sejti, hogy itt vagyok. Valahol hátúl, mélyen az agyam legsötétebb zugaiban, megfogan egy gondolat . Egy olyan gondolat, amiért a bűntelenek megköveznének : „ ... mi lenne ha most kicserélném az egyik vastag sörétet az övemben hátul lapuló brenekkére ? ” …  bizsereg a fülem, izzad a tenyerem ... de a puska a földön marad, s én … egy kicsit remegek . Nézem az öreget, ahogy lassan tovább megy, néha jobbra balra ingatva a fejét, harap egy-egy falatot a térdig érő zöld  búzából. Még pár másodpercig látom, aztán eltűnik. Fúhhh ...  Túl vagyok rajta. Kicsit furcsa érzéssel ülök a földön, szinte fizikailag jól esik, hogy elmúlt a kísértés. Aztán az öreg bak még egyszer próbára tesz – ahol a kőrisfa sor kezdődik, ahonnan jöttem, hántja a bokrokat, kapar, feni az agancsát ... most sincs több mint harminc méterre. Csak ülök és nézem, ahogy a lemenő Nap fényében , mint egy álomkép -  lassan átsétál az úton , az oldalát mutatva. Végre elment. Jól van ez így, a bak elment, de az emléke megmarad. A képe még sokáig előttem fog lebegni, ha behunyom a szemem. Aztán még sokáig űlök a lesen, amíg csak be nem sötétedik. Felettem a csillagos ég hallgatja a nyugovóra térő madarak utolsó énekét, a halk lombú fák sóhaját, s talán az emberek - ki nem miondott , titkos gondolatait. Szép este volt.
                                                                                          ***
           Hűvös a hajnal, szinte fázni is lehet. A mocsár felett ködpára leng, a hajnali szürkületet most váltja fel a napkelte percenként növekvő világossága. Ereszkedek lefelé a dombról, meg-megállva, körbetávcsövezve. Körülöttem jobbra – balra szántóföldek, zöldellő búzák, friss tavaszi vetések, néhol keskeny, parlagon hagyott földek. Hálás vagyok értük lusta gazdáiknak. A szél keletről fúj ,  a hátamtól, de ez is a terv része. Csendben, gyorsan lemegyek a fővölgybe rossz széllel, hogy aztán balra térve az első oldalvölgyön majd visszafelé cserkeljek, immár széllel szemben. Mikor már csak ötven méter van az alattam futó dűlőút végéig ami merőleges a fővölgyet kísérő útra, hallom a riasztást, alattam a kaszálón ugrottak meg az őzek. A bokrok közt még éppen látom, hogy hárman vannak, két suta és egy bak, most érnek a víz mentén növő nádig, s már át is lépnek az árkon a túloldali biztonságba. Jó lett volna megnézni a bakot, de sejtem, hogy ki lehet – az az ígéretes , szép terpesztésű, gyöngyözötten ívelt szárú, hosszú szemágú alíg középkorú négy-ötéves forma bak, amelyiket a múltkor már volt alkalmam közelről fényképezni. Megyek hát tovább, a völgyet kísérő úton balra. Jobb kezem felől sárga virágos, üde-zöld kaszálók váltakoznak keskeny, rongyos-kis szántókkal, néhol kissebb nádas, sás szakítja meg az egyenes vonalakat. Valójában csak pár barázda tűnik egyenesnek, de az is csak ötven-száz méteren . Itt nincs semmi német pontosság, semmi szabályosság. Minden kicsit ferde, kacskaringós, zeg-zugos, bokros-gazos, dimbes-dombos. Nagyon szeretem ezt a völgyet, a látványa mindíg megnyugtat. Itt nem fárasztja a szemet a nagytáblák végeláthatatlanúl egyenes, merőleges, párhuzamos, rideg világa, de nem is hiányzik. Jobb ez így, ebben a rendetlen, kócos , szinte ősi állapotában. Az ember kicsit feltúrja néhol, kicsit megfésüli, megnyírja, de ha pár évig békén hagyja, a táj visszaveszi régi arcát. A rekettye, a sás, káka, nád,  fű, bogáncs, virág – megint elfoglalják évezredes helyüket. Itt ők vannak itthon és én örvendek, hogy egy kevés kis időre a vendégük lehetek.
          Most érem el a bal oldalon a kis völgyet. Az árkon errűl menjek, vagy túrúl ? Csak átnézek oda is, hátha kint van alól a fekete-agancsú hatos . Átmegyek a fűzbokrok övezte hídon, majd óvatosan kikukucskálok, de semmi mozgás, üress a kaszáló. Azért még eloldalgok a húsz méterre levő rekettye-bokorig, onnan hosszan lelátok a fővölgybe is, meg az oldalvölgybe is messzire fel tudok nézni. Várok pár percig, de nem jön ki semmi a nád közűl, a gazosból sem állnak fel őzek. Akkor nem érdemes tovább időzni, majd később még visszanézek a dombról. Irány fel az oldalvölgybe! A rendszerváltás óta eltelt idő során, a víz mentén fűzbokrok sarjadtak, a bozótos foltok évről évre csak nőttek, dagadtak, néhol egész szép kis szigeteket alkotva. Feljebb majd lesz kökény is, meg egy kis akác ültetés. Csak szobányi, de minden harmadik kis fa fel van hántva. Annak az akácfoltnak a lakóját akarom meglesni. Hátha az én öreg villás bakom az! Tavaly, egy nyári reggelen láttam egyszer , azóta se. Akkor nagyon megtetszett. Egy rókalyuk felett álltam a dombon, jó széllel, ami a meredek lucernás oldalban van, a völgyhöz közel. Gondoltam, hátha valamelyik kelekótya süldőróka kidugja az orrát, hátha még kedve támad egy kis reggeli harmatfürdőhöz, vagy inkább egerészni, ha még fér belé egy kis második reggeli. A dombélen rejtőztem a lucerna jobb széle melletti első sor tengeribe állva, onnan jól ráláttam a kijáratokra, meg a lucerna alatti hajlásra is . Nem is kellett sokáig várnom, de nem a róka jött. A lucerna bal szélén kilépett a tengeriből egy öreg bak. Lassan komótosan lesétált a kökénybokorig, megkaparta a tövét, majd a harmattól csillogó ágakon megfente az agancsát. Volt időm megnézni, gusztálgatni, fényképezni. Szép vastag , gyönygyözött , rövíd szárak, alacsonyan tűzött hosszú, ívelt  szemágak, szinte semmi-kis hátsóágak. Nagyon tetszett, azóta is sokszor gondoltam rá. Jó lett volna ha a megkésett őszi “selejtezéskor” találkozom vele, de nem úgy sikerűlt.
          Már nem sok van az akácos foltig, itt egy kis szünet következik a füzes vonalban. Most előttem , jobbra fent a domboldalon, jó messzire egy őzre leszek figyelmes. Távcső a szememhez … bak. De milyen? – nem látni, messzi van. Szinte átszúrom a lencséket a tekintetemmel , mikor balról neszt hallok. A fenébe is! – most ugrik meg egy másik bak pont itt az orrom előtt! Megáll a domb felén, a völgyecske túloldalán. Ez nagyon olyan mint az én bakom! De mégsem lehet az, hiszen fiatalabb! Ugyanazok a mélyen tűzött szemágak, rövíd hátsóágak, vastagon gyöngyözött, feketének tetsző szárak … ez a fia, hát persze! Hát ez gyönyörű! A területe csak párszáz méterre van az apjáétól – örvendezek. Csak pár másodpercig állt, aztán felfutott a dombélre. Ott még egyszer lehetőséget adott, hogy a mögötte kelő Nap ellenfényében megörökítsem. Megvan hát mindkettő a gyűjteményemben! Csodás ez a reggel!
          Most már csak megnézzük azt a másikat is, hátha ő lesz az öreg! De nem mehetek tovább a völgy volnalán, mert a fiatal bak csak egy félkört tett a szemközti domboldalon és visszatért a völgybe, pont oda a rókalyukakhoz, ahol tavaly az öreget láttam. Akkor legjobb lesz felmenni a jobb oldali dombélre, az ott húzódó útról már le fogok látni a vízmosásig, ahol az a másik bak legel. Van vagy ötszáz méter odáig, a kerülővel több is, de remélem megvár.
           Már fent vagyok, a szelem jó, már csak száz méter-forma a vízmosásig. Mindjárt meglátom, ha még ott van. Ott bizony, ... még mindíg legel, ugyanúgy, ahogy lentről látszott. Erőss test, vastag nyak, bár a másik – a fia - már testre szinte magasabb volt. Most emeli a fejét ... és rámnéz. Ő az, az Én öreg bakom. Kimondhatatlanúl boldog vagyok! Nézzük egymást, én látom őt teljes valójában, igaz ellenfényben , ám ő csak a kalapom  napfényben virító zöld foltját láthatja ami kicsit a horizont fölé csúcsosodik, az engem takaró érett búza felett. Nem ugrik el, nyugodt. Néha lehjtja a fejét, még eszik egy pár falatot . Néha még felnéz, de nem fog  gyanút. Még lefotózom, bár az ellenfény a lencsébe vág,  nem sok látszik az agancsból a zöld háttéren. Újra ébred bennem a remény, hogy talán majd az idén, hátha sikerűlne , valahogy ... szeretném az agancsát kézbe fogni ...

              Az embernek vigyáznia kell, hogy mit kíván. Kicsit szomorú vagyok, mert megtörtént, amitől titkon féltem.  Másnap fontos vadászvendéget kísértünk ... és úgy alakúlt, hogy éppen arra vitt az utunk. Aztán pont én vettem észre a bakot, … azt a bakot. Én mondtam, hogy merről közelítsük meg  ... és a terítéknél végül is én foghattam először kézbe az agancsát. Kicsit kopottas, kicsit görbe, talán kissebb is mint tavaly, a szemágai sem olyan villogóan hosszúak már , a rövíd vastag szárak színe sem olyan fekete. Már nem is az én bakom ...
                Hát így van ez. Másnak csak egy újjabb trófea, amit lehet , hogy fel sem tud tenni a falra, mert nem fér már a többitől ... nekem életem bakja lehetett volna. Így van ez . Nem kell nagyon vágyakozni, mert ha más viszi táncba a kimondatlan szerelemmel imádott asszonyt ... hát akkor az embernek megszakad a szíve.

                   Egyszeri vadász
Naplózva
Abonyi
Vendég
« Új üzenet #781 Dátum: 2017. Augusztus 25. - 13:16:52 »



Feri alatt az MTZ döcögve állt le.
-Mi az Úr Isten van már megint! - kiált hangosan.

 Kiáltását senki nem halhatta , hiszen  5 kilométerre van a falutól, és ő indult el utoljára a TSZ-be a tarlóról.

-Há most volt műhelyben!-  ez a gondolat repült át az MTZ füllesztően meleg fülkéjén.

Tárcsáztak. Egész nap. Már hajnalban kint voltak  a tarlón , s most a Nap még erőlködve akarja fényét Ferire szórni  , de a milliárd évek alatt kialakult törvényeket ő sem szegheti meg, ezért a láthatatlan erők szépen  lehúzzák a távoli jegenyék takarásába.

Feri fáradtan lép ki a traktorból .
A traktor alján a gázolaj , fürge erecskeként csordogál a dőlő út száraz földjére.
- Eltört a tápcső!- nyugtázta idegesen.

Első gondolatként jó ötletnek bizonyult , hogy a láthatósági mellénnyel tekerje be a törött csövet. Viszont a mellény gyorsan megtelt gázolajjal, így Ferinek más megoldás után kellett néznie.
 Ahogy a traktor padlóján kutat, talál egy darab gumicsövet!
 -Ezaz!- rikkant fel boldogan!
 Bicskájával kanyarint egy darabot a csőből , majd ráerőszakolja  a traktor törött vascsövére. Egy kis légtelenítés, és a traktor, ahogy döcögve leállt, ugyan úgy  döcögve el is indult.

Feri boldogan indult volna hazafelé , de a gázolajjal átitatott mellényt csak nem akaródzott a traktorba rakni. A dőlő melletti kis bokorra terített.
 -Majd jövök még a héten erre , majd szárad valamennyit és akkor  hazaviszem  , az asszony majd kimossa!- emigyen köszönvén el a szépnek nem mondható zöld mellénytől.
Néhány nap múlva, Ferinek ismét a mellény felé volt dolga,  de a bokron, ahol kellett volna lennie, nem volt, s még szét is tekintett a környéken , nem -e a szél fújta el valamerre , de sehol nem látta.
Bent, a TSZ műhelyben viccesen meg is jegyezte :
- Vajon, kinek kelhetett az a büdös , gázolajos mellény!?


.....



Béla bácsi, a TSZ öreg agronómusa fájdalomtól sajgó lábbal lépdel föl a les korhadó fokain. A kukorica már "csövel", így a disznók előszeretettel járják.

Béla bácsi már 80 évhez közelít, de még ma is szeretett és megbecsült tagja a  a TSZ-nek és falujának.
 Még ma is minden reggel bemegy a TSZ-be, mint már lassan 65 éve. Sokszor ámulva nézi a fejlődést, ami a mezőgazdaságban véghez ment  az elmúlt 25 évben , és ugyanakkor szomorúan gondol vissza azokra a szép időkre amikor az ARATÁS szónak nagy jelentése volt. Az aratásra  készültek egész évben, és az aratás után nagy ünneplést rendeztek  , amit 300-nál istöbb ember ünnepelt nálunk,bográcsoztak- iszogattak, ünnepelték az ÉLET-et , és az élet örök körforgását.
Meg micsoda vadászatok voltak annak idején! Meg a nyúlbefogások! Hajaj! 800 nyulat fogtunk be 2 nap alatt!
A fejlődésnek viszont keserű ára van! Az apróvadak száma megfogyatkozott. Fogolyt már vagy 10 éve nem láttunk. Fürjecskék még vannak, de azt nem vadásszuk  .
Ezek az új gépek erősek, gyorsak, vadnak nincs ideje elmenekülni!

Csak az a Feri , a Kovács Feri ragaszkodik ahhoz az MTZ-hez. Hogy örült  amikor végzett Pétervásárán az iskolába,és ide  került,  hozzánk, és kapta azt az új traktort.
Még ma is azt nyövi!

Efféle gondolatok járnak Béla bácsi fejében , azon a régi lesen, amit még a Gyuri bácsival a fejőssel építettek. Mikor is ? Már több mint húsz éve!
 Ugyan néhány deszkát már ki kellett cserélni, meg a létra is új. De a lelke! Az maradt a régi! Mert bizony lelke van ennek a lesnek! Kell, hogy legyen! Annyi örömteli pillanatot  és holtig tartó élményt  nem okozhatott volna lélek nélkül.
Már Gyuri bácsi is eltávozott tőlünk, de a házi rekordot még mindig ő tartja, azzal a 26cm- es agyarral '94-ből.
Itt minden tagunknak jutott élményből bőven.A Bükkből idevándorló disznók és szarvasok okozták ezen érzelmekkel teli élményeket.
 
 De most egy ág reccsen meg  a les mögötti fasorból!
-Valami jön!- nyugtázta magában Béla Bácsi.
 Az erdősáv melletti dőlő úttól , egy 10 méter széles sávot besilóztak , így esélyt adva a vadásznak a vad elejtésére .
A fasorból egy kan dugta ki a fejét, és kémlelően nézett  szét, szájából hatalmas agyarak villantak ki.
 Béla bácsi tudta, hogy a kan nem fog tudni ellenállni a gyenge kukorica csábító illatának, és várta a megfelelő pillanatot, hogy  a kan tegyen még pár lépést, s így terítékre lehessen hozni.
A kan így is tett!
 Ám Béla bácsi kezéből majd kiesett a jó öreg Zastava, mert ami a szeme elé került  az még őt is egy pillanatra megszédítette!
Az erdőből kilépő kan nyakán ugyanis egy zöld láthatósági mellény volt aképpen, hogy a disznó feje  , a mellény egyik bujtatóján keresztül volt bújva , a mellény többi, már megtépázott része, mint lovagi lepel  lebegett  a hátán!
 Béla bácsi pillanatnyi eszméletvesztéséből fölocsúdva,  célzott  a mellény két világító sávja közé, majd elküldte a 8x57 es lőszer magját az utolsó útjára!
A kan helyben maradt.

Béla bácsi  kényelmesen mászott le a lesről, s míg a disznó felé tartott két gallyacskát tört le a végtisztelet megadásához.
Ahogy odaért a kanhoz, és elhelyezte a töreteket, szemügyre vette a nem mindennapi  terítéket.
 Ahogy  bicskáját előveszi, hogy levágja a nem odavaló göncöt a  kanról, a mellényen egy fekete tollal írt feliratra lesz figyelmes: KOVÁCS FERENC
 Béla bácsi a telefonjáért nyúl, és   kikeresi a számot majd hívja. A vonal másik végén ismerős hang szólal meg:
-Üdvözlöm Béla bácsi! Mi újság!?-kérdezte Feri, mert ő volt az.

-Szervusz Ferikém! Megtaláltam a mellényedet!

Naplózva
egyszeri vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 100


« Új üzenet #782 Dátum: 2017. Augusztus 25. - 14:49:52 »

Ez piszok jó kolléga ! Ha még igaz is, akkor meg hihetetlen !!!  Tiszteltetem Béla bácsit,  üdv. egyszeri
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #783 Dátum: 2017. Augusztus 26. - 07:20:25 »


Feri alatt az MTZ döcögve állt le.
-Mi az Úr Isten van már megint! - kiált hangosan.




    Röhög                    Igen
Naplózva
Plank Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1343



« Új üzenet #784 Dátum: 2017. Augusztus 26. - 09:12:20 »


 Gratulálok az íráshoz!  Emelem  Igen

 Várjuk a többit...!  Stoel  Wave
Naplózva

"Az legyen a vadász nemes törekvése,hogy a vadat óvja,kímélje és védje,vadásszon ahogy a törvény és szokás kívánja,s teremtményeiben a teremtőt áldja"
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6368


vadász


« Új üzenet #785 Dátum: 2017. Augusztus 26. - 13:44:56 »

De jó volt olvasni   Igen  Röhög
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #786 Dátum: 2017. Augusztus 27. - 09:08:03 »

Szuper!  Igen
A gázolaj egyébként mágnes a disznónak.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Abonyi
Vendég
« Új üzenet #787 Dátum: 2017. Augusztus 27. - 16:17:18 »

Köszönöm tisztelettel mindenkinek az elismerő szavakat!
 Boldogsággal tölt el , hogy örömteli pillanatokat tudtam okozni a Tisztelt olvasónak, ugyanakkor csalódást kell okoznom, ugyanis  ez egy kitalált történet, nem létező személyekkel.
 Ha valaki mégis hasonlóságot vél felfedezni valós személyekkel  , hát Isten  áldja  mindnyájukat !
 Emelem
Naplózva
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #788 Dátum: 2017. Augusztus 28. - 10:15:54 »

 Igen
Jöhet még ilyen.
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Abonyi
Vendég
« Új üzenet #789 Dátum: 2017. Szeptember 03. - 17:26:54 »



 A Niva oldalán ütemesen doboltak a félig beérett kukoricacsövek.

Béla , a TSZ agronómusa,  vezette a nemrég kapott terepjáróját, a  keskenyre vágott lőnyíláson .
 Mellette  ült Gyurka barátja , a pípájával a  szájában , és lévén , hogy először ült Nivában , elismerően tekintett végig ,a szovjet ipar eme remek termékén.
 Mennyivel modernebb ez mint az ő GAZ-a, gondolta, és még másra is gondolt volna, ha Béla barátja nem  töri meg a csendet.

-Hejj! Ez a Ferkó  gyerek nem értette meg mit mondtam neki! - kiáltott Béla, úgy, hogy Gyurka egy kis pernyét fújt ki pipájából ijedtében.
- Te vigyázzál Gyurka ! Ne, hamuzzál szét az autóban!- okította Gyurkát  barátja, egy kissé sem halkabban.

- Te a hamu miatt aggódsz!?  A kukorica vöri a kocsi ódalát, Béla!- vágott vissza Gyurka.
 Erre Béla nem válaszolt, hanem nyugodtabb hangon  ecsetelte a fennálló problémát.

-Elmondtam Ferkónak, hogy vágjon nyiladékot a kukoricába ötven méterenként, úgy , hogy mennyen le a soron egyszer és jöjjön vissza ! Hát ötven méterrel arrébb jött vissza.

  -Hadd el Béla ! Ha nem értötte mög, há nem értötte mög! Majd elmondod neki , hogy mögértse! Ölvégre, nem vodász a gyerök!- mondta Gyurka nyugtatólag.

 Ahogy a TSZ-be értek, Béla kirakta Gyurkát a tehenészet előtt,  és  a műhely felé vette az irányt, ahol Feri épp a kukoricaszárakat húzgálta ki a traktor nyílásaiból.
 -Gyere csak Ferkó! - kiáltott Béla.
 Ferkó már ugrott is a Niva mellé, és nyújtotta , a kócdarabbal tisztára törölt kezét Bélának.
- Tiszteletem Béla bátyám!-üdvözölte öreg barátját Ferkó.

 -Szervusz fiam!- rázta meg Feri kezét Béla , és folytatta:
- Hát nem így mondtam neked te Ferkó!
 Béla  tört egy vesszőt a műhely melletti akácról, majd elkezdett a porba rajzolni.

-Értem már Béla bátyám! Délig meg is leszünk vele! -csillant fel Feri szeme, és intett Antinak, hogy jöjjön a kombájnnal gyorsan!

                                               
                                                     ****



Béla és Gyurka egymás mellett ültek az ebédlőben .
Nagy ebédlő ez , kell is, hogy nagy legyen, háromszáznál is többen dolgoznak itt. A konyhán jól főznek. Az iskolába és óvodába is innen viszik az ebédet, hiszen  TSZ-nek van saját konyhakertje és egy kis vágóhídja is, és igy saját termésből tudnak gazdálkodni.
 Ahogy Béla viccesen szokta mondani:
-Nálunk minden megterem a tarhonyán kívül!

Gyurka már túl volt a levesen, és a töltött paprikát szeletelte kanalával , Béla még  a forró levest fújogatta, amikor Ferkó belépett az ebédlőbe.
 Beállt a sorba de azért odakiáltott Béláéknak!
-Béla bátyám! Láttam disznót a kukoricában... de majd mindjárt elmondom!
A pár perc, amit Ferire vártak egy órának tűnt, de végül is tálcáját cipelve, csatlakozott Béláékhoz!

-Jó étvágyat kívánok!- mondta Feri tisztelet tudóan, majd nekikezdett az ebédhez.

 Béla és Gyurka egymásra néztek, hogy most tényleg enni fog ez a gyerek, anélkül , hogy megemlítené  mit látott a kukoricában!

-Hát a disznót mondjad Feri ! Hun láttad?-  előzte meg Gyurka  Béla barátját kérdésével, pedig már Béla is teleszívta tüdejét, hogy szóljon.

Feri, ijedtében egy nagyot nyelt és mondandójához fogott.
- Bocsánat Gyurka bá! Már mondom is!
-Ahogy  a második nyiladékot szélesítettük, egy csapat disznó szaladt át  előttem.

-Konda ! -javította ki Ferit  Gyurka.
- Eözt  egy fődműves így mondja!- fejezte be közbevágását Gyurka.

-Igen Gyurka bá, egy konda szaladt át előttem! Lehettek vagy húszan, kicsi - nagy, mindenféle!
-Aztán, - folytatta Feri -  egy nagy vicces disznót láttam a tábla mellett , mikor már jöttünk vissza .
- Hát sántikált, és az egyik füle hiányzott !- magyarázta Feri
 
 Ekkor Gyurka és Béla is falfehér lett, Gyurkának a kanál is kiesett e kezéből.
 Béla remegő hangon szólalt meg.
- A Szellem visszajött!

 -A Szellem?- kérdezte Feri kicsit óvakodva, látván öreg barátai színváltozását.
 
-Igen a Szellemdisznó! - mondta Gyurka halkan.

-Tudod Ferkó,- vágott bele Béla- három esztendeje, akkor te még nem voltál itt, egy fácánhajtáson ez a nagy kan rászaladt Gyurka bátyádra a nádasban ,de az utolsó pillanatban Gyurka rá tudott lőni de már célozni nem volt ideje, így az egyik patron az első lábát találta el . a másik meg a fülét, de Gyurkát így is fellökte, úgy hogy  kórházba kellett vinni  összevarrni a lábát!
 És Gyurka már húzta is föl a nadrágot a lábaszárán, a hol hosszú varrásos heg éktelenkedett.

-Aztán láttuk még jónéhányszor a területen, meg a nyomát is megtaláltuk, -folytatta Béla- de tavaly óta nyoma veszett! Legalább is azt hittük!

 - De miért hívják szellemnek?- érdeklődött Feri
- Há, azé öcsém,- vette át a szót Gyurka- me'  míg a pockot möghallod a fűben motozni, ezt a disznyót te nem hallod mög!
-Úgy jár s kél a kukoricában, s a tarlón, minta bársonnyal borított szivacson járna! 
-Ezt hallani nem löhet , csak látnyi! Már sok estét, mög hajnalt kint voltunk Béla bátyáddal, mög-mög láttuk már ahogy mén a takarásba be, de akkor már nem volt időnk reá lőnyi!
 
Béla nem bírta tovább, és fölpattant befejezetlen ebédje mellől.
 -Gyerünk Ferkó! Mutasd meg merre ment az a disznó! Elmúlt  az étvágyam!

Feri  még gyorsan kanalazott néhányat, majd fölállt!
-Majd a másodikat megeszem, ha visszajöttünk!
Erre Gyurka  és Béla is egyetértően bólintott.


                                                                ****


-Itt fordultam ki a póttal a sorból , és itt láttam , oszt arra   ment be  a fasorba! mutatta Feri.

Béla és Gyurka szívét boldogságos vidámság töltötte el, ugyanis a fasor másik oldalán, öntözött csemegekukorica van. Ha ott ment a Szellem, akkor ott kel hogy legyen nyoma az ázott földben!
Átmentek hát a másik oldalra.
 Ahogy kereskednek a földön Béla tarkóján borzanat szalad végig , ami libabőrös karjain  keresztül hagyja el testét.
-Itt van! Gyurka! Ez a Szellem nyoma!-kiáltotta Béla.

 A Szellemnek ugyanis sajátos lábnyoma lett ,azután, hogy Gyurka belélött. A körmök elejét lőtte le a jobb első lábán, igy másik disznóval össze nem lehetett keverni.
-Östére ide köll álljunk Béla!- ostorozta Gyurka a barátját.

 - Egyikőnk a fasor ezen oldalára , másikunk meg a másikra! Aztán majd csak szerencséje lesz valaménünknek! - hozta meg furcsa döntését Béla.

                     

                                         *****
 
 Estére, az égbolt, egy  rózsaszínes takarót  választott  a naplementéhez.

Béla és Gyurka már korábban kimentek a fasorra, hogy a szél irányának megfelelően tudjanak változtatni tervükön, ha kell.
 Nem kellett.
 A szél jó irányból fújt, így egy pénzérme feldobásával sorsolták ki helyüket.
 Gyurka került a fasor és az öntözött föld közé , míg Béla a fasor túl oldalára  , oda ahonnét jött a disznó.
 Kicsit úgy gondolta ,szerencsésebb hej lett a Gyurkáé, mert lehet hogy arról fog kijönni a Szellem a patakra inni.
 Dagonyázni az ázott földön is tud, ha akar.
 Abban viszont megegyeztek Gyurkával , hogy a szemüket nem veszik le a nyiladékokról, hiszen hallani úgysem fogják, ha jön.

 A szél mintha lágy selyemkendőt húzna végig a kukorica levelein, csak az a gyenge, súrlódásnak nem mondható  nesz hallatszik.
 Majd a szél is megáll.
A  teli Hold ezüstös fénye barátja vadászainknak, és minden vadásznak.
Tücskök kezdenek hegedűjátékaikra a Naplementét követően.
 Vadászainkat csak a szúnyogok makacssága zavarja kissé, bár figyelmüket ez sem vonhatja el.
Nem!
 Ma nem!
Gyurka mintha meglátna valami fekete foltot a csemegéből kijönni , ezért szeméhez emeli fegyvere távcsövét!
 
  A Szellem az!

 Gyurka felé néz a hatalmas egyfülű, inkább ördögre emlékeztető jószág, a sötétben szinte villogó agyaraival!
 Gyurkának  kezei nem sokáig fogják bírni. A három kilós puska már mázsás súlyokként  húzzák kezeit lefelé, de a kan csak nem akar a takarásából kilépni.
 Gyurka nem bírja tovább!
Le kell hogy engedje karjait!
 Ekkor a disznó elindul a fasor irányába.
 Gyurka ismét fölemeli fegyverét és a bajor szálkereszt tüskéjét a kan blattjára helyezi.
 Hatalmas robaj tesz rövid szünetet a tücskök zenéjének.
 
 Bélát is váratlanul éri a lövés zaja! Beleremeg!
 De, a hogy feleszmél arra, hogy a disznó  nagy robajjal  tör át a keskeny  fasoron,  arra gondol :
 -Talán Gyurka elvétette!? Nem szokta!
  Ahogy kiront a disznó a fasorból Béla célba veszi és lő !
 A disznó, futtában bukfencezik egyet és elterül a silózott tarlón.


                                                     *****

 Feri a megbeszéltek szerin , ha lövést hall  a   a Nivával odamegy, ahol lerakta öreg barátait, ha nincs lövés , akkor este tízkor veszi fel őket.
 De lövés van! Kettő!
 Ferkó, gémberedett végtagjait kicsit lerázva a Niva szívatójáért nyúl, majd beindítja a terepjárót.
 Azt , hogy így legyen ma este , hogy ő várjon a  kocsival, távolabb az öregéktől, ő akarta.
  Szeretet volna részese lenni a legendának.
 A terepjárót kíméletesen vezető Feri, tizenöt perc alatt ért a tetthelyre.
 A kocsi lápafényénél,a hatalmas disznó a hátán feküdt.
 Gyurka tartotta az első lábait, és Béla  épp befejezte a zsigerelést.
 
-Hű mekkora disznó! -ámult Feri- A traktorból nem tűnt ekkorának!
- Hát ez a Szellem Béla bácsi ?! -kérdezte még.
 -Hát , ez volt az Ferikém!
 -És hol találták el?- érdeklődött Feri.
 
- Gyurka a szívét lőtte át, én meg a gerincét a nyakánál.- válaszolta  Béla bácsi
 
-És akkor kinek lehet gratulálni?

 A két öreg egyszerre mondta ki a másikuk nevét.

 Emelem






 
Naplózva
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9913



« Új üzenet #790 Dátum: 2017. Szeptember 03. - 17:48:23 »

 Igen  Emelem
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11246


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #791 Dátum: 2017. Szeptember 03. - 17:59:22 »

Jó! Emelem
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Stefi
Vendég
« Új üzenet #792 Dátum: 2017. Szeptember 03. - 19:18:52 »


  Igen

Hejjjjjjjj ! Azok a régi szép idők ! Mikor a vadászok ízlése szerint vágták vagy taposták a kukoricát . 200 -300 ember dolgozott illetve kapott fizetést a TSZ ben .
Nívák és UAZ -ok jelentették a luxus terepjárót és rücskös mintás abroncsú Trabantok és pöfögő Simsonok netán Toldi biciklik vitték az egyszerű vadászt a leshelyre .  Angyal Emelem
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #793 Dátum: 2017. Szeptember 03. - 20:23:21 »

  Igen

Hejjjjjjjj ! Azok a régi szép idők ! Mikor a vadászok ízlése szerint vágták vagy taposták a kukoricát . 200 -300 ember dolgozott illetve kapott fizetést a TSZ ben .
Nívák és UAZ -ok jelentették a luxus terepjárót és rücskös mintás abroncsú Trabantok és pöfögő Simsonok netán Toldi biciklik vitték az egyszerű vadászt a leshelyre .  Angyal Emelem
Ne nosztalgiázzáááááááááááááááá.........  Vigyorog (Bödőcs" szababon")
Naplózva
Abonyi
Vendég
« Új üzenet #794 Dátum: 2017. Szeptember 03. - 22:04:49 »

  Igen

Hejjjjjjjj ! Azok a régi szép idők ! Mikor a vadászok ízlése szerint vágták vagy taposták a kukoricát . 200 -300 ember dolgozott illetve kapott fizetést a TSZ ben .
Nívák és UAZ -ok jelentették a luxus terepjárót és rücskös mintás abroncsú Trabantok és pöfögő Simsonok netán Toldi biciklik vitték az egyszerű vadászt a leshelyre .  Angyal Emelem
Így igaz! Egyszerűbb és nyugodtabb élet volt. Sokszor az egyén kérését, vagy igényét is figyelembe vették. Az a rendszer legalább összetartásra nevelt .    Tábortűz
 És nézz körül most!  Nagyon mérges   vita
 Most mindenkit megosztanak, és az embert az szerint  minősítik, hogy mennyi pénze van! Nem a tettei miatt, amit a családjáért vagy a közösségért tesz.
 Sajnos változnak az idők! És legtöbbünknek nem abba az irányba amerre szeretnénk. Stoel
 Sajnos.
 
Naplózva
Oldalak: 1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: