Oldalak: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 69   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Így írunk mi...  (Megtekintve 162618 alkalommal)
Dzsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 517


« Új üzenet #510 Dátum: 2011. Július 07. - 10:38:47 »

Tudom, hogy te a dolgok ottani legalis oldalara gondoltal mikor ezt irtad, de szamomra megis meglepo mikor ilyet olvasok vadasztol ... marmint a vadaszatrol valo felfogas, elkepzeles ....hat nekem nagyon nem stimmel !!!!!!!!!!.. es furcsa, hogy az ilyen ott szabalytalansag ! 

Szia!
Igen, valószínűleg nagyon félre értettél! Nagyon sokat vagyok kint, területen, ismerem az érzést, sokszor megélem, az itteni szabályok által keretbe foglalva. Az ottani viszonyokhoz képest teljesen más alapokon nyugszik Magyarországon a vadászat szerveződése. Kezdve a jogtól a vadászati módokig, nem sorolom.
A prókátorok elmondták előttem, én megerősítem az előző hsz-eket. Jól írtad: "ha van maskepp en azt nem ismerem".
Sajnos az illegális útja is nagyon létezik Mo-n, azt nem tudom a nálatok lévővel összevetni, azt még kevésbé sejtem. Burkoltan erre utaltam "saigy" írását véleményezve. A honfitársaim vették az adást, értették, sőt "saigy" is érti, ezért Őt megkövetem.

Itt az igazvadász szívügye összetett, erős a tradíció, a büszkeség. Sokáig kell figyelni, tapasztalni, megérteni. Itt az okmányok megszerzése után szerintem még nem vagy vadász. Lásd mondjuk "bird0" példáját, Akit én nem ismerek személyesen, csak innen a fórumról, de jó úton jár.
Olvass a sorok közt azoknál a hsz-eknél, amelyek szerzőinek adsz a véleményére, talán átérzed. De leginkább benne kellene élned, hogy megértsd!  Emelem
Naplózva
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #511 Dátum: 2011. Július 07. - 11:04:18 »

 " De leginkább benne kellene élned, hogy megértsd! " Ne kívánjunk Bentshaftnak rosszat  Röhög , de ez tényleg másik témához tartozik .
Menjünk át inkább oda . Pl. Csevegő . Emelem
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Dzsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 517


« Új üzenet #512 Dátum: 2011. Július 07. - 11:45:26 »

" Ne kívánjunk Bentshaftnak rosszat  Röhög

Neki nem, de valahogy a terepruhás, éjjellátós, világító nyílvesszős, krómpuskás világ mégsem kecsegtet!  Vigyorog
Almát a körtével!  Ördög

Naplózva
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #513 Dátum: 2011. Július 07. - 11:54:44 »

Tudtommal ott este nincs vadászat .  Igen
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Dzsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 517


« Új üzenet #514 Dátum: 2011. Július 07. - 12:26:18 »

Tudtommal ott este nincs vadászat .  Igen

Lacus, olyan jó Veled beszélgetni, soha nem reagálsz a hsz lényegi mondandójára, hanem nagyítóval keresed benne, hogy mibe lehet belekötni.  Tasli    Vállat von
Gondolom, azért láttál már ilyen tartalmú videot?
Naplózva
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #515 Dátum: 2011. Július 07. - 13:17:31 »

Kedves Dzsi ! Értem amit mondani akarsz ! ,, viszont aki felületesen  beleolvas azt hiszi , hogy ott mindenki így vadászik .
Az én szemembe egész más kép alakult ki ,. Szoktam nézni videókat  Igen Elöltöltős vadászat , íjas stb.
A Vadászti Törvény is szígorúbb mint itt ,. De tényleg nem idevaló ez a téma . Kikapunk .  Stoel
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Dzsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 517


« Új üzenet #516 Dátum: 2011. Július 07. - 13:35:40 »

Kedves Dzsi ! Értem amit mondani akarsz ! ,, viszont aki felületesen  beleolvas azt hiszi , hogy ott mindenki így vadászik .
Az én szemembe egész más kép alakult ki ,. Szoktam nézni videókat  Igen Elöltöltős vadászat , íjas stb.
A Vadászti Törvény is szígorúbb mint itt ,. De tényleg nem idevaló ez a téma . Kikapunk .  Stoel
Lacus!
Azért írtam, hogy almát a körtével! Ezt lerágtuk, lapozzunk!  Emelem
Naplózva
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #517 Dátum: 2011. Július 07. - 14:37:22 »

... egy kis ízelítő!

Sobri (részlet)

"Harmadik fejezet

   Ismét eltelt egy év. Már-már kezdte azt hinni Feri, hogy végleg eltűnt Sobri, hogy a tavalyi nyaka felett elzúgó golyó végleg elvette a kedvét a tejes búzától, amikor június 10.-én a búzafeltérképező körútján felfedezte a nyomát a Hársas-alja másik végén. Sőt két szomszédos búzatáblában is talált az ökölnyi bagózásaiból. Az egyik felett éppen ott van egy hordozható les, így kézenfekvő volt, hogy az estét – legalább is az első felét – ott tölti…
   Nem sokkal nyolc óra után el is helyezkedik a lesen. Éppen kipakolja a hátizsákjából a keze alá a szükséges kelléket, amikor neki jobbról egy őzsuta vált ki a búzába, most Feri örömmel nyugtázza, hogy jócskán ki van belőle az őz is – nem úgy, mint tavalyelőtt –, bizonyára a másfél mázsás Sobri is ki lesz belőle… Majd két kölyök róka szórakoztatatja, amelyek a változatosság kedvéért a bal oldali kökénybokorból jöttek elő. Elnézegeti a játékos kis lurkókat – eszébe sem jut, hogy esetleg puskát fogjon rájuk –, és észre sem veszi, hogy lassan a színek átmennek szürkévé, amikor pontban háromnegyed tízkor egy erős ágroppanás üti meg a fülét a les mögülről…
-   Igen, Ő az, pontos, mint mindig…
Aztán csend. Sem további ágroppanást, sem fűsusogást nem hall, ami a disznó mozgását, hollétét elárulná. Óvatosan felszereli a fegyverlámpát a puskájára, mert, ha még öt percet vár, akkor már nem fogja jól látni az esetleges látogatót…
Éppen a sarut csúsztatta rá az akkumulátor fülére, amikor felnéz, és ott, ahol az imént még a rókák játszottak, látja, hogy egy nagy fekete árnyék csúszik ki az útra… Óvatosan emeli a keresőtávcsövét…
-   Igen, Ő az!
Sobri ott áll az úton a búza szélében, hatalmas disznó…
Óvatosan teszi le az ülés deszkájára a távcsövet, majd nyúl a letámasztott puskáért. Egy pillanatra szem elől téveszti a disznót, mire már puskatávcsővel néz vissza, nincs sehol. Eltűnt hang nélkül, mint egy szellem…

   A következő napokban folyamatosan esik. Mivel a lesen nincs tető, nameg úgy sem lehet hallani semmit, így Feri két este is otthon marad, de harmadnap, 13.-án már nem bírja.
-   Ha elázok sem érdekel, de legalább, amíg látok, kitartok. – határozza el…
Fél kilenc körül helyezkedik el a lesen, amely előtt már két őzsuta és egy bak bent legel a két búzatábla közötti keskeny lucernaföldön. Még mindig szakad az eső, olyan, mintha soha nem akarna elállni… Nézegeti a bakot - igazi jó vékonyszárú selejtbak -, ahogy leveszi a távcsövet a szemétől, és elnéz balra, hirtelen megmerevedik… Egy disznó váltott ki mellette harminc méterre az erdőből… Süldő? Nem lehet, hisz ott legalább derékig ér a fű, ennek a disznónak meg ki van a hátából majd egy arasznyi…
-   Sobri! – tör fel benne a felismerés.
A puska keresztbe fektetve az ölében, letakarva pokróccal. Óvatosan nyúl a pokróc alá – közben le nem veszi a szemét a disznóról – nem követi el azt a hibát, amit pár napja -, még az ölében óvatosan kibiztosítja a fegyvert. A disznó éppen akkor ér az úthoz, amin pár perce jött el. - Feri tudja, hogy még a szaga ott van, így a disznó meg fog ugrani. Ha befelé ugrik, akkor jó, mert ott lövésre kaphatja, ha visszafelé ugrik, akkor még lesz húsz métere, hogy elkapja, mielőtt visszaér az erdőbe. Ennél a második lehetőségnél még az is felmerül – a disznók jó szokásához híven – hogy még az erdőszélén megáll, és visszanéz…
A disznó eléri az utat megugrik - ahogy azt várta – vissza az erdő felé. Ekkor kapja fel Feri a puskát az öléből, emelés közben kattintja a gyorsítót, a disznó megtorpan az erdőszélén, kereszt a füle tövén… DURRR!!! Tompát puffan a fegyver a szakadó esőben, a disznó alól kirántják a talajt, rúg párat, aztán végleg elnyújtózik…
Feri levett kalappal áll az elejtett kanja felett. Tényleg nagy, zsigerelve biztosan mázsa felett lesz. A kora biztosan van 5-6 év. Nézi az agyarait… Mindkét nagyagyar tőből törött, valamikor két-három éves korában törhettek el, mert a kisagyarakon van két gyenge fenési sík, aztán további „koptató” hiányában érdekes formájúra nőttek. Nézi a lábait, a talpát – tenyérnyi nyoma van. Aztán nagynehezen felhasaltatja, megcsinálja a ravatalát, egy erdő széli kis cserről vág egy-egy hajtást töretnek, és utolsó falatnak. Még egy darabig áll felette némán. Szépen lassan besötétedik, és csak az eső egyhangú csepegése hallatszik…
Ő lenne Sobri? Minden bizonnyal…


Negyedik fejezet

Néhány nap múlva egy napsütéses délelőttön Feri már csak az emlékek felidézése végett is végigsétál a Hársas-alján. Amikor a múltkori elejtés helyétől a faluhoz egyel közelebbi búzaföldhöz ér – amelyikbe szintén járt Sobri június elején – az úton a keréknyomban hatalmas disznó nyomot fedez fel. Az előző napi zivatar után tisztán látszik a disznó beváltása a búzába… Egy darabig megy rajta, ökölnyi bagózásokat talál, amit minden bizonnyal a tenyérnyi nyom gazdája hagyott ott…
-   Sobri? De hisz a múltkor… Az nem Ő lett volna? Igaz nem sötétedéskor jött, korábban, de esett az eső…
Hirtelen összekuszálódnak a gondolatai. Mégsem a két éve kergetett kant lőtte volna meg pár napja?
-   Akkor a két szomszédos búzába két különböző disznó jár(t), és egyértelmű, hogy Sobri nem oda járt, ahol a les van… Hogy is gondolhattam volna, hisz több esze van annál…
Este a tegnapi kiváltástól jó harminc méterre helyezkedik el a Dédnagyapjától örökölt háromlábú kisszékén..."

 Emelem
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Bentshaft
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2128


vadaszijasz


« Új üzenet #518 Dátum: 2011. Július 07. - 16:18:57 »

Neki nem, de valahogy a terepruhás, éjjellátós, világító nyílvesszős, krómpuskás világ mégsem kecsegtet!  Vigyorog
Almát a körtével!  Ördög

Nem akarom a nezeteidet magvaltoztatni a krompuskas vilagrol, de nem fejtened ki bovebben ezt az "ejjelatos, vilagito nyilvesszos"  gondolataidat.  A Csevegobe is atmehetunk.


Naplózva

I don't hunt in order to kill, I kill in order to have hunted.
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #519 Dátum: 2011. Július 07. - 16:28:08 »

Titokmadár


(Nemes Nagy Ágnes: Láttam, láttam

Láttam, láttam lappantyút!
Éjszaka, erdőn meglestem,
róka-vadásszal kettesben.

Nem volt ottan lámpa, se ház,
mentünk: én meg a rókavadász,
akkor az égen, fekete égen
valami röppent még feketébben,
valami röppent: lappantyú!
Két szeme lángja, két pici lámpa,
gurgula-hangja úszik utána.

Ketten láttuk, senki más,
ketten: én meg a róka-vadász.)


A régi időkben minden embernek, minden családnak megvolt a maga szent állata, ami egyben volt követendő példa, védelmező szellem, iránymutató a mindennapokban, de a béke, a szeretet, a családi összetartás vagy épp a hűség, a harc, a küzdelem, a szerencse vagy a ravaszság jelképe is, mely végigkísérte az ember életét. Néha előfordult, hogy csodákkal tarkított mesékben élt tovább a monda, hogy valamelyik ős mi módon szerezte meg a szellemek támogatását, de a legtöbb esetben ez is a múlt ködébe veszett, mint ahogy előbb-utóbb minden feledésbe merül. Mára letértünk az ősi útról, papolunk a békéről, a szeretetről, de közben mindenki megvívja a maga mindennapi háborúját és közben nosztalgiázva tekintünk a múltba. Pedig, hogy a szellemek ma is követik utunkat bizonyos még ma is:

’Mi volt ez apa?’- a gyerek csak állt tovább a kert végében és az erdőt nézte, de az apja tudta, hogy mindjárt válaszolnia kell, különben a gyerek addig nyaggatja, amíg elegendő feleletet nem kap. Mint mindig, ha valami felkelti az érdeklődését, nem nyugszik, amíg választ nem kap a kérdéseire, vagy bele nem nyugszik, hogy minden lehetőséget ki nem merített a tudásszomjának enyhítésére.
’Valami madár’ - jött a válasz, de a férfi sejtette, hogy ez most nem lesz elég, ezért hozzátette- ’gondolom nemrég érkezhetett, mert télen sohasem hallani.’
’És honnan érkezett? Mit csinált ott? Miért van ilyen érdekes hangja? Mit csinál ilyenkor? És ha itt dalol a közelben, akkor miért nem látom?’ –hadarta a fiúcska az összes eszébe jutó kérdést.
A férfi már látta, hogy nem fog szabadulni, ezért nagyot sóhajtva megához intette a fiút, mire az egyből odaszaladt az apjához és kíváncsi tekintettel nézett rá, mint aki már előre tudja, hogy most valami hatalmas titok tárul fel előtte. A „öreg Laci” –mindenki így hívja, mert az idősebb gyereket szintén Lacinak hívják, így aztán valahogy meg kell különböztetni őket- a gyerek fejére tette a kezét, és leültek a kert végében összebarkácsolt rönkasztal mellé. Látszik, hogy a gyerkőc már nem sokáig bírja visszafogni magát, de azért még nem szól még egy szót sem, mert úgy érzi, megint valami komoly dologra fog fény derülni. A szülei minden kérdésére tudják a választ és a gyereknél ezzel olyan mély tiszteletet váltottak ki, hogy azt a szülők el sem tudják képzelni. A pár éves gyerekfejben a következő alakult ki: ha van Mindenható –mert ezt is hallotta a rádióban a nagymamánál-, akkor az ő szülei a Mindentudók.  Az apja élvezi a helyzetet és tréfára fogja a dolgot:
’De nagyon kíváncsi vagy te gyerek! Ha én ezt mind elmondom, hogy fog a sok tudás a buksidba férni?’ –mondja mosolyogva.
’Apa!-mond már végre!’ –türelmetlenkedik a fiú, mire a férfi odahajol hozzá és a fülébe súgja:
’’Onnét jött, ahonnan indult és röpködött, mert az volt a dolga. A hangja azért ilyen, hogy csak az értse, akinek a távoli meséket dalolja és csak azért nem látod, mert elbújt, hogy az ilyen kíváncsi lurkók ne zavarják dalolás közben.’
’De ez nem igaz apa! Miért nem válaszolsz rendesen?’ –szólt rá a gyerek az apjára, de az már fel is állt a padtól, mert nem akarta, hogy kiderüljön a gyerek előtt, bizony ő sem tudja miféle jószág gurgulázik bele a kora nyári szürkületbe.
’Azért, mert ha elárulom, akkor nekem sem dalol többet’ –válaszolta és legyintett egyet, mintegy jelezve a gyereknek, hogy nem kíván többet elárulni.

Ekkor édes kacaj hallatszott a férfi mögül:
’Sebaj, majd dalolok én!’ –nevetett fel a gyerek anyja- ’Régen sem bántad, ha énekeltem neked, amikor kint éjszakáztunk a mezőn, pedig akkor is szólt ez a madár, szinte egész éjjel.’
’Te még ilyenekre is emlékszel?’ –nézett hátra a férfi bosszúsan-csodálkozva, mert érezte, hogy bizony ebből nem keveredik ki olyan könnyen, mint gondolta, de ámult, hogy a felesége milyen emlékeket őrzött meg az elmúlt pár évben.
’Naná, hogy emlékszem! –nem olyan könnyen felejti el egy lány, hogy mikor bolondították el teljesen’ –nevet az asszony.
’Mit csináltak veled anya?’ –kapcsolódik be a beszélgetésbe a gyerek is, mert érzi, hogy most olyan igazi felnőtt dolog került szóba.
’Semmit fiam –csak apád már el is felejtette, hogy milyen titkokat őriz egy-egy ilyen madárka’ –és a férfira nézve sejtelmesen kacsintott egyet, miközben tovább mosolygott sejtelmesen, de közben végigsimította a gyerkőc szőke fürtjeit.
’Ne a gyerek előtt!’ –szól rá az „öreg Laci” a feleségére elkomorodva- ’Inkább menjünk vacsorázni, mert korán kell kelnem.’ De befelé menet kézen fogja az asszonyt és mikor a fiúcska előre szalad, titokban valamit a fülébe súg.

Miközben az estére készült, a gyerek fejében összeáll a kép: olyan titokzatos ez a valami, ami madár –mert az apja ez elárulta-, hogy még a felnőttek sem beszélhettek róla. Fürdés közben is ezen gondolkodott, majd a vacsorára kapott mézes kenyér után is titokzatos madár csapongott a gondolatai között, míg álomra szenderült a szülei közé feküdve: „Titkokat daloló,… rejtőzködő madár…, titokzatos madár… titoktudó madár…”
S míg ő az igazak álmát aludta, észre sem vette, hogy mellőle két árny kel fel a sötét szobában és kéz a kézben oson hátra a kert végébe –akkor éjjel újabb titokzatos mesével bővült a titokmadár dala. És másnap már újabb titkok vártak felfedezésre.


Lassan teltek az évek, ezer-meg ezer megtanulnivaló akadt a világon, barátok jöttek-mentek, elmúltak az iskolás évek, majd a középiskolának is a végére járt a fiúcska. Mindig, minden érdekelte és még szabadidejében is olvasott. Feltárult előtte a világ sok rejtélye, és minél több dologra derült fény, annál biztosabban lavírozott az Élet útvesztőiben, majd eljött az idő, amikor újra olyan talajra lépett, mely igen titokzatosnak, de nagyon izgalmasnak ígérkezett –titkos kis levelezések folytak az előadásokon, órákig húzódó esti séták, bizsergető kis érintések. Igen –a fiúcska serdülővé vált és szerelmes lett. Mint minden első szerelem, ez is elfelejtetett vele mindent, amit addig megtanult az világról, az életről. Lángolt, szinte forró volt a homloka, és egy este, mikor először mondta ki szemtől-szembe az érzéseit az őzike szemű, törékeny kislánynak, nem is hallotta saját szavait, csak valami ismerős, távoli pergés zúgott a fülébe.
Gyorsan véget ért azonban a nyár és elmúlt a szerelem is. Mindenki a maga útját járta és ez bizony nem egy irányba vezetett. Hogy keserű volt-e számára a szakítás? Ki tudná azt megmondani. A rárakódott évek alatt eltorzult már az emlék is –lányok jöttek-mentek, a tanulás is fontos lett megint és bizony a nőkké érett lányoktól már könnyebb volt csókot lopni, mint annak idején attól az elsőtől. Az ölelésük sem volt már olyan őszinte, mert mindenki tudta: az együtt töltött idő hamar letelik és mindenki annyi titkát akarta csak a másiknak felfedni, amennyi épp csak szükséges volt. A serdülőből férfi lett.

Iskola után jött a munka, ahogy az lenni szokott: nap-nap után megvívta a kis küzdelmeit, és esténként arra gondolt, hogy a szülei is ugyanezt teszik sok éve már –és sehogy sem értette, hogy képesek minderre. Ez eddig titok maradt előtte. Aztán eljött Ő.

Egy fülledt nyári éjszakán ismerték meg egymást egy tó partján –és egész este sétáltak, beszélgettek. Eleinte ugyan kicsit döcögősen ment a dolog, de amikor kiértek a földútra és a lány elmesélte, hogy mennyire szeretett gyerekként ilyen úttalan-utakon sétálni apukájával, aki vadászott, már meg is volt a közös téma. Ugyanis a fiatal férfi meg gyerekkora óta szenvedélyes horgász volt, tehát jöhettek a történetek és a két fiatal hamar rájött, hogy sok a közös bennük és hazafelé már kéz a kézben rótták az alföldi táj poros útját. Ekkor történt, hogy az egyik útszéli nyárfáról felgurgulázott egy rég nem hallott hang és mélyen az emlékezetükbe ivódott az az éjszaka, a hangok, a nyáréji illatok, egymás közelsége.
Mikor reggel a férfi ágyba került, már meg volt beszélve a következő találkozó, és míg ő elégedetten vetette magát az ágyára, addig valahol messze a lány mosolyogva szenderült álomra.

Gyorsan telt ezután az idő: eleinte ismerkedéssel teltek az együtt töltött órák, majd megismerve egymást boldogan vártak egymásra nap, mint nap, amik lassan hónapokká gyűltek, s közben két gyűrű is felvillant az idő sodrában. A férfi és a nő dolgoztak, a közös házért, a közös jövőért, de amikor csak lehetett a szabadban próbálták meg feledni a hétköznapokat. Vadászni kezdtek és bár idejükből nem sokra futotta, de amikor csak lehetett az erdőt-mezőt bújták, annak titkait lesve.
Aztán bekövetkezett a baj: az öreg Laci beteg lett. Pillanatok alatt jött a rosszullét, mely leverte a lábáról, s mire a rohammentő a kórházba ért vele, már nem volt eszméleténél. Állítólag pillanatokon múlt minden. Hosszú hetekig volt vele a család mire egy tavaszi nap végre kinyitotta a szemét és egy végtelen pillanatig végigmérte a mellette ülő fiatalabbik fiát. ’Ülj egy kicsit közelebb’ –szólt hozzá halkan, szinte a túlvilágról-’ szeretném megfogni a kezed’. A fiú egy pillanatra értetlenül meredt apjára, aki mióta betöltötte a tizennyolcat, soha nem ölelte át, legfeljebb csak kezet fogott vele, mert mindig azt hajtogatta, hogy egy férfi csak a gyerekeket és a nőket ölelgesse. Most mégis az érintését kívánta, ő pedig önkéntelen is végrehajtotta a beteg kérését. Az apja megfogta a kezét és így szólt: ’Így már sokkal jobban vagyok.’

Nem szóltak többet, csak nézték egymást –a fiatal, erős férfi és a korosodó apa.
De ezután már bizakodtak. Az öreg napról napra jobban lett, egyre többet evett és néha már megemlítette, hogy „a cimborák már várnak az anyónál –így hívták a helyi búfelejtő tulajdonosát- egy fröccsre”. Két hónappal azután, hogy javulásnak indult, végre-valahára hazaengedték. Ünnepséget rendeztek az „újjászületés” örömére, ami eleinte könnyet csalt az öreg szemébe, majd az egész estét nevetve töltötte szerettei társaságában. Miután a vendégsereg feloszlott, magához hívta fiait és megkérdezte mindkettőtől, hogy van-e kedvük még egyet sétálni. Az idősebbik köszönettel visszautasította, mert már várta a család, de a fiatalabb vele tartott. Sétálgattak a nyári éjszakában, beszélgettek a múltról, a jelenről és a fiú megérezte, hogy az apja megváltozott: mintha bántaná valami és nagyon sokat beszél az eltávozottakról. Nem bántóan, mert a régi szép emlékeket emlegette az öreg, de észre lehetett venni, hogy az elmúlt hónapok megtörték. A falu széléhez értek és az öreg egyszer csak megállt –’Hallgasd csak! Mi lehet ez?’ S a távolban valami furcsa pergés, gurgulázás hallatszott. ’Gyerünk arra!’ –szólt az öreg, és választ sem várva elindult a hang irányába, a fiú meg utána. Sokáig sétáltak így, míg az idősebb egyszer csak megállt egy fa mellett. A hold még fent volt, így elég jól lehetett látni a fát. ’Innét szól ez a valami’ –jelentette ki az öreg, s miután nem látta a hang tulajdonosát, leült a fa alá és maga mellé intette a fiát is. ’Szeretem ezt a hangot’ –szólalt meg az apa. ’Mikor anyáddal megismerkedtünk és sokat jártunk ki esténként horgászni, mindig mellém ült és akkor is ezt hallgattuk. Sokszor voltunk kint nyaranként és… -elharapta a mondat végét, s kis szünet után folytatta csak- …hát sok szép órát töltöttünk el együtt.’ A fiú, mikor apjára nézett látta, hogy az belemosolyog a sötétbe, ahogy eszébe jutnak az eltitkolt emlékek.
Eltelt pár perc, majd az öreg megint megszólalt: ’Kell egy unoka.’ Nem kért, nem parancsolt a hangja. Csak önkéntelenül elszólta vágyát. Mikor erre rájött, odafordult a fiatalhoz: ’Fiam, hosszú és fárasztó életet éltem, és az elmúlt hetekben rájöttem, hogy sok mindent kihagytam. Ti már felnőttetek és ahogy látom, rendes ember lett mindkettőtökből, de nem tudtam átadni mindent, amit kellett volna! Kell egy unoka, hogy helyrehozzam a hibáim és ne tűnjön el minden nyomtalanul, amit az apámtól kaptam gyerekként.’ Szinte ömlött belőle az indulat és zihálva vett egy mély lélegzetet. Megint elhallgatott, de kezét a fiú vállára tette: ’Hallgasd csak! Megint ez a hang –mondtam már, hogy szeretem ezt a hangot? De anyádnak ne mond ám el, hogy ilyen messzire elkóvályogtunk!’ és ezután megint csak lényegtelen dolgokról fecsegtek.  

Másnap reggel az öreg kijelentette, hogy már nem kell mellé állandóan valaki, „nem gyerek ő, hogy pesztrálni kelljen!” Így minden visszatért a régi kerékvágásba. Csak a fiú gondolkodott el sokszor azon, amit az apja mondott neki akkor kint, a félig kiszáradt nyárfa alatt. Néha még akkor is elmerengett, amikor a párjával töltötte az idejét. Az egy darabig szó nélkül hagyta a dolgot, de aztán egyszer csak megjegyezte: ’nem kellene kimennünk pár órára valamerre? Úgy látom, mintha egy kicsit megviselt lennél. Mondjuk gyerünk ki este együtt vadászni!’ és közben beletúrt a fiatal férfi hajába. ’Rendben –egyezett bele az-, de akkor én döntöm el, hogy hova menjünk!’ válaszolta a fiú és a kérdés eldőlt.

Lassan jött fel a hold, de az egyre erősödő ezüstös fényben két alak körvonala rajzolódott ki a kis kanális mellett húzódó nádas tövében. Háromlábú kisszéken ültek mindketten. A férfi a vízfolyás melletti búzát nézte a távcsövén keresztül, a nő pedig a közeli, magányos jegenye felé fürkészett. A búzára akár disznók is kijöhetnek, a tábla melletti erdőből, de a korábbi tapasztalataikból kiindulva a nyár felől is érkezhetett a vad. Nem szóltak egymáshoz, csak a tücskök hada húzta hegedűjét szerte a környéken. Aztán a távolban megjelent két fekete folt. A férfi vette észre őket először, és könyökével meglökte egy picit a nő vállát. ’Nézz csak oda!’ suttogta és a foltok irányába mutatott. ’Szerintem disznók.’ A nő is arrafelé kémlelt, így a párja felé kellett fordulnia. ’Hol? Én nem látok semmit. Szerintem elfordultak.’ Ekkor a nyárfa felől felhangzott egy madár hangja. A perregő-gurgulázó hang rátelepedett a tájra elnyomva a tücsökmuzsikát is. ’Hallgasd csak! Lappantyú’ –mondta a nő halkan. A férfinak eszébe jutottak apja szavai, és szeretettel nézett végig a közelebb húzódó nőre. ’Szeretem ezt a hangot’ –súgta a nő fülébe és letette maga mellé a puskát.

Aznap éjjel nyugodtan dorbézolhattak a disznók a búzában, mert újabb titokkal bővült a titokmadár dala –az öreg Laci vágya pedig a következő tavasszal teljesült.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #520 Dátum: 2011. Július 08. - 10:07:14 »

Gergő, ez jó!
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #521 Dátum: 2011. Július 08. - 10:17:52 »

Gergő, ez jó!

Fura, mert te vagy az első, akinek tetszik azok közül, akiknek megmutattam Bion Wave
De mivel szerintem nem lett olyan rossz, így gondoltam felrakom nektek, hátha valaki elárulja, miért nem fekszik a többségnek (egy jó kritikából jó tanulni).
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #522 Dátum: 2011. Július 08. - 11:20:12 »

St.Girgesz  Emelem ! Ne legyen Boss sörétesem , ha nem a lappantyúval álmodtam  Igen  Emelem
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #523 Dátum: 2011. Július 08. - 11:36:20 »

Fura, mert te vagy az első, akinek tetszik azok közül, akiknek megmutattam Bion Wave

Szeretem a misztikumot.
Ezért tetszett nagyon az Erdő pásztora is. /Remélem jól emlékszem a címére, most nincs időm visszanézni./
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #524 Dátum: 2011. Július 08. - 11:37:43 »

Gergő őszinte leszek . Nekem azért tetszik , mert nem a halálról szól  Igen
Nagyon sok igen jó írás kicsit szomorú mert ott kering benne a kaszás ,.
Az pedig az elmúlás  Rííí , ..... A Titokmadár pedig már inkább a jelen s jövő .
Legalábbis nekem  Igen
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Oldalak: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 69   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: