Oldalak: 1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Így írunk mi...  (Megtekintve 162409 alkalommal)
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #705 Dátum: 2015. Március 14. - 21:20:59 »

 Emelem Urráteszin,vagy Nagyparlagon éreztem magamat!  Emelem
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #706 Dátum: 2015. Március 14. - 22:11:14 »

Egy régi emlék
Apuval sem tudok már többé arról a régi szeptemberről beszélgetni, mert tegnap elment oda, ahonnan  még senki sem tért vissza…
Zoli!
Meglásd, melletted lesz mindig........ Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #707 Dátum: 2015. Március 15. - 07:15:25 »

Zoli!
Meglásd, melletted lesz mindig........ Emelem

Csaba!
Biztos vagyok benne!
 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #708 Dátum: 2015. Március 15. - 07:16:56 »

Emelem Urráteszin,vagy Nagyparlagon éreztem magamat!  Emelem

 Emelem
Nagylapos-Hétholdas.
 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Hazelwood
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 233



« Új üzenet #709 Dátum: 2015. Március 15. - 07:43:49 »

Egy régi emlék
   [/center]

Igen jó tollad van!  Emelem
Naplózva

A városi élet egy aberráció!
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #710 Dátum: 2016. December 31. - 14:03:43 »

A pillanat hevében...

Még ősszel történt. Magaslesen ért utol az este. Ritkák az ilyen pillanatok. Megbecsülendőek, mint az ölelés és a simogatás… nagy remények, kijárt váltók. Előttünk kukorica zizeg a szélben, balra frissen tárcsázott gyep, azon túl a Kapos. Mögöttünk sűrű, nádas, bozótos rész, kisebb facsoportok. Ideális disznótanya. Hajnalonta hideg ködpaplant húzott már magára a táj, zörgősre fagyott leveleket rázott a szél az ágakon. Begomboltam magamon a kabátot. Sokáig nem történt semmi. Aztán bizonytalan neszezés indult hátul a gazban: őzek csipegethettek valamit. Majd megszólalt egy bika. Végigfutott hátamon a hideg… utána még egy. Feleselgettek egy darabig. Gyerekes, mutálóan ugráló hangok, agancscsörte, ágak törése. Csodálatos hallgatni. Hol távolabbról, hol közelebbről, de végig szól a bőgés. Utána jön a köd, mellyel együtt mély csend ül a tájra. Az orrunkig sem látunk. Irány haza.
Hajnalban társunkat kitesszük a pincesornál, mi felautózunk a szőlőhegy tetejére. Dérbe fagyott a világ. Szeretem az ilyen reggeleket. Hangulatos, libázó hajnalok jutnak eszembe, szinte hallom a minden irányból beszélgető lilikeket. A köd alant gomolyog, itt fent jól lehet látni. Szinte megfogható a csend. Csak az alattunk hagyott kutyák méltatlankodnak néha, később már az sem hallatszik. Lassan haladunk előre. Néhány óvatos lépés, távcsövezés. Pirkad. Diós van körülöttünk, ám üres. Tegnapelőtt hajnalban esett itt egy süldő. Lassan kaptatunk felfelé. Keresztúthoz érünk, bal oldalt magasles. Beállunk az erdő széli bokrok közé. „Itt szoktak visszajönni a disznók” – súgja Gy., erre erősebben markolom a fegyver tusát. Csend van továbbra is. Halkan, suttogva váltunk pár szót. „A múltkor ugyanitt álltam alföldi barátommal. Sietnie kellett, fél nyolc volt már reggel. Induljunk – mondta, kiürítette a fegyver és a vállára vette. Abban a pillanatban kiállt az útra egy hatalmas kan. Ránk nézett, aztán belépett a túloldali sűrűbe.” – billent arra a fejével. Csóválom a fejem. Szegény vadásztárs… kisvártatva, mint a szellem, jókora disznó biceg ki az útra a jobb oldali erdőtagból. Azonnal meglódul a pulzusom. Felemelem a fegyvert. A disznó gyanútlanul turkál velünk teljesen szemben. „Sánta” – lehelem. Gy. bólint. „Nem baj az, lőjed”- mondja. Hiába… nem merek lőni. Keskeny a cél, a kezemben lötyög a fegyver, mint a kocsonya. A disznó egy pillanatra fordul keresztbe, és belehanyatlik egy dagonyába. Csak a füle hegye, és a homloka látszik. Talán oda – gondolom, de nem… még ekkora disznót… ezt nem szabad megpiszkolni. Eddig két malacot lőttem. Itt a nagy kan előttem, a gondolatra még jobban remeg a puska. Lábam is reszket. A fogaim vacognak. A disznó pedig fürdik. Egy-két jóleső röffenés hallatszik, csobban a sár, repül is szanaszét, látom a céltávcsőben. Gy. is hangosan szuszog mellettem. A kan sokáig élvezi a fürdőt. Valamit megsejthet azért, mert kiperdül a dagonyából és egy lépést tesz, majd ránk néz. Rálendül a szálkereszt, de még mindig nagyon táncol. Istenem… szabadon mutatja bal oldalát és néz… „Lőjed…” – durrrrr…. A disznó eltűnt. Gy. hátbavág. – Megvan – szól. – Fölé ment… - replikázom. Érzem, hogy abban a pillanatban amint szólt, én elrántottam a lövést, a golyó elsuttyant a disznó háta felett. Pedig ezt a puskát nem szabad rángatni. Lassabban sül mint egy sörétes. Hiába, az izgalom. Mennék… - Várjunk még – így Gy. – Nem volt becsapódás – tépelődöm – biztos elhibáztam. – Nem mindig hallatszik az, somolyog a bajsza alatt. Hát jó. Tipródunk még egy kicsit. Aztán odaballagunk. Nincs vér. Nincs szőr. Nincs semmi. Csak egy elugrás, és a dagonyában a disznó nagy fejének a lenyomata. Még a szőrszálak helye is látszik. Gyerünk utána, hátha… Egy óráig bújjuk a fiatal erdőt, de semmi nyom. Bizony, ezt elügyetlenkedtem. Esz a fene… hiába, ilyen is kell. Ezzel is okosabb lettem és tapasztaltabb.
Egy hónap múlva találkozom I-vel. Mondja ám: „Gy. kérdezi, hogy remeg-e még rajtad a kabát?” Bizony, remeg! Ma is betege vagyok annak a disznónak. Sokszor eszembe jut, ahogy ott áll, csöpög róla a sár, és mutatja hatalmas oldalát. Üdvözlet neki, így utólag is!
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #711 Dátum: 2016. December 31. - 15:57:54 »

A pillanat hevében...

Még ősszel történt. Magaslesen ért utol az este. ......

Jóóóóóóóóóóó !
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #712 Dátum: 2017. Január 02. - 18:22:28 »

 Emelem

Májusban történt. Öt napot sikerült kiszorítani egy vadászatra és egy hosszú, családi hétvégére. Kedden érkeztünk Somogyországba I.-vel, két napig csak a vadászatról szól az élet. De szeretem az ilyen napokat! Nincs telefon, rohanás, minden másnál fontosabb, egyébként hanyagolható dolgok, csak nyugalom, pihenés. Nem szeretek ugyan ügyelet után vadászni, nagy az esélye, hogy elalszom a lesen, akkor pedig horkolok… legalább a vadkáreláhárítás is megvan. Kora este indulunk, jócskán van még vissza a sötétedésig. Rövidebb úton is mehetnénk, de P. kerül egyet, megnézi a földjeit. Állkapocslazító árkokon kelünk át, néhol a tárcsázott földön haladunk. Élvezem az ilyen terepjárózást. P. felmutat egy helyen. „Itt egy lesem”. Valószínűtlen magasságban imbolyog egy kalyiba. Továbbhaladunk. Hamarosan egy nagy rétre érünk ki, a korai óra ellenére rengeteg szarvas áll kinn. Úgy legelnek, mint a marhák, annyian is vannak. Az autó érkezésére kelletlenül futnak tova. Csupa ünő és tehén. A búzához érve hárman kétfelé megyünk. I. a bal oldalon lévő lesre ül fel, én A-val egy fedett lesre ülök az erdő alá. Mellette maradok, amíg nem sötétedik, szeretnék ismerkedni a szarvassal terepen is, felénk nem fordul elő. Ha sötétedik, átülök a szemben és a kissé jobbra lévő lesre.
Halkan beszélgetünk. Régi dolgokról, maiakról, telik az idő. Két bak lábalja a búzát, nem vetnek ügyet egymásra. A művelőutakon téblábolnak, tisztes távolságot tartanak azért, ahogy illik. Távolabb egy suta legel. Gyönyörű, napsütéses idő. A dombélen bikák jelennek meg, kíváncsian nézegetem őket. Jobbra melettünk, és mögöttünk erdő, ameddig a szem ellát. Csak itt van a környéken búza, hátha meglátogatják a disznók is. Nézegetjük a bikákat és a két bakot, A. mesél, szájtátva hallgatom. Szemem sarkából egyszer csak sárgás villanást veszek észre. –Sakál! – lehelem, de már el is nyelte a búza. A. meglepődik. Némán távcsövezünk arrafelé. Van ott egy víznyomásos folt, körülötte senyvedten nő a búza, hátha kiáll. És akkor megjelenik. – Tényleg sakál, jól láttad! – súgja A., de a vad elcsúszik a magas búzában. Legörbül a szám. Oda az esély… - Cseréljünk helyet, javasolja A., át is telepszem, felteszem a puskát a korlátra. – Ne aggódj – mondja –a sakál tartja a váltóját, vissza fog jönni. Szemem a távcsőre tapad. Eltelik egy fél óra is, mire meglátom. – Jön vissza – bököm oldalba A.-t, puska fenn, céltávcsőben kísérem a hol megjelenő, hol eltűnő sakálfejet. – Ha kiér, lőjed! – motyogja A., de eddigre a toportyán már ki is állt a víznyomásos foltra, és felénk fordulva figyel. Elkap a vadászláz. Mindig is szerettem volna sakált lőni… a les felé halad… imbolyog a puska… keresztbefordul, lép egyet – még nem! Megáll, szaglászik… elengedem a lövést. Jó becsapódási hang verődik vissza, a sakál egy ugrás után eltűnt. – Gratulálok! – ver hátba A. – Sok vendég nem lövi meg a sakált, mert várja a disznót, vagy a szarvast! Köszönjük! – Ugyan már – értetlenkedem, ki a fene nem lövi meg a sakált ha így kiáll elé nappal… Várunk egy kicsit, aztán lemászunk. Lábaljuk a búzát, megkeressük a rálövést, de útba is igazít a dögletes ragadozószag. Ott fekszik a jobb oldalán jó szívlövéssel. Egyet, nagyot ugrott. Holtában is vicsorog. Nagy kan. Az első... Óriási az öröm. A már szegényes világításban kérdéses minőségű telefonos képek készülnek. Körülrajongom még egy kicsit, aztán átviszem a hacukámat a másik lesre és bevackolok. Jobbra egy szarvasborjú legel. Nem régen lőttem... Más mozgás nincsen. Felveszem a meleg holmit, becippzározom majd, ha lehűl az idő. Öregedik az este, jön fel a hold. Egyszer csak hosszú disznó válik el az erdőtől A.-tól balra. Nekem messze van, de neki még jó lehet. Telefonon elsuttogom, mi a helyzet. Közben a disznó közelíti a tábla közepét, már egy vonalban van velem, aztán eltűnik. Van ott egy hajlat, ott válhatott köddé. Sakálok üvöltenek mögöttem, összerezzenek a csendbe hirtelen belevágó hangzavarra. Aztán megint semmi. Kisvártatva zizeg előttem a búza. Nofene. Ez meg mi lehet? Óvatosan emelem a fejem: sakál csúszik el alattam a művelőúton. Fenekére ül előttem, és szaglálódik A. felé. Ott a másik sakál hűlő teteme. Nem tetszik neki a helyzet. Óvatosan nyúlok a puskáért, szabad szemmel is jól látom a vadat, olyan fényesen ragyog a hold. Aztán a puskaszíj csatja nekikoccan a lesnek. Nem nagyobb zaj, mintha egy fogpiszkáló leesne a földre. A sakál megneszel, és azonnal eltűnik. Egy hang nem hallatszik.
Várakozunk még, de vad nem jön. Összeszedelőzködünk. A helyiek kedvtelve nézegetik a sakált. – Csakhogy! – mondogatják. P. kérdezi, hogy fel szeretnénk e ülni a nagy magaslesre. Van ott egy szórója, minden éjjel megjön rá a disznó. I. húzódozik, én erősködöm.  - Szobában nem lehet disznót lőni, aludni otthon is lehet - kínomban ilyen közhelyes dolgokat puffogtatok. Végül velem tart. Kisvártatva ott is vagyunk. A falu széle kb. 80 m-re lehet, a szóró egy sűrű, fiatalos akácosban van. P. eligazít, aztán elmegy. Ha végeztünk, besétálunk. Újra ránk telepszik az éjszaka. Az úton néha autógumi surran, aztán csend. Kutyaugatás. El-elbóbiskolunk. Aztán egyszer, amikor lezuhanó fejem felébreszt, és körbehallgatózom, halk zajt hallok. Mintha gyökér pattant volna. Majd csend. Kinézem a szemem, de nem látok semmit. Megint pattanás. Izgatott leszek. Valami turkál odalenn. I. is hallja, tanácstalan. Vagy egy órát szöszmötöl valami körülöttünk, aztán elhal a neszezés. Közeledik a hajnal, nem bírja a fejem, újra elbólintok. Felriadok. Reflexesen távcsövezem körbe, de az majdnem kiesik a kezemből. Atyaúristen, mekkora disznó! Ott áll két fa között, farral felénk, és kitölti a keskeny utat, ami ott húzódik. Mint egy szamár. Csak nézem. Teljesen megbénulok, nem hiszek a szememnek. Nyúlnék a puskáért, de még le sem engedem a távcsövet, a kan felvágja a fejét, és ellép oldalra. Egy levél nem rezdül, egy ág nem törik. Pedig sűrű az erdő. Megizzadok. Lassan megvirrad. Gyűrötten nézünk egymásra. Lekászálódunk. A les mögött akkora friss túrások a fiatal akácok alatt, mint egy kád. Ott, ahol a disznó állt, tenyérnyi nyomok, friss túrások. No, ezt jól elaludtam! Összeszedjük a hacukát és beballagunk. Kisül, hogy P. már két hónapja lesi a kant, de nem tudta meglőni.
Este ugyanoda ülünk ki, annyi különbséggel, hogy A. ül arra a lesre, ahol tegnap ültem, én pedig ott maradok, ahol a sakált lőttem. Látjuk egymást. Lassan telik el az este. Csodálatosak a naplemente fényei. Aztán lassan elhalkul az erdő. Felveszem a meleg ruhát. A nagy réten, vagy ötszáz méterre szarvasok csipegetnek. A búzában a tegnapi bakok bóklásznak. Ránk sötétedik. I. izgatottan telefonál: kb. nyolc disznó jött ki előtte a búzából, és felém tartanak jó tempóban. Figyelek, de semmi. Vagy nem látom őket, vagy elfordultak. Ekkor A. felől lövés, becsapódás. Villan a lámpa, majd újra sötétség. Türtőztetem magam, és nem telefonálok. Pár perc múlva imbolygó fény jelzi, hogy A. lemászott, majd a fény elhalványul az erdőben. Tíz perc múlva megjelenik, felmászik a lesre, és elsötétül a táj. Megvan. Várunk még egy kicsit, de nem mozdul semmi. A.-nál újra fény gyúl. Közeledik. A kocsi mellettem van, szedelőzködöm. Gratulálok, aztán odaverekedjük magunkat a kis terepjáróval a sárban a másik les alá. Kihúzzuk a disznót, szép kerek emsesüldő. Beerőszakoljuk a csomagtartóba. Csend telepszik körénk egy időre. Valahol fülemüle dalok. Telefon I.-nek: ballagjon ki lassan az útig, mi bevisszük a vadat a hűtőházba, ő nem férne be. Visszajövünk érte.
Zümmög a kerék az úton, telik az idő, elfogy a vadászatra szánt is. Holnap indulunk haza. Ahogy kifordulunk a Gy.-ról kivezető útra már újra a szekrényben érzem a fegyvert. Nem baj ez! Élmény jutott, vad jutott és erről szól a vadászat! Így még izgalmasabb, még édesebb minden, amit nyújt, mint ha bő kézzel mérné. Viszontlátásra, Somogy!
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #713 Dátum: 2017. Január 02. - 18:58:43 »

 Igen
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #714 Dátum: 2017. Január 02. - 19:53:09 »

Emelem

Májusban történt....

 Igen Emelem
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #715 Dátum: 2017. Január 02. - 20:27:15 »

Emelem

Élmény jutott, vad jutott és erről szól a vadászat! Így még izgalmasabb, még édesebb minden, amit nyújt, mint ha bő kézzel mérné.


 Igen Taps
 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #716 Dátum: 2017. Január 02. - 20:50:35 »

 Emelem
Tomek kiváló írásait olvasva eszembe jutott egy régi ígéret. Stoel
Most teljesítem...


Megkésett karácsonyi ajándék

   A decemberi naptárról leperegtek a Karácsony napjai és ezzel tovaszállt az ünnepvárás izgalma is.
Az óév utolsóelőtti napján hideg, de ragyogó napsütéses napra ébredtünk.
Az ilyen csodálatos időben vétek lett volna a négy fal között tölteni az idő, ezért úgy határoztam kimegyek szétnézni a területünkön.
   A gondolatot tett követte, nekiláttam összekészíteni a felszerelésemet és felöltözni.
Éppen a kedvenc vegyescsövű puskámat raktam a tokjába, amikor elém toppant a kilencéves Zoltán fiunk és szokása szerint már kérdezett is:
-   Vadászni mész Apa?
-   Igen kisfiam, kimegyek egy kicsit szétnézni a területen.
-   Veled mehetek? – jött a következő kérdés.
-   Ha van kedved, akkor nyugodtan! Csak gyorsan öltözz, mert mihamarabb szeretnék indulni!
Valóban gyorsan felöltözött, csak közben támadt egy kis vita az anyjával, mert mindenáron a kalapot akarta a fejébe nyomni, amit tőlem kapott ajándékba.
Valahogy sikerült meggyőznünk, hogy ez a fejfedő nem teljesen praktikus viselet a kinti mínusz fokokban. Megadva magát a szülői akaratnak a fejébe húzta a kötött sapkát és néhány perc múlva már távcsövével a nyakában türelmetlenül várta az indulást.
  Még messze voltunk attól, hogy a közeli faluban delet harangozzanak, amikor óvatosan, minden nagyobb zajt elkerülve kiszálltunk az autóból.
Szikrázóan sütött a nap, viszont a hőmérséklet még mindig fagypont alatt maradt.
   Nekivágtunk a földútnak, amiről egyszerre három nagy táblán is szét tudtunk nézni.
Pár száz lépésenként megálltunk és távcsöveinkkel pásztáztuk a tájat.
Hátunk mögött a Mátra nyugati oldalának csúcsai, tőlünk jobbra pedig a Cserhát kékes ködbe vesző
hegyei látszottak.
Időnként feltámadt a szél, ami nem lett volna baj, csak negyedóránként változott az iránya.
   Az egyik repcetáblán két nyúl rágcsált, távolabb pedig egy csapat őz pihent a napsütötte déli oldalban.
Zoltán suttogva számolta az őzeket, majd felém fordult és halkan megkérdezte:
-   Apa, most sétálunk vagy vadászunk is?
-   Az attól függ kisfiam! Ha rókát, esetleg olyan sutát vagy gidát látunk, ami lőnivaló, akkor természetesen vadászunk. Ha nem találkozunk ilyennel, akkor meg nézelődünk és gyönyörködünk abban, amit látunk.
Rögtön tudtam, hogy miért kérdezi!
Az idei nyár óta kísért el alkalmanként a vadászataimra, de eddig közösen nem sikerült semmit zsákmányolnunk.
Szinte minden alkalommal láttunk vadat, de valamilyen okból mindig csendben maradt a puska.
Élményekből viszont nem volt hiány.

   Délutánig nagyot sétáltunk és nézelődtünk, de a folyton változó szélirány teljesen elrontotta a közös vadászatunk esélyeit.
Csalódottan és szótlanul szaporáztuk a lépteinket az autó felé.
Odaérve a csomagtartóból elővettem a számunkra bekészített szendvicseket, és megkésve ugyan, de jó étvággyal megebédeltünk.
   Úgy terveztem - ha a szélirány is megengedi – utolsónak még megnézünk egy közeli területrészt, amely számomra nagyon sok emlékezetes élményt adott.
A helyiek csak Tolvajlónak hívták a területünknek ezt a táját.
Valójában egy időszakos vízfolyás medre volt, ami egy nyárfasorral szegélyezett földút mellől indult.
A lentebbi szakaszán már rendes patak-méretű volt a medre és vagy 5-6 kilométeren keresztül kanyarogva a Zagyvába vitte a hirtelen esők és a hóolvadás utáni vizeket.
   A nyárfasor alatti részen a tavasszal valamiféle gyógynövényt vetett a földet művelő tulajdonos.
Talán a talaj előkészítése vagy a vetőmag, nem volt megfelelő, de semmi sem kelt ki.
Bezzeg az előző évben kipergett napraforgómag életrevalóbbnak bizonyult.
Az szépen kikelt egy nagyjából 30 méteres szélességű és bő kilométer hosszúságú csíkban.
A gazda nem is takarította be a csenevész tányérú „szotyit”, hanem még decemberben is lábon állt a tábla, nagy örömére a fácánjainknak és őzeinknek.
A meder szélét pedig keskeny sávban újra felverte a nád.
Ebben a napraforgóban láttam több alkalommal egy tizenegy őzből álló csapatot, közöttük volt egy gyenge sutagida.
Még ezeket szerettem volna megnézni, mielőtt hazafelé fordítottuk volna az autó orrát.
  A legszélső nyárfa mellett hagytuk az autót és óvatosan elindultunk a dombhajlat felé.
A szelünk jó volt, amit a kezemben füstölgő cigaretta is egyértelműen mutatott.
Közeledve a hajlathoz inkább átmentünk a nyárfákon túli táblára, és a szántás szélső barázdáját és a vaskos törzsek takarását kihasználva lopakodtunk addig a pontig, ahonnan az egész medret be lehetett látni.
Jó humorú gyerekem halkan meg is jegyezte:
      -   Most pont olyanok vagyunk lopakodás közben, mint a mesében Pampalini!
Elvigyorodtam a helyzeti humoron, aztán igyekeztem a vadászatra összpontosítani.
   A többször megfigyelt csapat egy része most is a napraforgóban volt, három tagja pedig kint legelt az előttünk levő repcetábla szélén. Köztük volt a keresett gida!
Sajnos a távolság nagyon nagy volt, így lövésre nem is gondoltam.
Közelebb kerülni hozzájuk meg takarás híján egyenesen reménytelen volt, így a nyárfa törzsének támasztottam a puskát és csak a távcsöveinkben gyönyörködtünk a békésen legelésző őzekben.
Aztán a napsütötte nádszélben valami vöröses folton akadt meg a tekintetem!
Tüzetesebben megnézve egy róka napfürdőzött a délutáni fényben!
   - Kisfiam! Ott a róka a nád szélében! – suttogtam a kis vadásztársamnak.
   - Miért nem lősz?
   - Mert ez még az őzeknél is messzebb van.
   - Viszont van egy lehetőségünk…- és már nyúltam is a mellényem zsebében lapuló nyúlsíró sípért.
A puskát feltámasztottam a nyárfa oldalsó vastag ágára és nekikészültem a hívásnak.
Akadt viszont egy kis probléma! Valamelyik előző alkalommal leszakadt a sípomról a vékony bőrszíj,
így hívás után kézbe kellett tartani.
Fél kézzel meg nehéz lőni…
Hirtelen ötlettel odasuttogtam a gyerekemnek:
   - Gyere teljesen mögém és térdelj le!
Ha hátranyújtom a sípot, akkor vedd el, ha meg nyújtom a kezem, akkor tedd a tenyerembe!
A kis társam csak biccentett, hogy mindent megértett, így a következő pillanatban felhangzott a bajba került nyúl sírása.
Hátranyújtottam a sípot és a céltávcsövön figyeltem a rókát.
Felpattant a hangra és lassú kocogással elindult felénk a patakmeder mellett…
Még a golyólövés határán túl volt, amikor megállt és próbálta tökéletesen betájolni a hang helyét.
Nyúltam hátra a sípért és még egy rövidet hívtam.
Úgy láttam, hogy a róka már biztosan tudta honnan is jött a hang, mert irányt változtatva kijött a repcetáblára és pontosan a takarásunkul szolgáló nyárfa felé tartott.
Egyre közeledett így felkészültem a lövéshez.
Hangtalanul kibiztosítottam a puskát, majd halkan pattant a gyorsító…
A távolság még így is nagy volt, de lőnöm kellett, mert ha közelebb engedem, akkor észrevett volna!
Jó 170 méterre lehetett, amikor egy pillanatra megállt…és a következő pillanatban pattant a golyós cső!
A róka rögtön elvágódott…
Még párszor meglebbent a vaskor vitorlája, aztán végleg elcsendesedett.
  - Megvan? –érdeklődött Zoltán, mivel a nyárfa takarásából semmit sem látott az előző másodpercekben történtekből.
  - Meg bizony! – közben pedig az új töltény halk koccanással ért a kamrába.
Biztosítottam a Brno-t és nekitámasztottam a nyárfának, majd remegő kézzel cigaretta után kotorásztam a zsebemben. Villant a kis láng és pár másodperc múlva boldogan eregettem a füstöt…
Az izgalomtól kipirult arcú fiam pedig egyfolytában a repcén fekvő vörös bundást nézte a távcsövön keresztül.
  - Nem megy már el, ne aggódj!
  - Biztos?
  - Milyen messzire lőttél? – jött a következő kérdés.
  - Majd megszámoljuk innen a fától a lépéseket.
Elfogyott a cigaretta és vele együtt az én türelmem is, így elindultunk a zsákmányunk felé.
Közben pedig hangosan számoltuk a jól megnyújtott lépéseket.
Egyszer csak azt vettem észre, hogy a kis kéz a tenyerembe simul…
  - 234 lépés! –közölte Zoltán a „határmatematika” eredményét, amikor a ravaszdihoz értünk.
Kiürítettem a puskát és percekig fedetlen fővel csodáltuk a hatalmas, öreg kanrókát.
A lövés odament, ahová szántam, a Brno 243-as kaliberű golyós csöve pedig – mint már annyiszor - megint remekelt!
Előkerült a fényképezőgép is és egymás után készültek a fotók, amiken büszkén pózolt az izgalomtól és az egyre csípősebb széltől piros arcú kis vadásztársam.
   Miután befejeztük a fényképezést összekötöttem a róka lábait és elindultunk az autó felé.
Zoltán boldogan csacsogva elevenítette fel a nap élményeit.
Én meg közben arra gondoltam, hogy számomra –egy kicsit ugyan elkésve – de ez a nap lett az igazi
Karácsony!
Mert ez az első közösen terítékre hozott vad többet ért, mint bármilyen értékes ajándék!
   Rövid idő múlva az akkor készült fotók egyike az íróasztalomra került.
Valahányszor rápillantok, a lelki szemeim előtt megjelenik egy kedves kis arc és az örök emlékű decemberi nap minden pillanata…

 Emelem

 




« Utoljára szerkesztve: 2017. Január 02. - 22:38:02 írta Voldi » Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
oceanwave
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1647



« Új üzenet #717 Dátum: 2017. Január 02. - 20:55:55 »

 Igen  Igen  Igen
Naplózva

„Hallgass meg engem, édes jó Istenem!
Lám odaadtad angyaltársaimnak a jóságot, meg a szeretetet meg a békességet,
de ők bizony nem érnek velök semmit, amíg az emberek szíve zárva marad.
Add nekem az erdőket, és én majd megnyitom velök az emberek szívét!”
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #718 Dátum: 2017. Január 02. - 21:03:28 »

Ezeket az alkalmakat kell a legjobban megbecsülni! Igen Életre szólóak...(Lásd a mottómat!)
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #719 Dátum: 2017. Január 02. - 21:31:37 »

Ezeket az alkalmakat kell a legjobban megbecsülni! Igen Életre szólóak...(Lásd a mottómat!)

 Igen Igen
 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Oldalak: 1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: