Oldalak: 1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 69   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Így írunk mi...  (Megtekintve 162381 alkalommal)
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #675 Dátum: 2013. December 03. - 14:30:31 »

Köszönöm Fiúk! Majd igyekszem még megírni való élményeket gyűjteni. Sanyi, a rókát leadtuk vizsgálatra, épp kapóra jött (bár erre a lövéskor nem gondoltam). Meg lehetett volna nyúzni, nem volt nagyon rongyos, de azért a 30-06 nem túl "bőrbarát". Wave
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #676 Dátum: 2014. Szeptember 01. - 20:10:18 »

Üdv Mindenkinek! Emelem
Már egy hónapja történt, de csak most volt időm megírni.
Remélem nem fogok vele senkit untatni!


Augusztus elején

   Augusztus első hetére fordult a naptár.
Egész héten nagyon sok dolgom volt, így hét közben nagy bánatomra egyetlen hajnalt vagy estét sem sikerült „ellopnom” , hogy kijuthassak még ha csak egy kis időre is a területre.
Az előző héten még nem ugrottak a síp hangjára a nász vágyában égő bakok, de viszont több helyen láttam a sutát kísérgető lovagokat.
Különösen egy vörös csuhás dalia piszkálta fel a kíváncsiságomat, amelyik egy nagy búzatarlón
próbálta megkörnyékezni a sutát.
A tarlón hagyott szalmabálák takarásában lopakodtam feléjük, de a párocska inkább egyre távolabb került tőlem, mint közelebb.
Ilyen messziről a bak agancsát sem sikerült tüzetesebben megnéznem.
 
  A péntek délután végre egy újabb „húzós” hét végét is jelentette és meglehetősen fáradtan ültem be
a parkolóban  türelmesen várakozó autómba.
Már akkor elhatároztam, hogy legyen bármi is holnap, hajnalban akkor is a területen fog találni a napkelte!
   Reggel éktelen csörömpöléssel jelezte az ébresztőóra, hogy ideje felkelnem.
Lenyomtam a gombot és - mivel nagyon időben voltam – úgy gondoltam, hogy még lustálkodok egy pár percet...
Ennek az lett a következménye, hogy mire felriadtam, már legalább 20 perc késésem volt a tervezett időponthoz képest!
Sietve rángattam magamra a ruhadarabjaimat és pakoltam a vadászathoz szükséges dolgaimat az autóba.
Ilyen káprázatos „szintidőt” szerintem a honvédségi riadók óta nem sikerült produkálnom!
Kicsit bosszús voltam, mert nem szeretek kapkodni, elkésni meg pláne nem, sehonnan és semmikor.
Szerencsére az egyébként igen forgalmas főúton alig találkoztam autóval, így jó tempóban tudtam haladni.
Közben pedig azon gondolkoztam, hogy a nagy kapkodásban ugyan mi maradhatott otthon...
Gyors „leltár” után rá is jöttem...
Ezen a reggelen szerettem volna vadászat közben kipróbálni a pár hete vásárolt Minox cserkelőtávcsövemet.
A távcső – köszöni szépen – tovább pihenhet a nappalink kanapéján, mert otthon maradt.
De nem kellett ma „hajnalban kelni” a fényképezőgépnek sem, mert az meg mellé volt készítve...
Mondtam egy cifrát és közben azzal próbáltam nyugtatni magam, hogy nincs semmi veszve, mert az öreg 8x56-os keresőm állandóan az autóban „lakik”, ha meg fotózni kell, azt megoldom
a telefonnal.
   A késésemet a hullámos és kátyús mellékúton a megszokottnál „élénkebb” tempóval olyan jól sikerült behozni, hogy - gyors beiratkozás után – mire a közelgő hajnal első fényei megjelentek,
akkor már a felszerelésemet szedtem ki az autóból.
Gyors ellenőrzés...puska-töltények-távcső-hátizsák-célzóbot...minden megvan, már indulhattam is!
Halk koccanással került a töltényűrökbe egy golyós meg egy sörétes töltény és pár pillanat múlva már halkan surrogott  a harmatos fű a csizmám talpa alatt...
Megálltam egy kicsit nézelődni és közben rágyújtottam. A lágy hajnali szellő pont a hátam mögé sodorta a vékony füstcsíkot, tehát a szelem is jó.
Beérve a búzatarlóhoz viszont szomorúan vettem észre, hogy a szalmabálákat még valószínűleg a hét elején összepakolták rakatokba, ráadásul négy sor magasan.
Olyan magasra meg felmászni az én fájós gerincemmel teljesen lehetetlen, pedig szívesen kihasználtam volna az „alkalmi magaslest”.
Valami mást kellett kitalálnom! Végigtávcsöveztem a tarlót és a domb oldalában felfedeztem valamit! Az egyik „kazal” szélső sora le volt borulva!
Lehetséges, hogy a két nappal ezelőtti orkánerejű széllel érkező vihar volt a ludas a dologban, de én nagyon megörültem a látottaknak! Oda kell mennem!
Óvatosan lépkedtem a kombájn-nyomon és pár perc múlva elértem a ledőlt bálákhoz.
Lekanyarítottam a hátamról a hátizsákot, a célzóbotot pedig a még állva maradt báláknak támasztottam.
Az előttem levő bálára a kezem ügyébe raktam a Buttolót és melléfektettem a vegyescsövűt is.
Úgy döntöttem még várok egy kicsit és majd csak azután próbálok meg hívni.
Miközben ráérősen nézegettem a tájat a szemben levő Nagyhársas csúcsa fölött egyre feljebb kapaszkodott égi pályájára a Nap.
   A domb aljában egy időszakos patakmeder kanyargott, mellette pedig közvetlenül egy keskeny csíkban napraforgótáblát ringatott a szellő.
Szemben pedig hatalmas repcetarló húzódott egészen fel a domb tetejéig.
   Miután kigyönyörködtem magam a Buttolóért nyúltam...
Már majdnem meg is nyomtam a rugalmas gumit, amikor messze a repcetarlón valami mozdult!
A velem szemben kelő Nap fényében nem volt könnyű távcsövezni, de rögtön megtaláltam, hogy mi is az.
Róka keresgélt a dombél alatt a repcetarlón!
Legalább 400 méterre volt légvonalban is...
Komótosan szimatolt a vörös bundás, és a haladási irányát nézve valószínűleg a tarló széli kökényes
folt felé tartott.
Hirtelen ötlettel visszatettem a bálára a Buttolót és a mellényem zsebében levő nyúlsíró sípért nyúltam...
- Messze van! Talán meg sem hallja a síp hangját! - győzködött az első gondolat.
- Egy próbát megér! Mit vesztek vele?! - súgta a mohóbbik énem.
- Egye fene! Megpróbálom! - határoztam el végérvényesen.
Nagy levegőt vettem és úgy igazából „két pofára” megfújtam a sípot!
A bajba jutott nyúl sírása elég borzongatóan jajdult bele a kora reggel neszeibe-zörejeibe!
Közben pedig a távcsővel figyeltem a „célközönséget”...
A róka pár pillanatra megtorpant, majd az irányomba fordulva óvatosan elindult...
Jött szépen lassan, időnként megállt, hogy pontosan be tudja tájolni a hangforrás helyét!
Megint hívtam egy strófát, de csak azért, hogy biztos legyen a dolgában...
Már elérte a napraforgótáblát és el is tűnt benne!
Még egyszer röviden megszólalt a síp a mellény alatt, aztán a bálán fekvő vegyescsövűért nyúltam...
Felpattintottam a lencsevédőt és kibiztosítottam a puskát, majd lövésre készen vártam a táblából kifelé jövő vörös frakkost.
Nesztelenül jelent meg a napraforgó szélén és pár lépés után szimatolva keresett.
Nem volt mire várnom...a távolság 80-90 méter lehetett...
Halkan pattant a gyorsító és a szálkereszt a félkeresztben álló róka nyaktövére csúszott...majd megállt és a következő pillanatban a 243-as csattanása törte meg a csendet.
A róka úgy esett össze, mintha kirántották volna alóla a lábait, és pár pillanat után már egy másik
világon kereste tovább a nyulat...
 Gyorsan újratöltöttem a golyós csövet, bár erre már nem nagyon volt szükség...
Majd elléptem a bálák mellől és remegő kézzel kotorásztam a zsebemben cigaretta után.
A következő pillanatban kattant az öngyújtó és mohón szívtam bele a „türelemcigarettába”.
Élvezettel eregettem a füstöt és még mindig az elmúlt percek történéseinek hatása alatt voltam!
Lassan elfogyott a cigaretta és vele együtt a türelmem is és komótosan a zsákmányomhoz ballagtam...
A puskát, távcsövet és az öreg kalapomat a célzóbotra akasztottam és tüzetesebben szemügyre vettem a ravaszdit.
Szinte anyányi méretű idei szukát sikerült lőnöm.
A lövés pont oda ment, ahová szántam, ami nagy örömmel töltött el.
Azért valami furcsa is volt ezen a rókán!
Alaposan telefalta magát valahol, mert szinte hordószerűen domborodott a horpasza!
Vajon mit ehetett?
-Majd fotózás után megnézem!

   Elrendeztem a terítéken a zsákmányomat és néhány csendes perc után készítettem néhány képet a telefonnal, közben pedig fájó szívvel gondoltam a nappaliban pihenő fényképezőgépemre!
Miután végeztem a fotózással a hátizsákban kotorásztam az „ilyen vizsgálatokhoz” használt késemért, de sehol nem találtam.
Az meg a legutóbbi használat óta a csomagtartóban maradt...
Nem baj! Így is jó!
   Miközben ezekkel a dolgokkal foglalkoztam a keleti égbolton teljes pompájában felbukkant a Nap! A csodás fénysugarak bearanyozták a tájat, furcsa fényeket varázsolva az augusztusi reggelbe.
Lassan összeszedtem a felszerelésemet és az eddigi motyóimat egy összekötött lábú rókával kiegészítve elindultam az autó irányába.
A hátamat kellemesen melengették a napsugarak, a szívemet pedig ennek a hajnalnak az összes átélt pillanata...



« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 02. - 19:37:20 írta Voldemort » Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #677 Dátum: 2014. Szeptember 02. - 12:51:02 »

 Emelem Wave
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #678 Dátum: 2014. Szeptember 02. - 13:39:31 »

Azért valami furcsa is volt ezen a rókán! OOO
Alaposan telefalta magát valahol, mert szinte hordószerűen domborodott a horpasza!
Vajon mit ehetett?
Gratulálok a vadászathoz és a zsákmányhoz...na meg a beszámolóhoz.


Kollégám a múlt héten lőtt egy olyan rókát, amelyik úgy bezabált, hogy alig bírt menni.
Már messziről látta, hogy szinte vonszolja a nagy duda hasát, ami sztinte a földig lógott.
A 222-es eléggé megtépte egy testközepes találat után, de egyből fény derült a túlméretes szerelvény okára.
Tele zabálta magát szeszipari felhasználásra való félérett kukoricával Meglepődött
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 02. - 22:28:48 írta Németh Lajos » Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #679 Dátum: 2014. Szeptember 03. - 16:27:10 »

Köszönöm szépen Voldi! Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #680 Dátum: 2014. Szeptember 03. - 18:03:06 »

Zoli! Igen Emelem Piál
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #681 Dátum: 2014. Szeptember 03. - 18:40:10 »

Zoli! Igen Emelem Piál

 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
feri0420
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1


« Új üzenet #682 Dátum: 2014. Szeptember 23. - 14:37:47 »

Kedves Fórumozók!

Szeretném megosztani veletek az alábbi írásomat. Remélem tetszeni fog.  Mosolyog

Kővágó Tizedes és a bak nyúl

Azt hiszem, nehéz lenne az elmúlt évtizedek történeteit röviden leírni, hogy korhű, élethű legyen és csakis az őszinte igazságot tartalmazza.
Az elmúlt 70 évet visszanézve a magamfajta igazmondók még ma is léteznek.

A háború alatt mozdonyvezetőként dolgoztam, ahol korán felfigyeltek rám. Talán ez is lett a vesztem. A rossz közlekedés miatt lóháton jártam a vasútállomásra dolgozni. Sajnos nem csak az állomásfőnök figyelt fel rám, amint a szerelvényeket átugratva mentem a mozdonyokhoz, hanem a katonákat toborzó százados is.

Nagyon hamar megkaptam a behívót az orosz frontra, ami az idő tájt mindennapos volt. A földijeimmel összebarátkozva értem ki a háború első vonalába.
Érkezésünk után néhány napra az Ezredes úr felsorakoztatott bennünket. 40 ezer ember állt sorba. Hangosan, szinte kiáltva szólt az Ezredes:
-   Tizenkét fasza gyerekre lenne szükségem. Önkéntesekről lenne szó.
Körülnéztem, senki nem lépett ki. Hát láttam, egyedül vagyok fasza gyerek. Minden bátorságomat összeszedve, kiléptem. Az Ezredes már valamit tudhatott rólam, mert a nevemen szólított:
-   Kővágó tizedes lépjen hozzám.
Már rangot is kaptam, nevemet is tudja, itt valami nagy dolog lesz – gondoltam.
Rövid négyszemközti tárgyalás után megkért, hogy szervezzek egy kommandós csapatot. Ezt természetesen bevállaltam, és közöltem:
-   Ezt csak bízza rám, nekem ebben van jártasságom.
Összeszedtem a közeli falvakban lakó barátaimat: Kecelről a Janit, a Papulai, a Botos, a Gyurita a Zsák Miska meg a Pádár Kati néninek a fia, a Pali jött. A falukból a Pinisz Gergő, a Bableves, a Kantyúk Ignác, Kos Ignác a Bugyi Ignác és a Szürke Miska.
Mondtam az Ezredes úrnak, mondja hát bővebben miről lenne szó.
Az Ezredes úr tájékoztatott:
-   A szomszédos faluból vissza kellett hátrálnunk, mivel az oroszok elvették tőlünk és nagy ünnepséget tartottak.
Az Ezredes úr megtudta a kémeinktől, hogy ide látogatott Zsukov tábornok és a papi rezidencián szállásolt. Őt kell elkapnunk.
Mivel a házat jól ismertem, tudtam, nem lesz nehéz dolgom. Úgy is történt. Tizenketted magammal körbevettük a házat és bementem a tábornok szobájába. Azon mód, ahogy beértem, ráfogtam a géppisztolyomat. A szememen látszott, hogy nem tréfálok. Borzasztóan megijedt és így szólt zavarában:
-   Kővágó tizedes, ne lőjön!  (- Az elhárítás náluk is működött, mert a nevemet már ő is tudta-).
-   Minden kérését teljesítem! - rimánkodott az életéért.
Láttam, hogy nagy kutyát fogtam. És mivel tudtam, hogy a faluban még volt négyszázezer orosz katona, hát alkudozni kezdtem vele. Az volt az utasításom, hogy adjon egy olyan papírt, ami a front mindkét oldalára egyaránt érvényes. ( Aminek később igen nagy hasznát vettem).
Hát ezt meg is kaptam. Szinte barátként váltunk el.  (A barátságunk 50 évig tartott.)
-   Druzsba, druzsba – immáron oroszul köszöntem el tőle.
 Visszamegyek, jelentkezek az Ezredes úrnál.
Az Ezredes úrnak jelentettem, hogy a küldetést teljesítettem és békét kötöttem a tábornokkal. Most el fogunk távozni a földijeimmel haza, zsebemben a szabad elvonulást biztosító papírral. De mielőtt elmegyek, még egyszer megfújom a trombitámat.
-   Ezredes úr, álljon kissé hátrább, mert túl közel van hozzám!
 Ekkor már bátrabban beszéltem, zsebemben a papírral. Az Ezredes úr azonban nem hátrált.
Még egyszer szóltam:
-   Ezredes Úr! Baj is lehet.
Ekkor sem lépett hátrább. Na jó, nem bánom. A trombitát olyan erősen megfújtam, hogy az kiegyenesedett és az ezredest mellbe vágta. Látta az ezredes, nem tréfálok, elsápadt és elnézést kért. Kérdezte:
-   Mi hát a kérésem még?
-   A földijeimmel haza akarok menni - mondtam, de előtte rendeznünk kell egy nagy vacsorát.
Mivel tudtam, hogy a szomszédos raktár tele van liszttel, meg rengeteg szilvalekvár is van, hát készítettem nagyon sok szilvás gombócot.
Az Ezredes urat is meghívtuk és megkínáltuk. Hát evett is. Hetvenkét darab gombócot evett meg, pedig egy gombócba egy fándli lekvár volt töltve.

***


Másnap a pályaudvarra mentünk és egy mozdonyt magunkhoz vettünk, amivel haza indultunk. Mivel mozdonyvezető voltam, értettem hozzá. A földijeimmel felültünk rá és irány nyugatnak. Rövid haladás után láttam a mi sínpárunk északnak, Moszkvának megy. A mellettünk lévő sínpár megy nyugatnak. Szóltam a földijeimnek, hogy most nagyon erősen kapaszkodjanak meg és a mozdonnyal beslégeltem a szomszédos sínpárra. Az idegességen kívül más baj nem is lett. Ettől kezdve szabad utat kaptunk a kalocsai vasútállomásig.

***

A családommal a meszesi Duna partra költöztem, mint gátőr dolgoztam.
A fizetésem igen kevés volt, de tarthattam 5 tehenet, amit rendszeresen a töltésen legeltettem. A hajó naponta járt a Dunán és én minden nap felvittem a friss tejet Budapestre. A többi foktői, uszódi kofával együtt jártam. Engem itt mindenki ismert. A hajóskapitánnyal is jó barátságban voltam. Az egyik alkalommal a kapitány magához hív:
-   Kővágó, nagyon nagy baj van.
És mutatja a vízszínt jelzőt, hogy süllyed a hajó. Hát nem mondom én is igen megijedtem. Kérdezem a kapitányt:
-   Mi van a fedélzeten? Ott mit szállítunk?
-   Hát sörös hordókat – mondja.
Akkor semmi gond. Már láttam mit kell tenni. A kapitány Úrnak mondtam, a kofákat nyugtassa meg, a többit bízza rám. Közel voltunk már Kalocsához, hát felmentem a fedélzetre és az összes sörös hordót a vízbe dobáltam. A hajó - a kapitány örömére - elkezdett emelkedni. Láttam az öröme nem felhőtlen. Sajnálta a vízbe dobált sört. Szóltam a kapitánynak:
-   Sose aggódjunk, tegyünk le egy menőcsónakot a vízre.
 A csónak lerakása után az összes söröshordót kiszedtük, mert az úszott utánunk a vízen.

***

A háború után, a változások gyorsan jöttek.
Mivel tehenes gazda voltam, nekem is be kellett állni a TSZ-be. A Jó Isten itt is mellém állt. A TSZ-be szerveződött a párttagság. Mivel tisztán látó, igaz emberre volt szükség, rögtön előtérbe kerültem és megválasztottak párttitkárnak. Nyugodtan mondhatom, itt se volt rossz sorom. Ez idő tájt úgy illett, hogy a TSZ vezetők mind vadászok lettek. Volt is sztori bőven. A vadászat a kocsmából indult ki és a kocsmában fejeződött be.
Az egyik alkalommal nyúlvadászaton voltunk. A duradombi kiserdőnél meglőttem egy nyulat, de az átszaladt a kiserdőn. Utána iramodván az erdő másik oldalán a TSZ juhásza legeltette a birkanyájat. Az erdőből kiérve felismerem a TSZ juhászát és meg is kérdem tőle:
-   Andriskám : Nem láttál az erdőből kijönni egy nyulat?
-   Hát dehogynem titkár elvtárs. Itt futott el mellettem. Egy nagy BAK nyúl volt.
-   Bak nyúl? Andis? Te viccelsz velem.
-   Nem, nem, ez nem vicc. A mellettem elszaladó nyúl azt kiabálta : Mondjam meg annak a hülye párttitkárnak, hogy kapja be a f… és ne lövöldözzön rám.  Erről gondolom, hogy csak bak nyúl lehetett.
-   Hát, így már más - mondtam az Andrásnak.
***

A politikai munka mellett egyéb dolgom is volt a TSZ-ben. Minden hétvégén a tagságnak levágtam egy borjút, vagy egy-két birkát. Könnyű volt szétosztani a húst. Fele az irodistáké a másik felét meg kétfelé osztottuk, egyik fele a pártbizottságé, a másik felét elnök elvtárssal megfeleztük, akit én csak Sanyi bácsinak hívtam. Így aztán nem érte rossz szó a hétvégi hús elosztást. Így teltek az évek, míg meg nem jött a rendszerváltás, amit már nagyon vártunk. Az első dolgom volt, kilépni a TSZ-ből. Mivel belépéskor bevittem az öt tehenemet, hát kilépéskor kivittem a szarvasmarha telepet az összes szarvasmarhával együtt.  Mert ugye ráfizetéses volt a marhatartás és minimális volt a könyv szerinti értéke. Egy kis E-hitel segítségével még hozzá szereztem 2000 ha földet, hát most ezen tengődök. Küszködünk a bürokráciával, meg a sok eszement törvénnyel.

Egyet meg is jegyzek, mivel érintett vagyok. Azt mondják:
„ A vadászati jog a földtulajdonos elidegeníthetetlen joga.”
 Mi csak úgy hívjuk, Úri huncutság, vagy megint becsapták a parasztot. Itt csalafintaság lehet már megint, mert az én földjeimen ügyvéd urak vadásznak, de én csak nézhetem őket, milyen ügyesek. A vadkáromért perelhetek négy ügyvéddel szemben, legalább ötöt kell fogadnom, hogy legyen esélyem. Mivel a Jó Isten mindig mellém állt, hát bízom benne, most is velem lesz.

A magamfajta igazmondók valahol máshol mégiscsak vadászhatnak, ha máshol nem, hát az örök vadászmezőkön.


„mert a vadász, ha eljön az este
kiül a vaddisznó lesre.
A puska vállra, a töltény zsebre.
Távcső is kell magaslesre.
Hótaposó, vastag zokni,
hát így jártunk el régen csókot lopni.
(Az utóbbi már nem igen érint személyesen.)
Az öreg vadász lassan ballag,
nagy ereje hátra marad,
számolja az éveit,
van még idő, de gyorsan telik.”


***


Kovács Ferenc  Emelem
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 23. - 14:49:57 írta Sakac » Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #683 Dátum: 2014. Szeptember 23. - 15:00:20 »

Szokatlan itt,de nem rossz. Wave
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Hazelwood
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 233



« Új üzenet #684 Dátum: 2015. Február 18. - 06:30:50 »

Artúr

A disznó óriási volt. A puskacsövön apró remegés futott végig, ahogy az öreg a céltávcsövön keresztül figyelte. Hónapok óta várta ezt a találkozót, amióta először meglátta az embertenyérnyi csülöknyomot egy évszázados disznóváltón.  Vén szíve a torkában dobogott, ahogy kibiztosította a fegyvert és a távcsőben a disznót kereste. A szálkereszt lassan megállapodott a kan fültövén. A vadász szeme elé táruló látvány hirtelen utat tört az agya felé, majd hirtelen összeszorult a mellkasa, lélegzethez nem jutott és a szíve nagyot dobbant. A disznónak hiányzott a bal füle. Az öreg azonnal elkapta a puska csövét az állatról és remegő kézzel zárta el, majd indulattal a lelkében figyelte az állatot, míg az lassan tovaporoszkált. Csak kevés választotta el attól, hogy utána ne kiáltson…

***

A fekete telefon harsányan csilingelni kezdett a faluszéli parasztház tisztaszobájában. Ambrus bácsi felkapcsolta a gyönge fényű éjjeli lámpát és felülve az ágyban a kagyló után nyúlt. Szemét a vekkerre vetve tudta, hogy mennie kell, hisz jócskán elmúlt éjfél, s ha ilyenkor hívják, az neki mindig munkát jelent.
-   Tiszai Ambrus, tisztelettel! – szólt bele a kagylóba.
-   Ambrus bácsi! Maga még a telefonba is így beszél? – rökönyödött meg a hang a vonal túlsó felén – de már hadarva folytatta is.
-   Király Laci vagyok, Ambrus bácsi! Kiraktunk egy vendégvadászt a Matyi lesre. Rápuskázott egy disznóra, de nem találja, meg azt mondja, hogy nem is tudja kizsigerelni. Menjen már ki Ambrus bácsi, aztán segítsen azon a szerencsétlenen! Ha megvan a disznó, csak nyissák meg, aztán reggel majd én érte megyek.
-   Igenis Elnök úr, mindjárt fogom Lurkót és megyek, oszt elrendezem annak az embernek a sorsát…
Kisvártatva az öreg már a parancsnoki UAZ-t kormányozta ki az udvarról, és zörögve-csattogva vonult végig a falun.
-   Na, mire tetszett lőni? – kérdezte a lesről szuszogva lekászálódó kipucolkodott embertől, 10 perccel később.
Amaz széles vigyorral az arcán válaszolt:
-   Disznóra! Egy hatalmas kanra! Amott ni’, a kukorica sarkán!
-   No, hát akkor gyüjjék, oszt nézzük meg azt a nagy kant, nincs az 30 méterre se!
-   Hát, én nem mennék, csak nézze meg maga, amíg én összecsomagolom a dolgaim.
Az öreg végignézett a kövér emberen, tiszta ruha, új bakancs, fényes puska. Nem volt tán még harminc éves sem. Szemlátomást idegen volt az erdőn. Ambrus bácsi szó nélkül sarkon fordult, kivette Lurkót a kocsiból. A kutyának vezényelni sem kellett így zseblámpájával  világítva nyílegyenesen bevágott a derékig érő kukoricába a tacskó után.
-   Na, jöjjék hát! Itt a disznaja! Ez mán nem harap! – kiáltott vissza percekkel később.
A vendég lihegve, puskáját maga elé tartva állt meg a lőtt vad felett.
-   Disznónak disznó, de nem nagy és nem is kan. Ámbár ahogy látom, egy vagy két malaca is volt, mer’ vagy két csecse ki van szopva! – tamáskodott Ambrus bácsi
-   És ez most baj? – szeppent meg a városi ember.
-   Hát bajnak baj, de mán az nem baj, hogy ez se túrja többet ki a kukoricát.
Ebben a pillanatban susogni kezdett a kukorica levele, Lurkó ugatva vetette magát a sötétbe. Egy szempillantás alatt az ugatás hörgésbe és malacvisításba csapott át. Mire Ambrus bácsi megtette azt a pár lépést Lurkó szájában egy malac fület talált, amin egy csíkos hátú sovány malac lógott. Az öreg a kutyáját elhessegetve a sivítozó apró jószágot ölbe kapta. 
-   Na, most van baj! - fordult Ambrus bácsi a bamba arcú vendég felé, ölében a kapálódzó, tépett fülű jószággal.  – Mer’ ezzel a malaccal most meg valamit csinálni kell!
A vadász értetlenül nézett az öregre
-   Ez a kis satnya elpusztul egyedül az erdőn! Kései malac, kondát már nemigen talál magának, szóval…
-   Mit szóval? Hát én mit csinálhatnék vele? – nyeldeste az ádámcsutkáját amaz.
-   Hát, üsse agyon oszt süsse meg, de itt mán ne hagyja egyedül szenvedni.
-   Én aztán nem, az biztos…
Az öreg úgy forgatta a rongyos fülű malacot, mintha vásárban akarnák rásózni, végül gyöngéd mozdulattal megsimogatta a hátát, majd berakta az UAZ hátsó ülésére. Kizsigerelte a disznót és elgondolkodva nézett a hirtelen távozó vadász autója után, akit nem érdekelt sem töret, sem koca, sem malac többé…
   Ambrus bácsi jobb híján bevitte a kis állatot a házba. Leterítette az ágya mellé az öreg télikabátját, arra tette a malacot, majd ő is lefeküdt. Kezét az állat hátára tette, és amikor az elfeküdt, érzete, hogy a szuszogás ritmusában föl s le hullámzik a keze.

***

   A malac füle meggyógyult. Habár az állatorvos erősen kuncogott a bajsza alatt, s nem rejtette véka alá véleményét az öreg bolondériájáról, de azért szépen visszametszette a szakadt bőrt és porcot, majd fertőtlenítette és bekötötte.  Lurkó kezdetben parancsra, később megszokásból nem abajgatta a disznót, sőt kicsivel később már játszott is vele. Neve is került a jószágnak: Artúr!  A szomszédban lakó fia és unokái rendszeresen jártak át hozzá, s a két csitri lány kedvencévé vált, hisz Artúr minden simogatást mulatságos röfögéssel hálált meg, s hogy az egyik füle jóformán hiányzott, így még esendőbbé és szerethetőbbé vált. Birtokba vette az udvart és válogatás nélkül megevett bármit, amit kapott. Megkergette a csirkéket, maradékért kuncsorgott az ebédlő asztalnál és horkolva aludt, ha jól lakott. A malacból akarva akaratlan családtag lett, és ebből a malacból néhány hónap alatt erős süldő vált, s mire lehullottak a falevelek elérte a negyven kilót. Fia többször ugratta az öreget, hogy bizony karácsonykor finom disznósült lesz Artúrból, de maga sem gondolta komolyan, hogy ez bekövetkezhet. Ambrus bácsi nem akart belegondolni, hogy mi lesz a disznóval, ha kinövi a házát és tulajdonképp őt magát is, hiszen egy kifejlett kannal már nem lesz ilyen mulatságos az élet. De még élvezte Artúr ragaszkodását, hogy bárhova is ment az udvaron mindig követte, és lelkes röfögéssel nyugtázta, ha távollétéből hazatért.
   Aztán, ahogy egy éjszaka az első hó megérkezett, Artúr megszökött reggelre. Ambrus bácsi kezdetben bosszús lélekkel nézett a felgyűrt drótkerítésre és az alatt kitúrt fekete földre, de rá kellett ébrednie, hogy inkább sajnálkozik, hogy a disznó faképnél hagyta. Vigasztalta magát, hogy vagy a jó Isten vagy az állat ösztöne, hozott megoldást a nyomasztó problémára, miszerint egy vadkannak nem az emberek között a helye. Ambrus bácsi mégsem tudott úrrá lenni a csalódottságán…
Kucsmát húzott a fejébe, belépett a nagy csizmába, s elindult a friss hóban távolba kígyózó nyomon. Nem hitte, hogy utoléri, vagy, hogy egyáltalán visszahozhatja, de tudni akarta mi lett a sorsa. A disznó nyomai olykor határozatlan keresgélésről, olykor vidám kocogásról tanúskodtak, át erdőn, kaszálón, völgyön és hegyen. Az öreg órákon át követte a nyomot, míg végül egy friss dagonya közelében rádöbbent, hogy mindhiába. Kucsmáját fejéről levéve megtörölte izzadt homlokát s percekig bámulta Artúr nyomát, ahogy számtalan disznónyommal keveredik össze…

Bűdi Gábor
Vác, 2014. október 1.
Naplózva

A városi élet egy aberráció!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #685 Dátum: 2015. Február 18. - 08:58:18 »

 Igen
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
bird0
Tudásra éhes, tanuló Vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 927



« Új üzenet #686 Dátum: 2015. Február 18. - 09:32:55 »

 Emelem
Nagyon jó!
Naplózva

"..különleges nyelven szól a természet. Igazi csodáival nem bőkezűsködik,... Azokat inkább.., négyszemközti, bizalmas találkára tartogatja. Ezért van, hogy egyedül járó vadász találkozik leginkább az Úristennel is, aki –minden ellenkező híreszteléssel szemben– még manapság is gyakran járja az erdőt"
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #687 Dátum: 2015. Február 18. - 10:46:22 »

Artúr

Bűdi Gábor
Vác, 2014. október 1.


 Igen Emelem Köszönöm! Tetszett. Wave
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #688 Dátum: 2015. Február 18. - 10:50:09 »

Jó volt reggel ezt olvasni  Igen
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #689 Dátum: 2015. Február 18. - 11:52:23 »

 Igen Emelem Piál



 S.Peti
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Oldalak: 1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 69   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: