Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 69   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Így írunk mi...  (Megtekintve 162474 alkalommal)
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #315 Dátum: 2009. Március 23. - 09:29:08 »

 Emelem Bravó Bravó
Naplózva

Üdv End
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9520


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #316 Dátum: 2009. Március 23. - 10:42:58 »

Régen tettem már fel ide írást. Most készültem el vele. Fogadjátok szívesen.

Tomek!  Igen  Emelem köszönjük! Nagyon kiváló írás!

Utólagos engedelmeddel, kitettem a weboldalra a kultúra rovatba.


Voldi
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Viktor
Vendég
« Új üzenet #317 Dátum: 2009. Március 23. - 11:24:19 »

Tomek!

Ismét lenyűgöztél, ez is igényes és a jelen fórumon is túlmutató írás.

Nekem egyedül a vége, nevezetesen az utolsó mondat tűnik egy picit didaktikusnak és talán már máshol is olvasottnak. De ha ezt letakarom még zseniálisabb a !
Naplózva
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #318 Dátum: 2009. Március 23. - 12:43:32 »

Köszönöm mindenkinek a tetszésnyilvánítást.  Koccint
SPeti: A  Tasli mindenképpen kijár, de én szombaton voltam, ti pedig, ha jól tudom, pénteken.
Viktor: Az utolsó mondat Fekete István művei által ihletett, biztosan emlékeztet rá, de úgy éreztem le kell írnom, amikor megfogalmazódott bennem.
Üdv Nektek!  Emelem
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #319 Dátum: 2009. Március 23. - 17:04:53 »

Tomek erre az írásra meginz csak ennyi  Emelem  Okos
Ezt meg arra hogy a FEHOVAN nem mutatkoztál be Tasli
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #320 Dátum: 2009. Március 23. - 17:20:44 »

Tomek!

Egyszerűen tökéletes! Igen Igen Igen
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Viktor
Vendég
« Új üzenet #321 Dátum: 2009. Március 23. - 18:00:40 »

Köszönöm mindenkinek a tetszésnyilvánítást.  Koccint
SPeti: A  Tasli mindenképpen kijár, de én szombaton voltam, ti pedig, ha jól tudom, pénteken.
Viktor: Az utolsó mondat Fekete István művei által ihletett, biztosan emlékeztet rá, de úgy éreztem le kell írnom, amikor megfogalmazódott bennem.
Üdv Nektek!  Emelem

Tom!

Ha úgy érezted, akkor le kellett írni, erre nincs mit mondani. De nekem pont ez a bajom, mivel NEKED ÖNÁLLÓ STÍLUSOD VAN!

Ha meg-megjelennek a vadászújságokban olyan írások, amik emlékeztetnek Feketére, vagy Bársonyra, vagy bárki másra, nos ezek megengedhetik maguknak ezt, tekintettel arra, hogy nem művek, hanem jól sikerült epigonisztikus vadászírások. De a Te műveid önállóak, annak ellenére, hogy egyelőre még sok más hatást ötvöznek. Kezdő esetében ez természetes.

De elsőrangú, rettentően tehetséges novellistának tartalak, akinek írásai a vadászirodalmon is túlmutatnak. Belőled Tomi valóban nagy író lehet, akit esetleg nem csak a vadászantikváriumokban, hanem esetleg irodalomórákon is megemlíthetnek. Fatasztikusan élők a képeid, nagyívű a történetvezetésed, mindvégig meg tudod tartani feszültséget és a jó érzékkel kiválasztott témák drámaiságát. Van képlátásod és láttatni is tudod ezeket a képeket. És értesz a katarzishoz.

Hogy értsd: volt egy iskolatársam és Cimborám, aki mára sokszoros filmszemlegyőztes, Arany Medve és számos más díjas, a filmjeit Cannesban is jutalmazták és Oscarra is jelölték. Ő annak idején megvalósította azt, amiről Sára Sándor beszélt egyszer, hogy BESZÉLŐ FEJEK ( Kacsint )láttán beindul az emberekben a mozi és levetítik magukban amiről a fejek beszélnek. Nekem ilyen a papír is, azt tartom jó írónak, aki ezt kiváltja és ez itt Neked sikerült, először a rabsicos történeteddel tavaly áprilisban.

Te nem engedheted meg Magadnak, hogy másolj, még ha egy kis erőfeszítésbe is kerül mindez. Most mondd meg őszintén: hogy csaphatsz agyon, pont a végén, egy ilyen szép, katartisztikus képet egy "élet rögös országutas" közhellyel?! Bárki másnak elnézném...

Még egy gondolatom van, de ezt alig merem leírni: Rólad többször jutott az eszembe Hemingway. No nem mintha most emlékeztetnének rá az írásaid, de egy kicsit mégiscsak. A jéghegy, Tomi, a jéghegy. Nagyon kemény emberi történetek vannak a műveid mögött, sok jeles író örülne ha ilyen anyaga lenne. Ezeknek nem mindig tesz jót a sallang, a kevesebb néha több. Szerintem Te szereted Hemingwayt, élvezettel olvastad a Bérgyilkosokat. Próbálj nyelvi furfangokkal tömöríteni egy picit, semmit nem engedve, inkább elősegítve azt, hogy a férfias szikárság mögöt meglássuk a nehéz emberi sorsot, a mély mondanivalódat. Én ilyen igényt érzek-látok a novelláidban.

Ha túl keménynek érzed amit írtam, akkor ne haragudj, de fenntartom. Ha egy kicsit is engednék ebből a véleményemből, akkor az Irántad érzett megbecsülésemből engednék.

És Te ezt tudod.
Naplózva
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #322 Dátum: 2009. Március 23. - 19:39:16 »

Viktor, örülök, hogy tetszenek az írásaim. Mégis, az a véleményem, hogy én csak egy műkedvelő vagyok, aki önmaga szórakozására írogat. Felrakom a műveimet ide-oda, és nagyon jólesik ha másoknak örömet tudok az irományaimmal szerezni. Nem célom nekem íróvá válni, nem is vallom magam annak, megelégednék azzal, ha egy vadászújság megjelentetné pár írásomat. De ehhez még nagyon sokat kell fejlődnöm, csiszolgatni a novelláimon, mert korántsem teljesen kész művek ezek. Hemingway-t pedig még soha nem olvastam.  Kacsint Ettől függetlenül juthat még az írásaimról Ő az eszedbe.  Mosolyog A tömörítés pedig szándékomban áll, de még nem nagyon akar menni. Többek között ezért is kell még fejlődnöm.
De köszönöm a kritikát.  Mosolyog Emelem
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Viktor
Vendég
« Új üzenet #323 Dátum: 2009. Március 23. - 19:54:57 »

Viktor, örülök, hogy tetszenek az írásaim. Mégis, az a véleményem, hogy én csak egy műkedvelő vagyok, aki önmaga szórakozására írogat. Felrakom a műveimet ide-oda, és nagyon jólesik ha másoknak örömet tudok az irományaimmal szerezni. Nem célom nekem íróvá válni, nem is vallom magam annak, megelégednék azzal, ha egy vadászújság megjelentetné pár írásomat. De ehhez még nagyon sokat kell fejlődnöm, csiszolgatni a novelláimon, mert korántsem teljesen kész művek ezek. Hemingway-t pedig még soha nem olvastam.  Kacsint Ettől függetlenül juthat még az írásaimról Ő az eszedbe.  Mosolyog A tömörítés pedig szándékomban áll, de még nem nagyon akar menni. Többek között ezért is kell még fejlődnöm.
De köszönöm a kritikát.  Mosolyog Emelem

Szívesen Tomi!

Nem mondom, hogy sajnálom azt hogy nem akarsz író lenni, mert az a lényeg, hogy Te teljesnek érezd az életed. Amit írtam épp ezért visszaszívom, mert - ha a tehetséged meg is van - ezek szerint nem akarsz író lenni. Azért kár. Mosolyog

Azért tégy egy próbát az öreg Hem műveivel... hiszen Ő maga is vadászember volt. A Tiedét pedig köszönöm! Igen Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #324 Dátum: 2009. Március 23. - 20:28:33 »

Tomek!

Nekem, mint jeleztem, nagyon tetszik az írásod, úgy ahogy van. Szerintem  vannak gondolatok, amelyet röviden nem lehet, vagy nem érdemes leírni, ezért nekem így tünt kerek egésznek.  De én, ha ritkán valamit írok, szívesen meghallgatom mindenki véleményét, ha úgy érzem jó, akkor megfogadom, de legtöbbször marad úgy ahogy megírtam.  Hogy miért? Azt, amit belül érzek, s egy-egy írás kapcsán megpróbálom átadni másoknak, azt csak én érzem. Mindenki másképpen olvas, és mást érez ki egyazon írásból. Volt, hogy egy írásomat átírtam mások véleménye alapján, és a végeredmény -szerintem- rosszabb lett mint az első!
 
Ne várd, hogy bármelyik vadászlaptól megkeresnek, azt Neked kell kezdeményezni.
Ezen a fórumon fenn volt, és hamarosan újra itt lesz, az új vadászújság szerkesztője, és felhívom a figyelmét az írásokra! Wave

Viktornak igaza van abban, hogy Hemingvay-t érdemes elolvasni. Csak azt felejtette írni, hogy eredetiben,  Mosolyog mert a stílusát csak úgy lehet megismerni. (A magyar fordítás, a fordító stílusa.)
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Viktor
Vendég
« Új üzenet #325 Dátum: 2009. Március 23. - 20:38:47 »



Viktornak igaza van abban, hogy Hemingvay-t érdemes elolvasni. Csak azt felejtette írni, hogy eredetiben,  Mosolyog mert a stílusát csak úgy lehet megismerni. (A magyar fordítás, a fordító stílusa.)



Nana...
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #326 Dátum: 2009. Március 24. - 09:09:50 »

Szia Tamás!

A 324-ben található kritikával szóró-szóra egyetértek. Viktor egy momentumot hagyott csak ki belőle, hogy szemtelenül fiatal vagy.
Amikor legelőször írásoddal találkoztam, az volt első reakcióm, hogy Hazelwood-Tinca szinvonalú novella. A meglepetés akkor jött, amikor az adatlapodat megnéztem. Mindezt nem egy kiforrott negyvenes férfi produkálta, hanem egy huszonéves tacskó, ezért én is azt gondolom, hogy sok van benned, próbálj minél többet írni mindannyiunk gyönyörűségére.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Viktor
Vendég
« Új üzenet #327 Dátum: 2009. Március 24. - 15:58:12 »

 Igen Igen


Amikor legelőször írásoddal találkoztam, az volt első reakcióm, hogy Hazelwood-Tinca szinvonalú novella.


Vagy jobb... Kacsint
Naplózva
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #328 Dátum: 2009. Március 24. - 22:06:11 »

Sziasztok!
Köszönöm az építő jellegű hozzászólásaitokat.  Wave Szerintem Hazelwood és Tinca "szintjének" eléréséhez még fejlődnöm kell. Sok mindent kell még csiszolnom az írásaimon, de ha láttok benne tehetséget, annak örülök.
Üdv Nektek!  Emelem
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #329 Dátum: 2009. Március 25. - 10:14:03 »

Na, ha már a "szövegládában" szóba kerültek a fenyvesi labradorok...

                                                                          Artúr


Nyári hajnal, sőt inkább még éjszaka, valamikor a ’90-es évek első felében. Kis szobámban teljes sötétség. Az ébresztőóra kegyetlen hangja szöges ostorként vág legszebb álmaim közé. Tapogatózó kezem villámgyorsan folytja belé ezt az őrjítő, kínzó csipogást. Míg álmosságtól égő szemmel próbálok valahogyan észhez térni, a szoba túloldalán nyögve, szuszogva, hatalmas fekete kutya emelkedik fel a szőnyegről. Odaballag ágyam mellé, nagy, busa fejét párnámra fekteti, arcom mellé. Tudja már, miről van szó, felőle azonnal indulhatunk!



Amikor először láttalak, szóhoz sem jutottam a csodálkozástól. Hónapok óta lázasan készültem erre a sorsdöntő találkozásra és most megdöbbenve, kikerekedett szemekkel meredtem Rátok.
Testvéreiddel együtt aludtatok a nyaraló nappalijában, hat szénfekete kölyökmedve szuszogott egy kupacban. Túl a reggelin, a megérdemelt pihenés édes bódulatában.
Akkor találkoztam személyesen a fajtátokkal, addig csak jól-rosszul sikerült képeket nézegetve ábrándozhattam Rólad. Akik láttak már Belőletek, felemásan nyilatkoztak. Egyik szerint szépek vagytok, másik szerint nem sok kutyaformátok van.
Az írások csodákat meséltek képességeitekről, szárazon és vízen egyaránt.

Aztán odaültem közétek, felébredtetek és elkezdődött a játék! Meglepett, hogy milyen nagyok vagytok, vizslákhoz szokott szemem csodálkozva szemlélte súlyos, zömök testeteket.

És az a hihetetlen nyugalom! Játszottatok, rosszalkodtatok, mint minden egészséges kölyökkutya, de hogyan! Végtelenül kiegyensúlyozottan, nyoma sem volt a többi fajtára jellemző szertelenségnek. Emlékszem, egyikőtök lassan, komótosan, megfontoltan átballagott a szomszéd virágoskertbe, letépte az egyetlen, még nyíló virágocskát, aztán ugyanolyan tempóban totyogott vele vissza. A másik körtét hozott.

A két kan közül Téged választottalak.

A hosszú úton hazafelé nyugodtan ültél a Trabant hátsó ülésén, kolléganőm mellett, csak néha nyüszítettél halkan az elhagyott család után.

Itthon is meglepetést keltettél hatalmas termeteddel, kiegyensúlyozott idegrendszereddel. Öreg vizslám ugyan már az első nap kimutatta ellenszenvét, de a seb a lelkeden szinte rögtön begyógyult. A homlokodon csak kicsit később.

Galambot, szarkát lőttem Neked, egész hamar elkezdtük gyakorolni a keresés és az elhozás tudományát. Szenvedélyeddé vált az apportírozás, félelmetes agyaraid közül a szárnyazott veréb is élve került elő. Hoztál-vittél mindent, közte fekete macskánkat is, aki ordítva tiltakozott az ingyen fuvar ellen, főleg, ha a melle bőrénél fogva szállítottad. De, amint letetted, dorombolva törleszkedett Hozzád. Nagyon jó barátok voltatok.

Híres, mindig, mindenkiben csodálatot keltő nyugalmadból nagyon kevés dolog tudott csak kizökkenteni.  Ilyen kivételes eset volt például az étkezés időpontjának indokolatlan elcsúszása vagy idegen macska megjelenése az udvarban.

Alig kerültél hozzánk, már bebizonyítottad, milyen kemény fából faragtak. A porszívót - mellyel öreg vizslámat a világból ki lehetett volna üldözni, úgy félt tőle - először figyelmeztetően megugattad, majd, hogy ez nem használt, megharaptad.

Három hónapos korodban vittelek először a területre. A halastónál szerettem volna lőni valamit Neked. Kíváncsi voltam, hogyan viszonyulsz a dörrenéshez, ezért Józsi barátommal kicsit hátrébb maradtatok. Jó nagy séta után szürke gém kelt riadtan a partmenti nádas takarásából, a jobb cső szépen leemelte, a bal pedig a dörrenésre felrepülő, nem is sejtett tőkés récék közül tört össze egyet. Természetesen fütyültél az erős hangra, de a vizsla által kihozott kacsát pár lépésről odavonszoltad hozzám a parton.

Ezzel kezdődött a közös vadászatok sorozata.

Januárban, fél éves korodban már önállóan dolgoztál, amikor egy gyönyörű, szikrázóan napsütéses, de fagyos délelőtt mentünk kettesben a patakra kacsázni. Szépen megkerested a nádba zuhant tőkés gácsért és áthoztad a széles árok túlsó partjára esett csörgőrécét.
Igaz, később kiugrottál a cincogásra már felénk vágtató róka elé, amikor meghallottad, hogy kibiztosítom a puskát. El is iszkolt a ravaszdi, nagy szerencséje volt, mert a mérgesen utána küldött brenneke csak hajszállal zúgott el a feje fölött.

Szinte egész évben dúvadaztunk, ősszel-télen még ráadásul fácánozások és récézések is tarkították a vadászati lehetőségeket. Nem volt golyós puskám, apróvaddal kellett beérnünk. Nem panaszkodtunk, récék, varjak, szajkók, kóbor macskák tucatjait cipelted hozzám a sikeres lövések után, néha egy-egy szarka, örvös galamb, tapasztalatlan süldő róka is terítékre került. Tanultam lőni és együtt tanultunk vadászni…

Étvágyad elképesztő, egyszerűen hihetetlen volt. Mindent megettél, még a káposztatorzsát is elloptad a kecske elől, pedig semmit sem sajnáltunk Tőled. Gyorsan, talán túlságosan is gyorsan nőttél, erősödtél. Előfordult, hogy fájt a lábad, amikor elfáradtál, ilyenkor még húgommal sem voltál túl barátságos. Azt a barátomat pedig, akivel a legtöbbet játszottál, birkóztál és vadásztál, vicsorogva tanácsoltad el a kocsitól. Ugyanakkor hasonló állapotban is kitörő örömmel fogadtad a gyerekek közeledését.

Mikorra teljesen kifejlődtél, súlyod meghaladta a 40 kg-ot, erőben vetekedtél bármelyik emberrel. Mindig, mindenhová magammal vittelek, ezért Trabantomat szinte sajátodnak érezted. Ha nyitva volt az ajtaja, gyakran beleköltöztél és órákat aludtál a hátsó ülésen. A családon és két barátomon – akikkel sűrűn vadásztunk – kívül oda ember be nem szállhatott, ebben nem ismertél tréfát. Nem volt rá szükség, hogy a városban lezárjam az ajtókat…

Kemény, olykor verekedős kankutya lett Belőled, de a kicsit, a gyengét, általam soha, semmilyen más állattól nem látott figyelemmel, törődéssel vetted körül. A síró csecsemőt a babakocsiba dugott fejeddel vigasztaltad, és izgalomtól reszketve igyekeztél félretolni a látogatókat a kölyökmacskák mellől.

Neved fogalom lett, bámult mindenki, aki csak találkozott Veled, hiszen még soha nem láttak labradort. Nehezen értették meg, hogy sohasem fázol, és nem a vízbe küldeni nehéz, hanem kihívni onnan…

Határozott, falkavezérségre törő egyéniség voltál, többször is meg kellett magyaráznom, hogy én vagyok a főnök. Legnagyobb tekintélye öreg vizslámnak volt, ezt követte a maroknyi láncdarab csörgése, mellyel néha oldalba figyelmeztettelek, majd jöttem én a rangsorban. Közvetlen utánam Te és aztán messze-messze elmaradva a család női tagjai, a „kiszolgáló személyzet”.

Két és fél évig laktunk egy szobában és éltünk át rengeteg, szebbnél szebb vadászkalandot. Égetett a Nap és vágott a szél, ostorozott eső és fagyasztott a tél, gyönyörködtünk hajnalhasadásban és naplementében, vidrában és halászsasban, virágban és lepkében, a természet ezernyi csodájában. Nevettem, amikor túlzott önbizalmadban a rét felett alacsonyan repkedő fecskéket kergetted, Te, aki elől a szárnyazott kakas is elfutott, és leesett az állam a csodálkozástól, amikor beszaladtál az útról a bokrok közé repülő feketerigó után és kihoztad, természetesen oly puhán fogva, hogy simán el lehetett engedni. Összemosolyogtunk, ha jó volt a lövés, a sörét megtörte a rekedten károgó szürke varjú röptét, a nagyszájú szajkó csapongását, vagy a sziszegő szárnyú, zöldfejű tőkés gácsér légi parádéját és mire újra töltöttem a 12-est, már ott is voltál a zsákmánnyal, boldogan csóválva hozzá egész derekadat.
Jöttünk haza fülig érő szájjal, élményekkel telve, farkasétvággyal, de vert hadként is, szinte szótlanul, úgy, hogy a kocsiból kiszállni is egy lidércnyomásnak tűnt mindkettőnk számára, és töltöttük vízszintesben a nap hátralevő részét, mert menni nem igazán esett jól, hiszen a hátunk mögött tudhattunk sok-sok, embertelen terepen megtett kilométert, valamint hajmeresztően elszalasztott lehetőségeket, hozzá még önbizalmat romboló, érthetetlen, kínos hibázásokat.
 
Sok évet terveztünk még így együtt, de nem adatott meg…

Jött egy ezerszer átkozott kullancs és három nap rémálom…

Az orvos végig bizakodott és nyugtatott, és Te is nyugodtan birkóztál a halállal. Három nap kellett, neki, aki erősebb mindenkinél, hogy legyőzzön, és azon a márciusi délutánon, azt hiszem, félig én is meghaltam…
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 69   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: