Oldalak: 1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gombászsarok  (Megtekintve 148372 alkalommal)
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3506



« Új üzenet #765 Dátum: 2016. Október 12. - 14:09:06 »

Ami nem tinóra (vargánya), csirke (róka), úri (császár) gomba, azt én egységesen "needdmeg" névvel illetem. Név szerinti megismerésük túlmutat érdeklődési körömön. No persze akad még jópár gomba,amit ismerek név szerint,de ez a megismerés részemről nem akaratlagos volt. Rámragadt,mint a kosz.

Pardon, kifelejtettem a keserű gombát. Na azt még szeretem.
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #766 Dátum: 2016. Október 13. - 07:23:57 »

Lassan itt lesz a gyűrűs tuskógomba ideje.
A napokban utánanézek.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
krisco
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 20


« Új üzenet #767 Dátum: 2016. Október 13. - 20:57:08 »

Ma rápróbáltunk a legjobb gy. tuskógombás helyeinkre,de még nyoma sem volt. Persze nem egy környéket járunk/Gödöllő környéke/. Lehet,hogy Te nem győzöd majd szedni.  Emelem
Naplózva

A világon a legveszélyesebb dolog az élet.
 Abba eddig még mindenki belehalt.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #768 Dátum: 2016. Október 14. - 07:52:02 »

Néztem tegnap, semmi.
Vasárnapra ígérnek egy kiadós esőt, talán majd az meghozza.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
ingerelt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1315



« Új üzenet #769 Dátum: 2016. Október 29. - 20:17:55 »

A ma reggeli koruton:

 



Naplózva

Az élet szép, csak igyekezz kihasználni embertársaidnak!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #770 Dátum: 2016. November 02. - 09:20:27 »

Néztem tegnap, semmi.
Vasárnapra ígérnek egy kiadós esőt, talán majd az meghozza.

A hét végén kirobbant nálunk a gyűrűs tuskógomba. Alaposan megváratott bennünket, de mennyiséggel és minőséggel kárpótolta a késést.  Táncol
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Bentshaft
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2127


vadaszijasz


« Új üzenet #771 Dátum: 2016. November 02. - 13:17:12 »

A hét végén kirobbant nálunk a gyűrűs tuskógomba. Alaposan megváratott bennünket, de mennyiséggel és minőséggel kárpótolta a késést.  Táncol

Pont olyanok amilyeneket en is szedtem ?
Naplózva

I don't hunt in order to kill, I kill in order to have hunted.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #772 Dátum: 2016. November 02. - 14:31:28 »

Megnéztem az egy lappal ezelőtti képeidet, olyasmi, bár én soha nem éreztem édeskésnek.
Termőhelyfüggő is lehet, mert kicsit attól is változik a színe, alakja, tán az íze is, hogy milyen fán terem.
Fenyőerdőben én még nem szedtem, dió, bükk, tölgy és akáctuskón már sokszor és mind más egy árnyalattal.
Most akácerdőben találtunk, holnap majd teszek fel képet, ha otthon nem felejtem a fényképezőgépet, mint ma.
Tömeggomba, ha kijön, akkor nagyon sok van. Nyersen mérgező, 20 perc főzés legalább kell neki, thermolabilis toxint tartalmaz, ezt Boar mondta, megjegyeztem és mindig elmondom, hogy okosabbnak látszódjak. Vigyorog
Leginkább paprikás krumpliba főzzük bele, mert magában egy kicsit nyálkás. Néha egy kis vargánya is kerül mellé a krumpliba fagyasztottan, vagy szárított, majd vörösborban áztatott változatban, szerintem emel az ízén, de van aki tisztán jobban szereti.
Jól bírja a fagyasztóládát, Margit a múltkor talált egy 2 éve lefagyasztott csomagot, csinált belőle a vaddisznósült mellé egy gombapaprikás szaftot, semmi mellékízét sem éreztem, pedig elég finnyás vagyok. 


Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
KBalázs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 90


« Új üzenet #773 Dátum: 2016. November 02. - 15:00:07 »

Jól bírja a fagyasztóládát... 

.. és kiváló szárított-gomba alapanyag. Gyerekkori emlékem, hogy "függönyt" készítettünk belőle. A cérnás tű tönkön be, kalap közepén ki, majd így tovább, azaz lényegében egymáson "álltak". A fűzéreket ezuntán a radiátor fölé rajszeggel a karnisba szúrtuk egymás mellé. Ha maradt benne kukacos, másnap reggelre az egész fűzér mozgott  Vigyorog. Ekkor egy bátor alul kifeszített egy nylon (én már csak így írom) zacsekot, másik bátor pedig egy ollóval hagyta érvényesülni a gravitációt.

Egyébként nekem ízre is az egyik kendvencem: vagy gombás rántottának, vagy tejfölösen nokedlivel. De a legjobb levesnek. Nem tudom ismeritek-e?: gomba és olyan csirkerész, melyen van még bőr (szárny, comb, far-hát) egyszerre bele vízbe, addig főzni, míg a csirke még nem jó, majd hozzáadni egy adag rízst, és készre főzni. Végül betejfölözni (liszt nélkül). Íze, állaga, színe, illata fölséges.
Naplózva
Bentshaft
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2127


vadaszijasz


« Új üzenet #774 Dátum: 2016. November 02. - 15:01:52 »

Lajos, hat nem tudom de en nem nevezem fan termo gombanak. En javareszet az erdo mohas talajan talaltam, es persze kidolt fak tovebe is vagy azok alatt, de nem mindig. Mondhatni mindenutt az erdobe volt, rokaval vegyesen. Igen edeskes es nem talaltam nyalkasnak vizesen sem. Paprikas nagyon finom belole,  nem volt "nyalkas". Sokat igy is talaltam....nem csokorba. Gombaleves is jo edeskes volt. Itt mint emlitettem "mez" gombanak hivjak. Ugyanaz kell legyen mi t amit ti is szedtek.

Naplózva

I don't hunt in order to kill, I kill in order to have hunted.
KBalázs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 90


« Új üzenet #775 Dátum: 2016. November 02. - 15:23:36 »

Lajos, hat nem tudom de en nem nevezem fan termo gombanak. En javareszet az erdo mohas talajan talaltam, es persze kidolt fak tovebe is vagy azok alatt, de nem mindig. Mondhatni mindenutt az erdobe volt, rokaval vegyesen. Igen edeskes es nem talaltam nyalkasnak vizesen sem. Paprikas nagyon finom belole,  nem volt "nyalkas". Sokat igy is talaltam....nem csokorba. Gombaleves is jo edeskes volt. Itt mint emlitettem "mez" gombanak hivjak. Ugyanaz kell legyen mi t amit ti is szedtek.



Valóban található földön is és kidőlt fák alatt is, de jellemzően és nagy tömegben tuskókon nő:
http://www.miskolcigombasz.hu/fajlista/index.php?action=showKind&langOrder=hu&caller=kindList&kindId=53
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #776 Dátum: 2016. November 02. - 17:11:55 »

Lajos, hat nem tudom de en nem nevezem fan termo gombanak. En javareszet az erdo mohas talajan talaltam, es persze kidolt fak tovebe is vagy azok alatt, de nem mindig. Mondhatni mindenutt az erdobe volt, rokaval vegyesen. Igen edeskes es nem talaltam nyalkasnak vizesen sem. Paprikas nagyon finom belole,  nem volt "nyalkas". Sokat igy is talaltam....nem csokorba. Gombaleves is jo edeskes volt. Itt mint emlitettem "mez" gombanak hivjak. Ugyanaz kell legyen mi t amit ti is szedtek.


Az azonosság eldöntésére találták ki a nevezéktant.
Armillariella mellea.
Nem azért mézgomba nálatok,mert édes,hanem azért,mert a kalapfelbőr méz színű!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #777 Dátum: 2016. November 02. - 20:55:19 »

Lajos, hat nem tudom de en nem nevezem fan termo gombanak. En javareszet az erdo mohas talajan talaltam, es persze kidolt fak tovebe is vagy azok alatt, de nem mindig. Mondhatni mindenutt az erdobe volt, rokaval vegyesen. Igen edeskes es nem talaltam nyalkasnak vizesen sem. Paprikas nagyon finom belole,  nem volt "nyalkas". Sokat igy is talaltam....nem csokorba. Gombaleves is jo edeskes volt. Itt mint emlitettem "mez" gombanak hivjak. Ugyanaz kell legyen mi t amit ti is szedtek.



Az akácosban találunk tuskón is csokorban, meg így magányosan is. Utóbbiak szerintem a lehullott gallyakon fejlődnek. Azt gondolnám, hogy nálatok ugyanígy, csak fenyőgallyakon.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #778 Dátum: 2016. November 02. - 21:01:54 »

Az azonosság eldöntésére találták ki a nevezéktant.
Armillariella mellea.
Nem azért mézgomba nálatok,mert édes,hanem azért,mert a kalapfelbőr méz színű!

Teljesen igazad van, de mi csak úgy közönségesen, paraszt módjára azonosítjuk, szedjük és esszük.
"Sváb" nevét viszont ismerjük: hejdermars.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Bentshaft
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2127


vadaszijasz


« Új üzenet #779 Dátum: 2016. November 03. - 03:59:11 »

Az azonosság eldöntésére találták ki a nevezéktant.
Armillariella mellea.
Nem azért mézgomba nálatok,mert édes,hanem azért,mert a kalapfelbőr méz színű!

 ....OK, es ez a fajta amit en szedtem....

http://www.first-nature.com/fungi/armillaria-ostoyae.php

Naplózva

I don't hunt in order to kill, I kill in order to have hunted.
Oldalak: 1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: