Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 32   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Erdészeti vadkár, vadkárelhárítás  (Megtekintve 121335 alkalommal)
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #45 Dátum: 2010. Február 06. - 17:20:36 »

Pyrus összefoglalója nagyon alapos, és magyarázatot ad szinte minden kérdésre.

Valaki aggódott, hogy miként, milyen károkozással kerül ki a kitermelt anyag a rakodóra. Abból kell kiindulni, hogy nem feltétlenül fontos teljes fás munkarendszerekben gondolkodni, mint mikor az LKT egész fákat vonszol a rakodóra. Vannak nagyobb szerelvények, amik felépítésüknél fogva úgy tudnak közelíteni, hogy közben kisebb talajsebeket okoznak, mint egy crossmotor. Ezt magam is meglepődve láttam. (És persze a lovat sem kell száműzni, kimosolyogni, hiszen létezik, használják ma is!)
Az egyik legjobb megoldásnak a lovat látom.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #46 Dátum: 2010. Február 06. - 17:35:18 »

Az egyik legjobb megoldásnak a lovat látom.
Igazad van, biztosan lesz ebben szerepük, de léteznek nagyon kíméletes forwarderek is erre a célra.

 ---
Az előzőt hadd egészítsem ki azzal, hogy nehogy valaki azt gondolja, hogy a szálalás és rokonmódszerei valami vadonatúj, sötétzöld találmányok, vagy az okszerű erdőgazdálkodást megelőző, ősi erdőkiélési módszerek! Már Roth Gyula is szentelt ennek pár száz oldalt híres könyvében. (Erdőművelés I.-II.)
(Sajnos ehhez a nagyszerű és sok tekintetben ma is helytálló műhöz nem lehet hozzáférni, annak ellenére, hogy csekély példányszámban pár éve reprint kiadták.)
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #47 Dátum: 2010. Február 06. - 20:13:22 »

Igazad van, biztosan lesz ebben szerepük, de léteznek nagyon kíméletes forwarderek is erre a célra.

 ---
Az előzőt hadd egészítsem ki azzal, hogy nehogy valaki azt gondolja, hogy a szálalás és rokonmódszerei valami vadonatúj, sötétzöld találmányok, vagy az okszerű erdőgazdálkodást megelőző, ősi erdőkiélési módszerek! Már Roth Gyula is szentelt ennek pár száz oldalt híres könyvében. (Erdőművelés I.-II.)
(Sajnos ehhez a nagyszerű és sok tekintetben ma is helytálló műhöz nem lehet hozzáférni, annak ellenére, hogy csekély példányszámban pár éve reprint kiadták.)
Egyetlen " kíméletes forwarder " sem annyira környezetkímélő, mint egy ló...
Amennyiben a kitermeléseken kívül is van munka a lónak, még olcsóbb is.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #48 Dátum: 2010. Február 06. - 20:24:14 »

Egyetlen " kíméletes forwarder " sem annyira környezetkímélő, mint egy ló...
Amennyiben a kitermeléseken kívül is van munka a lónak, még olcsóbb is.
Hát ebben igazad van. De ha rövidfás rendszerekben gondolkodunk is, azért vannak olyan méretek, amivel a ló nehezen birkózik meg. No meg a forwarder felemelve, kíméletesen elég nagy távolságokra el tud menni, így nem igényel a munka olyan sűrű közelítőnyom hálózatot.
De legyen igazad, lássunk minél több lovat az erdei munkákban!  Mosolyog
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #49 Dátum: 2010. Február 06. - 21:40:21 »

Én a Mátrában láttam hogy használják a lovat közelítésre.
A forwarder is tud szép nyomvályút hagyni maga után. Pár hónapja voltunk fönt Visegrádon egy gyakorlaton. Ott mutattak forwardert munka közben.
 
A szálalásról valahol hallottam, hogy Ausztriában ahol csinálják ott elég komoly főfeltáró útrendszer van. A gépnek szinte be sem kell menni az erdőbe. Az útról nyúlkál be.
Mondjuk ezt nekem elég nehéz elképzelni. Valahogy nem tudom elhinni hogy ez 100%-ig igaz legyen.





Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #50 Dátum: 2010. Február 06. - 21:46:55 »

Az 5-8 cm magasságú visszamaradt tuskó semmilyen munkafolyamatot nem akadályoz és 4-6 év után minden különösebb kezelés mellőzésével  elkorhad.

 Igen

Nincs több kérdésem.Jó üzemmódnak tűnik, gratulálok!  Igen

 Emelem
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
forsterh
Vendég
« Új üzenet #51 Dátum: 2010. Február 07. - 06:12:27 »

Ne haragudjatok, de én csak mosolygok ezen a szálalási mizérián, főleg amilyen javaslatok befutnak ide....... Mert a ló alkalmazását én messzemenően tudom támogatni, ha már valaki szálal, mert ennél kiméletesebb kiszállítás, mint a lóval történő még nem találtak ki. Egyébként nagyon megfelelne  a herélt magyar szürke marha (ökör) a maga 12 mázsájával azért el tud egy két dolgot vinni....
Na de álljunk már meg egy szóra gyerekek... szálalás és forwarder??????  Igen ez már a legújabb ultra zöld elmélet.....Mintha Ikaruszt rakétával lőnék ki az égbe, hogy repüljön a viasszal megragasztott szárnyain.....
Szerintem szálljatok le a földre... jobban jártok.....
Naplózva
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #52 Dátum: 2010. Február 07. - 06:48:02 »

Pedig a trendeket elnézve ezzel a "mizériával" előbb-utóbb mindenki kénytelen lesz megbarátkozni, akár üdvözli, akár ellenzi.
Az ökör valóban többet tudhat a lónál közelítésben, bár én ezt csak az öregek elmeséléseiből tudhatom, de nekik is, Neked is elhiszem. Érdekes, hogy kiment a divatból.
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #53 Dátum: 2010. Február 07. - 07:11:45 »

Na de álljunk már meg egy szóra gyerekek... szálalás és forwarder??????  Igen ez már a legújabb ultra zöld elmélet.....

Ott van bizony az UMVP pályázatok között, amiben mintegy 3000 Ft-ot adnak köbméterenként (max. 50 m3,/ha, ha jól emlékszem) az un. kíméletes kiközelítésre.
Mondjuk tényleg elég tragikomikus elképzelni pl. dombvidéken, tökig érő sárban, vagy délre megtaknyosodó tetejű fagyos földön, amint a 10 méteres szerelvény szlalomozik a megmaradó fák között, pláne mindezt kíméletes kiközelítésnek elnevezni. Pár ilyen kísérlet, aztán sem a fák kérgéből, sem a gépből nem marad semmi.

Én is azt hiszem, hogy szálalás=igavonó állat. Hogy ez ló, ökör vagy netán bivaly, azt nem tudom, de piszkálja a csőrömet. Nem azért, mert nagyon szálalnom kéne, amit nekem vágnom kell a közeljövőben az szinte teljesen akác, ott meg sem a felújítás módja (gyökérsarj) sem a fafaj (akác, mint első számú közellenség) miatt vélhetően nem jelenik meg a szálalási kötelezettség.
Viszont láttam tavaly, amikor az egyik fakitermelő vállalkozó, amikor a talajviszonyok miatt az LKT-val már semmire sem ment, kínjában bérelt egy lovat vezetővel, aztán szájtátva nézte, hogy a kis mokány ló teljesítményét akác tarvágásban. Még azon a héten vett egy saját lovat.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
forsterh
Vendég
« Új üzenet #54 Dátum: 2010. Február 07. - 07:28:06 »

Ott van bizony az UMVP pályázatok között, amiben mintegy 3000 Ft-ot adnak köbméterenként (max. 50 m3,/ha, ha jól emlékszem) az un. kíméletes kiközelítésre.
Mondjuk tényleg elég tragikomikus elképzelni pl. dombvidéken, tökig érő sárban, vagy délre megtaknyosodó tetejű fagyos földön, amint a 10 méteres szerelvény szlalomozik a megmaradó fák között, pláne mindezt kíméletes kiközelítésnek elnevezni. Pár ilyen kísérlet, aztán sem a fák kérgéből, sem a gépből nem marad semmi.

Én is azt hiszem, hogy szálalás=igavonó állat. Hogy ez ló, ökör vagy netán bivaly, azt nem tudom, de piszkálja a csőrömet. Nem azért, mert nagyon szálalnom kéne, amit nekem vágnom kell a közeljövőben az szinte teljesen akác, ott meg sem a felújítás módja (gyökérsarj) sem a fafaj (akác, mint első számú közellenség) miatt vélhetően nem jelenik meg a szálalási kötelezettség.
Viszont láttam tavaly, amikor az egyik fakitermelő vállalkozó, amikor a talajviszonyok miatt az LKT-val már semmire sem ment, kínjában bérelt egy lovat vezetővel, aztán szájtátva nézte, hogy a kis mokány ló teljesítményét akác tarvágásban. Még azon a héten vett egy saját lovat.
 

Na ez egy földhözragadt hozzászólás volt és mint ilyen nagyon tetszett is..... Igen
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #55 Dátum: 2010. Február 07. - 07:33:03 »

Az ökör valóban többet tudhat a lónál közelítésben, bár én ezt csak az öregek elmeséléseiből tudhatom, de nekik is, Neked is elhiszem. Érdekes, hogy kiment a divatból.

Szerintem az lehet a fő gond vele, hogy nagyon lassú. Ez talán nem is elsősorban a vonszolásnál jelentkezik, ott még talán kényelmesebb is, ha nem kell loholni, mint a lóval, hanem a ki és bemenetelkor. Nem tudom ám, sohasem dolgoztam vele, csak elképzelem.
Az viszont biztosan nem véletlen, hogy a múltban a nagyobb gazdaságokban a szántást (legnehezebb mg-i talajmunka) gyakran inkább ökörre, mint lóra alapozták.

Idősebb kollégám mesélt bivalyos élményeket. Ő szokta mondani, hogy a bivalynak hatalmas a "forgatónyomatéka". Baromi erő, és csigalassúság. Egyetlen esetben gyorsul fel, amikor meglát egy pocsolyát.
Na, azt igyekszik rögvest elérni és szerszámostul belefeküdni. Az sem zavarja túlzottan, hogy a szerszámhoz eke, vagy szekér kapcsolódik. Ha kidagonyázta magát ( fél nap), akkor nagy nehezen ki lehet könyörögni a sárból és ezután lehet vele folytatni a munkát.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
forsterh
Vendég
« Új üzenet #56 Dátum: 2010. Február 07. - 08:08:06 »

Az ökör mellett a hatalmas testi erő és a nyugodtság szólt. Ha nem tudta kitörni holtpontjáról a szállítandó vagy vonszolnivaló terhet akkor nem próbálkozott mégegyszer, szemben a lóval amely annyira erőlködött, hogy annak mindig hámszakadás volt a vége.....
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #57 Dátum: 2010. Február 07. - 08:31:47 »

Na akkor valahogy így néz ki a szálalás technológiai sorába illeszthető alapforwarder.... azért azt be kell látni, hogy nem ez fogja a szarból az UNIO-t kihúzni......

Naplózva
maci64
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7


« Új üzenet #58 Dátum: 2010. Február 07. - 08:53:50 »

Az északi  Magas-Börzsönyben az 1970 - es évekig a kiszállítást vasúton végezték. ( egykor 200 km vasút állt rendelkezésre ) Ezt a vasút hálózatot elkezdték felszámolni, jelenleg 5 km létezik belőle, azon is csak személyforgalom folyik, hála pár megszállott embernek, akik pénzt és időt nem sajnálva foglalkozik vele.
Ezek a zömmel bükkös állományok a 80 - as évek elejére érték érték el azt a kort, hogy jelentősebb mennyiségű faanyag kitermelésére volt lehetőség. ( növedékfokozó gyérítések ) Nagyon sokat gondolkodtak rajta, hogy ismerve a bükk hosszú tárolásából adódó problémákat, hogyan lehetne a nevelő vágásokat elvégezni. A Börzsönyben abban az időben jelentős bányászati kutató tevékenység folyt. A fúró alapok megközelítése érdekében épültek az elő jelentős nagyságú föld utak. Az akkori Erdészetvezetőm, majd később én is ezek összekötésével, tovább vitelével készíttettük el azt a közelítő hálózatot amelyen a kiszállítás folyt.
Az első időkben a honvédség végezte a szállítást, majd 1987 - ben megkaptuk az első TIMBERJACK kiszállító szerelvényt.
A termelés fogatos előközelítésből és hosszú fás szerelvényes kiszállításból állt. Évente 30 - 50 ha gyérítését végeztük el. Ehhez rendelkezésre állt 4 pár ló és megfelelő szakértelemmel rendelkező KIVÁLÓ fakitermelők.
Később a véghasználatok végvágásánál is hasonló módon alkalmaztuk.
Régen volt, de össze lehet kötni a régi és új technológiát csak egy kis akarat kell hozzá.  
« Utoljára szerkesztve: 2010. Február 07. - 11:42:03 írta Pyrus » Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #59 Dátum: 2010. Február 07. - 09:06:43 »

Szia Forsterh!

Egy kérdésem lenne, kíváncsi lennék a véleményedre.

Egyszer olvastam egy könyvben (Zoltán János: A vadászat napszámosai), hogy annak idején Kaszón nagy területeket telepítettek be erdőkkel, és az erdősítésekbe seprűzanótot ültettek (vetettek?). Ez jó védelmet nyújtott a vad rágása ellen is, aztán idővel a csemeték túlnőtték. Nagy sikere volt.

Én azt látom, hogy sajnos a kikapált sorú, lekaszált sorközű erdősítésekben a sorokban lévő csemeték szinte kínálják magukat a vadnak....beáll szépen egy őz a sorba és 10 perc alatt már komoly kárt tud okozni sajnos....

Régóta foglalkoztat a dolog, hogy esetleg milyen riasztó/takaró/elterelő növényt lehetne a csemeték mellett nevelni, ami növeli a csemeték károsodás nélküli felnövésének esélyét?

Azon túl talán egy kicsit a mikroklímát is javítanák a plusz növények...
Már arra is gondoltam, hogy a Nagy boszorkányfüvet kéne a sorokba vetni, az biztos riasztaná a vadat...legalábbis a vegetációs időszakban....

Kíváncsian várom a válaszod!  Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 32   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: