Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Erdészeti vadkár, vadkárelhárítás  (Megtekintve 121052 alkalommal)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3604


« Új üzenet #165 Dátum: 2012. Október 21. - 12:49:00 »

Érdekesen számolsz!

Nehogy már a művelési költségeket is levond a vadlár megtérülésnél.
A Te matekod szerint levonod a szántás, mag,vegyszer, stb. árát is. Woest

Hogy ezt honnan olvastad ki??!!...  Fejvakarás Fejvakarás Vállat von Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6365


vadász


« Új üzenet #166 Dátum: 2012. Október 21. - 13:14:17 »

Hogy ezt honnan olvastad ki??!!...  Fejvakarás Fejvakarás Vállat von Vállat von
Ezt én sem értem...Lajos erről egy szót sem írt Fejvakarás

Az viszont nem egyértelmű, hogy a betakarítás költsége minden esetben levonandó lenne.
Csak ott szokták elfogadni, ahol totális kár van és be sem kell indítani a kombájnt.
Ahol csak terméskiesés van, ott a gép ugyanannyit dolgozik, mint ahol nincsen kár.
Ott "csak" a szállítás-szárítás-betárolás, kár mértékére jutüó költségét szoktuk vonni és úgy jön ki a  kárérték.
De nagyon változatos a kárbecslés, ahol még "romltlanok" a gazdálkodók, ott igen sokat lehet fogni a vadkáron.
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
maax
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3


« Új üzenet #167 Dátum: 2012. Október 22. - 06:57:34 »

Hogy ezt honnan olvastad ki??!!...  Fejvakarás Fejvakarás Vállat von Vállat von

A %-ból következtettem rá.
Költségtérülés nem 100% esetén. nem haladja meg a 10%-ot.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #168 Dátum: 2012. Október 22. - 22:32:38 »

Érdekesen számolsz!

Nehogy már a művelési költségeket is levond a vadlár megtérülésnél.
A Te matekod szerint levonod a szántás, mag,vegyszer, stb. árát is. Woest

Azt gondolom, reálisan számolok.
Szót nem ejtettem szántásról, vegyszerről, vetőmagról, felsoroltam, hogy mi vonható le a költségek közül, hiszen ezek nem merülnek fel.
Abban Csabának igaza van, hogy a kombájnolási ktg. vagy felmerül, vagy sem, ez károsításfüggő. A behordás, a szárítás, tisztítás, raktározás és értékesítés költsége nyilván nem merül fel.
Csendben megjegyezném, hogy átlagos évben csak a szárítás költsége a teljes termelési költség egyharmadára rúg. Idén nyilván valamivel kevesebb volt.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
uniquealpine
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 41


« Új üzenet #169 Dátum: 2013. Július 25. - 17:22:05 »

Tiszteletem, remélem tud arra valaki válaszolni, hogy ha vadkárelhárításra belterületre adnak ki engedélyt, és a jogosult nem a helyi VT tagja, hivatásos vadásza, akkor ezután a belterületen előforduló vadkár megfizetése iránti felelősség alól is mentesül a VT?

köszönettel
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #170 Dátum: 2014. Február 12. - 21:27:39 »

Ezzel a témával át lehetne pattanni a vadkáros topikba. Lenne mit hozzáfűznöm mindkét fél részéről.

Átpattintottam.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #171 Dátum: 2014. Február 12. - 21:30:06 »

Ha van disznó, akkor nem olyan ecccerű...

Egy télre kell villanypásztor. A már kikelt csemetében a disznó nem csinál mérhető kárt.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6365


vadász


« Új üzenet #172 Dátum: 2014. Február 12. - 21:36:00 »

Egy télre kell villanypásztor. A már kikelt csemetében a disznó nem csinál mérhető kárt.
Ez függ attól, hogy kell-e esetleg makkal pótolni és nagyon nem mindegy, hogy mennyi egér telepszik/szaporodik rá a vetésre?
Mert ha kedvezőek nekik a körülmények, akkor az egér miatt újból felszántják a talajt a turkácsok.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11246


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #173 Dátum: 2014. Február 12. - 21:43:23 »

Átpattintottam.
Van az a kár, amit sosem térítenék meg:ahogy nyitott ajtajú autóban nem hagyok pénztárcát,vagy kocsikulcsot,vagy síneken nem autózok,úgy a gazdák egy részének sem kellene erőltetni a kukoricát az ártérbe,illetve olyan helyekre ahol évről évre nagy a vadkár. Öbölként az erdőbe beugró, vadföldnek álcázott kultúrákért bizony fogadnék egy jó ügyvédet a vt.-k helyében. Illetve azok a gazdák akik a tölgyes kerítésére vetnek,s nem foglalkoznak azzal,hogy ha 2 métert elhagynának,akkor megmenekülhetne a földjük a totális ledzsamálástól...Gazdálkodunk,van vadkárunk minden évben. Különösen a nyúlrágás keseríti az életünket,de védekezünk ahogy tudunk.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #174 Dátum: 2014. Február 12. - 21:47:54 »

Egy télre kell villanypásztor. A már kikelt csemetében a disznó nem csinál mérhető kárt.
A kikelésig sem egyszerű az út...sőt.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6365


vadász


« Új üzenet #175 Dátum: 2014. Február 12. - 22:11:34 »

Van az a kár, amit sosem térítenék meg......
Nagyon nem lehet rám fogni, hogy vadászat ellenes lennék Ördög
De a soraidból nekem egy eléggé deformált, teljesen egyoldalú szemlélet jön át Fejvakarás
Csak kérdem: Hány vadászatra jogosult hajlandó tisztes összegért kibérelni az erdőbe öbölként beugró szántóterületeket?
Belenyúlnak a tagok a zsebükbe és becsengetnek éves szinten és fejenként több (sok) százezret azért, hogy kompenzálják a mezőgazdálkodó kiesett jövedelmét?
Nem hinném, hogy ez lenne az általános gyakorlat.
Kérdés 2.: Ki és milyen jogon határozhatja meg, hogy egy földjéből élő gazdálkodó mit termeljen, csak azért, hogy a vadászatra jogosult attól jól érezze magát?
Visszakanyarodva az előző ponthoz, ez esetben (ha valami hihetetlen oknál fogva ez keresztülvihető lenne) ki fogja az alacsonyabb értékű termény miatti bevételkiesését kompenzálni?

Ahogy Lajos írta, egy adott földterület gazdasági és termelő értéke nagyságrendekkel magasabb, ha mezőgazdasági oldalról vizsgáljuk, mint ha a vadászat felől.
A hozzánk tartozó 27 ezer hektár vadászterületen azon igyekszem, hogy a gazdák elfogadják, hogy a földjük értéke magasabb akkor, ha azon értékes vadállomány él.
Ezt mindaddig el is fogadják és hajlandóak némi áldozatra is, amíg nem nézzük őket hülyének.
Bevonjuk őket a kárelhárításba, közösen építünk villanypásztorokat, mi adjuk az anyagot, ők adnak hozzá élőerőt, a karbantartást is megosztjuk, stb...
Párbeszéd van köztünk, néha komoly vita is, de nem ellenségeskedés.
Ugyan azon a területen kell megélnünk, csak más dimenziókban.
De ehhez így is kell évente 35-40 millió Ft. amit vadkárelhárításra fordítunk és mellette kifizetünk 10-15 millió kártérítést.
Nem mellesleg, 5 éve nem volt peres ügyünk.
Ha ezt nem így tennénk, az éves vadkárra kifizetendő összeg akár bőven meghaladhatná a 80-100 milliót és évente 4-5 komoly perre is számíthatnánk.
Igen nagy különbség.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11246


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #176 Dátum: 2014. Február 12. - 22:44:36 »

Nagyon nem lehet rám fogni, hogy vadászat ellenes lennék Ördög
De a soraidból nekem egy eléggé deformált, teljesen egyoldalú szemlélet jön át Fejvakarás
Csak kérdem: Hány vadászatra jogosult hajlandó tisztes összegért kibérelni az erdőbe öbölként beugró szántóterületeket?
Belenyúlnak a tagok a zsebükbe és becsengetnek éves szinten és fejenként több (sok) százezret azért, hogy kompenzálják a mezőgazdálkodó kiesett jövedelmét?
Nem hinném, hogy ez lenne az általános gyakorlat.
Kérdés 2.: Ki és milyen jogon határozhatja meg, hogy egy földjéből élő gazdálkodó mit termeljen, csak azért, hogy a vadászatra jogosult attól jól érezze magát?
Visszakanyarodva az előző ponthoz, ez esetben (ha valami hihetetlen oknál fogva ez keresztülvihető lenne) ki fogja az alacsonyabb értékű termény miatti bevételkiesését kompenzálni?

Nagyon nem lehet rám fogni,hogy gazdálkodás ellenes lennék... Ördög
A véleményem nem deformált és egyoldalú akart lenni...Csak nem cizelláltam,mert nehéz leírni valamit néhány sorban úgy,hogy arról igazából egyetemi tankönyv-családot lehetne kiadatni. Az erdőbe öbölként beugró földekre láttam olyan példát,ahol a gazda magatartása minimum "ráutaló" volt... 500 négyzetmétert bevetni a frekventált váltókkal sűrűn telefutott kökényesben,máshol a legjobban prosperáló szóróktól 50-100 méterre ragaszkodni annyi földhöz,amin a kombájn nem tud megfordulni... Vagy egy 20 méteres fasorhoz (2 db fa,a többi bodza-kökény-som meg tudja a fasom...) amitől sehogyan sem lehet a lesekről belátni a ciklit... Ezekről az emberekről beszélek,akik a vadászokkal nem hajlandóak semmit sem tárgyalni,saját érdekükben sem. A kommunikációs problémákat én össztársadalmi problémának látom, nem csak itt fordul elő,ebben a témakörben. De mint a vadászok között is, a gazdák körében is vannak kompromisszummentes gondolkodású emberek. Sajnos.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11246


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #177 Dátum: 2014. Február 12. - 23:14:32 »

Csaba!
Egyébiránt tudnod kell,hogy nem tartozom azon emberek közé,akik a saját igazukról meggyőződve folytatnak meddő vitákat. Sokat tanulok az élet minden területén,s szívesen veszem a szakemberek kiigazításait.Tudásod,szakértelmed előtt meghajlok.  Parasztgyerek vagyok,szeretem a földet,ragaszkodok hozzá,részben abból élek...ugyanakkor én fel tudom fogni azt is,ha valaminek nincs értelme...és valljuk be őszintén:a 4 éve folyamatosan tönkrelegelt-taposott földdarabba tengerit vetni 5. éven...szóval szerinted annak van értelme? Mégis miben bízik az a gazda?
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #178 Dátum: 2014. Február 13. - 10:02:29 »

Ez függ attól, hogy kell-e esetleg makkal pótolni és nagyon nem mindegy, hogy mennyi egér telepszik/szaporodik rá a vetésre?
Mert ha kedvezőek nekik a körülmények, akkor az egér miatt újból felszántják a talajt a turkácsok.

Az egérkérdéssel én eddig még (szerencsére) nem szembesültem.
Az őszi csapadék nálunk elég üzembiztosan lerendezi az egeret.
Mondjuk el tudom képzelni, mi lehet egy aszályosabb területen, egy pár éve bolygatatlan földön.
Mezőtúron hajtottunk tavaly egy többéves lucerna tarlót, olyan volt, mint a méhlép. Idén a güzüegerek "piramisaira" csodálkoztam rá ugyanott, hát mit mondjak, félelmetes!
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16574



« Új üzenet #179 Dátum: 2014. Február 13. - 10:06:41 »


Csak kérdem: Hány vadászatra jogosult hajlandó tisztes összegért kibérelni az erdőbe öbölként beugró szántóterületeket?
Ugyan már. Saját tagunk sem volt hajlandó bérbe adni. A társaság nem fog több pénzt kifizetni mint amennyi a vadkár lenne, a termelő meg nem fogja annyiért odaadni mert nehogy már a buzi vadászoknak legyen jó...

Kérdés 2.: Ki és milyen jogon határozhatja meg, hogy egy földjéből élő gazdálkodó mit termeljen, csak azért, hogy a vadászatra jogosult attól jól érezze magát?
Visszakanyarodva az előző ponthoz, ez esetben (ha valami hihetetlen oknál fogva ez keresztülvihető lenne) ki fogja az alacsonyabb értékű termény miatti bevételkiesését kompenzálni?
Csabám, hallottál már olyat, hogy AKG? Jelenleg is van "alacsonyabb értékű"(pontosabban hozamú) termény miatti bevételkiesés. És úgy gondolom, hogy az állam által kifizetett támogatások feltételrendszere elbírná az állam tulajdonában lévő vad érdekeit is valamilyen szinten, lásd pl. az apróvadgazdálkodással kapcsolatos törekvéseket.

Nem mellesleg, 5 éve nem volt peres ügyünk.
Ebbe azért az erőviszonyok is belejátszanak.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: