Oldalak: 1 ... 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 [356] 357 358 359 360 361 362 363 364 365   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Jogszabályok  (Megtekintve 586877 alkalommal)
Borzgróf
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 673


« Új üzenet #5325 Dátum: 2022. Augusztus 03. - 09:30:29 »

Ha halőr vagy, nincs csípőből  fegyvertartásid. Fegyvertartási nélkül nem vehetsz 7.5 jule feletti légpuskát, mert az lőfegyvernek minősül. Vadászfegyver tartásival sem hiszem hogy vehetsz, mert a légpuska nem vadászfegyver.
Ha sportcélra veszel nagy teljesítményű légpuskát, azt meg szerintem nem használhatod vadászati célra, ahogy pl. a sportpisztolyt sem.
Szóval, nem értem az egészet.
Ez így értelmezhetetlen, csak szarkasztikus akartam lenni, nem jött össze ezek szerint.
7,5J feletti légfegyvered csak sport célra lehet tudtommal is, amivel nem vadászhatsz.
Naplózva
Sam6
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1732



WWW
« Új üzenet #5326 Dátum: 2022. Augusztus 04. - 11:38:37 »

Pedig egyértelmű: ha halőr vagy és van Field Targethez 16J-os légpuskád beírva lőhetsz vele ülő kormoránt Mosolyog
  Ördög :Mosolyog Nem szól szám Fejvakarás  Csodalk Hát ezt igen komolytalan joggyakorlónak sikerült összehányni...  Hány
7,5 J feletti légfegyver tartása csak sportlövészet céljára engedélyezett, azzal viszont nem lehet vadászati tevékenységet folytatni.  Egyébként jól értelmezed a dolgot, vadászfegyver tartási kevés a 7,5 J feletti légpuskához, ráadásul előtte 2x mehetsz fél év eltéréssel dilidokihoz, minőstés, szövetségi ajánlás és még sok finom nyalánkság....
Naplózva

"A vadászat számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság"
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #5327 Dátum: 2022. Augusztus 24. - 18:24:45 »

Ma érkezett a megyei kamarai hírlevélben:

Tisztelt Vadászatra Jogosult!

A Salgótarjáni Rendőrkapitányság eljárást folytat Szóládi József ellen, aki a rendelkezésre álló adatok alapján több vadásztársaság sérelmére csalást követett el oly módon, hogy a NaturaLibri Szerkesztőség hivatalos képviselőjeként bemutatkozva telefonos megkeresés során vállalta, hogy a keresett vadásztársaságot anyagi ellenszolgáltatásért bemutatja a 77 Magyar Vadászterület című vadászati ismeretterjesztő kiadványban, mely egy vadásztársaságokat bemutató és népszerűsítő anyag. A károsult vadásztársaságokkal több esetben megállapodási szerződést is kötött, majd a részére átutalt megbízási díjért az ígért szolgáltatás nem valósult meg.

A Salgótarjáni Rendőrkapitányság megkereste szervezetünket, hogy a további károsultak felkutatásában nyújtsunk segítséget.

Kérem, hogy a rendőrség munkáját segítse azzal, hogy amennyiben a csalás jelen esete érinti a vadásztársaságukat, azt haladéktalanul jelezze vissza elektronikus úton szervezetünknek, hogy a választ a rendőrkapitányságnak a megkeresés szerinti szeptember 21. napjáig meg tudjuk válaszolni.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
mematyi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258


« Új üzenet #5328 Dátum: 2022. Szeptember 13. - 13:04:12 »

Sziasztok!

Lenne két, szigorúan elméleti érdekes kérdésem, amire hátha tudtok választ. Túl sok az időm gondolkodni, kérlek nézzétek el  Vigyorog
Igyekeztem végigböngészni a jogszabályi hátteret, de nem találtam rá pontos meghatározást. Ettől függetlenül lehet, hogy figyelmetlen voltam, ezért elnézést kérek.

1. Váltócső:
Ki dönti el, hogy mi a váltócső? Melyik típus alkalmas váltócsőhöz, melyik nem? Gondolom az, hogy le van-e vizsgáztatva a PKLV-nél váltócsőre.
De mi alapján vizsgáztatják, ha én azt szeretném, hogy valami váltócső legyen?
Az oké, hogy a Blaser R8 váltócsöves, de például a Savage puskák is cserélhető csövűek, egy darab ellenanya tartja meg őket. Ugyan így például szabadabb országokban lehet kapni előre menetelt (pre-fit) csövet kapni, amivel pl. a Remington, Browning, akármi más menetes tokszerkezetű is Savage-síthető, ellenanyával. Igaz, nálunk nem elterjedtek, de létezik ilyen. Van próbajele, sorozatszáma, nem nyersdarab. Be kell a zárhézagot állítani, de ennyi.
Az cz600 is "váltócsöves", mégis kiadták már a 0.ik km-ben róla az ukázt, hogy senki se cserélgesse otthon, mert nem lett olyan faja konstrukció, mint gondolták. Most akkor pklv-ileg ez cserélhető csöves lesz, vagy a gyártó közlönye miatt már be se hozzák az országba a váltócsöveket?

De felhozhatjuk akár az ar15 mintájú sportkarabélyokat, amiknek nem nagy szám a csövét kicserélni, vagy az Anschütz kispuskákat, ahol tudomásom szerint  egy, vagy több kiüthető stift tartja meg a csövet a tokban.

2. Lövés zaj csökkentő eszközök
Egy ideje, hogy az ASP gyérítése diagnosztikai célú satöbbi satöbbi érdekében hivatásos vadászoknak engedélyezhető ilyen cucc. Legalábbis ezt olvasom.
Korábban is voltak ilyen eszközök, kizárólag nem engedélyköteles  légpukkákhoz.
Ilyenkor tudható volt, hogy ezekre valók, erre alkalmasak, gondolom lehetett vásárolni szabadon, sosem volt légpukkám.

De most, hogy már van engedélyköteles, meg szabad használatú is, hogyan működik? A vásárlása, vagy a használata szabályzott?
A külalakjuk, menetes csatlakozásuk, néha a belük is megegyezik a magas kategóriás légpukkákra valóknaknak, meg a tűzfegyverekének.
Mi dönti el, hogy erre kell engedély vagy sem?  A jégkrémesek is felvették a kínálatukba, nem egy típusnál hirdetik hogy 5.5-ös légpukkához, kispuskához.



Naplózva
Coyote
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 73


« Új üzenet #5329 Dátum: 2022. Szeptember 14. - 08:08:34 »

2. Lövés zaj csökkentő eszközök
Egy ideje, hogy az ASP gyérítése diagnosztikai célú satöbbi satöbbi érdekében hivatásos vadászoknak engedélyezhető ilyen cucc. Legalábbis ezt olvasom.
Korábban is voltak ilyen eszközök, kizárólag nem engedélyköteles  légpukkákhoz.
Ilyenkor tudható volt, hogy ezekre valók, erre alkalmasak, gondolom lehetett vásárolni szabadon, sosem volt légpukkám.

De most, hogy már van engedélyköteles, meg szabad használatú is, hogyan működik? A vásárlása, vagy a használata szabályzott?
A külalakjuk, menetes csatlakozásuk, néha a belük is megegyezik a magas kategóriás légpukkákra valóknaknak, meg a tűzfegyverekének.
Mi dönti el, hogy erre kell engedély vagy sem?  A jégkrémesek is felvették a kínálatukba, nem egy típusnál hirdetik hogy 5.5-ös légpukkához, kispuskához.

Szia!
Előre bocsájtom, hogy én sem vagyok szakértő a témában de az általam olvasott infók alapján a vadászfegyverekhez (tehát nem a légpuskához) való hangtompítónak mind a vásárlása mind pedig a használata szabályozva van. Vásárláshoz engedélyt csak a vadászatra jogosult kérhet a hivatásos vadász számára (az online rendőrségi ügyintézési oldalon külön dedikált pont van erre) amit a vásárlás után ha jól tudom be is írnak a fegyvertartásiba vagy legalábbis egy engedélyt adnak ki a tartásra és használatra ami ott kell, hogy legyen a hivatásosnál mindig. Használni pedig ahogy te is mondtad, csak a vaddisznó ASP miatti mintavételezéséhez lehet, "normál" vadászathoz nem.
Én ez alapján úgy gondolom, hogy hiába tudsz esetleg venni olyan kivitelt ami akár vadászfegyverhez is jó lehet a kialakítása miatt de ha nem vagy hivatásos vadász, nincs rá engedély kérve és beírva akkor az ugyan úgy tiltott eszközzel való vadászatnak minősűl (így még az is törvénytelen ha nálad van vadászatkor).
Én legalábbis ezt szűrtem le a korábbi infók alapján de ha tévedtem akkor javítsatok ki bátran!
Naplózva
bull
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1222


« Új üzenet #5330 Dátum: 2022. Szeptember 14. - 16:08:53 »



2. Lövés zaj csökkentő eszközök
Egy ideje, hogy az ASP gyérítése diagnosztikai célú satöbbi satöbbi érdekében hivatásos vadászoknak engedélyezhető ilyen cucc. Legalábbis ezt olvasom.
Korábban is voltak ilyen eszközök, kizárólag nem engedélyköteles  légpukkákhoz.
Ilyenkor tudható volt, hogy ezekre valók, erre alkalmasak, gondolom lehetett vásárolni szabadon, sosem volt légpukkám.

De most, hogy már van engedélyköteles, meg szabad használatú is, hogyan működik? A vásárlása, vagy a használata szabályzott?
A külalakjuk, menetes csatlakozásuk, néha a belük is megegyezik a magas kategóriás légpukkákra valóknaknak, meg a tűzfegyverekének.
Mi dönti el, hogy erre kell engedély vagy sem?  A jégkrémesek is felvették a kínálatukba, nem egy típusnál hirdetik hogy 5.5-ös légpukkához, kispuskához.





Hali!

Erre felejtsd el hogy bármikor is kapsz engedélyt !  A törvény tiltja , és kész,  átlagpolgár erre nem kap engedélyt !      ( egyébként a tartása nem büncselekmény , hanem "csak "  szabálysértés )  ! 

A törvény úgy szól hogy fegyvercsőre felhelyezhető ( felcsavarható ) zaj csökkentő eszköz  !
Igenám DE  mi van azzal ami a fegyvercső része  pl a BLASER R8 Silencer  ami  integrált hangtompítót használ  , a cső része , anélkül nem is tudod használni ! Meg lehet venni  a fegyvert hisz vadászfegyver !

Kiváncsi lennék a PKLV-nél  , meg az  igrenden mit szólnának  hozzá !!   

Naplózva
kisfüsi
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #5331 Dátum: 2022. Szeptember 20. - 19:39:49 »

Sziasztok!

A vadászterület vadászati jogának haszonbérleti díjával kapcsolatosan szeretnék rendet tenni a fejemben és ehhez kérem a segítségeteket.

A vadgazdálkodási üzemterv ötödik évébe léptünk, haszonbérleti szerződésünk, a vadászatra jogosult és a földtulajdonosi közösség között is öt éves lett, így az első évi haszonbérleti díj megmaradt része átlépi az elévülési időt. Ennek a pénzösszegnek a "visszaforgatása" és annak módja nem egyértelmű számomra.

A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény, 12§ (15) bekezdése a következőt írja:
... A tulajdonosi közösség gyűlése dönt a hitelezők kielégítése után fennmaradó, valamint az elévülési időn túl fel nem vett haszonbérleti díj felhasználásáról.

Az egyes agrártárgyú törvények módosításáról szóló 2021. évi CL. törvény 113§ pedig a következőket tartalmazza:
A vadgazdálkodási üzemtervi időszak lejártát követően az elévülési időn túl fel nem vett haszonbérleti díj összegét a vad élőhelyének fejlesztésére és a vadállomány védelmére kell fordítani e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározottak szerint.

Ez utóbbi törvényszövegben olvasható végrehajtási rendeletet nem találom sehol, ami ugye tisztázná, hogy hogyan és milyen formában lehet az elévülési időn túli bérleti díjat, a leírt célra felhasználni. Ha valaki tájékozottabb, tisztában van a dolgokkal, netán már tapasztalata is van a témában, annak nagyon megköszönném a segítséget.

Szép estét!
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3607


« Új üzenet #5332 Dátum: 2022. Szeptember 21. - 13:35:02 »

Földtulajdonosi gyűlést kell összehívni (évente egyet úgyis kell), ahol a jelen lévő földtulajdonosok többsége eldönti, hogy mire és hogyan lehet fölhasználni a maradványpénzt.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
20110908
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1


« Új üzenet #5333 Dátum: 2022. Október 10. - 21:41:33 »

Jó estét
Még új vagyok itt de lenne egy kérdésem
Szombaton kint voltam vadászni majd hallottam három lövést gondoltam mivel senki nem volt beírva megnézem.
Akkor lepődtem meg mikor megláttam hogy a Vadasz mesterünk lövöldözik.
Mi meglepő azt mondja hogy neki nem kell beiratkozni mert vadaszmester
Mondom neki én meg hülye.
Azt szeretném kérdezni hol lehet ezt megnézni hogy kinek kell beírni és kinek nem.
Azt is kérdezném mi a büntetése aki nem iratkoznak be.
Előre is köszönom
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #5334 Dátum: 2022. Október 10. - 22:17:17 »

Jó estét
Még új vagyok itt de lenne egy kérdésem
Szombaton kint voltam vadászni majd hallottam három lövést gondoltam mivel senki nem volt beírva megnézem.
Akkor lepődtem meg mikor megláttam hogy a Vadasz mesterünk lövöldözik.
Mi meglepő azt mondja hogy neki nem kell beiratkozni mert vadaszmester
Mondom neki én meg hülye.
Azt szeretném kérdezni hol lehet ezt megnézni hogy kinek kell beírni és kinek nem.
Azt is kérdezném mi a büntetése aki nem iratkoznak be.
Előre is köszönom
Beíratkozás nélkül a vadászmester jogosulatlan vadászatot valósított meg.
Az, hogy ő vadászmester, semmilyen mentességgel sem jár a számára a vadászatának dokumentálása terén.
Nem tudom most feltúrni a netjogtárat, de úgy emlékszem, hogy a beíratkozás terén a hivatásos vadásznak van némi könnyítése, de csak annyi, hogy
nem kell neki beíratkozni ahhoz, hogy a szolgálati fegyverét a területre vihesse es azzal a szolgálati feladatait ellássa.
De a célzottan vadászati tevékenységét neki is előre dokumentálni kell.
Ha van hozzá kellő bizonyíték, akkor az esetet jelenteni kell a vadászati hatóságnál, és ők eljárnak a szabályok szerint.
Úgy emlékszem, hogy jelenleg ezért min. 100 ezres pénzbírság és némi eltiltás a jutalom.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3062



« Új üzenet #5335 Dátum: 2022. Október 10. - 22:44:38 »

Jó estét
Még új vagyok itt de lenne egy kérdésem
Szombaton kint voltam vadászni majd hallottam három lövést gondoltam mivel senki nem volt beírva megnézem.
Akkor lepődtem meg mikor megláttam hogy a Vadasz mesterünk lövöldözik.
Mi meglepő azt mondja hogy neki nem kell beiratkozni mert vadaszmester
Mondom neki én meg hülye.
Azt szeretném kérdezni hol lehet ezt megnézni hogy kinek kell beírni és kinek nem.
Azt is kérdezném mi a büntetése aki nem iratkoznak be.
Előre is köszönom
Ismerős a neved, Baracska vagy Sopronkőhida? Kacsint
A vadászterületen, puskával senki nem császkálhat beírás nélkül. Kivéve a hivatásos. a szolgálati naplóban dokumentálva és a biztonsági szabályok betartásával.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
schpeter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 854



« Új üzenet #5336 Dátum: 2022. Október 11. - 21:18:45 »

Ismerős a neved, Baracska vagy Sopronkőhida? Kacsint
A vadászterületen, puskával senki nem császkálhat beírás nélkül. Kivéve a hivatásos. a szolgálati naplóban dokumentálva és a biztonsági szabályok betartásával.

Majdnem igazad van...
Nincs már szolgálati napló. A hivatásos vadász "császkálhat", amennyiben szolgálati feladatait látja el.

Ha vadászni megy ki, akkor neki is be kell iratkoznia.



Naplózva

"Azt mondják, az igazi vadásznak nagyobb és jobb szíve van, mint annak az embernek, akinek a vad csak hús, az erdő csak fa, a mező csak széna, és az erdőn-mezőn való bolyongás egyszerűen: naplopás.” (F. I.)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #5337 Dátum: 2022. Október 11. - 21:25:38 »

Annyival egészíteném ki:  Sok helyen "gyakorlat", hogy az elnök, vadászmester vagy valamelyik választott tisztségviselő beírja magát puskával területellenőrzésre! (Nem ritkán vadat is elejtenek közben)   Erre is csak a hivatásos vadásznak van lehetősége, másoknak törvénytelen!!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #5338 Dátum: 2023. Február 17. - 10:18:08 »

Az imént kaptam a vadászati-vadgazdálkodási szabályok tervezett változásáról:


Rövid összefoglaló:

– A Módtv. Vtv.-t módosító rendelkezéseire tekintettel szükségessé vált a Vtv.Vhr. felülvizsgálata is. A Vtv. módosításához igazodóan a vadgazdálkodási üzemtervi időszak lejártát követően az elévülési időn túl fel nem vett haszonbérleti díj felhasználására vonatkozóan kiegészül a Vtv.Vhr. is.

– A módosítás keretében a vadászatra jogosultak nyilvántartásával összefüggésben kimondásra kerül, hogy a vadászati hatóság a nyilvántartásában szereplő adatokat és az abban bekövetkező változásokat a vadászati engedélyek jogszerű kiállítása érdekében meghatározott határidőig megküldi a vadászkamara területileg illetékes szervezetének.

– A módosítás bevezeti, hogy a vadaskert üzemeltetőjével szerződés a korábbi hét vadászati év helyett legfeljebb az üzemtervi ciklus végéig köthető.

– A tervszerű vadgazdálkodás megvalósítása érdekében a tájegységi fővadászok feladatai kiegészülnek azzal, hogy a vadászati hatóság a jóváhagyott éves vadgazdálkodási tervet, valamint azok módosításait megküldi az illetékes tájegységi fővadász részére.

– A Vtv. módosításával összhangban a tervezet meghatározza a hivatásos vadászok részére a szolgálati feladataik teljesítésével összefüggésben egyes vadfajok egyedeinek elejtése, elfogása után járó lődíj mértékét. A különböző zoonózisokra – így például az Echinococcus multilocularisra – tekintettel kiegészül a hivatásos vadászok védőruházata a szájmaszkkal és a gumikesztyűvel, továbbá a folyamatos elérhetőség biztosítása miatt a mobiltelefonnal.

– A vadászati napló vezetésére vonatkozó korábbi szabályozás nem volt egységes és ebből következően eltérő értelmezésekre adott lehetőséget, a jelen módosítás célja ennek megszüntetése.

– A Vtv. módosításával összhangban indokolt a Vtv.Vhr.-ben az egyes vadfajok állományának hatékony szabályozása céljából a mesterséges fényforrás, valamint az elektronikus akusztikai eszköz használatával összefüggő szabályozás pontosítása, illetve kiegészítése, amely a vadászati hatóságok adminisztratív terheinek csökkenésével jár. Továbbá a vadállomány védelme érdekében kiegészül az éjszaka vadászható fajok köre a nyestkutyával és a mosómedvével.

– A nagyvad terelő-, illetve hajtóvadászat tekintetében ágazati szakmai igényként merült fel a jelenlegi eltérő szabályozás megszüntetésével egyidejűleg a továbbiakban egységesen a nagyvad társas vadászat nevesítése, amely hozzájárul az egyes vadfajok tekintetében célként meghatározott állománycsökkentés hatékonyabb megvalósításához.

– A rendelettervezet továbbá a vadállomány szabályozása tekintetében több, az állománycsökkentést célzó módosítást is tartalmaz. Ennek indokai a következőek.
    A természeti-, társadalmi- és gazdasági környezet folyamatos változása miatt – mezőgazdasági területek térnyerése, közutak számának növekedése, fokozódó urbanizáció – a vadgazdálkodási szakterület számos nehézséggel néz szembe. Az ágazat legszembetűnőbb problémája a vadkárok elszaporodása. Ennek szerteágazó okai vannak, azonban elmondható, hogy a jelenség legfőképpen a hazai nagyvadállomány túlszaporodásával mutat szoros összefüggést.
Jóllehet az agrárminiszter 2018-ban meghatározta az egyes vadászható vadfajok vonatkozásában a minimum fenntartandó és a maximum fenntartható vadlétszámot, azonban ennek ellenére is az tapasztalható, hogy a hazai nagyvadállomány mérete a maximum fenntartható vadlétszám sokszorosa.
   A Vtv.Vhr. korábbi módosítása óta – a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény végrehajtásának szabályairól szóló 79/2004. (V. 4.) FVM rendelet módosításáról szóló 24/2017. (V. 17.) FM rendelet –, 2017. május 25-től a nagyvadfajok nőivarú egyedeinek és szaporulatának, a vaddisznónak, valamint az egyéb apróvadfajok egyedeinek éves vadgazdálkodási tervben jóváhagyott elejtési darabszáma a 10%-ot meghaladó mértéken felül túllőhető. Tekintettel arra, hogy ez a változtatás sem volt elegendő ahhoz, hogy megakadályozza a hazai vadászható nagyvadfajok túlszaporodását, ezért szükséges ezen vadfajok hímivarú egyedei tekintetében is mennyiségi szabályozás bevezetése, természetesen a minőségi szabályozás egyidejű fenntartása mellett. A módosítással elérni kívánt cél tehát a nagyvadállomány maximum fenntartható és minimum fenntartandó szint közé juttatása. Ez utóbbit az Alaptörvény P) cikkére figyelemmel szükséges hangsúlyozni.

– A Vtv.Vhr. 27. § (2) bekezdésében az EOV koordinátákra való utalást is pontosítani szükséges, tekintettel arra, hogy a különféle okoseszközök már GPS koordinátákat generálnak, így a technikai fejlődés indokolja a rendelkezés földrajzi koordinátákra való pontosítását.

– A Vtv.Vhr. 27. § (5) bekezdésében szereplő „suta vad” terminológia „tarvadra” módosul, azonban ez csupán technikai jellegű pontosítás, tekintettel arra, hogy e szavak szinonimák.

– Hosszú távú trendek alapján látható, hogy a róka és a borz állománya is erősen növekszik. Emiatt a tájegységi tervrendeletekben e fajok tekintetében módosul a gyérítési ráta. Fontos azonban, hogy e módosítás semmiképpen sem fogja eredményezi e fajok állományának kiirtását. Egyrészt a tervezet alapján a vadászati hatóság az éves vadgazdálkodási terv jóváhagyása során az egyéb apróvadfajok gyérítendő mennyiségét a vadászterület jellegének, a vadállomány adottságainak, a tájegységi vadgazdálkodási tervnek, valamint a tájegységi fővadász ajánlásának figyelembevételével, szakmai alapon határozza meg. Másrészt ezen garanciális korlátokon túlmenően figyelembe kell venni azt a tényt is, hogy a szőrmés ragadozó fajok legális vadászati módszerekkel még lokálisan sem „írthatóak” ki.

– A dúvadgyérítés tekintetében a Vtv.Vhr. 30. §-a módosul. Egyértelműen kimondásra kerül, hogy a dúvadfajok gyérítendő mennyiségét a vadászati hatóság határozza meg. Hangsúlyozandó, hogy e döntés meghozatala során a mérlegelési szempontokat együttesen, szakmai alapon képezi a vadászterület jellegének, a vadállomány adottságainak, a tájegységi vadgazdálkodási tervnek és a tájegységi fővadász ajánlásának a figyelembevétele. Azaz, ez a négy garanciálisan meghatározott követelmény úgy jelöli ki a vadászati hatóság döntésének kereteit, hogy egyszersmind adaptálja ehhez azokat a helyi viszonyokat is, amelyek általános közelítéssel nem szabályozhatóak.

– A közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló 2017. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Szankció törvény) hatálybalépésével összefüggésben a Szankció törvénnyel való összhang megteremtése érdekében 2021. január 1-jei hatállyal több ponton módosult a Vtv. is, így átalakult a szakszerűtlen elejtés szankcionálására vonatkozó szabályozás is. Figyelemmel arra, hogy a szakszerűtlen elejtéssel kapcsolatban a Vtv.Vhr. több részletszabályt tartalmaz, ezért a módosítással indokolt a törvényi szabályozáshoz igazodó rendelkezések pontosítása, aminek következtében a szankcionálási rendszer egyben szigorodik is.

– A Vtv. trófeabírálati eljárással összefüggő módosításához igazodóan szükséges a Vtv.Vhr.-ben annak kimondása, hogy a trófeabírálati eljárásban hozott döntés ellen benyújtott fellebbezés elbírálására irányuló eljárásért tízezer forint összegű igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni. A vadgazdálkodásért felelős miniszter hatáskörébe tartozó fellebbezési eljárás igazgatási szolgáltatási díjának mértéke összhangban áll a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a megyei kormányhivatalok mezőgazdasági szakigazgatási szervei előtt kezdeményezett eljárásokban fizetendő igazgatási szolgáltatási díjak mértékéről, valamint az igazgatási szolgáltatási díj fizetésének szabályairól szóló 63/2012. (VII. 2.) VM rendeletben rögzített, a jogorvoslati eljárás díjának mértékére vonatkozó általános szabályokkal, valamint a rendelet 1. mellékletének 13.2. pontjában meghatározott trófeabírálati díjakkal.

– A fentieken túl az előterjesztés módosítja a vadgazdálkodási tájak vadgazdálkodási tájegységeinek vadgazdálkodási tervéről szóló miniszteri rendeleteket is, amely módosítások egyrészt az egyes vadgazdálkodási tájegységek elnevezéseinek megváltoztatását, másrészt a Vtv.Vhr. és a tervrendeletek közötti összhang megteremtését szolgálják.

– A tervezet az ügyintézés egyszerűsítése érdekében módosítja a vadászati engedélyek kiadásának rendjét is. A kérelmek elektronikus úton való benyújtása mellett 2023. április 1-jei hatállyal e dokumentumok tekintetében lehetővé válik az elektronikus úton történő kiadás is. A változás mind az ügyfelek, mind az Országos Magyar Vadászkamara területi szervezetei számára csökkenteni fogja a jelenlegi kérelmek elbírálásával és kiadásával járó adminisztratív terheket.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Snipe
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 225


« Új üzenet #5339 Dátum: 2023. Március 04. - 17:55:15 »

Szerintetek van-e jogi szabályozása annak, hogy egy jelzett turista utakkal ellátott erdei vadászterületen elhagyhatja-e a kiránduló a jelzett utakat? Különösen vadkiváltási időben zavarhatják ezzel a vadászatot. Az agancsgyűjtéssel foglalkozók egyértelműen tilosban járnak, ami jogilag szabályozott, a hullott agancs a vadászatra jogosulté, elvitele lopásnak minősül.
 Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 [356] 357 358 359 360 361 362 363 364 365   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: