Oldalak: 1 ... 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 [305] 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 ... 365   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Jogszabályok  (Megtekintve 577463 alkalommal)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #4560 Dátum: 2018. Március 22. - 07:53:26 »

Sziasztok,

A (szokásos) "van ilyen törvényi rendelkezés" kontra "dehogy is van ilyen, ez régi városi legenda" vita közepén maradtam és szeretnék helyesen és pontosan felelni/dönteni.

Az állítások: van olyan (törvényben rögzített) szabály amely szerint 1) a vendéghívónak a vendéggel egy lesen kell ülnie 2) vendég a vendéghívó nélkül a területen puskával nem cserkelhet 3) ezek megsértése (ti: nem egy lesen ül a vendég és vendéghívó vagy egyedül puskával cserkel a vendég) jogosulatlan vadászatnak minősül és 4) azonnali vadászjegy bevonást von maga után 5) vendég és vendéghívó részére is.

Szerintem ilyet nem ír sem a törvény sem a vhr.

Az 1) lehet igaz ha a vadászatra jogosult ez előírja és ezt ismerteti is, de törvényi/jogszabályi előírást ilyet nem ismerek
A 2) szerintem ugyanez a helyzet, puska nélkül egyébként kirándulás nem cserkelés
A 3) a vadászatra jogosult által előírt vadászatra vonatkozó szabályok (ilyen értelemben a vadászat rendjének) megsértése, amellyel kapcsolatban a vadászatra jogosult jár el nem esik a Vtv 67§ (1) írt tilalmak alá
4) erről gőzöm sincs de szerintem nincs helye ilyennek ha a helyi előírásokat szegi meg valaki de a Vtv Vhr előírásait nem
5) az tény hogy ha helyi szabályzat ilyen előírást tartalmaz akkor azt csak mind a ketten egyszerre tudják ebben az esetben megszegni.

Szóval kérem a segítségeteket ha tudjátok hogy mégis van ilyen regula, vagy találkoztatok már hasonló problémával.
Nekem magával a szabállyal nincs bajom, ha ez a helyi előírás akkor ez az és kész. Ezzel együtt nekem ez a "sörtétes puskára társasvadászaton kötelező a fegyverszíj" kategóriába tartozik.

Köszönöm
Üdv
B


Semmi nem ír ilyet elő . Azt írja hogy a területismerettel nem rendelkező mellé területet jól ismerő vadász kell "aki a területen elvezeti" szerintem .  Tehát  nem kell például egy terelésen hajtáson minden fizető vendég (vagy nem fizető meghívott) mellé csak a lőálláshoz kísérés lőirányok bemutatása stb .-re elég az egy felvezető . Ugyan így elég a vadkárra összegyűlő vendégekhez egy személy aki kiviszi a csapatot a lesekre majd összeszedi őket . Viszont lehet olyan fa@ság a háziszabályba ami ezt felülírja pl. azzal hogy "csak a meghívóval egy lesen tartózkodhatnak " miközben körzetek vannak és több les is van a körzetben. Persze van olyan eset hogy még az évek óta tag vadász mellé is kísérő kéne :Mosolyog Rííí  de az más kategória .  Emelem
Naplózva
Balazs_Kevin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 73


« Új üzenet #4561 Dátum: 2018. Március 22. - 12:00:52 »

De az viszont (ugyan fingreszelő) kérdés, hogy ha (életszerűen) meghívod/kiviszed a barátodat, feültök egy-egy lesre, nálad van krotália (szebb lenne magyarul nagyvad azonosító jelnek hívni?) hiszen ha sikerül neki akkor úgy is mész segíteni, töretet adni, zsigerelni stb stb...

de! Vhr. 44. § *  (3) *  Társas vadászat esetén a vadászat vezetője, egyéni vadászat esetén a vadász, bérvadászat esetében a kísérővadász, legkésőbb a vadászat megkezdése előtt köteles a vadászatra jogosult által rendelkezésére bocsátott azonosító jeleket átvenni, a vadászat során magánál tartani és használni.

ha mm-es szeletekre szeleteljük a fingot akkor egy lesen kellen ülni nem...?
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #4562 Dátum: 2018. Március 22. - 12:18:43 »

Szervusz Balázs! Emelem

Az állításokban az 5. pontban ez szerepel:      "....vendég és vendéghívó részére is."
A vendéggel szemben a fogadó vadászatra jogosult nem járhat el, nem indíthat ellene fegyelmi eljárást sem.  Szabálysértés, vagy bűncselekmény esetén a szükséges intézkedést természetesen meg kell tennie.A meghívott vendég minden cselekedetéért a vendéghívó felelős!  Külföldi vendég esetén a hivatásos vadász, vagy más kijelölt kísérő!  A jogosult természetesen hozhat olyan határozatot, hogy a vendég a jövőben nem vadászhat a területén! 

A vendég kísérését rendszerint a helyi szabályozók tartalmazzák.  A törvényi kísérési kötelezettség csak a külföldi vadászokra vonatkozik, de ez apróvad és nagyvad hajtó vadászat során értelemszerűen  csak felvezetőként.

Úgy gondolom, egy tapasztalt, jól ismert, és megbízható  barátot  nem szükséges kísérni, de ajánlott a közelében (másik magaslesen) tartózkodni, mert szüksége lehet ránk. Egy tapasztalatlan vadászt általában én sem hagyok egyedül a lesen!   
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Stefi
Vendég
« Új üzenet #4563 Dátum: 2018. Március 22. - 12:24:24 »

De az viszont (ugyan fingreszelő) kérdés, hogy ha (életszerűen) meghívod/kiviszed a barátodat, feültök egy-egy lesre, nálad van krotália (szebb lenne magyarul nagyvad azonosító jelnek hívni?) hiszen ha sikerül neki akkor úgy is mész segíteni, töretet adni, zsigerelni stb stb...

de! Vhr. 44. § *  (3) *  Társas vadászat esetén a vadászat vezetője, egyéni vadászat esetén a vadász, bérvadászat esetében a kísérővadász, legkésőbb a vadászat megkezdése előtt köteles a vadászatra jogosult által rendelkezésére bocsátott azonosító jeleket átvenni, a vadászat során magánál tartani és használni.

ha mm-es szeletekre szeleteljük a fingot akkor egy lesen kellen ülni nem...?


Nem !  ( De ha véletlenül ez ügyben vallomást kéne tennem akkor: 1./ Egy lesen voltunk . 2./ Ha két lesen voltunk akkor nálam legalább két krotália volt és mert ilyen hülyeséggel is képes valaki foglalkozni egyet ide(gesen)iglenesen átadtam a vendégnek .  )    Rííí                   Emelem
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #4564 Dátum: 2018. Március 22. - 12:31:14 »


ha mm-es szeletekre szeleteljük a fingot akkor egy lesen kellen ülni nem...?


Szerintem nem feltétlenül.
Az azonosító jelet a BIRTOKBAVÉTELKOR kell a nagyvadba elhelyezni.
Az teljesen életszerű és szerintem támadhatatlan, hogy nem vagytok ugyan egy lesen, de a birtokbavétel együtt történik. Magyarul a vendég lő, de az utánkeresésre már közösen mentek és a nálad lévő jel kerül a vadba zsigerelés előtt.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #4565 Dátum: 2018. Március 22. - 12:34:54 »

Szerintem nem feltétlenül.
Az azonosító jelet a BIRTOKBAVÉTELKOR kell a nagyvadba elhelyezni.
Az teljesen életszerű és szerintem támadhatatlan, hogy nem vagytok ugyan egy lesen, de a birtokbavétel együtt történik. Magyarul a vendég lő, de az utánkeresésre már közösen mentek és a nálad lévő jel kerül a vadba zsigerelés előtt.


Itt a pont!

Nagyvadhajtó vadászaton sem szalad oda egyetlen vadász, vagy vendég sem beletenni az azonosítót a vadba.   Az is az összeszedéskor, a birtokba vételkor történik. 
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3604


« Új üzenet #4566 Dátum: 2018. Március 22. - 12:37:29 »

Szerintem nem feltétlenül.
Az azonosító jelet a BIRTOKBAVÉTELKOR kell a nagyvadba elhelyezni.
Az teljesen életszerű és szerintem támadhatatlan, hogy nem vagytok ugyan egy lesen, de a birtokbavétel együtt történik. Magyarul a vendég lő, de az utánkeresésre már közösen mentek és a nálad lévő jel kerül a vadba zsigerelés előtt.


Meg ez talán benne is van a törvényben/vhrben valahol, hogy vendégvadászat esetén a kísérőnél van a krotália és ő teszi bele a vadba.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #4567 Dátum: 2018. Március 22. - 13:17:17 »

Meg ez talán benne is van a törvényben/vhrben valahol, hogy vendégvadászat esetén a kísérőnél van a krotália és ő teszi bele a vadba.

Írva is volt ! " Vhr. 44. § *  (3) *  Társas vadászat esetén a vadászat vezetője, egyéni vadászat esetén a vadász, bérvadászat esetében a kísérővadász, legkésőbb a vadászat megkezdése előtt köteles a vadászatra jogosult által rendelkezésére bocsátott azonosító jeleket átvenni, a vadászat során magánál tartani és használni. "

Erre írta a kérdező hogy ha apróra reszelnék a fingot !  Tényleg nincs külön leírva hogy "vendégvadász"  de talán a legvéresebb szájú ügyésznek is egyértelmű a tágabb értelmezés az az egyéni vendégvadászatra is az egyéni bérvadászat vagy társas vadászat logikus rendje vonatkozik  . Talán ezzel le is lehetne zárni mert ahol már ilyen marhasággal képesek foglalkozni ott érdemes feloszlatni  , felszámolni az egyesületet .  Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #4568 Dátum: 2018. Március 22. - 14:36:02 »

................ Talán ezzel le is lehetne zárni mert ahol már ilyen marhasággal képesek foglalkozni ott érdemes feloszlatni  , felszámolni az egyesületet .  Emelem

Szia Stefi!

Azért nem biztos, hogy ezek olyan marhaságok ami miatt fel kellene oszolnia egy társaságnak!   Ezeket a kérdéseket általában bizonyos történések vetik fel.

Pl. Nálunk elég szépen volt üregi. Két éve a gazdák egy kicsit megsajnálták őket a hidegben, és bevezették a kotorékokba a PB gázt!  ugyan abban az évben kitört közöttük a mixamatózis is.  Tavaly tavasszal elkezdett az állomány egy kicsit feljönni. Őszre szinte teljesen eltűnt az üregi.  Max éjjel, a gk lámpafényében lehetett egyet-egyet látni, azt is csak ritkán!   Mit ad Isten, az idei EB. ellenőrzés során kiderült, hogy volt olyan vadásztárs aki tavaly több mint száz! vendéget hozott csak üregire.  ( A rossz nyelvek szerint bárkit aki fizetett x forintot!) Miután figyelmeztették, azután minden vadászruhás csak kísérőként van hozzá beírva!  Ugye felelősségre vonni nem lehet, mert semmi nem tiltotta a vendéghívást üregire és dúvadra!  Most valamilyen formában korlátozni kívánják a vendéghívást. Na de hogyan?  Határozzuk meg a hívható vendégek számát?  Töröljük el a vendéghívás lehetőségét? .......... ????  Ez egy tipikusan olyan eset amit valamilyen formában ugye szabályozni kellene, de egy ember aljasságáért nem kellene másik 40 tagot büntetni! 
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Makkmarci
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #4569 Dátum: 2018. Március 22. - 14:45:37 »

Határozzuk meg a hívható vendégek számát?  Töröljük el a vendéghívás lehetőségét?

Igen, pont így. Nem is nagyon értem, hogyan másképp, ha nem így? Nálunk apróvadas területen anno limitálva volt, hogy egy szezonban max. 5 db vendégjegyet vehet egy vadász, darabját talán 5000 Ft-ért. Ha még így is sok fogy konkrétan a vendégek "miatt", akkor meg el is lehet törölni a vendéghívást, ha a többség egyetért ebben.  Vállat von
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #4570 Dátum: 2018. Március 22. - 15:05:01 »

Igen, pont így. Nem is nagyon értem, hogyan másképp, ha nem így? Nálunk apróvadas területen anno limitálva volt, hogy egy szezonban max. 5 db vendégjegyet vehet egy vadász, darabját talán 5000 Ft-ért. Ha még így is sok fogy konkrétan a vendégek "miatt", akkor meg el is lehet törölni a vendéghívást, ha a többség egyetért ebben.  Vállat von

 Itt nem az klasszikus  apróvad vadászatról van szó, hanem dúvadazásról és üregizésről! Apróvadra nálunk két vendég hívható idényenként, illetve saját kompetencia terhére akármennyi.  Nem hinném, hogy az a megoldás, ha mindenért pénzt szedünk.  Főleg, valaki ha kivisz egy vendéget szarkára, vagy szürke varjúra.  Amúgy sem vagyok híve a vadászat elanyagiasításának! 
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Stefi
Vendég
« Új üzenet #4571 Dátum: 2018. Március 22. - 15:14:00 »

Szia Stefi!

Azért nem biztos, hogy ezek olyan marhaságok ami miatt fel kellene oszolnia egy társaságnak!   Ezeket a kérdéseket általában bizonyos történések vetik fel.

Pl. Nálunk elég szépen volt üregi. Két éve a gazdák egy kicsit megsajnálták őket a hidegben, és bevezették a kotorékokba a PB gázt!  ugyan abban az évben kitört közöttük a mixamatózis is.  Tavaly tavasszal elkezdett az állomány egy kicsit feljönni. Őszre szinte teljesen eltűnt az üregi.  Max éjjel, a gk lámpafényében lehetett egyet-egyet látni, azt is csak ritkán!   Mit ad Isten, az idei EB. ellenőrzés során kiderült, hogy volt olyan vadásztárs aki tavaly több mint száz! vendéget hozott csak üregire.  ( A rossz nyelvek szerint bárkit aki fizetett x forintot!) Miután figyelmeztették, azután minden vadászruhás csak kísérőként van hozzá beírva!  Ugye felelősségre vonni nem lehet, mert semmi nem tiltotta a vendéghívást üregire és dúvadra!  Most valamilyen formában korlátozni kívánják a vendéghívást. Na de hogyan?  Határozzuk meg a hívható vendégek számát?  Töröljük el a vendéghívás lehetőségét? .......... ????  Ez egy tipikusan olyan eset amit valamilyen formában ugye szabályozni kellene, de egy ember aljasságáért nem kellene másik 40 tagot büntetni! 

Az üregibe nem kell krotália  !   :Mosolyog     Röhög        Viszont értem a problémát vagyis hogy egy két aljas vagy önmérséklet nélküli vadász miatt bár milyen okból is korlátozni a többieket .  A régi társaságnál átéltük ezt és ugye az egyén miatt általános szabályokat hoztak - na ezt unták meg akik aztán felrúgták az egészet . Viszont ami pédát hoztál arra két megoldás van . 1./ Kitenni a delikvenseket mert ........ Ha ez nem megy akkor kitenni azért mert az ellenőrzésen megbukott . Üregire világosban vadásznak  - két tanú látja hogy a kísérő lőtt a vadász puskájával , netán fotóval alátámasztani . Viszont az hogy a krotália kinek a zsebében van és mikor kerül a vadba csak akkor érdekes ha olyan hülyék vannak a társaságba mint aki 100 alkalommal hív vendéget üregire a saját zsebére  OOO - és ezzel körbe is értünk.    Emelem
Naplózva
Balazs_Kevin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 73


« Új üzenet #4572 Dátum: 2018. Március 22. - 15:42:23 »

Szóval a fingreszelős kérdés/felvetés még egyszer, mert szerintem ebben nem biztos, hogy igazatok van ill hogy nem én látom jól a hülyeséget....

Vhr. 44. § (3) "Társas vadászat esetén a vadászat vezetője, egyéni vadászat esetén a vadász, bérvadászat esetében a kísérővadász, legkésőbb a vadászat megkezdése előtt köteles a vadászatra jogosult által rendelkezésére bocsátott azonosító jeleket átvenni, a vadászat során magánál tartani és használni. "

Ahogy én olvasom: ha vendégeddel megérkezel a beírókönyvhöz és beírod magatokat külön sorba, külön lesre, akkor a törvény szerint megkezdődött a vadászat. Mind a kettőtöknek, mind a kettő egyéni vadászat (a vendég éppen egyedül is mehetne te csak beírod ha ez a háziszabály). A Vhr szerint ezt a pillanatot megelőzően a vadásznak (a vendég is az ebben az esetben szerintem) át kell vennie az azonosító jelet és azt a vadászat során (amíg ki nem iratkozik) magánál kell tartani. Tehát ugyan tényleg csak a birtokbavételkor kell használni (ez a birtokbavétel jogi aktusa maga) de a vadászat megkezdése előtt már nála kell, hogy legyen és alatta folyamatosan.

Ha tehát én vérszemét ellenőrzést folytatok akkor a két beírt leshez egyszerre megyek oda, megkérem a kedves egyéni vadászatot folytató vadászt, hogy mindent ellenőrizzünk és minden rendben is lesz, kivéve ezt. Ugyanis ő önállóan, egyéni vadászatot folytat és nem ír olyat a Vhr, hogy a jókoma vadásztársnál is lehet (akár egy akár több) azonosító....

Ha azzal érvelünk, hogy erre a bérvadászat szabályai vonatkoznak, akkor tényleg a kísérőnél lehet az azonosító, de akkor szerintem sem ülhetnek külön lesen.....

Nem a hülyeséget akarom és nem létező, életszerűtlen dolgokat itt fosztorgatni, jól írtátok, hogy konkrét, megtörtént eset miatt ragadtam klaviatúrát.
 
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #4573 Dátum: 2018. Március 22. - 18:30:58 »

Szóval a fingreszelős kérdés/felvetés még egyszer, mert szerintem ebben nem biztos, hogy igazatok van ill hogy nem én látom jól a hülyeséget....

Vhr. 44. § (3) "Társas vadászat esetén a vadászat vezetője, egyéni vadászat esetén a vadász, bérvadászat esetében a kísérővadász, legkésőbb a vadászat megkezdése előtt köteles a vadászatra jogosult által rendelkezésére bocsátott azonosító jeleket átvenni, a vadászat során magánál tartani és használni. "

Ahogy én olvasom: ha vendégeddel megérkezel a beírókönyvhöz és beírod magatokat külön sorba, külön lesre, akkor a törvény szerint megkezdődött a vadászat. Mind a kettőtöknek, mind a kettő egyéni vadászat (a vendég éppen egyedül is mehetne te csak beírod ha ez a háziszabály). A Vhr szerint ezt a pillanatot megelőzően a vadásznak (a vendég is az ebben az esetben szerintem) át kell vennie az azonosító jelet és azt a vadászat során (amíg ki nem iratkozik) magánál kell tartani. Tehát ugyan tényleg csak a birtokbavételkor kell használni (ez a birtokbavétel jogi aktusa maga) de a vadászat megkezdése előtt már nála kell, hogy legyen és alatta folyamatosan.

Ha tehát én vérszemét ellenőrzést folytatok akkor a két beírt leshez egyszerre megyek oda, megkérem a kedves egyéni vadászatot folytató vadászt, hogy mindent ellenőrizzünk és minden rendben is lesz, kivéve ezt. Ugyanis ő önállóan, egyéni vadászatot folytat és nem ír olyat a Vhr, hogy a jókoma vadásztársnál is lehet (akár egy akár több) azonosító....

Ha azzal érvelünk, hogy erre a bérvadászat szabályai vonatkoznak, akkor tényleg a kísérőnél lehet az azonosító, de akkor szerintem sem ülhetnek külön lesen.....

Nem a hülyeséget akarom és nem létező, életszerűtlen dolgokat itt fosztorgatni, jól írtátok, hogy konkrét, megtörtént eset miatt ragadtam klaviatúrát.
 


Biztos megvolt az oka de tényleg vérszemét ellenőrzés és kétséges a felelősségre vonás eredménye ha bírósági szakba jut a dolog .
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #4574 Dátum: 2018. Március 22. - 18:41:31 »

(A Vtv. 57. §-ához)


(3) *  Az azonosító jelet a nagyvad hátsó lábán a csánk fölött - a horgasinat (Achilles-ín) befoglalóan - egyéni vadászat alkalmával, a nagyvad birtokbavételét követően azonnal be kell helyezni. Társas vadászaton elejtett nagyvadba az azonosítójelet legkésőbb a társas vadászat végén be kell helyezni. A behelyezéskor az elejtés, illetve a birtokbavétel hónapját és napját az azonosító jelről el kell távolítani. A vad elszállítását csak azonosító jellel történt megjelölését követően szabad megkezdeni. Az elejtett vadba behelyezett azonosítójel számát a vadászat végén - egyéni vadászat esetén a vadász, társas vadászat esetén a vadászatvezető, bér- és vendégvadászat esetén a kísérővadász - a vadászati napló megfelelő rovatába bejegyzi.



A VHR az idézett szakasz felett egy kicsivel írja a fentieket.
Ebben a részben azonos kategóriaként kezeli a vendég  és a bérvadászt.
Mindkét esetben a kísérő vadász feladata a napló vezetése. Azt gondolom, hogy ugyanígy kell értelmezni a jogszabályt az azonosító tekintetében is, függetlenül attól, hogy abban a szakaszban csak a bérvadászt nevesíti a jogszabály.
Ha meg továbbra is félelmeid vannak, akkor adj egy azonosítót a vendégednek, a végén meg - ha nem használtátok fel - kérd vissza tőle. Szerintem egy a lényeg: zsigerelés előtt kerüljön bele a bokalánc.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Oldalak: 1 ... 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 [305] 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 ... 365   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: