Oldalak: 1 ... 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 [544] 545   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Tepsifüles magazin  (Megtekintve 645660 alkalommal)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #8145 Dátum: 2023. Július 18. - 10:07:47 »

Azért hogy kiköszörüljem némiképp a kulináris kardon ejtett előbbi csorbát (de gyönyörű képzavar!) vannak nagyon finom mártások is.
Egyetértek az egyik helybeli szakács vállalkozóval abban, hogy egy ünnepi ebéd minősége nagyjából a húslevesnél és a mártásnál dől el.
A húslevesből kikerült, gerinccsontról lefejtett főtt hús nyakon öntve egy merőkanálnyi zúzamártással mennyei étel.
Ugyanilyen finom a tejszínes gombamártásban úszó főtt hús, pláne, ha a termesztett csiperkét némi  szárított vargányával megbolondítjuk.
Az erdei gombás barnamártás, sült szarvashátszínnel is ínyenc eledel.

Zúzamártás?
Erről írhatnál bővebben.
Zúzával eddig egyszer találkoztam ehető formában.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #8146 Dátum: 2023. Július 18. - 12:56:58 »

Zúzamártás?
Erről írhatnál bővebben.
Zúzával eddig egyszer találkoztam ehető formában.

Elő kell főzni a zúzát. (Ja, először tisztára pucolni, alaposan átmosni és olyan apróra felkockázni, mint a kisujjad körmének a fele.) Zsiradékon hagymát pirítunk, majd hozzáadjuk a zúzát és azzal is jól lepirítjuk. Fokhagymát adunk hozzá, majd babérlevél, bors és majoranna. A főzőlével kétszer fel kell önteni, majd visszapirítani. A második után kis liszt, majd tejföl vagy főzőtejszín és felengedjük húslevessel. Pár perc összerottyantás, aztán kész. Az állaga, színe nagyjából olyan, mint a tejfölös szegfűgombáé. 
Kb. negyed kiló csirkezúzából szokott készülni egy négyszemélyes adag.
A főtt húst, (legyen az csirke, vagy húsos csontról lefejtett disznóhús) nyakon öntjük vele, pirítóssal szoktuk enni.
Nem egy epekímélő eledel ez sem, de (szerintem) megér némi vezeklést.

Aki nem szereti a zúza ízt, ezért sem fog lelkesedni, mert az azért ott van. Nekem speciel a zúzapörkölt is bejön.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
chris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 874



« Új üzenet #8147 Dátum: 2023. Július 18. - 15:47:11 »

 Emelem
Az este, a sok mártás ötletektől jól megéheztem. Tanakodtam melyet válasszam, de a végén maradtam a klasszikus vadsüldő sült oldalasnál

A pohár vörösbor csak a fotóról maradt le Vörösbor
Naplózva

Üdv Chris
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #8148 Dátum: 2023. Július 18. - 16:18:13 »


Zúzával eddig egyszer találkoztam ehető formában.
Sanyarú gyermekkorod lehetett... Ördög
A vasárnapi húslevesnél a zúza, a lábak, a tyúk fejéből kioperált velő ínyencségnek számítottak, azt a gyerekek kapták.
A zúzapörkölt király kaja, csirkezúzából is, pulykából pláne, a kacsáé meg a legfinomabb.
A zúza valamikor olcsó alapanyag volt, kár, hogy a pacalhoz hasonlóan már nem tudják, mennyit kérjenek érte a boltban.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #8149 Dátum: 2023. Július 19. - 06:29:50 »

A vasárnapi húslevesnél a zúza...

Galamblevesnél a fia galamb mellehúsa nagyjából hasonló állagú. Teljesen más, mint a szálkás, száraz, mártás nélkül gyakorlatilag élvezhetetlen főtt csirkemell.
Gyerekkoromban szombat délután (a szombat még munkanap volt) apám létrán felmászott a dúcra, kiszedte az éppen kirepülés előtt álló fiakat, levágták, (a vérüket felfogták,hagymán megsütötték) megpucolták, másnap galambleves, meg töltött galamb. Csodálatos ebédek voltak.
A repülő galamb már megint egy más világ, napok alatt átalakult a mellizomzata.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
chris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 874



« Új üzenet #8150 Dátum: 2023. Július 19. - 08:14:40 »

A vasárnapi húslevesnél a zúza, a lábak, a tyúk fejéből kioperált velő ínyencségnek számítottak, azt a gyerekek kapták.

Gyermekkori csemegék .... de rég voltak. Nálunk a kedvenc a rántott májas vagy zúzás szárnya volt, a levesben a kaparók, a fej. Háznál nevelt, úgymond rántani való csirkék voltak az igazik, panírozva, egybesütve. 
Naplózva

Üdv Chris
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4145


TSP


« Új üzenet #8151 Dátum: 2023. Július 19. - 08:21:58 »

Sanyarú gyermekkorod lehetett... Ördög
A vasárnapi húslevesnél a zúza, a lábak, a tyúk fejéből kioperált velő ínyencségnek számítottak, azt a gyerekek kapták.
A zúzapörkölt király kaja, csirkezúzából is, pulykából pláne, a kacsáé meg a legfinomabb.
A zúza valamikor olcsó alapanyag volt, kár, hogy a pacalhoz hasonlóan már nem tudják, mennyit kérjenek érte a boltban.

Meg a szíve, meg a kacsaláb.

Emlékszem nagyapáméknál a vasárnapi húslevesekre, máig érzem az ízét a számban. A fenti aprólék mindig az unoka-társadalomnak jutott. Ha dédnagyanyám véletlenül belemerte a szívet, zúzát, májat valaki más tányérjába, automatikusan, bármifajta ebédhez hozzálátás nélkül landolt valamelyikünk tányérjában. Ha többen voltunk (mert azért nyaranta gyakorta keltettük közösen az alapzajt és fokoztuk a vérnyomást) felezték, osztották, jusson minden gyereknek. Ma ott tartok, hogy nincs pofám megenni felnőttként egyik aprólékot sem még akkor sem, ha az én gyerkőceim éppen nem kívánják egyik falatot sem.  Vigyorog
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #8152 Dátum: 2023. Július 19. - 09:16:37 »

Galamblevesnél a fia galamb mellehúsa nagyjából hasonló állagú. Teljesen más, mint a szálkás, száraz, mártás nélkül gyakorlatilag élvezhetetlen főtt csirkemell.
Gyerekkoromban szombat délután (a szombat még munkanap volt) apám létrán felmászott a dúcra, kiszedte az éppen kirepülés előtt álló fiakat, levágták, (a vérüket felfogták,hagymán megsütötték) megpucolták, másnap galambleves, meg töltött galamb. Csodálatos ebédek voltak.
A repülő galamb már megint egy más világ, napok alatt átalakult a mellizomzata.
Fiasgalamb….azóta sem érzett ízvilág. Létezik ilyesmi egyáltalán a kereskedelmi forgalomban, vagy kihalt a galambdúcokkal együtt. Piacon sohasem láttam, még galambot sem, mondjuk nálunk már piac sincs rendes…..
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #8153 Dátum: 2023. Július 19. - 09:57:05 »

Fiasgalamb….azóta sem érzett ízvilág. Létezik ilyesmi egyáltalán a kereskedelmi forgalomban, vagy kihalt a galambdúcokkal együtt. Piacon sohasem láttam, még galambot sem, mondjuk nálunk már piac sincs rendes…..

Páran foglalkoznak vele, de szerintem a kereskedelmi rész külföldre megy, a maradék pedig megoszlik a barátok között.
Piacon keresni kb. annyira esélyes, mint friss vaddisznómájhoz jutni a Tescoban.

Egyébként komolyan foglalkoztat a gondolat, hogy ha nyugdíjas leszek (időben, vagy idő előtt) építünk a gyerekekkel egy dúcot a telepre.
Galambházat nem gondolnék, mert egy hétig sem maradnának meg a kisragadozóktól.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #8154 Dátum: 2023. Július 19. - 10:11:08 »

Páran foglalkoznak vele, de szerintem a kereskedelmi rész külföldre megy, a maradék pedig megoszlik a barátok között.
Piacon keresni kb. annyira esélyes, mint friss vaddisznómájhoz jutni a Tescoban.

Egyébként komolyan foglalkoztat a gondolat, hogy ha nyugdíjas leszek (időben, vagy idő előtt) építünk a gyerekekkel egy dúcot a telepre.
Galambházat nem gondolnék, mert egy hétig sem maradnának meg a kisragadozóktól.
Én us úgy gondolom, hogy ahol egyáltalán  lene felesleg, az háztól elmegy.Mondjuk a ma egyre divatosabb, sztárséfes világban, biztos tudnának alkotni valami világraszólót, egy ilyen dúcban nevelkedett, nem mindennapi alapanyaggal. Az biztos, hogy azokat a gyerekkori ízeket semmiféle mislencsillag nem tudja visszahozni. Ördög
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #8155 Dátum: 2023. Július 19. - 10:13:12 »

Egyébként hogyan működik, ez a dúcos galambtartás, tulajdonképpen szabadon jönnek mennek, etetni sem kell, kijárnak a mezőre?
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #8156 Dátum: 2023. Július 19. - 10:52:01 »

Egyébként hogyan működik, ez a dúcos galambtartás, tulajdonképpen szabadon jönnek mennek, etetni sem kell, kijárnak a mezőre?

Anno ez úgy működött, hogy mentek, amerre láttak, a tyúkok takarmányát dézsmálgatták utcaszerte a gazdaasszonyok nagy örömére, meg úton-útfélen, erdőn, mezőn szedegettek ezt-azt. Hasonló életmódot folytattak, mint manapság az örvös galamb, vagy a balkáni.
Mostanság nyilván már ez nem nagyon lenne lehetséges, hiszen tyúk sincs az udvarokban, szóval most már érdemben etetni is kéne őket.
Gyommagvakból azért még mindig van kínálat.
Inkább az a gond, sűrűn lakott helyeken, hogy felülnek a háztetőkre, aztán összeszarják azt. 

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9520


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #8157 Dátum: 2023. Július 19. - 12:43:38 »

Fiasgalamb….azóta sem érzett ízvilág. Létezik ilyesmi egyáltalán a kereskedelmi forgalomban, vagy kihalt a galambdúcokkal együtt. Piacon sohasem láttam, még galambot sem, mondjuk nálunk már piac sincs rendes…..

Gyerekkoromban sokat ettünk, Apukám galambászott, a kirepülés előtt álló, kevesbé éremesélyes galambok tányérban fejezték be az el sem kezdett versenyévadot. Azóta sem ettem olyan finomat. 
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #8158 Dátum: 2023. Július 19. - 14:36:10 »

Gyerekkoromban sokat ettünk, Apukám galambászott, a kirepülés előtt álló, kevesbé éremesélyes galambok tányérban fejezték be az el sem kezdett versenyévadot. 
Barátom apja is versenyeztetett.Külföldre hordták ki a postagalambokat,aztán időre ment a játék. Mindig azt mondta az öreg,hogy: "amellik nem gyün haza,mind levágom!"  Röhög
Naplózva
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #8159 Dátum: 2023. Július 20. - 09:27:11 »

Felénk kezd megint divat lenni a galambdúc. Szinte az összes, Budapestről ide migrált újgazdag tanyáján/portáján van már (bezzeg a szomszéd Kati nénit bepanaszolták a jegyzőnél a kakasa miatt  Tasli ). Szereztek is bele minden féle díjnyertes texán meg strasser fajtákat… a kocsmában meg az utcabeli, habókos, de két fröccstől bölccsé vált Géza bá’ meg már hónapok óta azon röhög, hogy kéthetente pótolják az állományt a delikvensek, mert elhordja a héja, a karvaly, de még a teknőcszínű Cilike is kigömbölyödött a drága galamhúson… mert nem való abba csak posta, de még inkább a parlagi galamb. Igaz, hogy kisebb, de szapora, mint a “pakkany”!  Figyelmes olvasás  Röhög
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Oldalak: 1 ... 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 [544] 545   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: